WM2337 Zaterdag 13 Mei. A'. 1900 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. MOOIE VROUWEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden* 1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRUS DER ADVERTENTTÈIT: Van 1-6 regels f 1.05. Iedore regel meer f 0.17JGrootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Derde Blad, Leiden, 12 Mei. Onder mededeeling, dat de Commissie van Fabricage geen bezwaren heeft tegen de Inwilliging van het verzoek van don heer M. ÏI. Van Waveren, om vergunning tot het dempen van een gedeelte sloot langs den Rynsburgerweg vóór het perceel kad. bekend, Sectie L. No. 617, mits aan de vergunning de gebruikelijke voorwaarden worden ver bonden, stellen B. en Ws., overeenkomstig het advies dier Commissie, voor aan adressant, bohoudens de rechten van derden, daartoe vergunning te verleenen. Wy ontvingen het verslag over het jaar 1899 van de Vereeniging tot verzorging van kleine kinderen te Leiden. Daarin zeggen bestuurderessen o. a. het volgende: „Mochten wy in ons vorig vorslag het vooruitzicht openen, dat onze kinderbewaar plaats weldra naar een goed ingerichte en aan de eischen der hygiëne voldoende woning zou worden overgebracht, met groote blijd schap en dankbaarheid mogen wij thans ver melden, dat aan dien zoo lang gekoesterden wensch in het afgeloopen jaar is voldaan. Een beroep op de weldadigheid onzer mede ingezetenen was niet vruchtelooshet belang rijk bedrag van ongeveer 4800 werd door hen en enkele kindervrienden buiten Leiden bijeen gebracht. Door deze som, vermeerderd met de opbrengst van een concert, ten bate onzer Vereeniging op 31 Januari 1899 gegeven, werden wij in staat gesteld een pand aan de Langebrug aan te koopen, te voren in gebruik by de Vereeniging „Effatha", nadat w\j ons te voren hadden overtuigd, dat dit met enkele veranderingen uitstekend voor de crèche kon worden ingericht, en dat in Nov. jl. door ons is betrokken. Ónder de belang- looze leiding van den heer W. C. Mulder, architect alhier, werd het huis op eenvoudige wijze, doch hoogst doelmatig ingericht; onze kleinen vertoeven thans in ruime, luchtige lokalen, uitstekend voor het doel ingericht, èn kunnen by gunstig weder in een flinken, zonnigen tuin worden gebracht, terwijl ook onze directrice thans behoorlijk is gehuisvest. Zelfs is het mogelijk geweest nog een gedeelte van het pand tot afzonderlijk huis in te richten, ten einde dit te verhuren; jammer maar, dat tot heden zich daarvoor geen huurders opdeden, hetgeen een niet geringe schadepost voor onze Vereeniging is. Groot is het onderscheid tusschen den vorigen toestand, toen wij ons moesten be helpen met een klein huisje vol met gebreken, en nu; innigen dank brongen wij dan ook aan allen, die ons door hun giften steunden, aan de dames en heeren, die ons met hun talenten bij het geven van het coneert ter zijde stonden, in de eerste plaats aan den heer C. B. Duyster, die welwillend de leiding daarvan op zich nam". Opnieuw was het getal der kinderen in de crèche verpleegd, stijgende; terwijl in 1898, 6342 kinderen voor den geheelen dag en 2668 voor den halven dag, te zamen dus 9010 verpleegd werden, zijn in 1899, 6494 kindoren voor den geheelen dag en 2847 voor den halven dag, dus 9343 te zamen verpleegd. Hoe dat getal zich ongeveer verdeelde, biykt uit het volgende overzicht van het gemiddelde aantal kinderen per dag in de verschillende maanden Januari 28, Februari 30, Maart 36, April 41, Mei 42, Juni 81, Juli 31, Augustus 27, September 29, October 27, November 24, December 25. Uit een en ander biykt wel, dat de instel ling nog altijd in een ware behoefte voorziet en steeds tal van kinderen blijft trekken. Bestuurderessen danken dit zeker wel in niet geringe mate aan de goede zorgen van het personeel, aan de kinderbewaarplaats ver bonden, onder welke zij in de eerste plaats de directrice mej. Wetselaar noemen, die echter, tot groot leedwezen, de