Crediet Maatschappij, Spinazie BOUWGROND Nouveautés Mej. C. RIBBE, BOVENHUIS In de MËetei Bruning ffluhren. LitzoDderiiigsprys; He]. JfiANNËTTH ffEIJS, W. J. GBETGBTON, 7. HEERENGRACHT 7. I Dames-Confectie. MENGELWERK. „TESSELSCHADE". M. J. BERNSEN, ms n mmawsmm ATLAS-ZEEP ATLAS-ZEEP ATLAS-ZEEP TE KOOP. zuivere Preanger-Koffie, AMSTERDAM. Eigen Linnenfabriek, te(Veldh0Ten' 6. Van Brussel, BEUZEMAKER Co., STUIVËRSZEEP Stuiverszeep, en Sultanepoeder Plantsoen 83. Cursus voor Solozang. Kantoor: Middelweg 19c. Geregelde aanvoer van prima ENGELSCHE MACHINEKOLEN, tegen concurreerende prijzen. y Heeren-Confectie. 1 Mannfacturen. Kiuderwageus. De Minister. Do equipage reod het voorplein van de prachtige ministerswoning op en hiold voor de groote trap stil. De minister stapte met een grooten bundel papieren in de hand uit het rtftuig. Nadat hy zyn koetsier een bevel had gegeven, begon hy, de hooge gestalte licht gebogen, de trap te bestegen. Een bediende in schitterende livrei trad hom te gemoet en zich diep buigend, zeide hy „Excellentie, men wacht u." „Zyn er veel menschen?" „De voorkamer en het salon zyn vol; hier zijn de kaartjes." Do minister greep haastig naar de op een zilveren presenteerblad liggende visitekaartjes en monsterde ze vluchtig. Er waren veel bekende namen by, van klinkende titels of wapenkroontjes vergezeld, van diplomaten, senatoren, afgevaardigden en geleerden. Een schaduw, een uitdrukking van vermoeidheid vloog over het gezicht van den machtigen bewindsman; toen zeide hy bedaard: „Meld myn aankomst." Op hetzelfde oogenblik ging een der vleugel deuren oponeen kreet, een lachje weerklonk, een helder, frisch stommetje riep: „Papal" en iets wits, licht als een sneeuwvlok, vloog de trappen af, den minister in de armen. Hy hef koosde de kleine met groote harte- Ipkheid en zyn gelaat kreeg daarby een jeugdige, opgewekte uitdrukking. „Ik wou u gaarne even een kus komen brengen, papa; juf knorde, omdat het thans het uur van bezoek is, en Nina zal het aan mama zeggen, zegt zy, maar dat hindert allemaal niets 1 Papa, lieve, beste papa, jaag ze toch weg, al die akelige menschen. Ik wou zoo graag by u biyven." En zy kuste hem stormachtig op zyn haar, op zyn oogen. „Kom met my mee op den Pincio, ik heb Nolly geheel nieuw gekleed; wij zetten haar tusschen ons in het rytuig en dan gaan wy naar de winkels.... naar allerlei moois ky- kenhè, papa, gaat u mee?" „Ik kan niet, lieveling," fluisterde hy haar toe, de zachte wangen licht met zyn lippen beroerend, byna angstig, als vreesde hy haar pyn te doen. En daarop ging het kind heen, teleurge steld, maar zonder protest, zonder tranen. De kleine hand in die haara vaders leggend, zeide zy zacht „Dag, papal" en keek hem na, ter- wyi de bediende de vleugeldeuren van het ialon openwierp en plechtig aankondigde: „Zyn Excellentie 1" En de minister wandelde met een koelen yroet tusschen twee ryen diepbuigende per ionen door. O, als hy dien zonnestraal eens niet hadl Menigmaal, als de afkeer van dit leven vol ntriges, stryd, leugen en bedrog, dat elk gevoel van eer bedreigt met verstikking, hem je sterk wordt, drukt hy zyn kind aan het ^art, hy