Burgerlijke Stand. Boeren in heel Zuid-Afrika. Voorloopig doe* men dus boet met nog niet dadéiyk het ergste te gelooven. Het sohflnt dat de Britsche troepen van de Westgrens voorloopig niet verder zullen gaan dan Cbristiania. Dit stadje is na de overgave door de zesde brigade en de artillerie bezet, waarop de overige brigades die generaal Hunter by zich had naar Veertienstroomen terugkeer- den. De Engelschen maakten in het stadje 200 stuks vee en een hoeveelheid wapens en mu nitie buit. De Boeren-landdrost heeft er in toegestemd de Engelschen te dienen en den eed van trouw aan koningin Victoria af te leggen, aldus seint ten minste Reutels cor respondent. Roberts seinde Donderdag uit Kroonstad: De resident-commissaris in de Basuto-land meldt dat een aantal Boeren, wonende in de districten Ficksburg en Bethlehem, zich tot hem hebben gewend om raad en naar de voorwaarden hebben geïnformeerd, waarop men hun overgave zou willen aanvaarden. Dit is zeer bevredigend. Router's correspondent in het Boerenkamp by Vredefortweg seint: Zondagochtend hebben eenige Amerikaan- sche verkenners, alvorens Kroonstad te ver laten, de goederenloodsen in brand gestoken, na moeilijkheden gehad te hebben met de Engelsche ingozetenen. Hazell's Amerikaan- jche verkenners hebben zwaarder geleden dan eenig ander corps. Gedurende de afgeloopen zestien weken heeft het corps, dat slechts honderd man sterk was, 37 dooden, gewonden en gevangenen verloren. Hun bestorming van een verhevenheid op den Toba-berg, die de Engelschen bezet hielden, was een kranig stuk. Zy vaagden het detachement, dat de stelling bezet hield gewoon weg, en namen kapitein Cheyne en zes man gevangen. Malan's cavalerie-corps verwierf verloden week nieuwe lauweren, maar verloor zwaar in verhouding tot de burgers. De Afrikaander8 zullen zich nu werkeiyk gaan roeren, met hun mond althans. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat eenige Afrikaan- ders, die tegen de iniyving van de Boeren republieken zyn, tegen 31 Mei te Graaf-Reinet een congres zullen byeenroepen. En het uit gestelde Bondscongres zal den lödon Juni te Paarl bijeenkomen. De Iersche afgevaardigde Michael Davitt is uit de Transvaal te Lorenyo-Marquez terug gekeerd, waar hjj door een ambtenaar van het Transvaalsch consulaat werd ontvangen. Hy beschouwt den oorlog als feiteiyk geëindigd. De Transvaalsche regeering moet nog steeds In gebreke gebleven zyn om aan de banken eoud in baren te zenden, in ruil voor het palf millioen in specie, dat zy twee maanden geleden heeft aangevraagd. Volgens een telegram uit Ladysmith is de entruiming der stellingen in de Biggarsbergen door de Booren te danken aan een poging van den Engelschen rechtervleugel om hun van Dundee uit den terugtocht af te snyden, terwyi de linkervleugel hen by Elandslaagte trachtte bezig te houden. De mar8ch van Ladysmith naar Dundee begon den 9den en duurde v\jf dagen. Een groot aantal Boerenpaarden werden buit gemaakt. Dë Engelsche verliezen waren gering. Uit Glencoe wordt van Woensdag geseind dat tien treinen met Boeren Maandag van daar zyn vertrokken en dat van den vroegen och tend tot middernacht een eindelooze trein van Boerenwagens door die stad is getrokken. Slechts 200 burgers uit het district Lady- broud moeten met commandant Crowther naar het noorden zyn opgerukt. De overige legden de wapens neer. In Duitschland heeft zich oen Bond gevormd ▼oor de bevordering van den vrede in Zuid- Afrika, aan het hoofd waarvoor staat, dr. Max Roosen, te HamburgM. L. Selonka, Bronsart