IK 12335 ^Donderdag XO NXei. A* 1900 (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Zomerdienstregefing. Leiden, 10 Mei. STOGIE vrouwen. DA&BLAD TRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1 6 regols 1.05. Iedero regel meor 0.17Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekond. Nadat de Zomerdienst was vastgesteld, zyn jn het definitieve ontwerp, dat ons te laat is geworden, enkele veranderingen gebracht. Wy venoeken daarom, onderstaande ver anderingen op de ïy.sfc te willen aanbrengen De trein, 's avonds 10.57 uit Botterdam vertrekkende, loopt door tot Leiden en komt hier te 12 n. 1 min. aan. Des morgens vertrekt nog een trein te 8.27 van Leiden naar Rotterdam, vertrekt 8.50 uit Den Haag en komt zonder verder te stoppen 9.20 te Rotterdam aan. De trein 's morgens 10.21 naar Rotterdam, vertrekt van hier te 10.19, die van 's avonds 7.42 vertrekt to 7.54. Ofüoiëele Kemuisgovtageu. De Burgemeester der gemeente Leiden: Gezien de circulaire van don heer Commissaris der Koningin in de*e provincie, van den 5don Mei jl. Brengt ter keunis van hen, die rJ» arbeiden, paar Duitschland wcnschen te gaaa, o>x. sJdaïr werk te zoeken, dat zij Ltch \córaf )i.\Vn'en voor zien van een NationaliteiUbeivij&, vurmits zonde: dat bewijs, gevaar loopen geen werk ic vinden on. over de grenzen to worden gvzou De aanvrage ter bekomiar, vaz e«.n dergelijk bewijs behoort ter gemoento secretarie te ge schieden. Lelden, De Burgemeester voornoemd, 9 Mei 1900. F. WAb. Burg. en Ws. van Leiden brengen tor algemoeno ^ennis, dat de gelegenheid tot het doen msohrü- ven van leerlingen voor de lloogere Burgerschool voor Jongens zal worden opengesteld op Ainuidag 14, 21 en 28 Mei, 11 en 18 Juni a. 8., de3 voor- middags van 9 tot 11 uren, en Dinsdag 15, 22 en fe9 Mei, 5 en 12 Juui a. s., dos namiddags vaü 1 tot 3 uren, on dat het Admissie-exainen zc2 pluste bobben op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrij dag 10, 11, 12 en 13 Juli a. sheide in het schooi- gebouw aan de Picterskorkgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester, 9 Mei 1900. M. C. DEKUUYZEN, Wetli., lo.-Socr. De hoor V. E. Schaofer, theol. candiue.at alhier, is geslaagd voor zynproponents-ex;.nie:i 'te Middelburg. Op het verzoekschrift, in zake Do Bruin door ingezetenen van Leiden aan den minister van oorlog gericht, is ï.u vanwege dozen geantwoord lo. dat de bepalingen van de Militiewet niet toelaten, aan genoemden milicien ontslag uit den dienst of vrijstelling van den dienst der militie te verleenen, en dat de omstandig heden, waarin deze verkeert, niet behooren tot do bijzondere gevallen, waarvoor iDgevolge het bepaalde by ark 127 van genoemde wet ontheffing van den werkeiyken dienst wordt verleend; 2o. dat het uitlokken van een wetsbepaling als sub 2o bedoeld (sub 2o was aan den ministor verzocht het daarheen te leiden, dat in het algemeen ten opzichte van personen, die uit gemoedsbezwaren dienstweigeren, indien zy daarvoor gestraft moeten worden aan die straf het ontslag uit den militairen dienst to verbinden) niet ligt op den weg van den minister van oorlog. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën, in 1899/1900 belast met het afnemen van de practischo examens van apo theker, zullen zitting houden: te Leiden, op 25 Juni; te Utrecht, op 15 Juni; to Groningen, op 2 Juli; to Amsterdam, op 13 Juni en volgende dagen. De militaire deputatie, die door H. M. de Koningin in buitengewone zending naar Beriyn was afgevaardigd tor gelegenheid der meerder jarigwording van den Kroonprins van Duitsch land, is heden in de residentie teruggekeerd. Nog gisteravond keerden de Minister van Oorlog en de generaals, inspecteurs van wapens van hot bezoek aan den Harskamp, in Den Haag terug. Tal van hoofdofficieren der landmacht, die by de jongste benoemingen rangspromotie maakten, waren heden by den Minister van Oorlog op audiëntie. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Moeder zyn Dinsdagmiddag in welstand te Schwarzburg aangekomen. De commissie van voorbereiding der wetsontwerpen betreffende de ouderiyk6 macht en jeugdige personen wa3 gisteren gedurende do zitting der Tweede Kamer met den griffier vergaderd. Naar wordt gemeld, heeft de Duitsche legeering de concessie van den stoomtramweg Gionau Losser Oidenzaal bekrachtigd. (Z.C.) By het middelbaar onderwfis in Neder- lbBdèch-Indië kan worden geplaatst oen vol- fcomeii bevoegd loeraar in do geschiedenis en aardrijkskunde. (Zio verder de „Sts.-Crt." No. 103). Burg. en Weths. van Den Haag, hebben den lvaaa voorgesteld een adres te richten tot de Tweede Kamer naar aanleiding van hei. ontwerp van wet tot wijziging der grens tuaechen deze gemeente en Rijswijk, en zulks met Lei \oizoek, dat rekening worde gehouden met het plan van grenswijziging mot de voröcbiiie.ndo omliggende gemeenten. B. on Wa. aldaar doen aan den Raad het voor ste! tor aanleg van een nieuwen weg, de verbin ding vormende van den Duinweg t6 Schove- ningen met hoe tusschen dien w en do Earingkadé goltgen gedeelte van dor. Kanaal- weg, acuter do aan dorden toebehoorendo villa-terreinen aan de Noord-oosizijuo van don Duinweg om. Do Losten van aanleg van den nieuwen weg woiden geraamd op f 19,500, welk bedrag door de opbrengst van den evenlueelen ver koop vun het torrein worden gevonden, tenvyi de gemeente zonder verdere kosten in het bezit komt van p. m. 5120 M:. voor verkoop als bouwgrond geschixt terrein. Gisteren vergaderde te Amsterdam de „Yereeniging tor bevordering van de Nedor- landsche visschorjj". Daarin behandelde dr. H. E. De Ruiter Zyiker, arts te Katwyk a/Zee, de circulaire van het College voor de Zeevisscheryen tot het vorleonon van eerste hulp by ongelukken op zee. De spreker zeide uit ervaring to kunnen zeggen, dat de visschers groote belangstelling toonen voor hot gebruiken van een verband- kist en het hulp verleenen ingeval van onge vallen op zee. Spr. toonde der vergadering een vorbandkist zooals die is aangegeven door hot college voor de Zeevisscheryen, die onge veer een f 20 zou kosten, en die z. i. practisch nut op zee zal kunnen opleveren. In korte woorden gaf hy omtrent den inhoud der zeer doelmatig ingerichte kist de noodigo verkla ringen. Omtrent don inhoud der kist werden den dokter verschillende vragen gesteld. In hoofd zaak was zyn meening, dat de ondervinding omtrent gebruik, inhoud, onz. uitspraak zal moeten doen. Den referent werd onder applaus dank gebracht voor zyn mededeelingen. Na behandeling en vaststelling der rekening over 1899 en der begrooting voor 1900 her koos de vergadering de aftredende bestuurs leden T. A. O. De Ridder, voorzitter (Katwyk), G. Dirkzwager (Maassluis), C. J. B. Mijnssen (Amsterdam), H. J. H. Modderman (Bleiswyk) en G. E. V. L. Van Zuylen ('s-Gravenhage). Over het algemeen werd betoogd, dat oen visscherytontoonstelling voor de Nederlandsche belanghebbenden nut kan hebben. Aan