w.mn Donderdag W Mei. 1900 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. MOOIE VROUWEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COUEAHTi Voor Leiden per 3 maanden. I f l.lOi Franco per posti i 1.40. Afzondorlijko Nommera 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iodore regel meer 0.171. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt 0.05 berekend. Otikiëele Kennisgeyïng, Directe Belastingen. D6 Bnrg<n»fr««i«jr van Leiden brengt ter algemeene keuaifl, <Wrt> rww den Ontraoger der Directs Belastingen ia ter ha 4 gesteld het kohier der Peraoneole Belasting No. 8 van don dienst 190U, executoir verklaard dan Hdea Mc-i jl., en herinnert voorts do bclaagfcefcbenddn as.a hun verplichting, om den aaaela; op den bij de Wet bepaalden voet to voldoen. Leida», De Burgemeester voornoemd, 16 Mei 1900. F. WAS. ïar5»«-cater on Wethouders van Loidon; Ge«ioa het adres van P. J. VAN HOEKEN, hou dende verzoek om vergunning tot uitbreiding van de stoomhoukagerij aau de Havenkade Sectio O N-o. 1732, door vorvaaging van den beataanden stoom ketel door een van grooter etoomvermogen Galet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven br) deze kennis aan het publiek, d&t ge noemd verzaak met de bijlagen op de Secretarie -decor gemeente tor visie gelogd iaj alsmede, dat op Woooedag 80 Mei a. a., a voormiddag® te elf uren, pp het iiaadhuLS, golojeaheid zal worden gegeven, cm bezwaren tegea dat verzoek in te brengeD. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 16 Moi 1900. VAN BEY3T, Seorotaris. Leiden, 17 Mei. Een zeer groot aantal arbeiders had gehoor gegeven aan den oproep namens bestuurders van meer dan vyf en twintig vak- en werk lieden vereenigingen in onze stad (volgens een op ruime schaal verspreid biljet), om gisteravond te vergaderen in de Stadszaal, er te hooren naar hetgeen de heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, zou zeggen in het belang der aan neming van de Ongevallenwet door de Eerste Kamer en hun goedkeuring te hechten aan een motie, naar de Eerste Kamer te zenden. De heer C. H. Kouw, voorzitter van de afdeeling Leiden van het Algemeen Noder- landsch Werklieden-Verbond, voorzitter ook van het comité voor deze vergadering, opende de bijeenkomst in de groote zaal, zette het doel der samenkomst uiteen en gaf den heer Heldt het woord. Deze ging eerst in breede trekken na hoe oen wet in ons land tot stand komt, om er daarna op to wijzen, dat er alle reden is om 'te vreezen, dat de Ongevallenwet, door de Tweede Kamer aangenomen met 79 van de 100 stemmon, door de Eerste Kamer zal worden verworpen door den grooten druk, dien werkgevers, fabrikanten en Kamers van Koophandel op haar uitoefenen. Spr. sloeg een blik in de verzekering der werklieden, die tot heden nog slechts als gunst, als genade voorkomt, maar waarop de werklieden in hoofdzaak geen rechten kunnen doen gelden. Hy bracht een eeresaluut en wijdde een woord van hulde aan de Regeering en aan den Minister van Waterstaat voor hetgeen ze door indiening en verdediging van de Ongevallenwet voor den Nederlandschen werkman, diens weduwe en weezen hebben gedaan. In hoofdtrekken ging de heer Heldt na welke voordeelen deze wet den werklieden bieden zal en welke bezwaren er tegen werden ingebracht, om daardoor aan to toonen welk groot belang de werklieden er z. i. bij hebben, dat ze door de Eerste Kamer worde