Dat God het gebed verhoort, is den monsèh li,.nllyd uuidulyk; maar dio vorliooring ge schiedt ook op gansch anderon iyd en geheel andere wyze dan wy vaak verwaclitoii. De spreker gaf ook enkele voorboolden van tref fende onmiddollyko gebodsvorhooring en ein digde met do opmerking, dat het smeekgebed eenmaal zal ophouden, maar dat het dankgebed zal doorgaan tot in alle eeuwigheid. Sussenlieim. Do heeren 0. Rynsburger en J. Boumor, te Sassenheim, hadden verleden •week hot goede idee drie door hen gewonnen nieuwe hyacinten als volgt te noomen: E Blauw, President Paul Krüger; E Blauw, President Steyn, on E. Wit, Commandant- Generaal Piet Joubert. Yan deze werkelijk mooie hyacinten zonden zij eenige aan het buitengewone gezantschap der Zuid-Afr. Repu- blieken in Den Haag, vragende tevens ver gunning die soorten aldus te mogen noemen. Op dit schrijven ontvingen zij heden van dat gezantschap het volgende antwoord: „U de ontvangst erkennende van Uw geëerd Schrijven van 21 April 1.1., heb Ik de eer U in opdracht van het buitengewone gezant schap der beide Zuid.-Afr. Republieken, namens hem, mijn bijzonderen dank te betuigen voor do warme hulde, aau de Republieken gebracht, en tevens voor het prachtige bloemge- schenk, dat door hem ton vollo gewaardeerd zal worden." Zegwaard. Woensdag 9 Moi a. s. des mor gens te 10 uren, zal alhier een vergadering plaats hebben van stemgerechtigde Ingelanden van don Palensteinschen polder, tot vaststel ling der rekening en begrooting. Tevens zal dan een verkiezing plaats hebben ter vervul ling der vacatures, welke zullen ontstaan door periodieke aftreding van den voorzitter J. Droogh en van don Heemraad J. Fijan. Zoclcruicer. Door hot bostuur van den Zoetormeer8chon Meerpolder is vastgesteld hot ontwerp eener kour of politieverordening voor dion poldor, welk ontwerp gedurende een maand ten kantore van don secretaris des polders ter inzage is nedergelegd. Door de politie alhier is proces-verbaal ppgemaakt tegen een koffiohulshouder wegens hot verkoopen van 6terken drank in het klein zonder do verelschte vergunning. Een hoeveel heid jonover werd in beslag genomen. Zoclerwoudo, Door den gemeenteraad ftlhier is besloten aan don Rijksveldwachter R. M. v. d. Meyden een gratificatie toe te kennen van 15 voor gehouden surveillance aan den Kaag weg, gedurende het jaar 1899. XJit «Ie „Stiiatócouraat". Kon. boslaiten. Benoemdtot bargemoester van Buunnalsen, G. L. Van den Helm, secretaris; tot burgemeester van Rhoon, G. E. C. Ribbias, secretaristot burgemeester van Smt-AIaartensdijk, N. Polderman, secretaris; tot burgemeestor van Heeawijk, A. L. Fosten, secretaris; lot burge meester van Oyen en Teeffelen W. G. Van Amstel. Opnieuw benoemd tot schoolopzienor in het arrondissement Uarlingen mr. H. D. Van Ketwioh Verschuur te Leeuwarden, Benoemd van 1 Mei 1900 tot en met 30 April 19ul tot onderwijzer by de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn dr. H. C. Geuken, aldaar. Toestemming verleend aan: Th. J. Van Dam, burgemeester der gemeonte Oudar-Amstel, om tot 1 Alei 190' te Amsterdam te blijven wonen; D. R. Wjjckeiheld Bisdom, bu-g^meester der gemeente Kortgone, om lot 1 Mei 1901 to Coijjnsplaat to •wonen; W. C. C. Corporaal, ontvangor dor ge meen to Weesperkarspel, om te Woesp te wonen. li.H. MJ. és Koninginnen te flmsisiéaa H. AI. de Koningin vorleenda gisteren audienlie aan moer dan 1000 personen, waarvan hot meorendeel bestond uit officieren Van leger, vloot en schutterij. Voorts werdon opgemerkt: veel Commissarissen der 'Xoniogin in de verschillende provinciën; 