,r IT. 12322 A0. 1900 (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. IDSCÏÏ DA&BLAD. ¥!RIJS DEZER OOtTEANTt Toor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post. 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRUS DER ADVERTED Titer Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17j. Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. 'Bit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Kei). Znid-ifrikaauselie Verecnïging. Afdeeling Leiden en Omstreken. Ontvangen by don waarnemen den Penning meester: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Yan do zilveren bruiloft van Zus f 2.50 Omdat Toon zoo mooi gezongen lieeft boven „De Kroon" 1.10 i Yan een gezelligen avond op een igroonpartijtje m6t buurman en zyn vrouw0.71 Omdat wij corst onderweg iedor een Geranium kochten, maar 0.495 Gecollecteerd door Anna op een :engagemonts-partijtjö van Jan met Dien a in zijns vaders lioogen hoed „0.32 Omdat grooto Louis on kleine Wil lem zoo lief gezongeu hebben. 0.25 Omdat op Katwyk-aan-Zee d9 vlag gen zoo wapperen0.25 Omdat Jannetje Zaterdag niet ge werkt heoft„0.10 Bydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rombrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 25 April. Zondag 6 Mei a. s. hoopt de heer H. W. Laman, alhier, beroepen predikant der Ger. ,Kork te Kruiningen, aldaar zyn intrede te doen, na des voormiddags bevestigd to zjjn .door ds. J. Holster, van Leiden. Over de in 1901 op initiatief van het Hoofdbestuur der Veroeniging tot bevordering van Fabrieks- en Hand werksny verheid in Nederland ter herdonking van het 50-jarig bestaan dier Yereeniging to houden- tantoon- Btolling betroffende ambachts- en teekenonder- wys, heeft II. M. do Koningin het Boscherm- vrouwschap aanvaard, terwijl do Minister van Binnenlandseho Zaken, mr. Goeman Borgesius, als eere-voorzitter is opgetreden. De tentoonstelling zal een beeld moeten geven van den leergang (practisck ontheore tisch) aan elke inrichting tot opleiding, welke haar medewerking verleent; en voorts moeten bevatten leer- en hulpmiddelen, welke niet overal gobruikclyk zijn on zich door oen of andere bijzonderheid onderscheiden. Het ligt in de bedoeling ten aanzien van elke inzendende inrichting een kort overzicht eamen te stellen uit statuten, programma, jaarverslag enz. en een beredeneerd verslag te doen opmaken door deskundigen, die de opleiding aan de verschillende scholen kun- .nen beoordeelen. Yoorts wonscht men gedurende 1 of 2 dagen tydens de tentoonstelling een bijeen komst te organiseeron van directeuren en leeraren van Ambachtsscholen en andere deskundigen on belangstellenden ter bespre king van onderwerpen betrekkelijk do oplei ding voor het ambacht. De tentoonstelling zal gehouden worden te 's-Gravenhago tusschen half Juii en begin September 1901 en ongeveer drie weken duren. De toegangsprijs zal gering zyn, terwijl men op ruime schaal vrjjen toegang wenscht te verleenen. Met de uitvoering van het plan zullen zich belasten: Mr. E. Fokker, voorzitter; J. Jurriaan Kok, mr. A. J. E. A. Bik, dr. J. Rooters van Lennep, mr. C. J. E. graaf v. Bylandt, dr. J. Th. Mouton, F. H. v. Malsen, Suzo Groshans, Margaretha Galló, H. J. De Groot, W. B. G. Molkenboer (Amsterdam), jlir. mr. W. 0. A. Alberda v. Ekeustein (Groningen), mr. A. Bloombergen (Leeuwarden), mr. H. Smeengo (Hoogovecn), M. Mesdag (Zwolle), R. P. J. Tutein Nolthenius (Zutfon), G. A. A. Middel- berg (Baain), A. Salm G.Bzn. (Amsterdam), H. v. d. Linden Dzn. (Rotterdam), A. A. Bekaar (Middelburg), W. P. A. Mutsaers (Til burg), dr. P. J. H. Cuypers (Valkenburg), en mr. J. D. Yorbroek ('s-Gravenhago), secretaris. Hot 25-jarig bestaan van de Ned. Toon- kunstennars-vereeniging zal te 's-Gravenhage op 18, 19 en 20 Juni a. s. worden gevierd en daarbij o. a. een tentoonstelling gehouden worden van muziekinstrumenten, enz. Voort3 een orgelconcert op 18, een opora-opvoering op 19 on een groot concert op 20 Juni. Gorof. Kerken. Bedankt is voor het beroep naar Overtoom door ds. J. Van dor Linden, te 's-Gravenhage. Beroepen is bij de Nod.-Herv. Gem, te Amsterdam dr. L. Heldring, to Rotterdam. Bedankt is voor het beroep naar do Ned.-Herv. Gem. te Boskoop door ds. "W. Bax, te Kolhorn. Heden had jhr. mr. S. Laman Trip, onder-voorzitter van het hoofdcomite van het „Ned. Roodo Kruis", een onderhoud met de leden van het Zuid-Afrikaansche gezantschap. Bij het begin der civiele zitting van deHaar- lomscho rechtbank narn gisteren de president, mr. W. A. 't Hooft, het woord, om jhr. mr. A. Calkoen, bonoemd tot officier van justitie te Almeloo, too te spreken. Spr. wees er op, dat de omstandigheden hot de laatste maanden hadden tot regel gemaakt, dat de substituut-officier van justitie de civiele zitting bijwoonde, en hoe uit nemend mr. Calkoen zich van zijn taak ge kweten had. Nadat mr. Calkoen zijn dank be tuigd had voor deze vriendelijke woordon, werd hy nog toegesproken door mr. Th. De Haan Hugenholtz, deken der advocaten, die don wensch uitsprak, later mr. Calkoen nog eens aan het parket te Haarlem to mogon terugzien. De officier van gez. 2de kl. dr. H. P. Maasland, van het O.-I. leger, met verlof wegens ziekte, is op verzoek met ingang van 1 Juni a. s. eervol uit den militairen dienst ontslagen. De minister van oorlog heeft een be schikking genomen op het adres van de moeder van den dienstweigeraar De Bruin, om na het ondergaan van de straf, waartoe deze wegens dienstweigering werd veroordeeld, hem op grond van de in het adres vermelde redenen ontslag uit den dienst der militie te verleenen. De minister, overwegende, dat de bepalingen van de Militiewet niet toelaten, aan genoomden milicien ontslag uit den dienst of vr(jstolling van den dienst der militie te verleenen, en dat de omstandigheden, waarin deze verkeert, niet behooren tot de bijzondere gevallen, waarvoor ingevolge het bepaalde by art. 127 van genoemde wet ontheffing van werkeiyken dienst wordt verleend, hooft adressante te kennen gegeven, dat haar verzoek niet in gunstige overweging kan worden genomen. Te Amsterdam is overleden de heer K. M. v. Pesch, gepens. kapt. der infanterie. De minister van koloniën verleent deze week geen audiëntie. Ondor zeer talryko bewijzen van sym pathie en waardeoring viorde gisteren de heer W. J. Bolderman, secretaris van hot Burgerlijk Armbestuur te 's-Gravonhage, zijn gouden jubileum in dienst der gemeente. Aan het diner, dat de Japanscho gezant bij ons Hof, de heer Suterni Chinda, gister avond gaf ter oero van don te 's-Gravenhage vortoevenden keizerlijken Japanschen prins Kotohito Kan-in, was ter eener zijdo van den prins gezeten mevrouw Chinda, gade van den gezant, en aan de andere zijde do minister van koloniën, de heer Cromer. Vis-a-vis van dori prins zat de gezant. Aan hot gastmaal namen voorts o. a. dool de prins