tt plaats gelegenheid zyn tot kostelooze inenting en herinenting. Oinlshoori). Het vergunningsrecht heeft in dezo gemeente opgebracht de som van /"250. Door den Burgemeester is een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente uitgeschreven tegen Vr^dag a. s., des voor- middags te elf uren. Zevenhoven. Ds. C. Zwaan, alhier, is door de Ger. Kerk van Amsterdam beroepen, ten einde als missionair dienaar des Woords naar Oost-Indié te worden uitgezonden. Bloemencorso voor Jongens em meisjes op „Zomerzorg", Het bloemencorso, dat de Afd. Lelden der Maatschappij voor Tuinbouw 6 Juni a. s. op „Zomerzuig" denkt te houden, belooft zeer goed te zullen slagen. Het aantal inschrijvingen heeft tot heden de verwachting der regelings commissie verre overtroffen en vooral onder de jeugdige wiektjdstors en wielrijders bestaat groote animo voor dit bloemenfeest. Ook by de ouders vindt dit feest een zeer goed onthaal; wat o. a. daaruit blijkt, dat der commissie enkele prijzen welwillend ter beschikking zijn gesteld. Onnoodig te zog gen, dat deze zeer welkom zijn. Indien er personen zijn, die wenschen deel te nemen, doch zich nog niet opgaven, is het geraden, dat zij dit vóór den 20sten Mei nog doen, daar, met het oog op de beschikbare ruimte, na dien datum, waarschijnlijk geen inschrijvingen meer zullen worden aangenomen. Wij twijfelen er niet aan, of een dergelijk corso, dat hier ter stede nog nooit gehouden is, zal ook bij het publiek zeer veel belang stelling vinden. Uit. de „Staatscourant". Bij £«n. besluit is aan den laten luitenant A. 8. De JoDgh, adj. bij het 7de reg. inf., vergunning verleend tot het aannemen en het dragen der orde- teekenen van ridder 4de kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den Presi dent der Vereemgde btatea van Venezuela ge schonken. Benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, aan welke in ltKXl wordt opgedragen het afnemen van het examen beuoeld in art. 12 der wet tot regeling van het B. U., dr. U. J. Eggink, inspec teur der gymnasia; tot leden der commissie: dr. YV. H. V an de bande Bakhutjzen, rector van het gym nasium te Utrecht; dr. A. H. Garrer, courector van het gymnasium te Haarlem; dr. K. Van Uppon- raay, rector van het K.-K. gymnasiam te Amster dam; dr. O. J. Vinkesteijn, rector van het gymnasium to Schiedamdr. Th. F. H. V an Aalst, rector van het gymnasium te 's Gravenhage R, Corten, direc teur der lute afd. van het Bisschoppelijk bemina- num van Koermoud, gevestigd te Koldue, ge meente Kerkerade; P. A. Van Deinse, loeraar aan het gymnasium te Arnhemdr. K. H. VanDorsteD, leer aar aan het gymnasium te Botterdam; dr. W. H. Kieuwhuis, leeraar aan de Theol. bchool der Geref. Kerken te Kampen. diet ingang van 1 Juni, aan jhr. W. J. Hora Siccama van de Harkstede, op ziju verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk ambtenaar bij het depot der oude Rjjksarchiev en te Utrecht, onder dankbetuiging voor de vele diensten, door hem aan het .Rijksarchief in Utrecht bewezen. Met ingnDg van 17 Jan., een jaarlijksche toe lage van lUO verleend aan X. Vogelaar, wed. van den broeder der orde van den Ned. Leeuw, P. J. C. De HeD. ingevolge de burgerlijke pensioenwet, de navol- fjende pensioenen verleend, als aan: C. K. Klots, andmeter van het kadaster, 1082; S. U. A. Begemann, ontvanger der directe belastingen en accynzeo, 1418; \V. F. blangen, komni. lsto kl. bij 's Rijks belast., ƒ570; H. A. Bfeil, komm. lste kl. bjj 'sltyks beiast,, /4bb; J. De Mnnck, komm. lste kf. by 's Rijks belast., e,99. Ken pensioen van 40 verleend aan E. J. Wen- mink, kind uit het huwelyk van wijlen den brieven en telegrambesteller J. VV. Wennink, mot W. Ansink, hertrouwd met E. J. Wennink. TWEEDE KAMEEL Bij de voortgezette beraadslagingen over heb wetsontwerp