De Stad Maastricht, 27. Noor deinde 27. WAARSCHUWING. H. MENS, Haarlemmerstraat 130, J. VAN OER STOK. Donkersteeg 4 GteiM tol Inonli Grossierderij in goedkoop Binnen- en Buitenlandsch Gedistilleerd, Sï. BOVENHUIS FRIED R. HEKDER ZÏE2KL SfSüüSi te SoSingen Pianino's, Orgels, Haarlemmerstraat S3, Leiden. Specialiteit in KOFFIE. wordt van af heden het volgende voor de daarbij laag genoteerde prijs verkocht, slechts voor zoolang de voorraad strekt: van het Huis zullen gedurende de maand Mei de voorradige Winkelartikelen tegen zeer lagen prijs worden opgeruimd. D.et best© adres voor Bruiloften ©n Partijen. Gedistilleerd. Gedistilleerd. Oude Jenever. Boerenjongens. Wijnen. Witte Wijnen. Port en Hladera Wijnen. De Tramweg Amsterdam Nieuwer- Amstel Uithoorn Nieuwreea Zevenhoven Nieawlu>op-Aar> landerreen Alfen» Nadat In het einde van 1898 concessie was aangevraagd voor den aanleg van een tramweg van Amsterdam naar Alfen over Nieuwveen, Zevenhoven, Nieuwkoop, Aarlanderveen, voor zoover de Provincie Zuid-Holland betreft, en over Nieuwer-Amstel en Uithoorn wat aan gaat de Provincie Noord-Holland, hebben allo betrokken gemeenteraden onmiddellijk besloten belangrijke bijdragen te verleenen, evenals de ingelanden van de betrokken polders. Thans 1b er reeds ruim een Jaar voorbij gegaan en de plannen zijn zoover gevorderd, dat in de a. e. zomervergadering van de Prov. Staten de aanvrage om Provinciaal subsidie voor den aanleg van den tramweg waar schijnlijk zal behandeld worden. Besluiten Provinciale Staten tot het ver leenen van subsidie, dan kan de behandeling van do Rijkssubsidie-aanvrage in de Tweede Kamer nog in dit jaar tegemoet worden gezien. De ontworpen stoomtramweg doorsnijdt de Provinciön Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland en heeft een totale lengte van 87 K.M., waarvan in N.-Holland 16 KLM., in Utrecht B K.M. en in Z.-Holland 16 K.M. In den Noord- en Zuideindorpolder, onder Aarlanderveen, richt de baan zich loodrecht op den Ouden Rijn, die door middel van een draaibrug gekruist wordt, waarna de tramweg in den Steektpolder aansluiting krijgt met den spoorweg Leiden—Woerden en de wagens langs dezen tot Alfen zullen doorrijden. Stations zijn ontworpen te Nieuwer-Amstel, Uithoorn, Nieuwveen, Zevenhoven, Nieuwkoop, Aarlanderveen (dorp) en Aarlanderveen (Gouw- sluis). Deze tramweg zal van buitengewoon groot nut zijn voor de betrokken gemeenten. Het dorp Aarlanderveen en de gemeenten Nieuw koop, Zevenhoven en een gedeelte van Nieuw veen, z(jn van alle verkeer te water en te land uitgesloten. Het vervoer moet per as geschieden, wat tijdroovend en kostbaar ia. Maar niet alleen voor die gemeenten, maar ook en vooral voor de gemeente Alfen is do HJn van groot belang en veilig kan gezegd worden, dat na den spoorwegaanleg in 1878 geen zaak van grooter belang aldaar aanhangig is geweest, vooral nu Alfen op het gebied van marktwezen van zich laat hooren. Het vervoer van vee, graan, melk, kaas en andere landbouwproducten naar de hoofdstad des Rijks of naar Alfen, dat nu 6f bijna ondoenlijk óf hoogst kostbaar is, zal later kunnen ge schieden op een goedkoope wijze en zoo spoedig, dat het b(jv. zeer goed zal kunnen, dat melk, die 's morgens is verzameld, denzelfden morgen om tien uren aan de markt te Amsterdam is. Het natuurlijk gevolg van beter vervoer der producten zal zyn, dat men hooger prijs kan bodingen. Is voor den landbouw de tramweg ge- wenscht, hy zal ook het onderwijs ten goede komen. Dat kinderen uit Nieuwveen, Nieuw koop, Zevenhoven en dorp Aarlanderveen de «cholen te Alfen en Lelden bezoeken en toch b{J hun ouders blijven wonen, zal dan