A* 1900 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Mei. Yin. W. 12342 Vrijdag 18 Mei. A&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. •- f 1.10. Franco per postw 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel moer 0.17J. Grooter# letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. fled. Znid-Afrikaansclie Verecnigiag. A f deel in g Leiden en Omstreken. Ontvangen by den waarnemenden Penning meester: Door bemiddeling van j Leidsch Dagblad Gecollecteerd op de 25-jarige bruiloft van Vader on Moeder ƒ2.60 Gecollecteerd door Willem Boot op fle bruiloft van Willem en Pietje 1.58 Gecollecteerd onder het zingen van het Transvaalsche Volkslied op het 25-jarig bruiloftsfeest van Oom Piet en Taute Kaatje1.405 Van Willem en Mina B 1.10 Op Vaders verjaardag, omdat Gerrlt een geit gekocht heeft0.505 Van een ongenoemde te Hazera- woude0.35 P. De Vr. 0.25 Bydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtatraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Naar aanleiding van het thans ingediend voorstel tot oprichting van een openbaar gemeentolyk slachthuis op hot Raamland aan den MaresingeL, brengen B. en Ws. in hun rapport tevens in herinnering do aanhangige rioleeringsplannen voor deze gemeente, om^at de wyze, waarop het bloed en de andere afvalproducten van een abattoir het best zullen worden afgevoerd, er ten nauwste mee samenhangende werd geacht. De rioloeringsquaostie echter verkeert nog in een phase, waarin een spoedige oplossing voor het oogonblik niet te verwachtGn ls. De commissie van deskundigen heeft daar omtrent nog geen rapport ingezonden. B. on Wa. zijn van oordeel, dat het niot gewonscht is de oprichting van een openbaar slachthuis langer op een beslissing daaromtrent to laten wachten. Daarom hebben zy in verband met hun toezegging, gedaan in de Memorie van Ant woord op het verhandelde in de secties by het onderzoek der begrooting voor 1900, ge meend nog oen nader onderzoek omtrent dezo aaugelogenheid te mooten deen instellen. Als resultaat van dit onderzoek kunnen B. en Ws. aan den Raad mededeelen, dat de drie deskundigen, in wier handen het bekende rioleeringsplan is gesteld, aan den direoteur van gemeentewerken verklaard hebben, dat het ontbreken van een algemeen rioolstelsel volstrekt geen bezwaar is togen de oprichting van een openbaar slachthuis te Leiden, daar dergelijke klokje hoeveelheden steeds voldoende te zuiveren zullen zyn. Tevens is B. en Ws. gebleken, by een onlangs ingesteld onderzoek in eonige slacht huizen iu Duitschland naar do vorschillende methoden dier reiniging, dat de reiniging van eterk vervuilde wateren in den laatsten tyd zeer grooto vorderingon heeft gemaakt en dat, wanneer die reiniging lang3 mechanischen en '^iologischen weg plaats heeft, een methode, welke in Engeland en Duitschland in de laatste jaren zeer op den voorgrond Iroodt, er geen twijfel is, of de geringo hoeveelheid afvalwater, welke door een Loidsch slachthuis zou geleverd worden, alleszins afdoende kan gereinigd wordon. De reiniging is reeds langs mechanischen weg met geringe kosten in zeer bolangryke mate mogelijk. Een biologische reiuiging van het mechanisch geklaarde water vordert even eens weinig exploitatiekosten. De uitnemende uitkomsten van deze methodo hebben B. en Ws. geleerd, dat er niet hot minste bezwaar tegen is, om het. op die wyze gereinigd water in onze grachten te loozen. Wijl dua de reinigingsquaestie is opgolost, zijn z\j van meening, dat met de oprichting van een openbaar slachthuis te dezer stede niot langer moet worden gewacht. Echter zijn zy van inzicht voranderd met betrokking tot de plaats, waar het slachthuis zal moeten voriyzen. Terwijl in het rapport van den inspecteur der vee- en vleeschkeuring en van den voor- mah'gen gemeente-architect het Schuttersveld als het moesc geschikte terrein werd gekozen en daarop het abattoir voorloopig