Zijden Blouses ƒ240 iummtl wam T De gisternamiddag gehouden openbare ver gadering was niet van langen duur, al bevatte jdo agenda zeventien punten. De aan do orde gostelde benoemingen waren spoedig afge- loopen, éón punt (verzoek van het Bestuur van „Het Diaconessenbuis") werd van de agenda afgevoerd, van een ander, dat wellicht tot discussie had kunnen leiden (het verzoek van eenige Zoeterwoudsche-Singelbewoners), 'werd de behandeling uitgesteld en met de ,overige, die in de openbare vergadering wer den behandeld, ging het als van een leien dakje: niemand der leden verlangde daarover het woord of hoofdelijke stemming. Een uit zondering hierop maakte alleen het verzoek 'van de leden der Maskerade-Commissie uit het Studentencorps, tot het doen rooien van j eenige op den Burcht staande boomen, waar ronder een vyftal volwassene, ten einde het Jopvoeren van een tooneel uit de riddertijden mogelijk te maken. Zooals bekend is, gaven 'B. en Ws. den Raad in overweging, hen te •machtigen tot het doen rooien van die boomen idaar ter plaatse, welker verwijdering voor de •te geven voorstelling noodig is. I De heer Van Dissel meende, dat van de (Voorgedragen te rooien boomen een paar mooie kunnen blijven staan, die dan alleen zouden behoeven te worden opgesnoeid. 1 De Voorzitter antwoordde, dat B. en Wa. [er naar zullen streven, zooveel boomen als .mogelijk ia te behouden, doch dat de voor stelling moet worden mogelijk gemaakt. Voorts ,zeide hij, dat het hem voorkomt, dat het uiterlijk aanzien van den Burcht door het i rooien der bedoelde boomen niet zal worden ontsierd, daar deze aan den binnenkant staan. I De heer De Goeje gaf B. en Ws. een weDk 'betreffendo te snoeien boomen, die 6 M. hoog zyo. De heer Pera verklaarde zich tegen het voorstel. Spr. wilde den hlstorischen Burcht 'laten in den toestand, waarin hi) thans ver- keert en niet medewerken aan ontsiering. De heer Foekema Andre© verdedigde het voorstel van B. en Ws. Afgaande op de histo- .rische afkomst van den Burcht, merkte spr. op, dat boomen tod bij, doch niet in den Burcht hooren. Het uiterlijk van dezen wordt, ran uit de stad gezien, door het rooien, niet veranderd en bovendien, B. en Ws. zeggen, tat zo zooveel als mogelijk is zullen sparen. -1 De Voorzitter evenals de heer Van Hamel tnerkte eveneens op, dat het uiterlijk aanzien van den Burcht niet zal worden gewijzigd. De heer Den Houter sprak de vrees uit, dat de Raad bi) inwilliging van het verzoek een precedent stelt, dat in de toekomst Leiden nog heel wat boomen zal kosten. Nadat de Voorzitter nog i* aangevoerd, 'dat veel voor de lnwilligin^ ^4eit en had gewezen op het groote voordeel, dat Leiden wan de hoeren studenten heeft, werd het voorstel van B. en Ws. in stemming gebraoht en aangenomen met algemeen© stemmen op |én na, die van den heer Pera. Tweede Kamer. By de voortgezette behandeling van het Wetsontwerp betreffende de ouderlijke macht j en voogdij erkende de Minister van Justitie dat men door dit ontwerp niet de oorzaken .der verwaarloozing kan wegnemen, maar betoogde, dat veel ellende er door voorkomen kan worden. Met de voorgestelde amendementen kan de minister zich niet vereenigen. Tegen het plaatsen van het woord geheels voor geschiktheid of onmacht had hi) geen over wegend bezwaar. Het amendement van den heer Lokman (laten vervallen de bepaling, dat onder misdrijf begrepen Is medeplichtigheid of poging tot misdryO werd door den voor- atelier ingetrokken. Namens de Commissie van Voorbereiding stelt do heer Lucasse voor