Woensdag 2 Mei. A'. 1900 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven, N°.r328 PRIJS DEZER COURAUTi Voor Leidon per 3 maanden. Franco por post Afzondorlyko Nommers i -A f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTtiSN: Tan 1 -6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren bufton de stad wordt f 0.05 berekend. Dit uommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 2 Mei. Bü !£oninkl\jk besluit is benoemd tot ambtenaar van liet O. M. by do kantonge rechten in het arrond. 's-Hertogenbosch voor de kantons Oss, Heusden, Waalwijk on Oor schot, ter standplaats 's-Hertogenbosch, mr. I. O. J. Toutenhoofd, thans kantonrechter plaatsvervanger, adv. en proc. alhier. Tegen hedenavond te negen uren zijn wederom verschillende besturen van vereeni- gingen hier ter stede uitgenoodigd tot samen werking, ton einde by de Eerste Kamer aan te dringen do Ongevallenwet ongewijzigd aan te nomen. De samenkomst heeft plaats in 'het Volkshuis, ingang Apothekersdijk. - Dat niet alle vereenigingen aan deze oproe ping gehoor kunnen geven, is een gevolg daarvan, dat door haar vroeger, by de be spreking der adressen omtrent Leerplicht, Ponsionneering, Ongevallenwet en Arbeids- en rusttijden, aan enkoio dier adressen geen adhaesie word gegeven. Maandag-avond werd de cursus in handen arbeid (houtslöjd), die gedurende de winter maanden aan de Loidsche Fabriokschool ge geven wordt, weder gesloten. i Evenals in vorige jaren geschiedde dit, dank zij do wolwiliendheid van een warm vriend dezer school, weder op feestelijke ^ijze. Daarenboven ontving iedere leerling, die trouw den cursus liad bijgewoond, een stuk gereed schap ten geschenke; bij de keuze waarvan was gelet op het door den leerling be oefende vak. Allen keerden, na een paar prettige uren te hebben doorgebracht wel voldaan 1 ai >- waarts met het vaste voornemen om een volgenden winter terug te komon. Aan het verslag ^an de Loidsche Spaarbank, departement Leiden, der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, over 1899 wordt het volgende ontleend: Hot aantal inleggers is, evenals het aantal inlagen steeds stijgende, het aantal terug betalingen verminderende. Het ton gevolge der politieke omstandig heden duurdere geld kwam eenerzyds der hank ten goede voor zoover die van den hoogeren prolongatiekoers profiteerde, maar drukte anderzijds den koers der eerste klasse beleggingswaarden, die slechts een rente van 3 a 37, pCt. geven. Op de effecten der bank moest dientengevolge oen vrij aanzienlijke afschrijving plaats hebben, die slechts ten deele door de meerdere gekweekte rente werd goedgemaakt. Alleen by eon gedwongen realisatie zou dit echter een werkelijk nadeel voor de bank kunnen opleveren, maar hiervan is, dank het reservefonds, goen sprake. Hot tekort kan uit dat fonds wordon aangevuld en daarna biyft .dit nog ƒ187,475.47 bedragen, terwyi t>y verbeterdon toestand de verstrekte gelden daarin vanzelf terugvloeien. Alle commissarissen bleven in het belang dor Spaarbank werkzaam met uitzondering van den heer E. Do Vries, die zich by zijn vole andero betrekkingen gedwongen zag deze neder te leggen. In zijn plaats werd benoemd do heer A. Engel. Ook do heer O. F. Alscho, schoon op 1 Januari nog in functie, zag zich sinds genoodzaakt om gezondheidsredenon zyn sinds byna 25 jaren met do meeste toewijding vervulde betrekking van secretaris-penning meester neder te leggen. Onze mode-commis saris A. P. M. Van Gordt neemt voorloopig diens functiön waar. Na een langdurig en smartelyk ïyden overleed do hoofdboekhouder Adr. De Haas. In zijn plaats werd benoemd de heer P. Van