N'. 12338 (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Ned. Zuid-Afrikaansclie Vereeniging. Feuilleton. MOOIE VROUWEN. Maandag 14 Mei. A°. 1900 PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER AD VERTEN T1ÜN Van 1—6 regel» f 1.05. Iedero regel meer f 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het Incasseeroa buiten do stad ■wordt f 0.05 berekend. Afdeeling Leiden en Omstreken. Ontvangen by den waarnemcnden Penning- meester Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Gecollecteerd op oen bruiloft te Leider dorp f 4.30 Opgebrachte boete en collecte ge houden op het zilveren feest van Broer Jan en Zus Heintje 2.755 Dat was een lumineus idee Om voor de Boeren iets te innen, Allen deden daar met mee, Er was geen verscbilte van zinnen. 2.50 Twee uren biljarten Kosten ons niets, En gaven we voor de Boeren Dus allemaal iets. ff.70 Van den vrooiyken sinaasappel op Zondag 110.37* Bjjdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of ean het Bureel van dit Blad. Leiden, 14 Mei. De heeren D. W. Van Heeckeron, A. J. Barnouw, M. T. Van Heioma, E. B. F. F. Wittert van Hoogland en H. G. A. Obreen, allon studenten aan de Ryks-universiteit te Leiden, als te zamen vormende de Commissie tot regeling der Maskerade, door de leden van het Leidsch Studentencorps te houden in de maand Juni a. s.} hebben zich per adres tot den gemeenteraad gewend, waarby zy te kennen geven: dat by hen gerezen is hét voornemen om gebruik te maken van don historischen „Burcht" van Leiden voor het opvooren van een tooneol uit de riddortyden, nl. de plechtige opneming van een edelman in den hoogsten rahg der ridderschap; dat evenwel het groote aantal boomen, dat Eich dicht opeengedrongen bevindt binnen de ommuurde ruimte, een bohooriyko groepee- ring dezer voorstelling onmogelyk maakt, en aan een groot gedeolte van liet publiek het gezicht op de plechtigheid ten eenenmale zou benemen dat, onder deze omstandigheden, zy zouden moeten afzien van pogiDgen tot het.volvoeren van hun plan, daar zy dit niet tot een goed einde zouden kunnen brengen; dat echter by wegneming van eenige dezer hindernissen zjj kans zien, dit plan te doen elagen, redenen waarom zjj zich tot den ge meenteraad richten met het eerbiedig, doch dringend verzoek, te willen gelasten, dat eenige boomen, waaronder een vyf-tal vol wassene, gerooid worden en alle overige tot op een hoogte van zes meter worden ©pgesnoeid. Uit een door B. en Ws. ter plaatse inge steld onderzoek is hun gebleken, dat inder daad, zooals adressanten mededeelen, het plan van een door hen te geven voorstelling niet zou kunnen worden uitgevoerd, tenzy die boomen verwyderd worden. Evenals de Commissie van Fabricage zyn B. en "Ws. van oordeel, dat er alleszins termen zyn tot inwilliging van dit verzoek. Onder medodeeling, dat de pachter van Den Burcht schrifceiyk heeft bericht, dat by hem geen bezwaren tegen de inwilliging be staan, geven B. en Ws. üi overweging hen te machtigen tot het doen rooien van be doelde boomen, onder bepaling, dat do kosten van het rooien door adressanten zullen worden gedragen. Uit hot bovenstaande biykt dus, dat hot in de pers de ronde gedaan hebbende berichtje omtrent do Leidsche lustrumfeesten niet juist was. Do gebruikeiyke cour vervalt geenszins, doch bovendien zullen er op Den Burcht geen tornooispelen, maar zal do plechtigheid van den ridderslag gehouden worden, en het is hieraan, dat ongeveer 16 Leidsche dames haar medewerking hebben toegezegd. Naar aanleiding van het bepaalde by art 61, 2de lid, der Kieswet, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging de onder staande personen, die zich op uitnoodiging bereid hebben verklaard, zoo dit noodig mocht blyken, als lid of plaatsvervangend lid in een stembureol zitting te nomen, voor den tyd van 12 maanden, met ingang