Je LciÉclie Wielrpclieol", „De Leidsche Wielrijschooi', 42, Haarlemmerstraat 42. De Gracieuse. 42, HAARL.STRAAT 42, CEBRs. STRAATSBURG. Wandelkaart Van VOGELENZANG tot SCHEVENINGEN. Het Leidsche Volkshuis. MUSIS SACRUM. BOUWGROND AAN6ESTE0ING. Katwt a/Zee. HOUTVEILING Houtwaren en Afbraak, Openbare Vrijwillige Verkooping, AANBESTEDING. vrije Kamer met volledig Pension. Openbare Vrijwillige Verkooping, is haar eigen Reclame, vandaar haar toenemend bezoek. Resds honderden handteekeningen door onze Leerlingen geplaatst. Dagelijks geopend van 's morgens 7 nren tot 's avonds 10 nren. Vrije bezichtiging. Interc. Telephoonn. 238. Omstreken van Leiden, Gegstgeest, SassssMm, Lissa, Hillegom, Bennebrsek, ens. ƒ100, ƒ130, ƒ160, ƒ180 de Firma IQ. LANGEZAAL Zn., Maskerade te Leiden. op Maandag 14 Mei 1900, des avonds te halfnegen precies. Programma's, tevens bewys van toegang ver krijgbaar Zaterdagavond van 7 tot 10 nren aan het Volkshuis, tegen 5 Cents, op den avond zei ven tegen 10 CentS. ,260 26 Ingang Apothekersdijk. TE KOOP. Solide qualiteiten. Billijke prjjzen. GEBRS. STRAATSBURG. Botermarkt 2. A. MOLKENBOER. BEL4NGBIJKE VEILING. nieuwe BOMSCHUIT, Meabasalt. De Winterbloemtuin. Verkooplokaal Papengracht 6a. --ga————mmmammtÊtm Do oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Uit de Zuid-Afrikaansche Mail. De „Volksstem" schrijft over generaal Joubert: Met het betreurd overladen van comman dant-generaal Joubert wordt, naar we ge- looven, een tijdperk in de politieke geschiedenis afgesloten, dat alleen verstaanbaar is voor degonen, die ingewijd zyn in de intieme historie van hot Transvaalsche volk. De staatkundige rol, welke wijlen de heer P. J. Joubert heeft vervuld van dat hy het openbare leven van z\]n medeburgers heeft geleid en bc-invloed, is eerst dan goed verstaanbaar, wanneer in het oog wordt gehouden hoe de overledeno oorspronkelijk beschouwd is ge worden als de drager en voortzetter der aspiratiön en tradities van de talrijke groep onzer oudere bevolking, welke samengevat wordt onder de benaming der Pretorius- menschen, in tegenstelling met de Potgieter- menschen, die weer hun eigen groep vormden lii onze oudere samenleving. Lange jaren heeft deze onderscheiding voortgesluimerd, nadat eindelijk de reden van bestaan der twee hoofdgroepen die weer in kleinere fracties waren onderverdeeld scheen te hebben opgehouden. Doch zoowel politieke als kerkelijke wrijvingen hebben er toe bijgedragen om in den boezem des volks do oude verdeeling gaande te houden, een vordeeling welke in de oogen van het publiek zd het dan ook niet heelemaal met recht werd verpersoonlijkt in de bij herhaalde piesidentsverkiezingen en by andere gelegen heden steeds contrasteorende figuren van Paul Kruger en Piet Joubert Het oogenblik is nog niet gekomen om de ntieme historie der aanvangsjaren van het Transvaalsche volk te behandelen. Wel echter dunkt het ons van pas, om er op te wijzen, hoe het verdwijnen van de Joubert-flguur nit het staatkundig perk onzer natie waarschijnlijk mede zal bijdragen tot de definitieve vervor ming onzer inwendige politieke stroomingen, een vervorming, welke trouwens noodwendig moest komen, nu, dat zooveel duizenden nieuwe burgers tot het Transvaalsch staatsverband zijn toegetreden. De nagedachtenis aan generaal Joubert als aan den man, die vast overtuigd was, dat een