a kind uit vorig huwelijk, tot eon voïgend huwelijk overgaat, de nieuwe echtgenoot van rechtswege medevoogd wordt. Ook wenscht hy in de wet te brengen de bepaling, dat de vrouw, dio in ongehuwdon staat een voogdLy of toezionde voogdij heeft aanvaard, zich, nadat zfi in het huwelijk is gotreden, van de voogdij of toeziende voogdy kan doen ontslaan. De commissie van voorbereiding heelt thans weer een serie amendementen ingediend, waardoor het aantal amendementen dier commissie tot 46 is gostegeo. In hoofdzaak bevatten deze amondementen bepalingen om trent de regeling der procedure. Ook wordt voorgesteld om te bepalen, dat de toeziende Voogdij alleen kan worden opgedragen aan ngozetenen van het Koninkrijk. Verder worden bepalingen voorgesteld omtrent de belegging en verantwoording van geldon van minderjarigen. Gemeenteraad van Aoordwijk. (Zitting van Zaterdag-avond.) Voorzitter: jhr. mr. J. H. J. Quarles van Offord, burgemeester. Het secretariaat wordt waargenomen door don plaatsvervangenden secretaris jhr. L. Van Swinderen. Afwezig: de heer F. J. Par- levliet. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. I. Ingekomen stukken: Twee missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raads besluiten; proces-verbaal van opname der ge meentekas; verslag der commissie van toe zicht op het L. O. over 1899 alle voor kennisgeving aangenomen. Een adres van ingezetenen uit beide Noordwjjken, verzoe kende om den aanlog van een boulevard langs een gedeelte van den strandreep (door ons joods vroeger vermeld). In handen gesteld van B. en Ws. om praeadvies. Een adres van jen comité int den Bond van Noderl. Verlos kundigen wordt als zijnde ongezegeld ter zyde gelegd. II. Een adres van H. Alkomade Mz. ver doekende om aankoop van een stukje ge- pioontegrond by zyn perceel aan den Pickóweg, Ier grootte van 36 cA. B. en Ws. adviseeren dit verzoek in te willigen, ad f 1 per cA. De heer C. Alkemade merkt op, dat by geen bezwaar er in ziet het verzoek toe te staan, mits het Dag. Bestuur de verantwoor delijkheid op zich neemt als er onaangenaam heden uit dezen afstand van grond mochten voortvloeien. Hierop ontstaat een levendig debat, waaraan de heeren Do Groot, Van Eeden, Homan en het Dag. Bestuur deelnemen, en voornamelijk loopende over de vraag, of het bedoelde stukje grond wel eigendom der gemeente is. Do heer De Groot stelt daarna voor B. en Ws. lit te uoodigon eerst een nader onderzoek ki te stellen. Aldus wordt besloten. Een dergelijk verzoek van N. Den Hollander heelt voor adressant gunstiger resultaat. Deze n. 1. verzoekt een stukje grond tegenover zyn woning golegon te mogen ruilen tegen een stukje van dezelfde grootte (70 cM. by 9 M.) naast zijn woning, met het doel om daarop ld. i. op laatstgenoemd stukje) een veranda le kunnen plaatsen. Op eenige voorwaarden posten voor rekening van adressant, ver plichting tot het zetten van een schutting) wordt dit verzoek zonder hoofdelyke stemming toegestaan. III. Voorts waren ingekomen een drietal verzoekschriften, aanvragende ontheffing van ie verplichting, bedoeld in art. 8 der politie verordening, m. a. w. verzoek, om een schuur of dergelijk gebouw van hout te mogen optrek ken oi' verbouwen. Ze waren van: a)A. West geest, vergrooten van een bergplaats voor brandstoffen achter zyn erf, b) H. Parlevliefc, bouwen van een bollenschuur aan den Pické weg, groot 10 by 6 M., 21 M. van den wog, 8 M. voor zyn huis; c) C. Barnhoorn Cz., vergrooten van een schuur, 10 by 4 by 4 M. aan de Hoofd straat. By het eerste verzoek stellen de heeren De Groot en Van der Meer