'oen bijzonder groot aantal leden dor rechter lijke macht, professoren en predikanten In toga, baret en bef; burgemeesters van ver schillende steden, en dorpen in Noord-Holland en andere provinciën, allen in ambts gewaad; dan de leden Yan den Amsterdam- schen Gemeenteraad, met den burgemeester; tal van hooge ambtenaren, leden der Eerste an Tweede Kamer, Gedeputeerde en Pro vinciale Staten van Noord Holland on uit andere provinciën, verschillende deputatiön van wetenschap-, kunst- of iiofdadige instel lingen. Al die 1100 a 1200 bevonden zich in een groote zaal on aangrenzenden corridor. Op hot oogenblik, dat H. M. in de audiëntie zaal verscheen, plaatste de adjudant zich op een verlicvonheid aan den ingang der audiëntie zaal, en riep de namen af van hen, die aan H. AI. buigend voorbijgingen, enkele eon kort woord tot H. AI. richtende. Do burgomoc-ster van Amsterdam stelde de Raadsleden aan H. AI. voor on hield do ge bruikelijke toespraak, waarin hy o. a. zeide, dat, indien niet do noodlottige gevolgen van den oorlog in Zuid-Afrika een groot deel van Amsterdam's by do nyverheid betrokken be volking zwaar getroffen hadden, de algemeene toestand dor hoofdstad zeker niet onbevredigend zou kunnen genoemd worden; dat overigens in Amsterdam hard gewerkt wordt aan "tie bevordering van don handel; dat 't hem en het gemeentebestuur zeer verheugd had, datH. M. een wet heeft kunnon onderteekenen, waardoor [Amsterdam binnen enkele jaren een ver beterden weg naar zee zal bezitten; dat overheid en burgery alle krachten zullen Inspannen .m dien beteren weg waardig te Jzyn; dat H. M. dezer dagen met eigen oogen zich zal kunnen overtuigen, dat ter volmaking der Amsterdamsche havenwerken in den laatsten tyd met grooten spoed en kracht is gearbeid. De Koningin antwoordde, dat het ook haar veel leed deed, te zien hoe zoovelen gebukt ►gingen onder de gevolgen der krygsbedryven in Zuid-Afrika en dat ook zy zich verheugde 'in den bloei van Amsterdams handel en in de verbetering van den zeeweg en met groote ^belangstelling de krachtsontwikkeling van Amsterdam gadeslaat. Hare Majesteit besloot met de beste wenschen voor de ontwikkeling en den bloei der hoofdstad te uiten. De Koningin zeide b1* den burgemeester van Haarlem, dat het Haar zeer aangenaam Izou wezen by de onthulling van het standbeeld (voor Frans Hals tegenwoordig te kunnen zyn. Terwyi H. M. do Koningin dus audiëntie 'verleende, bracht do Koningin-Moeder met 'klein gevolg bezoeken in de stad. Om kwart voor tienen nl. kwamen de rytuigon voor H. M. voor, ten einde een bezoek te brongen aan de Vrouwenkliniek van prof. Treub, sedert Juni 1898 geopend op hot terrein van het Wilhelmina-Gasthuis. In de keurig versierde ontvangsalon waren met prof. Treub aanwezig de assistenten dr. P. T C. Yan der Hoeven, dr. Barendracht en mejuffrouw dr. Van Kesteren, de commissie voor verspreiding van bloemen in de Gast huizen, do dames van het wekeiyksch bezoek, juffrouw Koenders, hoofd der huishouding, de adjunct-directeor van het Buiten-Gasthuis, het hoofd der zusters, de hoofdverpleegster, enz. Nadat de jongejuffrouw Clara Scholten, een kleindochter van dr. Juda, den voor zitter der commissie van toezicht, een fraaien bloemruiker aan H. M. had aangeboden en daarvoor een „dank je wel, snoesje" had ingeoogst, sprak dr. Juda een kort woord van welkom on noodigde de Koningin-Moeder uit de inrichting te gaan bezichtigen. H. M. ging per lift naar de eerste verdie ping en trad, gevolgd door een Hofdame met een groote mand bloemen, verschillende zalen binnen en reikte