op de ouderlijke macht en voogdij werd gisternamiddag de Kamer voor de vraag gesteld of de minderjarigheid, gelijk de Regeermg voorstelde, zou gesteld worden op 21-jarigen leeftijd dan wel op den be- etaanden 23-jarigen, waarvoor de heer Van Kamebeek pleitte en waartoe h\J het voorstel deed op grond van den grooteren waarborg voor rijpheid van beslissingen en handelingen. De heer Hartogh verdedigde de vervroeging der meerderjarigheidsverkiarmg. De Minister van Justitie bestreed sterk het amendement van den heer Van Karneboek, dat tot geheele omwerking der drie wetsont werpen zou leiden en ongemotiveerd is, daar men op 21-jarigen leeftijd hier veel betrek kingen kan bekleeden. Ook uit een oogpunt van internationale gelijkvormigheid is 21 jaar zeer gewenscht. De heer Pijnappel bestreed namens de Comm. v. Voorbhet amendement, dat, in stemming gebracht, werd verworpen met 65 tegen 11 stemmen. Daarna werd teruggekeerd tot het art, regelende het vruchtgebruik van de goederen der kinderen door ouders of voogden. De heer Fokker had een amendement op dat artikel voorgesteld, strekkende om een andore regeling voor te stellen omtrent dit vruchtgebruik. Ouderlijke macht en voogdij. Door den heer Smeenge en acht andere leden der Tweede Kamer is als amendement voorgesteld om in plaats van te bepalen, dat in de hoofdplaats van ieder arrondissement ©en voogdijraad zal zyn, te lezendat in ioder arrondissement een voogdijraad zal zijn. De heeren Lucasse en Loeff hebben v|Jf amendementen voorgesteld op de artt. 874c, 874e, 8876, 413 en 4406. De bedoeling dier amendementen is: wat het eerste aangaat, de ambtshalve ontheffing, die volgens het ontwerp zelfs tegen den wil van den betrokkene en als het ware inciden teel zou kunnen worden uitgesproken, uit het ontwerp te doen vervallen. Drie der overige amendementen bedoelden bet beginsel, dat de ouderlijke macht en de Voogdij van den vader of de moeder behooren te herleven, zoodra de redenen, die tot het tnaken van noodzakelijke inbreuken op die rechten hebben geleid, hebben opgehouden te bestaan, zooveel mogelijk tot zijn recht te doen komen, terwijl het nog overgeblevon amendement strekt om te voorkomen, dat de gehuwde vrouw zonder de toestemming van haar mm dé voogdij sou op sich kunnen moik jBotenoet, Door de Regeering zfin, in overleg met de Commissie van Rapporteurs, nog 19 wijzigingen voorgesteld op de Boterwet, meerendeels noodzakelijk geworden verbeteringen. De in art. 2de lid aangenomen alinea: „De nitslag van dat onderzoek en de daarbfi gevolgde methode worden op drens verzoek aan den belanghebbende medegedeeld", ver vangen door deze alinea: DDe by dat onderzoek gevolgde methode wordt den belanghebbende op diens verzoek medegedeeld." Gemengd Nieuws. Aan de luxe-bakker^ van den heer Th. P. v. d. Steen, Hoogewoerd 46, al hier, is de leverantie opgedragen van alle brood- en beschuitsoorton, voor de a. s. Stu dentenfeesten in het Van-der-Werf-park. Met den aanbouw van den circus- Schumann, op het Gevers-Deynoot-plein te Scheveningen, is een aanvang gemaakt. De rechtbank te 's-G ravenhage veroordeelde heden de jongens die inbraak pleegden in de Engelsche stoomwasscherjj aan den Trekweg te dier stede, tot 1 jaar en den man, die te Leiden voor het kanton gerecht een valsche verklaring onder eede aflegde om zich daardoor in een burgerlijk geding te bevoordeelen, eveneens tot 1 jaar. Men schrijft uit Warmond aan het „Hbl.": „Het schitterend kleurenspel der bolge wassen is weer voorbij, en zij, die het door hun teelt in het leven riepen, hebben het druk met hot te gelde maken, niet van wat boven den grond het oog bekoorde, maar van wat daarin achterbleef Een deel der bloemen is verkocht en na3r naburige landen verzondendat is maar zeer gering, bijkomstig