van 1 Juni a. s., te benoemen tot leden of plaatsvervangende leden van de stembureelen voor de verkiezing van leden van de T woede Kamer dor Staten- Generaal en van de Provincialo Staten en, voor zoover zy kiezer zyn in het kiesdistrict, waarvoor de stemming goldt, ook voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Eerste kiesdistrict: D. J. Van Amerom, H. Van Andel, dr. A. Beets, A. Boekwyt, H. H. Breuning, A. Corts, mr. C. M. Dozy, H. C. A. Van Duuren, dr. H. D. Van Gelder, F. G. H. Gerlings, C. Goekoop, mr. J. H. Goudsmit, D. Haitevelt H.Cz., dr. D. C. Hessoiing, mr. C. G. 't Hooft, W. F. Kaiser, dr. A. Kluyver, C. H. Kouw, W. C. Lenderink, mr. J. C. v. d. Lip, W. A, Van Lith, W. H. Van der Meor, J. Mersie Bruyn, W. C. Mulder, dr. J. W. Muller, C. D. Van Paddenburg, A. L. Reimo- ringer, N. F. Royst, dr. P. H. ltoessingh, A. P. W. Sanders, H. M. Sasse, K. L. Van Schouwenburg, F. A. W. Schudol, C. A. Simonis, mr. O. W. Sipkes, S. Thors, H. W. Tieleman, dr. G. Van Vloten, mr. W. Van der Vlugt, mr. H. Vos, M. Van der Wal, J. F. Wolterbeek en J. C. Zaalberg. Tweede kiesdistrict: A. J. Van Achterberg, dr. P. J. Blok, P. J. M. Boonekamp, P. J. Burgorsdyk, dr. D. A. H. Van Eek, M. J. Eigeman, E. Groen, C. M. A. Hartman, J. J. Van Hoeken, H. J. Jesse, C. J. Leeudertz, L. E. Nieuwenhuizen, S. J. Lo Poole, dr. F. Pyper, T. H. Ritman, C. R. Van Ruyven, dr. J. J. Salvorda de Grave, dr. L. H. Siert- sema, mr. P. A. Tichelaar, F. H. Verster, G. De Vink, dr. S. G. Do Vries, C. Wasse naar, P. Werkman, dr. Th. B. Van Wettum en J. H. Van den Worm. Derde kiesdistrict: mr. P. M. Ven Baum- hauor, A. J. Binnondyk, B. Blankenberg, dr. G. J. Bookenoogon, H. L. A. Van Campen, O. Tb. Driessen, J. A. Van Dyk, P. Fontein, J. M. P. De Graaf, G. Groen, A. J. Van Hoeken, dr. P. L. Muller, H. J. Van Nouhuys, C. G. Van Oorlo, F. Van Romburgh en M. H. Van Wavercn. Ter vervulling van de vacature van tweeden onderwyzer aan de oponbaro 1. school 3de kb No. 3, ontstaan door het overiyden van don heer H. Velthuisen, is do volgende voordracht opgemaakt: lo. J. Huge, 2o. J. M. Mazurel en 3o. J. Th. Rinkoma, allen 3de onderwyzers aan genoemde school. Ingevolge het reglement op het beheer en bestuur van hot krankzinnigengesticht „Endegeest", bieden B. en Ws. den gemeente raad aan een na raadpleging van do Commissie van het Krankzinnigengesticht opgemaakte voordracht van twee personen voor de benoe ming van een geneesheer-directeur van het gesticht, als: lo. dr. J. C. Th. Scheller, arts, oud-ofllcior van gezondheid 1ste kl. O.-I. leger, thans tweede geneesheer van het krankzin nigengesticht te Utrecht; 2o. dr. G. C. Van Walsem, arts, tweede geneesheer van „Meer- enberg." Do commissie van financiën heeft geen bedenkingen togen de voorstellen van Burg. en Weths. tot beschikbaarstelling van een bedmg van f 300 voor het maken van een overdekte loods tot berging van marktmate- riaal aan do 2de Binnenvestgracht en tot aan koop van het huis, erf met tuin, enz., gelegen te Oegstgeest tegenover den ingang van het krankzinnigengesticht „Endegeest" voor een kooppFys van f Z500, vermeerderd met f 100 voor de kosten van overdracht. Zy stelt den Raad derhalve voor de overgelegde begrootings- staten vast te stellen. Ds. C. G. Chavannes, predikant alhier, secundus van den heer M. A. Perk, pred, te Amsterdam, zal dezen by het ingaan van diens emeritaat op 9 Juni a. s. voor zyu vorderen dionsttyd tot 18 Juli en ook voor het volgende driejarig dionsttydvak vervangen als lid der Alg. Synode der Ned.-Herv. Kerk en als lid der commissie voor do benoemiDg van kerkeiyke hoogleeraren. Gisternamiddag deed onze stadgenoot de weleerw. heer P. Do Haas zyn intrede als predikant by de N.-H. Gemeente te Erichem, by Tiel. Tot tekst zynor toespraak had hy gekozen Filipp. 