De Haarlemmerolie NICO SNEL. De Gracieuse. EENIGE OPRECHTE. C. DE KONING TILLT, Hotel DU NOBD!?! Donkersteeg 4 iDoorvochtenz.be-1 I dorven Gravures I C. DE KONING TILLY WAARSCHUWING. wuiMiktfca CATZ ZOON VAN PEKELA. Groningeh. „DORDRECHT." o. y P. F. H0LLANDET, SLUIT VERZEKERINGEN 13 Achterstraat 15. Haarlem. Nationale Hypotheekbank, 34 Mei 1900. Levensverzekering-Maatschappij BEÜZEMAKER Co., van het Huis zullen gedurende de maand Mei de voorradige Winkelartikelen tegen zeer lagen prijs worden opgeruimd. Openbare Vrijwillige Verkooping den schijn, alsof invoering van algemeen kies recht van mannen rechtstreeks beoogd wordt en ten aanzien van liet vrouwenkiesrecht alleen het uitspreken der mogelykheid. Dit klopt niet met de bewoordingen van het bosluit. Wy zoudon er niet veel aan hechten, als wij niet overtuigd waren, dat het bestuur de formu leering van haar voorstel ernstig overwogen zal hebben en stellig niet by vergissing zoo gesproken heeft. Maar dan is eenige verdui delijking niet overbodig." In de Mei-aflevering van het tijdschrift Vragen des Tijds is opgenomen een artikel van dr. A. J. C. Snijders, te Zutfen, over „Luchtbederf e n op en bare gezond heid." Hij betoogt daarin, na uiteen gezet te hebben hoe schadelijk de vermenging van de lucht met rook inwerkt op menscb, dier en plant, op huizen, monumenten en open bare kunstwerken, de noodzakelijkheid, dat de verontreiniging der lucht zoo goed moet worden tegon gegaan als die der openbare wateren. By het tegenwoordige standpunt der tech niek bestaat, zegt schr., de mogelijkheid, om door een juiste plaatsing en door doelmatige afmetingen der roosters, door toepassing van inrichtingen voor zelfstandigen toevoer der brandstof, enz., een sterke ontwikkeling van rook te voorkomen en handelingen, die daar mede in stryd zjjn, dienon strafbaar te worden rsteld. Schr. acht een rykswet noodig. In die wet moeten bepalingen worden opge nomen tegen het luchtbederf door fabrieken en 6choorsteenen, en omtrent het maximale gehalte der schadelijke bestanddeelen, die in »le lucht ontwyken. Er moeten algemeen© regelen en voorschriften in opgenomen wor den aangaande de inrichting dor fabrieken, met het oog op dit luchtbederf, omtrent het aanbrengen van roet- en vonkenvangers op de schoorsteenen, enz. Slechts door zulk een algemeene regeling In een rykswet kunnon meent schr. bepaalde grenzen en eischen voorgeschreven worden, waardoor individueoio opvattingen van gemeentebesturen en particulieren, per soonlijke invloeden, enz. buiten spel blijven, en aan den anderen kant de fabrikanten ge vry waard worden tegen willekeur van de zijde der politie. Want het spreekt vanzelf, dat al dergelyke maatregelen zoo weinig mogelijk belemmering aan de industrie in den weg moeten leggen. Veel hangt hier af van de kennis en de ervaring van stokers en machinisten, waarvan de noodige waarborgen moeten geëischt wor den, opdat noodelooze bezwaren, door vor ming van rook, zooveel mogelyk voorkomen worden. Op hen kan controle uitgeoefend worden door de beambten der arbeidsinspectie en door de ingenieurs van het stoomwezen. Ook ten opzichte van het rooken der ge wone huisschoorsteenen kunnen nog veel doeltreffende maatregelen genomen worden. Wettelyke voorschriften zouden hier natuur lik weinig op hun plaats zyn, behalve dat In de bouwverordeningen bepalingen zouden kunnen opgenomen worden over de wyze van bouw der schoorsteenen. Doch men kan maat regelen nemen om den invoer, den verkoop en het verbruik van rookloozo of rookzwakke brandstoffen, eu in de eerste plaats het watorgas, te bevorderen, torwyl men ook door vermindering der vrachtpryzen voor goschikte vaste brandstoffen op de spoorwegen een nuttigen invloed in dien zin kan uitoefenen. Het is niet te ontkennen, eindigt schr., dat het walmen en rooken van fabrieks- schoorsteenon en locomotieven