Do Haagsche afdeeling zal voor eenige afwisseling zorg dragen door het bezoek aan de vec-in zending met een matinée van een muziekcorps op te luisteren. Gemengd Nieuws. Door het collegium van het Leidsch Studentencorps is tot leverancier der sigaren op het feestterrein, by de a. s. lustrumfeesten, aangesteld de heer George Van der Werf alhier. De drie mannen uit Leiden, die lood 6talen van een villa, staande aan den Hoogen Ry'ndyk by Leiden onder Zoeter- woude, werden heden door de Haagsche rechtbank veroordeeld ieder tot 8 maanden gevangenisstraf, en de kellner uit Delft, die aldaar uit een kamer achter een danslokaal een geldtrommeltje ontvreemdde, inhoudende een bankbiljet van f 100, een muntbiljet van f 50 en een gouden horloge, tot 9 maanden. Hot bestuur van hot comité voor Nederlandsche handicap-zeilwedstryden deelt mede, dat het in combinatie met de zeil- en roeivereeDiging „Hoffandia" op 3 Juni a. s. op het Braassemormeer een zeilwodstryd zal houden voor scherpe of centerboardjachten in 2 klassen, nl. boven en beneden 7 meter lang op de waterlijnwaarvoor de inschrjjving sluit op 27 Mei a. s. Verder stelt het bestuur zich voor, op nader aan te geven datums en plaatsen wedstryden uit te schryven voor tjotters en voor groote scherpe jachten en boeiers, zoodat alle eigenaren van jachten gelegenheid zullen hebben dit jaar ten minste eens in oen handicap-zeilwedstryd uit te komen. Een Duitsche vrouw roldeaan het Holl. Station te 's-Gravenhage de porte- monnaie van een dame. De dievegge werd gesnapt on naar het politie-bureel gebracht. Voor den Utrochtachon kanton rechter hebben terechtgestaan do heeren B. K. en A. S., beiden studenten in de medi- cyiien aan de universiteit aldaar, omdat zy, zonder te zyn ingeschreven by den rector- magnificus, lessen van verschillende profes soren hadden by gewoond, vry geregeld zelfs, zonder dat door hen collegegelden werden betaald. Verscheidene keoren is by beklaagden aan gedrongen op betaling, doch steeds bleek men aan doovemansooren to kloppen. In deze zaak werden gehoord vier getuigen. In de „TJtr. Ct." komt het volgende verslag der zitting voor: De eerste getuige, de rector-magnificus, prof. Wefers Betiink, bevestigde, dat bekl. niet waren ingeschrevon, herinnerde er aan, dat een dergelyk feit niet alleen by bekl. is geconstateerd, doch dat er meer gevonden zyn, die in gebreke waren gebleven hun collegegeld te voldoen, doch na een gedrukte aanmaning aan hun verplichting voldeden. AlleeD de twee beklaagden, die thans terecht stonden, hadden van niets notitie genomen. Bovendien had getuige hen na toezending fvan genoemde gedrukte aanmaniDg twee maanden daarna nog eens aan een en ander herinnerd, doch niets baatte, ook niet hot mondelinge onderhoud, dat bekl. in tegen woordigheid van den secretaris met get. hadden. ODgeveer een week vóór 1 April heeft get. hen nog eens doon waarschuwen en toen dit nog niet hielp, kwam het hem ,noodzakelyk voor om hh. curatoren van de 'Universiteit van alles op de hoogte te stellen. De tweede getuige, de heer M. V., assis tent van prof. Pekelharing, herinnert zich bekl. meermalen gezien te hebben in het laboratorium. Ook weet getuige, dat prof. Pekelharing op zekeren dag er over gesproken had, in het algemeen, dat het noodig was, dat de studenten hun studiegelden voldeden. Deze aanmaning gold evenwel niot in het byzonder deze twee beklaagden. De professor had in het algemeen gesproken. Nadat nog waren gehoord de academie- bediende L. P. S. en de heer H. M. J. N., assistent van prof. Roosenbergh, die ongeveer een verklaring aflegden gelyk