Iwakura, kolonel Oshima en de heer Matsui, die den prins vergezellen; de ministers van Buitenlandsche Zaken, van Waterstaat cn van Oorlog; Harer Majostoits ceremoniemeesters, graaf van Randwijck van jhr. v. d. Poll; Hr. Ms. ordonnance-officier lste luitenant jhr. Six, den prins tijdens zijn aanwozighoid te 's-Gravenhago toegevoegd; do secretaris der Japansche legatie, de heer Miura; mr. Ruyssenaers, secretaris-generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken; dr. J. Loudon, chef van het kabinet van den minister van Buitenlandsche Zaken, mr. Hannema, chef der afdeeling Consulaire en Handelszaken aan dat Departement. De vestibule in de woning van den gezant in de Rijnstraat was versierd mot een weelde van uitheomsche bloomen en gewassen, ter wijl de tafel gedecoreerd was met een reus achtig middenstuk van bloemen en vruchten. In „Hollandia" deelt oen briefschrijver mode, dat het in den Ministerraad reeds drie maal tot hevige botsingen gekomen is be treffende do indiening van een wet tot droog making dor Zuiderzee, waartegen minister Pierson zich om financiöele redenen schrap zet en die door minister Lely met aandrang wordt bepleit. Driemaal is diens voorstel ver worpen en de discussie is niet malsch geweest. Een fond van waarheid, zegt het „Vader land", zal dit bericht wel hebben. Do hoeren Pierson on Lely zjjn to groote vrienden en beiden te welwillende menschen, om „hevig te botsen", maar een feit is het, dat de heer Lely als vader van het Zuiderzeeplan niet zonder hartzeer z(Jn kind zoo lang verloochent, en een feit evenzeer, dat de heer Pierson tegen het uit financiëol oogpunt onberaden plan ga- kant is. Toen het „H. Dagbld." eenigo dagen geleden meldde, dat in September een voorstel tot demping zou worden ingediend, kwam er dan ook in „De Ingenieur" een toelichting, die met een tegenspraak gelijk staat. Yan 26 29 April a. s. zal in de manège- zaal van „Bosch-oord", Bezuidenhout te's-Gra vonhage door de vereeniging „Endymkm" weder een tentoonstelling houden, waarvan de opbrengst aan een instelling van liefdadig heid wordt geschonken. Het bestuur heeft besloten dit jaar op de tentoonstelling bloem- versieringen toe te laten. Ten gevolge van een wijziging in de statuten is het doel der vereeniging thans omschreven als volgt: den kunstzin in ruimon kring op te wekken en te veredelen en de beoefening der schoone kunsten, ook buiten den kring van hen, die dit als hun beroep of hun uitsluitende lovens- taak beschouwen, to bevorderen; welk doel men door het houden van tentoonstellingen tracht te bereiken. Thans zijn ook inzendingen uit het buiten land toegezegd. De nevens de gewone tentoonstelling te houden expositie van oude kunstwerken, daartoe door hot bestuur van leden en vrienden dor vereeniging te leenen, zal dit jaar bestaan in een keur van bijzonder fraaie antieke kunst- en borduurwerken ver zameld en afgestaan door twee dames loden van het bestuur. In het Rijksopvoedingsgesticht voor jon gens te Avoreest vaceert, 1 Juni a. s., de betrekking van adjunct-directeur, in hoofdzaak belast met de leiding van don land- en tuin bouw, op een jaarwedde van f 1500, welke geleidelijk kan stygen tot f 1950, met genot van vrije woning en de gewone kostolooze geneeskundige behandeling. Grondige kennis van land- en tuinbouw en geschikthoid om de verploegden In beide vakken theoretisch en practisch te kunnen onderrichten worden