NM2325 Zaterdag 28 A.pril. A°. 1900 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. feuilleton. MOOIE VROUWEN. LEIDSCH DA&BLAE. PRIJS DEZER OOUBANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Noramers j 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEfiN: Van 1-6 regels f 1.05. Iodore regel rroor f 0.17j. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het acasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. nzEoatósr^c- Finanoiëele Kroniek» De afgoloopen week was zoowel voor de Hol landsche als voor do Euiopeesche Staatsfondsen 'looslist ongunstig te noemen. Door aanhoudend aanbod, waar tegenover slechts zeer beperkto (vraag bestond, werden de koersen merkbaar ge- idrukt Bij de verbazend groote ontwikkeling, welke voor industrieel© waarden op allerlei gebied is te 'voorschijn getreden, en waarvan reusachtige kapi- talisatiën met verwachting van ruime dividenden !het gevolg zijn goweest, zyn staatsfondsen in hot algemeen op den achtergrond geraakt, en is het 'publiek niet zoo gemakkelijk meer te bewegen 'om zich met 4 pCt. rentegevendo fondsen tevreden te stellen. De gedrukte stemming voor Staats fondsen bepaalde zich dan ook niet alleen tpt Hollandsche, dooh ook tot do meeste Euro- peesche soorten. Portugeezen toonden een niet onbelangrijken teruggang aan, evenals Rus sische soorten. Alleen Spanjaarden bleven, zooals te verwachten was, krachtigere, steun der Parijsche markt ondervindend, in verband met de geruchten omtrent een nieuwe groote leening. Verschillende plannen worden daaromtrent ver- melder wordt nu eens gosproken over een binnen- landsche leeDiug, dan weder over een, gebaseerd op een tabaksmonopolie, of over een kwilzil- ver-leeuing. Dit laatste schyofc vrij duister, in aanmerking nemende, dat het kwikzilverraono- polie voor jaren in handen van het huis Rot c-hild is. Vermoedelijk zal het wel de be doeling zijn, een binnenlandsche leening tot stand te brengen, omdat de natie gedurende en na den AmerikaaDschen oorlog een buitenge wone koopkracht beeft aan den dag gelegd. Het spreekt vanzelf, dat de Parijsche speculatie al het mogelijke in bet werk stelt, om haar gelief koosde Spaansche fondsen bierbjj een handje te helpen. Ook loopen er geruchten omtrent Rus sische en Hongaarsohe leeningsplannen. jWat do eerste betreft, zal vermoedelijk nog in don loop van dit jaar een nieuwe groote leening aan de markt worden gebracht, doch bijzonderheden daaromtrent zyn nog niet bekond. Andors is het gegaan met de voorbereidende plannen voor de Hongaarsohe Leening, waarvan aanvankelijk werd vermoed, dat zo eerst tegen den winter zou den worden vastgesteld, doch waarvan de afslui ting reeds dezer dagen is tot stand gekomen vroeger, dan zelfs door belanghebbenden werd ver wacht. Onzekerheid bestond nog omtront de wijze i van uitgifte der nieuwe leening, doch het is na bekend, dat de regeèriDg tot een 4 pCt.-kronen- rente is overgegaan in plaats van een goudleening, waartoe de regeering, in verband met de in werking zijnde valuta-regeling, moeilijk kon besluiten. De leening zal door het Rotcbild-syndicaat worden overgenomen, en waarachynlyk niet onbelangrijk beneden den tegenwoordigen koers der kronen- rente worden uitgegeven. Turkscho fondsen verkeerden in flauwere stem ming in verband met het confliot met de Vei eenigde Staten. De laalsten toonden zich ten eenenmale ongeneigd, om in hun eisch tot schadevergoeding, wegens het vermoorden der Amerikaansche zende lingen, tegenover de Turksche regeering eenige tegemoetkoming te toonen. Het is een bekend feit, dat, om