voor de gevraagde ontheffing te verleenen, met welk voorstel de raad zich met algemeene stemmen vereenigfc. Daarna worden ook de beide andere verzoeken zonder hoofdelyke stemming toegestaan. IV. Alsnu wordt voorgelezen een missive van B. en Ws., waarin zfi den Raad voorstel len een premie van 200 uit te loven voor dengene, die aanwijzing doen kan van de oorzaak van den jongsten brand in hooibergen enz. in den nacht van 5 op 6 Mei, eventueel ook voor volgende branden, waarby meteenigon grond aan kwaadwilligheid of boos opzet kan gedacht worden. Die aanwyzing moet zoo danig zyn, dat er een strafrechterlijke ver volging kan worden ingesteld en er mitsdien eon voroordeoling op volgt. De voorstellers zyn hiertoe gekomen, omdat alle nasporingen, in den laatsten tijd gedaan, zonder eenlg tastbaar resultaat zyn gebleven. Onwil van de oene zyde, angst en schroom van den andoren kant waren beletsolen, waaraan men een einde wil trachten te maken, door or in den vorm van oen hooge premie een prikkel tot openbaring aan te verbinden. Nadat een der leden er nog op gewezen had, dat de betrokken assurantie-maatschappy voor dit doel wellicht tot de premie zou willen by- dragen, wordt het voorstel van B. en Ws. zonder hoofdelyke stemming aangenomen (zie beneden). "V. In een adres van het Dag. Bestuur der voorloopigo commissie tot exploitatie van een tram-omnibus naar Piet-Gyzenbrug verzoekt deze den Raad, het eveutueol tekort, tot een maximum van f 300 (tot 1 October) te willen doen dragen door de gemeentekas. Aangezien het bestaan van goede communicatie-middelen als een gemeentebelang mag worden be schouwd, adviseeren B. en Ws., gunstig. Nadat de penningmeester der commissie, de heer O. Alkemade, den toestand nader uiteen heeft gezet en er op gewezen, dat men gaarne een proefjaar ten einde wilde zien, wordt na eenige discussie het gevraagde met algemeene stem men toegestaan. VI. Kohier der schoolgelden voor het a. s. schooljaar. Daar dit punt in geheime zitting zal behandeld worden, stelt de voorzitter de gebruikelijke rondvraag. De heer De Groot spreekt den wonsch uit, dat de voorzitter den verslaggevers der couranten (—8?) verzoeke, van het verhandelde over punt IV (premie- uitloving) niets dan do resultaten in hun bladen te vermelden. De voorzitter belooft hieraan te zullen voldoen. Dit is geschied, en ook wy voldoen daaraan gaarna, doch de heor De G. had zich die moeite kunnen be sparen; immers: waar onzerzyds zoodikwyis er op gewezen werd, dat de rubriek rechts zaken als het ware vaak een catechismus voor den misdadiger is duideiyker mogen we hier niet wezen, zoo we de bedoeling van den spreker niet uit het oog willen verliezen— daar was het o. i. overbodig dat verzoek te doen. Uit do „Stmitscourant". Kon. besluiten. Benoemd by bet personeel der militaire administratie, tot eersten luitenant- kwartiermeester by bet 7de regiment infanterie, de tweede luitenant-kwartiermeester J. Veonendaal, van bet corps; Gereilde peroeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Den Burg, to Leiden, op Vrydag 11 Mei 1900, ten overstaan van: lo. Mrs. Coebergh en Kerstons, notarissen te Leiden. Een party weiland in den Bosch- huizer Polder, onder Zoeterwoude, groot 6 67 70 hectaren, in bod f 10,200, kooper de heer H. Noordman, voor f 10,310; een perceel weiland, onder Zoeterwoude, groot 1 52 60 heet., en een huis met tuingrond aldaar, groot 43 aren, 36 centiaren, samen in bod 6360, kooper de heer H. Brandt Hzn., voor ƒ6560; een perceel warmoeziersland, onder Zoeterwoude, groot 1 23 54 heet., in bod 5700, kooper de heer Noordman voornoemd, voor 6708. 