den patiënten eenige bloemen over, hetgeen by velen eon lichten blos op de meestal zoo bleeke gezichten wekte, Bi een der zalen werd een klein kindje, dat in de kliniek algemeen bekend is onder den naam van Napje, voor H. M. opgetild van zyn bed. Hot kereltje was met oranje getooid, evenals trou wens het geheele personeeL De regenwolken, die in den ochtend het zoo somber gemaakt hadden, waren tegen halfelf weggetrokken en het zonlicht scheen vrooiyk door de ramen, terwyi de vorstelijke bezoek ster de zieken en herstellenden langs ging en velen hunner toesprak. Na nog eonige oogenblikken In de ont vangsalon vertoefd te hebben, vertrok H. AI. naar „Arti", voor een bezoek aan de schilde rijententoonstelling. Hierby word H. M. de Koningin-Moeder ontvangen en rondgeleid door den tweeden voorzitter, don heer Geo Poggenbeok. Het 14- jarig dochtertje van den secretarie, den heer John. F. Huik, bood de koninkiyke bezoek ster bloemen aan. Van halftwaalf tot halféén verleende H. M. de Koningin-Moeder vervolgens audiëntie aan de militaire en civiele autoriteiten, die zich daartoe hadden laten inschrijven. Daarna werd door H. H. M, M. de lunch gebruikt. De Dam was vol menschen, die daverend toejuichten, toen de Koninginnen den rytoer begonnen. Eerst ging bet de Kalverstraat inmenschen, overal menschen; langs de trottoirs, uit de ramen; gejuich allerwegen. Zoo was het langs den geheelen langen weg. Voor het Burgerweesbuis stonden de weezen in haar aardige kleedy en riepen luide hoera. Langs de cavalerie-kazorne komende, kwam de wacht In het geweer en langs het Kinder ziekenhuis word stapvoets gereden om den kin deren, die voor de ramen gebracht waren, ge legenheid te geven HH. ALM. te zien. Aan den Overtoom, by do Schoolstraat, word even stilgehouden, om aan het bestuur der voreeniglng „Voor Schoolstraat en Oranje" gelegonheld te geven H. M. de Koningin een bouquet aan to bieden, die gaarne werd aan vaard. Daarna ging het verder door de Vondelstraat en over het Loidscheplein, waar de brandweer het saluut bracht, entoen door de overdrukke Leldschestraat, Koningsplein, Spui en Rokin naar het Paleis, waar Hare Majesteiten togen hallzes terugkwamen. Gemengd Nieuws, Een groote open-Iucht-raeeting voor geheel-onthouding zal den a. s. 2den Pinksterdag to Leiden worden gehouden. Samenwerkende vereeDigingen zyn: de Leid- sche Studenten Geh.-Onth. Vereeniging, de afd. Lelden I en H der Ned. Ver. t. a. v. alc. dranken, en do Zuid-Hollandsche Propaganda- Commissie. Als terrein is door B. en Ws. afgestaan het Schuttersveld (aan den Ryns- burgersingel). Sprekers van verschillende richting zullen het woord voeren. Reeds nu hebben zieh daartoe bereid verklaard: ds. A. Van der Heide, te Engelum (Fnealand)dr. F. Banning, te Nijmegen; ds. J. L. Klein, te Oosterwoldeen ds. A. De Koe, te Den Helder. Maziek zal er zyn van de Leidsche d.d. Schutterij, teiwyi het Rotterdamsche G.-O. Zangkoor mede eenige nummers zal ten beste geven. Da entrée is 10 et, torwyi de spoorautori- teiten aan G.-O. vereenigingen te Rotterdam, Den Haag en Utrecht verlaging van tarief hebben toegostaan. Do meeting vangt aan te haiftwee en wordt by ongunstig weder ge houden in de Stadszaal. Het gerechtshof te 'sGraven- hage bevestigde heden do veroordeelingen van een visscher te Leiderdorp en een arbeider te Hazerswoude, wegens diefstal van eenden, ieder tot 9 maanden gevangenisstraf. Het Openbaar Ministerie by het Haagsche gerechtshof vorderde heden vier maanden gevangenisstraf tegen ieder van vier garnalenvisschers te Stellendam beklaagd van