en wisselvallig voordeel. Maar de bollen, die nog moeten doorgroeien, worden in dezen tyd, teveldstaande verkocht. Deze veilingen groene genaamd) zijn reeds meerendeels afge- loopen. Dikwijls hebben er eenige op één dag plaats, op verschillende kweekersen, en in de open lucht, en er zyn opbrengsten van vier tot tien duizend gulden. Gure winden en regen vlagen maken het koopers en verkoopers soms zuur genoeg, en do directeuren (zeiven geaccrediteerde kweekers, alzoo kenners) regelen die veilingen; en hun ambt is waarlijk geen sinecuro. Echter, het geld verzoet den arbeid, en ook de notaris krijgt er hot zijne van, waarvoor hy zich o. a. belast met de uitbetaling, half December, aan de verkoopers, van de kooppenningen hem door de koopers vóór of op 1 November uitbetaald. Het opgeld is tien ten honderd. De notaris heeft het recht om van do koopers, hetzij dadelijk by de veiling, hetzy later, doch vóór den opneem- tjjd bekende en gegoede borgen te vergen. „De stand van het gewas is over het alge meen bevredigend, hier en daar van hyacinten minder goed. Voor de laatste en voor tulpen weiden ftinko prijzen besteed. Narcissen nogal varieerend, over het algemeen minder traag dan vorige jaren." Naar men aan hot „N. v. d. D." schrijft, komt er nu naast de plateelbakkerij in Den Haag oen Smyrna-tap yt-fabriek. Burg. en Weths. van Heemstede hebben een collecte gestuit ten behoeve van het „Herstellingsoord voor Burgerstanden" te Ede, op grond, dat te Heemstede veel armoode heerscht en de liefdadigheidszin der ingezetenen voor eigen buurtgenooten door die collecte zou lyden. De staking der typografen te Amsterdam. De firma De Roever, Kröber Bakels ziet langzamerhand haar personeel ver meerderen. De „Standard" en het „Ned. Dag blad" verschenen gisteravond weer afzonder lijk. Het z. g. „Buitengewoon Dagblad" is op gehouden. Binnen korten tyd hoopt men alles weder by het oude te hebben. (Ebt.) Het O. M. by de Amsterdamsche rechtbank eischte gisteren tegen een logé uit Lammertje Zondags bekend etablissement, De Vriendenkring", wegens holing van eenige ringen en horloges, afkomstig van een dief stal, gepleegd by een horlogemaker, in de Gerard-Dou-straat te Amsterdam, drie jaar gevangonisstraf. Hot gerochtshof te s-H e r t o g e n- bosch deed gisteren uitspraak in zake: lo. A. J. P. Do G., oud 34 jaren, Ryks- klerk en geagreëerd klerk der dir. bel., enz., en 2o. J. F. L. L., oud 49 jaren, expediteur, beiden wonende te Roozendaal. No. 1 ge detineerd, in appèl van een vonnis dor rechtbank te Breda, waarbfi de eor6te bekl. wegens valschheid in authentieke akten en opzette- ïyke gebruikmaking van valsche authentieke akten, als waren die echt en onvervalscht, uit welk gebruik nadeel kan ontstaan, begaan door een ambtenaar, daardoor een bfizonderen ambtsplicht schendende, was veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf met aftrek der voor- loopige hechtenis en met ontzetting van het recht om gedurende 9 jaren eenig ambt te bekleeden, en de tweede bekl. van het hem ten laste gelegde was vrijgesproken; dat vonnis is vernietigd en de eerste bekl. schuldig ver klaard aan: valschheid in authentieke akten en het opzetteiyk gebruik maken van die valsche authentieke akten als waren zy echt en onvervalscht, uit welk gebruik eenig nadeel kan ontstaan en deswege veroordeeld tot dezelfde straf en overigens als in het vonnis is vermeld, terwyl do tweede bekl. als in primo werd vrijgesproken. (N6r.) De rechtbank te Zutfen heeft, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Deventer, dr. Ton Cate Hoedemaker veroordeeld tot twee geldboeten van tien gulden. Gistermiddag ls een 17-jarig meisje te Sneek byna levend verbrand. Door het verplaatsen van een kastje kwamen haar rokken in aanraking met ©en brandend gas