4 vs. 13. Des morgens was liy in zyn dienstwerk ingeleid en bevestigd door den weleerw. heer J. A. De Sopper, van Hoogmade c. a., die tot grondslag zynor toe spraak had gokozen Rora. 10 vs. 14. Beide malen was het kerkgebouw gevuld met een lalryko en belangstellende 6chade. Voor het akte-examen lager onderwys is geslaagd mej. J. Enders, uit Leiden. Do „Sts.-Ct." bevat de statuten der ver- oeniging: Clnistelyke Werklieden-voreoniging „De Eendracht", te Kalwyk-aan-Zeo. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Boskoop (toezegging) ds. Knlpkuyzen, te Noord- Zypo. In de Zaterdag gehouden vergadering der afd. Rotterdam van liet Ned. Tooneelverbond kwam na afdoening van den beschrijvingsbrief hot faillissement der directie Le Gras Haspels ter sprake. Het bleek, dat pogingen zullen worden aangewend om den heeren Has pels en Faassen eon onbekommorden oudon dag te bezorgen. Aan den heer Van Eysden zal kapitaal verstrekt worden om een nieuw gezelsciiap to vormen. De afd. schonk daar toe haar moreelen steun. Op eenige vragen antwoordde de hoer Eboling, voorzitter, blykens het verslag in do „N. R. C.", het volgende: Voorshands is niets byeengobracht dan een waarborgkapitaal. Al het overige is van latere zorg en sluit het toekennen van subsidie niet uit en evenmin het zich verbinden voor cou pons en abonnement, tot welk een en ander Van Eysden zelf nader de noodigo stappen zal doen. Wat het sociótair-stelsel aangaat, waarvan de nadeelen trouwens door den heer Hom erkend werden, dient te worden opge merkt, dat de oude garde dat stelsel wel volgde, maar dat er ook toen desniettemin was éón uitsluitend hoofd, nl. Jaap Haspels, met Le Gras voor de regie. Het eenige ver schil zal nu zyn, dat Van Eysden alléén do geldelyke verantwoordeiykhoid zal dragen, hetgeen ook voor de artisten beter is, daar zy zoodoende althans van do geldelyke zorgen worden ontheven. Do heer Roldanus (lid dor Rotterd. afdeeling te Schiedam) vroeg wat er waar is van het bericht in de courant, dat do echtgenooten Tartaud en Van Kerckhoven niet geneigd zyn onder Van Eysden mede te werken. Do voorzitter zeide, dat men aan geruchten van dien aard niet te veel waarde moet hechten. Men wachte de verklaring af van de by do zaak betrokken artisten. Do heer Roldanus was daarmedo niet i tevreden gesteld. Als het In de courant gestaan heeft, zal er wel iets van aan zyn, en daarom stelde hy de volgende motie voor: „De vergadering, gehoord hebbende de mededeelingen van het bestuur, draagt het bestuur op er by den heer D. P. v. Eysden op aan te dringen, zooveel in zyn vermogen is, de loden van de firma Le Gras en Haspels by zyn nieuw gezelschap te eDgageeren. „Deze motie zal ter kennis gebracht worden aan de leden, by de genoemdo firma ver bonden." De voorzitter verklaarde, dat het bestuur die motie niet kan aannemen en, als zy aangenomen wordt, zyn mandaat zal neer leggen. Het bestuur heeft zich nooit in do intieme aangelegenheden van de tooneeldiroctie gemengd en wenscht dat ook nu niet te doen. De heer Van Eysden heeft by de besprekingen, die met hem zyn gehouden, verklaard, dat hem niets aangenamer zal z(jn dan do kom van het gozelschap Lo Gras en Haspels to behouden. Met die verzekering zynerzyds heeft het bestuur hem toen de circulaire gegeven, bestemd om voor hem als introductie te dienen by enkele geldmannen. De heer Roldanus achtte daardoor het doel, dat hy beoogde, vanzelf bereikt en trok zyn motie in. Naar aanleiding van een advies dor centrale commissie voor de statistiek is by deze ingekomen een verzoek van de Regeering tot het ontwerpen van nader uitgewerkte voorstellen omtrent een eventueel te houden bodryf6telling. Adviezen aan de Regeering zyn vastgesteld betreffende de sanitaire, de beyolkings- en de arbeids-statistiek. Donderdag 24 dezer zal te Utrecht in hot Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de algeraéono vergadering worden geliouoen van de Vëféeniging tot oprichting en exploitatie van vedkssanatoria voor borstiyders in Neder land. In de jaarvergadering der Alliance Israól. Univer8elle, te Nymegen te houden, zal de in den laatsten tyd besproken vraag aan de orde komen of en in hoever iets gedaan kan worden om in de godsdienstige behoeften der Israëlieten in Ned.