h* rrsjt Saterdag 13 iSïèi. A®. 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit iiomuicr bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 12 Mei. Feuilleton. MOOIE VROUWEN. PRIJS DEZER COERAET: Voor Deidon per 3 maandon. f 1.10. Franco por post,1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIÜN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grooter© letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt 0.05 berekend. De aandacht van B. en W?. word ge vestigd op do behoefte, die bestaat aan een bewaarplaats, in de onmiddellijke nabijheid 'der veemarkt, tot berging van de palen en hekken, waarmede de toegangen tot die markt worden afgesloten en voor de op de varkenmarkt gebezigde hokken. Sedert dat materiaal, hetwelk niet aan do pachters van de bediening der veemarkt toe behoort, doch gemeente-eigendom is, niet meer, zooals vroeger, kan geborgen worden in don stal voor besmet vee in het Wykstraatjo nabij de Lammermarkt, wordt het, na afloop der markt, op do Timmerwerf gebracht. Behalve nu, dat door haar ligging op eenlgen afstand van de markt, het brengen en balen van de hekken moer tijd en kosten vordert dan toen zfl in de onmiddellijke Dabyheid konden worden geborgen, is de Timmerwerf ook hierom geen geschikte bewaarplaats, aan gezien zy geen gelegenheid biedt bedoelde houten voorwerpen anders te bewaren dan in do open lucht en zy derhalve, aan den regen blootgesteld, veel te ïyder hebben. Met de Commissie van Fabricage zyn B. en Ws. van oordeel, dat in die behoefte ware te voorzien door aan de 2de Binnevestgracht naby den molen op den gemeentegrond een overdekte houten loods te plaatsen tot berging van bovenbedoeld markt-materiaal. Tevens zou dan de bascule van de varkens- waag in deze loods kunnen geborgen worden, waardoor te gemoet zou zyn gekomen aan de bezwaren, welke worden ondervonden, van i het in- en uitbrengen van dezen toestel door de zeer nauwe deuropening van het markt- kantoor, waar hy thans bewaard wordt. De kosten van een loods als bovenbedoeld i worden geraamd ongeveer 800 te zullen bedragen, te vinden uit den post voor onvoor ziene uitgaven, waarop thans nog ƒ32,748 beschikbaar 'zyn. De desbetreffende staat van af- en over- schryving wordt den gemeenteraad tevens ter vaststelling aangeboden. Biykbaar naar aanleiding van hetgeen in de zitting van den gemeenteraad van 8 Maart 1.1. werd ter sprake gebracht met be trekking tot den toestand van de sloot langs -den Zoeterwoudschen Singel, wordt thans i door bowoners en eigenaren van woningen tusschon de voorm. Koepoort en de Philoso- fensloot by adres tot den Raad het verzoek 1 gericht, om afdoende verbetering te willen brengen in den toestand, waarin dat gedeelte I der singel ten gevolge van de voor die wonin- r gen gelegen sloot verkeert. Dat die toestand zeer ongunstig Is, kan zeker niet worden ontkend en ongetwyfeld [zal, indien het voorbereide plan eener riolee ring van do gemeente, of van een de^l daar van, eenmaal tot uitvoering is gekomen, ook in de gestoldheld van bedoeld gedeeito 6loot afdoende verbetering worden gebracht. Om evenwel thans, in het vooruitzicht van een omtrent een rioleerplan te nemen beslis- 1 sing ten gerieve van eenige eigenaren en bewoners van woningen, den toestand van een betrekkeiyk klein gedeelte singel van gemeentewege te doen verbeteren, terwyl nog ■in tal van andere gedeelten der gemeente do toestand voorziening