aan die van den vorigen getuige, was het woord aan den ambtenaar van het O. M. Z.EJkclitb., memoreer en de, dat beide be klaagden vry geregeld de colleges hadden bezocht, zonder te zyn ingeschreven by den rector-magnificus, wees er op, dat bovendien nog deze overtredingen waren gepleegd, onder vry verzwarende omstandigheden. Niet eens, maar verscheidene keeren heeft men hen gewaarschuwd, waaraan de heeren zich maar niet hebben gestoord. En daarby komt nog, dat de overtredingen dateeren niet alleen van dit, maar ook van het vorig jaar. Hot is zeor loffeiyk van de heeren, dat ze tiebben doorgeleerd, maar minder mooi is het te noemen, dat ze niet betaalden. Het desbetreffende artikel van de wot op het Hooger Ondorwys, dat voorschryft, dat als maximale boete voor een dergeiyke over treding f 250 is gesteld, zou in al zyn kracht kunnen worden toegepast, ware het niet, dat beklaagden, zy het dan ook ter elfder ure, gepoogd hadden, het geval minder ernstig te doen ïyken, door hun verschuldigd stu diegeld over hot jaar 1899—1900 ad f 200 te voldoen. Wel is waar waren op het tydstip, dat be klaagden deze som betaalden, reeds verschil lende getuigen in verhoor genomen, doch Z.E.Achtb. vond het feit belangryk genoeg, om er rekening mee te houden. Toch kwam hot Z.E.Achtb. voor, dat in dit goval een hooge boete zou moeten worden gohoven, opdat het voor anderen aanleiding zou zyn, or voor te zorgen, dat een dergelyke overtreding niet meer voorkwam. De oisch luidde f 50, subs. 10 dagen hech tenis voor ieder. Te Scheveningen wordt eeist- daags de directie-keet geplaatst voor de leiding der worken voor de door het R\jk aan to leggen buitenhaven. De bestokken voor de aanbesteding van dit werk zyn gereed. Nog in den loop van den zomer zou een aanvang worden gemaakt met hot leggen der haven hoofden in zee. De Hooge Raad verwierp heden het cassatieberoep van den beroeps-wielryder H. A. S. Voskuilen, te Amsterdam, veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden wegens het maken van een valschcn postwissel. Over de Ringvaart by Schollen- brug te Amsterdam wordt thans een brug gebouwd, die voor ons land nieuw is. Het is nl. ©en brug, waarvan het gewelf is ge maakt uit een cement-yzerconstructie. Eerst is een houten gewelf gebouwd en daarop wordt nu het yzeren gewelf mot cement ge bouwd, dat tegen beide oevers van den weg is bevestigd. Wanneer dit gewelf voldoende gehard is, wordt het houten model daaronder weggehaald en op de cement-yzerconstructie de brug verder afgewerkt. Het werk dat door den rykswaterstaat wordt uitgevoerd, wordt her- haaldeiyk door ingenieurs uit binnen- en buiten land bezichtigd. Hbi Zaterdagnacht is ingebroken in de wynkoopery van den heer G. J. Vos aan het Spaarne te Haarlem. Een brandvrye kluis en de daarin staande brandkast werden geforceerd. Ontvreemd zyn f 0, een zilveren horloge en eenige kleinigheden. Te Friescheloo (Gr.) is het dienst meisje N. H. tengevolge van bloedvergiftiging overleden. Een gewonden vinger had zy gedoopt in ongezuiverd carbolzuur. Den 28sten Mei zal hier te lande een zonsverduistering kunnen waargenomen worden. De volgende duideiyke verklaring van dat verschijnsel geeft de heer Du Celliée Muller in de „Nym. Ct.": Een zonsverduistering heeft plaats, wanneer de maan ln een rechte lyn tusschen de aarde en de zon staat, zoodat haar schaduw op de aarde valt. Evenals elk bolvormig lichaam, dat door een lichtenden bol van grootere afmeting beschenen wordt, worpt de maan achter zich een kegelvormige kernschaduw. Voor elk punt in do kernschaduw wordt -de zonn©8chyf geheel, voor elk punt in do half schaduw slechts gedeeltolyk door de maan bedekt; en dat verduisterde deel is grooter, naarmate de plaats dichter by de kernschaduw ligt. Een zonsverduistering is dus oigcnlyk slechts oen bedekking cn van gehsal aade:o natuur dan een maan eclips, waaii.