-Indië te voorzien. De heer Willem Van Leer zal dit onderworp inleiden. De Russische gezant by ons Hof, ridder De Struve, is uit het buitenland In Den Haag teruggekeerd. Omtrent de ontvangst van de Neder- landsche commissie aan het Duitsche Hoftor gelegenheid van de meerderjarigheids-plech tigheid voor den Kroonprins, wordt gemeld, dat zoowel de Duitsche Keizer als de Keizer van Oostenryk zeer vriendelyke gesprekken met de missie hebben gevoerd. De beido souvereinen moeten in hoogst vleiendo woorden zich hebben uitgelaten over de beminneiyke hoedanigheden van Hare Majestoit onze Koningin. De majoor-titulair M. L. Moggenstorm, benoemd administrateur van het militair hospitaal te Amsterdam, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Nlï. G.) Dr. Everts, het lid der Tweede Kamer, gevoelde zich gisteren weer minder goed. Met hot oog op zyn lioogen leeftyd begint men aan zyn behoud to twyfolen. (L. K.) Zatordag vierde de heer G. Petersen, looraar aan de H. B.-S. te Brielle, zyn vyftig- jarig ambtsfeost. Van die vyftig jaren, waarin hy in verschillende betrekkingen aan het lager en middelbaar onderwys verbonden was, bracht hy twintig jaar door te Brielle, als leeraar aan bovengenoemde school. Door zyn collega's en leerlingen was deze dag voor hem tot een feestdag gemaakt. H. M. de Koningin heeft den heer Petersen benoemd tot ridder in de orde van Oranjo-Nassau. Het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam naar- Nieuw-York, passeerde 12 Mei Lizard; de „Ardjoeno" arriveerde 13 Mei van Batavia te Rotterdam; de „General" ver trok 12 Mei van Amsterdam naar Delagoabaai; de „Koning Willem II", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Mei te Southampton; de „Titan" arriveerde 13 Mei van Java to Amsterdam; de „Sonneberg" arriveerde 13 Mei van Java te Amsterdam; de „Koning Willom I", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Mei van Genua; de „Rotterdam" vertrok 12 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam. Noonlwyk. Gistemamiddag brak or een begin van brand uit in de bosschon van mevr. de douairière Gevers naby den weg naar P.-Gyzenbrug. Wegens het to dier plaatse zeer lage hout konden de buren het vuur met zand in zyn voortgang stuiten (ook de windrichting was gunstig), zoodat slechts een oppervlakte van misschien 100 cA. vernield werd. Verraoedeiyk is ook hier kwaadwilligheid de oorzaak. Morgen, Dinsdag-avond, te acht uren, houdt de kiesvereeniging „Kiesrecht is Kies plicht" in café „Flora" een algemeeno ver gadering. Punten van behandeling zyn: Ver kiezing van bestuursleden (periodiek aftreden vaa de heeren P. De Groot Jz., dr. A. Kervel en J. Prins), verkiezing van afgevaardigden, rekening on verantwoording. Noord wyk-aan-Zeo. Gistermorgen is aan het strand komen aanspoelen een kolossaal paard, vermoedeiyk Holsteiner, dat nog zwemmend het land trachtte te bereiken. Daarna moest het echter worden afgemaakt en zal voor consumptie goslacht worden. Waarechynlyk is het van een voorby varend Duitech schip of boot over boord gesprongen. Ier-Aar. Zaterdag-morgen omstreeks 10 uren is alhier brand uitgebroken in de bouw manswoning, bewoond door M. Angenent, te Korteraar. Ondanks de spoedige werking van twee brandspuiten, heeft men het perceel niet kunnen behouden. Was het aangetaste pand voor het grootste gedeelte niet van bout geweest, dan had do brand waarschynlyk minder omvang genomen en door optreding van de brandweer meer beperkt kunnen worden. De inboedel is bytyds voor oen ge deelte gered. Twee hooien, gen en een loods zyn behouden geblevrii. Assurantie dokt de echade, doch naar raeu verneemt was de inboedel laag verzekerd. Ooi zaak tot heden onbekend. woede Kamer, Vaderlijke macht cn Voogdij. Door den heer Van Deinse zyn acht amendementen voorgesteld op het wetsont werp tot wyziging en aanvulling van de be palingen in hec Burge; l{jk Wetboek omtrent de vaderlyko mach.