rëa stemme, opdat hot boozo des gcdichtsels van sommigen'iétwat worde getemperd! Oegstgcest. Do jaarlyksche beproeving der brandspuiten in dezo gemeente zal plaats hebben als volgt: Aan het Raadhuis 23 Mei, aan den Morsch op 5 Juni on in Poelgeest op 11 Juni a. s, en die van do brandkraneu: Aan don Morscliweg op (3 Juni en aan don Bazaar op 7 Juni a. a.} telkens des avonds te zoven uren. assen.uir. Verledon jaar mochten we als bijzonderheid vermolden, dat op den huize „Duinrell" alhier oen bloeiend exemplaar was van de plant Doryanthes Palmeri. Het is den tuinbaas van den hoogwelgeb. heer baron Yan Pallandt mogen gelukken zaad te winnen van deze zeldzaam blooiende plant door kunst matige bestuiving. Het zaad, dat in don loop van don winter gezaaid werd, is goed ont kiemd en do heer J. J. Vogels mag zich ver heugen in het bezit van een groot aantal jonge planten. "We zouden do pon niot in den inkt gedoopt hebben om te vermelden; dat or op dit oogen- biik weer een bloeiend exemplaar is, als do bloei van deze plant- werkelyk niet tot de zeldzaamheden behoorde. In het vakblad Sompervhens" gat" do heer J. H. K., van 's Gravonhage, een uitvoerige beschrijving dezer piant. Hii noemde do Doryanthes Palmeri „eon zeer schoono plant, die, oppervlakkig gezien veel op do D. excelsa gelijkt en zoover hem bekend was zéér zelden bloeit, zoodat waarscbyniyk slechis enkele liefhebbers of vakiieden haar bloeiend gozien hadden." Do plant trok dan ook de aandacht van voor name plantkundigen.Er wordenphotographieön van genomen en bloemen afgeplukt om die te bewaren. De redactie van hot genoemde blad teekende by het bericht van den heer K. o. a. aan, dat „do Doryanthes Palmeri voor hot eerst bloeide in 1870 in den Bota- nischen tuin te Brisbane (Nieuw-Rolland)". Liefhebbers van fraaie planten zoowel als vaklieden kunnen vrij het bloeiend oxemplaar bezichtigen. Baron Yan Pallandt stolt zijn bui ten voor dit doel welwillend beschikbaar on de heer J. J. Vogels is gaarne bereid inlich tingen te geven. fcoetermecr. Op "Woensdag 23 Mei a. s. des morgens te 10 uren zal alhier een verga dering plaats hebben van stemgerechtigde inge landen van den Zoetermeerschen of nieuw droogge maak ten polder tot vaststelling der rekening over 1890 en der begrooting voor 1900. Tevens zal dan een verkiezing plaats hebben van eon Dijkgraaf wegons periodieke afireuing van den heer J. Scheer. Zegwaard. Door >iemgorechtigdo ingelan den van den Palensteinschen polder is de reke ning over 1899 vastgesteld zooals deze door het bestuur was aangeboden, bedragende: aan ontvangsten f 4304,69s, aan uitgaven 3975.99s goed slot alzoo f 328.70. De begrooting werd geraamd op f 4471.65s met een omslag van ƒ5.50 por hectaro, evenals het vorig jaar. Do heeren J. Droogh on J. Fyan werden als Dykgraaf en Heemraad horkozen. Ter voorkoming van vervolgingskosten herinnert de gemeente-ontvanger de inge zetenen aan de betaling hunner hondenbelas ting, welke in éón termijn moet worden voldaan eu waartoe zitting zal worden gehouden ten Raadhuize dezer gemeente op Dinsdag 15 Mei a. 8. van 10 tot 1 uur. Door mej. de wed. J. F. Salters, alhier overleden, is aan het R. K. Parochiaal Arm bestuur van Zegwaar! en Zoetermeer by testamentaire beschikking een legaat ver maakt van f 700. Zwammerdain. Door Burgemeester en "Wethouders dezer gemeente is op zyn ver zoek aan H. Heuseling, uit zyn betrekking als aschophaalder en doodgraver, eervol ont slag verleend. Yoor die betrekking wordon nu sollicitanten opgeroepen op een jaarwedde van 390 gulden. Uit do „Staatscourant". Kon. besi ui I 6T. Aan den heer A. C. Van der Eoop. vice-consul der ÏSoderlnnucn te Antwerpen, de pe-aoonlijke titel van consul verleend. .v ec inguug van 1 Juli i9oO aan A. Van Koppel, op ziju verzoek, eervol onialag verleend als bur gemeester van Almkerk. 