niet meer tot de onmogelijkheden behooren. Nieuwe veerkracht, nieuw leven zal de tramweg verbinding brengen en waar Alfen, Aarlanderveen (lage zijde) en Oudshoorn zich nu reeds mogen verheugen in een bloeienden handel in bouwmaterialen en in talrijke groote fabrieken van verschillenden aard, daar is de hoop gegrond, dat de nieuwe verkeersweg de bestaande zaken zal verbeteren en aanleiding geven tot het vestigen van andere. De oorlog tussehen Engeland en Transvaal. Uit de Zuid-Afrikaanschc Maü. Het Beira-incldeni. „De Volksstem" laat zich in een artikel, gewijd aan Portugal's nota, waarin de toe stemming, aan Engeland verleend, om troepen over Beira te zenden, wordt medegedeeld, als volgt uit: f Dat de mededeeüng der Portugeesche Regeering in het Gouvernementsgebouw „zeer veel leedwezen" heeft veroorzaakt, kunnen we goed verstaan. We hebben reeds alle beschikbare nationale energie van noode, om weerstand te bieden aan de gevolgen van Britsche onrechtmatigheid en kwado trouw; we hadden loeren vertrouwen op de streDge onzijdigheid onzer oostelijke naburen. Dit vertrouwen ia geschokt door de nota voor noemd. Bij het publiek hier te lande en in hot buitenland zal echter het offlciöele leedwezen der Transvaalsche Regeering worden aangevuld met een af keurende critiok op de juridische waarde van het bedoelde document. Welke verplichtingen op het gouvernement te Lissabon ook mogen rusten, ten gevolge van geheim gebleven beloften aan Engeland, geen kanselarij-dialectiek zal de Transvaal sche Regeering tot de overtuiging kunnen brengen, dat er een midden-toestand denkbaar is tussehen strikte neutraliteit en flagrante vijandigheidmet andere woorden, geon vriend schapsbetuiging van Portugal kan den door tocht van Britsche troepen via Portugeosch grondgebied naar de Transvaalsche grenzen vergoelijken In de oogen der Boeren-repu- blioken. Zoolang de Britsche Regeering nog niet het aangekondigde verzoek in zake den be doelden doortocht heeft gedaan en zoolang zulk een eventuéel verzoek nog niet door Portugal Is ingewilligd, weigeren we voorals nog om veel be teekenis te hechten aan iets wat we liever beschouwen als een onbedui dend incident, al6 een technische vergissing, waarmee in de verste verte geen breuk met de Z.-A. Republiek werd bedoeld. Het feit, dat de Beira-spoorweg grootendeels is weg gespoeld en dat dus de doortocht via Beira van Britsche troepen en wapenen gedurende het regen-seizoen vrij problematisch zal blijven, wettigt onze hoop, dat de Portugeesche Regeering zal blijven volharden by haar tot heden toe zorgvuldig betrachte onzijdige hou ding, welko goed beschouwd voor onze ooste lijke naburen, tevens het meest met het Por tugeesche staatsbelang strookt. Een vaandel voor het Ho andercorps 19 Maart, kort voor hun vertrek naar den Oranje-Vrijstaat, werd het Hollandercorps, onder bevel van den heer Smorenburg, een aangename verrassing bereid. Door mevrouw Becker werd aan het corps een keurig vaandel aangeboden namens haar echtgenoot, den heer H. G. Becker. De kleuren der Nederlandsche, Transvaalsche en Oranje- Vrij8taat8che vlaggen waren op sieriyke en aangename wijze daarin aangebracht. Het vaandel werd door mevrouw Becker overhandigd aan den heer Smorenburg, onder de volgende korte, doch krachtige toespraak: Mijnheer de Commandant 1 Gij en het onder uw bevel staande corps zult spoedig gereed zjjn tot de zware, doch edele taak, welke ieder uwer wacht, de zwakken te verdedigen tegen de sterken en overmaentigen, die hen willen vernietigen. Gy wilt uw aangenomen vaderland en de zuster-Republiek naar uw beste krachten bystaan in den onrecht vaardigen en