ratten- In alio dorpen In De Streek is een premie van 10 cent op elke rat gesteld. By honderden worden deze, aan de groenten zoo veel schade toebrengende dieren, ingeleverd. Onder Sk-Pancras staan de landbouwers, tot godeoltoU^e dekking voor de uitgaven tot ratten verdelging, 84 cent per EL A. daar voor af. Gemeente- en polderbesturen geven eu Mdio, .ien meldt uit Gorkum: Gistel^ namiddag omstreeks 5 uren is alhier de paarden slager H. Edelbroek, in ^jn woning op den Kortendyk, vermoord. Z|jn huisvrouw, waarmede de verslagene, naar men vorneemt, in geen goede verstand houding leefde, wordt verdacht hem na een twist een steek in den rug toegebracht te hebben, waardoor de long geraakt is. Een kaasmes, waarmede de gruweiyke daad ver moedelijk verricht is, is door den commis saris van politie in beslag genomen. Het gerecht van Dordrecht is alhier ge arriveerd en neemt by het afzenden van dit bericht de vrouw van den verslagene, als vermoodeiyke daderes, in verhoor. (N. I?. CL) Het slot van den graaf Lonyay to Bodrog Olaszl, in Hongarije, waar de graaf eerstdaags zyn intrek had willen nemen met zjjn vrouw, is door een brand, die in de gemeonte was uitgebroken, geheel vernield. Te Cannes liet een echtpaar een meisje van vier jaar met haar zusje van twee maanden alleen thuis. Bij hun weder komst vonden zy het kleintje dood. Om haar te bedaren had de oudste haar benzine inge geven. Een hevige boschbrand heeft Vrijdag-middag gewoed in de bosschen van Rambouillet (Fr.) De brand was ontstaan in het bosch van La Pommeraye. De brand, aangewakkerd door den wind, verbreidde zich ondanks het krachtig optreden van een ter plaatse heengezonde n detachement troepen van hot garnizoen van Rambouillet, zoo snel, dat in een minimum tyds 85 H.A. woud in de as h gelegd waren. De verliezen worden geraamd op 100,000 franken. Hetinbinden van boeken wordt te Parijs een damesliefhebbery. Het is „goede toon" geworden zelf zyn boeken in te binden en in tal van damesvertrekken vindt men een boekbinderswerktafeltje met de noodige gereedschappen, alles natuurlijk in den sier- lyksten vorm. Do fijne vingers der modedames leeren de bladen plakken, vouwen, snijden en vastnaaien. Men werkt met graveerstift en polijsttand, verguldt, ontwerpt teekeningen en graveert ze in leder en andere stoffen. IJ verig worden de meesters der boekblndkunst, de Groliers, Simon Vostres, Majoli's en anderen bestudeerd; men bezoekt bibliotheken en snort in den toiletafval, want de stukken atlas, fluweel of brocaat kunnen dienen om het boek in een mooi gewaad te steken. Ten gevolge van geweldige regons is in hot midden en het zuiden der Missis8ippi-vallei voor 3 millioen dollars schade aangericht, ongerekend de verwoestingen aan spoorbanen. Verscheidene plaatsen liggen als eilanden in het water en verscheidene personen hebben hot leven verloren. Vooral Louisiana heeft geleden. Gisteren werd door den aart8- /isschop van Parijs het gebouw ingewijd, door de gravin De CasteJJane ter gedachtenis van haar drie jaar geledon b(j den grooten brand van den Liefdadigheidsbazaar omgekomen moeder gesticht. Het ligt in de Chaillotstraat en er is een millioen frank aan ten koste gelogd. Voor alle liefdadigheidswerken zal het kosteloos beschikbaar zijn, in de eerste plaats voor den jaarlijkschen grooten bazaar, welke thans onder alle voorzorgen van veiligheid kan gehouden worden. Admiraal Dewey's neus heeft, evenals indertijd die van Paganini, te Ohicago tot eon proces aanleiding gegeven. In verband met de feesten, welke er den