N*. T2343 Zaterdag 19 WCel. A*. 1900 (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT 1 Voor Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco por post,1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTEHTTËN: Vaa 1—6 regels f 1.06. Iedero regel moer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buitee de stad wordt f 0.05 berekond. Dit noaimer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 19 Mei. Hedenmorgen om elf uren werd, terwijl het 2de bataljon van het 4de reg. infanterie op de kazerneplaats aangetreden stond, door den kapitein Van der Hoff onder eenige harte lijke woorden de bronzen medaille voor trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant-majoor- titulair Blessenaar, van de 4de compagnie van dat bataljon. Niet de heer H. G. Gedt, maar de heer H. G. Gorth is gekozen tot mede-bestuurslid der pas opgerichte Leidsche afdeeling van don „Natio- nalon Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland." Door het Hoofdcoraité van het Neder- landsche „Roode Kruis" is thans in het ge heel ontvangen ƒ206,239.845. Het personeel der beide Nederlandsche-Roode- Kruis-ambulances in Zuid-Afrika zal op 1 Juni bestaan uit 33 personen, waaronder 9 artsen. Vooreerst wordt geen personeel uit gezonden. De benoemde opperrabbijn bij de Portu- goosch—Israölietische Gemeente te 's-Graven- hage, do heer Rodrigues Pereira, heeft ver gunning om te Amsterdam zijn woonplaats to houden. Hij zal in Juli a. s. als geestelijk hoofd der gemeente te 's-Gravenhage worden bevestigd. De bijeenroeping van de Eerste Kamer der Staten-Oeneraal tegen 28 Mei a. s. wordt iederen dag verwacht. Do Kamer zou voor nemens zyn de in de vorige bijeenkomst onafgedaan gebleven ontwerpen te behandelen en in de afdeolingon de Boterwet en do Leerplichtwet te onderzoeken. Eerst Woensdag 30 Mei, te elf uren, zou mot de openbare beraadslaging over de Onge vallenwet begonnen worden, na afdoening waarvan de Kamer tot nadore byeonroeping uiteen zou gaan om ln Juli weer terug te komen tot afdoening van spoedoischende ontwerpen, die de Tweede Kamer inmiddels heeft aangenomen. Dan zou tevens blijken of de Leerplichtwet voor afdoening vatbaar is, dan wel of die in September zal worden behandeld. Het „Nederlandscli Zuid-Afrikaanscli Fonds tot daadwerkelij ken steun" deelt mede, dat op uitdrukkelijk verlangen van een be langstellende den linieerder In der Maur, die in het begin van Februari door het fonds werd uitgezonden, gelegenheid zal worden ge geven naar Nederland terug te koeren. De kosten van zjjn terugkeer zullen door het fonds bestreden worden uit een daarvoor opzettelijk ingekomen gift. In de zitting van den gemeenteraad van Utrecht kwam in behandeling een voorstel van B. en Ws. tot het aangaan van eon geldleening van 400,000, rentende 4 ton honderd 'sjaars. Deze rentevoet werd voor gesteld, omdat do toestand van de geldmarkt niet laat verwachten, dat een leening a 3!/i pCL thans tot aannemelijke koersen zal worden geplaatst. Elk jaar wordt ten minste 8 pCt afgelost; de verplichte aflossing kan ook geschieden door aankoop van obligation. De Raad keurde het voorstel goed. In een vorig nummer namen wij op een bericht van „Het Vaderland" omtrent de reis van dr. Schaepman naar Rome, dat o. m. ver meldde, dat genoemde dr. by een Roomsche plechtigheid een feestrede zou houden. „Het Centrum" deelt thans mede, dat bedoeld be richt van allen grond ontbloot is. i Te Schiedam is overleden de ontvanger der