inrichting in Mei zal verlaten; bestuurderessen vertrouwen er echter in geslaagd te zijn een uitstekende opvolgster voor haar in de plaats te kunnen stellen. Tegenover de gunstige mededeelingen, staat het betreurenswaardige feit, dat het getal leden der inrichting daalde van 308 in 1898 tot 299 in 1899 en dat ook het totaal der contributies van ƒ1007.60 in '98, tot ƒ932.50 in 1899 verminderde. En toch zyn die bij dragen zoo noodig. Want ofschoon wy, zeggen bestuurderessen, zeker ünanciêel in zooverre zijn vooruitgegaan, dat wy een eigen huis bezitten en dus geen huishuur moeten betalen, zoo zy'n wy genoodzaakt geweest een som van 1000 op te nemen en zullen in den loop van 1900 nog ongeveer 500 a 600 moeten leenen, ton einde de kosten van ver bouwing en inrichting van het huis te be- stryden. Wel is waar bezitten wy een hypo theek groot ƒ1500, en is het ons, dank zy de welwillendheid van enkele vriendinnen onzer inrichting gelukt, de geleende gelden tegen lagen interest te verkrygen, maar overigens bezitten wy geen kapitaal en zyn wy verplicht de leening langzamerhand af te lossen, hetgeen ons veel inspanning zal kosten, vooral als ons huis niet spoedig verhuurd wordt. Met aandrang biyven wy dus onze Vereeniging in de welwillendheid onzer stadgenooten aan bevelen en vestigen de aandacht op de ge legenheid om kaarten te verkrygen tegen 0.10 per stuk, waarop een kind voor den geheelen dag verzorging in de crèche wordt gegeven. Daardoor is de gelegenheid geopend aan moedors, die buitenshuis moeten werk zaam zyn, een weldaad te bewyzen door haar kinderen goed te doen verzorgen. De kaarten zyn te bekomen by do penmngmeesteresse mej. L. S. P. Hubrecht, Zoeterwoudsche Singel No. 85. Met groote dankbaarheid wordt vermeld, dat wylen mevrouw de weduwe Hubrecht Verster de inrichting met een legaat van 300 bedacht, en dat enkele stadgenooten blykon gaven van belangstelling door het geven van giften en het sturen van geschenken in speel goed en kleertjes, dat steeds heel welkom is. De commissie voor de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in het district Leiden zal de volgende week haar werkzaam heden in de gemeente Zoeterwoude aanvangen. Aangenomen is het beroep naar de Ger. Kerk te Haarlemmermeer (Vyfhuizen) door den heer H. Hangelbroek, cand. te Zevenhuizen. Door ds. H. Van Griethuyzen, te Ooster- wolde, is het beroep naar de Ned.-Herv. Ge meente te Delft aangenomen. Na een opwekkende rede van dr. Kiewiet de Jonge uit Dordrecht is gisteravond te 's-Gravenhage een afdeeling van het Alge meen Nederlandsch Verbond gesticht. Door Burg. en Weths. van Leeuwarden is tot gemeente-archivaris benoemd mej. R. Vis- scher, te 's-Gravenhage. De „Sts.-Ct." van heden bevat het verslag van onderzoekingon, gedurende de maanden Jan.Maart 1900 aan het Zoölogische Station te Napels verricht door dr. H. O. Redeke, assistent van den wetenschappeiyken adviseur in visscheryzaken. De onderzoekingen betref fen den fyneren bouw van het maag-darm- slymvlies der Selachiörs. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 86 jaren overleden mr. A. A. J. Clant, oud-kantonrechter to Rotterdam. De voorzitter van het hoofdcomité van het Nederlandsche „Roode Kruis" baron Van Hardenbroek meldt, dat in geen enkel der tot heden ontvangen berichten of rapporten van chefs van ambulances in Zuld-Afrika iets voorkomt, dat recht geeft op het vermoeden als zouden verplegers der Nederlandsche „Roode Krui8"-ambulances don verplegings dienst verlaten en de wapenen opgevat hebben. Door de Commissie van Uitvoering, be noemd in en door de vergadering van 28 Februari jl., te Utrecht gehouden in zake de Generale Kas, is aan alle korkeraden der Ned.-Herv. Kerk een circulaire verzonden, waarin hun verzocht wordt, by de Algemeene Synode der Ned.