het slot der discussie sprak de vergadering prin- cipiöol de wenschelijkheid uit van het houden cener tentoonstelling mot algemeene steramen op 3 na. Nader wordt gemeld, dat de wyziging van de kieswet nog in dit byeenzyn der Tweede Kamer zal worden ingediend on het plan bestaat het ontwerp in de afdeolingen te onderzoeken nog vóór het zomerreces, dat echter niet, zooals in een der dagbladen staat, reeds 2 Juni a. s. zal aanvangen, maar behou dens onvoorziene omstandigheden in het laatst van Juni, overeenkomstig 's voorzitters mede- deeling vóór Paschen, dat hy dacht de Kamer tot Juli te doen byeenbiyven. Het uiteengaan op 2 Juli, d. i. de Vrydag vóór Pinksteren, zal slechte gevolgd worden door oen korte vacantie. Door de rechtbank te 's-Hertogenbosch is ter vervulling oener vacature van rechter in dat college opgemaakt de navolgende alphabetische Ijjst van aanbeveling: Mr. L. B. Lobman, rechter in de arr.-rechtbank te Winschoten; jhr. mr. A. Th. J. Schade van Westrum, substituut-griffier by de rechtbank te 's-Hertogenbosch, en mr. J. PJi. Suyling, advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch, tevens rechter-plaatsvervanger in do rechtbank aldaar. De kapitein luitenant tor zee G. F. Tyde- man, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld en wordt met 16 Mei a. s. in commissie gestold te 's-Gravenhage. Naar men ons uit Helder bericht is Hr. Ms. „Zeeland" uit West-Indiö vroeger teruggeroepen dan oorspronkeiyk bepaald was. Doze bodem zal bij terugkomst gereed ge maakt worden om Hr. Ms. „Friesland" in de Delagoabaai te vervangen. (Fad.). To Gorkum is in den ouderdom van 79 jnar overleden de gep. luitenant-kolonel der O. I. cavalerie P. C. Hoolboom. De wis- en natuurkundige afdeeling der Koninkiyke Academie van Wetenschappen heeft benoemd tot haar gewone leden de, hoeren dr. J. L. C. Sclirooder van der Kolk, hoogleoraar aan de Polytechnische school te Delft, en dr. G. C. J. Vosmaer, lector aan de ryks-unlversiteit te Utrecht, en tot corres pondenten de hh.dr. J. G. Boerlage, onder directeur van 's Lands Plantentuin te Buiten zorg, en dr. J. C. Koi.ingsberger, landbouw- zoöloog aan 's Lands Plantentuin te Buitenzorg. Deze keuzon zyn door H. M. de Koningin bekrachtigd. De commissie voor het nationaal hulde- biyk aan wylen Joubert heeft tot dusver in liet geheel ontvangen f 3177.50. De insdiry- ving wordt op 15 dezer gesloten. Do commissie vleit zich, dat voor de sluiting nog eemge duizenden zullen inkomen by den penningmeester, mr. G.Vissering,Keizersgracht 160, te Arasterdam. Dr. G. J. Vos Azoon herdacht gisteren onder talryko biykon van hoogachting en waardeering den dag, waarop hy vóór 25 jaren tot predikant te Amsterdam werd bevestigd. Geheel zyn huis aan de Prinsengracht was in een bloemhof herschapen en aan de geluk- wenschen in brieven, telegrammen, enz. kwam geen einde, terwyi verschillende commissiën en deputation heilgroeten of geschenken van vrienden en volgelingen overbrachten. Heden vertrekt het pantserdekscbip „Noord-Brabant" van Rotterdam naar VIÏ6- singen, om vervolgens een bezoek te brengen aan Christiania. De kapitein-luitenant ter zee G. F. Tydo- man, uit Oost-Indië In Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld en wordt met 16 Mei in commissie gesteld te's-Gravenhage. De off. van gez. 1ste kl. S. Overdiep, die 1 Juni a. s. geplaatst wordt aan boord van Hr. Ms. monitor „Reinier Claeszen", komt te Hellevoetsluis in station. Dat