Inzenders van Advertentiën Financiëelo Kroniek» Niet zonder heftige bewegingen is deze Dears- week voorbijgegaan; bewegingen, die even onge- wenscbt als onverwacht zijn gekomen. Degeheele markt verkeerde vrjj wel onder den invloed der Amerikaanscho afdeeling en hoewel deze als van geheel localen aard mag worden beschouwd, kwamen toch de overige Beurswaarden min of meer onder den invloed der depressie. Dit was niet alleen op de Amsterdamscho Beurs het geval, ook de overige Europeesche hoofdmarkten bleven in gedrukte stemming. Londen vooral toonde zicb zeer gevoelig en was zeer flauw ondor overwegend aanbod, waardoor de koersen daar nog belangrijk beneden de N.-Yorkscbe noteeringen liepen. Zeer waarschijnlijk was de ontstemming te Londen niet alleen te wijten aan de aanzienlijk verlaagde koersen, welke uit Amerika ontvangen werden, doch zal in de Londenscho stemming wel een kleine afspie geling gelegen hebben van don indruk, welken de vriendschapsbetuigingen tegenover de Boeren, op do meest ondubbelzinnige wijze en in de meest duidelijke bewoordingen genit, bij de Engelscken hebben opgewekt. Natuurlijk konden de Mijn- waarden op de Londensche Bears zioh niet aan den invloed onttrekken en waren zeer gedrukt, waarvan wederom de terugslag te Parijs werd gevoeld. Ook daar was de houding zwak bij terug gaande koersen. liet geld bleef op de Amsterdamsche Beurs duur en uit dien hoofde waren de koersen der Nederlandse ne Staatssohuld flauw. In de 3pCts. W. Schuld werden eenigo aanzien lijke annkoopen uitgevoerd en daardoor werd aan deze markt eenigen steun gegeven, doch de invloed, daarvan ondervonden, was slechts matig. De Gemeente-leeningen toonen langzame afbrokkeling der koersen, in verband met do ophanden zijnde uitgifte eener 4 pCt. rente dragende leening der stad Botterdam; de pandbrieven der verschillende hypotheekbanken daarentegen kondon zich over het algemeen tamelijk goed handhaven. De onderscheidene Tabaksaandeelen onder vonden zonder onderscheid een vrij aanzienlijke daling, in verband met den uitslag der gehonden veiling, welke, in vorgolijking met de vorige inschrijvingen, onganstige prrjzcn opleverde. Uit de taxatie, Maandag uitgebracht, was reed3 af te leiden, dat de veiling geoo gunstig resultaat zou geven, en gaven dan ook toen reeds de koer sen der anndeelen eea voorteeken van den te ver wachten teroggang. Petroleum waarden ba den een stil, doch ovor het algemeen goed verloop. Hiertoe weikte mede het gerucht, dat op de aandeelen der Dordtscbe Petroleum industrie-Mij. eou goed dividend zou worden uitgekeerd, ongeveer 8'/a pCt., terwijl de Han- Doversche onderneming een llinke prijsver heffing ten deel viel in verband met zeer gun stige productiecijfers. De Jandeelon der Petr.-Mjj. „Galiciü" brokkelden nog iets af, naar aanlei ding van het genomen besluit om te trachten de bezittingen of te verpachten öf to verkoopen. In beide gevallen zal het resultaat voor de aandeel houders niet voel opleveren. Een niet onbelang rijke verhooging viel op te merken voor de aan deelen der Nederl. Alargarinefabriek te Weenen, naar aanleiding van de voorgenomen samensmel ting met nog drie andere groote concurreerende fabrieken, waardoor de voornaamsto margarine- handel in Oostenrijk in één hand komt en dezo vereenigde fabrieken dan vrijwel de markt kunnen beheer8chon. Omtrent de koersvariaties der Europeesche Staatsfondsen valt weinig bijzonders te ver melden do Russische fondsen hadden een tamelijk vast koersverloop, vermoedelijk in verband met de pogingen om een nieuwe groote Russische leening (men spreekt van niet minder dan 1 milliard franken) geplaatst te krijgen. Do geruchten, die omtrent deze leening circuleeren, zijn immer nog hoogst onvolledig. Men blijft geneigd om do Fransche markt te beschouwen ala de plaats, van waar de hulp moet komen, en