-Herv. Kerk te protestooren tegen do invoering van het reglement op de Generale Kas. Aan die circulaire is toege voegd een model voor zoodanig protest. In de te Amsterdam gehouden jaar vergadering van het Ned. Genootschap tot zedoiyke verbetering van gevangenen bleek, dat het aantal afdeelingen bleef 32, het aantal leden is 1870. Negen nieuwe correspondent schappen traden toe. Voor gevangenen en ontslagenen werd uitgegeven 14,582. Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van den kapitein ter zee H. F. Kouwenberg, is 10 dezer van St.-Lucia ver trokken ter voortzetting van de terugreis naar Nederland. Het voor den dienst afgekeurde oorlogs fregat „De Ruyter" zal 29 dezer te Nieuwo- diep onder den hamer komen. De benoemde ritmeester H. E. Ort komt te Deventer in garnizoen. De 1ste luitenant jhr. B. G. E. Elias, van het 1ste reg. veld-art. te Utrecht, wordt gedetacheerd by het depart, van oorlog. Bodegraven. Voor de vacante betrekking van onderwyzeres aan de openbare school in de Bodegraafsche Meye, hebben zich reeds 18 sollicitanten aangemeld. Deze zullen allen uit- gonoodigd worden, om in de volgende week in de dorpsschool alhier een proefles te geven. Hazerswoudo. De heer B. ving 1.1. Don derdag in do vaart langs den Voorweg een kreeftachtig dier, dat geheel overeenkomt mot een tamelyk groote zeegarnaal. Het beestje is voorzien van enorm lange sprieten aan den kop en brengt van tyd tot tyd de oogen geheel naar buiten. Met de pooton ontwikkelt het een zoodanige kracht, dat het meer dan een halven meter kan opspringen. Hoewel het dier meestal loopend op den bodem vooruitgaat, wipt het ook een enkele maal omhoog, waarna het zich zwemmend voort beweegt om spoedig weer te dalen. Eerst dachten we met oen zoetwatergarnaal te doen te hebben, maar by onderzoek bleek ons, dat die slechts een lengte heeft van l1/» c^-> lerwyi do bewuste minstens 1 dM. en met de sprieten 2 dM. lang is. Misschien wil iemand ons mededeelen, of in onze zoete wateren meer zulke exemplaren voorkomen. Katwijk. In de afgeloopen week brachten 52 bommen alhier hun vangst in afslag meteen besomming .varieerende van 30 tot f 95. Schol bracht op 3.75 tot ƒ5, braad/2.50 tot ƒ3.75, keu 1.75 tot 2.25, scharren ƒ1.50 tot ƒ2 per mand, griet 0.50 tot 1.35 en tarbot /3 tot 8 per stuk. Voor garnalen werd .van 0.50 tot 3.25 per mand bedongen. Noordwyk. Donderdagavond had in café „Flora" oen vergadering plaats van de Werk inrichting. Tegenwoordig waren 16 leden. De periodiek aftredende leden van het bestuur, de heeren Quarles van Ufford, G. VanKonynen- burg, C. J. L. Van der Meer en M. Paarde- kooper, werden herkozen, terwyi in de plaats van wylen den heer G. Van Parys gekozen werd de heer L. Janszen. (In een vroegere bestuursvergadering was de betrekking van penningmeester-boekhouder der Werkinrich ting, vroeger door den heer Van P. bekleed, by keuze opgedragen aan den heer J. H. Van der Werf.) Den tegenwoordigen werkmeester A. Hoek werd onder dankbetuiging als zoo danig eervol ontslag verleend, en in zyn plaats, uit de voordracht: K. Haasnoot en J. Spaander man, beiden van Katwyk, met algemeene stommen benoemd de heer Haasnoot. De rekening en verantwoording over 1899 werd goedgekeurd, terwyi in een commissie, om de rekening over 1900 na te zien, gekozen werden de heeren E. De Groot, A. Dorsman on L. Zyp (plaatsvervangers S. J. Zandvoort en C. M. Van der Lee). Reeds vroeg in den ochtend was het gisteren te zien, dat er in Noord wyk een feest stond gevierd te worden. In alle straten wapperde aan schier alle woningen do vader- landsche driekleur. Geen wonder ook: ieder wist, dat de algemeen geachte secretaris en ontvanger dezer gemeonte, de heer E. De Groot, den dag mocht herdenken, waarop hy 25 jaren geleden tot die betrekkingen geroepen werd. Minzaam, gedienstig en voorkomend jegens iedereen, had de waardige man zich, wy mogen gerust zeggen, aller toegenegenheid en achting verworven. Groot was dan ook de belangstel ling, hem zoo van hier als van elders betoond, talryk waren de geschenken, die hem van heinde en ver