Maandag 31 Mei. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. MOOIE VROUWEN. «•.12345 T90O IDSCH DAGBLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco por posti 5 2' I 1.40. Afzonderlijke Nommers ,l i i 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 regel9 f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. OfileiSeJe Sonnï&jevïnyen. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. Onderzoek van de verlofgangers der militie te land. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het besluit vau den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dd. 16 April ïyOO (Provinciaal Blad No. 81), houdende regeling van het in art 138 der Milittewet bedoeld onderzoek van de verlofgangers der militie te land; Gelet op art. 139, 2de lid, van voormelde wet; Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers der militie te land, die vóór den lsten April 11. in het genot van onbe paald verlof gesteld zijn, met uitzondering alleen van heu, die m de maand Juni e. k. in workelijken dienst moeten komen, dat het voorschreven onder zoek alhier plaats zal hebben in het Invalidenhuis (ingang door de Koppenhinksteeg aan de ztjde der Uooglandscho Kerkgracht), en wel in na te noe- mon volgorde van het iaar der lichting, waartoe zij behooren, op den t\jd, daarachter vermeld: lichting 1894 en vroegere jaren, op Dinsdag 12 Juni a. s. des morgens te negen urenf liclmng 189», op Dinsdag 12 Juni a. s. des mor- gons te lion uren; lichting 1896, op Dinsdag 12 Juni a. s. des mor gens te elf uren; lichting 1897, op Woensdag 13 Juni a. s. des morgens te negen uren; lichtiug 1898, op Woensdag 13 Juni a. s. des morgeus te tien uren; lichting 1S99, op Woensdag 13 Juni a. s. des morgens te elf uren. De betrokken verlofgangers worden bij deze herinnerd aan hunne verplichting om ter inspectie te verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, van hunne zak boekjes en van hunne verlofpassen, terwijl voorts hunne aandacht wordt gevestigd op de bepaling van art. 130 der hierboven aangehaalde wet, vol gens welke de verlofgangers worden geacht onder de wapenen te zijn, niet alleen gedurende den tyd, dien het bedoeld onderzoek duurt, inaar in het algemeen wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan misdrijven schuldig maken by net gaan naar de plants, voor het onderzoek bestemd, gedurende het Onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te land, bij gemeld art. 130 toe passelijk verklaard. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lbidkh, F. WAS, Burgemeester. 19 Mei 1900. VAN HÉYST, Secretaris. Leiden, 21 Mei. De algemoene vergadering van aandeel houders ten kantore der Leidsche Duinwater- Maatschappij werd Zaterdagnamiddag ge houden. De heer W. F. Verhey van Wyk, president- commissaris, opende haar en verzocht den directeur het verslag over 1899 voor te lezen. Uit het technisch, verslag blykt, dat in het afgeloopen jaar door de stoomwerktuigen te Katwijk aan den Ryn uit het duinreservoir werden opgepompt 1,060,247 M3. duinwator tegen 1,031,066 M3. over het jaar 1898, zoodat 28,681 MC meer werden opgepompt dan in het vorige jaar. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 2905 M\ tegen 2826 M3. over 1898. De stoomwerktuigen van het hoogresorvoir werkten gemiddeld 11 uur 23 min. per dag; het totaal steenkolenverbruik voor alle machi nes bedroeg 754,060 K.G. gerekend met in begrip van dempen, opstoken en verwisselen van ketels en komt alzoo op 0.71 K.G. per M5. Ten genoegen der directie werd in Mei het werk der draineerleiding door den aannemer C. De Ruiter, te Leiden, opgeleverd en kon men op het einde van het jaar constateeren, dat de grindbekleeding voldoende bleek te zyn, aangezien' zeer weinig zand aanwezig was, zoowel in de buizen als in detusschen- putten van deze draineerleiding. Het aantal contracten, op 1 Januari 1899 zjjnde 6294, klom op 1 Januari 1900 tot 6427, alzoo gesloten over het afgeloopen jaar 133 contracten, waarvan 115 abonnementen en 18 metercontracten. Afgesloten werden 19 contracten nam.: verandering van bestemming 4, verbouwing 7, amotie 4 en opzegging 4. Voor buitengewoon verbruik z(jn in dit jaar aangesloten: vermeerderd 9 baden, totaal 372 contracten. 