iets van de Turksohe regeering gedaan te krijgen, men niet met zachte middelen moet aankomen. Naar alle waarschynlykheid zullen er eohter om een vordering van slechts 90,000 dollars wel geen ernstige politieke verwikkelingen ont staan. Mexicaanschon Braziliaansche fondson waren flauwer ovenals Peruanen, voor welke laatste de belangstelling voor het oogenblik ©enigermate verdwenen is. De ontvangsten blijven echter een belangrijke vermeerdering aantoonen 0) Klaussen vond geen woorden om zyn ver rukking te uiton. Dezo bedeesde blik zou zijn Madonna onder het rozendak tot volmaking brengen. Hij was als bedwelmd. Zyn hart klopte koortsachtig snel. Greta Ehlors, die haar oogen op hem had laten ruston, werd ouder zyn blik bleek en beefde. „O, niet alzool" smeekte Klaussen. „Ik zou geen rust moer vinden, wanneer ik wist, dat gy om mynontwil loodt. En ik heb u zooveel te zeggen, zoo onuitsprekeiyk veel! Waar hot verstand zwygt, spreekt het gemoed. Voelt gy dat?" „Ik woot het niet," bekende zy blozond. „Ik weet niet, wat gy bedoelt. Maar het is my zonderling te moede." „Wilt gy, dat ik hier biyf?" vroeg hy opgewonden. „Zullen wy elkaar hier dageiyks onder den lindeboom zien on spreken? Zal ik u helpen de bloemen te begieten? O, wat zou ik gaarne den kleinste uwer wenschen vervullen l Maar," ging hy zacht voort, terwyi hy haar hand greep, wanneer ik nu ook een wensch uitte, zoudt gy dan genegen zyn dien to vervullen?" Hy sprak zóó verleideiyk, zóó meeslepend, dat het vreemde „iets" in haar borst Greta sneller deed ademhalen. Zy had het kunnen uitsnikken. De macht, welke deze man over 'vrouwenharten bezat, oefende zyn invloed ook op haar uit Wanneer hy gezegd had: „Pynig uzelve," dan zou zy het gedaan hebben» en men hecht daaraan groote beteekenis ten op zichte van de financieele resultaten der Corpo ration. Onder de Hollandsche industrieels waar den bestond voor Tabaksaandeelen ruime belang stelling en werden de meeste soorten tegen ver hoogde prijzen verhandeld. Petroleumwaar- den bleven op de gewone koersen dobberend; alleen hadden in aaodeolen Amst. Rum. petro- 1 e u m groote slingeringen plaats. De afgeloopen week braoht voor de Amerikaan» sche Spoorweg waarden vreemde verrassingen, aan welke, in verband met den oorsprong van haar ontstaan, beteekenis moest worden gehecht. Zater dag reeds was te Nieuw-York een belangrijke verandering in de algemeene stemming op de markt ingetreden, ten gevolge van hoogst ernstige tijdingen op hot gebied der ijzer- en staalindustrie. Vrij plotseling was daar bekend geworden, dat een der grootste yzer- en staalondemeniingen van Amerika door sterke overproductie genoodzaakt was haar prijzen aanzienlijk te verlagen en tot een gedeeltelijke sluiting harer werkplaatsen óver te gaan, zoodat een twaalftal hoogovens buiten werking waren gesteld en zoowel een verdere daling der ijzer- en staalpryzen als een sluiting van meerdere ovens kon worden verwacht. Deze ongunstige tijding word met zeer uiteenloopende meeningen door de markt opgenomen, en hoewel aanvankelijk met een onbegrensd optimisme be groet, kon de markt zich toch niet vau den indruk losmaken, dien deze onverwachte kentering heeft doen ontstaan. Het feit, dat een der grootste ijzer- en ataal- werken genoodzaakt werd, om tot een belangrijke prijsvermindering ea inkrimping harer productie over te gaan, geeft ernstig te denken, en hoewel terstond in invloedrijke kringen werd beweerd, dat de toestand der ijzer-industrie als geheel ge zond on krachtig kon blyven beschouwd, zoo is toch gebleken, dat reeds voor