bekrach tigd, en waarom het niet te verwonderen is, dat tal van werkgevers, hoewel z. i. ten onrechte, zoo weinig met haar en ook met de Rijks verzekeringsbank op hebben. Nadat de heer Heldt zijn „Ik heb gezegd" had uitgesproken en hem een daverend 'applaus was ten deel gevallen, vroeg do voorzitter of or ook tegenstanders van de wet waren, die iets in het midden hadden to brengen. Een der aanwezigen vroeg of de patroons, als zij gedwongen werden by te dragen tot algemeene verzekering der werklieden, de loonen hunner werklieden niet lager zouden gaan stellen, waarop de heer Heldt hem ant woordde, dat de werklieden er dan altijd nog zouden zyn om te voorkomen, dat de patroons tot zulk een maatregel zouden overgaan. De heer J. Bosch betuigde er z\jn spijt over, dat de voorzitter gesproken had van tegenstanders van de wet, toen hy gelegenheid tot spreken gaf. Hij is geen tegenstander van haar on wilde toch gaarne iets in het midden bren0jn. „Patrimonium" heeft zich onthouden van deelnoming aan deze meeting (dit wilde de heer Bosch hier even onder het oog brengen), maar dit niet omdat „Patrimo nium" het doel niet toejuicht, dat deze wet beoogt te bereiken, doch de reden van ont houding van „Patrimonium" is te vinden daarin, dat deze Vereeniging den stap, in deze richting te doen, niet goed vindt, daar hy zal leiden op den weg van Staatssocialisme. De wet zal, naar ook de heer Heldt opmerkte, centraliseerend werkente centraliseerend. De wet is wel een wet uit één stuk, zy beoogt een goed doel, maar voert op een verkeerden weg. De heer Heldt wees er op, dat op dit be zwaar ook in de Tweede Kamer was gewezen, maar dat dr. Kuypor toch vóór de wet had gestemd. (Onder benefice van inventaris! merkt de heer Bosch op). Ook aan de hand van 's Pausen encycliek „Rerum Novarum" hield hy staande, dat op dit punt geen gevaar dreigde. Op de vraag van een der aanwezigen hoe de gedragslijn van den heer Heldt jaren ge leden zou geweest zijn, toen hom nog met zooals thans 40 per week werden thuisge bracht, meende de heer Heldt niet te moeten antwoorden. De voorzitter vond deze vraag beleedigend voor den spreker en was van meening, dat de vergadering met hem oor deelde, dat een antwoord op die vraag niet behoefde te worden gegeven, waarop applaus volgde. Voorts gaf de heer Heldt nog opheldering naar aanleiding van een vraag omtrent uit- keering aan niet-volwassen werklieden, die niet meer in staat zfln op lateren leeftjjd te werken en wier uitkeering toch steeds dezelfdo bl(jft. Ten slotte sprak de heer Kouw den wonsch uit, dat, na hetgeen door den heer Heldt was aangetoond, ook „Patrimonium" alsnog deel zou willen nemen aan de adresbeweging der Leidsche vereenigingen on las hy de motie voor, die, na aanneming door de vergadering, zou worden gezonden aan de Eerste Kamer. Zy luidt als volgt „De vergadering, gehoord de besprekingen „betreffende het ontwerp van wet tot wotte- „lljke verzekering van werklieden tegen gelde- „lyke gevolgen van ongevallen in bepaalde „bedrijven „Van oordeel, dat de behandeling van dit „wetsontwerp, dat reeds in Januari 1897 by „de Tweede Kamer werd ingediend, reeds „zoo buitengewoon en noodeloos is vertraagd, „zeer ten nadeele van de talryk vele onge- „lukkigen, welke gedurende de ongeveer drie „en een half jaar door een ongeval werden „getroffen „Dringt or by de Eerste Kamer der Staten- Generaal op