geweldpleging tegen de woning van het hoofd eener garnalenpeldery, dat het loon van zyn visschers had vorminderd. (De rechtbank te Rotterdam had 1 maand gevangenisstraf opge legd aan ieder der beklaagden). Gisternacht heeft te Amsterdam een Duitscher, die aan den politiepost van het voormalige gymnasium ln voorloopige bewaring was gebracht, uit zyn cel, twee hoog, weten te ontsnappen. Hy moet zich uit een raam, zoo voorzichtig, dat het onop gemerkt bleef, naar beneden hebben laten giyden. Het is der politie nog niet gelukt, hem op te sporen. Voor het op 2 d en P1 n k s t e r d a g op het buiteuverbiyf „De Hartenkamp" te Benne broek te houden Jaarfeest van den Geheelonthoudersbond zyn 14 sprekers, dames en heeren, Ingeschreven. Twee muziekcorpsen zullen het feest op luisteren. Naar men meldt, zyn in de Ned^ Hervormde Kerk te Wadenooien b(J het af bik ken der muren schilderingen voor den dag gekomen, die biykbaar uit ouden tyd dagtookencn. De vrouw te Apeldoorn, tegen wie door het O. M. by de rechtbank te Zutfen 2 jaar gevangenisstraf was geëischt wegens pogiug tot vergiftiging van haar echtgenoot-, door muizentarwe in een pannekoek te bakken, is door de rechtbank ontslagen van rechts vervolging, uit overweging, „dat de bewezen hoeveelheid strychnine in den pannekoek niet voldoende was om te dooden." De rechtbank gelastte de onmiddellyke invrijheidstelling van de beklaagde. De rechtbank te Dordrecht heeft uitspraak gedaan in zake de tentoonstollings- procedure. De vordering van de vereeniging voor „Vak en Kunst" om rekening en ver antwoording te mogen afleggen werd toe- gewezon. Dit zal geschieden ten overstaan van den rechter-commissaris. Vrydag 27, Zaterdag 28 on Zondag 29 April herdenkt de Nederlandsche Kennel- Club „Cynophilia" haar tienjarig bestaan, met oen grooto internationale hondantentoon.- stelling in het Paleis voor Yolksviyt te Amsterdam. Het is de 14de groote internationale tentoon stelling, dio de club geeft en welke belooft zoor luisterrijk to worden. De inzendingen bestaan uit 896 honden met ruim 1498 inschry vingen. Alle mogeiyke rassen zyn vertegenwoordigd o. a. de St.-Bernards met 54 honden, de New foundlanders met lö, de Duitscho doggen met 70. Verder terriers, herdershonden, barzois, keeshonden, Engelscho en Duitsche jacht honden, tekels en andere. Zekere F. P. G., parapluiemaker te Nymegen, verliet onlangs zyn woonplaats en liet zyn vrouw en 6 kinderen van 2 a 10 jaar onverzorgd achter. Do man heeft dienst genomen by het Engelscho leger in Zuid-Afrika. Volgens het „Nieuwsbl. v. Ned." maakt het by de justitie reeds een punt van onderzoek uit, in hoeverre er termen bestaan zich te mengen in de zaken van het „Fonds voor daadwerkolyken steun" van den heer N. Van Wageniugen. Men schryft uit Koe wacht aan de „N. R. C.": In de laatste dagen is er wat meer licht gekomen in zake den bexenden vrouwenmoord, verleden jaar alhier gepleegd. Zoo hebben o.a. twee peisonen verklaard, dat zy op deD avond van den 15den April, dus twee dagen na het verdwynen der ver moorde vrouw Haeck, licht gezien hebben in den kelder van den verdachte Misseghers en, naderby gekomen, duidelyk het in stukken hakken van vleesch hebben vernomen. Ongemotiveerde vrees om in die moordzaak betrokken te worden, was oorzaak, dat beide getuigen zoolang gezwegen hebben. Ook nog andere personen hebben by de politie bezwarende verklaringen afgelegd. Men meldt uit Eindhovon: Gister ochtend te ruim acht uren heeft er oen hevige ontploffing plaats gehad in de machinokamer der in aanbouw zynde nieuwe gasfabriek