oen plaag is, over welker voortbestaan men zich, in onzen tyd van vooruitgang, niet genoeg kan ver wonderen, als over een anachronisme. Nog steeds geldt voor ons het gezegde van Lessing „Wer Feuer haben will, muss Rauch leiden", alleen met dit verschil, dat tegenwoordig niemand meer gelooft, dat dit zoo zyn moet. Integendeel: wy weten thans, dat de mogeiyk- heid bestaat, om ons van rookplaag te ver lossen. Zy kan tot werkelykheid worden, zoodra de overheid zich slechts bereid ver klaart hierin haar medewerking te verleenen en tevens het publiek moer en meer ver trouwd zal zyn mot het denkbeeld, dat de zorg voor ons geraeenschappoiyk goed: de dampkringslucht, een der eorste plichten van eiken burger is. KOLONIËN. BATAVIA, 12-17 April Ncderlandsche Mail.) By gouv. besluit van 14 April zyn voordo bestuursvestigiugin Boven-Mahakam (Centraal- Borneo) toegestaan een controleur, een adsp.- controleur, een inlandsch politiecorps en een stoomvaartuig. Aan de heoren dr. Nieuwenhuys en con troleur Barth is de byzondere dank betuigd der Regeering, voor de groote toewyding aan het landsbelang, thans weder door hon be toond als leden van de Borneo-commissie. De controleur Barth is by zyn kader terug gevoerd, om te worden geplaatst in het Boven- Mahakam-gebied. Den 12den April is op de onderneming Padang Boelan de fermentoerschuur totaal afgebrand. Doze was gelukkig zoo goed als leeg. Bovendien brandden nog 2 soiteer- loodsen en een maleriaalloods af, alles is verzekerd. Men vermoodt, dat kwaadwilligheid in het spel is, aangezien oen paar dagen geloden een lalangbrand ontdekt werd, op oen plaats, waar die onmogelyk kon ontstaan. (UeU-Ort.) Onlangs vermeldden wy, dat aan den als luitenant gepensionneerden heer Comfurius de titulaire rang van majoor verleend werd. Wy lezen thans in het „Bat. Nieuwsblad „Het bericht uit de jongste mailbladen, dat aan den heer Comfurius do titulaire rang van majoor is verleend, roept weder droevige gebeurtenissen voor don geest. Aan luitenant Comfurius, die als jong lui tenant in het begin van den Aljeh oorlog den vyand met opgewektheid te goraoet trok, werd de verschrikkelijkste beproeving opgelegd, dio aan een jeugdigen, levenslustigen man kan overkomen, dat is: hy werd blind geschoten. Blind aan beide oogen, keerde hy met oen klein pensioen in de burgermaatscbappy terug. Toch was nog lang met aile levensgeluk voor hem verloren, want zyn bruid weigerde haar woord terug te nemen, werd zyn vrouw en heeft zyn duister bestaan zooveel mogelyk opgehelderd. Zyn tweede troost was de muziek en Koning Willem Hl, dit hoorende, gaf hem een prachtigen, kostbaren vleugel ten ge schenke. En mag het voor den nu zeker byna zestig jarigen man ook al geen vergoeding zyn, do omstandigheid, dat de achtereenvolgende ministers zich zyner altyd nog herinneren en periodiek zyn rang verhoogen, zal hem toch zeker nog aangenaam aandoen." ATJEH. De „Deli-Ct." bevat onderstaande tele grammen uit Kotta-Radja van 12 April: Polim is met bende op 6 dezer van Gede Seblah uit Pedir verdreven, waarby wy 2 licht gewonde inlanders. In Meulaboh vyan- delyke versterking verrast, waarin 17 dooden met wapens, onzerzyds geen vei lies; van 18 April: Een patrouille hoeft by Rantaupandjang de bendo van Njamamat overvallen en 6 Atjehers neergelegd; onzer zyds 1 inl. fuselier gesneuveld, serg. Steine licht gewond. De sergt. Van Didden van patrouille Seulimeum door olifant licht ge kneusd. De Generaal Pel." Uit Soerabaia is 10 April jl. aan do „Locomotief" geseind, dat het oorlogsschip „S9rdang", commandant Van der Velden Erdbrink, daags te voren van Ambon te Soerabaia was aangekomen. Het telegram luidde verder: Do govangengenomon Papoeas bobben be kend do drie gevangengenomen officieren van de „Generaal Pol" te hebben vermoord. De moordenaars zyn in de govangenis te Ambon opgenomen. De „Soerabaia Courant" vernam omtrent hot opsporen van de bedryvers van den moord op do opvarenden van het stoomschip „Generaal Pel" op Niouw-Guinea by den 14lsten lengtegraad, dat, toen de „Serdang" daar aankwam met den controleur van Fak- fak on don djooroomoodi van de „Gen. Pel", waarin de ongelukkigen zich hadden bevonden, besloten werd door de landingsdivisio van de „Serdang" oorst oen kleine verkenning te laten makon, en dan don volgenden dag te debarkeorenHet debarkeei en ging mot groote moeilykliedon gepaard, waarby do manschappen ongoveer een uur tot hun middel door het water moesten loopen. Toen men aan wal was gekomen, bleek er by do bevolking weifeling te bestaan om zich al of niet te verzetten. Na lang over en weer praten door den controleur werden 11 der daders overgeleverd, zoodat geen schot behoef de gelost to wordon. Vry willig gingen de ge vangenen mede, niet anders denkende of ook zy zouden terstond het lot van de drio ver moorde Europeanen ondergaan. De commandant hield daarop uit do kust, ten einde ontvluchting onmogolyk te makon, ongeveer 8 Eng. mylen. Vijf van de 11 gevangenen wisten by het aflossen der wacht te ontsnappen en sprongen over boordzy moeten allen onvermijdelijk verdronken zyn, de overigen werden vry wel onhandolbaar, ja zelfs woest, en moesten zwaar geboeid worden. Toen z{j na een paar dagen bemerkten, dat zy niet vermoord en opgegeten werden, kwam de kalmte terug, en waren zy zeer gewillig. Zy zyn naar Fak fak overgebracht in het pakje van dwangarbeiders gestoken, en men zal trachten van hen tolken te maken, ten einde later met hen de zaak verder uit te maken. Een oud man onder hen is onderweg gestorven, waarop de overigen te kennen gaven hem te willen opeten. Omtrent het lot van de verslagenen is weinig bekend, zegt het blad, doch het staat vast, dat zy vermoord en daarna, volgens de gewoonte van het land, opgegeten zyn. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Jndië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIKL DEPARTEMENT. Verleend: Wegons langdorigen dienst een jaar verlof naar Europa, aau den expediteur ter algemeene secretarie L. B. Welter en aan den controleur bij het binnen! bestuur op Java en Madoera, gevoerd a la suite van zijn corps, A. J. N. Engelenberg. Ontslagen: Wogena volbrachten diensttijd, eervol uit 's lands dienst, de secretaris der resi dentie Riouw en Onderhoorigheden, J. A. H. Breijmaun. Benoemd: Tot secretaris der residentie Riouw en Onderhoorigheden, de controleur by het bin- nenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera C. G. G. Vermeer. Bij bet Binneul. Bestuur op Java en Madoera. Tot controleur de adspirant-controleur W. P. B. Van Bijlert; tot adspivont-controleur, R. A. Kern, thans mot de waarneming dier betrekking belast. Bij bet Oponb. 1. Oud. voor Europeanen. Benoemd: Tot onderwyzeres late kl. mej. R. A. Krull, thans waarnemend onderwijzeres 2de klvroeger eerstgenoemde betrekking bekleed hebbende; tot onderwijzer 3de kl. S. K. Sanders, van verlof uit Europa toruggokeerd, laatatelyk die betrek king bekleed hebbende. Overgeplaatst: Van de meisjesschool te Salatiga (Semarang) naar die te Buiten zorg (Batavia) als hoofd der school, de herbenoemde onderwijzeres lste kl. R. A- Krull. Geplaatst: Aan de 2demeisjesschool te Sema- rang, al3 lsto onderwijzeres, de benoemde onder wijzeres 2de kl. E. Razoux Kuhr; aan de pupillenschool te Gombong (Bagelen), de herbenoemde onderwijzer 8de kl. S. K. Sanders. Ontslagen: Op verzoek, wegens vertrek, eervol al9 lid van den Raad van Toezicht op do Postspaarbank, J. Jonker, onder dankbetuiging voor de door bom in die hoedanigheid bewezen diensten. Bij den dienst van bet Grondpeilwozen: Overgeplaatst: Van Semarang naar Laroeng Pandjang (Batavia) de tijdelyke boormeester W. Pot, thans belast met de artesische boringen te Keudal (SemaraDg); van