2o. J. A. Van Hamel, notaris te Leidon. Het huis met stalling en eenige perceelen weiland als bouwterrein, onder Zoeterwoude, aan den Vinkweg, samen groot 1 28 40 hectaren, samen In bod 12,541, kooper de heer W. v. d. Drift, voor 12,657; een per ceel bouwterrein, alsvoren, groot 32 aren, 10 centiaren, in bod 1000, kooper de heer Th. Segaar qq.vier perceelen bouwterrein, alsvoren, groot 1 24 70 hectaren, in bod 8800, kooper do heer F. T. Vlieland qq. drie perceelen bouwterrein, alsvoren, groot 91 aren, 80 centiaren, in bod 4160, koopers de hh. G. Van Opdam qq.een perceel bouw terrein, alsvoren, groot 32 aren, 84 centiaren, in bod 4200, kooper do heer J. J. Van Kool bergen qq. voor 4310; twee perceelen wei land, alsvoren, samen groot 3 41 45 heet., In bod 7800, koopers de hh. A. v. Rooyen qq. Gehouden verkooping op Zaterdag 12 Mei 1900, ten overstaan van: lo. Mr. L. M. J. H. Kerstens, notaris te Leiden. Het winkelhuis, Nieuwe Ryn 91, in bod 8200, kooper de heer P. J. Planjerj het pakhuis, Uiterstegracht 3, in bod 2050, kooper de heer J. H. De Kruis qq. voor 2110; drie bouwplaatsen aan de Uiterstegracbt, ln bod 2375, koopers de hh. M. De Tombe c.s.; het winkelhuis, Haarlemmerstraat 283, in bod ƒ3100, kooper de heer J. Koet, voor 3112; hefc huis, Oranjegracht 127, in bod 925, koooer de heer F. A. M. Schamper qq. voor 939. 2o. C. H. P. Klaverwyden, notaris te Leiden. Het heerenhuis, te Leiderdorp, aan de Dorps straat, en daarbjj gelegen tuin en koetshuis, niet gegund; hot huis, alsvoren, Dorpsstraat 33, In bod /1300, kooper de heer W. Stavleu; het pakhuis, alsvoren, in bod 325, kooper de heer D. Keyzerhet huis, Kolfmakerssteeg 7, niet gegund. G e in e n Lr f 1 Nieuws. Door twoe ingezotenen alhier werd Zaterdag jl. by do politie aangifte ge daan, dat hun hand wagons, welke op ver schillende plaatsen een oogenbiik onbeheerd hadden gestaan, verdwenen waren. Onmiddellijk op onderzoek uitgaande, mocht het der politie gelukken de wagens op te sporon, welke reeds elk een nieuwen eigenaar bekomen hadden. Uit de nasporing bleek, dat de verkooper daarvan iemand was met zieke lijk uitzicht, en gezegd had naar het zieken huis alhier te zullen gaan, ten einde aldaar te worden opgenomen en verpleegd voor zfln teringziekte. Nadat gebleken was dat niemand van der gelijk uitzicht in die inrichting was opgenomen, doch met het spoor naar Den Haag vertrokkon, mocht hefc gelukken langs telegraphischen weg den verdachte aldaar te doon aanhouden,waarop de man, zekere H. H., rondroizend koopman, door 2 rechercheurs naar hier is overgebracht en togen hem proces.verbaal werd opgemaakt. De metselaar Zieriksee, die onlangs het ongeluk had van een steiger te vallen aan het work aan hefc Levendaal, alhier, en erg aan het hoofd verwond naar het Academisch ziekenhuis werd vervoerd, is zóóver hersteld, dat hy hedenmiddag het ziekenhuis heeft verlaten. De man zal echter vooreerst zyn werkzaamheden nog niet kun nen waarnemen. De tamboer S., van hefc 4de regi- ment infanterie alhier, die eenigen tyd ge loden, torwyl hy gedurende een schietoefoning te Katwjjk In den waarnemingspost dienst deed, door een ongelukkig toeval met een stuk spiegelglas in het oog werd getroffen en voor welke zaak de reserve-koporaal R» voor den krijgsraad werd gedaagd, heeft het militair hospitaal te Utrecht als hersteld verlaten. De villa J o h a n n a", aan den Hoogen Ryndyk, te Zoeterwoude, die den geheelen zomer onbewoond stond en waar vroeger ook al eens gestolen is werd, op den 13den April, weer eens bezocht dooreen man en vier