eischt, wordt zoowel r door do Commissie van Fabricage als door B. en Ws. ongeraden geacht. Zooals reeds in bovenbedoelde Raadsver gadering is opgemerkt, bestaat tegen dem ping en rioleering van de singelsloot of van gedeelten daarvan, geen principieel bezwaar, doch doze werken zullen thans door de eigenaren van de daaraangelegen porceelen of door andere belanghebbenden zeiven en op hun kosten moeten worden uitgevoerd; ter wijl het wenscheiyk is, dat zooveel mogeiyk aaneengesloten gedeelten der sloot worden gedempt. Willen derhalve adressanten dadoiyke ver betering, dan zou, indien door zoo mogeiyk een groot aantal eigenaren het verzoek gedaan word om zelf en voor eigen rekening te mogen dempen en rioleeren, daarop naar het inzien van B. en Ws. gunstig kunnen worden beschikt en zou, ten einde een draagiyken toestand te verkrygen, vergunning kunnen verleend worden om een uitloozing in de 6ingolgracht te maken. Op grond van het bovenstaande adviseeren zy derhalve op het verzoek om thans van gemeentewege den toestand van het bedoelde gedeelte sloot te doen verbeteren, afwyzend te beschikken en hen te machtigen aan adressanten mede te deelen, dat, indien door zoo mogeiyk een groot aantal eigenaren van perceelen, gelegen aan de sloot tusschen de voorm. Koepoort en de Philosofensloot het verzoek gedaan wordt om voor eigen rekening te mogen dempen en rioleeren, het gemeente bestuur bereid is zyn medewerking te ver- leonen. Met betrekking tot het verzoek van den heer W. Fontein, om aan het bestuur van de Christelyke Voreeniglng voor ziekenverpleging „Het Diaconessenhuis" vergunning te ver leenen tot het dempen van een gedeelte ge meente-sloot langs den Witten Singel, gelegen vóór het terrein, 6ectie M, vroeger No. 20, thans No. 1635 en 1636, deelen B. en Ws. mede, dat de Commissie van Fabricage, die tegen het verleenen dier vergunning, mits onder de gebruikeiyke voorwaarden, geen be zwaar heeft, het wenscheiyk acht, dat de demping nog 7 meter verder worde uitgestrekt, nl. tot aan de as van de langs het terrein ontworpen straat, omdat do aan het terrein grenzende helft dezer straat mede aan de Vereeniging toebehoort. En aangezien nu adressant heeft medege deeld, dat het bestuur ook dit gedeelte der sloot zou willen dempen, geven B. en Ws., zich met het advie3 der Commissie van Fabri cage vereenigendo, in overwoging aan genoemd bestuur, behoudens de rechten van derden, vergunning te verleenen tot bedoelde demping over een lengte van pl. m. 53.5 meter. B. en Ws. hebben den gemeenteraad ter vaststelling aangeboden een tweede lyst van aangeslagenen op de kohieren der plaat- seiyke directe belasting, dienst 1899, op wier aanslag wegens overiyden of vertrek uit de gemeente, afschryving kan worden verleend. Door do Commissie van het Kranzinni- genge8ticht „Endegeest'' werd sedert geruimen tyd de wenschelykheid uitgesproken, dat de gemeente in het bezit zou komen van de, ODmiddeliyk aan don straatweg, tegenover den ingang van het gesticht gelegen woning, aangezien deze, vooral door haar ligging, uit nemend geschikt is om eventueel tot portiers woning te worden gebruikt en voor den bouw van zulk een woning op het terrein van het gesticht aan den ingang, geon plaats beschik baar is. Nu zich de gelegenheid voordoet tot aan koop van dit perceel, meenen B. en Ws., zich met het gevoelen der Commissie van „Ende geest" vereenigende, daartoe een voorstel te moeten