directe bel» G. G. Van Buttingha Wichers. Beroepen is tot predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Kago en Abbenes de heer N. Van Schouwenburg, cand. te Aalsmeer. Van dr. A. Kuypor's bekend artikel over den oorlog in Zuid-Afrika in de „Revue des tdeux mondes" is een Duitsche vertaling ver schenen onder den titel „Die Krisis in Südafrika." De berichten, dat de heer Tijdens, lid der Tweede Kamer, sedert veertien dagen ernstig ongesteld en dat zyn toestand zelfs verergerd is, zjjn geheel onjuist. De waarheid is, dat de heer Tijdens in do vorige week en gistoron nog in de Kamer tegenwoordig was in blakenden welstand. De kapt. M. A. E. J. Meyboom, van het 4de reg. inf. te Delft, is aangewezen om dezen zomer do legeroefeningen in Zwitserland bij te wonen. In tegenspraak met een bericht als zouden de Koninginnen 5 Juni op Soestdyk arriveeren, meldt men aan de „N. R. C." uit Baarn, dat ten paleize de datum van aan komst nog niet officieel bekend is. De Nederlandsche bedevaartgangers naar Rome zjjn thans door Z. H. den Paus in plechtige audiëntie ontvangen. Aan „De Tijd" wordt daaromtrent gemeld: „Z. H. de Paus hield tot de pelgrims een toespraak, waarin hy herinnerde aan de Haagsche Vredes-Conferentie, lof bracht aan den internuntius mgr. Tarnassi en het vurig geloof prees der Nederlandsche Katholieken. Alle pelgrims werden vervolgens aan Z. H. i voorgesteld door mgr. Tarnassi en mgr. Menten. De Paus zogende het Nederlandsche episcopaat, da geestelijkheid, de aanwezige pelgrims en hun families. Mgr. Menton, de leider der bede vaart, werd tot huisprelaat van Z. H. don Paus benoemd. Het album, dat uit naam der Nederlandsche Katholieken werd aangeboden, word door Z. H. vriendelijk aanvaard en de Paus drukte er zijn hooge bewondering over uit." Tot onderwijzer aan de Christelijke School te Zierikzeo is benoemd de heer A. Coumou, aldaar. De kapitein ter zoe P. F. H. Folcke, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De 1ste luit-adj. J. N. Bruyn, van het 8ste reg. inf. te Deventer, wordt 1 November a. s. eervol ui-. ...jn betrekking als adjudant ontheven en gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool. In 83-jarigen ouderdom is te 's-Graven- hage o vei leden de heer O. J. De Haart, gep. majoor-Intendant. De heer De Haart, die in 1836 als kanon- nior-loteling in dienst trad, werd in 1844 tot 2don luit.-kwartiermeester benoemd. In 1859 werd hy tot kapitein bevorderd en in het volgende jaar als onder-intendant 2de kl. bij de intendance overgeplaatst. Van 1857 1871 was hy mot het administratief toezicht op het hospitaal, de militaire bakkerij en hot nachtlegermagazijn te Utrecht goplaalst. Als onder intendant lsle kl., majoor, werd hij in 1872 gepensionneerd. ln overleg met den heer J. Verheul Dzn. to Rotterdam heeft het bostuur der Remon- strantseho gemeente te Dordrecht uit een besloten prijsvraag voor een kerkgebouw waarvoor drie Dordtsche architecten waren uitgenoodigd ter uitvoering aangenomen het ontwerp ingezonden onder hot motto: „Eenhoid in het noodigo. Vryheid in hot onzekere. In alles de liefde." Bij opening van het naambriefje bleok de inzender to zyn do heer H. A. Reus, architect to Dordrecht. Het stoomschip „General" arriveerde op do uitreis 16 Mei te Lissabon; de „Timor," van Am'stordam naar Batavia, vertrok 13 Mei van Suez. Alkomadc. De 15 Moi van kracht gewordon kiezerslijst voor doze gemeonte voor 1900 1901 beyat de namen van 571 kiesgerechtigden voor do Tweede