jongens uit Leiden, die samen en in vereeniging 49 kilogram lood van het dak dier villa wegnamen en dit voor 6.87 verkochten. Deswege stond het vyftal heden voor de Haagsche rechtbank. Voor den man en drie der jongens vorderde het O. M. by dat rechtscollege 3 maanden en voor den vyfden knaap, die niet had mede- gestolen maar 37 centen uit de opbrengst had genoten, 2 maanden. Do gemeente-veld wachter uit Zoeterwoude P. v. d. S., die een meer mooi dan juist proces-verbaal van het gebeurde had opge maakt en zich daarin een taak had opge dragen die door een ander was vervuld, kreeg van den president een ernstige waarschuwing om voortaan volkomen juist te zyn ln een proces-verbaal omdat de rechtbank aan zulk eon stuk groote waarde hecht en moet kunnen hechten. Mr. De Meyiar trad als verdediger qp «n vroeg dadeiyk ontslag uit de voorlooplge hechtenis van den jongen, die alleen had medegedeeld van de opbreDgst. Do rechtbank stond dit verzoek toe. Het verdere onderzoek in deze zaak werd aangehouden tot a.s. Maan dag om nog een getuige te hooren. Voor denzelfden man en een der beklaagden in de vorige zaak betrokken, die, samen en in vereeniging met nog een luiaap, ook lood stalen van een andere woning in de gemeente Zoeterwoude vorderde het O. M., voor ieder 3 maanden. Uitspraak in deze laatste zaak heden over 8 dagen. HotAshantynen-g ezelschap, dat in den Haag6dien Dierentuin en vroeger in de Stadszaal te Leidon te bekijken was, is heden ochtend naar Keulen vertrokken. De beeldhouwer Teixeira de Mattos heeft de buste gebootseerd van een tot den troep behoorende jonge en mooie negerin, die voor hem poseerde. De jonge man, die op de Heeren-» gracht te 's-Gravenhage een dienstbode uit minnenyd met eon revolvorschot in het oor verwondde, is door de rechtbank aldaar tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het „Hbl." schrijft het volgende: Over veertien dagen reeds zal de jaariyksche Studonten-roelwedstr\Jd te Haarlom gehouden worden, waarvoor begrypeiyk nu druk ge oefend word. „Njord", te Leiden, die evenals do andere concurrenten „Triton", te Utrecht, „Laga", te Delft, en „Nereus", te Amsterdam, nogal gesukkold hoeft met de samenstolling van zyn achtrierasploeg voor het hoofdnum mer, is zyn moeilyke periode gelukkig te boven on kan zich nu in een ploeg verheugen, die met den heer Middelburg als slag en nog eonige andere seniorroeiers, waaronder die van do sterke „Oude vier" van 1897, hun leidsman, alle hoop op succes geven. Ook „Laga" met verschillende roeiers, die verleden jaar de bijzonder sterke „Oude acht" formeerden, en „Nereus", die in de laatste acht dagen byzonder groote vorderingen ge maakt heeft, doen een hardnekkigen slryd verwachten. Van „Triton" vernamen wy nog zeer weinig, alleen, dat zy zich ernstig oefent met jonge roeiers. De Maatschappy Zeebad Sche- veningen bericht, dat het Kurhaus op Vrydag 1 Juni wordt geopend. Trein No. 104 van Helder naar Amsterdam ontspoorde Zondagmorgen by het binnenryden aan het station to Sehagen. Een viertal wagens liepen van de rails, waarvan een tweede klas omver werd geworpen. In dezen waggon zaten geen reizigers. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. De schade aan den weg en het rollend materieel is gering. De communicatie werd niet gestremd. De oorzaak van het ongeval wordt in het te vroeg verplaatsen van den wissel gezocht. Te Hilversum is gisternacht brand ontstaan by W. Van Manen, aan hefc Achterom. Het huis, waarin een winkel en bierhuis werd gehouden, is geheel uitgebrand. Daar het gebouw gesloten was en de be woners by een broeder op de bruiloft waren, word de brand eerst ontdekt toen binnen reeds alles door het smeulend vuur was verteerd. Op het 8tatiOQ Deventer wilde gisterochtend eon meisje, genaamd J. W. K., oud 27 jaar, en wonende te Twelloo, op een in beweging zynden trein springen. Zy viel, geraakte onder den trein en haar rechterbeen en arm werden afgereden. Hot meisje overleed spoedig daarna. Eenigen tyd geleden werd door den Raad vad Enschedee besloten het school geld aan de openbare lagere scholen te doen innen door de hoofden. De kinderen moeten nu het verschuldigde bedrag in tien termijnen per jaar medebrengen. De invoering van deze regeliDg vond tegenwerking, vooral van socia listische zyde, en volen betaalden het bedrag niet. Van gemeentewege word den ouders aangeschreven binnen 10 dagen hefc ver schuldigde alsog te voldoen, daar de kinderen na dien tyd anders niet meer aan hetonder- wys kunnen deelnemen. Deze maatregel baatte niet veel; slechts weinigen betaalden, zoodat Zaterdag aan meer dan 200 kinderen de school is ontzegd, tot de ouders hun schuld zullen hebben voldaan. Vrydagavond ontstond een begin van brand in de droogkamer van de fabriek der firma Van Hook Co., te Enschedee. Het vQur werd bytyds ontdekt en door eigen werkvolk gebluschfc, zoodat de brandweer, die reeds gealarmeerd was, niet behoefde te werken. De oorlog tosschen Engeland en Transvaal* De toestand. Geen belangryk nieuws io er nog gekomen na de tyding, dat Kroonstad door lord Roberts bezet was, en misschien zal hefc nog wel eenige dagen duren voordat de wyziging in den toestand te overzien en de beteekenis van Roberts' marsch voor de zaak der Boeren te schatten is. Van het grootste belang zou het zyn, te weten hoe de stemming onder de Boeren is, maar dienaangaande kan men slechts langs een omweg betrouwbare berichten krygen, en zeker niet door tusschenkomst van de Engelsche telegrammen. De eerste Engelsche troepen, die Kroonstad binnengerukt zyn, waren de kolonialen, die Roberts' lyfwachfc vormen; daarop kwamen de opperbevelhebber met zyn staf, de vreemde attachó's, yeomanry, Pole-Carew's divisie, do marine-brigade, artillerie en genie. De divisiön van Tucker en Hamilton zyn buiten het dorp gekampeerd, dab in gewone gevallen slechts 2000 inwoners telt en geen groote troepenmacht kan herbergen. Ten zuidoosten van Kroonstad staan nog verschillende Boerencommando's, waarmede majoor Grenfell, van Brabant's ruitery, by Rapulskop een gevecht heeft gehad; ook vertoonde een commando zich te Verona, op den weg van Ladybrand. Na de bezetting van Kroonstad door de Engelschen hebben deze verspreide commando's zich verspreid, volgens hot eene bericht, maar volgens oen ander bericht bedreigen zy nog altyd de zwakke punten in Roberts' gomeenschapsiyn. Voor zooveel men kan nagaan, willen de Boeren met hun hoofdmacht Roberts tegen houden aan de Vaal, maar de bergen ln den noordoosteiyken hoek van den Vrijstaat bezet houden om hem op de flank en in den rug lastig to vallen. Een vry uitvoerige beschrijving van den stryd aan de Zandrivier geeft de „Central- New8"-corrospondent. Deze seinde o. Dinsdag en Woensdag verkenden generaal Hutton's verspieders den vyand. Woensdag avond trokken de Cheshires de rivier over en verschansten zich. Donderdagmorgen begon de overtocht van de hoofdmacht op twee of drie plaatsen. De bereden infanterie verdreef de vooruitgeschoven Boerenposten. De vyand had een zeer uitgestrekte linie bezet, die moeilyk te verdedigen was; hy trok echter terug, toen zyn flanken werden bedreigd. Eerst woek de rechtervleugel dor Boeren; maar