'ioestemnung voileeod aan K. R. Velthuis, ont vanger der gemeente Is'oovddijk, oin tot 1 Mei 1901 te Groningen te blyven woiun. Jje minister vuo jus'iue verleent a. s. week geen audiëntie. Kataricclc cxamins. Do Staatscommissie, belast met het afnemen van bet examen, bedoeld bij art. 11 der wet op het uutaris.imbl, zal haar zittingen honden in het Gebouw voor Kunsten ou Wotenscbappcn, Zwarleweg No. 7, to 's-Gravenhage, op Maandag |2 Juli c. k. en volgende dtigon, des vooriniddags te 10 uur. Kun, dio wenschen tot het examen te worden toegelaten, v.-oidt herinnerd, dat zij zich ten minste vee-uen dagen vóór den aanvang daarvan schrif telijk moeien aanmelden bij den voorzitter der commissie (te 's-Gravenbage, Nassaulaan No. 21), met opgaaf of zy zich aan bet gebeele examen aan wel slechts aan één oi meer gedeelten wen- 6cneu te onderwerpen en onder overlegging van hun geboorle-akte. Do verzoekschriften moeten op zegol gesteld zijn. Van de ontvangst zal aan de belanghebbenden vóór den aanvang der zittingen worden kennis gegeven. G emen^d IVieuws. Door de politie Is proces-verbaal opgemaakt tegen den 63-jarigen G. W. H., lie gistermiddag in het Plantcoen alhier ver schillende voorbygangers om een aalmoes vroeg, hetgeen door een pofitie-agent werd gezien eu daarom naar het bureel geleid. Do man is hedenmiddag door een ryk6veld- wachter naar het Huis van Bewaring to Gravonhage overgebracht. Gistermiddag Da afloop van de Beostenmarkt kregen eenlgo veekoopliodon over de kooppenningen twist, wolke zoo hoog liep, dat over en woer klappon vioien. Een 'en ander viel voor op de nogal drukke Steen straat, zoodat spoedig veel publiek zich om do vechtenden verzamelde. D3nk zy de verscby- ning van eenigo poütio-agente:2 ec brugwach ters, de laatsten van de Blauwpoortsbrug, was spoedig een eind gemaakt aan de quaestie en werd erger voorkomen, Hodenmorgon had in de kazerne aan de Morschpoort eon ga.- ïzoonsinfonnatie piuats in do zaak van den milicien M. J. A. S., van het 4de regiment infanterie, be schuldigd van diefstal en eerste desertie in tyd van vrede, gevolgd door anostatie. Een agent van politie te 's-G r a- venhage bemerkto hedennacht te ruim één uur op zjjn rondo achter het nieuw gebouw de gedeelte van het „Hotel "Witte brug" brandlucht. By oen nader onderzoek bemerk te hy, dat de zoldering van een der beneden kamers in bi and stond. Fluks alarmeerde hy do brandweer, dio den brand bluschto. Door de flinko plichtsvervulling Yan don agent is een groot onhoil voorkomen, daar in liet aan grenzende hotel logés aanwezig waren. De brand is ontstaan (vermoedelijk) door een door loodgioters achtergelaten vuurpot. Uit 's-Gravenhage meldt men van 11 Mei: De reeder A. Den Duik Gz., te Scheveningen, ontving gisteren uit Newlyn een telegram dat zyn logger „Robert B. Capps" in één nacht met de makreelvangst de buiten gewoon lioogo besomming maakte van duizend gulden, zynde met die van begin Maart tot begin Mei gezamenlyk f 1900. Een by vreemdeling en landge noot zeer bekend beambte, de lieer A. J. Konings, concierge en „explicateur" van de Gevangenpoort te 's-Gravenhage, is overleden. De opening van de Indische gebouwen dor Ned. afdeeling ter Parysche tentoonstelling is thans bepaald op 21 Mei, terwyi ze den 19den Moi voor de journalisten toegankeiyk zullen zyn. Uit