komfoor. In haar angst vloog zo naar buiten, waar men 6poedig alles by de hand had, om het vuur te blusschen. Bewusteloos, met geheel verschroeide haren en overdekt met vreeselyke brandwonden, nam men de ongelukkige op, die thans niet buiten gevaar is. Te Berge n-o p-Z oom is gisteren do gemeente-drinkwaterleiding officieel in ge bruik genomen. Gisteravond vertrok het gerecht van Dordrecht naar Gorkum, in verband met hot bericht* dat ©en kind plotseling dood ge bleven was, nadat het door een schooljuSrouw zou zfin geslagen. Of de dood hqt gevolg ia van het slaan, zal nog later moeten blaken, Men meldt nader uit Haarlem aan de „N. R. Ct.": In den door den opzichter van den reini gingsdienst achtergelaten brief erkent hy dat z(jn administratie niet in orde ia en by gespeculeerd heeft. De Raadscommissie heeft driemaal do boeken van den opzichter nage zien; tweemaal werd niets gevonden, doeh de derde maal werd in de boeking over een maand een tekort van f 100 ontdekt. De opzichter heeft opgegeven dat de schuld daarvan ligt aan een ander beambte; hy heeft echter niet afgewacht tot deze is gehoord. Do justitie onderzoekt nu de zaak en hoorde gisterochtend den wethouder van plaatselyke werken. Tot nu toe is gevonden een tekort van goed f 3000. De borgtocht bedraagt 2100. De opzichter zou Zaterdag een paard gaan koopon. Hy ls echter niet by den verkooper geweest, maar zou vertrokken zyn in de richting naar Rotterdam. Te Parjjs heeft een vijftigjarige dame uit wanhoop over den dood van haar hondje, het dier in een doek gewikkeld in de armen houdende, zich onder een stoomtram geworpen. Zy was onmiddellfik dood. Naar het schynt was zy niet volkomen by haar vorstand. Meiweer! Evenals in Oosten rijk, is het ook in het koninkryk Saksen sedert Zondag geheel en al winter. Naar uit Chem nitz gemeld wordt, is daar in don nacht van Zondag op Maandag een groote hoeveelheid sneeuw neergevallen. In Leipzig heerschten sedert eergisteren by een temperatuur van 2 graden 4- 0 voortdurend hevige sneeuw buien. Ook in Stuttgart en in de omliggende meer hooggelegen plaatsen is het sedert Maandagnacht hard aan het sneeuwen. Groote schade wordt door die sneeuwmassa's aan gericht in de boomen. Ook uit Posen wordt over betrekkeiyk hevige sneeuwbuien bericht. Daar was eer gisteren de temperatuur tot 1 graad onder nul gedaald. Zondagnamiddag ging te Marseille een zevental jongelieden uit spelevaren. Hun boot sloeg onder een windvlaag om; drie der opvarenden werden door een juist binnen loopend visschersvaartuig gered, maar vier verdronken. Aan het Maritiemstation te Havre is eergisteren vrywat schade aangericht door een brand, ontstaan in 150 balen katoen. Deze zyn verloren gegaan, alsook een tiental land bouwwerktuigen. Dinsdagavond hebben 4000 con ducteurs, koetsiers, enz. van de groote Ber- lynsche tram way maatschappy besloten ver korting van werktyd en loonsverhooging te eischen. Thans bedragen de loonen 85 tot 110 mark 'smaands, het personeel wil het hoogste bedrag op 150 mark bepaald hebben. Aan de directie wordt bedenktyd gegeven tot VrydagavondZaterdagavond zal zoo noodig beslist worden over een algemeene staking. Deze maatschappy (die zoowel de paardentram als de electrische tram bezit) beheerscht byna het geheele verkeer binnen Berlyneen alge meene werkstaking zou een onbeschryflyke ramp zyn voor den handel. Na een periode van rust is de Vesuvius opnieuw aan het rommelen en rumoeren gegaan. Het uitwerpen van wit gloeiende steenen ia weder sedert Zondag gaande. Op order van den prefect van Napels is de berg op zekere hoogte door politie afge zet, om te beletten dat vermetelen zich te ver wagen en daardoor verongelukken. Reeds heeft oen ongeval plaats gehad. Pro fessor Matteuchi, die zich sedert langen tyd wydt