de generaals Tucker en Hamilton hadden een moeiiyke taak op de linkerflank. De vyand had zes kanonnen, die hy uitstekend bediende; de aanvallers drongen al meer en meer op, terwyl het Brit6che geschut een helsch vuur onderhield. De East-Lancashires en de Sussex's waren om elf uren dicht by hefc vtfandelyk front genaderd en namen, na een prachtigen storm aanval, twee beheerschende heuvelruggen. De vyandelyke linie was slechts dun en trok terug zoodra onze mannen naderden. Dezen waren toen op 000 yards van des vyands hoofdstelling, maar de Boeren verloren den moed reeds ten gevolge van de demonstraties op hun flank. Zy onderhielden een wild snelvuur, totdat hefc bevel tot den algo- meenen aanval werd gegeven. Toen kon do vijand niet langer stand houden, de vlucht werd algemeen en de cavalerie en bereden infanterie achtervolgden hem krachtig. Do colonne, die tot ontzet van Mafeking oprukt, is, volgens een „Laffan"-berieht uit Pretoria, 8000 man sterk on maakt nachten dag geforceerde marschen. Volgens Laffan's berichtgever rukt Bulier op in de richting van Helpmakaar. Donder dag moet er dicht by Pomeroy en by Help makaar flink zyn geschermutseld. De militaire attachó's aan de zyde dor Boeren zyn niet gelukkig. Ditmaal heeft den Franschen attaché een ongeluk getroffen. By Ventersburg is hy van het paard gestort met het gevolg, dat hy gevaariyk gewond nederligt. Generaal Gatacre is te Southampton aan gekomen. Er hadden by zyn landing geoner- lei botoogiDgen plaats. Op St.-Holena zyn weder 200 Boerengevange- nen aangekomen. Een Boer, die wilde ontsnappen, werd door een schildwacht doodgeschoten. De zieken gaan goed vooruit. Er zyn nog zeventig man in behandelingdrie ïyders zyn sedert de aankomst overleden. Volgens Boerenberichten zou een Britsche afdeeling van 600 man van Windsorton recht door gereden zyn naar Taungs; zy werden gevolgd door een macht van 1600 man en thans is de stad door 8000 Engelschen bezet. De ontzottingscolonne voor Mafeking zou tweemaal teruggedreven zyn, voordat dit succes kon worden bereikt. Men verlieze hier by met uit hot oog, dat deze „Boeren"-berichten komen uit een Engel schen koker, van den correspondent van de „Daily Mail" te LorenQO-Marquez. Een EDgelsch telegram uit Veertienstroomen spreekt niet over een afdeeling, die noordelyk zou zyn gegaan, maar meldt wel, dat generaal Hunter de Booren by een verkenning ten zuiden van Taungs beeft gevonden. Ook is er een Boerenlager zes myien de Vaalrivier op. Volgens de „Daily Telegraph" stonden de Boeren aan de Zandrivier onder persoonlyk bevel van commandant-generaal Botha en waren zy zes duizend man sterk met twaalf kanonnen. Er waren acht Boorencomman- danten by dit legertje, waaronder De Weten Do la Rey. Winston Churchill meldt aan de „Morning- Posl", dat 2000 Boeren aan generaal Ian Hamilton den overtocht over de Zandrivier betwistten. De Londensche vry willigere, hefc Sussex-regiment en de Oanadeezen waren in een verwoeden stryd gewikkeld. Do Boeren vluchtten ten slotte met achterlating van 17 gevangenen. Een tegenaanval der Boeren op den Britschen rechtervleugel werd door Kitche ner's rultery afgeslagen. De household cavalry heeft Ventersburg bezet. Lord Roberts seinde Vrydagavond van Geneva-stopplaats het volgende: „Myn hoofdkwartier met Pole-Carew's divisie marcheerde heden 20 mylen en is nu by Geneva, veertien mylen van Kroonstad en ongeveer zes mylen van Boschrand, waar de Boeren een verschanste stelling hebben. „Gordon's brigade is met hen in gevocht. „Tucker's divisie is op korten afstand zuidoo8teiyk en Hamilton's