Kamer, 571 voor de Prov. Staten en 468 voor den gemeenteraad. In 1899 kwamen er op voor rospct'tievoiyk 59*2, 590 en 468. Bodegraven. Do wed. Do-<4», alhier, had haar boerdorijtje vrij duur vorfcoaht aan iemand uit Bergambacht. Dan lston Mei betrok deze de boerenwoning en bracht zyn vee nlode. Den 15dcn Mei, zoo was men overeengekomen, zou de koopakte notarieel gepasseerd worden. Het schjjnt, dat de kooper berouw over den koop heeft gehad, want in den morgen van den 15den Moi bemerkte men, dat de nieuwe boer en zijn veo met de noorderzon ver trokken waren. De manlijke ingezetenen dezer gemeente, geboren in 1875, hebben zich, zoo zij niet in Bodegraven geboren zyn, ter inschrijving voor de schutterij aan te melden ter gemeente secretarie, alhier, tusschon 15 en 81 Meia. s. Voor deze inschrijving zal meer bepaaldelijk zitting worden gehouden op Vrijdag 25 Mei, van des voorm. 10 tot des nam. 1 uur. iiazerswoudc. Gisteren overleed op den leeftijd van ruim 74 jaren do heer F. Veelenturf, die als voorzitter van den Rietveldschen en van den Hoornschen polder door zyn werk zaamheid en accuratesse en wegens zjjn heldere adviezen algemeen gewaardeerd werd. Als landbouwer en in het boerenbedrijf stond hy als een door en door kundig vakman bekend en aan den Rijndijk was de overledene de vraagbaak van velen. Ook in zijn huisgezin en familiekring zal zyn heengaan ten diepste worden betreurd. Hy ruste in vrede I Een der kinderen van den heer J. D., een aardige jongen van 7 jaren, wilde op het schoolplein, onder het paardje-spelen, zyn griffel oprapen, doch struikelde en brak of kneusde althans zyn armpje. Dr. L. Mulder, die het gekwetste lichaamsdeel verbond, gaf alle hoop op een spoedig en volkomen horstel. De „Harmonie van Hazerswoude" is voornemens haar vijfjarig bestaan te herdenken door liet geven van een openbare uitvoering met uitgebreid programma, op a. s. Donderdag. Om het publiek een aangenamon en vrooiyken avond to verschaffen, heeft het bostuur de medewerking ingeroepen van den heer George Van der Werf, van Leiden, die als declamator en karakterkomiek zijn sporen reeds lang verdiend heeft. Hoewel de onkosten, aan deze uitvoering verbonden, grooter zijn dan gewoon lijk, is de entreeprijs toch zeer matig gesteld, om niemand af te schrikken. Men zie de advertentie in dit nummer. Katwyk-aan-Zee. In de afgeloopen week zyn aangekomen 56 bommen met een be somming van 28 tot 85. Schol bracht op ƒ6.50 tot 8, braad 3.75 tot 4.25, scharren 1.75 tot 2.76 per mand, tong ƒ0.25 tot ƒ1.10, rog ƒ0.26 tot 0.50, tarbot f 8 tot ƒ6 per stuk, terwyi voor garnalen 1.50 tot 3 per mand werd bedongen. Nieuwkoop. Ook hier, evenals in andere gemeenten, die daarby belang hebben, circu leert een adres aan Gedeputeorde Staten van Zuid-Holland, waarin aangedrongen wordt op subsidiêering van de Hollandsche Electrische Spoww^-Maatechappjj U A maUudaai voor den aanleg van tramverbinding op Alfen. De vele handteekeningen, die reeds op het adres geplaatst zyn, bowJjzen wel, dat er ook hier dringende behoefte gevoeld wordt aan een flink middel van vei keer. Itijnsburg. Als poldermeester voor den Elstgeesterpoluer is met algemeene (116) stemmen herkozen, de heer H. Hogewoning Cz. Als poldermeester voor den Morsebeltpolder werd evenoens met algemeene stemmen her kozen de heer A. v. Egmond Pz. Eon feestelyken aanblik bood ons dorp deze week, toen de Commissaris der Koningin onzo gemeente bezocht. Allerwegen klapperde het dundoek vrooiyk