vreedzame vermenging der heterogene bestand- deelen van Zuid-Afrika's blanko bevolking mogelijk en doenlijk was, zal blijvend geöerd worden door de Afrikaners, te meer nog, omdat de ironie van het noodlot gewild heeft, dat die zelfde vreedzaam gezinde staatsman tot twee maal toe als opperbevelhebber der Transvaal sche troepen in conflict met den Britsch- jmperialen factor is opgetreden. Over het gevecht by Karee Siding op 29 Maart meldde een officieel bericht, den 30en te Pretoria uitgegeven, het volgende: Volgens berichten had er gisteren een ont moeting plaats tusschen een vorkenningscorps van generaals Smuts en Botha met den vijand by Karee Siding en Tafolkop, een paar uur ten zuiden van Brandfort. De Engelschen waren dien morgen uitge trokken en hadden de randen en kopjes aldaar in bezit genomen en zy trokken met een groote macht langs de spooriyn op. Onze burgers, daar aankomende, besloton den vyand te stuiten en een gevecht ontstond, dat ongeveer zes uren duurde. De vijand was ongeveer 10 of 18,000 man sterk tegen onze menschen ruim 2000. Toen de lanciers ten slotte trachtten om door onze westeiyke posities heen te komen, besloten ODze burgers stadig terug te trekken op onze hoofdmachten. Het verlies van den vyand moet aanmerkeiyk zyn geweest; aan onze zyde eenige gewonden en, zoover be kend, geen dooden. Een nader officieel bericht meldt: Alhoewel de vyand den geheelen Tafelberg in bezit had, hebben onze burgers hunne posities gehouden tot drie kwartier voor zons ondergang en retireerden, daar de lanciers in een noordeiyke richting trokken met het doel ons te omsingelen. De vyand heeft zware verlie zen geleden.Op een distantie van 400 treden wer den van hen neergeschoten door burgers onder veldkomet Zwart. De vyand stormde de posities van Utrecht en Wakkerstroom tot driemalen toe, maar werden telkens teruggeschoten. Al onze kanonnen werden in veiligheid gebracht. Een gedeelte van het verkenningscorps met burgers te zamen 17 man, hebben den vyand, ten getale van ongeveer 400, die zich in de richting naar Rietpan begaven, den geheelen dag tegengehouden en hebben 100 beesten teruggenomen, die de troepen buitgemaakt hadden. Ons verlies is: 2 dood en 15 gewond. Do vyand ruim twee uur te paard van Brandfort, de burgers zyn vol mood. Over het gevecht by Sannahspost deelt hoofd commandant Christiaan De Wet alsnog mede Onze menschen verdeelden zich in twee ge deelten, een van ongeveer 400 man en een onder van 1100 manschappen, welke laatsten met zich voerden kanonnen en maxims en tot op ongeveer 3 a 4000 treden den vyand naderden, die op do bult by de waterwerken tusschen Moddorrivier en Koornspruit gekam peerd was. Tegen 4 uren in den morgen, na een rit van 3 uren, namen de 400 man posi ties in Koornspruit aan de onder- en boven- zyde, waar de groote weg van Bloemfontein Koornspruit doorgaat. Tegen dagbreek zagen wy hun groote kamp voor ons aan de zyde van Sannahspost, doch daar de 400 man geen grof geschut haddeD, wachtten zy, totdat do kanonnen van de 1100 man den vyand zouden gaan beschieteD. Het bleek onzen men schen toen ook, dat de Engolsche troepen van Thabanchu en Newberry, welke den nacht te voren van Ladybrand gevlucht wareD, zich hier bevonden. Dit was ln zooverre een verrassing voor onze menschen, aangezien zy alleen wisten, dat de wagens dezer troepen op wog hierheen