vereischt. Mot overlegging van bewijsstukken dien aangaande kunnen gegadigden zich tot 7 Mei a. s. by gezegeld request wenden tot den minister van justitie. De benoeming geschiedt aanvankelijk voor den tyd van één jaar (tijde lijk op proof). De Engolsche Regeering heeft het vice- consulaat voor Tessel, Vlieland en Terschel ling, vacant geworden door het overlijden van den heer Coninck Westenberg, opgeheven. To Marseille is een mail uit Transvaal aangekomen, welke hedenavond laat verwacht wordt. De Franscho gezant bij ons Hof, de heer Baylin de Monbel, is voor eenigo maanden naar het buitenland vertrokken. Benoemd is tot leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium te Kampen de heer P. Valkhoff te-Arnhem en tot leeraar in de gymnastiek aan de H. B.-S., Gymnasium en Burgeravondschool aldaar de heer T. De Jager, to Bolsward. Het stoomschip „Bundesrath", van Ham burg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arri veerde 23 April te Aden; do „König" vertrok 22 April van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 April van Port-Said; de „Cluden" (Holland Amerika-iyn), van Newport-Nows naar Amsterdam, passeerde 24 April Dungeness; de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 24 April Prawlepoint; do „Prins Willem V" arri veerde 24 April van Paramaribo. 1. v. Havre, te IJrauiden; de „Sindoro", van Rotterdam naar Batavia, is 24 April Port-Said gepasseerd. Bodegraven. Tot vierden brievenbesteller, alhier, is benoemd Th. Sloof, thans brieven besteller van Nieuwkoop op Noorden. Boskoop. Alhier is onder leiding van den heer G. Bos, predikant te Gouda, een gemeente gesticht uit leden der Gereformeerde Kerken, die in 1892 in de vereeniging van de Ned.- Gereformeerden met de meeste Chi ist.-Goref. berustten, maar nu tot de Christ.-Geref. Kerk wenschten terug te keeren. Koudekerk. Het kohier van den hoofdelykon omslag dezer gemeente over het dienstjaar 1900 ligt volgens publicatie van Burge meester en Wethouders van 24 April tot en met 28 September a. s. voor oen ieder ter gemeente-secretarie ter inzage. W(j raden belangstellenden aan, om, in plaats van zooals velen tot heden steeds deden over hun aanslag te zuchten en te mopperen, omdat zy meenden in vergelijking met anderen onbillijk behandeld te zyn, ter gemeente-secretarie nu eens spoedig een kijkje te nemen en indien daartoe gegronde redenen bestaan binnen drie maanden een bezwaar schrift b(j den Raad op ongezogeld papier in to dienen, vermeldende do gronden, waarom men vermoont te hoog to zyn aangeslagen. Ook de Raad is feilbaar en dus zal het inslaan van den wettigen weg by vermeenden onjuisten aanslag practischer en beter zyn dan to slaken al die verzuchtingen, als had Pandora's doos al haar onheilen over de ontevredonen uit gestort. Itynsburg. In eon gisteren gehouden ver gadering van de „Afd. Rynsburg" der Alge- meene Yereeniging voor Bloembollencultuur werdon als nieuwe leden aangenomen: C. Ravensbergon Gz., G. v. d. Eykel Gz., .J. Heemskerk Johz., J. Schoneveld Cz., H. Hoge- woning Dz., J. De Kluyver, D. DeMooyJacz. on G. Ravensbergen Cz. Do bespreking over de te houden huishou- deiyke tentoonstelling van afgesneden tulpen bloemen leidde tot geen resultaten, zoodat deze tentoonstelling niet zal worden gehouden. Gelukkig kondon de leden tydens do ver gadering reeds van oen bloemententoonstelling genieten. De penningmeester, de heer H. Hogo. Hagenaars over Leienaars DOOB OOM TOBIE. yin. De dames in het salon. Mevrouw Hope zat, als eener deftige Hol- landsche dame betaamt, in persoon voor het theeblad met zilveren servies en kopjes van ragfijn Chinoesch porselein. Zo stolde er oene eer in zelve thee te zetten en te schonken, ize was maar eene ouderwotsche vrouw. De dames hadden zich door haar salon verspreid. 