aan, bedoeld ontwerp zoo spoedig „mogeiyk te behandelen en aan te nemen." Deze motie werd door de vergadering aangenomen. De heer Kouw dankte den heer Heldt voor diens welwillendheid om hier als spreker op te treden en bracht den aanwezigen dank voor hun tegenwoordigheid en belangstelling. De inspectiën, bedoeld by art. 188 der militiewet over de milicien-verlofgangers van do lichtingen 18941899, zullen in hot 3de district van Zuid-Holland plaats hebben van 8 tot en met 28 Juni a. s. en welNoordwyk op 8 Juni, Katwyk op 9 Juni, Leiden (buiten gemeenten) op 11 Juni, Leiden (gemeenten) op 12 en 13 Juni, Woubrugge op 15 Juni, Sassenheim op 18 Juni, Alfen op 20 Juni, Bodegraven op 21 Juni, "Woerden op 22 Juni, Zevenhuizen op 25 Juni, Gouda (gemeente) op 26 Juni, Gouda (buitengemeenten) op 27 Juni en Schoonhoven op 28 Juni 1900. De inspectie te Leiden (buitengemeenten) zal aanvangen te halftien v.m. en de inspectie voor de gemeente Leiden zal telkens aan- vangen te 9 uren v.m. in het Invalidenhuis. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren werden ge durende de eerste helft der maand Mei de volgende brieven bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet besteld kunnen worden. Brieven: Alfsche Weekblad, Alfen; mej. A. Gaastra, W. Kreukniet, mej. C. Tomper, W. Meerkottor, P. Dieben, J. De Jong, J. Benjamin, Amsterdam; „Do Ryzendo Hoop" Gouda; ds. Schorel, Loiden; P. Ros, Rotter dam; N. Schoen, Warmond. Briefkaarten: M. v. Beek, J. Mager, Amsterdam; M. v. Valderen, Arnhem; W. v. Golder, 's-Gravenhage, W. Kuyker, Haarlem. Uit het Buitenland terugontvangenMej. C. Bol, Baldivin (Georgië); M. v. Voort, Bruxelles, en A. S. v. Oostveen, Solitude (Lyfland). Ds. Van der Linden, te 's-Gravenhage, en ds. Rudolph, te Loiden, berichten aan predikanten en andore ambtsdragers der Gereformeerde Kerken in de provincie Zuid- Holland, dat de aanstaande Pastoraio Confe rentie gehouden zal worden Donderdag den 7den Juni a. s., in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. Als referenten zullon optreden dr. Wielenga, van Westmaas, ds. Sillevis Smilt, van Rotter dam, on ds. Van Es, van Oudshoorn. De vraagpunten, die eventueel nog behandeld zullen worden, worden vóór 25 Mei a. s. in gewacht by ds. Rudolph. De onderwerpen en vraagpunten zullen na 26 Mei by circulaire aan do predikanten en andere ambtsdragers worden bekendgemaakt. In de eergisteren gehouden vergadering van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk, kwam o. m. in behandeling een verzoek van het Classicaal Bestuur van Leidon, om den kerkeraad van Krommenie te noodzaken, zyn onwettige handelingen in de gemeente van Leiden te staken. Naar aan leiding van dit verzoek werd by het Classicaal Bestuur van Haarlem aangedrongen, om een uitspraak in deze zaak te doen, en inmiddels den kerkeraad van Krommenie te gelasten zich to onthouden van doopsbediening en het organiseeren van godsdienstoefeningen te Leiden. Hierop berichtte het Class. Bestuur van Haarlem, dat het uitspraak heeft gedaan en het eerste tuchtmiddel op genoemden kerkeraad heeft toegepast. Hiervan werd ken nis gegeven aan het Class. Bestuur van Leiden. De algemeene vergadering der „Nederiand- sche Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken" zal dit jaar op 28 en 29 September te Leiden worden gehouden. In plaats van mr. M. Mendels, die wegens drukke bezigheden moest