in den wind. Alle inrichtingen, scholen, kerken, het Spinoza-huis, enz. werden door Z. Exc. bezocht, die bier en daar zyn byzondore tevredenheid betuigde. Het bezoek van Z. Exc. duurde van elf uren 's voorm. tot ruim 6èn uur. Eypwctoring. In do hier gehouden ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van den Drooggemaakten Veondor- en Lyker- Polder te Alkemade op 17 dezer, zyn vast gesteld: de rekening dos Polders over 1899, aan inkomsten op 2943.475, aan uitgaven op ƒ2175.67, batig 6aldo 767.80'; de be- grooting voor 1900, aan inkomsten en uit gaven elk op 2926.50s; de omslag per hectare, evenals in 1899, op ƒ2 over 660 H. 84 a 94 c.A. Herkozen werden als leden des besluurs de heeren A. Los en Jac. Casteljjn, mot rospecticvelyk 338 en 337 stemmen, tegen 12 en 11 op de heeren D. Van Ryn en Jac. Weststefin. Hot grasgewas langs do wegen werd voor dit seizoen in 5 percoelen publiek verpacht voor ƒ308 (in 1899 voor ƒ347), de visschery in de ring- slooten en tochten, in 8 .perceelen voor ƒ71, (in 1S99 voor 76.) 'Ier-Aar. De op don 15den Mei jl. van kracht geworden kiezerslijst telt 372 kiezers voor de Tweede Kamer en Provinoialo Staten. Höt aan tal kiezers voor den gemeenteraad bedraagt 324. Van de 372 kiezers ontleenon 330 bot kies recht aan betaalde belasting, 3 bewoning van één huis, 18 aan dienstbetrekking en 20 in wonende zoons-kiozors, cu 1 aan inleg by de Rykspos spaarbank. Zoetcrwoude. De door de directie der armon- inrichting alhier on door mej. do wed. v. E. bywyao vair proef goleverde 25 paren sokkon van bruin geverfde wol voor het corrtraal- magazyn vau militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, voldoen aan de gestelde eischen. B(j beschikking van den minister van oorlog is nu aan boido leveranciers de levering van 1000 paren sok kon opgedragen. Het aantal kiezers dozer gemeente bo- draagt voor leden van de Tvveodo Kamer 458 Prov. Staten 458. en Gemeenteraad 365. Ten vorigon jare, bedroeg dat getal respect ie veiyk 448, 448 en 357. 34 hunner ontleonon hun kiesrecht aan huur, 53 z\jn krachtens loon op de kiezersiyst gebracht, Lerwyl 5 kiesgerechtigd zyn, krachtens bezit van 60 op de Rijkspostspaarbank. Zegwaard. In de vergadering vau stem gerechtigde ingelanden van den Binnenweg- schen polder is de rekening over 1899 vast gesteld tot oen bedrag van 7015.34 aan ontvangsten, 5906 aan uitgaven, alzoo met een goed slot van ƒ1110.34. De begrooting voor dit jaar werd geraamd aan ontvangsten op 6552.82, aan uitgaven op 6545, ver- moedeiyk batig saldo dus f 7.82. De omslag werd, evenals het vorig jaar, vastgesteld op 4.50 por H. A. Zo eter meer. Op Woensdag 30 Mei, des morgens te 10 uren, zal alhier eon vergadering van stemgerechtigde iügelandon plaats hebben van den Driemanspolder, onder deze gemeente on Stompwyk, tot vaststelling der rekening over 1899 en der begrooting voor 1900. Tevens zal dan een verkiezing plaats hebben van twee Heemraden wegens periodieke aftreding van de heeren P. M. Lammers en H. Groene- wegon. In dezelfde vergadering zal de ver pachting van het vischwater des polders plaats hebben. Zogwiiard-Zootormoor. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer A. Van der Endt te 's-Gravenhage, die ook direct in functie is getreden, zoodat het per soneel aan die school thans weer voltallig is. Volgens de v.m kracht geworden kiezers iyst bedraagt het aantal kiezers te Zegwaard, voor de Tweéde Kamer 198, voor de Provin ciale Staten 198 en voor den gemeenteraad 189. Te Zoetermeer bedragen deze cyfers 124, 124 en 119. Do Vlamingstraat is thans weer geheel in orde, alle keien zyn er uitgenomen en weggevoerd en vervangen door mooie waal- klinkers. Het werk ziet er netjes uit en de verandering kan in alle oprichten een ver betering genoemd worden. ming tot voogd kunnen weigeren, tenzy deze op hun verzoek ls gedaan. Over een amendement van de heeren Lucasse en Loeff om te voorkomen dat de gehuwde vrouw zonder toestemming van haar man een voogdy op zich zou kunnen nemen, staakten de stemmen (28 tegen 29), zoodat Dinsdag a.8. herstemming zal plaats hebben. Landsverdediging. Do minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer een nota toegezonden, waar in do grondslagen voor het verdedigings stelsel van Nederland zyn neergelegd en zulks als inleiding tot een bespreking van ons ver dedigingsstelsel met de Volksvertegenwoordi ging, indien deze der Tweede Kamer wen- scheiyk macht voorkomen. Herhaaldelijk heeft de minister by de be handeling van Hoofdstuk YHI der Staatsbo- grooting en de Vestingwet voor hetloopende jaar te kennen gegeven, dat hy zich bereid verklaarde tot zulk een bespreking. Do inhoud van die Nota ls niet geschikt voor openbaarmaking, weshalve de minister verzoekt ze ter griffie te willen deponeeron uitsluitend ter kennisneming voor de leden. Aan deze Nota zal aansluiten een tegelijker tijd door 's Ministers ambtgonoot voor marine en hom over te leggen algemeen plan van de defensie aan de zeezyde, zooals werd be doeld by 's Ministers antwoord aan don heer Van Gyn in de zitting van 20 Dec. 1899. TWEEDE KAMER. Ouderlijke macht en voogdij. Uit <lo „Staatnjcourant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester vau üocholtz, H. D. J. Rhoen, secretaris dier ge meente; tot burgemeester van St.-Odilionberg, <Jh. lieynders; tot burgemeester van Maaabree, B. H. Janssen. De arts H. Bittor jr. to Heldor wegens ver andering van woonplaats eervol ontheven van het gezondheidsonderzoek van uit zee te Beider en 'i'essel aankomende schopen. Voor drie jaren met dat gezondheidsonderzoek voor Beider en Tessel belast P. J. Visser Wz., arts te Beider. Mr. L. N. Roodenbuig op zijn verzoek eervol ontslagen als griflior by hot kantongerecht te ScUagen. Uoodgekeurd. dat H. P. Fledderus, burgemeester van do goraoente IJst, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Aau F. De Wilde, gewezen bowaarator 2don rang ia de strafgevangenis to Appingedam, ver leend een pensioen ten laste van den Staat van 134 'sjaars. De minister van justitio verleent a. s. week geen audiëntie. Gemengd Nieuws. Door de Begeering werd overgenomen een amendement van de Commissie van Voorb., strekkende om het domicilie te regelen van buiten het Koninkryk wonende voogden van Nederlandsche minderjarigen en dit te bepalen by den toezienden voogd. Aangenomen werd met 37 tegen 22 stem men een amendement van de Commissie van Voorb., strekkende om te bepalen dat vereeni- gingen, stichtingen of instellingen een beaoe- Lprfia Team klasse. Hedenmorgen even overolven bleek het, dat in de nog niet lang in gebruik zynde moutery met eest van den hoer M. H. Van Waveren, alhior, eigenaar van de Stoombierbrouwery „De Posthoorn", aan do Oude Vest, brand was uitgebroken. Het zoer hooge gebouw is gelegen op eon terrein achter den Maresingel en kan bereikt worden door twoo nieuw aangelegde straten. Het staat daar vrywel op zichzelf. Reeds spoedig bemerkte do brandweer, onder leiding