24 closets, 688 paarden, ,29 rijtuigen ,25 fonteinen 14 19 straat- of tuinbespr. totaal 263 contracten. Het water werd gedurende het geheele jaar geregeld aangevoerd on door dr. De Loos scheikundig geanaliseerd en steeds uitmuntend geanaliseerd en steeds uitrauntond bevonden. Het buizennet werd met 1199 meters uit gebreid, zoodat de lengte thans 54406 M. bedraagt. De financieele uitkomst over 1899 is de volgende: de ontvangsten bedroegen f 111,983.903, zoodat na afschrijving op ver schillende posten van f 27,000 en met de saldo-winso van 1898 a f 1131.93, f 86,463.95 ter uitdeeling overbluft, zoodat aan aandeel houders 8 xJi pCt. dividond kan worden uit- gekeord. De vergadering vereenigde zich mot liet voorstel van den directeur. De voorzitter wonselite vóór de sluiting der vergadering te constateeren, dat hot deel der gemeente in do winst dor Maatschappij f 31,500 bedraagt, zoodat met dit jaar het aandeel der winsten gedurende do laatste jaren bedragen heeft f 279,000 tegen do vroegere garantie der gemeente verleend a f 119,387.59. In de Zaterdag-namiddag om vier uren alhier gehouden gemeenteraadszitting is be noemd tot geneesheer-directeur van hot krank zinnigengesticht „Endegoest" dr. J. C. Th. Scheller, arts, oud-ofücier van gezondheid lste klasse van liet Oostindische leger, thans tweede geneesheer van het krankzinnigen- geslicht te Utrecht, mot algemeono (19) stemmen. Afwezig waren do heeren Siegenbeek van Houkelom, Aalberse, P. L. C. Driessen, Do Yries, Van Rhjjn, Fockema Androao, De Goeje en P. J. Van Hoeken. Tot binnenlandsche loden van de Holland- sche Maatschappij van Wetenschappen zijn benoemdprof. dr. C. P. Tiole te Leiden, prof. dr. J. M. Telders te Delft, prof. dr. C. A. Lobry de Bruyn te Amsterdam en dr. W. Wind te Groningen, en tot buitenlandsch lid P. Duhem te Bordeaux. Voor het akte-examen lager onderwijs zijn geslaagd do dames M. G. De Bruyn en M. B. J. Simonis, beiden van Leiden. De minister van koloniën, die in het laatst dezer week uit het buitenland terug keert, hervat 28 dezer zijn ambtswerkzaam heden. By de Nederlandbch Zuid-Afrikaansche Vereeniging is tot heden ingekomen of ge- teekond tot een bedrag van 1,169,703.47. Don 24sten dezer geeft de Britsche ge zant by ons Hof, ter eere van den verjaardag van koningin Victoria, een feestmaal voor do Engelscho kolonie hier te lande. De met verlof hier te lande aanwezige luit.-kolonel der inf. van het O.-I. leger D. La Feber, keert 21 Juli per stoomschip „Koningin- Regentes" naar Indië terug. Het verlof naar Nederland van den kapt. der genie F. G. H. Vlasblom, van hot O.-I. leger, dat in Augustus eindigt, is mot zes maanden verlengd. De voordracht voor leeraar in wis- en werktuigkunde aan de H. B.-S. met 5 j. c. te Haarlem bestaat uit do heeren M. Van den Ende, te Tilburg, en J. A. Barrau, te Dordrecht. Het centraal-bestuur van de R.-Kath. Patroonsvereeniging Gildenbond" heeft een adres tot de Eerste Kamer gericht, waarin wordt verzocht de Ongevallenwet niet goed te kernen, daar ze uitgaat van een stelsel van centralisatie, waardoor wordt belet ver zekering by andere instellingen of maat schappijen, welke zich met het verzekerings bedrijf bezighouden en voldoen aan do waarborgen, die door do wet kunnen worden geëisckt. Ook een 43-tal werkgevers en patroons to Groningen hebben een adres van instemming met hot bekende adres der Ver. van Noder- landsche werkgevers in zake de Ocgevallen- wot aan de Eerste Kamer gericht. Zij vragen evoneens deze wet te verwerpen. Het stoomschip „Anna Podeus" (uitreis) vertrok 18 Moi van