doen. Na onderhandelingen tusschen den Voorzit ter van hun college en den gemachtigde van den eigenaar van bedoelde woning heeft deze zich bereid verklaard tot verkoop van het huis met erf en tuintje, benevens het recht van beplanting van den daarvóór gelegen berm van den straatweg en de op dien berm aan wezige beplanting, voor een som van ƒ2500, behalve de op den koop vallende kosten, ten bedrage van ƒ100. Met het oog op het belang, dat de gemeente heeft, over deze woning met erf, gezamenlijk groot 430 c.A.,te kunnen beschikken, meenen B. en Ws., dat tot aankoop voor dit bedrag onder do gewone voorwaarden zal kunnen worden besloten; terwyi de benoodigdo golden uit leening zullen' moeten worden gevonden. Uit het ontwerp-adres van B. en Ws. van Don Haag aan de Tweede Kamer in zake grenswyziging met omliggonde gomeenten blykt, dat B. on We. eenige maanden geleden den minister van binnenlandsche zaken opmerk zaam hebben gemaakt op het ^gevaar, dat oen tusschon de gemeente Eóosduinen en de Maatschappy tot Exploitatie van Bouw terreinen „het Valkenbosch" gesloten over eenkomst dreigde te leiden tot loozing op de Loosduinsche vaart van de rioleering van het 50 heet. groote bouwplan der Maatschappy. B. en Ws. wyzen op den hoogst nadeeligen invloed van zoodanige loozing ook voor 's-Gra- venhage, daar ook de grachten binnen dozo gemeente daardoor verontreinigd zullen worden. B. en Ws. verzochten den Minister het ge meentebestuur van Loosduinen aan te spo ren de vervuiling van het boezemwater, die het gevolg zal zfln van het genoemde con tract met „Valkenbosch", te voorkomen. In de gewone voorjaarsvergadering van hot Nulsdepartemeiit alhier werden allereerst de volgende benoemingen gedaan: Tot leden van de commissie tot het op nemen dor rekening en verantwoording van den penningmeester des Departements en de daaraan verbonden inrichtingen de heoren F. A. Dee, J. J. Hasselbach en H. E. v. d. Heide; tot bestuurden vac. do hoer J. H. v. d. Burg, de heer C. C. Tieleman, vac. prof. dr. v. Geer, dr. R. Horst, vac. Goekoop do heer Goekoop herkozen en vac. dr. M. C. Dekhuyzen de heer J. Francoistot commis sarissen der Spaarbank vac. do hoer G. F. Alsohe do hoor H. Moinosz, vacature de heer C. H. Pleyte de heer A. li. Dros, terwyl herkozen worden de heeren mr. J. H. Goudsmit, D. Hartevelt H.Cz. en mr. A. Engel; tot commissarissen der Leesbibliotheek vac. ds. Van Kleeff, de heor C. C. Tloleman en herkozen de heeren J. H. Van Waveren en R. Dykstra; tot commissaris der Volkszang school herkozen de heor B. Blankenboig; van de Spaarkas herkozen do heeren K. T. Caron en D. Beuth; van de Volksbfleonkomsten gekozen de heeren C. Goekoop (vac. mr. O. W. Sipkes), J. Francois (vac. de heer J. M. Helling), terwyl dr. C. L. Rümko, als tusschen- tyds ingevallen, nu wederom is gekozen; tot leden van de commissie tot opnoming van de boeken en effecten der Spaarbank werden benoemd uit het bestuur ds. Van Kleeff en de heeren W. J. Suringar en F. F. W. Heintz. Tot afgevaardigde naar do Algomeene Ver gadering wonschte geen der tegenwoordige leden benoemd te worden, zoodat aan hot bestuur een benoeming uit zfln midden is overgelaten. Met den heer Lojenga zal nu de heer Van Kleeff afgevaardigde zyn. De punten van beschry ving, waarvan enkele door den Voorzitter eenigszins nader worden toegelicht, lokten geen nadere bespreking uit. De penningmeester diende de begrooting in voor het volgende