'Mevrouw Heshusius van den Aboelo zonk neer op den breeden gryzen divan by den haard. Zo had haar waaier wyd opengespreid, en verborg haar blank gelaat. Ze gaapte, liet was haar kwaiyk te moê met al die be krompen dames van het oude geloof, maar haar stompzinnige man had oene zeer zenuw- Bchokkonde welsprekendheid ten toon gespreid, om te staven, dat men do relaties met de familie Hope moest „soigneeren" op de meest elementaire gronden van stoffelyk belang. Mevrouw Heshusius van den Abeele mocht hét zich duizendmaal herhalen, dat zy door hare geboorte ceno jonkvrouwe Nora van •Irabyze van Batenburgh was, dit kon niets aan hot feit veranderen, dat hare vroeg ge storven ouders haar alleen schulden hadden nagelaten. Opgevoed door eone trotsche tante, die genoeg bezat om fatsoeniyk te leven, had do tegen allen en alles weerbarstigo Nora moeily'ke dagen beleefd. Niemand had ooit gevreten, wat zy eigenlyk dacht. Eone dame, leerares aan do Hoogere Burgerschool voor meisjes, dio les gaf in het Fransch, zei dit hot eerst: „Personne n'a jamais su c e q u'e 11 e p e n 3 e 1" Maar Nora bleek buitengemeen goed ontwikkelde hersenen te bezitten, 't welk haar by volkomen onls-en tenis van gemoed, niet weinig vooruithielp. En daar ze veel goeden smaak en elegantie voegde by natuuriyke bekoorlyklieid, had het niet ontbroken aan candidaten, die haar een ;eerlyken naam hadden aangeboden. Aangezien evenwel by na al deze candidaten niets meer bezaten dan hun naam en een matig inkomen, hmL 14) a&rerbuutdiyk geweigerd. Toen de heer Heshusius van den Abeele haar Eyne hand aanbood, had zo lang geaarzeld. Maar ze had overwogen, dat deze candidaat van goede patricische familie afstamde, dat hy er zeer fatsoenlyk uitzag, en dat hy een groot kapi taal in zyn handel omzette. Daar zy intellec tueel verre boven hem uitblonk, had ze hem het uitstekend voorrecht gegund haar te huwen, vooral om daardoor aan hare vernederende positie tegenover hare tanto oen eind te maken. Zoo was de eenvoudige roman van haar leven. Daar ze er naar streefde hare superio riteit te staven, had ze novellen, drama's en romans in het licht gegeven, die in vele kringen opzien wekten. Een diner, als ze nu had bygewoond, was voor haar eene beproe ving en daarom gaapte ze gedurig achter haar waaier. Toen de dames binnentraden, had de gast vrouw alleen aan de thee gedacht, en had Mathilde hare tante, mevrouw Van Meyningen, meegetroond naar een fauteuil in een hoek, om recht ondeugend to spotten met oom Charles en zyne overrypo galanterieën. Annie Olmberg bloef geheel alleen, en trad op het klavier toe, om een hoop muziek te doorbla deren. Zo stond niet vor van don divan, en vestigde onwillekeurig haar oog op mevrouw Yan den Abeele, wior fraai gekapt hoofd door hot electrisch gloeilicht zeer scherp werd om schenen. Nu eerst zag zo, dat wangen, hals en schouder met eene dikke laag poeder waren bedekt, en dat het hoog opgestoken heldor- bruine haar by den wortel aan het achter hoofd eene aschblondo tint vertoonde, zonder ling