Beira; de „General" (uit reis) vertrok 18 Mei van Lissabon; de „Koning Willem I" arrivoerdo 20 Mei van Batavia te Amsterdam; de „Koning Willem II", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 Moi Gibraltar; de „Maasdam" vertrok 19 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Bali", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 Mei Dungoness; de „Herzog" (thuisreis) vertrok 17 Mei van Zanzibar; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Mei van Perim; de „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 19 Moi te Padang; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Mei Pantellaria. Alkemiidc. Evonals In meerdere gomeonton, circuloeren ook hier adressen, waarop door tal van ingezetenen uit do verschillende wijken der gemeonto wordt geteekend, aan heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarin dringend verzocht wordt de tot-stand-kom ing der tramlijnen Amsterdam-Haarlemmermeer- Alkemado—Leiden, Sloten—UithoornAïfen, waardoor ook deze gomeento aan het groote spoorwegnet zou worden verbonden, door de noodige subsidieering uit de Provinciale fondsen, binnen den kortst mogeiyken tyd te ver zekeren. Hazerswoudc. De begrooting der Groote Droogmakerij voor het dienstjaar 1900, door het bestuur ingediend, bedroeg in ontvangst en uitgaaf f 15047.32®. Het krooswork werd aanbesteed voor /267.50, tegen 2S5.75 in het vorige jaar. ilillegom. Vergadering van den Gemeente raad op Woensdag 23 Mei a. s., des namid dags te 8 uren. Onderwerpen ter behandeling Ingekomen stukken. Bouwplan broeikas en schuur J. Felkamp. Onderhoud Asselerbrug, Verzook afschrijving Hoofd. Omslag 1899 A Resink. Een afschrift van het primitief kohier van don Hoofdelyken Omslag, zoomede van het primitief kohier der belasting op de honden dienstjaar 1900, zal gedurende vyf maanden van af den 21sten Mei tot en metden21sten October a. s. ter geinoente-secretario voor een ieder ter lezing liggon. Leidsclicndaw. De dezer dagen gehoudon raadsvergadering in de gemeente StompwiJk was voor Leidschendam vooral van belang, doordat uit dat deel der gemeente wederom een wethouder gekozen werd in den persoon van den heer N. Blonk. De ijver, waarmede do heer N. Blonk steeds als raadslid de belangen der burgerij behar tigde, waarborgen, dat deze kouze oen goede zal blijken te zijn. Roolof-Arendsvoon. BU hot to Arnhem gehouden examen voor commies-voriflcateur is o. a. geslaagd de heor W. F. H. Brug- mans, alhier, commies bij 's Rijks dir. bel., invoerr. en accijnzen kantoor Alkemade c. a. Voorschoten. In de Vrijdagavond gehoudon afdeelingsvergadering van het departement van hot Nut, die door een 14-tal leden werd bij gewoond, werd door do commissie voor de ambachtsteekenschool verslag uitgebracht. De commissie klaagdo o. a., dat er jongens zijn, die, na jeenige lessen te hebben bijgewoond, vorder wegblijven, terwijl voor zulko jongens allerlei kosten zijn gemaakt, als teekenporte feuilles, enz. Men treft ze alleen aan onder hen, die gratis hot onderwijs genieten. Er werd besloten voortaan van de ouders der leerlingen, die voor do eerste maal de teeken- school bezoeken en geen schoolgeld betalen, een borgstelling te eischen van ƒ1, welk be drag bij geregeld bezoek aan het oind van den winter zal worden teruggegeven. Men hoopt zoodoende de ongeschikte elementen to weren. De commissie voor de volksbibliotheek deelde mede, dat in het afgeloopen seizoen 900 boekwerken waren uitgegeven. Daar dringend behoefte bestaat aan een nieuwen catalogus, werd besloten, dat deze zal worden aangelegd. Tot lid van het bestuur werd herkozen de lieer D. K. J. Schoor. Afgevaardigd naar de algemeene vergadering werden de heeren J. C. Paap en L. D. J. Reeser Cuperus. Do punteu van don beschrijvingsbrief wer- don behandeld, waarbij bleek, dat de vergade ring zich kon vereenigon met allo voorstellen, bohalvo do subsiclio ad f 2000 aan de