om ontzetting te doon plaats hebben bi) veroordeeling wegens ,mi8dr(jf tot 2 jaar of longer (in plaats van 1 4 jaar.) De hoer Van Kartiebeek stelde als amende ment voor, om als reden voor ontzetting in plaats van verwaarloozing, te lezen grove Verwaarloozing. f In stemming gebracht werd het amende ment-Kuiper om te spreken van geheele ongeschiktheid verworpen met 34 tegen 28 Stemmen, terwijl het amendement- Lohman om doen vervallen „verwaarloozing der ver plichting van onderhoud en opvoeding van een of meer kinderen" werd verworpen met 43 tegen 20 stemmen. Het amendement- Van Kar nebeek om te lezen jrove verwaarloozing werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming. j- Het amendement-Lokman om sub 6o geheel ite doen vervallen, werd verworpen met 44 tegen 19 stemmen en het amondement-Lwcosse om sub 5 te lezen: bi) onherroepelijke ver- oordeeling tot 2 jaar of langer, aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Art. 874a is aangenomen. Paardenfokkerij. Een wetsontwerp ia ingediend, houdende ibepalingen betreffende de Staatszorg voor de paardenfokkerij. Reeds sedert zeer langen tijd, zegt de Minister van Binnenlandsche Zakon in zijn Memorie van Toelichting, is het paard in vods land eon waardig handelsartikel geweest, 1 dat ook naar het buitenland werd uitgevoerd, I en was in verband daarmede de paarden- j fokkerij een onderwerp van regeeringszorg. jMet onze paardenfokkerij bleken wij op ver schillende tentoonstellingen schromelijk ten achter te zijn en daarom werden in 1891 I maatregelen genomen, die later worden her- jzien en aangevuld, om daarin verbetering te brengen. Ook door de Staten der verschillende .provinciën werden naast de Ryksreglementen provinciale regiem* vastgesteld ter bevor- jdering, of betren ;o paardenfokkerij en (by den toenemende» aandrang om van Staats- -wege op de krachtigste wijze voor de ver- Ibetering onzer paardenfokkerij te zorgen, diende de Regeering dit wetsontwerp in. Twee hoofdelementen zijn in het wetsont werp neergelegd: lo. dat er een algemeene Rijkskeuring zal zijn, volgens welke alle iopenbare dekhengsten naar gang, bouw en 1 stand en op met name genoemde erflijke 'gebreken zullen worden gekeurd onafhankelijk ,het ras, waartoe zij behooren, en 2o. dat het •fi&k jaariyfce eea sekeee som beschikbaar zal stellen om te dienen voor het toekennen van pFemtén en bijdragen voor hengsten, merriën en veulens, volgens regelen niet meer zooals nu bfj ministeriëele resolutie, maar by konink lijk besluit vast te stellen. Voor de keuringen van dekhengsten wordt een commissie in bet leven geroepen, die bestaat uit leden, door de Koningin voor hot geheele land benoemd, en provinciale leden, in iedere provincie door een nader te noe men regolingscommissie aan te wijzen. Do geheele commissie, die uit 7 leden zal be staan, wordt in tweo sub-commissiën ver deeld, van welke de eene keurt op bouw, stand en gang, de andere, die een zuiver wetenschappelijke is, op met name genoemde erflyke gebreken. Met het oog op het depar tement van oorlog is bepaald, dat zoowel aan de provinciale regolingscommissiön als aan de provinciale keuringscommissiën door den minister van oorlog een militair lid zal worden toegevoegd. Hieruit moet echter niet worden afgeleid, dat voor de remonte zal worden gefokt. De Minister maakt zich geen illusie, dat hij een regeling zou kunnen voorstellen, die aan iedereen voldoet, maar toch heeft hij getracht zyn voorstellen zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de wenschen