aan 't Kanaal alhier, waar zich ook de stoomketel bevindt. Het ongoval heeft plaats gehad by een op proef in bewerkingzynde machine; de oor zaak zal door deskundigen worden onderzocht. Het dak der machinekamer is weggoslagon, en drie personen, waaronder de gasfitter De L. en de monteur, zyn gewond, eerstgenoomde zeer ernstig. De drie gewonden zyn in het Liofdehuis opgenomen. Nader meldt men, dat reeds in den namiddag de gasverlichting weder in orde was. Er wordt niet de minste stoornis meer waargonomen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vergun my langs dezen wog enkele woorden te richten tot ouders en voogden, wier kin deren dit voorjaar niet geslaagd zyn voor het examen van Mathesis en die hen in October aanstaande dit examen weer willen laten doen. Een jongen, die de gewone school goed heaft doorloopen, kan dit examen met goed gevolg afleggen. Dat er zoovelen worden afgewezen is meestal de schuld van de ver zorgers der jongens. Velen van dezen gaan eerst van school naar een baas, blyven daar een half of een heel jaar, soms nog langer en dan komt het bij de ouders op: „Jongen, je moet examen doen voor Mathesis." Maar dan is er van de kennis, die op school verzameld is, veel verloren geraakt en de jongen wordt verward en 8 1 a a g t niet. Wat ia daaraan te veranderen? Op verzoek van enkele onbemiddelde ouders zal onder- geteekende by voldoende deelneming ©9n kleine klasse vormen van hen, die in October a. s. examen willen doen voor Mathesis. Hoe meer deelnemers er komen, hoe minder de kosten voor lederen jongen zullen worden. Zie hiervoor de advertentie in dit blad. Met hartelyken dank, M. de R^ biyf ik hoogachtend Uw dw. Dienaar H. T. van Ubk. De oorlog tossohen Engeland on Transvaal. Een telegram van lord Roberts uit Bloem fontein geeft nog eenige byzonderheden over de gevechten van Dinsdag ten oosten en zuidoosten van die stad. Zonder een zeer nauwkeurige terreinkaart is het niet mogeffjk, zich een juiste voorstelling te vormen van de bewegingen van Rundie, Pole-Carew en French, en de punten, die Roberts tracht te bereiken, zelfs niet van de beteekenis der bezetting van De-Wets-dorp door Chermside. Het verband, door Roberts gelegd tusschen dat feit en de poging van French om de Modderrivler over te trekken by Valsbank (waarschyniyk Vaalbank, aan den bovenloop van de rivier, niet ver ten noorden van De-Wets-dorp) schynt aan te duiden, dat de Boeren bang waren, tus schen French ten noorden en Chermside ten zuiden ingesloten te raken, en dus, hun posities in de Beyersbergen prijsgevende, oostwaarts teruggetrokken zyn. Een later telegram maakt melding van den terugtocht naar het noorden der Boeren van Wepener, die te voorzien was» Het is dus lord Roberts met 40,000 man niet mogen gelukken de 4000 Boeren te vangen, die hem het leven zoo zuur hebben gemaakt. Volgens een telegram van de „Times" uit Mafeteng (aan de grens van en in Basuto- land tea zuid-oosten van Wepeaer alet te verwarren met het belegerde Mafoking) wer den zy zelfs eerst niet eens vervolgd, doch volgens een later telegram worden zy nu door Engelscho artillerie achternagezet. By Wakkerstroom slaagdon de Boeren er in den 23sten een kudde ossen te bemachtigen, waarvan echter een deel door de boreden Infanterie kon worden behouden. De Engolsche overheid beweert de namen to kennen van 12,000 rebellen in de Kaapkolonie en In Natal. Gisteren zouden 1050 krygsgovangen Boeren naar St.