den Brander. D9 rente bedraagt 3 pCt. en gaat in met den lsten en den lGden van elke maand. Hot bedrag der inlagen was 694,602.24, dat dor terugbetalingen 728,661.647a* Hot kapitaal aan do inleggers verschuldigd bedroeg by den aanvang van het jaar f 2,223,347.13'/,, waarby komt de gekapi taliseerde rente 64,583.53, te zamen ƒ2,287,935.6672, en afgaat voor meer terug betaald dan ingelegd f 34,059.40V]. Schuld der bank einde 1899 2,253,876.26. Het aantal inleggers bedroeg 1 Januari II,245, als nieuwe inleggers werden inge schreven 1097, te zamen 12,342. Het aantal geheel afgelosto boekjes bedroeg 789, by hot einde van het jaar waren er nlzoo 11,553 deelhebbers. Het gemiddeld tegoed was 195.09, in 1898 bedroeg dit 197.71'/,. Het aantal inlagen bedreeg 15,385 en in 1898 15,163. 1 Het aantal terugbetaling*** bedroeg 8275 en ia 1898 8640. Hoogste inleg in óén zitting f 13,590.63'/j, laagste inleg 323.10, holste terugbetaling in éón zitting 9,732.21, laagsto tovugbeta.ing f 52.55. In den loop des jaare werd bolegd: ƒ17,305 aan effecten, 54,300 aan hypo theken, en ƒ1,289,500 aan beleeningen en prolongation, te zamen 1,361,105; terwtfl .werd afgelost: 14,500 aan effecten, 117,800 aan hypotheken, en /1^201/J00_aan belee_-_ ningen en prolongation, te zamen 1,333,300. De verhouding van het reservefonds tot de schuld der bank 16 8.31 pCt. Gedurende de tweede helft der maand April zyn aan het postkantoor alhier en de daaronder behoorende hulpkantoren bezorgd de volgende brieven en briefkaarten, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Brieven: Sj. Brouwor, V. Hymans, Waardenburg, A. Neumann, Amsterdam; P. Woisman, Breda; E. Doldersum, Ctont; W. Tinhoven, Modiste, 's-GravenhageA. Batter- man, GroningenW. Kaptein, Lis6e; A. Delnye, Noord wijk; L. Knibbeler, Oosterhout; wed. Boot, Rynzaterwoude; J. Cossee, Schevenin- gen; mej. Montagne, Veldwyk; C. Alewynse Co., niet vermeld; A. Slootscbipper, Noord- wykerhout Briefkaarten: M.Kroonberg3,P.Hartog, C. M. De Laaf, H. Munsteeg, Amsterdam; T. Sjoers, BethelWitmarsum, M. E. Schrüder, W. Tintooyen?, 's-Gravenhage; W. Kat, J. W. SluyterLangeveld, W. Heybroek, Haar lem; 10 briefkaarten zonder adres. Terug uit het buitenland: Brieven: Alb. Jongejan, AntwerpenCh. Ouendag, MichiganJ. Janssen, niet vermeld. Het Zuid-Afrikaanscho driemanschap heeft hedenochtend afscheids-bezoeken afgelegd by do ministers Pierson en De Beaufort en by de voorzitters der beide Kamers van de Staten- Generaal. Van het Stationsgebouw der Holl. IJzeren- Spoorweg-Maatschappy te 's-Gravenhage en do seinhuizen in de omgeving wapperde gisteren do vlag ter eere van den stationschef, den heer J. C. Arnoldy, die zyu 25-jarig dienst- feest vierde. De jubilaris werd door een feest commissie, welke zich uit het stationspersoneol gevormd had, van zyn woning afgehaald en naar zyn versierde bureelkamor geleid. Dit geschiedde in eenextra-trein (bestaande uit locomotief en inspectie-rytuig), in welke do chef aan de eene zyde van het perron (by zyn woning) instapte om daarna langzaam naar zijn werkkamer aan de andero zydo to 8toomon. Onder het rijden klonken knalsignalen op de rails als saluutschoten. De onder-chef, de heer K. H. Sand berg, sprak den jubilaris toe onder aanbieding van een geschenk (fraai schrijfbureau mot lamp, waarby een gecal ligrapheorde opdracht) namens het personeel. Een daarna door den chof aan geheven „hoezee voor het personeel van het station-Haag l" werd door de aanwezigen beantwoord mot een „leve de Chefl" In den loop van den dag volgden de biyken van belangstelling aan den heer Arnoldy ln allerlei vorm, niet het minst door liet aan bieden van een bloemenhulde, elkander op. Zoo kwam onder moor de inspecteur van het vervoer, de hoer Sarlomyn, met den adjunct-inspecteur, den heer Van D(jk, uit Amsterdam, om namens de directie der H. IJ.