Batavia naar Semarang ter voortzetting der boringen te Kendal de tijdelijke boormeester J. D. P. Nauman, thans werkzaam te Puroeng Pandjang (Batavia). MILITAIR DEPARTEMENT. Ingetrokken De plaatsing te Padang bij aankomst in India, van den officier van gezondheid lste kl. C. H. Hille. Overgeplaatst: Van Bandjermasin naar Semarang, <fe offic. van gez. lste kl. S. J. Jnda; van Soerabaia naar Bandjermasin de offic. van gez. lste kl. D. De Oade. Verleend: Een maand verlof wegens ziekte naar Buitenzorg en Sindangiaja, aan den laten luitenant bij hot subsisten ten-kader te Batavia H. A. Van Marle. Ovorgeplaatst: Bij het 3de bat., de lste luit. bij het 11de bat. K. L. Verstego; by bet linkerbalf 4de bat., de lste luit. by de garnizoens-compagnie van Riouw, geëvacueerd naar Batavia, T. D. Struick. RECLAMES. 40 Cents per regel. Onrustbarende toestand. Herhaalde malen hebben wy reeds op dez« zelfde plaats de wondervolle genezingen ver meld van hopelooze gevallen. Zoo schryft ons de heer C. Berghuis te Uithuizermeeden (prov. Groningen): In. de maand Januari 1894 werd ik door de toen vreeseiyk heerschendo Influenza aan getast, het zat me hoofdzakelyk in de borst. Wel ben ik er wat van genezen gewoest en kon ik myn werk weder verrichten, maar de pyn in de borst en hot hoesten zyn steeds gebleven. Myn lichaam was zoo verzwakt, dat ik my na het geringste werk vreeseiyk vermoeid gevoelde. Hoewel het eten my goed bekwam, mocht zulks niet baten, myne krachten kwamen niet terug. Met den zomer ging het beter, maar met den herfst kwam de griep weder terug. Vreeselyk hoesten en myn lichaam was totaal gesloopt. Hot loven was my een last. Ik wilde werken, maar ik kon niet. Zoo ging het voort tot verleden jaar herfst, wy lazen veel over do Pink-Pillen van Dr. Williams, en begon ik do behandeling. Reeds by het gebruik van het tweede doosje bemerkte ik al verandering, do pyn in de borst was verdwenen. Daarna heb ik nog eenige doosjes gebruikt en nu weet ik niet hoe of het is, ik heb nergens geen last van, het is net of ik een nieuw lovou bon ingetreden. De krachten zyn nog niet geheel terugge komen, maar ik ben veel sterker als voor 4 maanden. Ik ben nu zoo opgeruimd en vol levensmoed, zoo gezond als een visch en met pleizier verricht ik myn weikzaamheaen. Aan de Pink-Pillen heb ik myn gezindheid te danken en hot spyt mo zeer, dat ik ze niet eerder heb besteld. Ik raad ze aau alle lyders van Influenza aan en U kunt van myn schry- ven vryelyk gebruik maken. Ons dunkt, dat by zulke verklaringen w(j niets meer hebben by te voegen. Prys ƒ1.75 de doos; ƒ9.— per 6 doozen, Yerkrygbaar by J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrygbaar voor Leiden en Om streken by Reyst Krak, Drogoryen, Bees tenmarkt Wyk 5 No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogeryen, Hoogstraat No. 5. Daar hot doel dezer geneeswyze is do her nieuwing van het bloed eu de versterking der spieren, strekt haar werking zich op veel ziekten uit: bloedarmoede, rheumatiek, heup- jicht, zenuwpyn, verlamming, ruggemergs- ziekte, St.-Vitus-dans, hoofdpyn, zenuwachtig- heid, klieren, enz. Do Pink-Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle gevallen van verzwakking en hebben een werkdadige handeling op alle ziekten, veroorzaakt door lichameiyke en geesteljjke overspanning on door buitensporig heden. 4433 65 ©■8b@I« worden als nieuw schoon gemaakt (Chemische bewer- king) door J. DU PON, Leiden, Haarl.str. 81, by de Yrouwesteeg- Goedkoop adres tot het Encadreeren gj van Plaat- on Portret-werk. 436B 16 Ceu tra al- Ad rertentie-Unreau tas 921 17 GEBBOEDERS VAM DER HOEK, BREESmn 113, LEIDEl PLAATSING VAN ADVERTENTIES in alle Binnen- en Bnitenlandscho COURANTEN. 