von Schellendorf, prof. Defregger, prof. Gruber en prof. Ghnther te Munchen. Deze Bond heeft aan den beer Fischer by de aankomst in Amerika bet volgende telogram doen aan bieden: Tweehonderdduizend Duitsehers hebben zich vereenigd in een manifest, dat den oorlog In Zuid-Afrika afkeurt en aan elk streven tot herstel vaD den vrede steun toezegt. In den naam van al dezen betuigen wy u by de landing op den klassieken bodem der onafhankeiykheid warme sympathie en spro ken wy de hoop uit, dat onze vurige wenschen voor het slagen van uw zending vervuld mogen worden. „Op den jaardag der Haagsoho Vredes conferentie". „Copiën van dit telegram zyn gezonden aan den ondor-staatssecretaris Webster Davis en den consul der Zuid-Afrikaansche Republiek, den heer Montagu White. Een telegram uit Nieuw-York meldt, dat de Boerendeputatieen voornameiyk haar voorzitter Fischer beslist de onzinnige woorden tegen spreken die eon Londensch reporter hun heeft in den mond gelegd. Hy begon echter aan al die leugenpraatjes gewoon te raken; sedert jaren hebben de Engelsche politici en flnanciörs niets anders gedaan dan de natie wat voorliegen. Op een vraag of het werk in de goudmijnen wordt voortgezet, antwoordde Fischer dat dit met enkele nog het geval is. De regeering houdt toezicht op het werk. Daar vindt zy het geld dat de Engelschen meenden dat zy niet vinden zou. Wy voeren zelfs goud uit—zeide Fischer, waarop Wolmarans hem in de rede viel met de woorden: „Zeg niets meermen zou anders willen weten waar die uitvoer plaats heeft" „Hollandia", het weekblad van en voor Nederlanders en Taalverwanten over heel de Wereld, onder redactie van L. Simons, Zal een A merikaansp-h-Zuid- A frikiuniimmAr in den loop der volgende week doen verschy- Den, dat in honderdduizend exemplaren gratis fn Amerika zal worden verspreid, dank ook dan ttitnn van <M*nigA Mederlsndeclto Transvaal vrienden. Het doel van deze beweging is om, nu de Deputatie in Amerika is, het effect van haar optreden te versterken en baar den weg verder te effenen door een direct beroep op het Amerlkaansche volk in een trant, die, zonder in ernst van argumenten te wyken, door schrijfvorm en beeld ook de gehaasten zou te pakken nemen. Van zelf kwam daarby het vry gebruik van wat ook door andere schryvers aan materiaal- bij eengegaard was. Wat waar en juist is, kan niet genoeg herhaald worden, en wat deftig gezegd was, kan altjjd nog eens pakkend worden oververteld. Het a. s. Amorikaan8ch-Zuid-Afrlkaansch nummer was oorspronkeiyk bepaald op een oplaag van 76,000 exemplaren, gratis in Amerika te verspreiden. Sedert hebben, bedoelde Nederlandsche Transvaal vrienden zich hierby aangesloten, en zoo zollen redactie en uitgevers in staat wezen het getal te ver spreiden exemplaren te brengen op de ver melde honderdduizend. Niet alleen honderdduizend ex., een millioen zelfs zouden nuttig te verspreiden, zyn, wil men waariyk de groote menigte in Amerika bereiken. Evenals bQ gelegenheid van het nummer voor Engeland bestemd, stellen de redactie en de uitgevers dus ook nu gaarne andere landgenooten, tegen een geringe bydrage in staat aan de verdere verbreiding te helpen. Hetzy dat zy exemplaren aanvragen, hetzy dat zy adressen in Amerika opgeven waaraan exemplaren te zenden zyn. „Hollandia" wordt uitgegeven door de Uit- gevers-Maatschappy rNederland" te 's-Gra- venhage. Dr. Jameson is, naar uit Kimberley wordt geseind, tot directeur der De-Beers-maatschappij benoemd geworden en er is ook sprake van hem tot lid van