-Heiena worden ingescheept. Do Londensche correspondent van do „Matin" zegt, dat het zonderlinge telegram, hetwelk koizor Wilhelm aan een pas opgericht Engelsch blad (de „Daily Express") gezonden zou hebben, een verzinsel is. Een doeltreffonde reclame voor dat blad was het zeker. De correspondent te Ween en van de „N. R. C." schryft: Dr. Emil Holub, met wien ik een paar uur over Zuid-Afrika gesproken heb, is van mea ning, dat, niettegenstaande do grove fouten van Cronjé en het achterwege blyven van den opstand der Kapenaars, de Boeren toch nog kans hebben te winnen, mits zy het volgonde doen: lo. alle commando's zoo mogeiyk door tele- graphische gemeenschap met elkaar in voeling brengen, wat tot dusver niet het geval was. Het gemis van een krachtig centraal com mando is een der hoofdredenen van hun tegenspoed 2o. do ten zuiden van de Vaal staande commando's met revolver en bajonet bewa penen; 3o. de spoorwegverbinding ten zuiden van Bloemfontein om eiken prijs onbruikbaar mak on, (Waarschyniyk is bet daarvoor reeds te laat); 4o. de tactiek opgeven om versterkte plaatsen te bologeren; 5o. daar Roberts van plan zal zyn om een flankbeweging te maken waarby hy het sterkste Boerencommando zal aanvallen en pogen te vernietigen voordat er hulp komt, is het voor de in Kroonstad saamgotrokken Boeren raad zaam, in twee afdeelingen naar het zuiden te marcheeron, waarby aan het eene commando de taak zou toevallen, de vereeniging van Methuens strydmacht met het leger van Roberts to verhinderen, en het tweede commando de posities ten oosten en noord oosten van Bloem fontein zou moeten versterken. Maar de Boeren moeten zich haasten. Want het gebrek aan doorzicht van Cronjé heeft den afloop van den oorlog in de waagschaal gestold. Uit de Zuid-Afrikaansche Maü. Poging om Cronjé te ontzetten. De heer J. C. Kriogler, uit Heidelberg, een naam, die den 13don April ook door Reuter uit Brandfort' weid geseind, heeft aan „De Volksstem" het volgende bolangryke en uit voerige relaas gezonden van de wakkere pogingen, welke door de commandanten Botha, De Wet en Spruyt in het werk werden gesteld, om generaal Cronjé in zyn benauwde positie te hulp to komen. Heidelberg, 19 Maart. Aan den Editeur van „Do Volksstem." Mynheer 1 Daar er verschillondo praatjes de ronde doen, waarin de waarheid ietwat geweld wordt aangedaan, heb ik gedacht door middel van uw geëerd blad het volgende medo te deolon. Op Zondag 11 Februari vertrokken wy (Heidelberg-commando) onder waarn. command dant Spruyt, bestaande uit zoowat 250 man, van Springfontein. Te Rietrivier sloten w'j ons aan by hoofdcommandant Do Wet, en rukten van daar op tot ontzet van generaal Cronjé. Op weg ontmoetten wy den Yocht- generaal Botha met een patrouille, die ook by ons aansloot, zoodat wy toen ongeveer 600 man telden. Wegens zwakte van paarden lieten wy echter hier 100 man achter, zoodat wy slechts 500 man telden. Op Zondag 18 Februari kregen wy Paarde- borg ln het gezicht en namen posities, onge veer 4000 schreden van goneraal Cronjé met zyn menschen. Onze menschen werden in tweeën verdeeld en oen gedeelte onder vecht generaal Botha bestormde de plaats, genaamd Stinkfoutoin, waar een aantal Engelschen zich verscholen hadden. Wy doodden een gedeelte van hen, namen een tiental ge vangenen en maakten een aantal paarden met zadels en toornen, enz. buit, alsook eenige waterkarren met muilen en trekgoed. Het andere gedeelte, onder commandant De Wet, bestormde de positie recht tegenover generaal Cronjé. Een aantal paardenruiters, die de positie ln bezit hadden, vluchtten, zonder een schot te lossen, zoodat wy zonder eenig letsel de positie innamen. De vyand beschoot ons toen van voren op een