werden vereerd. Om van de particuliere cadeaux, waaronder fraaie bloem stukken, niet te spreken, willen we enkel melding maken van een schoon salon-ameu blement, namens oud-volontairs tor secretarie, leerlingen van den jubilaris, aangeboden met een fraai gecalligrapheerd album, bevattende de namen der gevers, voorts een kostbare pendule van onyx met kandelabers, van de gemeente, hem vereerd door den Raad, die reeds vroegtydig den feesteling kwam com plimenteeren, en een prachtige photographic, in lyst, van het raadhuis, namens het bestuur van Vreemdelingenverkeer. Onze h<*ide muziek gezelschappen „Crescendo" en „St.-Jeroen" brachten den jubilaris achtereenvolgens een serenade, waarby de belangstelling zich in den heeriyken avondstond herhaalde. Moge het den geachten man gegeven zyn, nog veel jaren tot heil der gemeente werkzaam te wezen l Ouilshoorn. Gedurende de afgeloopen maand werden in deze gemeente geboren 11 jongens en 1 meisje, terwyi 3 personen als overleden werden aangegeven. Huweiyken werden niet voltrokken. In deze gemeonte is onder hot vee van den veehouder K. De J. een geval van mond en klauwzeer geconstateerd. Itynsburg. Donderdag 10 Mei jl. herdacht de Chr. Jongelingen-vereeniging der Noderd.- Horv. Kerk te dezer plaatse haar 22-jarig bestaan. De vergadering, geleid door den leeraar der gemeente, slaagde naar wensch. Door voordrachten en samenspraken was voor een aangename afwisseling zorg gedragen. Menige harteiyko heilwensch werd tot de feestvierende Vereeniging gericht, die ook ditmaal het genoegen had den weleerw. heer ds. v. Wyngaarden, van Katwyk-aan-Zee, in haar midden te zien. De tyd was reeds ver gevorderd, toen tot het sluiten van den feest avond werd besloten. Deze week is mej. C. M. Meyboom, alhier, geslaagd voor het examen „diploma 3de klasse stenographic" systoom „Groolo". De collecte voor „arme visschers" te Scheveningen, in deze gemeente gehouden, heeft opgebracht de som van 10.35. Door den plaatsvervangenden districts- veearts zyn de stallen van den heer H. Hoge- woning Cz., waarin zich gevallen van miltvuur hadden voorgedaan, ontsmet verklaard. Op zyn last werden bedoelde stallen geheel gezuiverd en ontsmet. Waarschyniyk door het te hard opstoken van de kachel ontstond by den heer P. Glas-- bergen een begin van brand, doordat het be hangsel vlam vatte. Spoedig toegeschoten hulp mocht het gelukken den brand in zyn voort gang te stuiten; niettemin heeft de eigenaar nog veel brand- en waterschade geleden. Byna was ook nog het verlies van een kinderleven te betreuren geweest. De kinder wagen, waarin een kind, vatte eveneens vuur en slechts aan de kordaatheid der dochter van G. Star, die door den verstikkenden rook heen het kind uit den brandenden wagen haalde, is het te danken, dat dit ongeval nog zoo goed afliep. 'ier-Anr. Op de alhier gehouden vergade ring van stemgerechtigde ingelanden van den Uiteindschon- en Middelpolder (voorzitter do heer W. F. Visser) kwam, na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige ver gadering, aan de orde de rekening over 1899. Deze bedraagt aan inkomsten 1591.05 en aan uitgaven 1504.44s, alzoo sluitende met een batig saldo van /86.60J. De rekening der Uiteindsche Droogmakery bedraagt aan inkomsten 94.37 on aan uit gaven 82.06; batig saldo 12.31. Vervolgens werd behandeld de begrooting voor 1900. Deze wordt vastgesteld voor den geheelen polder aan inkomsten en uitgaven op 1224.36s en voor do Droogmakery aan inkomsten en uitgaven op 95.24. Do omslag in den geheelen polder werd bepaald op 5 per hectare, on die in do Droogmakery even eens op 5. Na de behandeling der rekening en begrooting stelde de voorzitter aan ingelanden voor den secretaris des polders een gratificatie van 10 toe te kennen voor diens werkzaamheden by het maken van een nieuwe keur voor den polder. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen, waarna do vergadering door den voorzitter werd gesloten. Voorhout. Velen zullen met genoegen vernemen, dat het hulpkantoor der posteryen, tevens telephoonkantoor, thans wel een weinig afgelegen in de Knipiaan, op 1 September a. 8. zal worden overgebracht midden in de kom der gemeente naar oen nieuwe woning op het bouwterrein naast den heer H. J. Rotteveel. De daar aanwezige sloot, die onlangs een oud-Voorhouter, nog wel een, die sedert 26 jaren de gemeente niet had bezocht, dus overigens weinig belangstellend, aanleiding gaf om in dit blad een ingezonden stuk te plaatsen, wordt thans natuuriyk gedempt. Voor do inschryvir.g voor do schuttery zal in deze gemeente moer speciaal zitting worden gehouden ter gemeente-secretarie op Donderdag 17 Mei a. s., van des voormiddags L te 10 uren tot des namiddags óe halfóón. 26) De invloed, welken dit op zyn uitwendigen mensch noodzakelyk moest hebben, bleef natuuriyk niet uit. Hy maakte zich kostbare gewoonten eigen, had veel geld noodig en bezat voorloopig geen andere middelen dan de reeds lang ontvangen som voor zyn Madonna. Zyn bescheiden atelier, waarin hy zich, toen hy het voor het eerst zyn eigen noemde, ryk aan geluk had gevoeld, verwekte thans, nu do markiezin dagelyks voorreed en, in haar langen fluweelen mantel gehuld, de treden naar zyn kunstenaarswerkplaats op steeg, een gevoel van schaamte by hem. Dat verdween echter zoodra de mantel af viel en Ines in haar Oostersche pracht glim lachend voor hem stond. Zy speelden een gewaagd spel, deze beide menschen, wanneer zy daar boven alleen zaten: zy met hot slawisch erfdeel in haar bloed, hy met zyn voor indrukken zoo vatbaar gemoed. De verterende vlam, welke in hun beider harten gloeide, vertoonde af en toe in enkele doorbrekende vonken de elementaire kracht, welke zy in zich verborg. Elk toeval kon die ontboeien. Die arme Greta! De bespotte vrouw van een man te zyn, dien het geluk lauweren en rozen om het hoofd vlocht l Niemand kende haar, niemand vroeg naar haai'. Eenigen beweerden, dat zy niet wel by het hoofd, anderen, dat zy dom en bekrompen was. Zy bestond oigeniyk niet. Oningewyden zouden nooit op de gedachte gekomen zyn, dezen jongen, vroolyken kunstenaar voor een ge trouwd man en vader te houden. "Wat kon hem nog aan zyn woning binden, nu overal deuren en harten voor hem open stonden? Soms voelde hy zich diep ellendig. Maar wyi dit gevoel zich slechts thuis aan hem opdrong, verkortte hy de minuten, daar door gebracht, zooveel mogelyk. „Ik moet van het publiek leven, dus moet ik ook daarmee leven," beredeneerde hy, als zich tegen zichzelven verdedigend. Anders stond het met do markiezin, die over de inwendige holheid van haar bestaan den grooten hartstocht des levens voelde komen. Zy verzette er zich niet tegen. Het gevoel was te aangenaam en geheel nieuw voor haar. Over een zekere grens wilde zy echter met haar genegenheid niet gaan, en ook tot een zekere hoogte geen wederliefde opwekken. Zy was altyd in zulke zaken nog meesteres van den toestand gebleven. Doch in dit geval betrof het geen verliefd heid, maar liefde. Ines meende nog te coquet- teeren toen de liefde haar reeds geheel had gevangen. Zy voelde een tegenstand in Klaussen'B wezen. Hy had vrouw en kind. Zy haatte die beiden zonder ze gezien te hebben. „Een landgansje, een dorpskind," zeide zy verachteiyk. „En een onnoozele schreeuwer." De verhalen van zyn ongelukkig huweiyk hoorde zy met een verheugd hart aan. Tot dusver had haar niets en niemand in den weg gestaan dan deze onbekende vrouw. Een onweerstaanbaar verlangen kwam by haar op Greta met eigen oogen te aanschouwen. Terwyi zy nu de trap naar Klausaen's atelier opging, stond haar besluit vast, dit to bewerkstelligen. Door het raam van het atelier, waarvan een gordyn was dichtgetrokken, viel het zon licht in een kunstmatig verkregen schemering, toen de markiezin het vertrek binnentrad. „Ik kom wat vroeger Hy wierp penseel en palet ter zydo en snelde haar te gemoet. „Wanneer