dienstjaar: Hoofdstuk I gebouwen, ontvangsten 2175, uitgaven 2555 en Hoofdstuk II Administratie, ontvangsten ƒ1691, uitgaven ƒ1311, zoodat de begrooting in ontvang en uitgaaf sluit op 3866. Daarna kwam aan de orde een voorstel van commissarissen der Spaarbank, om nl. artt. 15 on 18 van het reglement te wflzigen in dezer voege, dat er een commissie benoemd worde uit commissarissen van drie leden, belast met hot dageiyksch beheer der financiën, aan wie een jaarlyksche vergoeding kan worden toegelegd, welke gezamenlyk niet meer dan 4500 mag bedragen, terwyl deze commissarissen, ingeval zy vergoeding erlangen, slechts e6n raadgevende stem hebben. In verband daarmee werd ook een wyziging van art. 18 voorgesteld. Nadat do heeren Van Oordt en Goudsmit de voordeeion van deze reglements-wyziging hadden aangetoond, word bosloten a.s. Vrijdag te vier uren een buitengewone vergadering te beleggen, om over dit voorstel te besluiten. Evenzoo zal in die vorgadoring gestemd worden over het voorstel om artt. 8, 13 en 18 van het reglement dor Bewaarschool te wy'zigen en dientengevolge artt. 14, 15, 16 en 17 te doen vervallen. Omdat vier leden van de commissie voor de Bewaarschool hun functiën neergelegd hadden, oordeelde het bestuur, dat het wenschelyk was, om het beheer van de Bewaarschool te brongen by het bestuur, geiyk het vroeger ook was geweest. Natuuriyk zal aan het eenig overgebleven lid der commissie namens het Departement, mot betuiging van grooten dank voor zyn steeds betoonde diensten, van dat besluit worden kennis gegeven. Het programma is verschenen van den door de zeil- en roeivoreeniging „Hollandla" uitgeschreven roeiwedstryd op Zaterdag 2 Juni a. s. des morgens te elf uren en van den zoilwedstryd' op Zondag 3 Juni des middags te twaalf uren. Voor de roeivaartuigen bevat het programma 9 nommera, beginnende met achtriemsgieken voor seniores eh daarna voor juniores, en voor de zeilvaartuigen 12 nommers. De inschryving tot deelnoming zal moeten geschieden schriftoiyk, franco by don secretaris H. Le Coultro te Bodegraven, voor do roei vaartuigen vóór Donderdag 24 Mei en voor de zeilvaartuigen vóór 27 Mei. Do inleggelden mooton by gevoegd worden. Do keuring der zeilvaartuigen eo zoo noodig der roeivaartuigen geschiodt op Yrydag 1 Juni, 's namiddags van 1 tot 4 uren aan 'e-Molenaarsbrug. De roeiwedstryd zal plaats hebben op den Ryn vóór 's-Molonaarsbrug, zoo noodig zullen vóórwedstryden te 10 uren gerooid worden; do zeilwedstryd op het Braassomermeer. Na afloop van beido wedstryden zal een diner plaats hebben in de „St.-Joris" te Alphen. Prysuitdeeling van den roeiwedstryd onmid dellijk na afloop aan 's Molenaarsbrug; van den zeilwedstryd na het diner Den 29ston Mei a. s. zal te 's-Gravonhage de dorde conferentie voor het Internationaal Privaatrecht geopend worden. Allo Regee ringen, hiertoe door de Nederlandsche uitge- noodigd, hebben die uitnoodiging aangenomen. Bolangryke onderdeelen van het familierecht en erfrecht zullen op deze conferentie in behandeling komen. Door den kolonel, commandant van het 4de regiment infanterie, is de sergeant J. H. Barens, van het 3de bataljon van het corps, aangesteld tot sergeant, bestemd om zoo noodig de plaats van een luitenant te vervullen by de 3de compagnie van het 2de bataljon alhier. De detacheering by de Kweekschool voor Zeevaart alhier van den tot de rolle van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam behoorenden kok A. De Boer is met heden ingetrokken. De tweede jaarvergadering van do Ned. Opera-vereeniging zal 28 dezer in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage worden gehouden. O. a. komt in behan deling een voorstel om het hoofdbestuur uit te noodigen krachtige maatregelen te nemen tot oprichting van andere plaatselyko afdeo- lingen. Op 15 en 16 Mei a. s. zal in „De Brakke Grond" te Amsterdam onder directie van de heeren C. F. Roos Co. een publieke ver- kooping van moderne schilderyen en teeke- ningen plaats hebben, waarvan een met zorg bewerkte catalogus is .verschenen, versierd met eenige photographische lichtdrukken, welke aan de beschry ving een eigenaaidig karakter verleenen en de waarde van den catalogus bolangryk verhoogen. De krankzinnigheid in ons land neemt 6teeds toe. Door het bestuur dor „Vereeniging tot Christelyke Verzorging van krankzinnigen in Nederland" wordt voorgesteld,een viordo stichting op te richten. Gedep. Staten van Noord-Holland namelyk hebben thans aan de algomeene vergadering dier Vereeniging en dit is de reden tot dit ingrypende voor stel de vraag gedaan aan liet bostuur om opname van 50 patiënten gedurende tien achtereenvolgende jaren. Naar men aan „Het Vaderland" uit Den Helder bericht is Hr. Ms. „Zeeland" uit West- Indiö vroeger teruggeroepen dan oorspronke- ïyk bepaald was. Deze bodem zal by terugkomst gereed ge maakt worden om Hr. Ms. „Friesland" in de Delagoabaai te vervangen. Het stoomschip „Admiral" (uitrois) ver trok 10 Mei van Napels; de „Myrmidon", van Amsterdam en Liverpool naar Java, pas seerde 10 Mei Port-Said; do „Amsterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 11 Mei van Boulogne-sur-Merde „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 11 Moi van Periin; de „Gedó" vertrok 11 Mei van Padang naar Rotterdam; de „Priarn" vertrok 8 Mei van Batavia naar Amsterdam, via Marseille; de „Sindoro" (dubbel-schroefstoomschip) arri- veerdo 11 Mei van Rotterdam te Padang. Noordwykcrhout. Do beide regendagen In het begin der week hebben hier wondoren gewrocht. Wat een stoffige zandwoestyn was, is eonsklaps veranderd in een liefeiyke oase. 't Is of de knoppen der boomen met feeönvin- geren zyn aangeroerd, om het liofelyksto, het teerste lentegroen te voorschyn te tooveren. Wel zyn de avonden nog te koud ora buiten te zitten en te genieten_van hot gekweel van den nachtegaal, al lokt hy, tot bynft raidden in de kom der gemeente, met heldoren slag vriendelyk daartoe uit. Vannacht heeft het zelfs gevroren en men maakt zich bo- zorgd over de vruchtboomen, waaronder do peer vooral zoo veelbelovend was. Toch is het ons onmogeiyk onder hot heeiiyke zon netje van heden de zaken zwarter in to zien dan ze mogeiyk zyn en wo willen maar hopen, dat moeder Natuur niet heeft afge broken, wat zo opbouwde. Dat de mildere natuur ook de harten der menschon milder 28) Doch toon zy nu de oogen naar de vreemde 1 opsloeg en de nieuwsgierige blikken van deze I vrouw ontmoette, wier sieriyke kleeding de evenredigheid van haar gestalte en den vorm van haar gelaat byzonder goed deed uitkomen, van deze vrouw, wier houding zelfs ln de [hoogste kringen als onvergoiykeiyk word geprezen en wier zelfbewustzyn teergevoelige naturen imponeerde, werd het haar toch bang om het hart. Zy kon niet anders dan angstig naar haar echtgenoot opzien. Hy stond met een somber, doodsbleek gelaat naast haar. Do