van de verschillende belanghebbenden bij en belangstellenden in de paardenfokkerij. Over de strafbepalingen, die in het ont werp voorkomen, is het oordeel gevraagd van den minister van justitie, die verklaard heeft, uit een strafrechterlijk oogpunt geen bozwaren daartegon te hebben. Visschershaven te Scheveningen. Ingediend is een wetsontwerp tot onteige ning ten name van de gemeente 's-Graven- hage voor den aanleg van een visschershaven te Scheveningen, nabij de uitmonding van het Ververschingskanaal aldaar. Het plan van dit werk omvat den aanleg van de visschers haven met inbegrip van den toogang tot de buitenhaven, zoomede van de daarbij behoorendo en daarmede in verband staande werken, als den aanleg van losplaatsen, aanlegsteigers, scheepshellingen en andere noodige inrichtin gen, den bouw van dienstwoningen, den aan leg van wegen en spoorwegen en de omleg ging van de zeewering. By de ter-visie-ligging van de onteigeningsbescheid6n zyn geen be zwaren ingediend. RECLAMES, a 40 Cents per regel. en hooger 4 Meter franco en vrij van invoerrechten thuis. Monsters omgaand, evenzoo van zwarte, witte en gekleurde „Henneberg- Zijde" van 46 ets. tot f 11.10 p. Meter. G, HENNEBEltG, Zyde-Fabrikant CK. en K. HoUO, Zürlch. 4403 8 ISgF- Bijzondere aandacht worde gevestigd op de annonce van M. CAUE.t, voorkomende in dit Biad. Nederland en Transvaal* De heer Noèls van Wageningen antwoordt op de opmerkingen, rakende zijn „Fonds tot daadwerkelijken steun", dezer dagen door den heer Yan Kretschman van Veen (directeur der Nod. Zuid-Afr. Spoor weg-My., te Pretoria) openbaar gemaakt en ook door ons vermeld, het volgende: In het „Handelsblad" van gisteren lazen wij in een door u aan de Zuid-Afrik. Vereeni- ging gericht schrijven, dat zich o. a. een zekere I. by u heeft vervoegd, die mededeelde, dat hem bepaalde werkzaamheden door ons in Zoid-Afrika waren toegezegd. In de eerste plaats doen wij u opmerken, dat van de tot nog toe door tusschenkomst van het Fonds vertrokken 41 personen, 37 of 88 in militairen dienst zijn geweest; dat allen geneeskundig onderzocht en goedgekeurd zijn; dat aan niemand een werkkring tijdens den oorlog wordt toegezegd, zooals trouwens duidelijk uit ingesloten circulaire blijkt, die aan eiken emigrant is verstrekt, alvorens hy een besluit behoefde te nemen. Verder doen w\j u opmerken, dat afge vaardigde van het Fonds in Zuid-Afrika is de gepensioneerde zee-offlcier Jan. H. Junius, die domicilie heeft gekozen ten huize van zijn broeder te Heidelberg (postbus 41). Eiken emigrant is dat adres bekend, in elk geval den geleider van elke groep. De emigranten weten, dat z(j zich tot dien vertegenwoordiger van het Fonds hebben te wenden; doen z(j dit niet of wenden zy zich tot u of andoren, dan hebben z(j zichzelven vergeefsche pogingen te wijten. Mocht u omtrent het Fonds eenige nadere inlichtingen verlangen, zoo gelieve u zich te wenden tot den heer L. De Waard costi, commandant van het Hollander Corps, die in Januari hier te lande was en met wien onder teekenaar dezes meermalen gesproken heeft. Wat nu betreft In der Maur, die alleen door u kan worden bodoeld, deze heeft nooit een cent aan het Fonds gestort, heeft ook nooit bepaalde zekerheid voor eon dadelijke betrekking ontvangen en is, na geneeskundig onderzoek, uitgezonden op eigen uitdrukkelijk verzoek, gesteund door uitdrukkelijk vorzoek van een geacht ingezetene, die zich zijner familie aantrok en donateur van het Fonds is. Uw meening, dat deze man het „type" vertegenwoordigt van de