kykt in haar heldere oogen, lichtend jn diep als de hemel, en het is hem als (yordt hy daardoor gereinigd van alles, wat hem besmet. In zyn blik ligt dan een onein dige liefde en de kleine schynt, met het instinct eener vrouw, haar taak te begrypen. Ongedurig, weinig meegaande, dikwyis eigen zinnig is zyals zy by hem is zachtmoedig en volgzaam. Urenlang zit zy soms op een klein stoeltje in zyn werkkamer, rustig, een boek in do hand, zonder een woord te spreken. Dat is zyn vreugde en troost; iets anders heeft hy niet. Zyn vrouw De dame van de wereld, die het liefst met haar toiletten en briljanten praalt, is voor hem nooit de liefhebbende vrouw geweest, die de krachten van den man versterkt en bevestigt door de alles beheer- schende macht der liefde. Op zekeren dag zat het kind als gewooniyk by haar vader. Plotseling kwam zy by hem staan en vroeg nadenkend: „Papa, wat is dat: diphtheritis?" Hy kromp ineen en huivorde alsof zich voor zyn oogen een dreigend spooksel ver hief; toen drukte hy het kind hartstochteiyk tegen zich aan. „Waarom vraag jo dat zoo, lieveling? Wie heeft je daarover gesproken?" „Ik heb het hier gelezen," antwoordde de kleine, op een der couranten wyzend. „Bont u er niet biy om, papa, dat ik zoo'n groot woord al kan lezen? Ik heb er langen tyd voor noodig gehad, maar nu kan ik het ook 1 Zal ik het nog eens lezen?" „Neen, lieveling, neen 1" Zyn stom sidderde; instinctmatig drukte hy haar nog vaster tegen zich aan, als om haar voor een dreigend ge vaar te beschermen. „Maar ben ik dan krankzinnig?" zeide hy daarop in zichzelven, haar weer op den grond zettende. „Ik werk te veel en daardoor word ik olken dag zenuwachtiger. Werktuiglyk streek hy met de hand over het voorhoofd, waarop koude zweetdroppels parelden. Opdifc oogenblik werd de deur geopend. „Eva, kom hierl Je bent erg lastig. Laat papa met rust!" Zyn mooi orgaan had thans een zeer scher pen klank en op het mooie, üjne gelaat lag een harde, sombere uitdrukking. „'t Is eenvoudig belachelyk, dat je haar altyd by je houdt. Men zal ten slotte in Rome nog zeggen, dat de werkkamer van den minister een kinderkamer is geworden I" Hy haalde vluchtig de schouders op. „Laten ze het zeggen en maak u zelve steeds de getrouwe echo daarvan, maar zeg my eens, gy allen, wat er in Rome, in de wereld der politiek, van den roem, van de macht, te vinden is, dat opweegt tegen de liofde van dit kindl" En met groote teederheid legde hy de hand op den blonden schedel van het kind, dat zich innig tegen hem aanvlijde, terwyl de zyden lokjes om zyn vingers kronkelden. Do reeds laüg verwachte politieke crisis kwam. Het was de oude en toch telkens weer nieuwo geschiedenis: de partystryd, waaronder zich dikwyis persoonlijke vyand- schap verbergt, woedende protesten, over dreven eischen van den eenon, minachtende bejegening van den anderen kant, een stryd, waarin karakter en gevoel voor recht en ge rechtigheid dikwyis bitter lflden. Op zekeren avond kwam de minister, na een langdurige vergadering met zyn ambt- genooten, laat thuis. Hy was vermoeid, maar overigens niet ontevreden over den loop der zaken. „De barones?" vroeg hy kortaf aan den