het Parlement te kiezen. „Ziedaar de belocning," zegt de Londensche berichtgever der Pelit bleu„geschonken aan een echten bandiet, die de strop verdiend had, omdat hy de eerste zaden gestrooid heeft voor den tegenwoordigen oorlog en de ruwe verovering, welke er het gevolg van dreigt te worden." De „N. R. C." schryft: „Hoeveel salaris hem dat directeurschap zal opbrengen, weten wy zoo precies niet, maar een paar tien duizenden galden toch stellig wel. En dan willen de monschen nog zeggen, dat de deugd niet beloond wordt op deze wereld." Een heel jong man van 26 jaar, Protorius, heeft zich de hoogste onderscheiding ver worven, die de Republiek kon vorleenen, den persooniyken dank van den president. Hy streed by Colenso en aan do Tugela als artillerie-kolonel en treurige Britsche verlies- ïysten verkondigen zyn roem. To vermeiden biyft er nog eenKoos Jooste. Jooste is eigenlyk een avonturier, die met de bedoeling zich een naam te maken in het veld trok. By Prieska begon hy zun eigen aardige loopbaan. Met acht man omsingelde hy de stad en stuurde er toen een naar den burgemeester, om de onmiddellyke overgave van hem to verlangen, anders zou hy de stad bombardeeren. De verschrikte burgemeester, die het naderen van een groot leger vreesde, gaf zich onmiddeliyk over en ontdekte eerst te laat, dat hy het offer was geworden van de stoutmoedigheid van een jong avonturier. Jooste deed toen later nog voor de overgave van Paardeberg een dolkoenen rit door de Britsche gelederen naar Cronjé, zwom toen 's nachts door de Modderrivier terug en kwam geheel naakt weer by zyn troep aan. Hy heeft nog meer van dergeiyke waagstukken volbracht, maar dit eene is voldoende om hem te karakteriseeren. Koos Jooste voert thans het bevel over een groot commando en is in korten tyd tot een beroemdheid geworden. Lord Roberts biyft klagen over het mis bruiken der witte vlag door de Boeren. Hy wyt aan zulk misbruik het verlies van eenige officieren en cavaleristen op 11 Mei by Yen- tersburg en nu weder meldt hy het volgende „Twee officieren en zes manschappen van „Prince Alfred's Guards", die den 14den Mei in de buurt van Kroonstad aan het fbura- geeren waren, zyn, toen zy een hoeve naderden, waarop de witte vlag wapperde, door een afdeeling Boeren beschoten, die achter een muur lagen. Twee minderen sneuvelden, een luitenant werd licht gewond; de overigen werdon op één na gevangengenomen. De eigenaar van de hoeve verklaarde, dat de Boeren dreigden hem dood te zullen schieten als hy zich verzette tegen het misbruiken van de witte vlag." Het Is natuurïyk mogeiyk, dat zulke ge vallen zyn voorgekomen, maar de ondervin ding heeft toch reeds geleerd hoe voorzichtig men zyn moet met het aannemen van derge iyke voorstellingen als „de" waarheid. Academienieuws. Leiden. Geslaagd is voor het doctoraal examen in de Nederlandsche letteren de heer A. J. Barnouw, (cum laude). Utrecht. Bevorderd is tot semi-arts dx. Ed. Hustinx en tot arts de heer H. Viascher. Kerkelijke Berichten, Hazerswoude. Ned.