bedanken, zal mr. M. Van Regteren Altona, van Amsterdam, op die ver gadering het onderwerp „Wat zyn wettelyke maatregelen", behandelen. Er is uit de leden dor Vereeniging een commissie benoemd, die tot taak heeft, wanneer het ontworp-drank- wetsherziening by do Kamer zal zyn inge diend, dit te toetsen aan on te vergelyken met het ontwerp-drankwet, indertyd door de Vereeniging uitgegeven, en dan naar aanleiding van dit ondorzock oon propaganda brochuro uit te geven, die op kosten der Vereeniging zoo ruim mogeiyk zal worden verspreid. By de te Utrecht gehouden examens voor christolyke bewaarschoolonderwyzeressen voor den lichteron vorm A is geslaagd mej. C. W. Mendrooth, van Leiden. Beroepen is by de Ned.-Hervormde Kerk to Heteren ds. D. J. Van Aalst Jr., te Noord- wykerhout. Tot secretaris der gemeente Barradeel werd door den Raad dier gemeente benoemd by derde stemming de heer W. H. Tulp, secretaris der gemeente Sappemeer, met 7 stemmen, tegen 6 stemmen op den heer A. Blankesty'n, oud-secretaris van Oegstgeest, thans te Edam. Te 's-Gravenhage is plotseling overleden dr. L. P. Van der Spil, dirig. off. van gez. 2de kl. by het O.-I. leger. Hy nam deel aan de krygsverrichtingen op Atjeh in 1881, 1882, 1883, 1896 on 1897 on ontving daarvoor in 1898 hot Ridderkruis var. den Nederl. Leeuw, In de vergadering van het Nederlandsch Landbouwcomitó op. 8 Juni zal behandeld worden het vraagpunt: „Zoodanige pogingen aan te wenden, als kunnende leiden tot ver- botering van de rechts zekerheid van don grondeigendom door middel van verbetering van het kadaster. Hierover heeft het dagelyksch bestuur van hot Comité praadvies uitgebracht, als con clusie waarvan het voorstelt, aan den minister van justitie in overweging te geven: de wet op het notariaat zoodanig te wijzigen, dat den notarissen de verplichting worde opgelegd, zich steeds te overtuigen by de uitoefening van hun ambtsbezigheden, in hoeverre de be grenzing der eigendom mon overeenkomt met die van het kadaster. Is deze overeenstemming niet duideiyk, dan worde daarvan modedeoling aan de betrokken ambtenaren van het kadaster bevolen, opdat deze ambsthalve zoo noodig, door hermeting de vereischte verbetering doen aanbrongen. Naar men ons mededeelt, moet het ver trek naar Rome van dr. Schaepman in ver band staan met het herdenken van een Roomsche plechtigheid. Den 18den Juli zal het nl. 30 jaar worden, dat het Concilie te Rome de onfeilbaarheid van den Paus afkondigde, welk feit men in de Roomsche wereld feesto- lyk wil herdenken. Dr. Schaepman zou zyn uitgenoodigd voor Nederland de feestrede uit te spreken in het aart8bisschoppeiyk Utrecht en zich daartoe bereid hebben verklaard. Vad By Kou. besluit is do Commissaris dor Koningin in Noord-Brabant gemachtigd tot hot byeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 22 Mei, ten einde dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature, ontstaan door dat mr. A. M. Sassen zyn benoeming tot president der rechtbank te Breda heeft aan genomen. De groote kerkeraad der Nederd. Portu- geesch Israëlietische gomeente te 's-Gravenhage heeft tot opperrabbyn dier gemeente benoemd den heer A. R. Pereira Szn., rabbinaal-assessor to Amsterdam. Sedert 18 jaar werd te 's-Gravenhage de functie waargenomen door een dor rabbinale assessoren der hoofdstad. In het begin der volgende week wordt de voorzitter der Eerste Kamer ln Don il&ug terugverwacht. Biykens ontvangen bericht zijn do onder officieren li. E. Van Genderen Stort, P. W. Oekerso, I. A. E. G. A. Den Daas, A. Yiseor, L. Dufour on A. J. Sohabeok, van het leger in Ned.