ondanks alle tegen spraken schijnt het bezoek van den Russischen keizer aan de Parijsche tentoonstelling met de voorgenomen leening in verband to mogen worden gebracht. Spaansche fondsen waren flauwer, zoo wel in verband met de voorgenomen vermindering der renten van de buitenlandsche schold, als van de woelige bonding der Spaansche bevolking. Brazilianen en Mexicanen hadden in het begin der week een ganstige markt, doch kwamen naderhand ook te zeer onder den invloed van Londen, om deze te kannen volhouden, zoodat de koersen wankelend sloten. Dit was ook van toepassing op Pernaansche fondsen, waar aan in het begin der week door Londen meerdere aandacht werd geschonken, in verband met do zeer gunstige spoorwegontvangston, die over de maand April een vermeerdering van 83,000 doll, aantoonen. Opmerkelijk is do beweging, die in den laatsten tjjd opnieuw is ontstaan in Reliqnat-bewijzen Rubs. Z.-West-Spoor, die aanhoudend voor België werden gekocht. Hoewel nog steeds niet bekend is, met welk doel deze aankoopen ge schieden, maakt het publiek al reeds van do ge legenheid gebruik om bij de meerdore vraag naar deze papieren zich zoo spoedig mogelijk daarvan te ontdoen. Het is waar, dat de handel hierin ge- ruimen tijd geheel dood i9 geweest en or geen gelegenheid bestond om slechts een enkel stnkje te verkoopen, doch vermoedeljjk mag toch aan de Berlijn8che vraag wel eenige beteekenis wor den gehocht. De Amerikaansche markt gaf een onomstootelijk bew(js van het gezegde, dat op de werold niets onmogelijk is voor een Yankee. De speculatie on vooral de baissiers hebben weer eens getoond, wat zfi kunnen tot stand brengen. Hoewel ongaarne, zal de fondsenmarkt moeten toegeven, dat zp nimmer veilig is voor de manoeuvres der Ameri kaansche speculanten en dat dezen ten slotte de geheele markt weten te regeeren. Het was met een heimelijk voorgevoel, dat de beweging der laatste dagen op bet gebied der Amerikaansche industriöele en spoorweg waarden den een of anderen tijd kon worden te gemoet gezien, want de lang durige en hoogst omvangrijke rijzing van het laatste jaar kon niet onafgebroken aanhouden en op een gogeven oogenblik zou de speculatie wel een tbaltl" doen booren. Het speculantenleger in Amerika kent geon rast; de markt in beweging houden is zijn leus, onverschillig in welke richting die beweging geleid wordt. Zoo is het dan toch eigenlijk niet erg te verwonderen, dat, nu de gelegenheid zich aanbood, hot pad der ,bansse", hetwelk reeds zoo lang betreden wa9, werd ver laten en een tegenovergestelde riohting werd ingeslagen. De rijzing heeft genoeg aangehouden, en de koersen waren zoodanig omhoog gewerkt, dat nu met vrucht een aaQval kon worden onder nomen. Het ia daarbij een bekond verschijnsel, dat de markt veel gemakkelijker en spoediger met veel percenten te gelyk een dalende beweging volgt dan een stjjgende en biermede zal de speon- latie opnieuw in ruimo raat© haar voordeel hebben weten te doee. Eea bepaalde verklaring voor de ernstig© reactie is nog steeds niet te vinden, want de verschillende oeconomische toestanden in Amerika zijn niet van genoeg beteekenis, om een groote daling te rechtvaardigen. De stagnatie in de ijzer- en staalindustrie moge Yoor de waarden van dergelijke ondernemingon van invloed zijn, voor de spoorweg toestand en heeft zij niet de geringste beteekenis. De nitvoer van goud, welke meer belangrijke verhoudingen begint aan te nomen, en waaromtront zioh laat voorzien, dat nog groote bedragen naar Enropa znllen verhuizen, wordt nn ook ten tooneele gevoerd, doch een ernstige grond voor vrees, dat zjj nadeelig zal worden voor den toestand der geld markt op den langen dnur, schjjnt niet te bestaan. De goldruimte, die aanvankelijk de verwachting opwekte van een groote gemakkelijkheid in den Amerikaanschen geldomloop te zullen opleveren, geeft