ontworpen, meenen B. en Ws., dat het thans, met het oog op de wijze, waarop de gemeente zich uitbreidt, aanbeveling verdient het Schutters veld vrij to houden, to meer, daar een ander zeer geschikt terrein voor het abattoir dispo nibel is. Het komt hun g< ivensclit voor het Schuttersveld to reserveeren yoor woningbouw. De vestiging van het openbaar slachthuis op het Schuttersveld zou dat stadskwartier in de toekomst voor woningbouw minder geschikt maken. Ook don tegenwoordigen directeur der gemeentewerken doen de veranderingen, welke zich sedert in de gemeente hebben voorge daan en welke te wachten zijn, thans de voorkeur goven aan hot Raamland buiten do voormalige Marepoort, hetwelk door de sedert plaats gegrepen torretmuiling tusschen de gemeente en den heer Van Waveren, zich voor het doel bijzonder eigent. De ligging van de Beesten-, Nieuwe Beesten- en Lammermarkt ten opzichte van het Raamland en van het Schuttersveld, kan als even gunstig beschouwd worden. Beide terreinen, ny hot ook onder gowy- zigden vorm, biedon geschikte gelegenheid, zoowel om het abattoir in verbinding te brengen mot den spoorweg als om do afval stoffen door do öingelgracht af te voeren en h9t geklaarde afvalwator te loozen in de Haarlemmervaart. Wat de 6poorwegvorbinding aangaat, zy aangeteekend, dat men daartoe by het Raam land gebruik kan maken van do bestaande verbindingsbaan van de gasfabriek, zonder daarvoor terreinaankoop te behoeven. De voorkeur aan het Raamland gogeven vindt dan ook haar grond meer bepaaldelijk in de omstandigheid, dat het wenschelyk 6chynt het Schuttersveld, wegens de naby- heid van het Station, bestemd en beschikbaar to houden voor latere stadsuitbreiding en andere doeleinden en dat het Raamland reeds oen meer industriöel karakter draagt, als wegens de daar aanwezige gasfabriek, de eerlang daar to maken bierbrouwerij, waarvan de eest reeds gebouwd is, het daar eer plaatse ontworpon Noordoiyk pompstation voor do meer vormei de nieuwe rioleering, enz. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 16 Juli '1900, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. J. Curvers, als amanuensis by het natuurkundig laboratorium en kabinet aan de Ryks-universiteit alhier. Voor het practisch apothekers-examen hebben zich aangemeld by de commissie te Leidon 5, by dio te Groningen 1 en by die te Amsterdam 11 candidaten. Ter beschikking van den militie-commis saris in het 3de district van Zuid-Holland worden gestold, ten einde deze by diens onderzoek van 8 tot en met 28 Juni a. s. behulpzaam te zyn, de sergeanten P. Langeslag en W. Woud van het 4do regiment infanterie, alhier. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eoniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft zich met een adres tot de Eerste Kamer gewend, waarin te kennen wordt gogeven, dat het bestuur met leedwezen gadeslaat do pogingen door groote industriëelen en onder nemingen in het werk gesteld, om van dio Kamer verwerping der Ongevallenwet te verkrygen; dat het daarom niet overbodig schijnt der Kamer de verzekering te geven, dat verwerping dezer wet groote teleurstelling zou verwekken in do kringen van kon, die niet alleen do geldeiyke, maar ook de lichamelijke gevolgen van ongevallen hebben te dragen, redenen waarom het de Kamer beleefd, maar met aandrang, verzoekt boven bedoelde wet aan te nemen. De Vereeuiging voor hooger ondorwjjs op Gereformeerden grondslag zal haar jaar vergadering houden op Donderdag 28 Juni a. s. in het Brongebouw te Haarlem. De leiding dezer vergadering is door H.H. direc teuren opgedragen aan prof. dr. W. Geesink. Des namiddags te twee uren zal er een meeting plaats hebben, waarin door prof. mr. D. P. D. Fabius een-nader to melden onder werp ter bespreking zal worden ingeleid. De nieuwbenoemde gezant van Italië by ons Hof, baron Galvagna, weidt aanst. Zondag ochtend te 's-Gravenliage verwacht. Onder leiding van den generaal-majoor Langgutk, commandant der 2de divisie infan terie, zal van 28 Mei tot en met 1 Juni een kaderraanoeuvro naby Amersfoort worden gehouden, waaraan zullen deelnemen do kolonels Mac Leod, Prins en Van Wy'k, de luit.