-y het verduisterde lichaam werkelyk o; houdt, licht to gevon; de aardo (tusschen zou en do maan geplaatst) belet in d.it dat do zonnestralen op do maan vallen, uus ook, dat de maanoppervlak to dat imi :*Mïgk;r«Ust. De lengte van den kernschu hi wiegel is niet altyd dezelfde, maar kout ou^avcor overeen met den afstand van de maan tot de aarde. Het gevolg hiervan is. dat by som mige eclipsen de punt van d.*n kegel do aarde niot bereikt. Do ve^d.r j i- is iu dat geval ringvormig; want c> maan ver toont zich dan iets kJein»r dan d* zon, zoodat een gedeelte van de zonneschijf als een lichtcudon ring rondom do maan zichtbaar blijft. Daar do rondo maunsobsduw zich voort beweegt, trekt zy een strook ef band over de oppervlakte der aarde, dien men vooraf op oen kaart kan aangc/en. Alleen binnen do evenwijdige gion/.on ran dia strook is de totale zonsverduistering z.cht-haaren daar die band oen geringe broadto heeft, kan zulk eon verduistering alleen in cukelo stroken worden waargenomen. Naar het „H bl. ver n m t, g n a t het Staphorstor boerljoccn „kuuaLrsrn," maken door Amerika, lly is daar ukj iuwu-ezjdjt door een Amorikaaiüeh conae: tiu-.n, dat hem 10,000 dollars heeft geboden vuor een ihie- of viermaandsch vcrblyf in do Vervenigdo Staten. Hot boertjo hoeft liet aanbod aange nomen en nu zal voor hom iu de Ameri- kaanscho bladen reclame worden gemaakt met portretten in nationaal kostuum en brieven van „hooggeplaatste personen" in Nederland. Zaterdagnacht zyn er diovon ingebroken in de huiskamer van J. Pcctors te Putte (N.-B.) Git een gesloten kast hebben zy f 1000 en alle gouden on -zilveren i~.. aden gestolen. Zelfs do broek van Peelers, die voor zijn bed op een stool hing, is medegenomen. De bewonors hebben van do inbraak niets bemerkt. Te Ben zenrode by Heerion hoeft een hevige brand gewoed. Twee aan elkander grenzende boerderyen, bewoond door do land bouwers v. d. Heyden en Mooncn. zyn met twee groote schuren tot den grond -fgobrand. Al het vee, waarby acht koeien, is in de vlam men omgekomen. Alios was verzekerd. De Enkhuizor visscherJ. Buis sloeg Zaterdagavond by het ansjovis-vissohen over boord en voidronk. Hy was gehuwd en vader van een lalryk gezin. Onlangs berichtte de correspon dent van de „N. R. Ct." te Konataatmopel, dat er, zorgvuldig verpakt in een kist, waarin het ongetwyfeld een lange reeks van jaren had doorgebracht, een verguld-zilveren avond- maal6stel, bestaande uit twee kelken en een presenteerblad, in het gebouw dor kanselary was voor den dag gekomen. Men moest uit dat bericht en uit hetgeen er werd by gevoegd opmaken, dat het hier een „vondst" gold, door toeval ontdekt. Het blykt ons echter uit deswege inge wonnen informatiên, dat men eenvoudig te doen heeft met voorwerpen, die sedert tal van jaren door de opvolgende gezanten te Konstantlnopel aan elkander zyn overgedragen en die steeds zorgvuldig in de kasten der kansélary zyn bewaard, waar allen, die aan de legatie verbonden zyn, wisten, dat ze ge borgen waren. Het eenige nieuws in de mededoeling van den briefschryver der „N. R. Ct." was dan ook, dat onze gezant, mr. Yon Weckerlin, de voorwerpen heeft laten poetsen en ze voor de avondmaalsviering op Paaschdag ter beschikking stelde voor den dienst van de Armenisch Protestantsche gemeente, in de kapel van hot