Haarlemmermeer werd ge- meld dat do Zondagdionst tusschon Aalsmoer en Amsterdam van de stoomboot-maatschappy „Carsjens", waarschynlyk gestaakt wordt. Óns wordt meegedeeld dat er by de directie vooralsnog goen plannen bestaan dien lokaal- dienst op te heffen. Een eigenaardig schouwspel deed zich gisternamiddag to 6 uren op de Neudo te Utrecht voor. Een paar bejaarde lieden, waarvan de oen nota bene lam en de ander blind was, liepen arm aan arm (want de lamme moest don biindo leiden) in bo- schonken toestand van den eenen naar don anderen kant te zwaaien. De politie ontfermde zich ovor de twee ongelukkigen en bracht ze naar het hoofdbureau. (£7. D.) To Roeuwyk (Zuid-Holland) heb- bon de veenarbeiders het werk gestaakt. Zy eisckon per roe 10 conton moer te ontvangen de bazen willen 5 centon geven. Gisterochtend is te Ambt-Almeloo do brugwachterswoning op het eiland aan het Almelooscho Kanaal, eigendom van do Ovor- yselsche Kanalisatie-Maatschappy, goheel afgebrand. Een gedeelte van den inboedel is gered. Alles was verzekerd. De vrouwenmoord te Koewacht. Voor don rechter-commissaris te Middelburg zyn verschenen de twoe nieuwo getuigen, die verklaard hadden op don avond, waarop de moord kon hebben plaats gehad, licht te hebben zien branden in den keldor van den verdachten Misseghers en het hakken van vleesch en beenderen duidolyk gehoord hebben. Indien nu ook deze getuigen gedagvaard zullen worden, i3 het getal tot 66 verhoogd. De zaak zal "Woensdag 6 Juni en volgende dagen voor de rechtbank te Middelburg be- handold worden. Men schryft aan do „N. R. C." van de Belgische grenzen: Zooals wy meldden, is er by do gemeente Koewacht eon man gevangengenomen, die bezig was oen kar met acht vette varkens frauduleus in te voeren. Thans wordt beweerd, dat de Belgische tol beambten en gend rmes wat al te haastig zyn opgetreden en de man niet op Belgisch, maar op Nederlandsch grondgebied gevangen genomen, terwyi hy zelfs den Belgischen grond niet betreden had. Dit zou de zaak natuurlyk goheel veranderen en zou de koopman, die nog altyd gevangen zit, niet kunnen beschuldigd worden van smokkelen, maar zouden het daarentogen de dienaren der wet zyn, die de beestjes frauduleus ingevoerd hebben. Door den burgemeester van Koewacht en den ryks-veldwachior is reeds een nader onderzoek ter plaatse ingesteld en een vijftal personen, die getuigen geweest zyn van den aanslag, verklaren allen eenstemmig, dat de koopman gevangengenomen werd in de Noderlandscho gemeente Koewacht en wel 160 meter van do grens. Dit zou nog oen aardige geschiedenis kunnen worden, te meer, wyl, Daar wy vernemen, paard, kar en varken reods ten voordeele van den Belgischen staat zyn verkocht. Ton gevolge van een boschbrand is de stad Cerbat in Pennsylvanié geheel in do asch gelogd. Do inwoners konden intyds vluchten. Niettegenstaande de officieele tegenspraken scbynt de uitbreiding dor pest in Egypte een vaststaand feit te z(jn on hebben zich ook to Alexandria meerdere govallen geopenbaard. To Port-Saïd heeft men barakken gebouwd, om do pe6tiydors af te zonderen. Bloedvergiftiging. Zekere Thyssen, oud 64 jaar, te Haarlem woonachtig aan de Lange Margarethastraat, stootte zich dezer dagen in zyn woning met hot hoofd tegen een haDgende petroleumlamp, waardoor verwonding is ontstaan. Eergisteren is hy, volgens verklaring aan bloedvergiftiging, ton gevolge van do bekomen ver wonding, overleden. De oorlog tusschon Engeland en Transvaal. Het belangrijkste van de thans ontvangen oorlogsberichten is zeker wel dat van de „Daily Mail" uit Kaapstad, dat