eenige weken iD vakkringen een ongunstige wyziging werd voor zien. Het kon niet anders of deze gebeurtenis moest een groote ontstemming op de Beurs teweeg brengen on de speculatie met éón slag tot groote terughoudendheid noodzaken en dit nog slechts schoorvoetend. Terstond toch werd de meening uitgesproken, dat aan deze stagnatie geen al te groote beteekenis behoorde te worden gehecht en dat do sluiting der hoogovens en de daarmede in verband staande ongunstige berichten vermoede lijk wel den een of anderen gonialen 6peculanten- streek ten grondslag zouden hebben, en dus de kenteriDg van voorbygaanden aard zoude zijn. Ook werd er duidelijk op gewezen, dat een prijs vermindering in een deel der groot-industrie slechts den handel iD het algemeen ten goede zou komen, en het breken der macht vau enkele grooto combinaties eer eon nog grootere verleven diging van zaken zou ten gevolge hebben en dit zou aan de Amerikaansche Spoorwegen slechts ten goede komen. Gewoonlyk echter ligt aan een plotseliogen ommekeer, zooals zich nu in de ijzer en staalindustrie heelt voorgedaan, wel een deug delijke oorzaak ten grondslag en behoort toch de algemeene toestand dier industrie met een voorzichtigeu blik beschouwd te worden. Hot is niet onmogelijk, dat hier werkelyk groote, brutale Bpeculautenstreken zijn uitgevoerd, de latere berichten wettigen wel iets meer deze on derstelling doch nog altijd kan het nog niet zoo voetstoots worden aangenomen, dat een enkel persoon het- in zyn macht zou hebben, om voor speculatieve doeleinden in een oogenblik zulk een geweldigen ommekeer in een industrie te voor schijn te roepen, wanneer daarvoor geen gronden aanwezig zijn. En toch mag niet worden ontkend, dat de laatste berichten wel geschikt zyn om eenig wantrouwen te doen ontstaan; immers, be halve do melding, dat de American Steel Wire Co. zal besluiten om haar pryzen wederom te verhoo- gon en de tijdelijke verlaging tot zeer belangrijke nieuwe contracten heoft geleid, verneemt men ook, dat de directeur der genoemde Maatschappij zich met een winst vau millioenen dollars van zyn positie in Amerikaansohe Spoorweg waarden heeft losgemaakt en het voornemen heeft te kennen gegeven om eerstdaags zijn betrekking neer te leg gen. Wanneer het waar is, dat van een winst van millioenen dollars kan worden gesproken, mag daaruit met gerustheid de gevolgtrekking worden gemaakt, dat hij onder de groot-speculanten thuis behoorde en dandan kan men in Amerika alles zien gebeuren. Intusschen is deze gebeurtenis van grooten in vloed geweest op de Amerikaansche Spoorweg- waarden en is daardoor een over het algemeen vrjj aanzienlijke daling ontstaan. De belangrijke vraag is evenwel, of de jongste gebeurtenissen in de yzer- en staalindustrio van diepgaande beteekenis voor de spoorwegen zonden kunnen worden, en dan behoeft men vooralsnog, te oordeelon naar de be schouwingen in zaakkundige kringen, deze vraag niet bevestigend te beantwoorden. Dat de spoor wegen bij een verdere daling der yzerprijzen, dat wil zeggen by een verdere ontspanning der tot in het ongelooflijke opgedreven prijzeo, een na- doeligen invloed zouden ondervinden, is niet aan te nemen; eer het tegendeel. Niet alleen met het oog op een waarachynlyk grooter vervoer, doch zeker niet hot minst met hot oog op de eigen be hoeften der spoorwegen, die natuurlyk voortdurend een groot verbruik van yzer en staal blijven be houden en daarbij gedwongen zynoin zich, welke prijzen ook, te laten welgevallen. De daling der speorwegaandeelen zal dan hoogstwaarschijnlijk wol aan het