glimlach, welken do markiezin op de lippen had, een koude, onaangename glimlach, joeg Greta oen gevoel van vrees aan, waarvan zy zich niet zoo spoedig rekenschap wist te jgoven, maar dat haar handen, welke het blaadje vasthielden, deed beven, j Het rinkelen van het kopje deed Klaussen niet langer dralen. „Myn vrouw," vulde hy ihaastig aan. „Mevrouw de markiezin De JBeauremont l" Dit laatste woord, dat al het bloed naar Greta's hart dreef, bracht haar geheel van 'haar stuk. Met een kreet deinsde zy achteruit, Izoodat het blaadje rinkelend op den grond viel. -} Misschien zou zy zelve ook neergevallen l*y'n, wanneer Klaussen niet, ten hoogste jverontwaaadigd en ontsteld, Greta's arm in Wen zyne gelegd en haar de kamer uit gebracht had. Toen hy na eenige minuten, zichzelven met moeite beheerschend, terugkoerdo, was Ines De Beauremont verdwenen. Hy hoorde haar rytuig wegrollen. In dat oogenblik was het hem te moede, alsof zyn levensader doorgesneden, alsof hy uit de ryen dor levenden gestreken was. Hy wierp zich in den stoel, waarop de markies de comedie van haar plotselinge duizeligheid had gespeeld. Het scheen hem toe alsof hy afscheid van haar, van zyn bestaan, van zichzelven nam. Greta's meid, de oude Kathrien, had de ontdane jonge vrouw geen antwoord op haar vraag naar het gebeurde kunnen ontlokken. Zy stond nog peinzend achter de deur, toen Olaf's voetstap op de boventrap weerklonk. Hy had boven lang op Klaussen's terug komst gewacht, was lang met zichzelven te rade gegaan. Zonder even binnen te gaan, wilde hy de deur naar Klaussen's woning voorby loopen, toen hy zich aan de mouw voelde trekken. „Een enkel woordje, mynheer Harmsen," fluisterde Kathrien met verlegen vertrouwelyk- heid. „Het is maar, wyi zich nu de gelegen heid voordoet, dat wy alleen zyn. Zy -ie onlangs by myn voorstel „Zeg nu maar wat gy te zeggen hebt," beval Olaf ongeduldig. „Jal" zeide Kathrien, haastig een besluit nemend. „Het hapert met het geld. Ik heb het vroeger mynheer steeds maar behoeven te zeggen, wanneer het noodig was. Eerst deed mevrouw Klaussen het, doch daarna zond zy my. Nu wordt hy boos, wanneer ik kom. By de winkeliers hebben wy op rekening gekocht en die willen nu geki hebben, ten minste een gedeeito van hetgeen hun toekomt. De melkboer, van wien do kleino de melk krygt, heeft vanmorgen gezegd, dat hy morgen voor het laatst kwam, wanneer hy dan het geld niet kreeg of ten minste de helft Olaf had onder hot aanhooron van dezo haastig gofluisterde woorden zyn wandelstok steeds met meer kracht op den grond gezet. Zyn gelaat betrok en drukte grooto misnoegd heid uit. Iiy was altijd een spaarzaam, nauw gezet man geweest en daarby zeer kiesch en teergevoelig van aard. Zyn eerste gevoel was daarom ook zelfverwijt, dat hy door zyn veelvuldige bezoeken tot dit tekort mede bijgedragen had. Nog had by met zyn verschynen in hot atelier zyn doel niet bereikt, nu kwam deze nieuwe ervaring er by en diep medelijden vervulde hem met de jonge vrouw, die een man aan zich geketend had, die niet eens meer voor haar dagelyksche bohoofte kon zorgen. Olaf, die dagelyks met opgewektheid en volharding de werkzaamheden van zyn beroep verrichtte, gevoelde iets als verachting jegens den plichtvergeten vader van den kleinen Hans. Hy trok zyn portemonnaie uit den zak en drukte Kathrien een banknoot in de hand. „Mevrouw Klaussen verneemt bier niets van, begrepen?" zeide hy kortaf. „Ik