oen speciale stryd- macht voor de bevryding van Mafeking door Yryburg is getrokken. Is het berloht juist de „Daily Mail" is niet erg vertrouwbaar dan kan, nu reeds de helft van den weg is afgelegd, het ontzet van Mafeking binnen enkele dagen worden verwacht, en het werk van een half jaar lang zal weder, door tactische fouten der Boeren, nutteloos geweest zyn. Nadere byzondei heden over het gevecht aan de Zandrivier zyn nog niet ontvangen. Roberts meent wellicht, dat die er ook minder op aankomen, nu hy weer druk bezig is verder naar het noorden te trekken. De eenige kans die de Boeren hebben om den opmarsch der Engelsche overmacht moge- ïyk nog tegen te houden, is dat allen zich vereenigen en een poging wagen op een voor hen het meest goschikte plaats. Een concen- treeren dus van alle Boerontroepen is in de eerste plaats noodzakeiyk. Maar zouden zy dat zelf ook niet inzien? In een rodevooring te Birmingham ver klaarde gisteravond minister Chamberlain, dat de algemeene trekken van de regeling der zaken in Zuid Afrika als volgt zyn: De Britsche regeering is niet bereid opnieuw de onafkankolykheid der Republieken te erkennen. Haar grondgebied moet worden ingelyfd by Harer Majesteits gebied onder de Britsche vlag. Persooniyke vryhoden zouden ochter worden behouden. Na den oorlog moest er een tydperk van militair bestuur zyn, doch zoodra zulks veilig kon geschieden zou de Regeering de beide staten opnemen in don grooton kring der zelfbesturendo koloniön. Omtrent het terugtrekken der Booren van de Zandrivier-positio bevatten de Londonsclie bladen nog niet veel byzonderkeden. De cor respondent van de „Morniug Leader" seinde, dat do Boeren een sterke stelling haddon achter do Zandrivier, waar 20 kanonnen ston den, o. a. tweo Lange Toms. Do vyand was sinds do schermutseling tegon de Britsche voorhoede onder gonoraal Hutton met 3000 man versterkt, maar toch achtte do correspon dent hot twyfelacktig of do Booren in deze stelling zouden stand houden. Danrby sluit zich aan een Routor-telegram uit Welgelegen, meldende, dat do Booren hun kanonnen ten Noorden van do Zandrivier terugtrekken. Deze berichten toonon dus aan, dat een terugtrekken der Booren reeds voorzien werd. Slochts lord Roberts' telegrammen gaan iets verder. Het eorste is gedagteekend van Wolgelegen, zeven uron Woensdagmorgen en meldt, dat de divisies van Polo Carew en Tucker, het scheepsgeschut en het vosting- gesckut, en vier brigades caTalorio daar waren aangekomen. De vyand was toen nog aan de overzUde van do rivier en lord Roberts hoopte Donderdag zyn sterkte te kunnen ver kennen en den overtocht over do rhier to kunnen forceoren. Het tweede telegram is van Donderdag morgen 9.10, afgezondon van don veldtele- graaftoostcl op den kabel wagen by den staf en moldt, dat do Britsche troepen over de Zandrivier zyn: „Do vyand heeft nog een sterke stelling, maar wy dry ven hem lang- zamorhand terug." Hot derde telegram, ook van den ka belwagen gezonden om halféén Donderdag dag, meldt: „De vyand is in vollen terugtocht; hy had een stelling van 20 mylon longte. Onzo stel ling was nog langer. Met zulk een uitgebreid front kan men niet spoedig do verliezen ken nen, doch ik hoop, dat we niet voel geledon zullen hebben. De cavalorie en de rydende artillerie achtervolgt den vyand langs drie verschillende wegen." De militaire modewerker van de „West- minster Gazotto" vindt, dat de Boeren ver standig hebben gedaan met ten noorden van do Zandiivior terug t-e tiekken, daar de droge geul van die ïivier slechts, een geringo hin dernis was voor den Engelschen