gezantschap. (Pad.) Zaterdagmiddag zyn te Stratum vyf huizen tot den grond afgebrand. Ook van de inboedels, waarvan er slechts twee ver zekerd waren, kon niets worden gered. De huizen waren alle verzekerd. De tram w erkstaking te Beriyn. - Men seint uit Beriyn, dd. 20 Mei: Op zeven hoofdiynen van de groote Berlynsche tram- wegmaatschappy was hedenmorgen het ver keer weer in vollen gang. Tot den middag kwamen nergens ernstige Btoringen voor, slechts aan de Rosenthaler poort maakte het werpen van steenen naar eon voorby- rydenden wagen het optreden der bereden politie noodig. Het meerondeel der stakers begaf zioh in de vroege ochtenduren op uitstapjes in den omtrek. Het weder was koud, doch vry van regoiL. In don middag ontstonden aan de Rosen thaler poort en op den "Weln bergs weg groote oploopen van menschen, die met steenen wierpon naar de tramwagens. Toen de politie tusschenbeide kwam, viel de menigte de agenten met stokken aan. Dezen trokken daarop de sabel. Aan beide syden werden personen gekwetst Uit de huizen langs den Welnbergsweg werd herhaaldelijk gescheten. In den avond bleven de menschen in dezen omtrek samenrotten. Het tramverkeer werd weder geheel gestaakt. Het grootste deel der agenten, die vry van dienst waren, werd opgeroepen. Telephoon Inde gevangenis. By de behandeling van een strafzaak te Beriyn is gebleken, dat in een der gevange nissen aldaar de celbewoners met elkander kunnen spreken. Dit geschiedt door middol van de verwarmingsbuizen, die langs de wloeren loopen. Wat ln een cel, tegen de buis aan, gesproken wordt, kan door den buurman, die zyn oor tegen de bnis houdt duideiyk worden verstaan. Aldus had een voorloopig gevangene zyn buurman willen overhalen een valsche verklaring af te leggen, en doordat die ander het geval aan den rochter meedeelde, werd de zaak ruchtbaar. Een opzichter, die gehoord werd, verklaarde, dat zoowel de beambten als de gevangenen zeer goed weten, dat aldus de gevangenen met elkander kunnen spreken. Te Beriyn is een monteurvon Siemens en Halsfce door electriciteit gedood. Hy maakte een proefrit mede met een electri- sche locomotief, die hy zelf had helpen maken en dus nauwkeurig kende. By zulk een proefrft wordt een stroom van 10,900 Yolts gebruikt en wegens deze groote sterkte waren byzondere voorschriften aan alle mederyden- den gege en. Toch was de monteur zoo onvoorzichtig naar de kruk te grjjpen, om na te gaan of die in orde was, toen terugge reden zou worden en daartoe een kruk moest worden omgeo-aaid, zonder dat hem door den aanwezigen hoofdingenieur last was gegeven. II y kwam r/)odoende in aanraking met een toestel, die als blikcemafleider dient, en werd d:or con zwaren electrischen slag getroffen. De 27-^arige oppassende man was terstond *b.\ Iflk. (Hbl.) In 18 9 4 r/erdeu in Yiierbc drie personer -een oud-burgemresler, een gemeente secretaris en een boutvest u*( sot langdurige tuchtbuk raf vorcjrdeeld wegent moord met roof, op eon ïyken boer gopleogd.Hun naaste verwanten worüen door do vorderingen tot schadevergoeding, door de kinderen van den vermoord© ingesteld, tot armoede gebracht. Thans is dooi de jirrj aldaar uitgemaakt, dat een aantal dor destyds gehoorde getaigen ^aren omgekocht door een der zoons van den vermoerde. Deze word nl. tot 22 jaren tuchthuisstraf vorooraceld. Tevens is gebleken, dat, de moord door do eigen zoons is begaan, die nu voor dat feit zullen terecht gestold worden. De stand van den oogst in Prnisen, medio Mei, wordt als volgt opge geven (1 zoer goed, 2 goed, 3 middelmatig, 4 geringe oogst\erwachting): Wintertarwe 2.8, zomortarwe 