on geiy ken stryd, dien zy gedwongen zyn geworden tegen het machtige Engeland aan te gaan, en hebt, Indien noodig, uw bloed en uw leven daarvoor veil. De beide Republieken, aan wier zyde gy u hebt geschaard ter verdediging van haar onaf- hankelykheid en volksbestaan, alsook u en mijn vaderland, zyn symbolisch vereenigd in de banier, die ik uw corps aanbied. Ik hoop vurig, dat gy allen ongedeerd uit den etryd moogt terugkeeren, doch houdt my tevens overtuigd, dat gy haar in eere zult houden, op do wyze onzer voorvaderen, en gy u als éóQ man om haar zult scharen, waar de plicht gebiedt oud-Hollandschen helden moed te toonen voor een rechtvaardige en edele zaak. Myn meest oprechte wenschen zullen u overal vergezellen en ik roep u van harte een „Tot weerziens" toe. In zyn antwoord drukte de heer Smoren burg zyn hartelyken dank uit namens het corps en hoopte met Gods hulp de banier op eervolle wyze en ongeschonden terug te brengen. Daarna werd door het corps staande het Wilhelmus gezongen, waarna deze kleine, doch sympathieke plechtigheid werd gesloten. Het Zuid-Afrikaan sche Drie manschap. Do „Yolk68tem" schryft: De uitzending naar Europa van een depu tatie, vertegenwoordigende den Oranje-Vrystaat en de Z.-A. Republiek, is een bewys, dat de Regoeringen te Kroonstad en Pretoria het oogenblik gekomen achtten om niet enkel de wapenen te laten beslissen over de toekomst van Zuid-Afrika. Waarschyniyk zullen de buitengewone ge zanten der gefedereerde Republieken zich bey veren om by de groote mogendheden licht te doen vallen op de waro motieven, welke tot den 8chandeiyken rooversoorlog in dit ons werelddeel hebben geleid. En het zou ons ten zeerste verwonderen, indien niet de ondubbel zinnige veroordeeling door de rechtbank der beschaafde menschheid van Engelands zeld zaam hartelooze politiek een voor onze Staten tastbaren vorm aannam. Het kan in Europa niet met totale onverschilligheid worden gade geslagen, dat de beide Boeren-Staten zullen vernietigd worden. De verzekering van Lord Salisbury, dat het Groot-Britanmö enkel te doen is om de Z.-A. Bepubliek en den Oranje- Vrystaat by het Britsche Ryk in te iyven, zal niet enkel het openbaar geweten schokken, doch moet by verschillende mogendheden zeer ern8tigen aanstoot geven wegens zuiver staat kundige gronden. We stellen ons geenszins overdreven resul taten voor van den arbeid der deputatie. De eenige weg voor onze burgers is om met leeuwenmoed voor hun land te biy ven vechten. Doen zy dit, dan kan wellicht de deputatie rekenen op een grooter officiöele belangstelling der mogendheden dan het geval zal wezen, wanneer de Boeren, wier faam thans zoo hoog uitblinkt, in een uur van onrechtvaardige ontmoediging zouden pad geven voor den erfeiyken vyand. In elk geval moeten wy ons taai houden gedurende de weken, welke de deputatie noodig heeft, om het oor der be schaafde wereld te bereiken. Sohleten op ambulanoes. (Sfcec. corresp. van de Volksstem"). Donkerpoort, 9 Maart. De gewonae burger, waarvan ik u heden morgen seinde, is overleden. De man wilde zyn paard koeren, op het welk, evenals op andere paarden, hevig door de Engelschen gevuurd werd. Juist toen hy zich omdraaide, kreeg hy een schot achter in den nek, hetwelk by de keel uitkwam. De ongelukkige bloedde hevig. Toen de ambulancowagen uitreed om hem op te halen, schoten de Engelschen daar zoo hevig op, dat men verplicht was, terug te keoren en den gekwetste aan zyn lot over te laten, tot men hem zal kunnen naderen, naar we hopen nog voor donker. Onze burgers zyn woedend over deze laag hartige streek der schurken aan do overzyde en de eerste Britsche soldaat, die