opmarsch on do nabyheiü van de Engelsche hoofdmacht hun geen tyd liet om de stelling behoorlyk te versterken. De Boeren zullen waarschijn!yk niet ophouden met terugtrekken voor zy Kroonstad bereikt hebbon, waar reods ver sterkingen moeten gemaakt zijn, of voor de Yaal tusschen hen en do Engelschen ligt. Wat er ton noordoosten van Thabanchu voorvalt is vooralsnog uit do telegrammen niet op te maken. Wegens do daaromtront ontvangen berichten is evenwel een bericht van de „Exchange Telegraph Company", mel dende, dat do Boeren - Donderdag met eene grooto macht waren gezien bij Eden, ten noordoosten van Thabanchu, niot van belang ontbloot. Volgens de „Daily Tolograph" staat dit leger onder bevol van president SLoyn on is hot 10000 man sterk. Een telegram uit Christiana (by Yeortion- Stroomon), van 8 dozer gedagteekend, maakt melding van het sneuvelen van generaal van As wegen, die hst Grik vnland-eominando aanvoerde in het gevecht by de Vaal. Volgens een bericht uit Aliwal-Noord, is de te.egraphische gemeenschap hersteld tus schen die plaats, Rouxvillo, Sinitbfield en Zastron. Te Rouxville en Smithfield moet hot zeer moeilyk zyn aan levensmiddelen te komen. Men zegt, dat kleine afdooJingen Booren nog stellingen innemen in de bergen. Uit Natal zyn goen belichten ontvangen, behoudens do aankondiging van een spoedig oprukken van Buller, en omtrent de Westgrens o. a. de mededeoling van lord Roberts, dat hy van Baden-Poweli te Mafeking oon zeer opgewekt telegram heeft gekregen. Voordat de zitting van den Transvaalschon Volksraad word gesloten, werdon moties aangenomen, waarin wordt betreurd, dat Groot-Britanniö niot is ingegaan op do vredes voorstellen der presidenten, dat lord Salisbury in z'(jn antwoord de feiton verdraaid hoeft voorgesteld en dank wordt gebracht aan de mogendhedon voor haar steun en sympathie. Verder werd een motie van protest togen de schendingen van de conventie van Genöve door Engeland aangenomen en de Regeering gemachtigd alle besluiten te nomen, die de omstandigheden mochten vereischen. Het ministerie van oorlog te Londen heeft weer een uitvoerig overzicht openbaar go- maakt van de verliezen, door hot Engelsche loger geleden sedert het uitbreken van den oorlog. De lyst vermeldt: Gesnouvold: 221 officieren, 2085 minderen (onderofficieren inbegrepen). Aan verwonding overleden: 54 officieren, 504 minderen. Aan ziekte overleden: 68 officieren, 2224 minderen. Door ongeluk overleden: 51 minderen. Totaal der dooden: 343 officieren, 4864 minderen. Vermist en krijgsgevangen170 officieren, 4221 minderen. Teruggekeerd wegens verminking of ziekte: 416 officieren, 7203 minderen. Algemeen totaal 17,217. In deze ljjst heeft het ministerie van oorlog niet opgenomen de gewonden, die thans nog ln de hospitalen van Zuid-Afrika verpleegd worden; zoolang ze niet naar het vaderland teruggezonden zfin, bestaat er kans, dat ze vroeger of later hun dienst horvatten. Hot aantal van deze gewonden wordt op 2500 of 3000 geraamd. Ook zyn natuurlyk de zieken en tjjdeiyk ongeschikten niet medegerekend. Een en twintig gevangenen, van land verraad beschuldigd, zyn voor de rechtbank te Grahamstown gebracht. De beklaagden zyn uit Queenstown, Woüohouse en Molteno afkomstig. Het hooggerechtshof te Kaapstad heeft gisteren het hooger beroep verworpen van Fourie, een Kapenaar, die door een krygsraad tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld was. Woensdag werd uit Pretoria aan de Parysche „Herald" gemold dat het gold on de goede ren, uit Engeland, aan de krygsgevangenen in Transvaal gezonden, op uitstekende