Rosier Faassen ook in Den Haag nog veel vrienden en vereerders bezit, bleek uit de hartelyke belangstelling, waarmede hy gisteravond by zijn optreden na zyn rust en ter gelegenheid van zyn 60-jarige tooneel- loopbaan is begroet. Opgevoerd werd eyn drama „Zwarte Griet." Nau wely ks voor het voetlicht gekomen, klonk den jubilaris een warm applaus tegen, die, by open doek en na elk bedryf teruggeroepen, telkens de daverende sympathiebetuigingen van het publiek in ontvangst moest nemen. Na liet vierde bedryf is aan Faassen een groote bloemenkrans aangeboden; er moest driemaal gehaald worden. Men meldt uit Bergen-op-Zoom aan de „N. R. C.": „De familie van luit. Asselbergs, van het Indisch leger, militair attaché by de Boeren, heefc telegraphisch bericht ontvangen, dat luit. Asselbergs, die te Durban typhus heeft, thans beterende is." Luit. Asselbergs is, geiyk men weet, te Sannaspost, by zyn gewonden kameraad luit. Nix gebleven en zoo in handen der Engelschen gevallen. I-iy heeft te Bloemfontein de be grafenis van luit. Nix bygewoond, en heeft, gefijk nu uit zijn tegenwoordigheid te Durban blykt, evenmin als indertyd luit. Thomson, de militaire attaché van het Nederlandsche leger, en kolonel Goerko, verlof gekregen zich weer langs den kortsten weg naar de Boeren te begeven. Dat moest over Kaapstad en Loremjo-Marquez gebeuren. Blykbaar heeft de typhus zich by hem geopenbaard aan boord van het Engelsche schip, dat hem naar de Delagoabaai moest brengen, en is hy te Durban toen aan wal gebracht. Het stoomschip „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 9 Mei te Genua; de „Statendam" arriveerde 9 Mei van Nieuw-York te Rotterdamde „Merapi", van Rotterdam naar Java, arriveerde 9 Mei te Port-Said; de „Salak", van Rotterdam naar Jav3, vertrok 9 Mei van Southampton; de „Timor", van Amsterdam naar Batavia, pas- soerde 9 Mei Gibraltar; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Mei Perim. "Woubruggo. Door B. en Ws. dezer ge- moento is aan Jan Van 't Woud voorwaar- deiyk vergunning verleend tot de oprich ting eener slachtery, op het kadastraal perceel No. 1656. Zoctorwoude. Voor de inschryving voor de schuttery zal in deze gemeente meer speciaal zitting worden gehouden ter gemeente-secre tarie op Donderdag 1 Juni a. s., dos voor- middags te negen uren. Door de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren is aan de navolgende houders van trekhonden in deze gemeente een belooning toegekend, nl. aan H. v. Haastrecht een 1ste prijs, zynde 8, en aan C. Barnhoorn een 3de prys, zynde f 3. TJlt de „Staatecoumtii Kon. besluiten. Met ingaDg van 1 Sept. 1900 is benoemd tot opzichter van den arbeid B. Quispel, te Rotterdam, opzichter over de weik- tuigoa, tevens teekenaar aan de fabrieken voor gae en electriciteit der voornoemde gemeente Met ingang van 21 Mei 1900 benoemd tot saost.- officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam mr. H. M. Cohen Tervaert, thans subst.-olficier van justitie bij de rechtbank to Winschoten; tot Bubst.-offic. by de rechtbank te inschoten, jiir. mr. J. J. A. Quintus, thans ambtenaar van het openb. ministerie bij de kantongerechten in het arroud. Groningen ter standplaats Groningen Benoemd met ingang van 21 Mei 1900 tot aub3t.- offic. van justitie bij de rechtbank te Haarlem mr. J. Do Vries van Doesburgh, thans subst.