-Indië, toegelaten tot den hoofdcursus, de vyf eorstgenoemden ter oplading voor do infanterie; de laatstgenoemde voor de militaire administratie. Do kies vereeniging „Vryhoid on Her vorming" (oud-liberaal) te Deventer stelde mr. S. Van Houten candidaat voor de Tweede Kamer. De Roomseh-Katholieke kiesrereeniging en d6 Volksparty stellen geen candidaat. Tot tweeden candidaat is gekozen do heer H. P. Marchant. De officieelo candidaatstolling heeft gisteren plaats gehad. Het eerste nummer is verschenen van een maandblad: Japan, Monatschrift für den Exporthandel nach Ostasien," zooais do titel luidt in het Duitsch, wat niet wegneemt, dat in dit nummor ook Nederlandse he on ook Fransche en Engolsche tekst voorkomt. Do bedoeling is trouwens verschillende talen te gebruiken in dit blaadje, dat wordt uitgegeven door de firma Steenmeyer Co., van het handelsinformatiebureau „Mercurius," te Am sterdam, en dat gratis wordt verspreid in Japan en Korea. By kon. besluit is bepaald, dat de Kon. Muziekschool to 's-Gravonhage voortaan zal worden genoemd: Kon. Conservatorium voor Muziek. Hot stoomschip „Bromo", van Java naar Rotterdam, arriveerde 15 Mei te Suez; de „Herzog" (thuisreis) vertrok 14 Mol van Mozam bique; de „Koningin Willielmina", van Amster dam naar Batavia, vertrok 16 Mei van Sutz; de „Koning Willem H", van Amsterdam n3ar Batavia, vertrok 16 Mei van Southampton; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, arri veerde 16 Mei te Marseille; de „Teviotdale" (Holland-Amerika-lyn) arriveerde 15 Mei van Rotterdam te Newport-News; de „Spaarn- dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde 16 Mei Lizard; de „Prins Hendrik" vertrok 16 Mei van Batavia naar Amsterdam; de „Glaucus", van Penang naar Amsterdam, passeerde 16 Mei Dover. llazcrswoudc. Op de jaarvergadering van de Groote Hazerswoudsche Droogmakery, die gisteren gehouden werd, bleek uit do rekening on verantwoording over 1899, dat de ont vangsten hadden bedragen ƒ15,418.46; de uitgaven ƒ12,7 1 8.535, zoodat er oen batig saldo is van 2699.92s. De lasten zullen over 1900 bedragen 6.25 per H.A. of bunder. Voor de verkiezing van een „lid van Bestuur" van de „Groote Hazerswoudsche Droogmakery" waren ingekomen 25 briefjes van ingelanden. De heer A. W. Straathof vereenigde op zich 978 stommen, de heer N. Voets 234, de heer J. Erkolens 20, terwyi blanco waron inge leverd 50 st. Aldus is de heer A. W. Straathof gekozen. Aan den burgemeester dezer gemeente is op zyn verzoek een verlof verleend van 21 Mei tot 11 Juni a. 8. ten einde zich buiten de gemeente te begeven, tydens welke afwezig heid de oudste wethouder, de heer J. D. Van den Akker, als waarnemend burgemeester zal fungeeren. Op Vrydag 1 Juni a. s. zal op de gewone 82) „Wanneer ik a nu aan het gezelschap als grappenmaker voorstelde, waarde markies," zeide de jonge vrouw met diepe verachting, zonder echter ook maar door een snellere beweging van haar waaier haar inneriyke gejaagdheid te verraden, „dan zou men in u een voortreffelyken hofnar loeren kennen, docli, helaas, een zonder geest." Hy boet zich op de lippen. Haar den arm biedend, zeide hy echter: „Wy zullen dadelyk, 'zoodra wy alleen zyn, met den nar