aan het bestudeeren der vulkanen, had zich aan den rand van den krater begeven, toen dezo opeens, geheel onverwachts, een regen van witgloeiende lava uitbraakte. De professor nam oogenblikkelyk, zoo snel als zyn beenen hem konden dragon, de vlucht, evenwel niet zonder een aantal brandwonden op verschillende plaatsen van zyn lichaam te hebben bekomen. Burgerlijke Stand van Leiden, BEVALLEN: S. M. Hendrikson geb. DozyZ. Boehlee geb. Do Bruin D. C. Verhoogt geb. Bragman D. J. Roelandse geb. Batteljee D. 5. E. M. Korenhof geb. De Wolf Z, J. M. C. Versteeg geb. Verstraten D. L. M. De Graaf geb. v. Booron ,D. T. M. Langezasl geb. uschman Z. W. Mostert geb. Braak D. M. Taverne geb. Blansjee D. A. Kop geb. Soer Z. C. J. Lancel geb. De Haas D. C. Craina geb. Laterveer D. W. Peterzen geb- Wildschut D. G. v. Hensden geb. Stam Z. J. De Jong geb. v. Dijk D. D. Swagers geb. De Looze D. C. J. Bernard geb. v. d. Berg Z. C. Laterveer geb. Blansjaar Z. E. De Knegt geb. v. d. Berge D. J. Do Neef geb. De Lange D. O. C. Martijn geb. v. d. Dop D. C. E. Schutter geb. Bergmann D. M. Van Bemmel geb. Van Rijn D. J. W. Monde geb. Hartendorp Z. GEHUWD: S, Van Welzen jm. en A. Keessen jd. G. Gröllers jm, en C. M. Van Emmerik jd. J. W. H. Budel jm. en J. C. Riebeek jd. W. Willemsen jm. en W. Eikerbont jd. M. Kiel im. en C. Dee jd. J, Mark jm. en H. Keereweer ld. P. Van Elswijk jm. en H, M. Van der Lelie jd. W. Reykers jm. en B. De Lange jd. L. Van R-oijen jm. en r. Klinkhamer jd. L Mousse jm. en J. L Seyn jd. A. Pla jm. en M. H. Jansen jd. P. A- Kempers w. en A. J. H- Vooren jd. W. Verver jm. en M. Van Znyien jd. W. K. Van Rossurn jm. en E. Koppeschaar jd. OVERLEDEN: H. Ravensberge M. 47 j. T. E. Nijkerk geb. Qrimmelekhuysen D. leveol. J. M. Belt D. 1 m. J. P. Van der Sluis M. 58 j. C. Kranendonk M. 54 j. M. J. Martijn D. 2 j. J. A. Vreeawyk geb. Dieke W, 72 j. J. Crama Z. 11 m. M. A. Link D. 2 xn- B. Nieolai geb. Landman V. 54 j. W. B. Messcher M. 89 j. G. De Cier geb. Piket V. 78 j. A. W. Buth Z. 19 j. A. Lepen D. 17 j. UITLOTINQEN. Hongarije. 1370. SerlcÖn 249 264 640 666 714 829 1076 1141 1164 1177 1195 1372 1611 1702 1709 1980 2106 2420 2595 2626 2704 80 b 3101 3310 3344 8401 3408 3463 3542 3958 4005 4076 4165 4200 4228 4270 4H7 4530 4700 4703 4832 4851 5177 5377 6449 6489 5586 55 49 6668 6676 6703 en 5994; e. 5676 no. 19 kr. 200,000; e. 1104 no. 1 Kr. 20 000; e. 5656 no. 45 Kr. 10.000, e. 1164 no. 6, 6. 2695 no. 17. e. 3642 no. 28, e. 4851 n% 86 elk Kr. 2000; b. 714 no. 7, e. 714 no. 9 e. 1076 no. 25, s. 1164 no. 36, e. 1702 no. 43, e. 2595 no. 12, e. 3319 no. 20, e. 3404 no. 18, e. 3408 r-o. 2 s. 3958 no. 26, e. 4206 no. 47, e. 4228 no. 5, e. 5377 no. 27, e. 6377 nos. 27. 39 en 60, e. 6489 uo. 26, e. 6703 no. 12 en s. 6703 no. 88 elk Kr. 1000. CORRESPONDENTIE. - Ingezonden stuk ken of mededeelïngen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. Gemecufeiyk fdaclithuis to Lelden. Hedenmiddag zyn de stukken verschenen, betrekking hebbende op de-oplichting alhier van een slachthuis. In overeenstemming met de rapporten van den directeur der gemeente werken ©n van den inspecteur der vee- en vloesebkeuring geven B. en Ws. don gemeente raad in overwoging te besluiken tot de oprich ting van het openbaar gemeentel yk slachthuis op het aan de gemeente toebehorende terrein gelegen aan den Maresingel, kadastraal bekend onder sectie K, Nos. 161, 153, 920, 922, 924 ©n 927. De directeur van gemeentewerken heeft nameiyk thans het openbaar slachthuis met koelhuis ontworpen op het voormalige Raam- land aan genoemden singel. Blykena het overgelegde rapport van dien directeur en een nader rapport van den in specteur der vee- en vloesebkeuring is het bedoelde terrein zeer geschikt, vooral ook door de nabyheid van den spoorweg