-Herv, Gem. Zondag morgen te halftien ds. De Sopper, vanHoog- made, en 's avonds te halfzeven ds. K. W. Yethake, van Leiden. Geref. Kerk. Yoormiddag te halftien en 's avonds te halfzeven ds. J. L. Schouten. POLITIE. Gevonden voorwerpen. Een zilveren remontoir-horloge. Een broche (gekroonde W). Een beursje, inhoudende eenig geld. Een lombardbriefje. Een dames- ceintuur. Inlichtingen zf)n eiken werkdag tusschen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 6° O. 42.8° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 6.5° C. 41.9° F., '8 middags om 12 oren 11.6° GL 62.7° F, 'a namiddags om 4 «ren 9A° 49A0 9. ALKEMADE. Geboren; Cornelia Antonia,D. van J. De Jong en H. Splinter. Overleden: Jacobus Johannes, 23 j., Z. van H. Bergman en M. Klein. Gehuwd: J. Schrama, wed. van T. Straathof 43 j. en J. M. Borst jd. 88 j. H. De Jong jm. 22 j. en M. Gortzak jd. 21 j. (Haarlemmermeer). WOUBRUGQE. Geboren: Theodorua Antho- nins Mattheoa, Z. van M. Hoogenboom en A. Keyzer. Wilhelmaa Cornelia, Z. van J. <L Star en J. Sassen. Gehuwd: G. L. r. Gooien jm. 26 i. en G. v. Leyden jd. 22 j. H. Kelderman jm. 83 j. en R. Bairie jd. 32 j. J. Hoogenboezem jm. 24 j. en A. Beters jd. 23 j. J. Sedier48j.en C-Graowei man jd. 49 j. HAZERSWOUDE. Gehuwd: B. Tan den Bosch 25 j. «n Maria Van Gent 22 j. D. Van den Bosch 21 j. en M. Matse 23 j. allen te Hazers- woude. H. Loomana 28 j. te Hazerawoude, en C. Den Adel 23 j. te 's-Gravenhage. L G. De Graaf 23 j. te Loenen en H. Pont 21 j. te Hazers- woude. KATWUK. Gebaren: Arïe, Z. van M. Mey- vogel on A Van Day ren voordo. Jacob, Z. ran W. Van Dujjn en M. Van Rijn. Ore rieden: Leendert Van der Boon 1 j., Z. van Jao. Van der Boon en C. Van der Boon. Ondertrouwd: C. Schaap jm. 18 j. en J. Barnhoorn jd. 17 j. J. A. Goddjjn jm. 26 j. en A A v. Schie jd. 25 j. A. v. d. Eykel jol 24j. en '1'. Rossom jd. 23 j. RIJNSBORG. Geboren: Jacob, Z. van D. De Mooy on C. Zwaan. Jlendrious. Z. van D. v. Delit en J- De Mate. Cornelia Jacoba, D. van J. Prins en N. Molenaar. Gehuwd: J. Do Dest jm. 24 j. en S. v. Egraond jd. 22 j. W. De Wit jm. 19 j., te Leiden, en N. Huysiuan jd. 19 j., te ltijnsbnrg. H. J. Koeree 38 j., wed. van C L. Father, te Amsterdam, en A. Blankert jd. 3d j., te liyneburg. OndertrouwdW. v. d. Does ira. 23 j., t# Katwijk, en A Blankert jd. 21 j., te Rijnsbnig. L1SSE. Gehuwd: C. Schoten en A. M. v. Beek. N. Walraven en C. v. Eeuwijk. Geboren: Agne9 Maria, D. van M. Bruynen en M. Jd. J. v. Soest. Johanna Maria, D. van M. v. d. Reep en H. Heemskerk. Theodorue Adrianos, Z. van J. Kleyborst en A. G. Berbee. Petrus, L. van G. J. v. Kesteren en A. Bejjk. Anna Maria, D. van L. De Liefde en A. Olden burg. Johannes, Z. van N. Mosseveld en A. v. Wieringen. Overleden: T. J. Boere 6 wonende te Waddingsveen. OEGöTGEEST. Ondertrouwd: L. Westhuia 25 1. en M. Lagas 24 j. Gehuwd: 8. Gal cn A L. M. J. Pel. Overleden: J. P. Drie9s«sn 88 j., te Leiden. J. Bekooij 79 j., geh. met A. Moote, te Leiden. M. Smit 86 j., wed. van J. v. Kan, te Veur. STOMP WIJK. C e v a 11 e nJ. Waayer geb. v. Santen Z. H. A. Kerkvliet geb. v. d. Berg Z. C. J. Kroon geb. De Bruijn D. ZOETERWOUDE. G e b o r e n: Geertroida, D. van A. Vonk eu J. Vermond. Jan, Z. van J. De la Rie en M. Zonderwijk* Ondertrouwd; O. O. Schaar 26 i. en C. Van Leeuwen 21 j., beiden wonende alhier. C. Molenkamp 25 j., wonen do te Kgnsburg, en E. Vlasveld 25 j., wonende alhier. ZEVENHOVEN. Bevallen Wed. A Boeren geb. Baa9, D. Gehuwd: J. York en B. Van der Sluis. ZWAMMERDAM. Bevallen: A. Rootertgeb. De Heus, Z. M. H. Hoogendoorn, geb. Van den Berg, Z. Z. Domburg geb. Gelderblom, D. A. Van der Wolf geb. De Bruin. Z. Overleden: J. Hogeudoorn, wedn. van W. Van den Berg, eerder wedn. van A. C. Sühre, 81 j. Telegrammen. LONDEN, 18 Mei. (R. O.) Lord Roberts meldt heden uit Kroonstad: Lord Methuen is gisteren Hoopstad binnen getrokken. Kolonel Broadwood bezette gisteren Lindley. LONDEN, 18 Mei. RO.) Lord Roberts telegrapheert nader, dd. heden: Nadat lord Methuen gisteren Hoopstad was