-S.-M. den jubilaris geluk te wenschen, en hem uit erkentelykheid voor zyn goede diensten vanwege de Maatschappy een ge- schonk te overhandigen. Later in den middag maakten doputaten uit de Kamer van Koophandel en uit de Vereeniging voor Handel, Nyverheid en Gemeentebelangen hun opwachting by den' heer Arnoldy, te zynen huizo. Door een commissie, die zich uit handelaren en industriëelen gevormd had, word den heer Arnoldy een prachtig geschenk in tafelzilver aangeboden. De gemeenteraad van's-Gravenhage heelt in tegenstelling met het preadvies van B. en Ws., gunstig beschikt op het verzoek van de Vereeniging „Geschiedkundige tentoon stelling van het Nederlandsch Zeewezen" om haar kunstvoorwerpen en schilderyen, in het Gemeentemuseum aanwezig, in bruikleen af te 6taan voor de aldaar dit jaar te houden tentoonstelling. Het Centraal-Bostuur van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond heeft aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin te harer kennisse gebracht wordt de motie der algemeene vergadering, er op aan dringende de Ongevallenwet liefst zonder verwijl te behandelen en aan te nemen. HH. MM. do Koningin en de Koningin- Moeder zyn Maandagavond te Arolsen aan gekomen. Het stoffelyk ovorschot van don te Rot terdam overleden Anton Van Zuylen is gis teren aldaar begraven. Op de kist lag o. m. een groote krans van de artisten van „Het Nederlandsch Tooneel". Jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, vice- president der Vredesconferentie, hoeft het grootkruis der orde van Takovo van Servië, en jhr. mr. J. C. N. Van Eys, seretaris-gene- raal dor Vredesconferentie, het grootkruis der orde van St.-Sawa van Serviö ontvangen. De commandant over de bereden artillerie, gen.-majoor Fröger, mcyoor Vinkhuizen, voor zitter van de commissie van proefneming, luit.-kolonel ridder Van Rappard, hoofd "der afdoeling artillerie aan het departement van oorlog, en de oud-majoor der artillerie Veen VaJck hebben zich naar Essen begeven. Klein, maar zeer merkwaardig uit een oogpunt v*n kunstnyverheid by den Javaan, is de tentoonstelling van do vereeniging „Oost en West", geopend in haar lokaal aan de Heerengracht te 's-Gravenhage. Voor deze expositie, do eerste van een reeks groepen tentoonstellingen, die een overzicht zullen goven van de verschillende takken van kunstny verheid, in onzo Indien beoefend, wer den wapens gekozen, omdat overal in Ooster- sche landen een wapen altyd verschillende handwerken vereonigt, als houtsny- en smeed werk, dryf-, ciseleer-, inleg- en emailleerwerk. Niet minder d3n 344 inzendingen zyn, smaakvol gerangschikt, tentoongesteld. De inzending van H. M. do Koningin omvat 77 nummers, waaronder prachtige met edelge steenten, goud en zilver versierde krisson, sabels, enz. Voorts zyn er inzendingen van het koninklyk invalidenhuis te Bronbeek; van de Ethnologischo verzameling der Indische Instelling te Delft, van het koloniaal Museum te Haarlem. Men vindt er voort3 het Heilig zwaard, sedert eenigo geslachten in het bezit der familie De Pauly, dat zoo in aanzien is by de inlanders, dat zy de hSembah" or voor maken, als toeken van den diepsten eerbied. Het is ingezonden door mevr. A. M. De Pauly— Breton de Nys. Te Putten is overleden do heer J. Bolke- stein, in den ouderdom van 49 jaren, sedert 31 Mei 1891 predikant der Herv. Gemeente aldaar. Vroeger was de overledene.werkzaam te Wynjeterp 