Tooneol- sckool en do vermindering der bijdragen aan hot hoofdbestuur voor kleine afdeelingen. Men achtte het boter, dat zwakke afdeelingen door het hoofdbestuur zouden worden gesteund, zooals voor verschillende doeleinden reeds geschiedt. Ten slotte werd in beginsel besloten tot de oprichting van oon volkskookcursus, wan neer de kosten daarvan niet ai te hoog zyn. Het bestuur zal de zaak voorbereiden en in oen volgende vergadering met definitieve voor stellen komen. Die ouders, dio er voor hun jonge meisjes van 13 tot 16 jaar heil in zien, dat zij leeren voor zeer weinig geld een sniakelijken en voedzamen maaltijd te beroiden, zooals die in een werkmansgezin kan zijn, maar helaas dikwijls door onwetendheid niet is, kunnen zich reeds nu bij don secretaris van het departement den heer J. O. Paap of een der andere leden van het bestuur aanmelden. De deelneming aan den cursus, die Zx/% maand duurt en 's avonds wordt gehouden, zal waar* schijnlek kosteloos zjjn. Nadat nog was besloten in den aanstaanden winter te trachten dr. Bleekrode als spreker te krijgen over een natuurkundig onderwerp, toegelicht door proeven, sloot de voorzitter do vergadering. Voorburg. Wegens het bedanken van den heer Van Oest, uit Leiden, is tot directeur van „Forum Hadriani" benoemd de heer G. Veerman. Zegwaard. Een niet alledaagscho combi natie ondervond in de afgeloopen week de arbeider P. Adegeest, alhier, die, een val ge plaatst hebbende om ratten te vangen, op zekeren morgen bevond, dat een rat en een kat te goljjk in die val waren geioopen. XJit do „Staatscim] Kon. bosluiten. Mot ingang van 1 Aug. benoemd tot directeur van het postkantoor te 's-Gravenbage, W. C. Bijl de Vroe, thans directeur van bet spoenvegposttantoor No. 3 te Zwolle. Benoemd tot nader in de orde van Oranjo-Nassau do heer H. J. Tendeloo, hulpprediker bij de inland- echo Christengemeente in het ressort Ajermadidi (Menado). De ministers van justitie en van oorlog ver- leenen deze week geea audiëntie. TWEEDE KAMER. Strafrechtspleging jeugdige personen. De heeren Willingo en Van Asch van Wyck (Wyk-by-Duurstede) hebben een amende ment voorgesteld op het ontwerp tot wijziging in de bepalingen betreffende hot straffen en de strafrechtspleging ten aanzie» van jeugdige personen en van wolk amendement destrek king is den rechter, wat de toepassing der straf betreft, do bevoegdheid te kten behouden de gewone regelen te volgen ten aanzien van minderjarigen op den leeftijd van 16 tot 18 jaren. Ve© voor Parijs* Een voorproefje van een der meest belang wekkende afdeelingen ter Parjjvche tentoon stelling de veezending is heden en zal Dinsdag, voor zooveel Nederland betreft, op een erf aan de Boeklaan te 'e-Gravenhage worden aangeboden. Op die dagen zal het vee, dat door de Bijzondere Commissie, belast met de uitvoering der inzending van de dieren, ia waardig ge keurd voor oen plaats op de tentoonstelling te Parijs welke van 7 tot 18 Juni zal gehouden worden in de boxen en stallen van de Holl. Maatschappij van Landbouw voor het publiek ter bezichtiging geotnld zyn. Do commissie onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart Kz., lid van de Eerste Kamer, die met het Bestuur der afd. Den Haag van de Holl. Maatjj. van Landbouw de voor doze tijdelijke expositie noodige regeling trof, heeft een prachtige koppel weten by een te brengen, die zich op dezen internationalen wedstrijd met andere fokdieren, zoo vreemde als Fransche, zal moten. De keur van de Hollandsche rassen, de schoone producten van de Hollandsche veeteelt zal dus in Den Haag oen paar dagen te bewonderen zyn, want 4 Juni wordt dezo uitgezochte verzameling naar Parijs gebracht, alwaar tyden3 de tentoonstelling de heeren D. Bauduin, G. Vas Visser on J. Breebaart Kz. de centrale commissie of de bjjzoodere com missie voor do veegroep vertegenwoordigen. Voor dezen buitenlandschen prijskamp ia onder het vee uit alle provinciën een keuze gedaan, waaruit is op te maken, dat de taak van de commissie van uitvoering geenszins gemakkelijk was. Zy is er in geslaagd bijeen te brengen: uit Groningen 9, uit Utrecht 2, uit Overysel 1, uit Noord-Holland 12, uit Noord-Brabant 5, uit Zuid-Holland 19 stuks stieren en koeien van 2 jaren en daarboven. Het is te verwachten, dat honderden zullen gebruik maken van de gelegenheid om deze elite van den Nederlandschea veestapel oen goed succes te midden van hun vreemde mede dingers toe te wenschen en een afscheids- kykje op deze prachtexemplaren te werpen. 