macht is nog verder oostelyk. „Broadwood's brigade verraste gisteravond eon deol van des vyands convooi by Potgie terslager, ten zuidoosten van Ventersburg, en nam veel wagens en eenige gevangenen. „French met de brigades Porter en Dick son en de bereden Infanterie van Hutton is op eenigen afstand ten noorden van deze plaats. „Wy hebben in de beide laatste dagen by na 100 gevangenen gemaakt. „Alle Vry staters, die een bevredigenden uit leg van hun aanwezigheid konden geven, wer den ontwapend en kregen verlof naar hun hoeven terug te keeren. jDe nachten worden veel koeler.* Een Reuter-telegram van dezelfde plaats, wat later in den avond afgezonden, meldt, dat French, benoorden Geneva, by Boschrand waarschyniyk met den vyand was slaags ge raakt en dat deze terugtrek. By den opmarsch naar Geneva ondervon den eenige mannen van de Inniskilling dra gonders „een typisch staaltje van Boerenver- raad". Zy gingen naar een hoeve, van welke de witte vlag woel, om te eten en te rusten. Terwyi zy bezig waren af te stappen, werd uit de venstors der hoeve op hen geschoten. Eenigen hunner werden by het eerste salvo gedood. Het huis bleek vol vflanden te zyn. ïettten dragonder» verdon gevangengenomen, de meesten in gekwetsten toestand. Het hul® zal verwoest worden, de voorraden en de te velde staande gewassen worden verbeurd ver klaard. De spoorweg van Bloemfontein eou Zater» dag tot de Zandrivier hersteld zyn. Benoorden de rivier is hy echter leelyk door de Booren vernield. Uit de Zuid-Afrikaansche Mail. In een particulieren brief van een vroegeren stadgenoot, dio nu om Mafeking op commando is, (de brief is uit Rhenosterfonfcein, dd. 29 Maart, Oberholzerkloof post Groot afdeeling via Krugersdorp, district Manco) lezen w(j o. a. het volgende: Nu juist vandaag kwam iomand uit het lager by Mafeking, die me bot een en ander meedeelde. Ik heb ook den veidkornet van onze wyk eergisteren even gezien, die me ook iets vertelde. Ik voeg de verkregen inlichtingen hier byeen. Reeds lang geleden was er besloten de forten, die Mafeking insluiten, weer oen eind terug te zetten. U moet weten, ze lagen zoo dicht aan den vyand, dat ze elkaar met steenen konden gooien en elkaar 's nachts kondon hooren snorken. De vyand gooide echter met kogols en doodde of kwetste elk oogenbiik van onze burgers, terwyl dezen niets aan hem konden doen. Vooral fort Klein-Marico was een govaariyke positie. De vyand schoof steeds zyn stellingen vooruit en toonde, dat hy aan gevoerd wordt door ontwikkelde en dappore officieren. Onze burgers lieten veel gunstige gelegenheden voorby gaan en generaal Koos Snyman is jammer genoeg te weinig ont wikkeld dan dat hy kan begrypen, wat de vy?nd, die in kennis boven hem staat, aan hem doen kan. Nam hy nu nog maar den raad en do voorlichting van kundige onderge schikten aan, dan was er nog veel goed te maken. Doch zyn karakter laat dit niet toe. Veidkornet Hans Snyman heeft steeds alle gevaren met zyn burgers in fort Klein-Marico gedeeld. Kort geleden nog zelfs ging hy, hoe wel nog ziek, den vyand in een natte sloot tot op 60 treden bekruipen, om er achter te komen, waaraaD hy dien nacht zoo hard werkte. Zoo wist hy toen de bezetting van fort Klein-Marico voor groot gevaar te behoeden. Die positie was nu niet langer houdbaar en nu zoo ongeveer een maand, nadat het plan gemaakt was, de forten terug te zetten, is dit plan uitgevoerd, nadat nog eerst eenige burgers daar godood of gewond zfin. Onze burgers zouden hun te- verlaten fort met dynamiet ondermynen. Toen ze er 's nachts uitgingen en nog den geleiddraad