waren gegaan. Weldra vuurden van het oosten onze kanonnen op den vyand, welke daarna al spoedig met grooten spoed naar do drift, waar de 400 man lagen, vluchtte. De burgers daar bleven stil en vertoonden zich niet voor den vyand tot hy genaderd was vlak by de wallen der rivier, met zich voerende zyn kanonnen. Plotseling knalden onze Mausers en de vyand, die ons daar niet verwacht had, maakte rechtsomkeert en vluchtte tot ongeveer 1500 treden terug; het gelukte onzen burgers echter van de 6 of 7 kanonnen van 4 of 5 de paarden dood te schieten, zoodat de artillerie deze kanonnen moest achterlaten en slechts 2 kon medenemen. Nu ontstond een gevecht van af de plek, waarbeen zy teruggevlucht waren, dat onge veer 3'/2 uur duurde, doch daarna heten zij ook de 2 kanonnen in den steek en vluchtten naar het zuiden, achtervolgd door de onzen. Een aantal werden gevangengenomen, ook werden een groot aantal wagens, alle vol geladen en meest bespannen met muiion, buitgemaakt; juiste aantallen zullen nader opgegeven worden. De vyand voerde tydens hot gevecht dooden on gewonden weg, toch lagen op een zydo van het slagveld nog oen 100-tal dooden en gewonden. Ons verlies 2 dood en 5 gewond. (Volgens eon beter bericht 3 dood en 10 gewond Behandeling van Bóeren-krijgsgevangenen Aan den brief van een landgenoot, te Elands laagte door de Engelschen gevangengenomen, wordt het volgende ontloend *de brief is van 7 April 11. en verzonden van het schip „Mongolian"): „Na een betrekkeiyk draaglyk verbiyf aan land werden de gevaogenen van Elands laagte, vermeerderd met een groot aantal menschen van Cronjó, opnieuw op oen trans portschip gezet, ditmaal op de „Mongolian", waar de toestand nog ellendiger dan vroeger op de „Catalonia" en de „Manilla" was. De gevangenen zyn letterlyk op elkaar gosmoten. Het voedsel is karig en slecht. Men kan zyn kleeren niet reinigen. Bovendeks mag men tornauwernood een oogenblik vertoeven. Benedendeks is het niet uit te houden. De atmosfeer is er benauwd en stinkend. Het krielt van ongedierte. Slapen in de hangmat is dan ook hopoloos werk. Bezoeken, zelfs van don consul-generaal van Nederland, zyn streng verboden. Petities hadden tot het afzenden van den brief niots uitgewerkt." Het crimineel© gerechtshof te Kimberley heeft twee menschen met Hollandsclio namen vrygesproken, die -beschuldigd waren v.wi verraad en rebellie, omdat zy deel hadofii uitgemaakt van een gewapond goleide voor uitgewekenen en goederen in beslag hadden genomen, die aan Engelscho onderdanen toe behoorden. in het Notarishuis aan Den Burg te Leiden, by opbod op Zaterdag 19 Mei 1900, by afslag op Zaterdag 26 Mei 1900, telkens des avonds te half acht, ten overstaan van J. F. MEINERS, Notaris te Leiden, van: No. 1. Hot fraaie BUITENVER BLIJF „Buitenzorg" aandenHoogen Ryndyk, H, No. 153, onder de ge meente Zoeterwoude, naby den Tol en het Leiderdorpsche hek, met groo ten Tuin, waarin Vyver, Vrucht- en andere Boomen, Koepel, Schuurtje en Kippenhok met Ren, alsmede Voetpad, Berm en Boomon, kadastraal bekend gemeente Zoeterwoude, Sectie A, Nos. 4717, 606 en 2419, te zamen groot 24 aren, 35 centiaren. Het Heerenhuis bevat, boneden: ruime Vestibule met Marmer bevloerd, grooten Kelder, fraaie Tuinkamer met Stookplaats, en toegaüg tot het Koetshuis, Kamer en Suite aan den Ryn, groote Koepelkamer met riant uitzicht op de