binnengerukt, gaven de generaals Dupreez en Daniöls zich met veertig man over. Na geringon tegenstand bezette generaal Broadwood gisteren Lindley. President Steyn en zyn regeeringsbeambten waren Zondag reeds vertrokken. De bereden infanterie onder generaal Hutton verraste gisteren 30 myien ten noordwesten van Kroonstad commandant Botha, veldkornet Gassen, vyf man, behoorende tot de Johan- nesburgsche politie, en zeventien Boeren. Deze werden allen, zonder verliezen aan Engelsche zyde, gevangengenomen. Generaal Bulier bericht, dat verscheidene Boeren uit Natal hun wapenen inleveren. BOERENKAMP BIJ VOLKSRUST, 17 Mei. (R. O.) Volk8rust heeft de gewone stilte herkregen; alle commando's hebben hunne verschillende stellingen aan de grenzen ingenomen. De Engelschen zyn nog niet in 't zicht. PARIJS, 18 Mei. (B. O.) Aan de „Tompa" wordt uit Durban gemeld: Handlangers der Boeren hebben getracht de kanonneerboot „Forti" in de Delagoabaai in de lucht te doen vliegen. Het schip gaat nu eiken nachts naar zee. PRETORIA, 18 Mei. (R. O.) Officieel wordt bekend gemaakt, dat de gefedoroerden, nadat hun lagers en versterkingen rondom Mafeking hevig waren beschoten, het beleg ophieven. De Engelsche legermacht uit het zuiden nam daarop de plaats in bezit. LONDEN, 18 Mei. RO.) Het telegram van Reuter, dat het ontzet van Mafeking meldde, werd aan het Mansion House aange plakt en meegedeeld aan de ministers, het Lagor- huis, de Koningin en den Prins van Wales. Enkele minuten na de aanplakking aan het Man sion House vulde de menigte alle straten, zingende, met vlaggen zwaaiende en dolle hoezees uitstootende. De algemeene vreugde, dio door het bericht werd veroorzaakt, is niet te beschreven. LONDEN, 18 Mei. (R. O.) Naar officieel bekend gemaakt wordt, seint Bulier, dat hy Newcastle bezet heeft. LONDEN, 18 Mei. R0.) Naar officieel ge meld wordt, zegt Buller in zyn bericht omtrent de bezetting van Newcastle, dat van de 7000 Boeren, die voor de Engelschen uit vluchten, omstreeks duizend, naar het schynt, naar Wakkerstroom zyn gegaan, andere afdee- lingen naar den Oranje-Yrystaat, en de overigen, die Buller eeu bandeloozen troep noemt, naar Langsnek, waar zy voornemens zyn, den Engelschen tegenstand te bieden. MASERU, 18 Mel. (R. O.) De divisie van generaal Rundie en de koloniale divisie zyn nu gekampeerd by Clocolan. Er wordt gemeld, dat groote afdeelingen uit de richting van Bethlehem terugkeerden met het plan, tegen stand te bieden aan generaal Bundle's stryd- macht De Boeren nemen een sterke stelling in dicht by Ficksburg. Het allereerst ten oitvoer to leggen plan der Boeren is xich terug te trekken naar de een of andere streek, welke tal van torreinmoeiiykheden oplevert, tusschen Ficksburg en Bethlehem, en hun tevens btyzonder voordeelige gelegenheden aanbiedt voor hinderlagen. KROONSTAD, 18 Mei. (R. 0.) Generaal Hutton maakte een geforceerden marsch met bereden infanterie naar Bothaville, nam drie commandanten der Boeren en voorts nog 19 manschappen gevangen, meest allen behoo rende tot de Johannesburgsche politie. Ten gevolge van de ontsporing van twee treinen by Yetrivier is de voortgang van den spoorwegaanleg gedurende eenige dagen ver traagd. LONDEN, 19 Mei (Ebt.) Het departement van oorlog heeft nog geen bevestiging ont vangen van het ontzet van Mafeking. De „Daily Mail" ontving nit Pretoria tele grammen van Douglas Story, die geJyktydig afgezonden zyn met Renter's telegram over het ontzet; doch Story meldt daarover niets. De „Press Association" daarentegen