-kolonels Verploegh en De Wendt, alsmede de majoors Van Buurer., Onderwater, Lo Bron de Vexela en Buytendyk. De 2do luit. D. Rïtman, van het lsto rog. inf. te Helder, wordt van 30 Juli tot 29 September by bet corps genietroepen te Utrecht gedetacheerd. Vanwege den .Brapdersbend" te Schie dam is een adres aan den minister van financien gericht, waarin do aandacht wordt gevestigd op de onhoudbare concurrents, die de melasse-spiritusfabrieken don Schiedamsohen graanbrandoryen aandoen. Do bevoorrechting, welke aan do suikerfabrieken wordt verleend, zeggon z\j, mag niet een nadeele strekken van de brandeiy-industrie. Daarom verzoeken adressanten den minister dringend den niot te rechtvaardigen druk, welke door de suikerwet op hun industrie is gekomen, weg te nemen; anders, verklaren zy, zal de Schiedamsche brandery-industrie moeten ophouden te bestaan en zullen dui zenden gezinnen enorme, schade te dragon "hebben, „wegens den achteruitgang der Schie damsche branderijen, waarin niet alleen groote kapitalen zyn belegd, maar waaraan de welvaart van Schiedam en omstreken ten nauwste is verbondon". Do Kerkeraad van de Gereformeerde kerk van llalluni heeft besloten zyn predikant den heer W. Pera in leendienst af te 6taan voor de kerk van Soerabaia. Ds. Pera hoopt zich weldra met zyn gezin naar Java te begeven. Op hot onlaugs aangekondigde werk van C. G. Rommenhöller: „Hoe kan Hollandsch kapitaal in Rumeniö vruchtbaar worden ge maakt?" zyn twee supplementen verschenen, bevattende: de wet op de spoorwegen in Rumeniö en een wijziging van het Rumeenscho wetboek van Koophandel. Beide kunnen van dienst zyn voor belanghebbenden by de beantwoording der als titel van het boek gestelde vraag. Men schryft uit Ede aan het „Utr. Dbl.": De minister van oorlog heeft met de inspecteurs der genie, der artillerie en der infanterie oen bezoek gebracht aan deze gemeente, in verband met het voornemon om in dit dorp een garnizoen te vestigen. Verschillende terreinen om hot dorp z\jn onderzocht of ze geschikt zyn voor militaire doeleinden. Do burgemeester heeft Z. Excellentie met de hem vergezellende heeren ontvangen en in den omtrek rondgeleid. Het stoomschip „Kanzier" arriveerde op de uitreis, 16 Mei te Dar-es-Salaamde „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 1-7 Mei van Port-Saïd; de „Potsdam" vertrok-17 Mei van Rotterdam naar Nieuw- York; de-„Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Mei Perim; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, ver trok '17 Mei van Marseille; do „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 17 Mei van BouLogne-sur-Merde „Timor", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Mei to Port-Saïd. Alfen. By koninklyk besluit van 10 dezer, medegedeeld by besluit van don minister van financiën dd. 16 Mei, afdeeling Registratie, ls wederom vergunning verleend aan het bestuur der Vwreeniging „De Alfensche Kaasmarkt", gevestigd te Alfen aan don Ryn, tot het houden eonor verloting aldaar van koeien, paarden, schapen, rytuigen, stalgeroedschappen en voortbrengselen van land- en tuinbouw, by gelegenheid van de aldaar te houden vrye najaars-koemarkt. Binnen enkele dagen zullen de loten verkrijgbaar zyn. Hillegom. Het onderzoek van allo in deze gemeente gevestigde verlofgangers der militie te land, die voor den lsten April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zyn gesteld, en niet in do maand Juni in werkelyken dienst moeien komen, zal worden gehouden te Sasseuhoim op Maandag 18 Juni a. des voormiddags te halftien. Katwijk aan don Ryn. Onze gemeente hoeft het voorrecht genoten, den nieuw benoemden commissaris van do Koningin in Zuid-Holland, mr. J. G. Patyn, to ontvangen. Na de ge bruikelijke receptie en plichtplegingen ten raalhuizo, vereerde Z.