wyzo verdeeld worden door don Amenkaanschen consul Hay en door Leigh Wood, agent van de Natalsche Bank, met welwillende mede werking der Transvaalsche regeering. De „Evening News" verzekert, dat het be richt, als zou de zetel der regeering van den Oranje-Vrijstaat uit Kroonstad naar Heilbron (40 myien noord-noordoost van Kroonstad en op 50 KM. van de Transvaalscho grens) over gebracht zyn, bevestigd wordt. De „Matin" meldt dat het een Duitsch schip gowoest is, dat te Lorengo-Marquez de kleeding- stukkon, enz. voor Transvaal bestemd, heeft aangebracht, dio op verzoek van den Britschen consul-generaal Crowe m beslag genomen zyn. Aan do „New-York Herald" wordt uit Brussel gemeld, dat een groot aantal Engolsche scheepsofficieren op Belgische booten ontslagen worden. Zoo heefc ook do ryke jacht-eigenaar Osterrioth te Antwerpon de Engelsche beman ning van zyn jacht „Selika" door oen Belgische vervangen. Volgens een bericht uit Engelsche bron, zouden do Transvaalsche regeeringsarchievon reeds van Pretoria naar Lydenburg zyn over gebracht. Do on der-staatssecretaris van oorlog de heer Wyndham heeft gisteren, op een vraag in het Lagerhuis medegedeeld, dat de namen van do by Wopener en elders gesneuveldo en gewonde manschappen, die deel uitmaakten van in do kolonie gelichte vrywilligerscorpsen, zoo spoedig mogelyk zouden bekend worden gemaakt. Minister Chamberlain verklaarde, dat de schade, die de trouwe bevolking in Natal had geleden, vergoed zou worden uit de oorlogs schatting, die den vyand zou opgciegd worden. De militaire medewerker der „Küln. Zeitung" heeft een oplossing gevonden voor de aan wezigheid van nog een belangrijke Bóeren- strijd macht in de buurt van Thabanchu, terwyi Roberts de grenzen van Transvaal meer en meer nadert. Men mag aannemen, datRoborts'strydmacht, welke don overtocht over do Zandrivier ge forceerd heeft, mot inbogrip van de gansche cavalerie-divisio van French, minstons 30,000 man sterk is, ongeveer driemaal zoo groot dus als de tegenover hem staande Boeron-stryd- macht, die wegons de bezetting van Winburg door Hamilton nog geen versterking heeft kunnen ontvangen van de commando's by Thabanchu en Laüybrand. Kennelyk wil Botha alleen tyd winnen om do commando's uit hot Zuiden gelegenheid te geven, zich by hem te voegen cn tracht hy daarom do Engelschen telkens op hun marsch naar de Vaal tegon te houden, maar wil Roberts juist alles aanwenden om hun daarvoor geon tyd to laten. Daarom hoeft by bljjkbaar eenige strate gische punten bezuiden den weg van Winburg naar Ladybrand door Rundlo on Brabant laten bezetten om do Boeren, die hun stellingen tusschen Thabanchu, Thaba Patchoa on Lady- brand ontruimd en thans een noordofijkor linie tusschen den Mequatllngsnek en Ciocolan bezet hebben, bezig te houden, zonder hen te dwingen naar het noordon to wjjkon en te trachten zich hy do hoofdmacht te voegen, welko Roberts dan des te gemak kol yker kan vernietigen of terugwerpen. Met de achter- bly vers zal hy het dan later wel klaar spelen. Uit de Zuid-Afrikaansche Mail Een correspondent van de „Tunes" beschryft het slagveld van de Koornspruit, by b'annahs- post, waar het convooi van Broad wood door do Boeien was overrompeld. Z(jn brief bevat niet veel belangryks, en hy spreekt ook van een „gevangengenomen attaché" en vermeldt, dat de Boeren meer bolangstelling getoond hadden in den aard der verwondingen van hun vyanden, dan zy or mcdeiyden mee aan den dag legden. Hy reed eerst mot con makkor naar dö hoeve boven, de drift. Een ambulance stond aan de deur en de Roode-Kruis-vlag wapperde daar. Het was eon Engelsche ambulance, zo wachtte tot zo luitenant Nix van het Ned.