naar de gasfabriek, welke tevens aan het slachthuis dienstbaar gemaakt kan worden. Tevens biykt uit die rapporten, waarom aan het slachthuis ook een koelhuis moet verbonden worden. Geiyk men zich zal herinneren, was er vroeger een plan ontworpen, om het slachthuis op het Schuttersveld te vestigen. De begrooting door den directeur van gemeen tewerken opgemaakt, schat de stichtingskosten van een openbaar slachthuis op het Raamland, ingericht naar de eischen des ïyds, waarby behalve met alle belangen der hygiène ook vooral met die van de slagers rekening ge- honden is, op f 400,000. De raming van den voormaligen gemeente-architect was lager. Een hooger bedrag is echter noodig In ver band met eenige nader gebleken noodzake- lyke verbeteringen van het oorspronkelyk plan, maar vooral omdat sedert 1897 de pry zen der verschillende benoodigde materialen be langrijk zfin verhoogd, iets, waarmede reke ning gehouden diende te worden. De renta biliteit van het slachthuis loopt daarmede, gelyk uit het vroegere rapport biykt, volstrekt geen gevaar. Openbare slachthuizen (inDuitsch- land zyn er thans ongeveer 750) dekken overal hnn onkosten, byna zonder de vleeschprijzen te verhoogen. Waar zooveel gemeenten in ons land ons reeds voorgingen in het tot stand brengen van deze zoo hoogst noodigo inrichting, zouden B. en Ws. het niet verantwoord achten, dat onze gemeente, waar in de laatste jaren betrekkeiyk veel tot stand kwam ten bate van de openbare gezondheid, nog langer draalde met de stichting van een openbaar slachthuis en koelhuis. Alleen wenschen zy nog op te merken, dat spoed in deze aangelegenheid dringend noodzakeiyk is; vooral ook met het oog op den toestand van de Leidsche slachtplaatsen. Over het algemeen is deze hoogst onbevredi gend en in den laatsten tyd is B. en Ws. gebleken, dat met behulp van de Hinderwet en van de bestaande Verordening op de vee- en vleeschkeuring in dezen toestand, zoolang omtrent de oprichting van een openbaar slacht huis geen beslissing is genomen, weinig of geen verbetering to brengen is. 3«3st© STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 1G Mei. Yyfde Klasse. Derde Lyst. No. 20869 ƒ1500. No. 4057 ƒ1000. Nos. 3199, 3812 ƒ400. Nos. 208, 9853, 10014, 12619, 18559, 17183, 18991 ƒ200. Nos. 3384, 4473, 4785, 4893, 5765, 6650, 9911, 12086, 18210 ƒ100. Prijzen van f7O. 1 2291 4766 60 2462 6128 230 78 64 80 2633 6216 189 66 6565 95 3908 80 477 3148 609 778 1045 1164 1994 4278 7305 2106 4486 7339 10577 12462 15169 17461 19303 7489 10606 12621 15323 17541 19417 7698 70 64 15461 17641 73 7610 10724 12636 15559 17812 19700 8175 26 13048 15664 63 38 8274 88 13435 15860 18001 18848 8332 10877 13582 16408 63 91 18170 20074 88 20283 18212 20372 28 78 57 6716 51 10925 13709 29 86 5949 8656 11127 13841 34 3248 6238 9068 11314 72 16783 62 6303 9589 11598 13975 17014 87 18 9852 11630 14096 59 94 44 0925 11701 14347 17150 3396 6418 83 85 49 71 3748 6548 10065 11904 71 94 3813 6644 73 24 14575 17213 3939 70 10112 12038 14609 56 4043 8957 16 12109 14744 78 4133 7017 10217 62 16073 17826 91 96 18879 21 12453 16128 17431 NIETEN. 82 20969 40 2303 14 64 77 71 86 85 134 90 38 2413 232 2584 37 2842 62 2764 75 73 87 2801 366 £941 45 71 492 92 693 3123 617 31 27 78 63 3214 m 33 71 3324 78 49 642 92 77 8497 1016 3609 37 37 1202 41 80 3678 84 3714 1822 20 24 3801 64 5 1425 3911 73 93 1607 4047 36 61 65 65 69 77 1614 4172 27 4229 99 61 1708 69 18 4810 22 90 96 71 1899 1902 2023 4409 2189 30 4699 7191 0666 11339 13927 16390 19468 4602 7320 84 60 14001 16445 68 82 98 8602 68 6 66 96 4717 7414 26 69 17 60 18684 82 47 86 11459 80 16509 10878 £4 66 8708 69 93 43 18717 93 76 26 11567 14123 8 18957 4827 63 S 69 11625 72 69 16602 19033 47 69 73 86 *1 14229 20 4967 94 9807 t1713 36 28 97 94 