Ëx., in gezelschap van den burgemeester, het Gymnasium dor Paters Jezuïeten met eon bezoek. By het binnenkomen der receptiezaal speelde het orkest der leerlingen, onder leiding van den eerw. pater De Sonnaville, het „Wien Neerlandsch bloed", dat staande werd aange hoord. Hierna wees de zeereerw. heer direc teur met enkele woorden er op, hoe aange naam hem on den overigen bewoners van het Gymnasium dit bezoek was, omdat het gelegenheid bood, uiting te geven aan de gevoolens van aanhankeiykhoid en liefde voor H. M. onze geëerbiedigde Koningin, welke hen allen bezielen. In zyn antwoord zeide Z.Exc., overtuigd to zyn van de gehechtheid van leeraren en leerlingen aan het vorstelijk huis, omdat hy do beginselen kent, die zjj boiyden, en hy drukte don wensch uit, dat het Gymnasium nog lange jaron aan talryke leerlingen die odelo gevoelens moge inboezemen. Nadat de musici onder de leerlingen nog een keurige concert-ouverture hadden uitge voerd, sprak de heer W. Kolkman, leerling der Ode klasse, namens do leerlingen, een woord van dank tot Z.Exc. voor het bezoek en herhaalde de betuigingen van gehechtheid en liefde voor H. M. onze geöerbiëdigd® Koningin. Zich nu moer tot de leerlingen wendende, spoorde Z.Exc. hen aan, alty'd vast te houden aan die twee groote beginselen godsdienstzin en vaderlandsliefde, de hechte steunpunten van den troon, die hun hier worden ingeprent. Onder de vrooiyke tonen van een orkest- marsch verliet daarop Z.Exc. de versierde zaal, om verdor de inrichting in oogenschouw te nemen. Leiderdorp. De van kracht geworden kiezerslijst dezer gemeente, voor het dienst jaar 19001901, bevat de namen van 217 kiezers voor leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en 188 voor den gemeenteraad. Iloolof-Arendsveon. Alhier circuleert tei teekening een met redehen omkleed adres aan heeren Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, inhoudende het dringend verzoek om steun voor het spoedig tot-stand-komen der ontworpen tramiyn AmsterdamHaarlemmer meerAlkemade—Leiden—Sloten—Uithoorn- Alfen; waardoor doze en veel omliggende plaatsen worden aangesloten aan het algemeens spoorwegnet en zoodoende verlost uit hun isolement. Stompwyk. De heer N. Blonk is benoemd tot wethouder dezer gemeente. Op de den 15den Mei ji. van kracht ge worden kiezersiyst komen voor: 406 kiezers voor de Tweede Kamer en do Provinciale Staten en 362 kiezers voor den gemeenteraad. Voorschoten. Donderdagavond werd alhier een vergadering gehouden van leden der nieuw opgerichte afdeeling van „Volksweer baarheid", die door 37 leden werd bygewond. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren: E. Vernède, voorzitter; dr. J. W. Leiy, vice-voorzitter; dr. W. A. F. Bannior, secretaris; C. v. d. Giessen, penningmeester; J. M. Van Kempen, H. Hoppe en S. De Groen. Het reglement werd vervolgens vastgesteld, terwyt werd medegedeeld, dat door het be stuur in eon volgende vergadering nadero voorstellen zullen worden gedaan in verband met den werkkring der afdeeling. Deze telt op het oogonblik reeds meer dan /O leden. Zootervvoude. By de gehouden openbare aanbesteding van de levering van 709 stères grind werd ingeschreven door L. A. v. d. Heuy, te Nymegen, voor f 1.56; J. Oudakker, te Mydrecht, voor 1.50 per stère. Do leve ring werd aan laatstgenoemde gegund. Één inschryvingsbiljet werd, als zynde ongezegeld, ter zydo gelegd. Tot bestuurslid der onderlinge Brand- waarborg-Maatschappy te Zoeterwoude is ge kozen de heer P. Hogeveen, in plaats van don heer L. Soonius, die door vertrek uit de gemeente opgehouden heeft bestuurslid te zyn. Uit tlo „Sjtaatscouruut". Kon. besluiten. Bevorderd tot kapitein ter zeo, de kapitein-luileuant ter zee W. Allirol; tot kapitein-luitenant t. z., de luit. t. z., lsio kl. J. M. P. Kluit, tot luit. t. z. 1ste kl., do luit. t. z. 2de kl., W. B. K. Boom, ou tot luitenant Ier zee 2de kl. de adelborst 1ste kl. G. L. De Bruyn. Op pensioen gesteld: de kapt. t. z. J. J. De Bruyne, op verzoek, en het bedrag van het pen sioen bepaald op 3225 'e jaars. Eervol ontslag verleend: met ingang van 1 Sept. op verzoek, aan E. LI. Veor, als amaouonsis bij do bibliotheek aan de Polytechnische School te Delft. De „Sts.