door het Fonds uit gezondenen en dat „daadwerkelijke steun" u nu wel een sommetje mag zenden om al die menschen te onderhouden („de geheele hoeveelheid onbruikbare mannen") is nu wol wat vlug door u neergeschreven geweest en vertrouwen w(j, dat u dit by nader schrijven zult verbeteren. Gemengd Nieuws. Gisteravond werd eeD brug wachter, alhier, door oen beschonken persoon met een mes bedreigd en uitgescholden, omdat hij dien man geweigerd had over de brug te gaan, terwijl deze reeds opengedraaid werd. Ter zake van een en ander zal proces-verbaal worden opgemaakA Tegen tweo porsonen, V. en 3., die gisteren mot grooto brutaliteit op klaar lichten dag oen poging tot diefstal van een paar gootsteonon en een marmeren fontein- bak aanwendden, wordt door do politio alhier procesverbaal opgemaakt. Beidon zijn roeds opgespoord en aangehouden. Wederom is door de politie alhier een hond in beslag genomen en afge zonderd, ter observatie van den gemeente- veearts, omdat het dier iemand een wonde had gebeten. Aan den heer A. D. Uljee, mine- raalwaterfabriek „'t Haantje", Hooglandscho Kerkgracht, is de levering van limonades en kunstmineraalwater opgedragen voor de a. s. Studentenfeesten in het Van-der-Werf-park. De ouders van een vyftien- jarigen jongen kwamen gistermorgen tot de ontdekking, dat deze reeds vroeg de deur was uitgeloopen. Den geheelen dag zocht men tevergeefs in alle richtingen alhier en in omliggende gemeenton, terwijl in den loop van den dag door de politio naar enkele plaatsen word getelegrapheerd. Dank zy de politie te Roelofarendsveen, werd de jongen, die daar aangetroffen was, gisteravond laat in de ouderlijke woning teruggebracht. De jongen is zwak van geestvermogens. Hedenmorgen werd op den Ouden Singol alhier een stier zóó wild, dat by aan zyn geleider ontsnapte en con huis aldaar binnenliep. Na eenige schado aangericht te hebben, kwam hy weer naar buiten en toen wist een politie agent hem een strop om den hals te werpen en dezen met behulp van omstanders aan een boom vast to maken, zoodat hot dier toen tydeiyk onschadelyk was. Kort daarna was men verplicht don stier, die niet kalmeerde en daardoor niet vervoerd kon worden, tor plaatse te slachten. Ook op den Stationsweg werd hedenmorgen een koe zóó woedend, dat zy na in enkele tuintjes to zyn geloopen en schade te hebben aangericht, aan het station in eon schapenhok gesloten moest worden. Terwyl door de politie maatregelen werden genomen om het dier dood te schieten, omdat niemand het durfde naderen, ontsnapte het uit het hok, doch het gelukte een slager kort daarop, nadat de koe nog wat ovor den Stationsweg had gehold, haar met een paar geweerschoten in een tuintje van een woning aan den Rynburgsche Singel te dooden. Beide voorvallen veroorzaakten heelwat ont steltenis en schrik onder de samengeloopen menschen, die zich echter niot wilden ver- wyderen alvorens de dieren onschadelijk waren gemaakt. Hedenochtend is te 's-Graven- bage de Internationale Hondententoonstelling der Kynologen-Vereenlging „Nederland" in den Dierentuin geopend. Nog tot ongeveer oil uren kwamen de levendo inzendingen met het ge- bruikeiyke lawaai binnen, één voor één ge keurd door don heer Eland. Er waren weinig zieken. Een levendig tooneel was die aankomst van de honden en het had heel wat voeten in de aarde alvorens de verschillende dames en heeren aan den ketting waren gelegd in hun propere, zorgvuldig met stroo belegde hokken. Van de 486 ingeschreven dieren zyn er niet veel thuis gehouden en over hot