van den ondercommandant, den heer De Zwart, aanwezig mot drie hand spuiten en do kloino stoomspuit, dat ze zoo goed als machteloos stond tegenover dezen feilen brand. Wel konden haar mannen de vlammen in het gebouw, door do vele kleine ramen, zien woeden, maar haar bereiken en dus den brand in zyn voortgang stuiten, konden zy niet. Ondauks hun krachtsinspanning, windvlagen en stofwolken trotseerende, ver mochten zy het gevaar, dat de inrichting met ondergang bedreigde, niet te keeren. De moutory is geheel van \Jzer en steen gebouwd. De ijzeren binten waren door hun groote warmte oorzaak, dat do dikke muren aan alle zyden reeds spoedig diepe scheuren vertoonden, hetgeen menigeen met vrooze vorvuldo. Do yzoren deuren in het gebouw, waarin zich nu en dan iemand waagde, waren gloeiend-heet. Voor do omstanders, zoo van naby als van verre, leverde deze brand weinig of niets te zien op. De belangstelling was dan ook niet zoo groot als gewooniyk by een brand. Geruimen tyd na het ontstaan van don brand verleendo de groote stoomspuit haar hulp. Met een dikken waterstraal werden de muren natgemaakt en werd ook het inwendige van het gebouw bespoten. Vermoed wordt, dat de oorzaak van het onheil moet gezocht worden in de bewerking van het graan zelve, in het drogingsproces. Deze bezitting van den heer Van Waveren is op Beurspolis verzekerd. Een persoon, die, hoewel niet tot een der handspuiten behoorende, behulpzaam was by de maatregelen tot blussching, bad het onge luk daarby een van zyn vingertoppen te kwetsen, gelukkig evenwel niet ernstig. Op de vyfde groote Internationale Hondententoonstelling der Kynologen-Veree- niging „Nederland", welke gehouden wordt tot Zondag 20 Mei in de zalen van het Koninkiyk Zoölogisch Botanisch Genootschap (Dierentuin) to 's-Gravenhage, waren onder staande honden van stadgenooten ingeschreven en behaalden de volgende pryzen: De Gordon-Setters van den heer J. M. Holling, te Leiden, als volgt: „Pluto van Leiden", Gordon-Setter, reu. lste prys Openklasse en Champion-prys. 1ste „Holda van Leiden", Gordon-Setter, tec* lste prys Teamklasse. „Flora van Lelden", Gordon-Setter, teef. 3de prys Openklasse, lste prys Teamklasse. Hot nest Gordon-Setters van den heer J. M. Helling, bestaande uit 8 puppies (6 reuen en 2 teven), vader „Plutö van Leiden" (Champion), moeder „Holda van Leiden" (Champion), behaalde den 3den prys. Tevens behaalden de Gordon-Sotters „Pluto' van Leiden", „Holda van Leiden" en „Flora van Leiden" vier Eerepryzen voor de beste Gordon-Setters der tentoonstelling. De Duitsche Relipincher „Mylord van Leiden", eigenaar de heer J. M. Helling, behaalde een 2den prys in de Openklasse. De Russische Windhond „Barzoi Almaska", eigenaar de heer C. J. F. Bognetteau, to Leiden, behaalde een 2den prys in do Open klasse en een Eereprys. Do heer W. F. Wolffensperger, Oude Singel 8, verwierf met dén Ierschen Setter, teef, „Duinvliet Nora", oen reserve-prys in de Jeugdklasse. Men meldt ons heden uit 's-Gra- venhage Wio zich heden voormiddag, in de klok van elf uren, op het Buitenhof bevond, liep zoo hard hy kon naar het Binnenhof in de ge dachte dat ons Parlementsgebouw in brand stond. Men zag een dikke rookwolk, brand weermannen liepen In koortsachtige haast over het Binnenhof, men hoorde duideiyk het gestamp van oen in werking zynde stooin- brandspuit en het kletteren van waterstralen, waarvan er vier hoog opspoten. Het was ge lukkig maar een schynblusschingswerk. De gemeente Loiden