1879, te Gerkeskloostor 1882 en to Langer en Korter Aar 1886. In do Maandag gehouden vergadering der Coöperatieve Winkelvereeniging van het district 's-Gravenhage is mot 170 tegen 95 stemmen verworpen het voorstol om zich af te scheiden van de voroeniging „Eigen Hulp". Besloten werd voorts depots op to richten. Ten behoeve van de noodlijdenden door de aardbeving en vloedgolf op Ceram en omliggende eilanden is van de Centrale Commissie to 's-Gravenhago, als saldo van do door haar ingezamelde gelden, by hot Departement van Koloniën ontvangen on naar Ned.-Indië overgemaakt een bedrag van 856.521/». In het geheel is thans tot voormeld einde, door tusschenkomst van dit departement, naar Indiö overgemaakt een bedrag van ƒ21.396.521/,, waarvan 16,796.027» van do Centrale Commissie afkomstig. By koninklijk besluit is bepaald, dat by afzonderlijke dagorders,- zoo in Indiö als in Nederland, eervol zal worden vermeld de 1ste luit. dor inf. van het leger in Ned.-Indië A. B. W. Sekaeffer, en dit tor zako van zyn gedrag by hot dempen van do onlusten in het district Amandit (afd. Kenaangan, resi dentie Zuidor- on Oosterafd. van Bornoc) in do maand Sopt. 1899. De kapt.-command-ant van hot corps Koninklyke Scherpschutters te Rotterdam, do heer Bos, heeft de officieren uitgenoodigd on do muziek opgeroepen om het gezantschap van Transvaal en Oranje-Vrystaat aanstaanden Dondordag by zyn vertrek met de „Maasdam" uitgeleide te doen. In de vergadering van do Nederlandscho Vereeniging van Postzegelverzamelaars, te Rotterdam gehouden, bleek, dat de vcrooniging sterk is vooruitgegaan. In plaats van den aftredenden voorzitter, den heer J. C. Botmaan, werd als voorzitter gekozen de heer II. F. W. Becking; do overige bestuursleden, als- medo de hoofdredacteur en do lodon der financioole commissie werden herkozen en gekozen tot directeur van den verkoophandel jhr. C. Pli. L. Van Kinschot. Besloten werd ln 1901 te 's-Gravenhago oen international o post/.egoltentoonstelling te houden en verder laatstgenoemde plaats voor de volgende ver gadering aangewezen. De off. van gez. 2de kl. A. N. Dinger, van het 7de rog. inf. te Arasterdam, is ge plaatst by het 4de reg. inf. te Haarlem. De minister van binnonlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September te vervullen is de betrek king van leeraar in de natuurlyko historie aan de Ryks koogore burgerschool met 5-jari- gen cursus te Leeuwarden. Het stoomschip „Bogor", van Java naar Rotterdam, passeerde 1 Mei Dover; do „Her zog" arriveerde 30 April van Hamburg en Amsterdam to Delagoabaai; de „Kanzier," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 80 April Port-Said; do „Koning Willem I," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 Mei van Perimdo „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 1 Mei te Port-Said; de „Amsterdam," van Nieuw-York naar Rottordam, passeerde 1 Mei Scillyde „Oongaran" on de „Solo" arriveerden 1 Mei van Rotterdam to Batavia. Bodegraven. In een vergadering van stom- gerechtigde ingolandoh van den Weypoort- schen polder, gehouden te Niouwerbrug, is do rekening over het jaar 1899 goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen ƒ986.04-5, de uit gaven ƒ653.99; het batig saldo was aldus ƒ332.055. De begrooting voor het jaar 1900 werd vastgesteld aan inkomsten op 923.S25 en aan uitgaven op ƒ923. De omslag werd bepaald op 2.25 per hectare. In diezelfde vergadering is met algemeene stemmen tot. lid van het bestuur herkozen de heer G. Vorwey. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben goedgunstig beschikt over het verzoek van B. en Ws. dezer gemeente, om de ln Bode graven liggende grindwegen langs de oevers van den Ryn ongeschikt te verklaren voor het gebruik van motorrituigen. In het hotel „Van Haaften", alhier, had do algemeene ledenvergadering plaats van de afdeeling „Alfen" der vereeniging tot oprich ting en exploitatie van Volkssanatoria voor borstiyders in Nederland. De vergadering hield zich in hoofdzaak bezig met hot samenstellen van oen huishoudelijk reglement, waarvan na goedkenrlng door het hoofdbestuur aan elk der leden oen gedrukt exemplaar zal worden toegezonden. Onder meer werd nog besloten voortaan de algemeene vergadering te doen plaats hebben in do maand Decembor, terwyi als plaats van vergadering beurtelings werden aangewezen Bodegraven en Alfen. Loimuiden. Zooals we reeds vroeger met een enkel woord aanstipten, viorde Dinsdag 1 Mei 11. de heer H. Van do Woyer zyn 25-jarig ambtsjubileum als hoofd der R.-K. Tar. School van Loimuiden en Rynzaterwoude. Na de plechtige Mis van Dankzegging werd de heer Van de Weyer, in het daartoe fraai versierde schoollokaal, golukgewenscht door den zeeroorw. hoer Kuypers, pastoor der Parochie, terwyi ook de heeron van het Dagolyksch Bestuur van Loimuiden en Ryn zaterwoude, mede aanwezig, by monde van den edclaeiitb. heer Ninaber, burgemeester dier gemeenten, hun geluk wenschen kwamen aanbieden, waarby tevens door genoemden heer, namens de Raden zyner gemeenten, den jubilaris een feestgave in geld werd over handigd. Ook vanwege de parochianen en leer lingen werden den heer Van de Weyer stoffe lijke biyken van belangstelling aangeboden. De dag werd daarna verder aangenaam doorgebracht met voordrachten der kinderen, welke voordrachten alle uitstekend van stapel liopen en zeer den by val van de aanwezigen mochten ondervinden, alsmede met traktatie van do leerlingen der school. Voor den heer Van de Weyer zal deze dag voorzeker in aangename herinnering blijvon. Rjjnsburg. Het aantal veilingen van te veld staande bol- ©n knolgewassen, alhier, dit jaar toch al groot, Is nu van vyf tot zeven geklommen. Den 15den en lSden Mei zullen nog twee veilingen worden gohouden, waarvan een onder directie van de heeren A. De Mooy Jr., alhier, en Alkomade, te Noordwyk, en do andere onder directie van de hoeren A. Do Mooy Jr. en A v. den E(jkel, alhier. Voorhout. Door Z. D. H. don Bisschop van Haarlem is herbenoemd tot lid van hot R.-K. Korkbestuur de hoor J. Van Deursen en is bovendien tot lid benoemd de hoer P. Van Ryn, zoodat het R.-K. Kerkbestuur thans 4 lodon telt. Horkozen is tot lid van het R.-IC. Arm bestuur do heer G. T. Van der Hulst. Do alhier onder de eigen directeuren, do heeren P. Berbóo Fz. en C. Westorbeok, gehouden veiling van bloembollen is uit stekend geslaagd. De bloembollen voor do R.-K. Kerk brachten ƒ300 meer op dan het vorige jaar. Waddings veen. Zondagavond 11. nam ds. Kropveld, predikant by do Goref. Kerken, afscheid van zyn gemeente. Naar aanleiding van 2 Thess. II vs. 15, 16 en 17 sprak hij bemoedigende en leerzame woorden tot do overgrooto schare van belangstellenden. Na afloop zijner rede word hem door do heeren C. Rupko, ouderling, en Slothouber, hoofd der school met den By bel, eon ernstig afscheids woord toegezegd. De scbare zong den ver- trekkendon leoraar Ps. 134 toe. Volon, ook uit de naburige gemeenten, waren in doze plechtige uro aanwezig. Zondag 8. treedt in do Gerof. kerk op de heer Korkhoff, student aan do Yrye Universiteit to Amsterdam. Onder presidium van den hoer Regt werd Maandag 1.1. do algemeene vergadering van Plaatsolyk Volksondorwys gehouden. De rekening sloot met een voordoelig saldo van 2.33. Besloten