brug en den Ryn en ingang tot het Bordes, Huiskamer vast Buffet, Doorloop met twee Kasten, tweeden ruimen Kelder, groote Keuken en By keuken, Mangelkamer, Plaats met Brandstoffenhok, Schuiten buis. Boven: ruime Portalen met Kasten, Provisiekamer, Knechts kamer, Zolder boven deze beide kamers, Biljartkamer, Logeerkamer, Koepelkamer, Slaapkamer, alle aan den Ryn; groot Portaal met Kast en Closet. Aan den Tuin kant: ruime Slaapkamer, groote Kamer met zes Kasten met planken en twee Hangkasten, Studeerkamer, Meidenkamer met drie Bedsteden, en verder Beschoten Zolder, loopendo over het goheele Huis met vier afge rasterde Bergplaatsen en Ton met Porspomp. Alle Kamers zyn behangen, gepla fonneerd en de meeste van Stook plaats en Kasten voorzien. Het perceel heeft electrische geleiding. Naast het Heerenhuis: ruim Koets huis, klein Koetshuis, Stal voor 2 Paarden, waarin Kast en Perspomp, open Plaats met twee Berghokken, waarboven Zolder. Het perceel heeft twee groote, gemet selde Regenbakken en Pompwater. No. 2. Het schoone BUITENVER BLIJF „Rynrust", met grooten, smaakvol aangelegden Tuin, met Vyver, Vrucht- en andere Boomen, Bergplaats, benevens Voetpad, Berm en Boomen, naast het vorige perceel, onder de Gemeente Zoeter woude, gemerkt H. No. 161, kad. bekend Sectie A. Nos. 4718 en 2990, te zamen groot 16 aren 76 centiaren. Het Huis bevat, beneden: Kamer, Kamer en Suite, Huiskamer, Keuken en grooten, drogen Kelder, en b o v e n twee Kamers aan den Rjjnkant, twee Kamers, uitzicht gevende in den Tuin, Dienstbodenkamer en ruime Berg- plaatsen onder den afgeschoten Zolder. De Kamers zyn behangen en ge plafonneerd en de meeste van Stook- plaats en vaste Kasten voorzien. Het perceel heeft Regen- en Pomp- water. No. 3. Hot BURGERWOONHUIS met TUIN en SCHUUR aan den Hoogen Ryndyk, tusschen de Tuinen der vorige perceelen, Gemeente Zoeter woude H. No. 162, kad. bekend Sectie A, No. 4719 groot 1 are 6 centiaren, bevattende: 'Gang, Kamer met Bed stede en Kast, Kamer en Suite, Keu ken met Glazenkast, en verder be schoten Zolder. De Kamers hebben Stookplaats en zyn behangen en geplafonneerd. Dit perceel heeft Regen- en Wel water. Perceelen 1 en 3 zyn in eigen ge bruik. Perceel 2 is verhuurd tot 1 November a. s. voor f 400. per jaar. De grondlasten bedragen van per- ceel 1 f 67.95, van perceel 2 f 82.55 en van perceel 8 f 4.05. Aanvaarding by de betaling der Kooppenningea op 1 Augustus a. s. Te bezichtigen op Dinsdag en Donderdag van 2 4 uren, mits voor zien van toegangsbewys, afgegeven door den Notaris. 8824 114 Nadere inlichtingen zyn te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris, Breestraat 89, alwaar tusschen de dagen van veiling en afslag, van 9 tot 3 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één Yijfde der verhoogsom. Op Woensdag den lOden Mei 1900, zal,'s voormiddags to elf aren, in het Nutsgobouw, worden AAN BESTEED» Het maken van een kouten Werkplaats met afdak, zolder, enz., op het terrein in de Waard, voor de Kon. Ned. Grofsmederij alhier. Aanwijzing in loco zal geschieden op Maandag 14 Mei, des voornriddags te elf uren. Bestek en teekening zfln te ver krijgen tegen betaling van 50 ets. by den Architect 4162 22 W. O. MULDER. Een Heer, z. b. b. h. h., zoekt tegeo 15 Juni een Brieven met opgaaf van prys onder No. 4252 aan het Bureel van dit Blad. in het Notarishuis aan