kennis makon." Er was iets in haar, dat nog sterker was ,dan de weerzin voor De Beauremont'6 aan raking. „Goed," zeide zy kortaf, den steel van haar waaier op zyn arm leggend. „Ik geefu vyf minuten om aan uw bitterheid lucht te geven." Het meerendeel der aanwezigen had zich naar de muziekzaal begeven, om naar hot Apel van een virtuoos te luisteren. Slechts hier on daar bevonden zich nog kleine groepjes in de aangrenzende vertrekken. Er was dus niets opvallends in, dat de markies (en zyn schoonzuster de bibliotheek van den heer des huizes opzochten, om ongestoord samen te spreken. Het matte licht, dat daar hoerschte, deed de fijne bleekheid van de markiezin onder het weelderige donkere haar zoo prachtig tütkomen, dat zelfs De Beauremont een Ogenblik door haar schoonheid verblind werd. „Welnu?" vroeg zy met een spottenden glimlach. „Geduld 1 Vóór wy op de hoofdzaak komen, wil ik u even mededeelen, dat uw naam een leelyke smet gekregen heeft. Men brengt uw naam, den naam De Beauremont, mevrouw, in verband met den naam van een jongen kwast, die, zooals men zegt, een prachtig portret van u voor de aanstaande tentoon stelling schildert. Van een jongen, verwaanden kwast spreekt mon, mevrouw, dion gy op elk uur van den dag toegang tot uw boudoir verleent, nadat gy hem eerst tot reclame hebt gediend; in het kort, mevrouw, gy en die man, dien gy nog voor korten tyd tot het gilde der rondtrekkende kunstenmakers zoudt gerekend hebben, maakt het onderwerp der gesprekken uit." Inos luisterde, den waaier voor haar gelaat houdend en af en toe knikkend, zwygend toe. Zy wist, dat de gedachte, dat zij zou kunnen hertrouwen, den markies dag noch nacht rust gunde. De voorstelling, hem het voldongen feit onverwacht als een dolk in hot hart te stooten, gaf aan haar liefde voor Klaussen een zegevierende kracht. E»e markies, die, geheel afgezien van het feit, dat Klaussen gehuwd was, zich nooit ton opzichte van eon porsoonlykheid zoo ver beneden hun stand zou bozorgd gemaakt hebben, verlustigde zich by voorbaat reeds in het aanschouwen van haar gewaande nederlaag. „Ik heb een vriend van uw beschermeling Ieeren kennen, mevrouw, on hem klaren wyn geschonken over hetgeen men elkaar heimoiyk toefluistert, mindor in het belang van den man dan wel in het belang zyner vrouw, die daarmee gediend kan zyn." De togen der jonge vrgyw schoten vuur. „O, bedoelt gij den blonden reus, die van middag het atelier kwam binnenstormen als de hansworst op het Italiaansclie tooneell Ja, juist, markies, dat is uw man! Klem u aan hem vast; diens gezelschap gun ik u." Zy zweeg een oogenblik, doch daarop trad zy met aangeboren waardigheid en vol trotschon hoon op hem toe. „Heeft het begeerig hunkeren naar de erfenis van uw trotschen broeder u zoo diep doen zinken, dat gij de rol van verklikker niet versmaadt? Foei, markies." Hy beet zich op de lip. De slag was teruggegeven. „Mevrouw." „Hebt gy er nog iets by te voegen vroeg Ines, haar gelen sleep opnemend. Hy versperde haar den weg. „Zeer veell Gy herinnert u toch een zekeren Frits Ehlers?" Zy onderdrukte met groote zelfbeheersching oen plotselingen schrik. Nadenkend sloeg zy de donkere wimpers neer. „Fnts Ehlers!" herhaalde de markies, met wantrouwend ongeduld. „Do socretaris van myn broeder. Gy hebt toch andors een uit stekend gohougon, movrouw; zou dus juist deze naam u ontschoten zyn?" Zy knikte onverschillig. „Do