2.7, winter- spelt 2.3, winter- c.i umerrogge 3.0, zomer- gorst 2.8, liavor 2.8, aardappelen 2.0, klaver 3.2, spurrie 2.9, grasland 3.3. CORRESPONDENTIE. Abonnö to Hille- gomIn verband met de t ^ozegging, dat latei ook do land- en tuinbouw er in zullen worden opgenomen, kan de Yereemging o. i. wel mee gaan. Einrjjerlljke Stand van Leido®. Eerste huwciIjk8r.fkoii3iging van 20 Mei. II. J. Oomen jra. -4 j. en A. Yan den Brom jd. 32 jj. C. Yan Putten jra. 35 j. en J. Koet jd. 31 j. H. Colpa gescb. m. 29 j. en J. Van der Wiik jd. 31 j. S. H. La Rooy jra. 26 j. en J. Erades jd. 22 j. P. G. "Uiterdijk jm. 22 j. en M. C. Snolders jd. 21 j. C. Yan Grieken jm. 21 j. en M. Th. Yan Delf. jd. 20j. J.H. Pardon jm. 23 j. en J. Vv'. Molenaar jd. 21 j. IIAZERöWOUDE. Bo vallen: H. Zonderop geb. Mijjor Z. A. Yerdegaal geb. Yan Santea d. M. Van der Pool geb. Van Veldhuizen Z. A. Sprokkerieft geb. De Kooter lovenlooze D. Overleden: A. Hoogeveen D. 3 mud. G. Verwey, geb. met A. Van Wieringen, 72 j. J. Straver Z. 2 innd. J. Van der Pol, huisvr. van P. Verhorst 63 j. J. M. Koot D. 8 m. C. Hoogeveen, huisvr. van J. Koot 35 j. H. G. Aramerlaan Z. 19 i. C. W. Pons, wed. van C. Brouwer 68 j. 1. Veelenturf M. 78 j. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: Th. Meyer 80 j. en K. G. Wiltenbnrg, wed. G. P. De Haas 38 j. Gehuwd: L. v. d. Kooy 28 j. en J. v. d. Togt 29 j. Geboren: Maria, D. van W. Zonneveld en L. Vijftig8child. Dirk Jan, Z. van A. v. Amerem en A. M. M. v. d. Werff. Simon Ggebertus, Z. van S- G. Koov en M. Schraal. Overleden: S. J. v. d. Eykel 9 j. ZEGWAARD. Gehuwd: A. Jongenotter jm. 23 j. en J. Den Hertog jd. 25 j. P. v. d. Wel i'm. 26 j. en A. M. Luiten jd. 32 j. A. Stoat 9 j., wed. van E. Do Wit, en M. Luiten jd. 23 j. ZOETERMEER. Ondertrouwd: W. v. Swïe- ton jm. 30 j., te Stompwflk, en C. v. Veen jd. 80 j., alhier. BUITENLAND. Duit» eHla iid. Na tien hoofdelyke stemmingen, waarin ten slotte by de laatste stemming artikel 362 met 200 tegen 64 stemmen word aangenomen, ging de Ryksdag Zaterdag tot Maandag uiteen. De president stelde aan het Huis voor dan dezelfde agenda als Zaterdag te behandelen. De afgevaardigde Singer verzocht een in terpellatie over de contractbreuk der boeren arbeiders op de agenda voor de volgende zitting te brongen. De president merkte op, dat de Rykskan- eolier heeft verklaard, dat hy de interpellatie heden niet zou kunnen beantwoorden, daar hy eerst met de regeeringen ruggespraak moest houdon. Niettemin herhaalde de heer Singer zyn verzoek. De afgevaardigde Spahn stelde voor de interpellatie als tweede punt op de agenda te plaatsen. De president antwoordde daarop, dat hy het reglement van orde niet naar de letter, doch naar den geest opvat. Plaatst men de interpellatie als tweede punt, dan zou het hetzelfde zyn of zy niet op de agenda voor kwam. Derhalve werd eerst de interpellatie, daarna de voortzetting van de discessie over de lex- Helnze op 4e agenda geplaatst. Spanje. De offlcieele „Gaceta" maakt het besluit openbaar betreffende de nieuwe Spaansche leening tot consolidatie der vlottende schuld, waarvoor 1200 millioen posetas zullen worden uitgegeven, aflosbaar ln 50 jaren, door middel van uitlotingen. De rente is 5 pCt., de koers van uitgifte 83 pCt. De inschrijving vindt plaats den 4den Juni by de Bank van Spanje. In een vorig telegram werd gemeld, dat er vier termynen van inschryving (storting?) zyn en dat de leenlng is gewaarborgd door de inkomsten uit het tabakmonopolie. Oostonrijk-Hong.