in onze handen valt, zal het niet pleizierig hebben. Verscheiden malen is reeds weder gepoogd, den gewonde te naderen, maar tot nu toe wacht de dood onverbiddeiyk elkeen, die zich durft wagen aan den voet van het randje, waar de arme gewonde hulpeloos in de heete zon ligt. Wy moeten toch vooral onze prisoniera en Britsche gewonden zoo liefderijk mogeiyk behandelen I We krygen al onze menscheiyk- heid zoo nobel vergolden op de meest bar- baarsche menschonteerende wyze, waarop de Engelschen weder dezen ongelukkige dood martelen. Het lot van den Rand. De „Rand Post" zegt in een beschouwing: Sedert CrODjó geslagen is, bestaat de moge lijkheid, dat eerlang Britsche troepen het Transvaalsche land zullen binnenvallen. De stryd is dan niet voorby. De verdediging zal alsdan slechts te bitterder worden, en minder dan ooit zal consideratie kunnen worden ge schonken aan private belangen. Om ruw to teekenen wat alsdan voor degelflke operaties van oorlog noodig kan zyn, willen we dit> vragenwat moet er met Johannesburg ge beuren? Is het by oen richtige verdediging! mogeiyk, dat deze stad, onbewogen door. den bloedigen stryd, die rondom haar en om' haar bezit wordt gevoerd, rustig biyft voort loven binnen de heuvelrQen van den Witwaters- rand? Ons schynt zulks in de eenvoudigheid van ons verstand ondenkbaar toe. Wat toch is het geval? Indien de Wit waters- rand-dorpen, meer speciaal Johannesburg en ïyn mynon, onaangeroerd biyven wat zal dan gebeuren? Na korter of langer tyd, lang voordat de oorlog beslist is, en misschien na korten, op het onverwachts, door gemis aan waakzaamheid van óón brandwacht, zullen de Engelschen zich van do plek vermeesteren; en met een onzekere en verre spoorweg-"1 communicatie naar de operatie-basis in de Kolonie, zullen zy van den Rand hun kwar tleren, hun prachtige winterkwartieren maken. En niet alleen, dat zy hier hun magazijnen opalaaD, hun hospitalen inrichten, hun troepen huisvesten en doen rusten in de voormalige j woningen der burgery, zy zullen ook de mijnen bewerken en daaruit het goud halen, noodig voor voortzetting van den kryg. Opnieuw zullen we worden bevochten met ons eigen goud door troepen, die door rust m onze eigen stad sterk zyn geworden. De zaak is glashelder. By voortzetting van den oorlog binnen onze grenzen eischt het krijgsbelang, dat onze Regeering stad en mynen van den Wit waters- rand der verwoesting prysgeve. Alsdan zal de stryd dit hooge offer hebben geèischt ea steeds opnieuw eischen, dat het particulier- eigendom, hetwelk den vyand ten nutte komt^, worde verwoest. Heden deze plok morges een andere. En terwyl hot volk en de Regeering' der Zuid-Afrikaansche Republiek steeds wek* gezind biyven tegenover eiken niot-Engelscheit vreemdeling, zal dra de geheele bevolking^ voor zoovorre niet strfjdende aan onze zydOf verdreven en aan rulnatie prysgegeven zyn. Dit is een mogeiyk verdor verloop van den oorlog. En nu vragen weis het niet tyd en meer dan tyd, dat de Regeeringen dor Repu blieken de kabinetten van Europa dezen toe stand voorleggen? die kabinetten zullen de noodzakeiykheid en biliykheid der ver woesting erkennen en dan allicht ter voor koming van het kwaad Engeland dwingen om een billyken vrede te sluiten. Ook zy hebben hun Uitlandersbelangen te behartigen en het ie tyd voor hen zulks nu te doen, daarmede to assisteeren de rechtvaardige, op nieuw met het bloed onzer beste mannen betaalde zaak der beide Republieken. De Republieken doen dan hun nota betreffende de noodzakeiykheid van verwoesting vergezeld gaan van een uiteenzetting van, haars be-1 donkens, biliyke vredesvoorwaarden. Volgens het Roode Kruis