*; eu de voogdy en daar mede samenhangende aftkelen. Onder anderen stelt hy irnor om te bepalen, dat, indien een uor ouders, de voog4J uitoefenende over een 29) „Is Klaussen thuis?" vroeg Olaf, toon zy Ewygend de voordeur hadden bereikt. „Nu wellicht, zoo straks niet 1" antwoordde do jonge vrouw, uit haar smartelyk gepeins ontwakend. „Gy gaat toch meo naar boven?" Olaf dacht na. Door den indruk, welken ihy in het atelier van As verhouding van den (schilder tot do markiezin had gekregen, gevoelde hy zich genoodzaakt alle porsooniyke 't>ezwaron op zyde to zetten. Hot gevaar ischeen zóó dreigend, dat het geen zaak was 'langer te dralen. „Weet gy niet waarheen hy gegaan is?" vroeg hy, naast Greta de treden opgaand. „Neen, ik weet het niet. Zyn kamer is donker. Wanneer gy wachten wilt Hy hoorde, dat haar stem onzeker klonk, i(dat zij zich geweld aandeed kalm te schynen. Door de deur der woonkamer zag hy haar jnaar do aangrenzende kamer gaan, waar Klaussen's bed stond, en verder in haar en 'Hansje's gemeenschappelyke slaapkamer. De vraag drong zich aan hem op, of hy de ^echtgenoot© niet aan het verstand moest ibrengen, dat het haar taak was zelve voor jhaar rechten op te komen. Maar zou zy 'daartoe den moed vinden? „Hansje slaaptI" Greta was zacht teruggekomen, langzaam, jfilsof de last, welken zy met zich sleepte, 'haar voeten verlamde. Toen zy voor hem stond on zjjn doolnenienden blik op zich voelde gericht, sloeg zy plotseling do handen voor hot glaat. „Mevrouw Klaussen," zeido Olaf diep ont roerd, „lieve mevrouw Klaussen, er komen in ieders leven immers wel tyden, die ons uit het evenwicht brengen, maar daarom mogen wy het hoofd toch nog niet ver liezen 1" Haar jeugdige leeftyd deed hem als tot een bedroefd kind spreken. Hy meende het zoo good, terwyl hy zich in haar gevoelens ver plaatste, ofschoon hem dit in de gegeven omstandigheden moeilyk genoeg viel. „Hot hoofd verliest men niet7 maar een hart," fluisterde zy met trillende wimpers. „Kan men het dan niet weer vinden?" vroeg hy warm. „Dat kan toch zoo moeilyk niet zynl" Zy liet do armen vallen. „Ik zie geen mogelykheid meer." Haar gevoel verzetto zich tegen het open baren van het allerheiligste harer ziel, maar angst en verdriet rukten haar de woorden uit den mond. „Ik heb niemand op do werold," zeide zy zacht en sloeg haar benevelde oogen tot Olaf op. „Wanneer lk tot dusver niets deed om uw wantrouwen op te wekken," zeide hy, haar handen hartelyk drukkend, „in dit oogenblik hebt gy daar wel het allerminst reden voor." „Ik beschuldig Hans nietl" riep zy in een uitbarsting van smart. „Wellicht ben ik aan alles schuld! Maar wat helpt my dat? Ik zie immers geen mogelykheid meer, my in zyn oogen te verbeteren? Wanneer ik ooit uit boos opzet of nalatigheid tegen zyn wenschen gehandeld, wanneer het ooit in myn macht gelegen had andera to zyn (ton ik ben, dan zou ik nu den toestand niet zoo troosteloos inzien. Het geluk, zyn vrouw te worden, hob ik indortyd niet verdiond, maar ik heb my in ons huwelyk alle moeite gegeven, het langzamerhand te verdienen. Ik heb den lieven God zoo dikwyis op myn knieön gesmeekt, my zoo te maken, als Hans dat van my verwachtte „Gy hebt u niets te verwyten," viel Olaf haar in de rede. Zy streek hot krullende, blonde haar van het boete voorhoofd, alsof de druk op haar hart daardoor verminderd zou kunnen