lsten Mei ter viering van de tweede verjaring van den zeeslag by Manilla zullen plaats hebben, had een koopman aldaar te Nieuw-York 5000 gedenkpenningen besteld met den beeldenaar des admiraals in profiel. Hy heeft echter ge weigerd die in ontvangst te nemen, omdat de heer Dewey is afgebeeld met een wrat op den neus. De dappere admiraal heeft geen :wrat, verklaart de man van Chicagohy heeft er wel degeiyk een, beweert de Nieuw- Yorksche firma. Om het geschil uit te maken zal de admiraal als getuige worden ge dagvaard. By een grooten brand In de BaccaratrkriBtalfabriek te Nancy is voor een ton gouds aan kristalwerken verwoest. De vorige week is op een half uur van Athene, by den Kolonos-heuvel, het graf van den treurspeler-dichter Sophocles ontdekt. In de steenen graftombe vond men slechte enkele beenderen en een aantal reuk- floscbjes. Het opschrift met den naam des dichters was nog vry duideiyk te lezen. Dertien arbeiders te Bremen wilden Vrydagavond om zeven uren by Wolt- mershausen zich met een platte schuit, welke hoogstens ruimte voor acht personen had, over do Weser laten zotten. De groote last veroorzaakte, dat de rand nog slechts even boven water uitstak. De Weser was echter zeer kalm en daarom zagen de inzittenden niet het minste gevaar in den overtocht. Toen de boot echter by het einde der separatie- werken genaderd was, waar de stroom het sterkst is, passeerden de beide sleepstoom- booten „Solide" en „Germania". In het kiel water van de sleepbooten liep het kleine vaartuig vol water en zonk; van de inzittenden verdronken er negen, vier worden er gered. Te A m 1 i e-1 e s-B ains (Frankryk) speelden twee kinderen van twee en vier jaar by een snelstroomende vaart en bet kleintje viel er in. Op het gegil sneide een knaap van acht jaar toe, sprong dapper in het water en na een eindweegs door den stroom te zyn medegesleept, slaagde hy er in het wioht aan land te brengen. In Amerika worden 20 millioen ▼alsche tanden 'sjaars geleverd en voor een millioen dollars goud gebruikt voor de plaatjes «n voor het vullen van tanden. In Texas werd een lange uitge mergelde neger in hechtenis genomen, wegens hot etelen van een varken. Twee maanden gingen voorby* eer hy terechtstond en in- middetai wae hy zoo dik en welgedaan ge worden van den goeden govangeniskost dat geen dor (giotoigau durfdo bezweren in hem den dief te herkennen, en hy van rechtsvervolging ontslagen is. Zaterdagavond is te Issy-les- Moulineaux, Parys, een houten gebouw aan de spoorwogiyn van Yiroflay naar de Inva lides, een oppervlakte beslaande van 9000 meter, dienstdoende voor electrische verlichting en toestellen tot het boren van tunnels, een dynamo, accumulatoren, wagens, touwen, olie, paraflne, enz. bevattende, afgebrand. Een personentrein reed, met alle raampjes gesloten, in vliegende vaart ongedeerd langs de vlammen. In den dienst van personen en goederen bestemd voor de tentoonstelling is geenerlei vertraging veroorzaakt Onder presidium van den prosi- dent der Ryksbank Koch is te Beriyn gisteren een byeenkomst gehouden van vertegenwoor digers van groote financiöele en nyverheids- flrma's aldaar, dio tot leniging van den in Britsch-Indiê heerschenden hongersnood onmid- dellyk voor ongeveer 400,000 mark aan giften hebben geteekend. Een duur geneesmiddel. In Duitschland is een eigenaardige rechteriyke beslissing geveld over een zlekenfondsquaestie. Eon arts had voor een arbeidster, die aan bloedarmoede leed, de zoogenaamde Krewelsche sanguinalpilien voorgeschreven. Het bestuur van het