word de gelden der contri buanten to besteden tot uitbreiding der school bibliotheken. Tot bestuurslid werd herkozen do heer Kolkman. Zwuinmcrdam. Door het Rykstelephoon- kantoor, alhier, werden in de afgeloopen maand behandeld 97 telegrammen, waarvan worden ontvangen 51 en verzonden 46. Hedenmorgen geraakte alhier aan do brug een koe te water. Daar de Ryn hier op dit punt buitengewoon diep is, gelukte het eerst na heel veel moeite hot dior een touw om den hals to werken, en het alzoo voort trekkende tot op een mindere diepte, op het droge to krygen. Alzoo liep dit ongeval voor hen, die met het overbrengen der koeien belast waren, byzonder best af. Do zoo omstreeks drie-kwart eeuw be staande tolboom te Zwammerdam behoort thans tot hot verledene, alleen de herinnering aau het ongerief, dat hy veroorzaakte, achter latende. De koe, toobehoorende aan den land- bouwor W. R., alhier, welke jl. Zondag aan miltvuur stierf, is gisteren onder politietoezicht verbrand geworden. TJit do „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd in de commissie voor advies bij den eerstvolgenden verkoop der tot 'e Rijks hengstveulendepot behoorende heng sten, alsmede voor aankoop van hengstveulens ten behoeve van dio inrichting in het binnenland, benevens in Duitschland, België en Frankrijk, gedurende hot jaar 1900; tot lid en voorzitter de luit.-kol. D. Kromhout, van den staf der art., veorz» der MmonU-coaamiaaie ve-or i» beredaa artillerie te Bergen-op-Zoom, en tot ledon: do gep. paardenarts lste klmet den titulairen rang van majoor W. F. Schroder, van bot lste reg. veld-art. to Utrecht; li. Den Ouden, burgemeester van Eist en Opijnen, en A. Costermans Hzn. te Eist. Benoemd by liet wanen der infanterie, tot kapi tein, resp. bij het 2ue en het 5de reg., de lsto- luitenanta P. baron Lewe Van Middelstum, van het rogimont gronadiers en jagers, en H. I. Vod Santen, commandant der 2de compaguio hospitaal soldaten; bjj den ploatselyken staf, tot kapitein, de eerste luitenant F. A. J. Pippeugliegen, plaatse lijk adjadant te Zutfen; bij het wapen der cavalerie, tot ritmeester, bij het lste reg. huzaren, de late- luitenant-adjudant H. E. Ort, van hot 3de regiment huzaren. Benoemd tot kantonrechter te Tholen mr. F. M. C. E. Koksma, griffier bn het kantongerecht lo Hulst. Toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart W. Bakker de gouden methulle en S. Fenenga en H. Ie Clercq de zilveren medaille als erkenning voor bewezen diensten aan het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. De hoer W. A. Borgor, arts, benoemd en aan gesteld tot officier van gezondheid der 2de klasse hij hot personeel van den goneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indiü. In rang en anciënniteit overgeplaatst: bij het wapen der inf. van hot leger in Ned -Indië, de by dat leger gedet. 2do luik dor inf. F. Darlang, van het leger hier te lande en by het wapen der inf. van het leger hier te lande, de 2de luit. der inf. H. A. Stork, van het leger in Ned.-Indië. De kapitoin-luitonant ter zee W. A. Mouton, met 16 Mei a. s-, eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. monitor Cerberus", en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee A. H. Hoekwater. De ritmeester-instructeur A. J. W. Van Door- ninck, vnn het lste rog. huzaren, op non-activiteit gesteld. Aan den luit. ter zee der 2de klasse A. E. Matthijsen, op zijn verzoek, eervol ontslag uit dec zeedienst verleend; bevorderd tot luit. ter zee der 2de kl.f do adelborst der lste kl. E. M. Wissmann. Aan den ontvanger dor directe belastingen eD accijnzen, J. A. baron Bentinck, to Zalt-Bomrael c- a., op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'e Rijks dienst verleend. Aan den beer J. J. L. Bourdrez, leeraar in do gemewetonschappen aan de Kon. Milit. Academie, op daartoe door hom gedaan verzoek, met ingang van 1 October 1900, een eervol ontslag uit zijn gomelde betrekking verleend. Benoemd tot ambtenaar van bet O. M. bij do kantongerechten in het arrond. 