profijt in verkeerde richting, daar nu toch blijkt, dat eigenlijk Europa in de eerste plaats op zeor ruime schaal van het Amerikaanscho good heeft geprofiteerd. Deze goudverplaatsing mag voor bet oogODblik een onaangename stagnatie brengen in het gowensohte resultaat der nieuwe muntregeling voor de Vereenigde Staten, daar tegenover staat, dat Amerika thans een hoogst belangrijk tegoed op Europa heeft en een terug- vloeiing van dit metaal in den nazomer, mede in verband met den oogst, dubbel en dwars zal plaats hebben. Dit althans is het oordeel van hen, die in Amerika de goudbeweging heeten te kunnen^ overzien. Intusschen is het een feit, dat de moei lijkheden, welke zich tegonwoordig in de ijzer en staalindustrie voordoen, alsook de naderende verkiezingsstrijd, waarvoor reeds eea duidelijk waarneembare gisting begint te ontstaan, nood zakelijk een belemmerenden invloed op den Ameri kaanschen fondsenhandel moeten uitoefenen, en alle beteekenis der ontvangsten en toestanden der spoorwegen tijdelijk znllen doen verdwijnen. Toch is dezo laatste factor van te groote beteekenis, om daaraan niot de noodigo aandacht te blijven schenken. Al mogen de baissiers kracht en vol harding genoeg bezitten om tijdelijk de markt geheel m hun macht te houden en de koersen flink omlaag te werken, de zeer gunstige positie van het meerendeel der spoorwegen en ondor hen voornamelijk dio, welke in de laatste jaren krach tige zuiveringsprocessen hebben doorgemaakt, is niet to vei bergen, en de beteekenis daarvan zal zich ten slotte krachtig genoeg doen gelden om hen tegen ongemotiveerde koers-depreciatio het hoofd te doen bieden. Het ligt voor do hand, dat de speculatie thans weer by voorkeur die soorten voor haar manoeu vres had uitgekozen, welke öf nog onder de speculatieve moeteu worden gerekend en nog geen voldoende vaste positie innemen, öf reeds een zeer aanzienlijke rijzing achter zich hebben, zoodat het gemakkelijk valt, daarin thans een koersteruggang te bewerkstelligen. Tot de laat te behooren in de eerste plaats de preferente aan deelen Atchison, Baltimore on Ohio, Louisville Nashville en Union-Pacific. Op de gunstige positie dezer aandeelensoorten, in verband mot do finan- cieele kraoht dor respectieve Maatschappijen, is reeds herhaalde malen gewezen, en dit behoeft niot to worden herhaald- Alleen zij er aan herinnerd, dat, wat de oeconomische toestanden dezer spoor wegen aangaat zij zich door een zeer gezond beheer kenmerken, waarbij meer speciaal het oog te vestigen is op de U n i o n-P a c. i f i c, waarvan het de moeite Joont, om zoowel do financieelo als de oeconomische ontwikkeling der laatste jaren aandaohtig na te gaan. De speculatieve beweging concentreerde zicb in hoofdzaak tot de gewono aandoelen der Atchi son-, Union- Southern-8poorwegeo waarbij echter aan de andere Spoorwegwaarden eveueens een behoorlijk deel der omzetten ten deel viel. Niet zonder beteekenis is de bonding der Pennsyl vania R.R. ten opzichte der Clo veland-A kr on en Columbus en Western Nieu w-Y ork en Pennsylvoni a-spoorwogen. Wat de aanbie ding betreft, voor overcoming der gewone aandeelen en Incomebonds dezer laatste schiet er voor de houdors niet anders over dan het bod der Pennsyl vania aan te nemen- Wellicht geven zij de vraohten prjjs, die een toekomstige vooruitgang der ljjn (waarschijnlijk) zonde afworpen, dooh de Pennsylvania zal wel reeds hot heft in handen hebben on bovendien de macht, om, bij tegen kanting, de positio dor Western N.