bediende, die zyn overjas in ontvangst nam. „Mevrouw heeft zich reeds in haar ver trekken teruggetrokken, Excellentie." „En de kleine?" Hy gaf den bediende verlof om zich ter ruste te begeven en begaf zich daarop zacht naar Eva's kamer. Zoo oud als zy was, had hy nog nooit verzuimd, des avonds even naar de slapende kloine te gaan zien. Het dikke tapyt dempte zyn schreden, de nachtlamp vulde de kamer met een zacht, blauwachtig schynsel. Hy boog zich over het met kant versierde bedje.... „Papal" Zy lag met gloeiende wangen en glanzende oogen in het kussen; het was niet meer het zachte, vleiende stemmetje, maar een schorre toon, die hem hot hart verscheurde. „Papa..het doet my hier zoo'n pyn.... in de keol l Een oogenblik later was het geheele huis in rep en roer. De moeder toonde tegenover het zieke kind met één slag de liefderyke toowyding en de kracht om de vereischte hulp te bieden, een toewyding als alleen do vrouwen in zoo'n geval kunnen betoonen. Alles, wat Rome aan geleerden en speciali teiten op dit gebied bezat, werd aan het ziekbed geroepen. Het was diphtheritis in haar gevaariyksten vorm, met haar vreeseiyke aanvallen, die de arme lyders en lyderessen dreigen te ver stikken, met haar grimmigen stryd, die byna altyd over het lichaam zegeviert. De tyding verbreidde zich met groote snel- hoid door geheel Rome en de aanzieniyksten onder haar inwoners schreven hun naam in, of lieten hem inschryven op de lyston, die in het huis van den minister daartoe gereed lagen. De minister wierp ze in het vuur, toen men ze hem bracht, zonder ze ook maar even in te zien. Dag en nacht schreed hy door de uitgestrekte zalen van hot paleis, om telkens weer by het bed van zyn om het leven worstelend kind terug te keeren. De moeder had ten minste tranen om aan haar droefheid lucht to geven; in zyn zenuwgestel daaren- togen schoen iets gebroken te zyn; hy sliep niet, hy at niet, niemand zag hem zelfs in zyn stool zitten. Met de gelykmatigheid van een machine schreed hy rusteloos heen en weer, van tyd tot tyd een der doctoren by den arm vattend en hem met heesche stom toevoegend: „Red haar; red myn kindl" Eva kampte met al do kracht harer kern gezonde natuur tegen de verraderlyko ziekte. Zoo gingen twee vreeselyke dagen voorby; op den morgen van den derden dag kon de vader, half krankzinnig van smart, het niet langer aanzien. By het eerste morgengrauwen verliet hy het huis. Hy kon het benauwde gerochel niet meer aanhooren. Doelloos hop hy door de nog byna geheel leege straten; met starende oogen, zonder te zien, keek hy naar de gesloten huizen, naar do kerken, die de een na de ander werden geopend. Plotse ling werd zyn arm zacht aangeraakt. Mynheer.... och, myn beste mynheer, schenk my een paar soldi Hy luisterde er eerst niet naar, hy begreep de beteekenis der woorden trouwens ook niet, maar de angstige stem ging vleiend voort: „Wees barmhartig, mynheer; voor u is dat nietsI Twee of drie soldi, mynheer.... niet om brood te koopen, maar voor een kaarsje voor de Madonna, dat zy myn kind redt...." Nu begreep hy plotseling wat haar ver langen was; hy wierp een blik op de uitge teerde gestalte en het toen een