-jMonarcLiie. De commissie uit de Hongaarsche delegatie heeft de begrooting van buitenlandsche zaken goedgekeurd en met algemeene stemmen een motie van vertrouwen ln graaf Goluchowski aangenomen. Kongogebied. De „Nordd. Allg. Ztg." zet den stand van de Xiou-quaestie uiteen en wyst er op, dat de stryd over de grensbepaling in verbaDd met latere geographische onderzoekingen mis schien van allen grond ontbloot is. Onder deze omstandigheden zyn beide regeeringen den lOden April te Brussel overeengekomen, onder nadrukkeiyk voorbehoud van hun rechten en aanspraken, in de eerste plaats de juiste lig ging van Kiou RuBsiri op de plaats zelve te doen uitmaken door een gemengde commissie van vier vakmannen, die binnen twee jaar uitspraak moeten doon. Totdat de beslissonde overeenkomst zal zyn geBloton, zal do weder- zydsche bezetting van het bestreden gebied, gelyk die den 23sten November 1899 is over eengekomen tusschen commandant Betke (Dultsch Oost-Afrika) en Hecq (Kongostaat), zoodanig geregeld blyven, dat Duitscbland de hoogheidsrechton uitoefent en de sterkte der Xongo-troepen die der Duitsche bezetting niet mag overtreffen, torwyl de Kongo-troepen zich te onthouden zullen hebben van elke inmen ging in de staatkundige aangelegenheden en de door Duitschland voor het quaeetieuze geheel gemaakte bepalingen zullen moeten opvolgen. In deze omstandigheden mag do mogeiyk- heid worden uitgesloten, dat het tot een go- wapende botsing zou kunnen komen tusschen de wederzydsche troepen. Daarvan is ook den beiden regeeringen niets bekend. De oorlog tussohan Engeland en Transvaal. Een beroep op de mogendheden. Het bostunr v&d don internationalen Vrede bond te Bern heeft besloten op de 25 mogend heden, dio de Haagsche Conventie hebben geteékend, een laatste beroep te doen. In dit beroep zal worden gewezen op het protocol voor do vredelievende regeling van internatio nale geschillen en op het feit, dat de conventie niet alleen van toepassing is op geschilien tusschen de onderteekenaars, maar op alle internationale conflicten. Dus valt het aanbod tot bemiddeling onder de gevallen, waarin de Conferentie heelt voorzien, en kan het niet als oen weinig vriendschappeiyke daad worden beschouwd. Verder wordt daarin gezegd, dat de rol van den bemiddelaar, zooals die te '6-Öravenhage ie vastgesteld, zich niet beperkt tot het ver zoenen wan tegenctrydigo eischen en het-stillen van vywidige gezindheid, maar ook omvat hot voorstellen van middelen tot verzoening, wal nog niet gedaan is. Steunende op deze overwegingen, stelt het bestuur van dan boud aan de mogendheden, ■dio d6 riaafcSchb Oonvontae hebben geteokend, de vraag of zy nu niot den tyd gekomen achten om in overweging te nemen een aanbod tot bemidd.:Tilig van hun zyde, als do vervulling van een phcht jagens de menschheid, zooals in het Haagsche verdrag wordt gezegd. Het bestuur sproekt de hoop uit, dat de diplomatie de aanneming der door haar uit naam der beschaafde wereld te formuleeren voorstellen zal weten te bewerken en dat weldra het uur zal slaan, dat een eervolle, allen part yen waardige vrede zal worden gesloten. Ofschoon de Amerikanen in hooge mate sympathie hebben voor den stryd, welken de Booren voor hun onafhankelykheid voeren, is, naar uit Nieuw-York wordt geseind, geenerlei gevolg te verwachten .van het bezoek der Boerendeputatie, omdat de Amerikaanscho politiek gekant blyft tegen allo inmenging in Europeescho aangelegenheden. In een brief aan „Hollandia", godagteekend Newcastle (Natal) 21 Maart, leest men het volgende Nu het tooneel van den stryd op Republi- keinschen grond is overgebracht, zyn velen niet meer welgemoed, terneergedrukt zolfs. Het verlangen naar huis