-York on Pennsyl. vania vrjj wel te vernietigen. Rijnlandsche Bank. TWEEDE HAMER. Aan de orde waren de wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling der bepalingen omtrent ouderlijke macht en voogd|j. De heer Pijnappel sluit zich aan by do hulde den minister van justitie gebracht voor z|jn voordrachten, namons de comm. van voorbe reiding en hem zelf. Het streven om beter te zorgen voor minderjarige kinderen en jeugdige misdadigors heeft algemeene sympathie b|j alle partijen in de Kamer; over den inhoud der voor te stellen amendementen zal h|j niet spreken. Maar h|j zegt, dat de amendementen der commissie alleen betrekkelijk z(jn niet op de beginselen, maar op toepassing en uitwer king daarvan. Na het sluiten van het overleg heeft de commissie blyven zooken naar ver beteringen. Het wetsontwerp is zeer gecom pliceerd. Vandaar, dat sommige wijzigingen z|jn voorgesteld, o. a. door mr. H. L. Asser aangegeven in z|jn brochure, die uitnemend doskundige is als bestuurslid van den Bond voor Kinderbescherming. De commissie heeft aan die brochure nauwkeurig aandacht ge schonken. Zy heeft toch slechts spaarzaam gebruik van z|jn wenken gemaakt en zich bepaald tot het hoogst noodig geachte. De amendementen w|jzen dus geenszins op groot verschil van meening met de Regeering en hy hoopt, dat de voorstellen tot goede resul taten zullen leiden om het ontwerp zoo volledig mogelijk te maken. De heer Van Karnebeek heeft ernstige bedenking tegen het voorstel omtrent de be paling van den leeftyd der meerderjarigheid. H|j behoudt zich voor, by dat punt zelf de zaak nader te bespreken. Do Minister van Justitie acht het een ver- biydend verschynsel, dat over deze sociale aangelegenheid zonder politieke hartstochten kan worden gesproken. De verleiding is groot zyn voorstellen nader toe te lichten, maar hy acht het overbodig nu er geen algemeen debat is gevoerd. Hy dankt harteiyk de com missie van voorbereiding voor haar yver. Als doze ontwerpen technisch voldoen, dan is dit voor een groot deel haar werk. Nu de naam van mx. Ante ia genoemd, mag de Minister niet nalaten anderen te gedenken, o. aden arbeid van mr. Levy sedert veel jaren, den vruchtbaren arbeid van mr. Van Hamel en het geen door mr. Rethaan Macaré, het vroegere Kamerlid, is verricht. De Minister heeft ge tracht alles te ócarteeren wat ons scheiden kan en op te bouwen op den grondslag van hetgeen ons vereenigt. De heer Pijnappel verzekert niemands groote vordiensten te willen te kort doen, hy noemde alleen den Daam van inr. Asser, omdat deze het laatst gewyzigd ontwerp ter toetse heeft gebracht en wyzigingen heeft aangegeven, die, ware hy Kamerlid, amendementen zouden heeten. Het algemeen debat wordt gesloten. Dinsdag te elf uren komen de artikelen van hot wetsontwerp in bohandeling. Ouderlijke Macht De heer Fokker heeft zyn onlangs inge diend amendement op art. VEE aldus go- wyzigd: In art. YII het voorgestelde art. 366 te lezen: „De vader en de moeder gezamenlijk heb ben' het vruchtgenot van de goederen der kinderen. „Overiydt een der ouders, dan komt het vruchtgenot geheel aan den aDderen, ook al is of wordt hy ontheven. „Degene, die ontzet is van de ouderiyke macht of voogdy, verliest het vruchtgenot, dat dan in zyn geheel aan den ander komt, ook al is of wordt hy ontheven; zyn beide ouders ontzet, of is de langstlevende ontzet, dan houdt het vruchtgenot op. „Is een van beiden van ouderiyke macht of voogdy ontheven en de ander niet ontzet, dan heeft die andere het vruchtgenot in zyn geheel; zyn zoowel de een als de ander ontheven, dan hebben beide ouders gezamen- ïyk het vruchtgenot. Pasmunt voor Ned.-Indië Een wetsontwerp is ingediend tot opheffing van wotteiyke maxima voor de uitgifte van pasmunt voor Ned.-Indië. Voorgesteld wordji.de 3de alinea van art. 10 van de Indische muntwet in te trekken en na art. 11 der muntwet van 1854 in telasschen een nieuw artikel, bepalende, dat door den Gouv.-Generaal de landskassen worden aan gewezen, waar pasmunt tegen ryksdaalders, guldens en halve guldens kan worden inge- wissold, mits het aangeboden bedrag niet minder zy dan 25 in zilveren of 5 gulden in koperen pasmunt. In de memorie van toelichting zegt de minister van koloniën o. a., dat de tyd thans schynt gekomen om voor Ned.