-ofüc. van justitie bij de rechtbank te Alkmaar; tot ld. te Alkmaar mr. A. Tak, thans ambtenaar van het O. M. by de kantong. in bet arrond. Haarlom ter standplaats Haarlom. Benoemd tot notaris binnen de gemeente Scbagen C. L. Van don Bergh, canditaat-notaris te Haarlem. De belasting-ontvanger W. H. D. Bioers te Nijmegen, op verzoek eervol ontslagen. De adjunct-commissaris der loodsen te Maassluis, L. Vau der Valk, in gelijke betrekking overge plaatst naar Rotterdam; en benoemd tot adiunct- commissaris der loodsen te Maassluis de beer D. Cordia, thans gezagvoerder ter koopvaardij. Do officier machinist 2de kl. G. Van Os, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1875 'sjaars. Pensioen verleend aan C. Brandewee, wed. A. Brink, postbode, ƒ156; J., J., M. A. en C. Brink, kindoren uit het hawelijk van wylen A. Brink, geb. 22 Oct. 1861, laatstelijk postbode, overleden 24 Nov. 1899, laatstelijk echtgenoot van C. Bran dewee, met wijlen A. Butor, ƒ120. Aan G. M C. Dresselhuys, inspecteur der invoer rechten on accijnzen te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen van de onderscheidings teekenen van ridder der orde van Isabella la Catholica, hem door den koning van Spanje en in diens naa» door de Koningin Regentes verleend. Min. beschikkingen. Met ingang van 1 Jnni 1900, op verzoek, eervol ontslag verleend aan C. Segaar, als opzichter van het Nederlandsch Museum van Geschiedenis en Kunst te Amsterdam, en met ingang van dien datum benoemd tot op zichter bij hot Rijks-Museum te Amsterdam, L. J. F. J. Bergamin, gep. onder-officier der infanterie. Notarieels examtiu. De minister van justitie heeft bepaald, dat het examen, bedoeld bij art. 11 der wet op het notanc- ambt, voor het jaar 1900 zal aanvangen op Maandag 2 Juli e. k. en dat het zal worden gehouden te 's-Gravenhage; benoemd: tot lid en voorzitter der Staatscommissie, belast met het afnemen van ge noemd examen, mr. A. Telders, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; tot leden: mr. N. K. F. Land, hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Groningen; jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman, rechter in de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage; mr. A. P. L. Nelissen, rechter in do arrondissements-rechtbank te Breda; H. W. J. Sannes, notaris te Hoorn; E. G. Van Senden, notaris te Dieren; A. Bouraan, inspec teur der registratie en domeinen met verlof to 's Gravenhage; tot plaatsvervangende leden jhr. mr. W. Th. O. Van Doorn, adv. en procurear te 's-Gravenhage; O. Andriessen, notaris te Rotter dam C. A. Vriesendorp, bewaarder van de hypo theken, enz. te Hoorn; tot secretaris G. A. N. F. Jansen van Afferden, hoofd-commies bij het depar tement van justitie te 's-Gravenbago. TWEEDE KAMER. By het voortgezet debat over do Boterwet herinnerde de heer Bcistert aan de bezwaren, vroeger door de Kamer geopperd tegen de door den heer Ferf aanbevolen oprichting van een Rykszuivel-proefstatlon. De heer Harte constateerde, dat de mar garine-fabrikanten geenszins met frauduleuze bedoelingen een onderzoek laten instellen naar het vetzuur-gehalte van hun product. Na replieken werd het algemeen debat go- sloten. Art. 1 omschryft wat boter in den zin dezer wet is en dat by algemeenen bestuurs- ^0©-O.ilX©'tO33L. 23) Zy was in haar eenvoudige morgenjapon gehuld. Het weelderige goudblond haar hing haar los over rug en schouders. De diepe schemering van het vertrek hield ook den drempel in het donker. In het eentonig gezang ging het geluid van zyn stem verloren. Klaussen's