fonds aehtte dit middel te duur en hield van de rekening van den geneesheer 4.65 mark in, omdat het middel niet op de lyst voorkwam. De rechter heeft echter den arts in hot geiyk gesteld. In het vonnis wordt o. a. gezegd, dat het bestuur niet het recht heeft te verlangen, dat de arts zuinigheids halve goedkoops, maar minder werkzame middelen voorschryft. Men mag hierby geen verschil maken tusschen meer- en mingegoede patiënten. De arts behoort met het noodige beleid de beproofde middelen voor te sohryven. Het bestuur, dat juist tot plicht heeft te waken, dat onbemiddelden behoorlijke genees kundige verpleging ontvangen, mag den arts niet persoonlyk verantwoord el yk stellen voor het voorschryven van een middel, dat niet geheel in de bestaande lyst past. Kunst na Arbeid MM H. 3L Koningin Wilbelmlno. Als de een of andere brievenbesteller eens naar my toe was gekomen en my gevraagd had, of het mogeiyk was in nog geen ander half jaar tyds een orkest samen te stellen uit krachten, die nog mot de eerste beginselen van het spel moesten kennis maken, ik geloof, dat ik hem zou hebben gevraagd, of hy niet goed wys was. Daarom is het maar gelukkig, dat men my niet heeft geraadpleegd, dat men kalm zyn gang is gegaan en dat men aldus doende iets heeft tot stand ge bracht, dat ik en Ik vermoed niet weinigen met my voor volstrekt onmogeiyk had gehouden. Waariyk, al wie zelf wol eons een viool onder zyn kin heoft gehad of de lucht in een blaasinstrument in trilling hoeft gebracht; wie uit eigen ondervinding weet welke moeiiyk- heden het oplevert een eenvoudig stukje op draagiyke w\jze ten gehoore te brengen, die moet verbaasd staan over de vorderingen, di9 de Vereenlging „H. M. Koningin Wilhelmina" onder leiding van den heer C. J. Noest in den korten tyd van haar bestaan heeft gemaakt. Dat de jeugdige Vereenlging het hoogte punt van haar streven nog niet heeft bereikt, spreekt vanzelf: zy is nog in haar leerjaren. De vraag dringt zich dus op, in hoeverre er verstandig is gehandeld met reeds nu in het openbaar op te treden; of het veeleer niet beter ware geweest te wachten, totdat alles van een leien dakje gaat. Zich eerst dan doen hooren, als men volmaakt is, is zeker een fraai beginsel, maar er kunnen omstandig heden zyn, dLie het noodzakeiyk maken een beginsel op te offeren. Zulke omstandigheden zyn hier aanwezig. Een orkest hoeft men nu eenmaal niet voor niet. In do eerste plaats moet ieder lid in het bezit zyn van een instrument; ver volgens moet er muziek worden aangekocht. Een werkmanswoning biedt geen ruimte aan om te repeteeren: men moet zich dus van een lokaal verzekeren, waarin gestookt en dat verlicht moet worden en waar een voldoend aantal muzieklessenaars moet worden ge plaatst. Eindeiyk moet er iemand worden gevonden, een musicus van beroep, die zich met de leiding wil belasten, maar die wellicht eenige, zy het dan ook oen zeer geringe vergoeding moet hebben voor den opgeofferden tyd. Als men dit alles bedenkt, dan kan men begrypen, hoe zwaar het moet vallen aan een Vereenlging, geheel samengesteld uit lagere beambten by postery en telegraphie, zich staande te houden. Er moest dus worden omgezien naar een middel om de financiën te versterken en daartoe moest de uitvoering van gisteravond dienen. Het is zeker een gelukkig ding voor de instrumentale Vereeniglng geweest dadeiyk den steun te ontvangen van „Kunst na Arbeid", want men mocht verwachten, dat het op treden van dit in werkmanskringen zoo gunstig bekend staand mannenkoor een groote aantrekkingskracht