afstekend by het zonnig biuin van den breeden haarknoop. Annie werd evenwel spoedig in dit onder zoek gestoord. Mevrouw Yan den Abeele wierp oen strakken blik uit hare diepe blauwe oogen naar het jonge meisje, en vroeg: „U komt immers uit Leiden, juffrouw Olmberg?" „Ja, mevrouw 1" Annio naderde den divan on zette zich op eenigen afstand van de vraagster. „'t Is er heel stil, nietwaar?" „O, neen, mevrouw." In Leiden is ieder druk aan hot werk voor de studenten-feesten van dezen zomereenige jonge meisjes zullen in Middeleeuwsch adellyfc kostuum meedoen iets heel nieuwei" „Dat schynt maar zool Eon gemaskerd bal by daglicht, anders niet! Ik geloof niet, dat er in Leiden veel echt nieuws, veel moderns, gevondon wordt!" „Waarom gelooft u dat?" „Om duizend redonon! Zie eens! meneer Yan den Abeele als u my niet verraadt, dan wil ik u wel bekennen, dat hy het kruit niet zou hebben uitgevonden redeneorde gisteren met een vriend, die by ons dineerde. Daar Ik niets beters te doen had, luisterde ik een oogenblik naar hun gesprek. Je weet, kindlief! dat do hoeren in de Tweede Kamer eene wet hebben aangenomon, die men don naam heeft gegeven van Ongevallen wet. Nu schuilt in deze wet een bewys, dat men een heel klein stapje wil doen in do goede richting. We leven in een tydvak van alge- moene crisis, alles is voos, vernield, afgesle ten tot den draad. Zy, dio dit niet inzien, zullen binnenkort zeer onzacht uit hunne dommoliug worden wakker goschreeuwd. Alles is ryp om met den grond geiyk gemaakt te worden ons staatsgebouw, onze maatschappy, onze zeden, onze kunst, onze huweiyken, onze begrippen van deugd en ondeugd allesEn nu men ten minste een poginkje doot, om het slaafs zwoegende volk van fabrieksarbeiders te midden van hun govaarlyken arbeid te be schermen, nu klinken er van alle zyden 6temmen om de kapitalisten en de groote industriüelen in de Eerste Kamer te bewegen de Ongevallen-wet te verwerpen. DeLeidsche Kamer van Koophandel heeft in con adres aan de Eerste Kamer zich in scherp afkeuren den zin tegen de Ongevallen-wet uitgelaten me dunkt dat ik recht had te verondorstollen, dat in Leiden niet veel moderns zal gevonden worden!" Annie Olmberg gevoelde zich gedrukt door een gevoel van veibystering en onlust. De scherpe stem en de snydende woorden klonken haar als het luiden van oen alarmklok. Ze antwoordde evenwel vastberaden: „Ik geloof, dat er hier een misverstand is. Leiden moge niet veel moderns bevatten naar uwe begrippen, toch is er modern leven in den besten zin van 't woord. Eenigo onzer professoren in de Rechten hebben, geleid door een zeer edelmoedig vriend des volks, invloed- ryk lid der Tweede Kamer, het plan ontworpen voof ©en groot Volkshuis, Gp een onzer zon nigste grachten ryst oen paleis voor do door u beklaagdo fabrieksarbeiders een statig monument opgetrokken in mooi hoogrooden baksteen. In dat gebouw vereenigen zich vrienden van den fabrieksarbeider, van zyne vrouw en dochters, om hun allerlei hand werken te leeren, allerlei nuttige kennis moe te deelen, om het lovon van vele misdeelden to verhelderen door vriendeiyke leiding en onmisbaar onderricht. Bodriog ik my niet, dan is dit alles een verschynsel van de nobelste moderneteit l" Mevrouw Van den Aboelo wierp haar kunstig gekapt en gesierd hoofd fier achterwaarts en antwoordde: „Kindlief! Heb je myn roman: Ida van Randensteon gelezen „Ja, mevrouw!" „Nu, dan weet je, dat