-Indië hetzelfde beginsel aan te wenden, dat voor Nederland en elders geldt, en derhalve ten aanzien van de hoeveelheid der aan te munten pasmunt de Regeering vryheid te laten. Hot wetsontwerp strekt dus in de eerste en voornaamste plaats om een einde te maken aan do vaststelling bij de wet van maxima van de voor Ned.-Indië uit te geven pasmunt en in de tweede plaats om ieder in de gele genheid te stellen zich op regelmatige w|jze van overgroote voorraden van pasmunt te ontdoen en om overbodige aanmunting daar van zooveel doeniyk te voorkomen. Gemeenteraad Tan Warmond* Tegenwoordig do Voorzitter, alsmede de heeren C. H. C. Machen, W. H. Heemskerk, L. P. Do Haas, A. Van der Wilk on J. De Vetten. Afwozig de heer P. Van der Geest. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Burgemeester en Wethouders geven ver volgens den Raad in overweging, om de in zyn vergadering van 24 October 1899 vast gestelde verordeningen op de heffing en invordering van leges ter plaatselijke secre tarie, die by Koninkiyk Besluit van den 30sten December 1899, om redenen als ver meld in de missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van 12 Mrt. 11., in de voorgaande vergadering medegedeeld, slechts tot den lsten Januari 1901 zyn goedgekeurd, zoodat by voortgezette heffing, die verorde ningen opnieuw zullen moeten worden vast gesteld, en aan de koninkiyke goedkeuring onderworpen, thans opnieuw vast to stellen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter doet daarna voorlezing van oenige ingekomen stukken, die voor kennis geving worden aangenomen, Verder niets te behandelen zynde, wordt de vergadering, na de gewone rondvraag, door den Voorzitter gesloten. WESI-INDIË. Paramaribo22 April. Onwaar gerucht. Reuter seinde, zooals men zich herinneren zal, den 3den Maart uit Kingston op Jamaica „Telegrammen uit Suriname melden, dat de stemming van de Nederlanders er sterk vyandig voor do Engelschen is. Engelsche onderdanen zyn in de gevangenis zoo ergeriyk behandeld, dat z|j in opstand zyn gekomen en een der cipiers doodgeschoten hebben." „Onze West" schryft naar aanleiding daar van o. a.: „Ons vreedzaam Suriname heeft zich inderdaad niet do goweldenaryen te ver- wyten, waarvan het telegram het beschuldigt. Wel 18 sympathie voor de Boeren hier de domineerende stemming, maar zoo dwaas, om de euveldaden van het consortium Cham berlain en geiyken op onschuldige Britsche onderdanen in deze kolonie te willen wreken, is men in Suriname niet Geen enkel geval van dien aard heeft zich, voor zoover ons bekend, hier voorgedaan. „Naar wy vermoeden, is het bericht in het leven geroepen door het geschryf van een gelegenheidscorrespondent van de in Engelsch- Guyana verschynende Argosy", die van de gelegenheid, dat een gevangen Britsch-Indische immigrant by een poging tot ontvluchting zyn bewaker verwondde een feit waaraan de gevangenen zich ook wel vóór het uit breken van den oorlog schuldig maakten en dat niets te maken heeft met stemmingen voor of tegen Engelschen gebruik maakte om een aanval op te disschen over de slechte behandeling van Engelsche onderdanen in de koloniën»" Marktberichten. In den kaashandel is op hot oogenblik weinig nieuws. De handel in Gooische is kalm, met teruglooponde prijzen, dio echter voor hooikaas nog altijd zeer bevredigend mogen heeten. Bode- f;rnven noteerde verleden week fl, Gouda ƒ2 ager dan de week te voren. In de noteeringen van Edammer op de Noord- Hollandsche markt kwam verleden week weinig of geen verandering. Te Alkmaar liepen de noteo- ringen van kleine tot 27, van commissie en middelbare tot 25. Te Delft waren verleden week 20 stapeb komijne aangevoerd, die verhandeld werden tegen 14 tot J 25. Te Leeuwarden en Sneek was de hoogste prijs van hoereu nagelkaas ƒ28.50 bet schippond. Te Londen waren de aanvoeren verleden week vr|j aanzienlijk, ten gevolge waarvan de prjjzen temgliepen. In de Aiblasserwaard word do vorige week van ƒ17—26 besteed; in de Lopiker- en Kiimpener- waara liepen de prijzen van lste soort Gondsche van ƒ25ƒ28; 2de soort 1823.50; Derby lste soort ƒ26.50—/29.60, Edammer lste soort f25.50, 2de soort ƒ20.60. UD.) JLcemvardon, 11 Mei. Boter. Aangevoerd 137/4, 61/8 on 16 16 v. Eerste soort ƒ41.00. Kaas. Aange voerd 34,830 KG.; nagel J 25.