afrolden al achteruit gaande, voelden ze aan dien draad trekken de Engelschen hadden dadelyk het fort bezet en de draden van de dynamiet- mynen in banden en geknipt. Volgens hefc stelsel van generaal Koos Snyman neemt by voor den uitvoer zyner „plannen" altyd die menschon, die het knapste zyn (in het pry zen en vereeren van oom Koos) en hem den meesten honing om den mond smeren. Nu vandaag hoor ik, van iemand, die vannacht uit het lager komt, dat de Engelschen twee bommen in hefc lager schoten en byna den voorraad aramunitie geraakt hadden. Eenige maanden geleden wees ik op die mogeiykheid, ik rekende het hun voor, dat hefc kon, maar toen wist die „bladdie Hollander" altijd alles beter. Het had ook gemakkelyk van onzen kant kunnen voorkomen worden. Hefc zou mij niets verwonderen, als onze belegeraars net nu maar belegerden zyn. Het is diep treurig, dat waar do burgers zooveel moed, taaiheid en goeden wil aan den dag leggen, er zoo weinig van hun krachten op de goede wyze wordt gebruik gemaakt. Wel moeten menscben en dieren groote vermoeienissen doorstaan door die on eindige verplaatsing van afdeelingen van de by Mafeking liggende commando's, maar de resultaten zyn niet noemenswaard. De vyand dwingt ons tot het deelnemen aan een schaak spel, waarvan ons hoofd by Mafeking niets schijnt te verstaan, terwijl deze toch over zooveel dappere en geschikte officieren het bevel voert, die een helder inzicht in de zaken toonen te hebben, o. a. Hans Snyman, Arie Oberholzer, kapitein Van Dal wig, enz. Doch zulke goede en bekwame officieren stoot gene raal Koos Snyman van zich af. Ze willen hem en „zyn kliek" (zooals ze hier zeggen) „hefc gras voor de voeten wegmaaien", is de uitdruk king, waarmee hun plannen en voorstellen ontvangen worden. Maaide dan Koos Bnyman maar, doch die heeft het zelf maanden lang te druk gehad in z\jn generaals kantoor in bet lager (waarmee weet ik niet) om de posities te kunnen inspecteeren of eens een bezoek aan de forten te brengen, zoodat menig maal de burgers een uitnoodiging aan hem zonden om hun toch eens de eer van een bezoek in hun forten aan te doen. Wol komen er telegrammen: „Heden hevig te Mafeking gevochten" en „de vyand deed een heftigen aanval op het kanonfort", maar wie het weet, trekt zich van zulke door den generaal naar Pretoria gezonden berichten niet te veel aan. Niemand kon my ten minste vertellen, waar dan dat gevecht geweest was, en wanneer de vyand het kanonfort „aangevallen" had, en ik zelf, die toen ook by Mafeking was, had er evenmin wat van waargenomen. Later hoop ik wel eens nauwkeurig alles te schryven. Hefc is er nu de tyd niet voor. Wel kan ik u nu reeds verzekeren, dat het Marico-lager een slechten naam hooft in vergeiyking met andere lagers. Het had niet zoo behooren te wezen. Een vaandel voor de Vry8tater6. Aan het initiatief en de energie van mevr. Susan, echtgenoote van den ambtenaar ter Staatssecrefcarie te Pretoria, zal de Vrystaatsche krijgsmacht een mooi syden vaandel danken. Dit vaandel omvat de vyfkleur, alsmede de in zilverdraad geborduurde woorden „Eendracht maakt Macht." Bovendien is in den hoek, op de groene baan, als embleem der federatie tusschen de beide Boeren-Staten, in zilverdraad een figuur aangebracht, voorstellende twee handen, die elkander vast omkneld houden. Het voornemen is om het vaandel aan den heer Julius Keizer mee te geven ter over handiging aan ZHEd. President Steyn, die alsdan naar bevind van zaken zal handelen. Een adres aal da aanbieding van het vaandel vergezellen

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2