worden. Ach, hoe moeilyk viel haar deze bekentenis l „Ik weet nu wel, dat ik niet de rechte vrouw voor hem ben, maar ik had hem zoo lief, o zoo lief." Tranen verstikten haar stem. „Wanneer ik alles geweten had, hoe het in de stad en in zyn kringen toegaat, dan zou ik zyn aanzoek niet aangenomen hebben; niet om myzelve, maar om hem. En wanneer ik thuis en met hem alleen alles deed, wat ik geleerd had te doen, en geen anderen wil kende dan zyn wil en in stilte trachtte de verlegenheid te boven te komen en den angst voor zyn kennissen, en geheel en al in hom opging en slechts leefde, om hom liefde te bewyzen Zy vouwde de handen en drukte die tegen de borst „En dan is het kind or toch. In het begin heeft hy het zeer liefgehad. Ik weet wel, dat de kleine nu veel schreit, de tanden komen door, en nu is hy dikwyis verdrietig, maar zyn schuld is het toch niet „Liefste mevrouw Klaussen „En ook niet de myne, dat ik geen kinder meisje heb en den kleine steeds by my moet hebben. Hy is zoo vrooiyk op myn armen. Ik ben toch zyn moeder." Tranen rolden over haar wangen. Zy wischto ze met de toppen harer vingers haastig weg. „En dan, ik bon dikwyis zóó moe, hob zóó weinig slaap en zooveel verdriet. Wanneer ik daardoor stiller word in plaats van vroo- lyker, dat is toch niet te verwonderen, is het wol?" Zy kon niet verder spreken; de woorden bleven haar in de keel stoken. „Ik wil, en daarom ben ik hier, een ernstig woord met Klaussen spreken," merkte Olaf met moeilyk bedwongen ontroering op. „Maar gy moet my heipon. Wanneer gy zoo voor hem stondt, als nu voor my „Dat is voorby," zeide Greta mefch*t uoofd schuddend. „Lang voorby! Ik dacht shyd nog, dat het beter zou worden, maar sinds den laatsten tyd," zy haalde met moeite adem „sinds den laatsten tyd voel ik, dat Hans my niet meer liefheeft. Hoé kon hy anders zoo hard tegen my zyn 10, zeg er niets tegen I Er is geen andere verklaring voor zyn gedrag. Hy heeft er berouw van, dat hy met my getrouwd is. Denk eens aan, welk een gevoel voor my, de moeder van zyn kindl" Olaf drukte haar hand vast in de zyne. „Ik wilde er niet tegen opkomen, verre van daar. Vertrouwen tegen vertrouwen! Ja, Klaussen is voor do verzoeking bezweken. En het gevaar ligt voor de hand, dat hy hot juiste oogenblik niet vindt, om tot inzicht en tot omkeer te komen." Zy had hem met groote oogen als wezen loos aangestaard. „Heeft hy u bekend, dat hy my niet meer liefheeft?" „Neenl Maar een bekentenis behoeft in dit geval niet. Ik ben goed onderricht. Beter, dat gy de zaak goed begrypt dan half, opdat gy weet, wat u te doen staat Neem Klaussen's ontvankeiyk gemoed, zyn sanguinisch tem perament als verzachtends omstandigheden aan en ook de verleiding, waaraan hy wordt blootgesteld." „Wilt gy zeggen, dat ik hem tot last ben? Ik en liet kind?" stamelde zy. „O, wat moot er dan van ons worden?" „Neenl Gy begrypt my niet goed. Een vrouw heeft ham in haar netton gevangen," zoide Olaf ronduit. Alle kleur verdween plotseling uit haar gelaat. Uit haar borst kwam een zucht, eeu onbeschryflyke kreet van angst en smart, welke Olaf door alles heenging. „Een andere?" Zy vroeg niet naar don naam. Wat be- tectmde een naam tegenover deze alles \vnietigende bekentenis „Ik ga nu heen," zeide Olaf diep geschokt. „Gy moet dat alleen met uzelve doormaken. Nog kan alles goed worden. Ik hoop op Klaussen's betor ik. Wat lk kan doen, om u te helpen, zal gebeuren. Klaussen weet niet, welk een schat hy in u bezit. Hem schittert een valsch edelgesteente voor oogen. Stryd voor uw recht." Zy hoorde hem niet spreken. Nog minder hoorde zy hom weggaan. Toen de wind tegen het raam klopte, keek zy verschrikt op en vloog naar haar si aapkamer. By de wieg van den kleine viel zij bewuste loos neer. Wordt vervo'gd.) C H fife DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1