gewone verschijnsel mogen worden toegeschreven, dat, wanneer een plotselinge scherpe kentering in eenige industrie te voorschjjn freedt, de speculatie immer zich bij die beweging aansluit en zich door angst laat influenceeren. Natuurlyk wordt dan niet gevraagd of de daling van bepaalde fondson eigeulijk wel gewettigd is, doch wordt dan meer bepaald gelet op de markt positie van de speoulatieve soorten. In de eerste plaats was dit merkbaar by de A t c h i s o n s, Unions en Southern Pacifies, drielieve- liDgspapieren der speculatie. Unions vooral moesten het ontgelden en konden te meer een aanval verwachten, omdat deze a&ndeelen sedert langeron tijd een ongestoorde rijzing hebben volgehouden en een reactie dus gemakkelijk was door te voeren. De innorlyke positie der Union P a c i f i c blijft eohter in hooge mate de gunstige verwachtingeu, welke omtrent baar toekomst be staan, wettigen. De netto-ontvaDgsten dezer Maat schappij toonen tot en mot Februari, dus over acht maanden, oen vermeerdering van 733,000 dollars aan, boven die van hetzelfde tydvak van het vorige jaar, waaronder niet zijn begrepen de netto-ontvangsten dor Oregon-Shortline en Oregon- Railway Navigation Co. De net to-vermeerdering over Februari alleen bedroeg 222,000 dollars, zoodat deze cijfers allerminst reden tot bezorgd heid behoeven te geven. Southern Pacifies vormen tydens de afwezigheid van het hoofd van het huis Speyer te Nieuw-York een gcmakkelijken speelbal in de hand der speculatie, en deze schijnt de gelegenheid niet ongebruikt to zullen laten voorbijgaan. Western-waarden bleven vast, in verband met de bekendmaking der Pennsylvania R. R., dat zy bereid is, do Incomebonds der Western Nieuw-York en Pennsylvania tegen den koers van 30 pCt., en de gewone aandeelen tegen 18 pCt. in contant geld in te losseD, op voorwaarde, dat de meerderheid dezer beide soorten vóór 26 Mei biertoe zal zijn toegetreden. Omtrent Gul f-waarden wordt betwijfeld of de nieuwe waaiden wel spoedig zullen worden uitge reikt, en uien brengt dit in verband met het optre den der K. City Term. Construction Co., welke tracht de aanzienlijke vordering, welke zij nog op do K. City P.e. Gulfspoorwog-Mij. beweert te hebben, door de rechtbank te zien toegewezen. Het slot. dor week toonde eohter een vry bolangrijke ver betering aan en hoewel nog daaruit niet op te maken valt, dat de onweerswolk is voorbij ge dreven, mag men er tooh wel uit afleiden, dat de lucht weder begint op te helderen. Rijnlandsche Bank. INGEZONDEN. Drankwet. Mijnheer de Redacteur l In hot nommer van Zaterdag 14 April van Uw veelgelezen Dagblad brengen Burg. en Weths. van de gemeente Leiden ter algemeene kennis, dat een verzoekschrift is ingediend om „Vergunning" voor den Kleinhandel in Sterken drank in het perceel Morschweg sectie L. No. 94. Deze kennisgeving geeft my aanleiding er op te wyzen, dat het maximum voor het aantal Vergunningen, volgens de Wet, binnen onze gemeente reeds lang overschreden is. Volgens de thans vigeerende Wet (art. 2) mag het aantal Vergunningen niet meer bedragen dan: in gemeenten met meer dan 50,000 zielen 1 op 500 inwoners; in gemeenten met meer dan 20,000 enten hoogste 50,000 zielen 1 op 400 Inwoners; in gemeenten met meer dan 10,000 en ten hoogste 20,000 zielen 1 op 300 inwoners; in de overige gemeenten 1 op 250 inwoners. Een en ander met dien verstande, dat toe neming der bevolking geen verlaging van hot maximum medebrengt, enz. Het zielental in Leiden bedraagt, volgens de laatste volkstelling, meer dan 50,000 zielen. Het maximum by de Wet voorgeschreven (1 op 500 inwoners) van het aantal vergun ningen is voor onze gemeente dus 100, terwyi het aantal vergunningen op 1 Januari 1900 in Leiden 242 bedroeg, of 142 vergunningen meer dan de Wet voorschryft. Geen uitbreiding door het verleenen van buitengewone vergunningen, maar inkrimping dus is de eisch van het oogenblik, daar er in onze gemeente meer dan de helft ver gunningen te veel gevonden wordt dan by de Wet ten hoogste is toegestaan. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw. Dw. Dn. Joh. O. Heeheijbb. Hazerswoudo. Gelyk voor eenige jaren geschiedde met heb groote speelplein der openbare school, is nu ook het plein van do school der Gereformeerde Schoolvereeniging van een dikke laag 6cherp zand voorzien. Zoolang dat zand een beetje vochtig is, kunnen de kinderen voor hun spel niet beter verlangen, hoewel er toch ook spelen zyn, die een harden grond vereischen; maar als de zon eerstdaags door de wolken breekt, verandert het terrein in een stuivende zandwoestyn. Als het te doen geweest is om een droog plein te bekomen, zou het m. i. doeltreffender geweest zyn, den grond zoodanig hellend af te graven, dat het hemelwater nergens kon blyven staan. De onderwyzers en leerlingen der openbare school hopen nog steeds op een grondverplaatsing in laatstbedoelden zin. Gistermiddag werd onze gemeente in opschudding gebracht door een koopman in lampenpoetsers, die met zyn echtvriendin, evenals hy van een bos dergeiyko gereed schappen voorzien, kyvend en tierend door de dorpsstraat trok. De nieuwsgierige menigte, die het tweetal volgde en telkens in luid ge juich losbarstte, werd tegen halfachtzoo groot, dat de politie zich verplicht achtte, aan het tumult een einde to maken. Geholpen door eenige krachtige handen, slaagde onze ge meente-veldwachter er in, het luidruchtigo echtpaar in het arrestantenhok onder den toren een rustplaats te bezorgen. Tor-Aar. Laatstleden Donderdag was het voor de kinderen van de openbare school in deze gemeente een recht prettige dag. Des morgens allen in de school samengekomen, namen te 9 uren de openbare lessen een aan vang in tegenwoordigheid van het gemeente bestuur. Het bleek, dat sedert het vorig jaar goede vorderingen waren gemaakt, enbyzon- der goede orde heerschte er in de school. Nadat de lessen waren afgenomen, werden de kinderen ruimschoots onthaald op krenten brood en chocolade, hetgeen by hen zeer veel aftrek vond. Zang, met begeleiding van orgel, werd door de kinderen ten gehoore gebracht. Door den heer burgemeester werd aan 95 kinderen een prys uitgereikt. Van de 131 kinderen der openbare lagere school hadden 55 leerlingen over het jaar 1899 geen ver zuim. In het geheel hadden 95 leerlingen van 0 tot 6 verzuimen. Merkbaar komt het voor, dat het middel gedurende eenige jaren in deze gemeente reeds aangewend om de school getrouw te bezoeken zyn succes meer naby komt en minder verzuimen dan vroeger zyn waar te nemen. Nadat, door het hoofd der school, den heer G. 0. Weeren, zyn dank aan de leden van het bestuur der gemeente was betuigd voor hun tegenwoordigheid en biyken van betoonde belangstelling, koerden do kinderen zeer vol daan WouDrugge. Op de in het „hotel Gulde- mond" gehouden vergadering van stem gerechtigde ingelanden van den Polder „Vier- Ambacht" waren vertegenwoordigd 937 uit te brengen stemmen door 21 ingelanden. Vastgesteld zyn: de rekening over 1399 aan inkomsten op f 18881.375, aan uitgaven op f 18384.76, batig saldo f 496.61s. De begrooting voor 1900 aan inkomsten en uitgaven op 40071.50°, met inbegrip van den omslag per