zou uitoefenen. Dit laatste nu is tegengevallen: de zaal van „Hotel du Nord" was maar matig bezet en het zal dus zeer de vraag zyn, of deze uitvoering vol doende heeft opgebracht, nog daargelaten, dat zy haar doel heeft gemist, om de orkest vereniging bekend, d. w. z. bemind te maken by den werkman. Laat ons hopen, dat echter de aanwezigen zioh niet onbetuigd hebben gelaten en in grooten getale hun naam hebben gezet op de lysten voor donatear en kunstlievend lid, na de opwekking, die de voorzitter van „Kunst na Arbeid" daartoe heeft gedaan, want hot zou ten volle verdiend zyn. De woorden van sympathie, die spreker slechts tegenover een klein aantal toehoorders kon uiten voor een vereeniging, waarvan de leden zich na een uiterst drukken dienst nog zooveel opofferingen willen getroosten om de kunst te dienen, die woorden wil ik gaarne door middel van dit verslag in wydere kringen verspreiden. De samenstelling van het orkestje was ongeveer die van «en kleine kapel voor dansmuziek6 violen, fluit, klarinet, trompet* bazuin, contrabas, groote on kleino trom; en do muziek, dio werd uitgevoerd, bestond voor» nameiyk uit dansen en marschen, <w a. een nieuwe van den he er Noest, welke mocsfworden herhaald. Wat my vooral in de uitvoering beviel, was de groote gelykhold, waarmede werd gespeeld. De andere vereenigfng onder leiding van den heer Rank, wier vorige uitvoering ik niet vermocht by te wonen, was weder goed op dreef en ook zy moest meer dan één nummer herhalen. Zoo kwam het, dat het om 9 uren a&ngevangon concert, te middernacht nog niet geëindigd was. De uitgevoerde zangnummers een vooreen te bespreken, zal ik ditmaal eens nalaten. Slechts wil ik nog vermelden, dat de heer Noest zich ook nog als fiuit-solisfc ineen wel wat al te lang stuk deed hooren en den by val inoogstte die een kunstenaar van zyn rang toekomt. n. Ou KOLONIËN, BATAVIA, 28 en 29 Maart, (Franse lie maiL) fir. Ms. „Sumbawa", dio weertfrSingapore in reparatie ligt, was, volgens het „Boer. Hand.", voordat straat Banka in zicht kwam, al weer half en half in katzwym gevallen. Het schip had te Soerabaia omstreeks zeven maanden in reparatie gelegen en heette den Iden Maart klaar te zyn. Het gouvernementsstoomschip „Albatros", gezaghebber L. F. E. Hauet, dat vier maanden in reparatie heeft gelegen by het marine etablissement en drie maanden geleden naai- do wateren van Atjeh vertrok, is op de "Westkust van Atjeh op een klip geloopen. De schade wordt getaxeerd op f 10,000. {B.-N) De ambtenaar ter beschikking van den directeur van blnnenlandsch bestuur L. P. Ou Harting wordt spoedig tot adsplrant-controleur benoemd. De onderwijzers dorde klasse P. J# Van Ravestein en F. A. F. W. Kommarm gaan wegens langdurigon dienst meteen jaar verlof naar Europa. ATJEH. Uit Kotta-Radja wordt aan het „Bat Nbld." geseind: In Lhong Is by de opsporing der bende van Imam Ripin een amboneesch marechaussee gesneuveld. De verliezen des vyands zyn niet bekend; buitgemaakt werden een beaumont- en vier tromplaad-geweron. Volgens een van den gouverneur van Atjeh ontvangen telegram zoo meldt de „Jav.-Ct." kwam de brug te Geudè Geu- doDg gereed; de aldaar aanwezige colonne zoude overgaan naar Djamboe Ajer. Patrouilles in Boven-Keureutoê en Geudong ontmoetten nergens tegenstand, slechts hier en daar viel een enkel schot. Haklm Peutoe onderwierp zich. Door het patrouilleeren in Boven-Panga is Ali Boat gevlucht naar Pantel Koejing in Lageun; te zyner vervolging is het bivak verplaatst naar Rigas. In Meulaboeh is de vyand terugge trokken naar Langa. De patrouilles en terrein- opnemers ontmoetten nergens tegenstand, terwyi de bevolking en treinkoelies daar bleven werken aan den in aanleg zfjnden weg. Uit Atjeh is het telegraphisch bericht ontvangen, dat de Europeesche fuselier Van Driel den 18den dezor, door eigen onvoor zichtigheid, by het baden in de Atjeh-rivier, ls verdronken. Het ïyk van den ongelukkige is niet ge vonden. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa, aan den adjunct-inspecteur b|j den post- en telegraaf dienst M. A. Van der Sprong en aan den opzichter der 2de kL bij den waterstaat en 's lands Burgerlijke Openbare Werken C. Bakker. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de gewezen klerk op het assistent-residentiekantoor te Bandowoso Besoeki, GL EL Sleebo3. Benoemd: Tot stationschef 2de kL bq do exploitatie der Staatsspoorwegen op Java,de stations chef 8de klasse J. J. Meyer. Toegekend: Aan J. A. Kroessen,controleur bij het Binnenl. Bestuur op de bezittingen bniten Java en Madoera, de titnlaire rang van assistent resident en zulks als een blijk van waardeering der goede diensten, door hem in zyn tegenwoordige betrekking aan den lande bewezen. Benoemd: Met ingang van 2 April 1900 tot stationsohof 8de kL on geplaatst op de Ooster- lynen de ambtenaar op non-activiteit J. A. Bor- gemeeetre. By hot krankzinnigengesticht te Bniten zorg. Ontslagen: Eervol van de waarneming der betrekking van derden geneesheer, de offi. van Êez. 2de kL D. J. Hulshoö Pol, met bepaling, dat y by het leger zal worden teruggevoerd van „voor memorie." Tijdeljjk belastr Met de waarneming der betrekking van derden geneesheer, P. C. J. Van Brero, van verlof uit Europa teruggekeerd, laatste lijk geneesheer-directeur van het holpkrankzin- nigengestioht te Semarang. Benoemd: Tot adjudant van den militairen commandant van Sumatra's Westkust, en gevoerd a la suite van zijn wapen, de 1ste loit-adj. by het léde bataljon J. F. Lazer. Teruggeplaatst: Bij het wapen der infan terie teruggevoerd van h la suite van zyn wapen en geplaatst by het linkerhalf 1st© bataljon, de lste luitenant by het corps pupillen te Gombong C. A. F. Beem. Overgeplaatst: Bfi het corps papillen te Gombong en gevoerd h lu suite van zijn wapen, delete luit. by hot linkerhalf lste bat. A. Fliers; by de troepenmacht in Atjeh en Onderhoorig- heden t.n.L, de lste luit.adj. bij het 2de depot-batal jon J. H. C. Van Dompselor; van Magelang naar Semarang, de 2de luit. der genie J. Graaff. DEPARTEMENT VAN MARINE. Benoemd: Tot gezaghebber, de lste stuurman J. H. Hondios van Herwerden; tot eersten stuurman, ue 2de stuurman J. H. Eikema. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Een maand verlof wegens ziekte naar Salatiga, aan den kapitein by het 6de bataljon J. Ch. Smits. Geplaatst by aankomst: Bij het 17de bat. do kapt. van verlof uit Nederland terugverwacht wordende R. B. M. De Wys en de 2ae luit. nit Nederland verwaobt wordende zyndo bestemd voor don dienst hier te lande P. C. kooremaaa en B, K. Meeter; b|i het 5de bat, de 2de luit nit Nederland ver wacht wordende zyndo bestemd voor don dienst hier te lando A. C. Groenovold. Overgoplaatst: By het 5de bat, de kapt by het 12de bat. J. H. L. Schneiders; by de troepenmacht in Atjeh en Onderhoorhf heden t. n. L de kapt by het 16de bat J. G. F, Bernelot Moens: bij het 8de bat do 2de luit by het 6de bat D. Boy ze; bü net lste roservo-bataljoa do onder-luitenant b|j Iet 5de bat J. Vos- Ontheven: Uit zyn betrekking van geweste lijk adjadant teruggevoerd van h