86) Zy werd bloedrood. Haar borst werd als toegeknepen, zy snakte naar adem. „Vergoef my," smeekte hy met onzekere Btem. Vergeef my het verdriet, dat ik je aandoe. Lang droeg ik dat op dezelfde wyze stil in myn borst. Ik wil geen schurk zyn, die je misleidt uit lafheid of lichtzinnigheid. Ik wil het onhoudbare vernietigen. Wanneer gy weet, dat myn hart voor een andere vrouw warmer klopt dan voor u, vergeet dan niet, dat deze wetenschap je geen grooter verdriet kan aandoen dan zy my zeiven heeft ver oorzaakt. Laat my je danken Met haastig uitgestoken armen voorkwam zy, dat hy nador trad. En met brandende oogen, met een gebroken stem, door inge houden tranen byna verstikt, zeide zy: „Ga, laat dien hoon achterwege I Het moge je goed gaan. Maar gal Ik moet gezond blyven, ter wille van het kind. En myn hoofd.maar ga nul Ik wil, wanneer gy dat verlangt, liegen en zeggen, dat ik een afkeer van je heb. Meer kan ik niet doen." Een ellendig gevoel maakte zich van hem meester. In dat oogenblik wenschte hy, dat Olaf's kogel hem midden in het hart trof. De advocaat, dien hy reeds in vertrouwen had genomen, een kennis en vereerder van den jongen kunstenaar, was niet in het minst verrast by Klaussen's zelfbeschuldigende uit eenzettingen noch een oogenblik m het onzekere of de scheiding zoq g^d v^n^tappl ^opea. Hy, evenals alle anderen, hadden de keuze vau den genialen kunstenaar, met zyn levendigen, vurigen aard, als een wondorlyke dwaling beschouwd, welke hem vroeger of later bitter berouwen moest. Dat de markiezin De Beauremont veel tot dit besluit had by gedragen, begreep ieder, doch dat deed niet de minste afbreuk aan de gegrondheid zyner redenen. Integendeel, het meerendeel van zyn kennissen vond een huweiyk tusschen hem en die vrouw uit stekend en wenschte hem met dat voor uitzicht oprecht geluk. Zoover de zaken konden geregeld worden, had KJaussen ze geregeld, toen hy na een korte, onrustige sluimering by het aanbreken van den noodlottigen dag voor het laatst voor Grota's slaapkamer stond. Hy moest aan den dag denken, toen hy do blonde vrouw in jubelenden overmoed over dezen zelfden drempel had gedragen. Nu ging hy onhoorbaar heen. En zyn kind liet hy vaderloos achter. De innerlyke stryd was vreesely'k geweest. Hy zag geen anderen uitweg. In het groene dennenwoud in het Oosten der stad vond de vyandelyke byeenkomst der voormalige vrienden plaats. Olaf was er het eerst. Hy was ontevreden op zlchzelven, dat hy op de „comedie" was ingegaan en zich tot zondenbok en bliksem afleider hot gebruiken. Maar hot woord „laf aard" kon hy niet vergeten. Het was een vergiftigde pyi, die hem midden in het eeriyke hart stak en daarin trilde. Toen hy het gezicht van z(jn tegenparty zag, had hy moeite zyn minachting te ver bergen. «Noffp, deze dwaasheid moet zonder frftt- son haar verloop hebben;" met die woorden weigerde hy barsch een laatste, formeele poging tot verzoening. „Die heer daar zal nog wel meer haast hebben dan ik." Klaussen had de woorden niet gehoord, maar hy ried den zin daarvan. Een donkere blos o vertoog zyn bleek gelaat. Twee schoten knalden te geiyk door de lucht en tweo blauwgrijze rookwolkjes trok ken langzaam omhoog. Klaussen stond rechtop mot het hoofd ln den nek geworpen. Olaf lag bewusteloos op den grond. Do kogel was tegen de onderste rib aangekomen