beweert, dat de broeder van Baden-Powell bericht van het ontzet ontving van een Holiandschen vriend ln Pretoria. De gevangengenomen Botha wordt nu eens generaal, dan weer commandant genoemd; maar de algemeene opinie is, dat het niet generaal Louis Botha is. KAAPSTAD, 19 Mei. (R. O.) Een tyding uit Bechuanaland houdt de mededeeling in, dat de colonne tot ontzet van Mafeking de Taungs- en Yryburg-districten doortrok en den llden dezer zonder tegenstand Maratsani- rivier bereikte, op twintig myien a fa lands ten zuiden van Mafeking. De colonne bestond oorspronkeiyk uit 1600 man met drie maximkanonnen, maar na Barkley-Weat gepasseerd te zyn, ver minderde ze met een detachement met het oog op den treurigen toestand, waarin de paarden verkeerden. LONDEN, 18 Mei. (B. 0.) Btf het Hooger- huis diende de minister van oorlog, lord Lansdowne, het wetsontwerp in, waarbjj machtiging wordt verleend aan de regeering om vrywilligers op te roepen in geval van een dadelyk nationaal gevaar of by belang- ryke gebeurtenissen ln plaats van, geiyk thans is bepaald, een werkeiyken of ge- vreesden inval. Verder behelst het ontwerp een bepaling, die aan de vrywilligers de bevoegdheid ver leent om een overeenkomst aan te gaan om ten allen tyde binnen of buiten de grenzen van het Yereenigd Koninkryk te mogen dienen. Het ontwerp werd in eerste lezing aange nomen. BERLIJN, 19 Mei. (R. 0.) In twee heden nacht gehouden groote vergaderingen der be stuurders (van de electrische trams), conduc teurs en koetsiers van de groote Berlynsche Tramwegmaatschappjj, werd eenparig besloton den arbeid onmiddeliyk te staken. LIVERPOOL, 19 Maart. (R. O.) De handel op de katoenmarkt werd te elf uren gestaakt met het oog op het ontzet van Mafeking. NIEUW-YORK, 18 Mei. (R. O.) De com missie uit het Congres is heden hier aan gekomen en werd door het Bóeren-gezant schap ontvangen. De deputatie vertrok met de commissie naar Washington, nadat ze met den heer Sulzer, den voorzitter der commissie, in de Democratische Club het tweede ontbyt hadden gebruikt. Er was geen menschenmenigte by het ver trek der deputatie en geen betooging. WASHINGTON, 19 Mei. (R. O.) De afge vaardigden der Bóeren-Republieken zyn gister avond alhier aangekomen. Met geestdrift werden zy aan het station begroet. Het comité van ontvangst maakte daar zyn opwachting. In een rytuig werden de afgevaardigden naar het Arlington-hotel gebracht. Het Congreslid Sulzer heette hen welkom In het hotel en deelde daarna mede, dab Zondag avond in de opera een meeting zal plaats hebben, waar senatoren en Congresleden het woord zullen voeren. Deze meeting zal het karakter van een receptie, niet van een manifestatie dragen. Marktboriohten. In de noteeriogon van Goudaohe kaas viel verleden week nogal eenige schommeling waar te nemen: Bodegraven noteerde J 2, Woerden/I lager; Gouda daarentegen 0.50 kooger dan de week te voren. De handel was, voornameiyk m Suike soorten, tamelijk vlug. Ofschoon de pryzen en laatsten tyd Diet onbelangryk zyn terugge- loopen, is de toestand nog zeer bevredigend to noemen; immers, niettegenstaande de groote aan voeren van hooikaas waren de noteermgen ver leden week nog 3 a fó.bO per 60 kilo hooger dan in de correspondeerande week van 'U9. He noteermgen van Edammer op de Noord- Hollandsche markt bleven verleden week met kleine 6chommeiingon standhouden. Alkmaar noteerde voor kleine f 27.50, commissie en middel bare f 26, of voor kleine J 0.50, voor commissie en middelbare f 1 lager dan in dezelfde week van het