wenscht een nieuwe stoombrandspuit aan te schaffen en nu werd oen der Haagsche stoomspuiten in werking gesteld in tegenwoordigheid van een der Wet houders en den commandant dor brandweer van de sleutelstad, die daartoe het verzoek hadden gedaan aan den commandant der Haagsche brandweer, jhr. Wichers. Deze ver strekte den heeren do gevraagde inlichtingen. Omtrent de kwade praktyken in den dienst der gemeente-reiniging te Haar lem zyn geen nieuwe feiten van belang to vermelden. Het schynt, dat op allerlei w'ijzo fraude is gepleegd. Naar men zegt, hoeft de voortvluchtige hoofü-opzichter uit Antwerpen een brief ge zonden aan den boekhouder der gemeente reiniging en daarin wederom schuld bekend, tevens mededeelende, dat hem de moed ont brak om zich het leven te benemen. Naar de „Haart. Crt verneemt, is de hoofd inspecteur van politie, de hoer Wolffram, naar Antwerpen vertrokken, ten einde den voort vluchtige aan to houden, omdat tegen hem door den rechter-commissaris in strafzaken een bevel van voorlooplge aanhouding is uit gevaardigd, ter zake van verduistering van geld door iemand, die het geld uit hoofde van zyn beroep onder zich had. Volgens genoemde courant zou het tekort, waarvan 2100 door borgstelling wordt ge dekt, etteiyke duizenden bedragen. Hoe hot mogeiyk is, dat hiervan niets eerder word ontdokt, is onverklaarbaar, daar by het ver- geiyken der boeken van den boekhouder 'met die, welke de hoofdopzichter aan den wethouder van Publieke Werken moest overleggen, had' moeten blyken, wat thaDs der commissie van enquête duideiyk is geworden, dat niet allo ontvangstposten door den hoofdopzichter uit die boeken werden overgenomen. Evenwel is dit der commissie eerst by een derde onder zoek gebleken, zoodat de verduistering zeer behendig schynt te hebben plaats gehad. In den door hem achtergelaten brief zou door den hoofdopzichter bekend zyn, dat zyn administratie niet ia orde was en dat hy ge speculeerd heeft. Een der leden van de commissie van enquête, welke pas begonnen is, verklaarde, dat het grootsto deel van den arbeid nog komen moet. De vlucht van den hoofdopzichter heeft een kink in de kabel gebracht en een ongewenschte vertraging veroorzaakt. De gemeentereiniging staat thans voorloopig onder leiding van den wethouder De Breuk. Een dor leden van de redactie der „H. C." knoopte gistermorgen een praatje aan met den voorman van een tonnenwagen, die op weg was naar de belt. Op de vraag, of de dienst nu niet in do, war liep, antwoordde de man, dat alles zoe geregeld ging als oen klok. De hoofdopzichter was al eens meer afwezig geweest, doch' onder de vier opzichters werd alsdan de dienst behooriyk voortgezet. Ieder wist wat hy to doen had. Was de hoofdopzichter nogal gezien by do werklieden? Nu, niet erg, beweerde de man. Hy had zyn vriendjes en was niet vry te spreken van partydigheid. De man was ver baasd, dat de onregelmatigheden niet eerder, waren ontdokt. Ieder wist by v., dat de compostlader8 hem hun dankbaarheid lieten blyken, wanneer dingen door de vingers werden gezien. Een der loden van den Gemeenteraad deelde aan de „H. C." medo, dat reeds zeven jaren geleden een aantal werklieden van de belt by hem waren gekomen en hem opmerkzaam gemaakt hadden, dat in de schopen meer geladen werd dan geoorloofd was. Het Raadslid in quaestie raadde hun aan, zich by den wethouder van P. W. te vervoegen,-destyds (ion hoor 11. O. De Kantor maar zy deden

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1