7305 23 Nieuwe Rijn 3. togen brand, op hot vervoer van goederen por schip, stoomboot of spoor, op geldswaardig papier, per post, YAN GEND LOOS, enz., op het leven en tegen ongelukken, tegen inbraak, diefstal, enz., enz. 6713 10 2369 60 !tRLEli 3SÖ Men bestelle nimmer aan reizigers, daar die door mij niet, onder welk voorwendsel ook, worden uitgezonden, maar richte zich schriftelijk tot mij en zette duidelijk op het adres Amsterdam, Keizersgracht 370. OPGERICHT in 1861. Gestort Kapitaalf 250,000. Reservekas250,000.— Gestort Waarborg fonds (uitsluitend bestemd ter ver zekering van de rente en aflossing der Pandbrieven) 2,500,000.— Gesloten Leenmgen op 31 December 1899 tot een be drag van. i 20,775,-435,Ol£. Verstrekt geld op eerste hypotheek op huizen en lande- ryen, tegen lage rente en zonder vooruitbetaling. Geeft Pandbrieven uit, ren tende 3il en 4 pCt. Inlichtingen te bekomen ton kantore der Bank te Amsterdam en by den Heer J. W. BECK, to Aar- landervcen, Agent voor Aarlan- dorveen en Omstreken. 6494 23 eenig oprichter in 1883 van don Theehandel voorheen GEBRS. SIYEIi, bericht door deze, dat do Zaak in de Warmoesstraat te Amster dam gevestigd biyft en op denzelfden voet voortgezet wordt. 3777 20 Yraag aan uw winkelier Thee van Uw belang gaat mot het geregeld gebruik er van gepaard. door HH. Doctoren aanbevolen, voorkomt het voorover loo pen en ronde ruggen by Kin deren en Vol wassenen, versterkt de loDgen en ver ruimt de borst. 14 a 15 jaar. Dames. Heoren. ƒ8.50. 2086 21 J Het Wereldberoemd. L 3 is overal verkrijgbaar. Als bewijs van echtheid is elke flcsch voorzien van onze gedeponeerde etiquette, terwijl kurk en cachet gestempeld is met den naam onzer firma CKEB1GER KOMEN! 4481 24 Goedgekeurd by Kou. besluit van 10 Nov. 1873, No. 21. Cgelieel geplaatst). 1476 86 Franco na ontv. van postte. 13. VISCHlUaiiT. 13. VERZEKERD BEDRAD f 36,800,000.— (30 September 1899). RESERVE6,196,000.— Sluit alle soorten van verzekeringen, op levens- en sterftekansen gegrond. De Tarieven zijn volgens de laatste sterftetafels berekend. Inlichtingen te bekomen voor Nederland aan het HOOFD BUREAU te Dordrecht en de BIJKANTOREN te Amsterdam en te Rotterdambij den Hoofd- en de Provinciale Inspecteurs en bij de Agenten in alle plaatsen van Nederland. WEGENS VERBOUWING Beleefd aanbevelend, J. VAN DER STOK. 8748 49 (wegens sterfgeval}, in het Notarishuis aan den Burg te Leiden, by opbod op Zaterdag 26 Mei 1900, by afslag op Zaterdag 2 Juni 1900, telkens des avonds te halfacht uren, ten overstaan van W.F. KAISER, Notaris te Leiden, van: Het voor weinige jaren nieuw ge bouwd en goed onderhouden dubbel HEERENHUIS met TUIN, POORT en WATER, aan den Hoogen Ryn- dyk No. 15, onder de gemeente Leiden, in de onmiddellyke nabyheid van de Tram naar het Spoorweg- Station, groot 7 aren 69 centiaren. Dit perceel, genaamd „Yilla Wil- helmina", heeft Gas- en Duinwater leiding en Spiegelruiten. Het bevat beneden: wit marme ren Yestibule en Gang, links: Yoor- kamer, Suite en Serre, uitkomende aan den Tuin; rechts: Voorkamer, waarachter 2 Provisiekamers en Kel der, Keuken, met Aanrechtbank en vaste Kast, overdekte Plaats mot 2 Hokken voor Brandstoffen. Voorts: grooten met vele Boomen en Heesters beplanten Tuin, alsmedo Poort, die van buiten toegang geeft tot de Keu ken en den Tuin. Boven, le étage links: Voorkamer, Suite en Serre, rechts: Voorkamer, Achterkamer en Badkamer2e étage8 fraai bescho ten Zolders. De meeste Kamers hebben Stook plaatsen, met fraaie zwart marme ren Schoorsteenmantels en sommiga Kasten. Te bezichtigen op eiken Dinsdag en Donderdag vóór den afslag, van 2 tot 4 uren namiddag, en ook op anderen tyd, mits den vorigen dag belet vragende by den Notaris. Aanvaarding en betaling op 1 Augustus 1900 of zooveel vroeger als mocht worden overeengekomen. Meerdere inlichtingen zyn te ver- krygen ten kantore van voorn. No taris KAISER, Rembrandstraat No. 25, te Leiden. 4249 53

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 6