—. Vee. De aanvoer bestond heden uit: 2616 Run deren, 2959 Schapen, 887 Varkens, Paarden. Stieren, enter-.85 tot ƒ130. Twenter- 120 tot 820, Ossen f170 tot ƒ190, vette Koeien ƒ166 tot 220, raelko en kalve Koeien ƒ140 tot ƒ190, Pinken 45 tot ƒ70, vette Kalveren f20 tot ƒ45, Graakalvoren tot nuchtere dito 8 tot ƒ10, vette Schapen 17 tot 23, weide id. 14 tot 16, Lammeren 6 tot 9, vette Varkens 45 tot J 70, magere dito 2ö tot 30, vette Biggen ƒ20 tot 35, kleine dito 5 tot f7, Paarden f80 tot ƒ150, Vette Koeien lste qual. 27 tot 29 o., 2de qual. 24 tot 27 o., 3de qual. 19 tot 21 cstieren 23 tot 27 c., vette kalveren 23 tot 33 c., vette Schapen 24 tot 26 o., vette Varkens 17 tot zOo., Varkens Londensche markt 15 tot l7 c., por KG. In Rundvee was de handel over het geheel door den grootea aanvoer naar wenschin vette Kalveren bij het begin der markt gunstiger dan bij afloop daarvan. In Wolvee flinke omzet en in Varkens vlugge handel. Znollo, 11 Mei. Boter. Aangevoerd 627/8 en 247/16 vaten en 1545 stukken, wegende samen 16,655 KG. Prjjs per vat 18.50 a 21.50, per KG. 0.85 a 1.— Alkmaar, 11 Mei. Kaas. Aangevoerd 310 partijen, wegende 120,000 KG. Kleine 27..com missie 26.middelbare 25.Handel over het geheel goed. aclileuaui, 11 Mei. Spiritus ƒ5.75 a ƒ6. Moutw|jn willig. Distillateurs 8.25. Beuracom- raisaie 7.76. Jenever f 12.26, id. Amst. proef ƒ13.76. Deventer* 11 Mei. Boter per vat ƒ21.a ƒ22.—, gras, afw. ƒ18.60 a 20.—, por lll6 vatf 9 /ll.—, per KG. ƒ0.90 a ƒ1.Eieren 2.50 a f3. de 100 stuks. UITLOT1NGEN. a'/j-pCiB. Antwerpacüe loten van 1887 a fr. 100. Trekking v.m 10 Jiei 1900. betaalbaar 1 Juli 1900. Getrokken erieëu 1005 2279 3010 3530 3510 418t 6962 15256 16130 18070 22193 22527 23626 23998 j607g 27416 29669 32850 32910 33i99 35394 36605 37422 37971 39080 39125 39g51 40135 40167 43927 41388 44732 46102 46895 46998 63784 55997 53.564 59397 59759 59901 62418 64496 i' 5836 6?980 09021 69397 70959 71640. l'r.m êu: Her. 3540 d. 21 fr. luoo e. 23998 n. 20 fr. 250 b. 44388 d. 9 fr. 10.000, e. 23626 u. 6 fr. 500, b. 32850 D. 23 fr. 250. De voigGude ad. fr. 150: a, 1006 n. 19, e. 18070 r. 1, e. 39651 n. 12, e. 40o96 u. 8 e. 62418 7. e. 3540 o. 25 e. 26076 n. 23, e. 40167 r>. 2 8. 53784 n. 18, 8 64196 u. 21. 6962 r. 1 e 39152 n. 10. e. 40107 n. 3. e. 65997 n. 2* e. 61493 n. 22, e. 15256 d. 2. e. 39162 n. 22, t. 43927 n. 10, e. 59759 n. 11, e. 0j397 d. 24. Da o trige uuujuitra iu bo en- genoeaide aemên ver ai zgn losbaar mot fr. 110, BUITENLAND» Frankrijk, De koning van Zweden en Noorwegen zal einde van deze maand de tentoonstelling be zoeken. Hy zal acht dagen lang de gast van Frankryk zyn en verbfijf houden in het ge bouw, dat de regeering in de Avenue des Bois de Boulogne heeft ingericht. Groot*BrltcunilS» De ochtendbladen publiceeren het volgende telegram van antwoord van den Duitschen Kroonprins op den namens de burgers van Londen door den lord-mayor b|) de meerder jarigheid gezonden gelukwensch: „Met har- teiyken dank heb ik den gelukwensch van de Londensche City ontvangen. Weest verze kerd, dat ik u voor deze vriendschap oprecht dankbaar ben. Get. Wilhelm, Kroonprins." Sir Henry Campbell-Bannerman heeft in het Lagerhuis het telegram ter sprake gebracht, van particuliere zyde uit Accra ontvangen, en waarin de val van Komassi (aan do Goud