Den Burg te Leiden, by opbod op Zaterdag 19 Mei, by afslag op Zaterdag 26 Mei 1900, telkens des avonds te lialfacht, ten overstaan van J. F. MEINERS, Notaris te Leiden, van: Het groote, goed onderhouden en op een der besto standen gelegen HEERENHUIS met PAKHUIS en POORT, aan den Apothekeredyk No. 84, te Leiden, en aldaar kadastraal bekend Sectie H, nummer 460, groot 8 aren, 40 centiaren; bovattende be neden: Vestibule, Gang, kleine en groote Kamer aan de straat met stook plaatsen, en de groote Kamer met kasten en kluie, ruimen Kelder, Alkoof met kasten, groote Binnen- of Tuin kamer met stookplaats en kast, groote Achterkamer met stookplaats en kast, Keuken met pompen en Kamer boven de Keuken, groote Binnenplaats, ingericht als Tuin, ruime Achter, plaats met afdak, eu Kippenhok met loop, flink: Pakhuis met Zolderen Poort- uitkomende aan den Apothekersdyk. Open Trap. Op de eerste étage: Portaal met Kast, twee groote Voor kamera met stookplaatsen en riant uitzicht, twee Achterkamers met stookplaatsen en Alkoof. Op de tweede étage: Kamer met 6 Kasten en twee Zolders met Vliering. De Kamers zyn alle behangen. Het perceel heeft Gas- en Duin waterleiding en is in eigen gebruik. De grondlasten bedragen f 39.76. Aanvaarding by de betaling der kooppenningen op 1 November a. s., of zooveel eerder als met denkooper zal worden overeengekomen. Te bezichtigen op Vrydag van 8 tot 5 uren, mits vooraf belet vragende. Een gedeelte der koopsom kan hypothecair op het Per- eeel gevestigd blijven. Nadere inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, Breestraat 89, alwaar tusschen de dagen van veiling en afslag, van 9 tot 8 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan togen genot van één vUfdo der vethoogsont 4825 67 4266 46 Aanbevelend, Uitgave van BLAN ÜLÜUST UJtCLiO Co. en alom te bekomen: VOOR DE 4262 36 NIEUWE HERZIENE UITGAVE 75 CENTS. KOSTEN en worden voor Leiden uitsluitend geleverd door onze Agenten alwaar Modellen en Prijscouranten voorhanden zijn. De Groninger Rijwieleofabriek „A. F0N6ERS", 1265 GRONINGEN. Te hnar voor de FEESTWEEK op het beste gedeelte der Bree straat een onbewoond groot huis (acht ramen aan de straat), geheel of gedeeltolyk. Te bevragen kantoor WONINGGIDS, Boommarkt 11* 4263 8 Alleen toegang voor personen boven 16 jaren. tPQP" De deuren worden ge sloten te haUiaegen preelee. Hot BESTUUR geeft kennis, dat van Zaterdag 10 Mei tot Zater dag 2G Mei 1900, des avonds te aclit uren, gelegenheid bestaat tot het verkiezen van twee Be stuursleden. De lyst van aanbeveling, volgens Art. 13 van het Reglement is in het lokaal dor Yereeniging aanwezig. De Algemeene Vergadering, volgens Art. 31 van het Reglement zal gehouden worden op Zaterdag 26 Mei 1000, des avonds te aclit uren, in het lokaal der Yereeniging. Namens het Bestuur, J. J. TER LAAG Cz., Secretaris. Leiden, 12 Mei 1900. 4268 21 Aangeboden verschillende perceelen Bouwgrond, zeer gunstig gelegen aan de Trams teeg te Bfoordwijk, aan den Straat- en Tramweg te Sassenhelm en aan den Galgweg te Lelden. Te bevragen by J. MOO- LENAAR Aa. Den Haag, Conrad- kade 26. 2363 12 In ons Magazijn vindt men thans de fijnste en uitge breidste sorteering .Rijwielen, van af de goedkoopste tot de beste soorten. Wij noodigen onze geachte Cliënteele beleefd tot een bezoek uit en kunnen u verzekeren, dat de bezichtiging alleen reeds de moeite waard is. Aten zie heden onze Ëtnlage Aanbevelend, INTERC. TELEPHOONN. 