hectare op f 10, over 1612 H.t 11 A., 60 cA., en van f 9.25 per hectare over 94 H., 76 A., 9 cA. tegen respectieveiyk f 7.90 en ƒ7.15 per hectare in 1899. Besloten is tot do aanschaffing van 2 nieuwe ketels voor het stoomgemaal, en de levering - daarvan op te dragen aan de Kon. Ned. Grofemedery te Loiden. De tegen 1 Juni a. s. periodiek af te treden heemraden de hoeren W. Timmers, C. Lange- slag en M. 0. Piek Jr. werden als zoodanig herkozen, eerstgenoemde met 893 van de 937 uitgebrachte stemmen (44 blanco), de beide overigen met algemeene stemmen. Het onderzoek der verlofgangers van de militie te land, aanwezig in de gemeenten Nieuwveen, Zevenhoven, Leimuiden, Ter-Aar, Rynzaterwoude, Alkemade en Woubrugge, (het 14de kanton) zal hier geschieden op Vrfidag 15 Juni a. s. 's voorm. te halfelf, aan welk onderzoek behooren deel te nemen zy, die vóór 1 dezer In het genot van onbe paald verlof gesteld zyn, ongeacht de lichting, waartoe zy behooren, uitgezonderd degenen, die in Juni In werkeiyken dienst moeten komen. Tot binnen-moeder in het Wees- en Armhuis der Ned.-Herv. Gemeente alhier, is tegen half Mei a. s. benoemd de weduwe Westerbeek, van Puttershoek, in de plaats 1 van de overleden vrouw van den binnenvader I Moerkerken. „Ja," fluisterde zy blozend. „Ik wil „Wilt ge?" zeide hy, verruimd ademhalend, als na een met moeite verkregen overwinning. „Het betreft een verzoek, waaraan gy alleen kunt voldoen. Ik wil de menschheld een voorwerp ter bewondering en ter veredeling schenken, een werk wil ik scheppen voor komende tyden, waarby myn naam en de uwe zóó nauw samengevlochten zullen worden, dat niemand den een zou kunnen noemen en den ander verzwijgen. Een Madonna wil ik schilderen, zooals Raphael dat gedaan heeft, en gy moet aan dit beeld uw trekken leenen." Zy boog het hoofd, verwonderd over haar eigen hart, dat dezen man wilde toestaan, wat zy kort te voren een ander had goweigord. „Gy moet my toestaan uw gelaat op een 8childory te vereeuwigen," ging hy voort. „Uw grootvader heeft reeds zyn toestemming ge geven. O, nu geen aarzelen meer, geen bedenken I Ik zou diep bedroefd zyn, wanneer gy my zoo wiidet teleurstellen. En dat wilt gy toch immers niet? Zeg ja, dan biyf ik hier; de dagen van ons aamenzyn zullen kosteiyk wezen. Terwyi ik viytig werk, zullen wij samen praten en schertsen." Zy sloeg een oogenblik haar oogen met een vragend-blyde uitdrukking tot hem op. Een stryd werd in haar binnenste gevoerd. „Ja!" riep zy eensklaps haastig, haar hand tegen haar wang drukkend. „Dank, duizendmaal dank!" riep Klaussen met stralenden blik. Greta, heflyk wonder der natuur „Moeder roept 1" bracht zy haastig in het midden. „Het is tyd voor het avondeten 1" En dit zeggend, snelde zy weg. Klaussen zag haar vol geestdrift na. „Bereikir ne# hy juichend. tHoe bemin ik dit bekooriyke kindl Deze vreemde bloem onder de gewone gewassen, welke men overal vindt l" Olaf kwam, weer in zyn eigen kleeren gestoken, het huis uit en liep het tuinpad af. „Kom, wy worden aan tafel verwacht. Ons verbiyf hier loopt nu ten einde. Morgen marcheeren wy^weer naar Hochwald." „Maakt gy je weer bezorgd over je koffer?" „Dat ook. Bovendien verwacht ik brieven, die naar Hochwald zouden geadresseerd worden. Gy kunt je eigen kleeren weer aan trokken, dus niets noopt ons hier langer te blyven." „Of liever alles 1" viel Klaussen levendig in. En de gedachte, den prozalschen kameraad een dagreis ver van zich te weten, vervulde zyn hart met biydschap. „Wanneer ge my een schilder kuut noemen, die van zulk een model, dat er in toegestemd