secretaris, jawel I Ik herinnor mij hem. Een bruikbaar mensch!" „Zoo? Was hy bruikbaar?" vroeg de mar kies met zóóveel nadruk, dat Ines oen kleur kreeg. „De romantische tocht met do boot van dezen Frits Ehlers," ging do markies zacht voort, „na den dood van myn broederenden trourigen afloop daarvan heeft my niet onver schillig gelaten. Hy keert niet terug van gene zyde van het graf om wy te wooj'd to staan, „De markiezin brak, het hoofd in den nek geworpen, in een harteiyk gelach uit. „Word spiritist, markies, dan hebt ge, wat gy ver langt. Is het u met uw beminiyk karakter dan niet mogeiyk de dooden mot rust te laten?" Hy drukte haar hand in de zyne. „Luister, Ines l Het verhaal van de dronkenschap, waardoor Frits Ehlers den dood in het meer van Genève zou gevonden hebbon, is een sprookje. Frits Ehlers heeft zichzelven het leven benomen." „O, dat zou interessant zyn," zeide de markiezin met een spottend gelaat. „En romantisch tevens. Een dienaar, die zyn meester in den dood volgt! Mag men weten, lieve markies, hoe gy aan dit sensatiebericht zyt gekomen. Uw hand is koel; gy zyt dus toerekenbaar." „Niet minder dan Frits Ehlers het was, toen hy onder de pylers van de Montblancbrug in Genève zyn boot deed kantelen en zoo voor altyd verdween. Dat feit is gezien. Door een getuige, die spoedig daarop naar het vreemden legioen te Tonking vortrok. De man is nu ziek te Parys teruggekeerd. In het hospitaal kwam hem plotseling deze ontzettende ge beurtenis weer in den zin. Zyn verpleger is de broeder van myn detective, mevrouw, en zoo ben ik aan deze wetenschap gekomen." Ines verried door geen enkel toeken haar belangstelling. Zy haalde nauwelijks de schou ders op. „En wat wil uw zegsman gezien hebben, markies?" „Hy zag in de. nevelachtige schemering by het vale licht der maan eon boot op het water dry ven, waarin een persoon zat, dio met een doodsbleek golaat onbeweeglyk naar de lucht staarde. Plotseling, toon do brug- PUler» de eerste schaduw ever den water spiegel wierpen, slingerde de man met een woeste beweging de roeispaan van zich en verdween zonder eenig geluid te geven onder do omgekantelde boot." „Gy zyt oen uitstekend schilder," merkte de jonge vrouw lachend op, „met een be- nydenswaardige verbeeldingskracht. De held van uw tragedie, waarde Raoul, was in werkeiykheid helaas een vervelende, pedante schryver, geheel geschapen voor do slaven diensten, waartoe de luimigheid van myn echtgenoot hem dwong. Maneschyn, een nachteiyke hemol en balanceerkunston in een notedop hebben nooit iets met hem te maken gehad." De markies drukte don rand van zyn hoed tegen het voorhoofd. „Kon ik den man maar t een enkel uur, slechts eenige minuten in hot levon terugroepen! Waarom zocht Frita Ehlers den dood?" Hy hield een oogenblik op. Na een pauze ging hy, tot de markiezin gewend, met scherpon nadruk voort: „Daar gy zoo weinig belang in het geval Ehlers schijnt te stellen, mevrouw, weet gy zekor ook niet, dat de vrouw van uw gunsteling Klaussen de zuster1 van Frits Ehlers is?" Ines, dio reeds in de trokken van het Madonnabeeld een dergelijke gelykenis had meenon op te merken, liet haar waaier uit do hand en langzaam langs de gele zyde neerglyden tot aan De Beauremont's vooton. Een harde trok, meer wreed dan spottend, vertoonde zich óaarby om haar lippon» (fPewK ftwriftf.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1