handvol geld stukken in haar schoot vallen. De vrouw trad haastig een kerk binnen en byna zonder het zelf te weten, wat hy deed, volgde hy haar en bevond zich dra in het halfdonker voor Let beeld der Moeder Gods op het altaar. De gouden en juweelen sieraden van het beeld schitterden onder het beschuttende glas, waar voor talryke kaarsen brandden, terwyl de wanden rondom met gewyde schilderstukken bedekt waren. De minister bleef langen tyd, in gedachten verzonken, onbeweegiyk voor het altaar staan. De kerk was leeg geworden; de arme vrouw was ook verdwenen. De sacristaan had de kaarsen voor het altaar weer aangestoken, waarvoor de minister knielde. En hy, de ver- twyfelende vader, de sterke man, de koude scepticus, begon als in zyn jeugd te bidden De artsen hadden hem de hand gedrukt en gezegd, dat het kind gered was. „We mogen het een wonder noemen; we hebben nog geen geval gehad, waar by de dood zekerder scheen," voegden zy er by. Zyn vrouw had zich in zyn armen gewor pen, met de eerste uitdrukking van ware hartelykheid. De wereld scheen hem zoo schoon, de menschen zoo goed, want hy zag slechts opgeruimde gezichten om zich heen en hoorde slechts woorden van troost. De beslissende dag was aangebroken. Slechts weinig afgevaardigden ontbraken in de Kamer zitting; de ministers waren allen aanwezig, de tribunes overvol. By hot geluid van de schel van den pre sident verstomde plotseling het gedruisch. Zyn Excellentie de Minister van Financiön is doodsbleek opgestaan en begint te spreken. Hy is gevallen met smaad en schande, zonder hoop, voor altyd I Een diep, drukkend stilzwygen heerscht er na de weinige, met groote onzekerheid uitgesproken woorden in de geheele zaal; dan evenwel breekt een woedend geschreeuw los, zoowel onder vrien den als vyanden. Wat was er aan gelegen, dat hy viel? Hem persoonlyk betreurde niemand, maar kon men zyn party zulk een schande aandoen 1 Was dat nu die krachtige geest, die vroeger uit elke moeiiykheid een uitweg had weten te vinden? Do man, die zich na iederen slag telkens krachtiger had opgeheven Het rytuig houdt stil; hy snelt de marme ren trap op en ylt Daar do kamer van zyn kind. De moeder is, door vermoeidheid over weldigd, op de canapé ingeslapen. Door een handbeweging verzoekt hy den verpleegsters, die by het bedje waken, zich een weinig te verwyderen, en buigt zich over het slapende kind heen. Eva slaapt een rustigen slaap, die genezing aanbrengt; donkere schaduwen liggen nog onder haar oogen, maar het bloed stroomt toch weer frisch onder de zachte huid; de adem komt weer licht en regelmatig over da rose lippen. Hy legt het hoofd op het kussen naa3t het kopje van zyn kind en weent de eerste tranen sedert zyn kindsheid. Het zyn tranon van heilige vreugde, dankbaarheid en heilige liefde.en toch had de Kamer dien dag aan zyn politiek leven een einde gemaakt. Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallea: P. Van dor Leo geb. Van Elk, Z. G. J. Van Wierïngen geb. Hogen doorn, Z. M. Van 't Wont geb. Van Ks.Z. E. Vlas man geb. De Bree, Z. P. Vun Dam geb. Schouten, Z. J. Van der Sloot geb. Van de Coterlet, D. (Jverleden: C. J. V»rkade, Z. 3 j. M. Van der Vis, D. 1 j. J. M. De Groot, Z. 6 m. AARLANDERVEEN. Br vallen: D. Zijdorveld geb. Vertint Z. Gehuwd: N. Blom en A. Boer. BODEGRAVEN. Beva'len: C. De Vos geb. Baas, Z. M. Verbree geb. Van der Bijl, D. Overleden: G. J. Van der Werff, 13 m. D. Van Ellen echtg. van il. Kool, 40 j. BOSKOOP. Bevallen: M. Chr. Ebbinge geb. Van Groos, D. J. v. Tol geb. Van Oyen, D. J. De Mol geb. Van den Berg, D. J. Boer geb. Kranenburg, D. M. Van der Spek geb. Brouwer, levenl. kind. BAZERSWOUDE. Ond ertrou wd: P. Groenen dijk, 24 j. en J. Belt, 24 j. J. C. Van dor Ploeg 28 j. on E. Van der Poel 23 j. W* Van Gent 25 j. en M. Van Elleswijk 19 j. De laatsto te Benthuizen. Overigens allen te üazerswoude HlLLEGOM. Ondertrouwd: P. Stokman on E. Spiering8. J. Seysener en C. De Groot. B. J. Nederstigt en E. Prins. Bevallen: A Berkhout geb. Sprokkelenbarg, Z. AM- Kuipers geb. Prins, D. M. E. Jong bloed geb. Hondgraaf Z. en D. G. Van Zanten geb. Oly D. Overleden: J. W. Balvers 72 j. KOUDEKERK Bevallen: D. Lekx geb. Noorlander, Z. M. M. Piekart geb. Terhorsl, Z. Overleden: J. Wassenaar, echtg. van C. Vonk, 68 j. NOORD WIJK. Geboren: Maria, D. van L. Van Bev ren en W. J. Witte. Martinus Hendrikus Jaoobus, Z. van J. H. J. Verbeek en A. M. Olat- hoorn. Elisabeth, D. van G. A Van Rijn en N. Kuiper. Ondertrouwd: A P. Slate 31 j. on M. P. Vioen 23 j. B. Cb. Voa 31 j. en M. M. Do Groot 23 j. Overleden: M. Van Beveren 5 d., D. van L. Van Beveren en W. J. Witte. NOORDW1JKERHOÜT. Geboren: Theodora Adrians, D. van J. Wassenaar en J. P. Balkenende. OODSBOORN. Bevallen: T. Van der Mey gob. Kwakernaak, Z. NIEUWKOOP. Bevallen: W. W. De Jong geb. Van Wgngaard^n, Z. J. Otto geb. Van Leeuwen, Z. Overleden: D. Van Varik, Z. 2 j. en 11 m. G. Voorn, D. 8 m. Gehuwd: C. Lemmers, wedn. van G. Van Tol en 0. Van der Weyden. REEUWIJJL Bevallen: W. Teekens gob. Broere, Z. 0 v e r 1 e den: C. W. Kraan, 13 m.I. Kuijt, 73 j. TER-AAR. BevalleU: D. Brewo geb. Knok, D. Overleden: C. Koelemoa, echtg. van C. Ver- laan, 63 j. Bureau van Voorlichting en Bemiddeling der Afd. Leiden by de keuze van een werkkring en het vinden eener betrekking voor be schaafde Trouwen en meisjes. Spreekuur van 10—12 's ochtends by de Directrice, Mej. A. SCHOI/TEN, Plantsoen 75, en in 't byzonder voor kinderjuffrouwen en adspirant- kinderjuffrouwen, op denzelfden tyd by Mevrouw KXTJYVEIl, Heeren gracht 20. 2225 12 CONFISEÜR, CUISINIER, BltEESTIÏAAT 157, beveelt zich beleefd aan tot de levering van 626 8 Diners, Dejeuners, Soupers, Koude en Warme Schotels. met vier flinke Kamers, Keuken, Zolder, Gas- en Waterleiding, voor ƒ275 'sjaars te huur aangeboden. Te bevragenLangebrug 87. 3202 6 Cent 2407 18 I onmisbaar in elk gezin. spotgoedkoop. aloin verkrijgbaar ik Q Cent. Voor Grossiers en Winke liers a/d. Fabriek „De Atlas", Alfen a/d. R(jn. Sarde, Witte en Zuivere Steariie-Kaarsen van de Stearine-Kaarsenfabriek f APOLLO", te SCHIEDAM. Bekboond: te Weenen in 1873 met de Verdienst- Medaille. te Parya ln 1878 met de Gouden Medaille. te Amsterdam in 1883 met de Gouden Medaille. te Antwerpen in 1885 met het Eere-Diploma. (Hoogste onderscheiding). Deze kaarsen vonken niet na cn geren zeer weinig rook bij bet uitblazen. 