238. 4267 46 CRÈME CACHEMIRE HOEDJES, RONOE HOEOEN MET STROO, WITTE KATOENEN ZOHHOEDEN EN ZONKAPERS, iu groote verscheidenheid voorhanden. 4272 12 Café en Uitspanning te koop. Door ziekelyke omstandigheden wordt bovengemelde Zaak met drie zoowel Paarden- als Boestallen te koop aangeboden, welke Zaak sedert onheugiyke jaren en nog met het beste succes wordt uitgeoefend op een der beste standen van Leiden. Te aanvaarden 1 Juli of desverkie- zende terstond. Te bevragen by den eigenaar A. A. YREEBURG, Noord- einde, te Leiden. 4257 12 Op Maandag den 28sten Hel 1900, das middags te twaalf uren, zyn Burgemeester en Wet houders der gemeente Leiden, voor nemens op het Raadhuis aldaar, AAN TE BESTEDES: Het bonwen van een KORENBEURS, achter de perceelen Nieuwe B(Jn No. SO en SI. Het bestek en de teekening liggen ter inzago en overname op bet Bureau van Gemeentewerken, op olken werk dag de besteding voorafgaande, van 's morgens te 9 uren tot's namiddags te 4 uren, en zyn aldaar, zoolang de voorraad strekt, f 1.60 per stel verkrygbaar. Aanwyzing in loco op Haandag den l'ldcn Mei 1900, de3 voor middags te 10 nren. 4035 29 Verdere inlichtingen verkrygbaar op het Bureau van Gemeentewerken, dagelyks tusschen 11 en 12 uren. De Deurwaarder P. H. VAN THIEL zal op Dinsdag 15 Mei 1900, 's morgeus te XI uren, aan de werf van den Scheepmaker C. DE VREUGD, aldaar, wegens faillissement VER- KOOPEN: den romp van een in aanbouw, verder: eiken Platen, Delen, Vijzels, Kaapstand, Bankschroef, Palen, Zagen, Boren, Schaven, Beitels, Schragen, Slijpsteen, Maile jan, 1 grooten, 1 kleinen Mast, 4 Bootsmaslen en wat meer ten verkoop zal worden aangeboden. Eindeiyk een aanzieniyke party Daags vóór en 's morgens voor de J veiling te zien. 4040 27 De tulpen pryken, paars en rood, Met zacht fluweelon bladen, Als maagden uit het tooverland, In kleurige gewaden. Nog zoeter geurt de hyacint, Vorstin in 't bar getyde, Zy overtreft in geur en kleur De tulp en crocus beide. Maar over alles spant do kroon De Thomson's Puddingpoedeb, Dat is van alle schoon en goed En kleur en smaak de mooder.' Thomson's Puddingpoeder, in 10 smaken, alom verkrygbaar 10 cents per pakje. Thomson's Vanellesüikeb 5 cents per pakje. 4246 24 Men eische by zyn winkelier Thomson l Thomson 1 Thomson I en woigere de vele waardelooze na maaksels in den handel. te Katwijk aan Zee, op Donderdag 17 Mei a. s., des voormiddags te 19 uren, aan het Prins-Hendrikkauaal te Kat wijk aan Zee, ten overstaan van den Deurwaarder J. F. TEUNIS, van een aanzienlijke partij waarbyVloer- en Zolderdelen, Binten, Kolders, Plankeu, Kozijnen met Ramen eu Denrcn, Brandhout en hotgeen meer ten verkoop zal worden aan geboden. 4276 20 Vóór den verkoop te zien. De Deurwaardor 3. TEtMS, te ^Leiden, zal vorkoopenop Woens dag 10 Mei. a. s., des voormiddags to 10 uren, iu diens bovenge noemd Bokaal, diverse Meubilaire Goederen, waarby Kabinet, Canapé, .Stoe len en Tafels, ©enig divers Ijzerwerk, voorts: een pa'Is- sandcr houten in goeden staat - zijnd Biljart met groen laken, waarin gpringteUcr Si artes; T o w 1 e IJ, Kcncnrck met - Kenen en Ballen. Mnziek-, aiitouiaat, een fraaie houten Tuintcnt, Bicrslellingcu niet Kisten, enz., enz. 4274 20

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 11