geweldige manier met kanonnen en eenigen van de onzen werden gewond en een aantal paarden gedood. Onze kanonnen, bestaande uit een Vrystaatschon voorlader Armstrong en een Vrystaatschon bom-maxim, waren van byna geen dienst. Wy beschoten don vyand met een klein geweer op zulk een wyze, dat hy dienzelfden nacht de vlucht nam, zoodat het Maandagmorgen den 19den Februari schoon was tusschen generaal Cronjé en ons. Wy namen ook al de ossen, door den vyand van generaal Cronjé buitgemaakt, weder terug. Generaal Froneman met 60 man en een commandant met 50 man, die in het lager by generaal Cronjé waren, kwamen tot ons uit zonder eenig verlies. Ook kwamen groote klompen Kaffers uit het lager van generaal Cronjé tot ons over zonder dat zelfs op hen geschoten werd. Ikzelf met den heer Piet Uys reed af tot dicht by het lager van generaal Cronjé. Het Is my ten eenonmAle onverklaarbaar waarom generaal Cronjé toen niet eenige poging maakte om tot ons te komen. Dien middag bestormde de vyand onze poeities herhaalde malen, doch werd met groot verlies teruggeslagen. Toen het donker was echter, werden de poeities van veldkomet Meyer en veld kornet Spruyt zéé hevig bestormd door znlk een groote ovqgpflcht, dafcifl verplicht waren toxetiieacen, A Het was hier, dak commandant Spruyt door. den vyand word gevangengenomen, toen hy' op het hooren van het goveebt dezen veld-» kornetschappen te hulp snoldo. Den volgenden morgen waren die posities echter weer door den vyand verlaten metj achterlating van verschillende hunner dooden' in onze schansen, on werden de posities dadelyk weer door ons bezet. Daar hot kanon dien dag uit orde raakte, on de ammunitie zeer beperkt was, waren wy foitolyk zonder grof geschut en kan men het best begrypen, dat onze toestand met slechts 500 man onder onge-' veer 70,000 man van den vyand met 120 kanonnen, niet een begeerlijke positie was. Wy waren echter vast besloten die positie,; die de eenigste sleutel was tot ontzet van do belegerden, met op te geven. Op Woensdagmorgen by het aanbreken van den dag hoorden wy oen vreeselyk geweer-' vuur by het lager van generaal Cronjé, waar' hy waarschyniyk door den vyand werd be-, atormd. Toen het licht werd, kondon wy do troepen zien rotireeron naar onze posities in1 zeer groote menigte, geschat op tusschen 15,000 en 20,000 man. Zy kwamen direct op onze posities af en bevel werd gegeven om niet te vuren vóórdat zy op ongeveer 400 schreden waren. Toon zy op 1200 schreden waren genaderd, konden onze menschen zich niet meer in toom houden en branddon wy los. De vyand draaido toen links dwarsweg en moest gevolgeiyk al onze posities voorby trokken. Wy openden een vreeselyk geweer- vuur op hen, hetwelk voor byna een uur! aanhield. U kunt begrypen welk een slachting wy onder hen aanrichtten, daar de menigte zéé dicht op elkaar gedrongen was, dat byna geen schot miste. Toen zy voorby waren,1 kon men de dooden en gewonden met de verrekykers by hoopen zien liggen. Gedurende den nacht had de vyand ook ons omsingeld met zijn kanonnen, en ongeveer 9 uren werden wy van drie-kanten op een vreeseiyke wyze gebombardeerd. Er bestond1 toen voor ons geen andere kans dan om den aftocht te blazen en de zoo belangrijke positie te verlaten. Dat was eerst een aftocht 11 Wy moesten met nog geen 500 man een' weg doorslaan door die overmacht des vyands. Het ligt buiten my om daarvan een beschrij ving te gevon. Ik kan in het kort zeggen,' dat wy voor zóowat anderhalf uur te paard ver aan het hevigste kanon-, maxim- en Lee- Metford-vuur waren blootgesteld, doch