'sUertogenboscb voor het kanton 's-Hortogonbosoh ter standplaats 's-Hertogonbosch, mr. \V. Af. Van Lanschot, thaus ambtenaar van bet O. M. bij de kantongerechten in het arrond. 'a-ffertogenbosch voor de kanton? Oss, Heusden, Waalwijk en Oorschot, ter stand plaats 's-Hertogenbosch. Pensioen verleend aan K. Kooyman, weduwe J. Van Dijk, laatstelijk amanuensis voor hot werk van den essaai bij 's Rijks Munt, ƒ188; W. C. Jansen, wed. H. Do Itooy, kommies lslo kl. bij 's Rijks belastingen, ƒ186; C. Verkouteron, wed. H. Byloveld, ontvanger der dir. bel., ƒ600; M. A Mills, wed. G. H. Sweers, ouder-diieelour der telo- grapbie, f600; H. Faber, wod. L. Zwaai, licitt- wachter bij 'e Rijks verlichting te Zurich, ƒ113; M. E. Reuvens, wed. mr. G. De Vries, lid van den Raad van State, ƒ600; A Honkes, wed. B» Dekker, postbode, ƒ203. EERSTE KAME1C. Ongevallenwet. Hot voorloopig verslag der Eerste Kamer is verschenen, goiyk wy in een vorig nommet reeds met enkele regels aankondigden. Terwyl men zich in het algemeen voor het beginsel kon verklaren, dat de werkman schadeloos wordt gestold wegens de geldelyko gevolgen van een ongeval hem in zyn bodryl overkomen en do meeste loden eikendon, dat de verplichting om don workman schadeloos to stellen by de wet behoorde erkend te worden en wettelijke regoling behoefde, betwyfeldeu eenige loden of in de tegenwoordige tyds- omstandigheden wel behoefte bestaat aan zulk een ingrypendo regeling als thans wordt voorgesteld, met het oog op do toenemende belangstelling dor werkgevers 111 liet lot hunner arbeidors. Iliortegonovor word opge merkt, dat de verleendo onderstouning in vele gevallea onvoldoende zal zyn geweest en moer op gunst dan recht berustte. Groot verschil van meening bestond echter omtrent do wyzo, waarop wettelijke voorziomng behoorde te geschieden. Onderscheidene leden hadden de regeling der ziekteverzekering willen zien voorafgaan,, enkele hadden gelykiydige regeling van onge vallen- en ziekteverzekeringen gewenscht. Vry algemeen meendo men, dat bij de ont worpen regoling de voorbereiding te wenschen had overgelaten. Men heeft verzuimd zicb vooraf van do Noderlandsche toestanden op db hoogte to stollen door raadpleging van belang hebbenden en belangstellenden, ten gevolge waarvan het ontwerp by talryko werkgevers ernstig verzet vindt. Andero ledon meenden, dat do Regeering by het ontwerpen van hot voorstel van het stand punt was uitgogaan, dat de werkgever de natuurlyke vijand van don werknemer is. Anderen beklaagden, dat de Regeering de noodzakeiykheid van het voorstel had dienen aan te toonen door aan haar overweging tot zoodanig forsch optreden tegen werkgever in het algemeen en groot-industrie in het by zonder, ook togon de publiekrechtelijke lichamen, toe te voegen een statistiok: lo. van het aantal ongelukken, voorkomende in de bedryven, in hot ontwerp opgenomen2o. van het aantal dezer govallen, waarby zorg on zelfs voldoende zorg achterwege bleef. Tegen het stelsel van het ontwerp rezen veel bedenkingen. Zelfs voorstanders van het beginsel achtten de wyze, waarop dat beginsel wordt toegepast, niet voldoende gerechtvaar-, jligcL De bezwaren betroffen da ver gaande

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1