oogen rustten met weemoed op de kinderlyk slanke gestalte der jonge moeder. Greta 1" Zy keerde zich haastig om. „O, zytgyhet, Hansl" Hy trad op haar toe en sloeg den arm om haar heen. „Gij moet den jongen niet zoo verwennen, Greta. Gy moot rust hebben." Hy keek haar onderzoekend aan, zy zag er bleek en vermoeid uit. „Gy zyt myn lieve, goedo Greta," ging hy, haar voorhoofd kus send, voort. „Nietwaar, het zal weer anders tusschen ons worden? Zoo kan het niet voortgaan 1 Ik weet immers in het geheel niet meer, dat gfi myn vrouw zyt." Zy had zich tegen hem aangevlyd. „Maar ik weet het. Hoo zou ik dat kunnen vergeten 1" „Dan weet gy ook, dat het vroeger anders tusschen ons was. En wanneer de zomer komt, dan gaan wy samen naar Thüringen, naar jouw bergen, opdat gy weer opgewekt en gezond wordt. Nietwaar, gy voelt je ongelukkig en als opgesloten in deze groote stad? Waarom klaagt gy niet meer? Was ik ongeduldig? Ik ben het niet meer. K$k m Weea niet soo vreesachtig, dat is een drukkend verwyt voor my. Deze stommo berusting doet my pijnlyk aan. Lachl Wees vroolyk!" Een onuitsprekelyk weemoedig gevoel by de herinnering aan hetgeen geweest was maakte zich van haar meester. Zij barstte in snikken uit. „Met het kind schertst gy," zeido hy treurig. „Waarom ook niet met my? Heb ik je zoo bevreesd gemaakt? Gy moest toch gelukkig naast my zyn. Hoe zal ik dan den moed nog vinden De imponeerende gestalte van de markiezin De Beauremont stond plotseling weer in al haar schoonheid voor zyn geest. Het bloed in zyn slapen begon te kloppen. „Ik heb nu niet op je gewacht," zeide Greta, haar oogen afvegend. Zy kende deze tooneelen zoo goed; het einde was altyd treurig. „By den hemel," fluisterde hy gesmoord, haar loslatend, „ik wilde, dat gy my met tranen en verwyten opwachttet. De tranon zou ik kunnen wegkussen, de verwyten verzwakken. Waar is de liefde, waaraan ik zooveel behoefte heb? Laat deze deemoedige, indolente houding varen, Greta! Ik verdraag het niet langer I" Hy sloeg de handen voor het gelaat; hy voelde zich diep ellendig. „Wat helpt het my," zeide hy, haar blik zoekend, „of ik je al mot geweld aan myn hart trek, terwyl gy my niets anders weet te geven dan inschikkelyk- heid! Ik kan de dwaling immers niet onge daan maken, van je aan de nauwe kluis van je kinderjaren en jeugd te hebben ontvoerd! Ik zou je immers van harte willen liefhebben, Greta, jou en het kindl Is het dan alleen myn schuld, dat deze hoop zoo ellendig ten gronde moet gaan?' Het was haar niet mogelyk hem in de rede te vallen en dezen woordenvloed, welke kaar door de ziel sneed, te stuiten. Zyn bekentenis, dat hy zich ellendig voelde, ging haar als een steek door het hart. Zy wilde zich aan zijn borst werpen en uit het diepst van haar ge moed roepen: „Ik bob je immers boven alles liefl Geef my slechts don moed, je dat dage lijks, elk uur te bewijzen, dan zyn wy beidon geholpen 1" Maar de kleine begon opnieuw te schreien. Het scherpe stommetje deed Klaussen zyn geduld geheel verliezen. Zyn weekhartige stemming verdween. „Gy neemt het kind niet eens van je arm om my welkom te heeten," riep hy schamper lachend. „Dat noem ik een hartelyke ontvangst. JSoeden nacht dus!" Hy kuste haar niet; zyn hart was-te smarte lijk getroffen. Zyn huwelijksleven drukte hem als een last, welke ryp was om afgeschud te worden. Toen hy de kamor verliet, hoorde hy Greta haar zacht gezang opnieuw voortzetten om het kind tot bedaren to brengen. Het