7669 48 32 14315 81 19113 6007 75 63 39 60 66 56 45 7707 9901 64 14402 16729 92 6227 28 68 10005 11839 14 63 19248 7808 67 11942 80 16845 61 75 41 84 62 87 80 18333 6355 42 10103 12061 14512 90 62 6401 60 69 12114 28 17037 73 14 78 76 12241 88 76 19429 66 89 w203 65 14619 84 19675 6615 7962 12300 32 17101 19655 86 8122 80 17 78 44 70 66 76 82 57 81 17212 18753 6632 96 8209 89 84 14754 29 82 27 10335 12431 63 65 19804 6711 69 28 75 44 14825 98 41 66 86 10416 12529 14906 17339 19903 85 19 39 15106 64 60 6822 89 12635 24 77 20012 6995 97 87 64 28 17404 18 8014 8317 95 12779 68 2 23 16 54 99 87 74 79 38 68 •130 63 10659 12814 16227 17604 45 70 10611 12879 47 67 68 6275 8409 18 13014 16318 68 76 6374 8614 26 32 16418 90 77 6403 31 10709 13158 15510 17664 20168 8 33 32 85 39 77 20366 48 8794 36 13268 88 17727 20404 60 8802 51 13318 bi 43 41 6603 3 87 37 33 61 69 20643 17 8946 10809 46 46 74 42 60 69 48 98 16791 86 48 9033 76 13406 15833 17801 69 65 43 87 64 57 67 67 73 63 86 10909 85 88 18020 na 20716 77 33 13597 73 68 6648 9238 88 44 13632 90 86 60 6707 11012 73 16012 16102 86 6828 9321 33 93 61 8 20818 46 77 79 87 92 26 60 70 9427 40 13780 16149 18258 78 73 89 11280 98 69 98 20985 8940 9630 11318 13867 16343 18330 •1 7127 De oorlog tusschen Engeland en Transvaal De offlcieele bevestiging van lord Roberts over de capital atie van Mafeking is nog niet ontvangen on bovendien bevatten zelfs de Engelsche bladen het bericht der overgave nog niet; zy gaan daarentegen nog voort hoopvolle berichten uit de stad te geven. Trouwens, het lnnemingsbericbt komt vry wel ongeloofwaardig voor, want het desbei treffend telegram van den correspondent van de „Daily Mail" te Loromjo-Marquez, door Reuter overgeseind, blykt uit do „Daily Mail") zelf een uittreksel te zyn uit hot volgende telegram „Het lydt geen twyfel, dat er Zaterdag ta Mafeking wanhopig gevochten is, maar men gelooft, dat het gevocht is geëindigd ten gunsta van de bezetting. Aile3, wat men als betrouw baar to weten heeft kunnen komen, is hefc volgendeDe Boeren vielen Zatordag, met be hulp van hun artillerie, do stad aan, en zeer, spoedig stond de Kaffer-wyk in vlammen, enkelen zeggen door kanon vuur, anderen door verraad. Daarna werd van dichtby gevochten, en te midden van de verwarring maakten de Boeron zich meester van do wyk, van welk punt zy kanonnen op korten afstand op de stad lieten spelen. Door een handige beweging slaagde het garnizoen, in weerwil van zijn verminderde sterkte, or in om de afdeeliug Boeren, die de Kafferwyk had genomen, te omsingelen. Er volgden ernstige gevechten, maar volgens de laatste berichten schynt het, dat de Boeren do wyk nog bezet houden, waarin z'y waarschynlyk omsingeld zyn. Het schynt, dat de wyk feitelyk verlaten was, daar de Kaffers voor het meerendeel waren weggezonden om den voorraad levensmiddelen te sparen. „De waarheid is, denk ik, dat do autoritei ten te Pretoria, die wisten van het oprukken van de ontzetcolonne, aan den Boeren geceraall Snyman bevel gaven, een poging te doen onti de plaats te bestormen. De aanval werd be gonnen, en zoodia de wijkin vlammen stond, werden overwinningsbulletins van Boorenzyde verspreid om de wankelmoedige burgers aan te moedigen. Het volgende werd hier gistereni (Maandag)avond door de Ropublikeinschgezinde party bekend gemaakt natuurlyk, voor het meerendeel,eenkosteiyk verzinsel: „Gedurende! den aanval van de burgers op Zaterdag brak' er brand uit in de Kafferstad te Mafeking., Er werd in de straten gevochten. Baden-Powell vroeg om een wapenstilstand en gaf zich.. Zondagmorgen om zeven uren over." „Dit was vry omstandig, maar do Boeron, die hier gisteren uit Pretoria aankwamen, gingen nog verder. Zy haalden tot slichting van ongeloovige Engolschen twee officieeier telegrammen voor den dag, waarvan er oen' geteekend was „Snyman" en luiddo: „Ik ben^ zoo gelukkig geweest om Baden-Powell mot' 900 man hedenochtend gevangen te nemen."