- Indischo loger, dio ernstig gowond was door een granaat, vervoeren kon. De ambulance korporaal vertelde, dat de Boeren nog goen tien minuten weg waron en men 't er voor gehouden had, dat allen als gevangenen behandeld zouden worden. De Engelsche gewonden waren echter niet op dio hoeve, maar in het station, waar het veldhospitaal van majoor North ze voorloopig opge nomen had. De hoeve en oen kraal, elk op een kopje staande, dat hoog boven de drift uitstak, waren op dien 30ston Maart door de Boeren bezet geweest, en de battery Q had er haar granaatkartetsvuur op goricht en de Boeren nogal verhes toegebracht. De drift was een natuurlyke verwyding van een bijriviertje der Modderrivier; beide oevers zyn sterk begroeid met struikgewas en wilgen.Op den voor grond, zoo verhaalt de correspondent, lag een verwarde massa overblijfsels van wagens. Spaken van raderen, versplinterde dissel- boomen en stukken hout, door de kanons kogels uiteengeslagen, lagen op hoopen. De gewonden waren weggebracht, maar de doo den lagen daar nog zooale ze gevallen waren. Het was een droevig gezicht: Kaffermonnere, die hun trouw met den dood bekocht hadden, een voorlooper, nog aan een touw zyn span hebbende, dat hem in den dood gevolgd was, dryvers, soldaton, die govallen waren terwyl ze in wilden galop de val ontvluchtten. De omgewoelde en doorploegde grond wees do plek aan, waarin de artillerie haastig gewend had, en de bruine plekken tusschen het gras duidden de richting aan van dien terugtocht. Hoopen doode paarden, nog in het gareel, lagen op de plaats, waar de kanonnen ge bleven waron, die later door de Boeren waren weggevoerd. Een brief van De Fiers, een Franschman, die met generaal De Villebois-Mareuil by Boshof gevochten heeft en daarna gevangengenomen is, aim den broeder van den generaal, bevestigt zydelings het verhaal, dat gisteren uit de „Kamper Courant" is overgenomen. Hy schryft: „Uw broeder doodde een Engelsch officier met zijn revolver en kreeg onmiddellijk daarna oen kogel in de rochterzy. Hy viel, uitroe pende: „Ik sterf als oen soldaat, mannen. Gy kunt nu do witte vlag hyschen." De lezing van de „Kamper Courant" is iets anders eu waarschynlyker. „De Echo", het te Ermelo (in Transvaal) vorscbynende nieuws- en advertentieblad van het Hoogeveld, bevat de volgende beschou wingen over den oorlog: Men zegt zoo dik werf: van achteren leert men een zaak bou- kennen, dan wanneer men er nog voorstaa en dat zal wel meestentijds waar zyn, Ou. ten opzichte van den oorlog, waarin we n al zes maanden gewikkeld zyn, is dit zo Hoe is het toch in velo opzichten gans- anders gegaan dan wy ons voorstelden J. we wisten wel, het zou heel anders t nu. in '81; we begrepen wei, dat de eerste viv heidsoorlog er maar spulletjes by zouden zy met hetgeen nu te gebeuren stond; wy vc moedden wel, dat onze vyand met een g duchte macht zou komen; maar wy hadd.. er heel wat tegenover to plaatsendui indien iemand gevraagd had, indien er v< den vyand eens een tachtig duizend m.. buiten gevecht gesteld zyn, zal dan dooork.c niet eindigen, we zouden volmondig toegv 8iemd hebben, in den waan, dat het Chris telijke Engeland dan toch wel genezon zo zyn van zyn goudkoorts; in de meening, di, dan een beter deel in genoemd land aan li; woord zou gekomen z\jn en de mensche- slachting tot een spoedig einde zou gebracw hebben. We hebben ons vergist. De slimme Cnamberiain en zyn vriendc wisten wel dat hun verwaande natie nog eo andere gevoelige plek bezat en