snikken echter, dab zy tusschen de tonen smoorde, hoorde hy niet. Den volgenden dag kreeg hy een schrifto- ïyke uitnoodiging van de markiezin om de waardige oude schilderijen, die zich in haar woning bevonden, te willen komen bozichtigen en zoo noodig op te frisschen. Klaussen, die het geparfumeerde briefje haastig doorvloog, wierp liet met een verach- telyk gebaar in een hoek van zyn schrijftafel. „Dat moest er nog maar aan ontbreken! Nu ligt de boslissing aan my. Weg mot dat vod!" Ola^ die zich juist by hem bevond, nam het briefje op en las het. „Dit aanbod komt my zeer aannemelijk voor. Zooals gy huis houdt, zult gy steeds nieuwe inkomsten noodig liebbon. Wanneer de dame aan je penseel zooveel gelegen ligt, zal zy met hot honora rium ook niet karig zyn. Als ik je was, liet ik zulk een gelegenheid niet voorbygaan. Do persoon, die my zoo iets opdroeg, zou my daarby moer dan onverschillig wezen." „Ik, ik heb goon lust!" zeido Klaussen wrevelig. „Heb ik het je dan niet verteld? De zaak staat my tegen do borst. Laat zy een ander nemen om die schildoryon te kale fateren." Hy zeide dit gejaagd, wyi eigenlyk diep in zyn hart zich steeds meer het verlangen deed gevoelen de markiezin weer te ontmoeten. „Jo gril is zeer onverstandig", zeide Olaf vermanend. „Dat begrypt gy niet. Ik kan niet voor het dagclyksch brood scliilderon. Ik ben geen molenaarsozel. Voor slager en bakker werk ik niet." „Maar toch wel voor vrouw en kindzeide Olaf bedaard. „Doch doe wat go wilt. Ik wil intusschen hot oordeel van je jongen over dezen rammelaar inwinnon." En hy klopte tegen de deur van Greta's woonkamer. Klaussen bleef in een onrustige gemoeds stemming achter. Wanneer hy wraak wilde nemen, was dezo gelegenheid do beste, naar alle waarschynlykhoid de eenige daarvoor. Eindeiyk kwam hy tot het besluit er heen te gaan en het aanbod af te slaan, om zich zoo ton kosto van haar hooghartig gevoel van eigenwaardo schadeloos te stellen voor do ondervonden beleediging. Hy meende daarmee voorgoed een streek door zyn relaties tot de markiezin to halen. Nauweiyks had Klaussen zyn kaartje afge geven, of de knecht, een blik daarop werpend, verklaarde, dat de markiezin bevolen had, hem zonder verdere aandiening naar haar boudoir to brengen. By zyn binnentreden in het met onge ëvenaarde pracht gemeubileerde vertrelq merkte Klaussen op, dat de mooie vrouw even van kleur verschoot. „Eindoiykl" riep zy, hem de zachtste vrou wenhand toestekend, welke hy ooit had aangeraakt. „Zyt gy, mannen, dan zoo onver- beterlyk ydel?" „U hadt oen opdracht voor my, nietwaar, mevrouw?" zeide hy vormelyk. zich tegen het snellere kloppen van zyn hart verzettend. „Wilt gy die aannemen? Laat my eens een oogenblik bedenken, of die oude rommel eigenlyk nog wel bestaat en waar die is. Florence zal het wel weten." „U schreef over waardige schildoryen „Zoo? Zijn ze waardig? Ik weet er niets van!" riep de schoone vrouw lachend. „Laten ze dus vorder waardig zyn. Ik wilde u heb ben, niots moer. Gy zyt er en nu is het doel bereikt." „Dus ben ik om den tuin geleid?" vroeg hy onaangenaam verrast. „Eorlyk gezegd, jal" zeide Ines lachenden tevens gebiedend. „Voor welk doel ben ik dus hier?" vroegf by, op den stoel plaats nemend, waarnaar haar hand wees. Ik kan niet raden wat- mevrouw De Beauremont aan hot gezelschap van een man zooals ik ben zou kunnen en willen bobben." Wordt vervolgd}

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1