en naar moeder de vrouw wordt hoe langer hoe grooter. Reeds byna een half jaar duurt de stryd, en waar is het einde? Het succes van den vyand had bovendien een min of meer schadeiyken invloed op hen, die door hun verwantschap aan Engelschen, slechts weinig hart voor de Afri kaner-zaak hadden. Ook is de oogsttyd daar; moe van den oorlog, wenschen velen verlof, om op de „plaats" nu te werken. Gelukkig, dat er nog genoeg mannen als Krugor en Steyn en Louis Botha zyn, die door hun voorbeeld de geestdrift levendig houden. Zal met dezen oorlog niet bereikt werden het ideaal van een Yereenigd Zuid- Afrika, dan zal toch de onafhankelijkheid der Republieken gewaarborgd zyn. Daarvoor wordt gestreden, een stryd voor Recht I En het wordt telkens zwaarder voor de Boerennu weer schond Portugal de neutra liteit door toe te laten, dat troepen door Beira naar het Britsche achterland trokken. De Hollandsche Boeren van Natal trokken met have en vee naar Transvaal, een Groote Trek Wederom zyn twee jeugdige levens te be treuren: by Colesberg vonden zfl den dood, Nederlanders, dio een plaats innamen in het vereenigingsleven van Johannesburg: Leo A. De Wolf, die er werkte voor zyn procureurs examen, bemind in menigen Hollandschen kring, ook daarbuiten als secretaris eener spiritualistische vereeniging, en Adr. Yan Leersum, onderwyzer te Fordsburg, bekend als leider van Hollandsche zangkoren, iemand, die veel gedaan heeft ter verbreiding van het Hollandsche lied, vooral door bet instellen van kinderzangscholen. Hy is een broeder van den Hollandschen landschapschilder Yan Leersum. De correspondent van do „New-York Ilciald^ seinde Dinsdag uit Pretoria: Er is hier een beslissende crisis in den oorlog. Lord Roberts ontmoette by zijn opmarsch van Bioomfontein naar Kroonstad feitolyk geen verzet. De Boeren vochten niot en hielden nergens krachtdadig stand. Te Brandfort trokken zy terug, toon do Engelschen binnon een geweerschotsafstand waren, en lieten zy aan kolonel Blake's Ic-ron, Amerikanen en andere uitlanders het vochten over. Dozen leden zware verliezen. Hetzelfde gebeurde aan de Vetrivier en de Zandrivier, waar de Boeren onnnddellyk terugtrokken, toen er een paa$ granaten sprongen. De generaals Botha en De Wet vereenigden zich by do Zandrivier, maar bleven terugtrekken. President Bteyn trachtte zelf de burgers aan to sporen om te I Kroonstad stand te houden, maar slaagde ei*1 niot in hen te overreden. De terugtocht van de Booren geschiedde ordeiyk, maar in een gedrukte stemming. Zy voerden hun goheelen tros en hun artillerie mee. Hun verliezen waren zeer gering. De Engelschen maakten een zeer snellen marach. Generaal Botha1 beschermde met een handvol dapperen de1 achterhoede. Kroonstad werd Vxydag ont- ruimd, toen de Engelschen op een paar mylen afatandö waren. De Yrystaatschc hoofdstad werd overgebracht naar Heilbron. De oorlog is gedaan wat den Yrystaat betreft. De Boeren rekenen er vast op ten noorden van de Yaal tegenstand te kunnen bieden, in de bergen ten zuiden van Johannes burg ©n Pretoria. Zy zullen geen stellingen innemen, waar zy kunnen worden omge trokken. De Engelschen zyn de Yaal overgetrokken te Yeertienstroomen en zyn nu by Potchef- stroom, den kring steeds nauwer sluitende. Do Boeren hebben Natal prysgegeven enzfln teruggetrokken naar Langesnek. De brug over de Vaal to Yereeniging is vernield. Aan Buffer's vermeld telegram omtrent de bezetting van Newcastle moet nog het volgende worden ontleend: „Ik heb een afdeeling hereden manschappen naar Ngutu gezonden, om het kleine vyande-; ïyke commando (dat daar staat) te