zal met mynheer spreken. De jongen mag zyn gewone melk niet missen." Hy snelde de trap af, terwyl hy het parfum, dat Ines De Beauremont achtergelaten had, met den zakdoek van zich waaide. In het slechtste humeur bracht hjj den namiddag door. De groote wereld, die reeds lang van de verhouding tusschen Klaussen en de markiezin afwist en dit pikante thema grondig behandelde, had Olaf genoeg stof gegeven om zyn vriendschapsplicht nog eens U vervullen, nL door Klauasea mee te deelen, welk een slechten naam zyn huiselyk loven door dezo geruchten reeds had gekregen. Olaf was vanmorgen om geen andere reden naar Klaussen gesneld dan om hem te nood zaken do betrokkingen met de markiezin op to geven. De laatste ervaring, welke hy had opgedaan, spoorde hem aan dien avond nog het verzuimde in to halen. Hy liep in gedachten verzonken door het menschon- en wagongedrang. Het was juist de tyd, dat de schouwburgen begonnen, en scharen stroomden voorby. In de Leipziger straat, do voorname winkelstraat, was de drukte het grootst. Uit een restauratie kwam een troepje jongelieden en zette in oen zeer vrooiyko stemming koers naar de standplaats voor rijtuigen. Een vrouwengestalte, in het zwart gekleed, met de voile dicht voor het gelaat on in den arm een pakje, kruiste hun weg. In een oogwenk zag zy zich omringd, zóó snel en zóó dicht, dat aan een ontkomen niet te donken viel. Van alle kanten toegesproken, met belee- digende vragen lachend overstelpt, in doode- lyke verlegenheid, deed Greta vergeefscho pogingen om aan haar pynigers te ont vluchten. Haar emeekende stem deed slechts den overmoed der jongelieden toenemen. Een der jonge mannen had de brutaliteit haar voile te grypen, welke haar van angst gloeiend gelaat verborg. Greta trachtte zyn hand af te weren; zy voelde de hare gegrepen en „Wat is hier te doen?" riep in hetzelfde oogenblik een forsche stom achter haar. „Waarom laat gy deze dame niet ongestoord gaan? Heidaar, politieagent l Hier is iets voor je te doenl" Dat zeggende schoof OUf nel ée kwel geesten der jonge vrouw op zydo on nam Greta's hand in do zyne. „Dat heeft geholpen," zeide hy, terwyl hy de jonge mannen, die zich haastig uit de voeten maakten, een oogenblik nakeek. „Maar ik vraag u," wendde hy zich verwytond tot de jonge vrouw, „hoe kan men zich ook zoo blootstellen? Zoo ik niet toevallig dezen weg genomen had „Hot is de oerste keer, dat ik zoo laat haar lippen beefden nog van den doorgestanen angst. „Katharina was zoo moe van het wer ken, en Hansje had geen biscuits moer, en nu wilde ik nog gauw Olaf werd het warm om hot hart. Het geld voor dozo lekkerny voor het kind had hy pas dien namiddag Katharina in do hand godrukt. „Ja zool" zeide hy, haar vingors even drukkond. „Gy hebt natuuriyk geiyk. Maar eon andere maal kunt gy het wol wat betor overleggen, nietwaar?" „Zeker l" Haar neerslachtigheid wortelde veel diepoï dan in het zoo juist gelukkig ontkomen gevaar. Het gevoel van schaamte, dat zich van haar had meester gemaakt, werd onder drukt en verstikt door het tooneel van dien namiddag. Het doodsbleek© gelaat van haar man, dat hy met strakkon blik van haar afwendde, stond Greta voortdurend voor oogen en vervulde haar ziel mot do bangste ver moedens. Zy kon die niet van zich afzetten, evenmin den naam vergeten, die als een onweerswolk boven haar ouderiyk huls had gehangen. (Wérdt vtrvtyL)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1