vorige taar. Magere kaassoorten verkeeren nog steeds in buitengewoon gunstige conditie. Oude Leidsche, Delftscho en Friesche is bijna geheel opgeruimd. Te Maassluis liepen de noteeriogon van Helftsche verleden week van 2026, te Helft van f 14 J 24.50velleden jaar om dezen tyd waren da noteeringen 6 a J 7 per 100 kilo lager. He hoogste prijzen van Friesche kaas waren ver leden week te Leeuwarden f 26, te 8neek 28.60 het schippond; in de correspondeerende week van '99 respectievelijk f 20 en 16. Te Londen was verleden week goede vraag naar boerenkaas; fabnekskaas werd b.jna niet ge vraagd; de Doteenngen van de laatste soort liepen dan ook f2 a f 2.50 lager. In de Alblasserwa&rd werd de vorige week van f 17—f26 besteed; in de Lopiker- en Kiimpeoer- waard liepen de prijzen van Isto soort Goudsche ▼an J 25—27.60, zware 28, 2de soort/18f 24; Derby late 60ort J 2628.50; Edammer lste soort 26, 2de soort ƒ19—/22. D.) ttreciit, 19 Mei. Op de weekmarkt waren heden 490 stuks vee aangebracht De prijzen waron voor stieren 70 a 18U, voor vaarzen 70 a 160, voor pinken /60 a 100, voor melkkoeien/120 a 230, voor kalfkoeien 140 a 240, voor vaarskoeien f 100 a 170, voor vette koeien f 150 a f 250, voor magere kalveren a voor nuchtere kaiv. f 6 a ƒ11, voor magere varkens /16 a f 40, voor oiggen fi.a 8.voor schapen a voor lammeren f a Alkmaar, 18 Mei. Kaas. Aangevoerd 830 partijen, wegende 130,000 KG. Kleine 27.oom- missie ƒ26.middelbare /24.60. üandel goed. Utrecht, 18 Meu Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 60 wagens, te ramen wegende 11400 KG. Pry zen waren: l8tequaLƒ 47.a 60. 2de quaL 43.a f 46.zwaardere Deventer, 18 Meu Boter per vat /21.a 22.—, gras, afw. ƒ18.— a 20.—per l/18vat/9 1L—, per KG. (L90 Lr-. Eieren 2.60 a f 3.26 4a 100 stok*. Leiden, 19 Meu Granen werden hoden mot weinig aanbod tot nagenoeg vorige prijzen ver- kocht, de handel was met belangrijk. Witie T..rwe alleen in de beate soorten te plaatsen. Rogge blijft nog goed gevraagd, doch werd meereudeela te hoog gebonden. De overige artikelen bleven onveranderd. Witte Tarwe ƒ6.75 a ƒ7.20, Roode G a 6.40, Walla-Walla f —af— per 80 KG. Rogge 4.75 a 6.40 per 74 KG. Zomergerat fa Winter-/a/—. Chevalier- fb.a ƒ6.60 per HL. Haver /JL60 a /3.76 per 60 KG. Groene Erwten /6.65 a 7.per HL. Paardenboonen /6.76 a/6.— per HL, Duivenboonen fl.— a ƒ7.25 per HL. Koolzaad a per HL. Kanariezaad 6.26 a f 7.60 per HL. Hennepzaad ƒ6.60 a ƒ7.per HL. Boter. Aanvoer 116707 kilogr., late qual. per Y« vat J 46.— a 50.2de qual. per vat 40. a f 44.late qoaL per kilogr. 1.15 a f 1.26, 2de qoaL per kilogr. fi.a/i.iO. Lange zwarte turf. 1080,000 stuks, 2.76 a/3.— per auizend. LEIDES, ID Mei. Aan aandeelhouders van de Ned.-Indische Spoorweg-Maatschappy zal worden voorgesteld over 1899 een dividend van 111 per aandoe! van f 1000 uit te keeren (zynde /II meer dan over 1898). Voor aflossing van obligation der 2,j1-pCt8.-leening is ruim f 785,000 be schikbaar. Het stoomschip „Balt" vertrok 19 Mei van Amsterdam naar Batavia; de „Drummel- zior" (Holl.-Amerikarlyn), van Newport News naar Amsterdam, passeerde 19 Mei Dover; de „Koning Wülem H", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 Mei Kaap St.