-Ct." bevat de statuten der Vereeni- ging tot oprichting en instandhouding van een school voor tbr. nationaal onderwijs te Ter-Aar. HF" euiileton. IVIDOll VROUWEN. 33) „Raoul De Beauremont," zeide zy, „ik zou in de verzoeking kunnen komen, u voor myn boozen demon te houden, zoo ik niot gedwongen ware u als een persiflage te beschouwen op alles, wat gezond verstand, gevoel van betamolykheid en ridderlykheid beteekent." „De zaak is nog niot uit," zeide do markies, den pols dor jonge vrouw vast omknellend. „Zjj heoft integendeel een laatste, zeer pikante wending, welke do vriend van uw vereerder my heeft meegedeeld. De plotselinge dood van den jongen Ehlers, mevrouw, hoeft het verval en den dood van zyn geheele familie na zich gesleept. Dit feit moest uw gunste ling toch te denken geven." Een lichte, langs haar oogen voorby zwe- rende donkere schaduw had do markiezin j genoodzaakt, haar mooie wimpers voor een oogenblik te sluiten. Iets onder de glinste rende zyde drukte haar plotseling, benam 1 haar den adem. Maar de schrik ging snel voorby. Haar afkeer van de blonde vrouw, die Klaussen in verblindenden hartstocht aan zich had geketend, deed Ines schamper lachen. „Het aandoeniyke masker, waarde markies, staat juist u byzonder slecht. Gy zyt onver- geiykelyk als moralist. A la Beauremontl zeiden eens de Paryzonaars. Nu wandelt gy in lamsvel rond, houdt kletspraatjes als een oud wyf en brengt de geduldigste toehoorders tot wanhoop van verveling." Hy zag haar, zonder een woord te zeggen, van onder zyn witte wenkbrauwen door borend aan. De toorn verlamde zyn tong. Zy bukte zich en raapte haar waaier van don grond op, daar do markies zich niot verroerde om haar dezon dienst to bewyzen. Daarop verliet zy, hem met in het oog vallende verachting den rug toekeerend, het vertrek. Door den neveligen lentenacht, onder zacht ruischende boomen, in de etilfce van den Dierentuin, droeg Hans Klaussen de groote verzoeking, welke hem te machtig dreigde te wordon en waarachter zich het doel van alle aardsche wenschen verborg. Het turen naar dit verblindend verschiet deed zyn oogen pyn en benam hem by na den adem. Maar in het zachte maanlicht, dat steeds helderder door do nevelen heenbrak, doemdo voor zijn hartatochtelyke verbeelding, in steeds aantrek kei yker vormen, het too ver beeld der toekomst op. Do vryheid wenkte hem daaruit tegen. Hy behoefdo slechts te willen; dan was hy vry. Allo ellende en zorgen verdwenen, de wereld met haar schat ten deed zich voor hem open. Maar zyn schreden, die in het vuur van dit spel der verbeelding een koortsachtige snelheid hadden gekregen, vertraagden plot seling. Tusschen den hemel van zyn ver wachtingen en hun verwezenlyking lag een leelyk iets. Het heette: vrouw on kind ver laten. Een gloeiende blos van schaamte overtoog by deze gedachte zyn bleek gelaat. Maar wie kon hem, den kunstenaar, voor een dwaling van zyn hart zyn geheele leven verantwoor delijk stellen? Hy zou volgaarne jaren van zijn leven geven, wanneer hy daarmee het gebeurde ongedaan kon maken. De borst was hem als toegeknepen. De schaduw van zyn gestalte, welke hot nu volle maanlicht over het pad wierp, deed hem ontstellen als een spook, dat hem op de hielen volgde. Hy verliet het park en snelde naar huis. Zijn kamer was donker. Hy begaf zich naar de woonkamer, waar de groote lamp op de tafel brandde. Greta zat by de kachel op het lage stoeltje, met beide ellebogen