alge meen kan gezegd worden, dat de qualiteit der inzendingen niet heeft geleden onder het niet bovenmatig groote aantal. Behalve fraaie grooto honden, zyn er hondjes by, vooral de Malthozer hondjes en de Italiaansche windhondjes, die je in een dames-mof kan bergen. Eén heer bracht zyn inzending mee in zyn binnenzak. Omstreeks elf uren begon de keuring op het buiken ter rein, waar het vry koud was, ten aanschouwen van een niet ontalryk publiek. De dierenschilder O. Eerelmans nam heden ochtend schotjes van sommige honden en nesten. Voor het gerechtshof te 'e-Graven- hage kwam gisteren in behandeling de zaak van CathariDa Van Viegen, weduwe Jens Peter Sörensen, uit Rotterdam, by vonnis van de arrond.-rechtbank aldaar, dd. 30 Jan. 11. ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf, wegens twee misdryven van moord (vergifti ging), gepleegd op haar echtgenoot, genoemden fiörensen, en haar dochtertje Catharina, en vrygesproken van de haar mede ten last6 ge legde vergiftiging van haar kostganger Cohen. Tegen genoemd vonnis was hooger beroep aangeteekend zoowel door de veroordeelde als door den officier van justitie te Rotterdam, die schuldigverklaring van bekl had gevorderd ook wegens vergiftiging van Cohen. De raadsheer-rapporteur, mr. Karsten, stelde in een uitvoerig rapport de bekonde feiten nog eens in hel licht, hetgeen byna een uur duurde. Door den president ondervraagd, bleef be klaagde op beslissenden toon ontkennen zich aan de has' ten laste gelegde feiten to hebben schuldig gemaakt. Over verschillende omstandighodon, o. a. over bet gedrag van haar man, die, volgens haar beweren, zichzelven moet vergiftigd heb ben, wenschte beklaagde zich thans na zyn dood niet uit te laten. Ten aanzien van haar dochtertje wyst zy op feiten om aan te toonen, dat zy „een vader en moeder" voor haar kind geweest is en zy dit een uitste kende opvoediDg heeft gegeven, terwyi haar kind met veel oerbewyzen is begraven. De advocaat generaal, mr. Reitsma, trachtte aan te toonen, dat beklaagdes beweringen niet kunnen opgaan en deze dan ook in het von nis der rechtbank in bijzonderheden zyn weerlegd. De wyze, waarop de misdaad op beklaagdes echtgenoot en haar dochtertje moet zyn gepleegd, als zeer gruwelyk be schouwende, achtto de advocaat-generaal ook te recht de zwaarste straf opgelegd, welke de wet toelaat. Ten aanzien van de ten laatste gelegde vergiftiging van Cohen, meende de adv.-gen., dat bekl. ook hieraan wel schuldig is, maar het bewys hiervoor achtte hy niet wettigiyk geleverd. Het requisitoir strekte dus tot bevestiging van het vonnis in allen deelo. De verdediger, mr. J. Wolterbeek Muller, betoogde, dat tegenover de waarschyniyk- heden voor bekl's. schuld even zoovele onwaarschynlykheden staan, zoodat, neemt het Hof dit aan, een algeheele vryspraak zal moeten volgen. Na re- en dupliek werd de uitspraak bo paald op 81 Mot De Haagscke brandweer is gis terochtend uitgerukt voor een uitslaanden brand in het gebouw der melkinrichting „Neerlandia", in de Zeestraat aldaar. De machinekamer is uitgebrand, maar aan de machine is geen schado toegebracht en deze kon kort na het uitbroken van don brand weder in gebruik genomen worden. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Een door den directeur, den heer Rinkes Borger, met de politio ingesteld onderzoek naar de vermoedeiyke oorzaak heeft tot geen resul taat geleid. De arrondissemonts-rechtbank to Haarlem hoeft veroordeeld: A. C. Hellondoorn, arbeider te Hillegom, wegens mishandeling, tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis. A. Hofmans, arbeider te Haarlemmermeer, ook wegens mishandeling, tot f 16 boete ol 15 dagen hechtenis. Do gisteren te Amsterdam ge- houden vergadering van bakkers-patroons be sloot met algemeene stemmen (een kleine 70) op één na den door de patroons-vereeniging ingesteldon loonstandaard te handhaven en van heden af door te voeren. Staando de vergadering werd een commissie van 24 leden benoemd om de gansche stad door de bakkers-patroons to bewegen tot toe treding en uitbetaling van het gostelde loon. A18 vry zeker kan worden be richt, dat de voort vluchtige hoofdopzichter der gemeente-reiniging te Haarlem een brief uit Antwerpen aan zyn vrouw heeft gezonden, dus vermoedeiyk zich aldaar ophoudt. Men meldt uit Utrecht, dat er gisternacht is ingebroken in de consistorie der Gereformeerde kerk. Een zilveren doop bekkon is gestolen, een busje met geld is niet opgemerkt; verder zyn er kasten open gebroken. Uit Deventer meldt men, dat dr. H. Ten Cate Hoedemaker hooger beroep heeft aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Zutfen, waarby by is veroordeeld tot tweo geldboeten van f 10. De gebroeders Kees, Hein, Jaap, Dirk en Jan De Boer, te Volendara, respec- tievoiyk oud 80, 74, 72, 70 en 67 jaar, hebben een photographic, waarop zy alle vyf zyn afgebeeld, met een begeleidend schryven aan H. M. de Koningin gezonden. Het dorpje Noyer, in het depar tement der lioven-Alpen, is door het inslaaD van den bliksem by een hevig on weder met hagelslag in den nacht van Zaterdag op Zon dag door brand geteisterd. Negen met riet gedekte huizen en al het vee der plaats gin gen verloren. Een weduwe kwam in de vlammen om. By P i c h a r d-o n-P léneuf (Frank rijk) is Zondagavond een schip uit Saint- Malo in den storm op de kust geworpen en vergaan. Vyf zeelieden verloren daarby het leven. De vyftienjarige zoon van een zeer geacht ingezetene te Brussel heeft zich uit de ouderlyke woning verwyderd uit vrees voor de gevolgen van een guitenstreek op school, een brief aan zyn moeder achter latende, waarin hy verklaart te willen trach ten vorder zelf door de wereld to komen. Hy had 55 fr. by zich. In versohillendegedeelten van Praag, die eenigen tijd geleden overstroomd waren, is thans een Lyphus-epidemie uitge broken. Verscheiden personen zyn reeds aan deze ziek to overleden. Het „Aichiv für Eisonbahnweson" bevat een overzicht van de lengte der spoor wegen in 1899. In het begin van dat jaar was de aarde door een net van 752,472 kilo- metor lengto overspannen, byna 20-maal de lengte van den aequator. In Amerika lagen daarvan 378,472, in Europa 269,743 K.M. In ons werelddeel wint Duitschland het mot 49,500 K.M., dan volgen Rusland, Frankryk, Oostenryk-Hongarye, terwyï Groot-Britanniö met Ierland de vyide plaats inneemt. De uit breiding in de vyf laatste jaren is 2a2!/s% geweest. In 1898 is zy het sterkst geweest in Azië en Afrika, het geringst in Amerika, en wel byna alleen in Noord-Amerika. Mon berekent de aanlegkosten van het geheele net over de aarde op ongeveer 90,000 millioen gulden. Drie bruiloften. Deze week werden in een gezin te Berlyn drie bruiloften gevierd. Een jong paar werd in den echt vereenigd en tegelykertyd vierden de ouders der bruid hun zilveren, haar grootouders van vadorszyde hun gouden bruiloft. De vader en de jongste bruigom zyn beiden muziekonder- wyzer, zoodat het by dit drievoudig feest aan muzikale bydragen niet ontbrak. Toen de Duitsche torpedo-flotille by haar Rijnreis Woensdag te Worms