en had dezo gebroken. Klaussen, wien by het ineenzakken van zyn tegenparty het wapen uit de hand was gevallen, keerde zich na hot gunstig resultaat van het geneeskundig onderzoek met een verlicht hart om, dankte zijn secondanten, groette de andoren en begaf zich haastig weer naar het station. De magneet, die hem met onweerstaanbare kracht aantrok, had van nu af aan onbeperkte alloenheerschappy over hem. Elke seconde kwam hom als een eeuwig heid voor. De snelheid van don trein, welke hem voorwaarts droeg, folterde door zyn traagheid zyn zenuwen; do rusteloos snui vende machine scheen hem toe aan den grond te kleven. Met het ondergaan der zon had hy zyn doel oindelyk bereikt. Nu ademde hy dozelfde lucht als do geliefde in. Hier had ook kaar voet gewandeld. Hier had zy op hem gewacht, de uren van zijn wegblijven geteld. In hot hotel liet hy zich dadelyk do laatsto kurlyst voorleggen, vóór hij er aan dacht, iets te gebruiken. „Hótel Stephanie: mevrouw de markiezin De Beauremont met bediening." Eon glans van geluk straalde by het lezen van dezen naam uit Klaussen's oogen. Wat kon het den anders zoo ydelen man nu 8chóIon, dat de kollner den maker van de beroemde „Madonna onder rozen," toen hy zyn naam in het vreemdelingenboek zette, bewonderend beschouwde, dat personeel en gasten, toon hy do gang door ging, hom niouwsgiorig nastaarden? De demonische macht der vrouw, welke hem alles had doen verzaken, het geen ander gevoel too. De weg naar het hotel was niet ver, maar voor Klaussen's ongeduld te lang. Hy wierp zich in een rytuig. Purperen wolken hingen nu boven de Lichten- thaler allee. Uit den muziektempel in den kurtuin klonk een vrooiyke melodio. Van alle kanton stroomden de menschen op do welluidende tonen toe. Wellicht was de eenige ïq de schitterende vertrekken van „Hotel Stóphanio", die op dit uur, aan haar salon goboeid, rusteloos den loop van den wyzer op de pendule volgde, Ines De Beauremont. Al was zy in het begin ook uit verveling haar verliefd spel met Klaussen begonnen, nu was het een vurigen hartstocht geworden. Zy had al haar macht op dezo óóne kaart gezet. Het uur was aangebroken, waarin die getrokken moest worden. Ines' omfloerste blik keek weer op do cyferplaat. Wanneer deze dag ten einde liep Doch plotseling: haastige, ongeduldige schre den, die zy kende. Met moeite een kreet smorend, alles vergetend, stak zy de blanke armen uit. „Ines!" Een triomfoërende glimlach gleed, als een uitdaging aan de geheele wereld, over baar gehoon gelaat. „Geliefde! Zyt gy daar oindelyk 1 Ik houd je vast en laat je niet weer gaanNimmer weer geef ik je vry Zy drukto zich aan zyn hart. Terzelfder tyd zat Greta, met haar kind op schoot, als wezenloos van smart, op het lage stooltje in de woonkamer. De kleine riep met zyn heldor stemmetje horhaaldeiyk „Papa! Papa!" IX. Naast den verweerden muur in buurmans tuin stond een lindeboom. Op het tydstip, dat Klaussen van vrouw on kind afscheid nam, speelde de wind om hot' ontluikende loof der boomen. Nu verspreidden roeds de met bloesems overladen takken hun geur, want het was zomer geworden. Weken waren verloopen sinds Greta voor hot laatst de gestalte gezien had, welke haar het liefste op aarde was geweest. Acht een- zame, droevigo weken lagon achter haar. I Telkens het zy, zichzelve meedoogenloos kwellend, de dagen van haar huweiyk aan haar geest voorby gaan. Zy begreep niet wat zy misdaan had. Zy wist, dat zy steeda den heiligen wil had gehad, haar echtgenoot' gelukkig te maken. Nog smartelyker dan haar verlatenheid waa voor haar hot bowustzyn van da onuitwlsch- bare smet, waarmede Klaussen zyn eer zoo wol als zyn geweten had bezoedeld. Het kwam haar voor alsof zy een schitterende ster aan hot firmament verbleek on en neer dalen zag, zóó diep, dat haar blikken haar val i'.kl v v" kenden volgen. (W*rdt nerveifldj

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1