-Vincent; de „Kanzler" (uitreis) arriveeerde 18 Mei te Mozambique; de ^Potsdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 19 Mei, Lizard; de „Smeroe" vertrok 19 Mei van Batavia naar Rotterdam. Oegstgeest. Het getal kiezers in deze gemeente bestaat uit 296 personen krachtens art. la der kieswet, 4 krachtens art. 15„ 32 krachtens l6j, zoodat het geheel aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaa! bedraagt 832 tegen 322 in het vorige jaar. Dit getal kiezers is voor de Provinciale Staten 832 en voor den gemeenteraad 297 tegen 322 en 288 in 1899. De inspectie der verlofgangers voor de nationale militie zal voor deze gemeente plaats hebben te Leiden den llden Juni a. s., des voormiddag» te halftien. Katwijk. Ter aanvulling van bet gemeonte- raad8verslag (zie Derde Blad) zy nog mede gedeeld dat de voorzitter by de bespreking, der rooiing Minnee nog de volgende gronden* aanvoerde Over de meening in zaken schoonheidsge- voel valt bovendien niet te twisten. Ik her inner my nog levendig dat, toen indertyd van gemeentewegen werd overgegaan tot oprui ming van mesthoopen langs de openbare wegen te Katwyk aan Zee, iemand my toe-1 voegde: „ik ruik liever een vyfvoet aLs een roos", zoo ook hier. Gemengd Nieuw». Hedenmorgen even voor achten brak een begin van brand uit m de timmeis' mansworkpJaats van zekeren L. op de Eerste Binnen vesigradit alhier. Met behulp van eenige emmers water werd het vuur door omstanders, die by afwezigheid van L. de deur ingetrapt hadden, spoedig gebluscht. De schade is met groot. Naar de oorzaak van don brand wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Tegen zekeren v. G., die gisteren een controleur der H. S.-M. aan het station alhier sloeg, omdat deze hem niet met zyn rywiel te geiyk met het publiek door heb' contrólehekje wilde laten dringen, wordt proces-verbaal opgemaakt. Gistermiddag omstroeks d r i o uren had de schipper d. M., toen deze,, terwyl zyn schuit onder de klap brug op den Ouden Singel by de was, van zyn schuit op den wal klom, het ongeluk met ztyn linker-i been tusschen de klap en den wal te geraken, i doordat een paar koeien op de gedeeltelijk j opgehaalde brug liepen, waardoor deze zakte f en door den brugwachter niet tegengehouden.1 kon worden. De man is per politie-brancard naar heb academisch ziekenhuis gebracht, waar bleek dat zyn been gebroken was. By de politie alhier is aangifte gedaan, dat van de markt Is verdwenen (mogeiyk abusievelyk is medegenomen) een koe, z. g. zwarte witkop, terwyl een andere koe is blyven staan en door de politie ia geschut Hedenmorgen is de omnibusr wagen van Leiden op Hazerswoude, naby de Utrechtsche brug alhier, omgeslagen. De inzit tenden kwamen er met den schrik af. De koetsier kreeg evenwel aan een der handek eenig letsel. Deze ongewenscbte en onver wachte val, vlak naby de tramrails, is dur verwonderlijk goed afgeloopen. In de Sted. Werkinr. z(jo opgenomen -I Volw. pors. Kin deren. 13 Mei. Zondag 46 4 50 14 Maandag 62 6 68 16 Dinsdag 66 15 80 16 Woensdag. 71 12 83 17 Donderdag 68 14 82 18 0 Vrydag 60 14 74 19 Zaterdag. 60 6 66 Oflioiëelo Konnisgeving. ca Kostelooze Inenting. Burgemeester on WevboudeTe van Leiden brongen bij dezen ter algemeene kennis, dat op D i n e d a g 13 Maart a. 8. en tot nadere aankondiging op eiken volgenden Dinsdag, telkens dei nam.ddags te 2 urcD, in bet El'.sabethahof aan de Oude Voet, gelegei beid zal worden gegeven tot koetoloozo inenting van on- en mtnver-' moge den; wordende tevens aan belanghebbenden beriunerd, dat zy slecnta zuilen worden toegelaten op vertoon van een bewyahunuergeboone-iaechrijving./ Burgemoeetor en Wethouders voornoemd, LeideD, F. WA9, Harglmeeeter. 6 Maart 1300. VAN HEY3T, Secretaris. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders, hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3