verdryven on de .Kaffers gerust te stellen. „De vyand heeft de kapel (te Newcastle) in brand .gestoken, veel Tuiten vernield, veel huizen geplunderd, het geld uit de Banken medegenomen, doch overigens weinig schade aangericht. „De spoorweg is ernstig beschadigd lus- schen Ingangane en Nkader. Bruggen zyn vernield on ook duikers benevens de pomp- stations en de waterhouders." Generaal Bnller heeft van koningin Vic- toria een telegram ontvangen, waarin hy met de bezetting van Dundee wordt geluk- J gewenscht en het gedrag der troepen wordt geprozen. De generaal bedankte Hare Majesteit, ook telegraphisch. President Steyn is den 16den Mei te Preto ria geweest, om met de Transvaalsöhe regee- ring raad te plegen, en den volgenden dag weer naar den Yrystaat vertrokken. Lallan's correspondent seinde den löden uit PretoriaIk héb reden om aan te nemen, dat de j Transvaalsche regeering binnenkort om vrede.' zal vragen. Hun laatste tegenspoed heefteen zeer demoialiseerende uitwerking op de' Boeren gehad. Den 16den meldde dezelfde berichtgever, dat hy niet in staat was belangryk nieuws te zenden, omdat de censuur het weigerde door te laten. Alle verbonden commando's der Boeren con- centreeren zich nu langs hot Drakensgebergte. Het bericht van het (thans bevestigd) ontzet van Mafeking heeft Londen als razend gemaakt. Hot was ongeveer 11 uren, toen het bericht bekend werd. In een oogwenk waren de Btraten vol menschen; waar ze zoo spoodig vandaan kwamoD, kon niemand zeggen. Yoor het „Mansion House" stonden de menschen bloots- f hoofds mannetje aan mannetje. Men sehreeu wde men lachte, men zong, men huilde, alles wild dooreen. Op „Leve Baden-Powelll" volgde' „God save the Queen", op „Three cheers for, Mafeking" „Rule Britannia" en velen schreeuw den en zongen zoo overluid, dat de stem hun begaf. Even over tienen verscheen de lord-mayor op hot balkon. Hernieuwde kreten, die weldra zich oplosten en zich vereenigden in den ge biedenden eisch: „Spreek!" En de lord-mayor sprak; hy wenschte, dat het gejubel te Mafeking hoorbaar zou zyn, hy wees op den moed der Britsche troepen, die in een „rechtvaardige" zaak moest over winnen. Hy sprak van geestdrift, van den stryd voor de vryheid - niet de vrflhoid der Boeren! en de menschen juichten en juich ten tot ze niet meer kondsn. In de schouwburgen, enz. werd het bericht tegen halfelf bekend. Het word van do galoryon in de zaal geroepen, de menschen stonden op en herhaalden de blyde tyding, de muziek zette het volkslied in en de geheele zaal zong mede. Den geheelen nacht bleef de drukte op straat aanhouden. Muziekinstrumenten, schelle fluit-; jes, ratels, alles wat maar loven maakte kwam er by te pas, als dollen hotsten de menschen I langs do straten, in wilden rondedans slierden ze over de pleinen. Het verkeer was totaal gestromd, geen rytuig was in staat door de menigte te komen, de omnibussen waren tot' spreek- en zangtribunes gemaakt en bezet door menschen met vlaggen, die onophoude lijk de menigte aanvuurden. Het hieronder voorkomende telegram, dat de „Herald" uit Loremjo-Marquez ontvaugen heeft over de voorwaarde, die door de presi denten aan lord Roberts gesteld zou zijn, of liever over de bedreiging voor het geval lord Roberts dit of dat niet deed, is een van de vele geruchten van dien aard, die in de laatste dagen te Pretoria en aan de kust do ronde deden. Zoo seint Douglas 8lory uit Pretoria aan de „Daily Mail", dat de Uitvoerende Raad Doaderdaf healobte hscfi, mgL&s mot t« vernielen, os Laifea'a. corresf ouddafc fet Etctara

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2