kwam, was het gedrang op de aanlegplaats zóó groot, dat een aantal personen van de brug in het water vielen. Terstond sproDgen alle offi cieren en een deel der bemanning in de rivier en hielpen de drenkelingen redden. In de Ijzerfabrieken van Jünke- rath, te Stadtkyll, is een erg ongeluk gebeurd. Een vergaarbak met 100 centenaars vloeibaar gloeiend ijzer, welke door een kraan ver plaatst werd, kantelde te vroeg om, zoodat de inhoud uit de hoogte op de werklieden neer stortte. De ongelukkigen geleken in een oog wenk op vlammenzuiien en door het gloeiend yzer op den grond waren zy niet te redden. Men bracht ze spoedig naar het gasthuis. Vior zyn er reeds overleden. Vier anderen verkeeren in byna hopeloozen toestand. In de fabriek liggen nog drie zwaar gekwetsten. Zeven werklieden kregen lichte brandwonden. Daar alle pogingen om den stryd tusschen de arbeiders en de werkgevers in het bouwvak in Zweden by te leggen, schipbreuk hebben geleden en reeds een aantal werklieden den arbeid hebben neder- gelegd, hebben de patroons besloten tot een algemeene uitsluiting. Door dezen maatregel zullen 6000 werklieden rechtstreeks en 20,000 indirect worden getroffen. In het zuiden van Hongarije onweert en hagelt het er weer duchtig op los, aan de te velde staande gewassen is groote schade toegebracht. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Re uteris correspondent aan de Leeuw-rivier meldt te eau telegram, dat èsa Mxten lit Maseru is verzonden, het volgende ever de bewegingen van generaal Rundis: Nadat de Boeren uit ThabasohM waren teruggetrokken, hielden zy oen bijeenkomst by Negatlingsnek om uit te makoo of zy zouden vechten of zich overgeven. Zy besloten den stryd voort te zetten. Daarop trachtte een 6trydmacht van tusschen de 6000 en 6000 man naar het zuiden door te breken, met wolk doel is niet bekend; wellicht om de spoorwegverbinding in den rug van lord Roberts af te snyden. Generaal Rundie ontdekte de beweging on rukte Donderdagnacht uit Thabanohu op. Hy broidde zyn troepen uit over een uitgestrekt heid van 48 K.M., en plaatste ze zóó, dat hy aan elk bodreigd punt spoedig versterking kon zenden. Onderwijl drongen de koloniale troepen, de yeomanry en de andere bereden troepen gaandeweg vooruit. Zy hadden eiken dag een schermutseling mot den vijand, maar dreven hem gostadig terug. Generaal Rundie ondervond groote moeilijk heden by het aanvoeren van voorraden en besloot daarom de hulpbronnen van het land te gebruiken. Veel Boeren hebben zich gevangengegeven en nog dageiyks leggen zy de wapenen neder. Binnen een paar dagen (het telegram is van 15 Mei) zou dan ook het oostelyk deel van den Vry staat, evenals het westeiyk deel, vry van vyandon zyn. Intusschon is generaal Rundie nog meer naar het oosten getrokken en bevond hy zich op 14 Mei 20 myien ten oosten van Ladybrand. Generaal Rundie krygt voorraden voor zyn troepen uit het door hem bozotte gebied. De anders verre van vertrouwbare, maar dit maal blykbaar goed ingelichte „Daily Express" laat zich uit Christiana, in Transvaal, seinen, dat de divisie van generaal Hunter Dinsdag die stad zonder tegenstand bezet en er de Britsche vlag geheschen heeft. De Boeren zouden zyn teruggetrokken, terwyl veel van hun vee was buitgemaakt. Do correspondent der „Morning Post" te Kroonstad meldt, dat generaal De Wet met een afdeeling Burgers naar Klerkedorp is ver trokken om Hunter tegen te houden. Uit Loren§o-Marquez wordt aan de „Times* gemeld, dat by de bestorming der Kafferwyk van Mafeking op jl. Vrydag