toen het zu- huichelachtig vrome liedje van grieven en/., was ungespeold, word een andere toon aan geslagen, waar geheel Engeland gowilhg bc oor aan bood, nl. het biyven bestaan alseei. der eerste mugendheden, gelyk ookeonzynu voornaamste staatslieden het reeds eemgu maanden gelodon heeft uitgedrukt: „Het voor Engeland thans een quaestie van bestaan." We waren in 't begin van den oorlog zeer gelukkig, wo weidon er waariyk al aan gewooh te hooien dat de overv/inning onze was. Door die voortdurende overwinningen zijn we ge troost geworden, dat zoo velen, die we aan onze zyde gedacht hadden, met vóór ons waren. Ook lnorin hadden wy ons vergist; we meenden by 't begin van den kryg een stryd te zullen aanschouwen tusschen twee rassen, nl. het Afrikaansehe en het Engelsche ras. Do Natallors waren de eersten, ons in dezen te ontnuchteren, nauweiyks een viorde deel van hen wilde iets met ons te doe a hebben, de andereD, hoewel Afrikaners, be schouwden ons als hunne vyanden en zagen'i mot leede oogen aan, hoe onze commando's voortgingen. En hoewel velen uit de Kaap- kolome zich by ons aansloten, toch zal nieman i thans meer durven zeggen; dat het een strip- is tusschen Engeland en Z.-Afrika, maar ec. oorlog der beide Republieken met Engelanc. Doch, waar volon aan onze zyde gemis worden, die we er verwacht hadden, we zie. er thans ook duizenden, die we er niet vcn- wacht hadden. Verrassend mag dit in eci zeker opzicht lieeten. We weten immers alk. wol, hoe er dikwerf door velen met verachti::.. gesproken werd over de zoogenaamde „Uk landers." Dat de Engelsche uitlanders geci. sympathie by de oude bevolking kondon vei - werven, spreekt vanzelf, daar waren gegrond- redenen voor, die we allen wel weten; maiu dat ook do andere nationaliteiten zoo menig maal op dezelfde wyze bejegend werden, was op zyn zachtst genomen een grove onbillijk heid. By velen bestond een idee dat 't een grooto fout in iemand was, wanneer hy nu eens niet in Zuid-Afnka geboren was. Welaan, die duizenden dan, wolke niet dat voorrecht bezitten en toch dapper aan onzo zyde vechten, hebben die andoren dan nu eens beschaamd en wie thans nog niet ziet, wie der nationaliteiten de ware vrienden der Repu blieken zyn, zal het wel nooit zien en die moeten we nu maar stil in zyn hoekje laten mopperen en die moet zichzelf dan maar blyvon wijs maken, dat hy toch eigeniyk van een betere stof gemaakt is dan die anderen. Dit is een verblijdend toeken in deze bittere dagon, dat de verstandigen dien eigenwaan to boven zyn en krachtig de handen ineenslaan met een ieder, die naast hem strydt tegen den gemeenschappeiyken vyand. We hebben ons in veel vergist. We meenden de overwinningen zouden zoo voortduren, maar helaas „het kan verkeeren" zei een man uit vroegere eeuwen, en het is ook waariyk gekeerd. Dat heeft natuurlyk velen ontsteld, het kwam zoo ineens en het was zoo heerlyk telkens den vyand te ver slaan. Er bestaan natuurlyk oorzaken voor die plotselinge wending in den loop der zaken. We zouden ze ook kunnen noemen, maar willen dit thans niet. Alleen een paar vragen, misschien brengen ze tot nadenken: waren die schitterende overwinningen, welke we op zoo'n groote overmacht behaalden, en met zoo weinigen der onzen betaalden, bewerkt door men6chen of hoeft de onzichtbare wereld daarin de hoofdrol gespeeld en als het de laatste weken dan zooveel anders gegaan is, zou dan de fout schuilen by ons of zou daar een verandering gekomen zyn in dat hooger Bestuur? En nu willen we 't niet wagen weer op

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2