gedankt zy de naam des Heeren, wy werden wonderlijk beschermd. Ons verlies aan dooden, gewonden en gevangenen was nog onder 40.1 Wy namen toen positie te Poplar Grovo, een plaats ongeveer twee en een half uur te paard van Paardoberg. Ik moet hier nog melding maken van een dappere daad van een zoon van generaal Botha. Met levensgevaar bracht hy een trolly met ammunitie uit. Hij had de kous om een wagen van z(jn vader, die met alle benoodigö- hedon was bolat?en, uit te brengen of den ammunitiewagen, en koo3 het laalste; den' prachtigen wagen van zyn vader ten prooi dor vyandon latende. Ik wensch ook uiting te gevon aan myn ondervinding; dat ik don hoofdcommandant on den vechtgeneraal alleszins bekwaam en geschikt heb bovonden. Geen steen werd door hen onaangeroerd gelaten om ons doel te boroiken. Te Poplar Grove werd besloten het ontzet van Cronjé niet op to geven. Op Vrydag 25 Febr. trokken wy weer uit tot op engoveer een halfuur te paard van generaal Cronjé; doch daar al de posities van belang door den vyand bezet waren en vreeselyk waren ver schanst, was het onmogeiyk om met onzo kleine macht een wog door te slaan naar generaal Cronjé. Hier werd eon afdeeling van, het Wmburgsche contingent teruggeslagen. Zy waren omtrent 100 in getal en na-uen, toen een andere positie in, waar zy door don vyand werden omsingeld en gedood, gewond of gevangongenomon. Onder de gesneuvelden' wat ook de dappere commandant Theunissen met twee zyner veldcornetten. Dien avond moesten wy onvomchter zake terugkeoron. Daar de lucht bewolkt was en wy geen holiographlsche communicatie met generaal Cronjé kondon krygen, werd er dus besloten een mondeling rapport naar hem te zenden en bood zich daarvoor aan een dappere, heer, D. Theron, kapitein van het Rapport- gangerscorps. Hy verbet ons lager Zaterdag avond en het gelukte hem dien nacht het lager van generaal Cronjé te bereiken en den daarop volgenden nacht weer tot ons terug to keeren. Ik kan niet anders dan deze dappere en stoute daad van den heer Theron bewonderen, zooals zeker elkeen met my doet. Wy deelden door hem generaal Cronjé mede, dat wy posities hadden te Poplar Grove en dat wy al het onze doen zouden, om hem te verlossen, doch dat hy van zyn kant ook moest trachten uit te breken. Wy stelden hem voor, om langs een zekeren weg te komen des nachts, dan zouden wy in twee commando's uittrekken en den weg tusschen ons schoon houden, om hem alzoo te ontmoeten en uit te helpen. Hy liet ons weten, dat ons voorstel goed was en dat hy ons op een zekere plaats op Maandagnacht zoude ontmoeten. Wy trokken dien nacht uit volgens overeenkomst en bleven den geheelen nacht uit, doch vernamen van hem niets Hetzelfde werd met de twee volgende nachten gedaan met hetzelfde gevolg. Den daarop volgenden dag kregen wy de teleurstellende tyding, dat generaal Cronjé zich onvoorwaardeiyk had overgegeven. U kunt begrypen wat een droevige tyding dit voor ons commando was. Hier bleef ik tot Dinsdag 6 Maart; toen vertrok ik naar Heidel- berg, en kan ik dus geen verdere byzonder- heden geven van latere gebeurtenissen. Daar ik tot nog toe geen beschryviDg hdb gezien omtrent de pogingen tot ontzet van generaal Cronjé, en daar de praatjes en ge ruchten, die verspreid zyn, de blaam willen werpen op onschuldige personen, en dezen, en genen van plichtverzuim beschuldigen^ hoop ik, dat n door de opname hiervan ln; uw veelgelezen Wad dergelyke praatjes zult n werken. by voorbaat dankende voor de opname Noem lk my, Uw dw. dr», a KRIEGLEB.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2