op do knieën, het hoofd in de handen gedrukt. Hy bleef voor haar staan en staarde haar aan. Ines' heeriyke gestalte, zooals die zich tegen zyn schouder had geviyd, steeg schit terend als een meteoor voor zyn geestesoogen op. Hy zeide geen woord tegen Greta, maar koerde zich om en ging naar de slaap kamer. De meid zat voor het bedje van den kleine. Hy sluimerde, maar wierp zich onrustig heen en weer. Het was geen goede slaap. Toen Katharien Klaussen herkende, trad z\j fluisterend op hem toe. „Ik weet niet wat onze mevrouw heeft. Zoudt ge niet eens willen probeeren met baar te spreken? Sinds de heer Harmsen weg is, heeft zy nog geen woord gezegd. Ik mag vragen, wat ik wil." Klaussen antwoordde niet. Hy stond by het bed van zyn zoon. Zyn zoonl De groote beteekenis van dit woord drukte hem als een last op het gemoed. Hy boog zich over het kind heen, alsof hy in zyn nabyheid bescherming zocht tegen do verzoeking, welke zyn zinnen tot wanhopig wordens toe bedwelmde. Diep ontroerd, maar niet verlicht, hief hy het hoofd weer op en keerde naar de woon kamer terug. By het zien van Greta voelde hy een steek in hot hart. Een vage herinnering kwam by hem op, maar die was met zelf zuchtige venvyten vermengd. Nogmaals bleef hy staan. Het tooneel van dien middag kwam hem weer voor oogen. Greta's ontsteltenis kon voor hem slechts één beteekenis hebbenzy wist van zyn liefde voor de markiezin af. Daarom kleefde hem elke vraag naar haar diepe neerslachtigheid en droefheid op de tong vast. Greta's gemoedstoestand, welke Katharien hem zoo juist had geschilderd, moest hem in deze meoning versterken. Als gloeiende pylon schoten gedachten on voorstellingen door zyn koortsachtig brein. Altyd zoo te leven als tot dusver, in ijzeren kotenen gesmeed, een hartstochtelyk, onbe dwingbaar verlangen in het hart en lood aan de voeten, neenl Een kogel kwam hem daarby als een weldaad voor l Wa8 het dan niet beter voor Greta en haar kind, wanneer deze ellendige toekomst bytyds voorkomen werd? Deze toekomst, welke haar tot een bedelares maakte, wanneer lusteloosheid on wanhoop zyn talent ten gronde richtten? Do jonge vrouw richtte haar hoofd op. „Zyt gy daar?" zeide zy toonloos. Yoor haar bestonden er geen koortsachtige ver wachtingen en emoties meer. In haar was het licht uitgedoofd, het weldadige licht, dat haar eenzame uren troostend had verhelderd: het bewustzyn bemind te worden. „Wy gaan eten, wanneer gy het goed vindt." Het was haar eenerlei, wat zy zeide. Zy zocht slechts een motief om de kamer te verlaten. Toen zy hem passeeren wilde, deed *yn geweten zich luider hooren. Het was immers toch zijn vrouw, die van zyn ontrouw afwist en daaronder leed. „Yergeef my, Greta l" fluisterde by. „Ver geef my de jammeriyke dwaling. Geloof my, de foltering is byna te groot voor my. Ik wilde, dat het anders was. Wanneer gy kunt, help my dan het oude geluk by je weer to vinden. Houd myt Verjaag do beelden, dio my lokken, verjaag het beeld Hy hield op. Zonder dat hy het voeldo, vloeiden hem de tranen over de wangen. Haar lippen beefden van verdriet. „Myn kracht is te zwak. Zoo zy sterker ware. geweestZy drukte de handen voor de oogen. Hy begreep haar maar al to goed. En aan een oogenblikkelyko opwelling toegevend, ging hy voort: „Leer my het verleden weer vatten, voer my naar die dagen terug. Laat ons innig en vast daaraan denken. De laatste rozen geurden zoo heeriyk. De wind streek zacht langs het raam. Weet gy nog? Ik knielde voor je neer en kuste je handen Geen spottend of onaangenaam woord uit zyn mond had Greta's hart zoo wreed kunnen verscheuren als dezo herinnering aan een ver loren geluk. „Houd opt" stamelde zy, achteruit tredend „Ik geloof niet meer aan je liefde. Gy hebt jo over my geschaamd. Dat heb ik te laat ingezien en dat is myn fout. Ik had hot moeten weten." Wordi %molgi.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1