/ „Het lydt geen twyfel of er is zwaar ge- vochten een telegram van don Portu-I geeschen consul-generaal aan den gouverneur-1: generaal hier bevestigt dit en dat dej Kafferstad bezet is zal wol juist zyn, maar- telegrammen gelykende op de bovenstaande^ zyn te Pretoria over Lady smith openbaar ge-'- maakt en nog onlangs over Wepener, kortj voor Dalgety ontzet werd. „Deze offlcieele verhalen bevatten steeds1 tegenstrijdigheden in de datums, en ieder man J van gewicht hier beschouwt ze louter alsoan wanhopige poging van den kant van de Boeren-) ambtenaar6kliek om do burgera byeen te houden. „Vanmiddag gaf de Nederlandsch-Zuid-j Afrikaansche Spoorwegmaatschappy, die zeer! anti-Engelsch is, een bericht uit-, behelzende,' dat een grooto afdeeling Boeren door dej Engelschen gevangengenomen was, en in het; kort beschouwt hier iedereen het zegelied van j de Boeren als den gewonen voorlooper van' een groote Engelsche overwinning." Er kan dus niet gezegd worden, dat Reuter dit telegram op behooriyke wyze heeft weer-J gegeven. J Daarentegen vertelt Reuters correspondent een staaltje van moed van de verdedigers van Mafeking. Een hunner was aan zyn bekomen wonden gestorven. Men ging hem begraven, doch toen de vyand de verzameling mannen zag, begon zy de groep te bombardeeren^ Niettegenstaande dat bleven de begravers vol komen kalm en verhaastten geen oogenblik( den tred, om hun kameraad de laatste eer te bewyzen en aan den schoot der aarde toe ta vertrouwen. Intusschen zegt in stryd met Baden- Powells telegram uit Mafeking, dat de voor-; raad levensmiddelen wel tot 10 Juni toe reikend was, een bericht uit Buluwayo, datj die voorraad geducht was ingekrompen en| het garnizoen het vermoedelijk niet langer' dan deze maand kon uithouden. Pogingen' van Plainer om vee door de vijandelijke, liniën heen binnen de belegerde stad te doen brengen, waren tot dusver vruchteloos. Ladyi Sara Wil6on meldde van 3 Mei: „Wy hebbenj paardeworst voor ons ontbyt, muilezelworslj voor onze lunch, sprinkhanen voor ons middag* maal gegeten. Alles wèl." De postmeester van het dorp berichtte dea 7den Mei: „Ik maak het goed, maar hot* ergen honger." Te Kaapstad Is een fonds gevormd on^ Baden-Powell het model, in zilver, aan t© bieden, van het oude scheepskanon, waarmedf hy Mafeking heeft verdedigd. Hoe het er te Mafeking uitzag, blykt ondefj meer uit een bericht aan de „Daily News'L van 1 April. Er waren geen lucifers meer ti Mafeking en in elk der forten moest me< daarom voortdurend een lamp aanhoudei^ Papiergeld werd langs phototypischen wef vervaardigd. Gedurende het beleg van Mafeking slaagdoq 1200 Kaffers er in, door de vyandelyke linieai heen te sluipen en kolonel Plumers kamp t«j bereiken. Een „Daily Mail"-correspondent geeft verslag van een reis van Kaapstad naar Loren$o4 Marquez en beschrijft zyn medepassagiers, dii zich evenals hy naar Transvaal begaven. waren o. a. zestig ambulance-broeders Chicago aan boord, allen Ieren, die de een de beste gelegenheid afwachtten om h< geweer op te nemen. Er waren ook Fransi Canadeezen op het schip. Verder bevonden zich negentien Noren, alles, wat er was ovei 4 gebleven van het dappere Scandinavische corpa dat zich zoo wakker had gedragen in de| ochtend van don slag by Magersfontein. Dei menschen waren krijgsgevangen geweest aai boord van een Engelsch oorlogsschip, docj hadden weten te ontsnappen. Dat ging aldua Van tyd tot tyd mochten de govangenef op het 6trand een bad nemen; telkens vei dwenen dan eenige Scandinaviërs, die h4 aldus aanlegden: te midden van den dicht®

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2