kust) gemeld word. Minister Chamberlain antwoordde, dat hy tot zyn groote verbazing, en pas in het Huis zelf, van dat gerucht kennis had gekregen. Al wat hy kon zeggen was, dat hy er geenerlei bevestiging van had. De laatste berichten, op het ministerie van koloniën van de Goudkust ontvangen, hielden in, dat groote versterkingen van den Niger te Accra aangekomen en dadeiyk het land ingezonden waren, en de minister hoopte, dat die versterkingen daar intyds zouden zyn om oen ramp als waarvan sprake was te voorkomen. Chamberlain deelde in dezelfde vergadering mede, dat heden een Blauwboek uitgegeven zal worden, met do stukken betreffende de onder handelingen tnsschen Engeland en Australië over het federatie-plan. Het plan zelf zal Maandag door het Lagerhuis in behandeling genomen worden. In de laatste veertien dagen ie van Reuter's berichtgevers geen nieuws uit Ashanti ontvangen. Ook schynt de regeering sedert 48 uren geen bericht te hebben gekregen. De Akims, Kwahoe's en Knoranzas hebben zich waarscbyniyk in het geheim by de opstandelingen gevoegd. De tolegraphische gemeenschap met Prahsoe is afgesneden. Sir Frederick Cardew, de gouverneur van 8ierra Leone, is met een gewapend escorte naar Majoemba, is het district Ronietta, vertrokken. Nog een enkel woord over de rude van lord Salisbury. Het is in de laatste jaren een manie van den minister om vreemden mogend heden te herinneren, dat zy in verval zyn of zullen geraken, of hun andere onaangenaam heden te zeggen. Eenigen tyd geleden heeft hy o. a. de Spanjaarden vertoornd door hun te vertellen, dat zy een stervende natie zyn, nu wyst hy zyn landgenooten weer op het droevig ondergaan ook van Nederland als zeevarende mogendheid, en dat ligt niet aan Engeland, dat ons land van de zee verdrong, ook niet aan voranderingen in het karakter van het Nederlandsche volk, daar sprak lord Salisbury niet van, maar dat kwam, zoover wy uit z|jn niet ai te duideiyken gedachten- gang kunnen opmaken, hier vandaan, dat men ons te land verslagen heeft. Wy hebben op die beschouwingen alleen to zeggen, dat '8 ministers kennis op het stuk van onze ge schiedenis maar gebrokkig lykt, en voor het overige, dat wy hem zyn opmerking te onzen aanzien niet kwaiyk duiden. Lord Salisbury hield ook nog Ierland voor, dat Britanniö het nooit eigen bestuur kon govon. Het voorbeeld van Transvaal heeft de Britten van het heillooze daarvan over tuigd. (iV. K. C.) Spauje. Het volk heeft in de voorstad Tetuaan van Madrid Donderdagavond een poging gedaan do trams te laten derailleeren. Toen do politie dit wilde beletten, ontstond een hevige vecht» party, met hot gevolg dat vyf menschen ge wond on twaalf gevangengenomen werden. In Valencia moeten ernstige dingen zyn gebeurd; wat, is door de telegraafcensuur niet doorgelaten. Men houdt de positie van het ministerie voor bedenkelyk. Rusland. De „Nowoje Wremja" heeft een zeer hoog denkbeeld van de rol, die de Vereenigde Staten in do wereldpolitiek zouden kunner spelen. Wat de Boeren byv. betreft, is het niet alleen de sympathie voor hen, maarzij, hot ook grondige politieke berekeningen, dio de Vereenigde Staten er toe zouden kunnen brengen hun bescherming te verleenen aan de Vereenigde Staten van Zuid-Afrika in het aangezicht van het zelfzuchtige Engeland. Heeft de rapporteur over de zaak van het Nicaraguakanaal in het Congres te Washing ton niet kort geleden verklaard, dat de Engel sche belangen lijnrecht stonden tegenover de Amerikaansche belangen? Hy riep uit: „Wy hebben vertrouwen in Rusland, Frankrijk en Duitschland, maar nooit zullen wy ons ver binden met dien ouden strooper, die het Engelsche ryk heet." Het is zeker, gaat de „Nowoje Wremja" voort, dat het politieke belang van de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika niet alleen ten gunste van do Boeren is, maar ook ten gunste