en Zaterdag dooi het vreemdelingen-logioen, onder aanvoering van Von Delwitz, 60 Engelschen gedood werden. Volgens te Lorenqo-Marquez ontvangen be richten zou hot gevecht van Zaterdag geëindigd zyn met een nederlaag der Boeren en zouden de bestormers, onder wie ook eommandant Eloff, de uit de dagen van Jamesons inval be kende kleinzoon van president Kruger zich be vond, van de hoofdmacht zyn afgesneden. Een bericht aan Lallans bureau uit Pretoria van 15 dezer meldt, dat Mafeking nog was in gesloten, maar dat de ontzet-colonne, die uit het zuiden oprukte, naby Kraaipan met zware verliezen was teruggeslagen, terwyl ook eenige gevangenen waren gemaakt, onder wie do cor respondent der „Morning Post." De correspondent van de „Times" fee Lorenco- Marquez woet te melden, dat in oen geheime zitting van den Transvaalschen Volksraad van gedachten gewisseld is over de vernieling der voornaamste goudmynen van Witwatersrand on Johannesburg. Ofschoon de uitslag der debatten niet bekend is, hebben de vertegen woordigers der buitenlandsche myumaatschap- pyen toch in de omstandigheid, 4at aan een mogelyke vernieling der raynen gedacht wordt, aanleiding gevonden om by hun consuls te protesteeren. Het onderzoek naar den dood van Philip- pus Croüjó, den krygsgevangen Boer, die van Groene Punt trachtte te ontsnappen, is gesloten. Het bleek, dat de schildwacht her- haaldeiyk had gewaarschuwd, voordat hy het doodelyk schot loste. De schildwaoht is be vorderd. Het jaarlyksch congres van den Afrikaan- derbond, dat reeds herhaaldelijk is uitgeetold, is thans tegen 15 Juni te Paart byeengo- roepen. Te Boira zyn paarden, vee en troepen van lord Carringtons legertje aangekomen. Ook is er een Canadeesche batterjj van 15-ponders aan hmd gebracht. Generaal Carrington beschikt mi al over 3000 manschappen, die gedeelteiyk nog te Beira, gedeelteiyk op weg naar Marandellos zyn. Onder de aangekomen troepen zyn vier com pagnieën scherpschutters van de „Yeomanry" en vier gewone compagnieën, bovendien 700 Nieuw-Zeelanders. De paarden te Beira zyn in goeden staat, maar aan de Bamboo-kreek is ziekte onder de dieren uitgebroken, George Lynch, de teekenaar van de „Illustrated London News", die, toen hy uit Ladysmith trachtte te breken, door de Boeren gevat, maar later op vrye voeten geateld ia, is in Engeland teruggekeerd. Hy dacht dat de oorlog wel tot het einde van dit jaar zon duren. De Transvalers zouden naar zyn meening tot het einde toe vechten. In Pretoria was proviand voor twee jaar, en als de Boeren hun zware kanonnen dan weer hadden opgesteld, zou het een lange en bittere stryd worden. Aan boord van de „Kildonan Caetle", waar mede Lynch terugkwam, waren onder de 800 zieken en gewonden ook negen of tien manschappen, die by Magerfontein krankzinnig waren geworden. OmtreDt den tocht vaD generaal French naar Kroonstad wordt van 15 (of 13) Mei gemeld, dat de cavalerie Zondag naar de Val8chrivier oprukte en een drift bereikte op zeven myien van Kroonstad. De troepen zagen trelneD naar het noorden gaan en maakten een paar krygsgevangenen. Majoor Hunter begaf zich des nachts met een eskadron naar den spoorweg; zyn troepen raakten in gevecht met den vyand en intusschen vernielde hy da lyn met een lading dynamiet. Hy reed daartoe dwars door een convooi der Boeren met een lont ln zyn helm verborgen. De Britsche troepen moeten in uitstekend© conditie zyn, ondanks de buitengewone hitte m koude. Gisteren, seint de correspondent,

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2