Is het aantal ge wonden van generaal Cronjé van het vertrek van het lager te Modderrivier naar de plaats van omsingeling niet meer dan 200, zynde de gewonden meest verzorgd te Jacobsdal en Kimberley. Het aantal dooden, hoewel niet met juistheid nog opgegeven, wordt geschat op omtrent 100. Het geachte Publiek, dat er belang in stelt, om Messen, Scharen, Vorken enz. van do langer dan 60 jaren bestaande en door eolied en uitmuntend fabrikaat gerenommeerde Firma to koopen, woordi beleefd verzocht, goed op de navolgende Fabrieksmerken te letton, evenzeer ah op den naam en de voorletter PA r DltTynn^ne i Tjp, Fabrieksmerken. 1 I 611 \J 2? -* Tegenwoordig wordt zeer veel namaak meest van mindere qualiteit onder den naam Herder en met op de mijne gelijkende Fabrieksmerken, zoo als of enz. verkocht en zijn Mossen en Boharen met de Finnas H. HERDER, RICH. ABR. HERDER, D. HERDER, R. HERDER, of slechts HERDER, niet uit mijno van ouds in Nederland bekende Fabriek afkomstig. By de voornaamste Uzer-, Galanterie- en Kramerij-Winkels is mijn Fabrikaat verkrijgbar. SOL1NGEM. FRIEDR. HERDER ABR. SOHN. w—wm gpa BP 8788 81 Uitgebreide collectie Instrumenten. Vertegenwoordiger der voornaamste en meest solide Duitsche en Amerikaansche fabrieken. De Vleugels en Pianino's „Schiedmayer dfc Soelme" binnen gerekend worden tot hbt beste te behooren, hetgeen de plano-industrie levert en voldoen daarom aan de hoogst artistieke otechen. 8221 28 Htots pleit beter vcfcr de qualiteit dan het steedB toenemend debiet. Alle •oorten dagelijks versch gebrand. S. P. MJDWEMA, 8084 7 Haarlemmerstraat 148. IN HET MAGAZIJN Kooktoestel met vier pitten met grooten Ketel en Pan en Lekblad 7.— Kooktoestel met drie pitten met grooten Ketel en Pan en Lekblad4.— Kooktoestel met twee pitten met grooten Ketel en Pan en Lekblad8.50 Kooktoestel met één pit met grooten Ketel en Pan en Lekblad. 8.— Petroleum-Snelkoker met Ketel en Lekblad1.25 Compleet wit Granieten Tafelservies 67 stuks20. Compleet gekleurd Tafelservies 67 stuks17.— Compleet gekleurdè Waschstellen, nieuwe modellen2.'75 Compleet porseleinen gekleurd Tafelservies 67 stuks25.— 2 Fjjn gedecoreerde Bloempotten op Tafeltjes te zamen3.— Blauw Zwiebel-porseleinen Theeservies met 12 Koppen en Onyx-Blad met ooren, alles te zamen 4.— Compleet Zwiebel-porseleinen Ontbijtservies7.— lste Qualiteit Fransch porseleinen Koppen en Schotels per dozijn1. lste Qualiteit nikkelen Theepot met Stoofje, te zamen4.— Best loopende nikkelen Wekkers1-25 8773 111 Beleefd aanbevelend, II. MENS. Leiden. van nette Burgerlieden, die een vrye Kamer en een net en degeiyk Kosthuis verlangen. 6173 6 Adres: Papenstraat 4. met vier flinke Kamers, Keuken, Zolder, Gas- en Waterleiding, voor f279 '8jaars te huur aangeboden. Te bevragenLange brug 87. sua c Beleefd aanbevelend, J. VAN DEK STOK. 8742 40 P- 0- P- t Jenever 1 J f 0.67 f 0.67J 0.70 0.80 J 0.80 0.90 BnutdevQo 0.67 0.67 J 0.70 030 0-80 .030 VNbmIm Brandev. O.DO 1-— UO L20 1.20 130 Barcelona 1-80 1-60 Cofnac0.76 038 030 I. ,L- .1-30 130 i.ao Vieux 1.80 1.60 130 1.70 1-70 2. flneChamp.2.- ,230 viellle130 IUitmi p. fl. f 0.90 ,1.00 1.20 L80 130 jlL. fl-00 1.20 130 ,130 1.70 Oude Jenever DO... f 1-00 Hulskamp 1.10 Hoppe 1.10 Bols 130 f 1.10 ,030 f 1.60 ,030 Bordeaux Médoc SC Estepho Fronsac. SC Jollen I3ovlIle ChAtean Harzeanx Utdoc fauhiac ens. Witte wijn Bergerac Graves 8780 186 0.46 0.60 0.60 0.70 0.76 0.90 1.00 1.25 1.60 f 0.50 „0 60 0.70 1.00 1.26 Portwijn Port 6 Port (prima qual) f 0.65 ,0.80 0.90 1.00 1.26 1.60 1.70 2.00 Madera f 0.50 0.60 0.70 ,0.90 1.00 1.26 1-60

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 7