ik van philan thropic, hoe goed ook bedoeld weinig verwacht. Onze geheele maatschappelijke samenleving moet op niouwo grondslagen gevestigd worden. Ik herinner eenvoudig aan de woorden van Duitsche sociaal-democratische volksvertegen woordigers „Am Ende müssen wir doch tabula rasa machen!" Jo doelt dus niet in de ideeën van myne heldin Ida?" „Neen, mevrouw! Zulke vrouwen als uwo Ida ontnemen my allen moed en levens- vreugdo! Gelukkig, dat er niet veel zoo zyn." Mevrouw Yan den Abeele lachte met eene flikkering van woede in haro raadselachtige oogon. Uit do hoogte sprak ze: „Ik merk al, hoe het met ja staat, kind lief! Je bent er eentjo van de oudonvetsche sentimenteele school! Ik dacht hot al, toen ik aan hot diner je zoo druk hoorde fluisteren met dien luitenant .van de grenadiers 1" Annie's wangen kleurden zich purperrood. „Ik vermoedde niet" zei ze met bewo gen 6tem „dat mon aan een diner „Niet altyd en by voorkeur met oen rechterbuurman mag fluisteren zonder eon woord tot den linker te richten I Oude school, ma ohère enfantl Sentimentaliteit is do pest voor jonge meisjes. In het opvoedings systeem van sommige mama's komt het woord: liefde, of sympathie, maar al te dikwyls voor. Do meesto vrouwen wor den bedorven door dwepen met liefdo on sympathio cn vervallen tot stompheid van geest. Een vrouw moot arbeiden en zich omancipeerenliefde is luxe „Nu, wat myne moeder betreft, die denkt ongeveer zooals u, mevrouw. Ik heb gearbeid en gezwoegd jaren en jaren I" „Maar dat is uitmuntend, juffrouw Olmberg 1 Ik had dit op hot eerste abor d niet vermoed. En mot wat doel hoeft u gewerkt?" Een sluier van bleekheid viol over Annie's fijne trekken. „In do eerste plaats heb ik enkole jaren gestudeerd voor myne akte-hoofdonderwyzeres. Bergen van taalkunde, gosckiedenis, geogra- phie, wiskundo, vooral van wiskunde, heb Ik moeten beklimmen, ten kosto van mijno ge zondheid en opgeruimdheid. De akte-hoofd- onderwyzeros heeft my folterende hoofdpijnen en slapeloozo nachten genoeg gekost!" „Des te grootor is nu je victorie!" „Ik weet hot niet, mevrouw! Ik heb hot ongeluk twee zusters to bezitten, dio mij ver overtroffen in knapheid! En daarom moest ik verder studecren, en werd my aangeraden eene akte-middelbaar voor boekhouden to halen. Ik heb weer jaion gestudeerd en bijna geen gezond uur meer gekend. Altyd hoofd pijn en na het exanió» is my do akte ge weigerd I" „Dat spyt mo enorm van je! Begin maar weer met niouwon moed. En vertel mo nu eens wat over jo knappe- zusters!" „Met genoegen, mevrouw! Eene oudere zuster, Jeannetto, heeft- cvno akte-middelbaar voor teekenen. Zo :H" d^n heelen dag in haar atelier, en maakt groote vellen grys papier vol met steepen van zwart en wit kryt. Mijn oudste zuster Dora bezit akte-middelbaar ge schiedenis. Ze is zoo gelcord als onze Loidsche professoren, zit don grheelen dag verborgen achter oen belwerk van boeken uit de Leidscho Bibliotheek. Ze is aan eon groot his torisch werk bozig. Het eerste deel zal in het najaar uitkomen, en hot zal handelen over: Do staa' kundige woelingen der Groenen en Blauwen in do hoofd stad van het Byzantynsche Keizer- r y k der negen do oeu w." „Maar dat is magnifiek! Schryfaanuwe zustor, dat zo naar Den Haag moet komen op een vryen morgen. Stel haar dan aan my voor ik zal zorgen, dat haar boek een schitterend succes wordt 1"

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1