gy myn onachtzaamheid maar wilt vergeven," zeide hy, haar van haar mantel bevrydend. Hy ontving haar anders boven aan de trap. Koningin Estherl Zyn hart klopte luid, doch hy greep haar uitgestoken hand niet. Zyn oogen kon hy echter niet van haar afwenden. „Wy willen beginnen," zeide hy haastig. Zy knikte. Plotseling wierp zy zich in een stoel, liet den blooten arm op de leuning rusten en drukte het hoofd tegen het bekleedsel. „Wat hebt gy?" vroeg Klaussen zacht. „Een aanval van duizeligheid. Dat overvalt my tegenwoordig dikwyis. De lucht is hier slecht. Ik moet Beriyn verlaten." Zy had met gesloten oogleden gesproken. Nu keek zy op. Klaussen was bleek geworden. „Gaan? Gy?" zeide hy, zonder to weten, dat hij zyn diepste gevoelens verried. „Ja, gal" ging hy haastig en heftig voort. „Gy hebt geiyk, de lucht deugt hier niet. Al onze levonslucht, het leven zelf deugt niet. Wie leven moet, is even ellendig hier als ergens anders." „Dat vrees ik ook," fluisterde Ines, als bedwelmd. „Vreest gy dat?" vroeg Klaussen verrukt. „Dan biyft gy hier! Hier is het even goeden even slecht als op een andere plaats. Voor my ten minste, wanneer gy Hy voltooide den zin niet Het kwam hem voor alsof hy zyn zoontje beneden had hooron schreien. Een lichte blos overtoog haar gelaat. „Denkt gy, dat men my rust gunt om een besluit te nomen? O, die vervelende menschen, die my omringen l Alsof ik een klok met speelwerk ben, welke men mot bepaalde woorden zou kunnen opwinden." „Een klok met speelwerk niet," riep hy vurig, „maar een onuitsprekelyk bogeerens- waardige vrouw!" Zy ontstelde. Hy zag, dat zy sneller adem haalde. De atmosfeer in het atelier kwam hem drukkend zoel voor. „Begeerenswaard, voor wien?" vroeg zy, haar hand uitstekend. Hy nam die ook nu nog niet in de zyne. „Ik ben een ongalant, ondankbaar mensch," bracht hy op bitteren toon uit, „een lompe vlegel, geen goedheid waard. Ikhy hield op. „Wy moeten uw portret afmaken. Er is niet veel meer aan te doen. Dit zal de laatste zitting zyn, waarmee ik u plaag. Dan kunt gy op reis gaanl Ik vertrek wellicht ook." „Wanneer ik biyf, wilt gy dan op reis gaan?" vroeg Ines, zich oprichtend. „Zyt gy dat van plan?" Hy kni&lde op don grond en schikte zwygend haar met goud geborduurden sleep. „Zoo! Nu den arm Anders had hy haar altyd zelf met ver rukking deze houding gegeven, en zyn aan raking had haar hart sneller doen kloppen. Maar nu wilde hy niet aan zyn koortsachtig verlangen toegeven. „Lieve vriend," fluisterde zy glimlachend. Hy sprong op. „Wy begrepen elkaar niet meer. Ik ben een geboeide slaaf en wanneer ik dat vergeten wil, ben ik een dwaas. Een ware dwaas moet altyd éón treurig oog en óón vrooiyk hebben, anders ontbreekt aan het licht de schaduw." „Is het niet uw eigen schuld, dat gy ketenen draagt?" Het was voor het eerst, dat de markiezin op zyn huweiyk zinspeelde. Een beklemmend gevoel maakte zich van hem meestor. Hy gevoeldo het onrecht, dat hy begiDg, door met deze vrouw, die hem liefhad en die hy vurig begeerde, over do onschuldige vrouw benoden te spreken, die de moeder van zyn zoon was. Maar hy kon niet anders. Het was alsof het puin en do stof van zyn verwoeste liefdo voor Greta zich in brandstof had veranderd, waarin Ines' vraag da brandende lont wierp. „Ja, myn schuld 1" bracht hy heftig uit, en streek de donkere lok van zyn voorhoofd. „Maar wat komt bet er op aan, hoo ik dio draag! Ik diaag dio. Elk mensch heeft een, tyd, waarin hij denkt voor voorzienigheid te kunnon spelen. Voor my was het een erbarmelyke dwa<vg." „En," haar stem beefde, want zy voeldo! plotseling de zeker'j-eid in zich ontwaken, dat zy dozen man nooit zou kunnon opgeven „en bestaat er geen uitweg om deze dwaling te niet te doen?" „G-een," mompelde hy somber. „Geen," zonder gewetenswroeging." „Gy wilt dus uw geheele leven daaraan opofferen?" „Ik heb geen keuzo," zeide hy. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 9