7883 13 Zyn verkrygbaar by alle voornamè Winkeliers. co <33 les PO r—T a co=> 4430 13 <e koop gevraagd. Zich te ver voegen mot monster: Middclstc- gracht No. 07. 4285 6 Aangeboden verschillende perceelen Bouwgrond, zeer gunstig gelegen aan de Tramstecg te Noord wijk, aan den Straat- en Tramweg te Sassenkcim en aan den Galgwcg te Leiden. Te bevragen by J. MOO- LENAAR Az., Den Haag, Conrad- kade 25. 2358 12 CREÖÏET. Zy, die niet genegen I zyn in een Alhetuïings- Magazijn hun inkoo- r.en te doen, kunnen op zeer gemakkelijke oorwaarden, tegen concurreerende prijzen, allo soorten .•an Goederen onder de stiptste geheimhouding lokomen. 20 Brieven Bureel van dit Blad onder No. 8530. brandt men dagelijks op Duitsche wijze 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ous 55 Cent. VERKOUW&STOKllUYZEN, NDEEWE RIJN 47. Nienwendijk 156. Telephoonuummer 542. STALEN-DEPOTS in allo groote plaatsen van Nederland, benevens in Oost- en West-Indiö. (Noord-Brabant). Gedeponeerd Handelsmerk. Het merk BRUNO", waarvan onze goederen z(jn voorzien, garan deert: Qualiteiten Soli diteit. 4436 72 tal en met Zaterdag 26 Hel, ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT. DAMES-NACHTJAPONNEN, van sterk, wit katoen, lang 130 c.M., per stuk f 1.25.1 tn de NIEUWSTE DESSINS en KLEUREN. Zuiver wollen zwarte Japonstoffen p. el 130 ets. Zuiver Wollen gekleurde Japonstoffen 100 Elzasser Fantasie-Katoenen 27J 80 V Fantasie-Zephyrs Fantasie A Jours 25 Stalen, ook door al onze Stalen-Oepots, op aanvraag omgaande franco. ONTVANGEN: een nieuwe collectie Geboorte-, Verlovings- en Onderlrouwkaarten van af ƒ1.50 per 50 met Env. Haarlem mers traa 1267, Leiden. Door een flinken voorraad caricaturen byzonder ingericht voor alle 8581 20 RUIME KEUZE VOORDRACHTEN en BRUILOFTSLIEDEREN. 13. VISIIUIAKKT 13. 2084 17 Bij de Schoonmaak zal het uw werk verlichten. is en bljjft onovertroffen. (Een stukje weegt 126 Gr. en kost 5 ets. 26 Gr. voor 1 ct.) It ij gebruik van zal uw werk bjjna klaar zjjn, als g(j begonnen zyt. «37 so Zendt uw strookjes vóór 31 Mei a. s. Naamlooze Vennootschap ROTTERDAM. Leerares in Stemvorming, Uit spraak en Solozang 6942 6 Hooigracht 30a, Telden. 4277 6 4434 20 Verkoop van alle soorten Boederen up zeer gemakkelijke voorwaarden. De betaling geschiedt k Contant, per week, per maand of per o-maandelijksche aflossing. Jacquet-Costuums. Colbert-Costuums. Jongenspakken. Binderpakjes. Pantalons, enz., enz. COSTIJUMS NAAR MAAT, Stalen op aanvrage verkrijgbaar. Cape-Mantels. Pélerine-Mantels. J ae qu e t-Man t c ls. Klnderinantcls, enz^ enz. IN ALLE PRIJZEN. Witte Goederen, Stoffen, Vitrages, Gordijnen, Karpetten, 1 Tapijten, Zeil, Bedden, Dekens, Matrassen, Ledikanten, Sportkarren, enz., enz. Meubelen, Spiegels, Schilderijen, 4441 100 fccboenwerk, Hecrenboeden, Parapluies, Klokken, Regulateurs, enz., enz. Voor verdere inlichtingen vervoege men zich aan het Kantoor, geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 10 uren. 's Zaterdagsavonds tot 11 en 's Zondagsmiddags tot 12 uren. DE DIRECTIE, j 4 i££M

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 7