heoft voor hem to zitten, wegloopt, dan geef ik je een mooie som golds." „Dus gy blyft?" zeide Olaf bedaard. „Nu, goedl Ik ga. Wanneer gy echter in je opge wonden toestand nog een goeden raad kunt op prys stellen, maak je dan eveneens uit de voeten. Gy vindt modellen genoeg en zeker ook die interessanter zyn. De kleine is eigeniyk gezegd een gans." „Wat bezielt jel" stoof Klaussen heftig op. „Wanneer ik my voor dit meisje in het stof buig „Dan doe ik het nog lang niet Ga echter je gang. Je koffer zal ik je zenden." Den volgenden morgen in de vroegte verliet Olaf Harmsen, na een kort afscheid van zyn vriend, het huis van den meester. KlausBen's schildersgereedschap arriveerde nog dienzelfden dag uit Hochwald. De zittingen begonnen. Greta, die nu zonder tegenstreven onder buurman8 afhangend dak vol klimrozen als model zat, legde een onvermoeide volharding in de haar gegeven houding aan den dag. Zooals de jeugdige meester haar tot een eerste ontwerp op de bank onder hot bloeiend baldakyn had neergezet, bleef zy zitten, totdat hy vermoeid het penseel uit de hand legde. Haar geluk, van in zyn nabyheid te zyn, was diep en stil. Klaussen had intusschen volop tyd en gelegenheid haar onberispeiyke trekken ie bestudeeren. Hy was er dagelyks opnieuw van verrukt. Wat ging hem, wien de zachte toewyding van dit schuwe kind meer zeido dan woorden hadden kunnen 'uitdrukken, don kreupelen jongen aan, die op zyn ongelukkige voeten by elko zitting om den hook van het huis kwam geslopen en onafgewend zyn droef geestige blikken op Greta's gelaat vestigde? Hy verwaardigde hem met geen groet. En Nicolaas Meissner had geen blik voor hem. Dezen vreemdeling mocht zyn Greta niet liefhebben. Hy had immers niets voor haar gedaan, had haar niet, met gevaar van zyn eigen loven, uit een poel van vuur en rook geredEn toch voelde de arme jongen met onuitsprekeiyke smart, dat er een teedere verhouding ontstond tusschen den levens- lustigen man voor den schildersezel en het in mymering verzonken meisje onder het rozendak. Hy voelde de vreemde macht, welke hem uit Greta's nabyheid verbande, on bittere wrok vervulde zyn hart De oude Meissner daarentegen, dlo by zyn kleine boerdery veel aan houtsnywerk deed, evenals zyn zoon, trachtte dikwyls Klauven's opmerkzaamheid te trekken, wat hem des te eerder gelukte, daar de meester elke poging vau zyn gast, om opheldering over zyn familieomstandigheden te krygen, schipbreuk deed lyden. Zoo gebeurde het, dat de oude man op zekeren avond don schilder tot zyn heimeiyk genoegen door het tuinhek zag komen. Vrien- deiyk stak hy hem de vereelte hand toe en wees hem een stoel aan. En daarop begonnen zy samen te praten. „Vandaag is het juist een jaar geleden, schilder, dat het ongeluk met Nicolaas gebeurde," zeide hy. „Ik mag het meisje gaarno lyden, maar ik had wel gewild, dat de jongen zich toen een roos gedronken en in bed gesnurkt had, zoodat hy do brandklok niet had kunnen hooren." „Maar, wanneer gy bedenkt, tcichy redde," zeide Klaussen, den blauwen rook van zyn sigarette voor zich uitblazend. „Nu ja! Maar het eerst komen toch do eigen kinderen, mynheer," bromde de oude man. „Met de Brehmers wil hot geluk niet veel te doen hebben. Het zyn brave menschen maar, nu eens hapert het hier, dan weer daar. Gy weet toch wel wat er met den jongen, met Frits, gebeurd is?" „Hoeveel jaren was hy ouder dan zyn zuster?" vroeg Klaussen, opmerkzaam wordend. „Zeven. Het kleine ding kwam immers pas na baars vaders dood ter wereld." (1 Yordt i'

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 13