van een onafhankeiyk Zuid-Afrika. De komst van het buitengewone gezantschap der Boeren in Amerika zal misschien het begin aanduiden van een nieuw tydpork in de wereldpolitiek. Do tweede eeuw van het be staan van do jonge natie der nieuwe wereld kan leiden tot do schepping van nieuwe poli tieke formatiën, hetgeen slechts kan worden vergemakkeiykt door het feit, dat er in Europa staten bestaan, waaraan Amerika zyn ver trouwen kan schenken, omdat hun belangen overeenkomen met de z|jne of althans er niet tegenstrydig mede zyn, omdat hun politieke en zedelijke sympathieën zich materieel door bewyzen bevestigd hebben. Vereenigde Staten» De „Amenkaansuie Humamiaire Vereeni- ging" beschuldigt de heelmeesters der Ver eenigde Staten van soms allerlei hoogst ge- vaariyke, ja onmogelyke operatiën te beproeven op hun patiënten, met geen ander oogmerk dan van zich te doen spreken. Dientengevolge heeft het Senaatslid Gallenger te Washington een wetsvoorstel ingediend, strekkende om voor alle nieuwe operatiën een vergunning van Regeeringswege tot voorwaarde te stellen en heelmeesters, die op eigen gezag daartoe over gaan, zwaar te straffen. Voorts wil genoemde heer, dat alle verslagen van operatiën in dag bladen door een streng onderzoek zullen ge volgd wordon, opdat alzoo de openbaarmaking tegengegaan en aan de ydelheid of het prak- tykbejag der operateurs geen voedsel ge- gevon worde. Het behoeft nauwiyks vermelding, dat het voorstel op heel wat tegenstand stuit. Rusland on Duitschland. Het is merkwaardig om, naar aanleiding van de feesten te Beriyn gehouden wege.is de meorderjarigverklaring van den Duitschen Kroonprins, het verschil tusschen hot officiëeie Rusland en de Russische Pers na te gaan. Het officiëeie Rusland was correct in zyn houding en behooriyk vertegenwoordigd by de feesten, doch de artikelon, die in dezelfde dagen in de Russische couranten verschenen, waren niet alleen onvriendeiyk, maar zelfs vyandig. En wat de bladen het meest ergert, dat is de nadruk, waarmee verklaard is, dat het Drievoudig Verbond voortdurend van kracht biyft en zich verdiensteiyk maakt voor het behoud van den wereldvrede. De volkeren der drie Staten, zeggen zy, hebben niets met elkaar gemeen en staan eerder vyandig tegen over elkaar. Wat kan, vraagt men, de Oosten- ryksche Slaven, of de Italianen tot Duitsch land aantrekken? De eersten zien smachtend naar Rusland; de laatsten voelen veel meer voor Frankryk. De „Nowoje Wremja" meent, dat het Drie voudig Verbond zichzelf reeds lang heeft overleefd on naar buiten geparalyseerd is door het Verbond tusschen Rusland en Frankryk, Italië heeft zich, zegt dit blad, reeds door dit Verbond geruïneerd en toch h6eft het Verbond niet kunnen verhinderen, dat Italië opnieuw vriendschappeiyke betrekkingen met( Frankryk heeft aangeknoopt. Evenmin heeft het kunnen maken, dat Oostenryk kan bestaan zonder de vriendschap van Rusland; dit acht het blad bewezen door het Balkan-tractaat. De St.-Petersburgsche „Wjedomosti" noemtj de eenstemmigheid van de volkeren van het Drievoudig Vorbond, waarop Keizer Wilhelm1 in zyn rede stofto, een phrase, die in stryd ia met de feiten. Als dat zoo was, zegt z\jJ waarom maakt dan dit vredelievend gezindj Verbond geen einde aan den oorlog in Zuid- Afrika? I En zoo gaat het voort in byna alle bladen op min of meer Bchamperen toon wordt, daarin critiek uitgeoefend op de toosten, doof de Keizers Frans Jozef en Wilhelm gehouden. en van andere voor het Leidsch Dagblad bo»j stemde stukken wordt beleefd verzocht dr, kopij daarvan slechts op één zjjde van helf papier te schrijven, en niet ter weerszijden^ niet tegen elkaar. Ook is het wenscheljjk, dat vooral de name^ zeer dnldeiyit worden geschreven. Beide maatregelen zjjn in het belang vaa^ spoed en juistheid.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 10