la suite van zrjn wapen en benoemd tot adjudant by het 2de depot- bataJjon, de lste luit-adj. van den militairen com mandant van Sumatra's Westkust W, A. Herold. Marktberioliten. Rotterdam, 24 ApriL Vee, Aanvoer25 Paarden, veulens, Ezel, 2084 magere rundereu, 860 vette Runderen, 218 vette- en graskaiveren, 706 nuchtere k&lveren, 2 Schapen of LammoreD, 2 Varkens, 807 Biggen, 1 Bok. Men noteert: vette Runderen lste qnal. 64 a 2de quaL 62 a Sde qnaL 42 a cents, Ossen lste qual. 64 a 2de quaL 54 a Sde qual. 44 a cents. Stieren lste quaL 64 a 2de quaL 44 a 3de qual. 38 a cents. Kalveren lste qual. 92 a2de qual. 64a 76 cents, alles per KG. Handel traag. Melkkoeien ƒ226 a ƒ116, Kalfkoeien ƒ230 a ƒ145, Stieren 130 a ƒ66. Pinken 95 a 40, Graskalveren a Vaarzen ƒ130 a 85, Paarden j 96 a ƒ46, Hitten 60 a ƒ90. Handel levendig. Boter. Aanvoer: 114/8 en 90/16 ton en 606 stukken van V» kilo. De pryzen waren als volgt: lste qual. 44, 2de quaL 40 en 3de qual. f 8. Voor stukken van ^l° werd 66 a 60 ets. betaald. Bodegraven, 24 April. Kaas. Aongov. 231 wagens, te zamen 12253 stuks, wegende ziz 66339 KG. Prfjs lste soort GondBche ƒ27.a 29. zwaardere a 2de soort 28.— a ƒ26.— Derby kaas, prys lste soort 29.a ƒ30.2do soort ƒ26.a Edammer Kaas, prys lste soort 27.60 a 2de soort ƒ21.— a ƒ24.—, wagens Leidscbe Kaas, a hot schippond. Handel matig. Alten, 23 April. Aangevoerd 36 wagens kaas partyen: te zamen 1663 stuks. Prijs: Goudsche kaas lste qual. ƒ24.a 27.2de 'quaL j 19. a f 23.—. Handel vlug. Alkmaar, 23 April. Vee. Koeien per K.G. ƒ0.51 a ƒ0.68. Vette Kalveren 35 a 92idem per K.G. ƒ0.70 a ƒ0.80; nuchtere idom 6.— a/14; Schapen ƒ16.— a ƒ21.—; Lammeren a vette Varkens per KG. ƒ0.37 a ƒ0.43, magere idem ƒ12 a ƒ16. Rotterdam, 23 ApriL Granen. By matigen aan voer is Witte Zeeuwsche, Vlaamsehe en Over- maassche Tarwe en Lulandsche Kogge hooger betaald. Winter- en Zomergerst slap. Haver onver anderd. Witteboonen llauw. Broineboonen ruimer aanvoer, doch moeilyk op hoogere vraagprijzen te Êlaatsen. Blauwe Kookerwten langzaam als voren, [ananezaod onveranderd. Baiteniandsohe granen stil. Witte Zeenwsche, Ylaamsohe en Overmaassche Tarwe ƒ6.a 6.90, Zeenwsohe, Vlaamsehe en Overmaassche Rogge 6.25 a ƒ6.Zeeawscheen VJaamsohe Wintergerst 4U0 a 6.10, dito Zomer gerst j 4J»0 a 4.90, Haver 3.— a 8.76, Paarden- boonen a Witteboonen 11.— a 12. Bruineboonen ƒ8.60 a 9.76, blauwe Kookerwten 7.— a 7.G0, Kanariezaad J 6.— a 7.76. Als volgt is afgedaanAmerik. Mixed Mais uit lichter ƒ111 a ƒ114, dito dito uit zeeboot ƒ107 a 109, dito dito stoomeud 106 a 108, allea per '2000 kilo, vrij aan boord. Meel opende vorige week vast, doch onder den invloed van warmer weder ging het behaalde avane spoedig weder verloren. Ten slotte sloot de markt prijshoudend op hoogere buitenlandscbe berichten. Heden onveranderd met beperkten omzet. NOTEERINGEN. Prima qnal. inlandsoh lste qu&Iiteit Fransch 10.60 a 11 AO i Prima lste lste 2de Prima lste Dnitsch Belgisch 9.60 10.26 9.60 „11.60 ,10.26 „10.50 „10.50 9.76 ,12.50 „11.- Ëxtra puike qual. Hongaarsch 13.50 14.50 lste ,11.60 ,12.76 2de a a l'rima Amerikaansoh Patent „10.76 „11.25 late qual. la Bakers 8.60 9. 2de 2a 7.26 7.76 3de n a a a a Zeeuwsche Tarwebloem. Zeeuw8ch Tarwemeols a FraDScbe Roggebloem Duitscbe 9.75 10.76 InlandbOhe 9.76 1L26, De oorlog tusschen Engeland en Transvaal De „N. R. C." geeft heden het volgende overzicht omtrent den toestand in den Vrijstaat: Den 7den April of daaromtrent is de in sluiting van kolonel Dalgoty met een gedeolte van generaal Brabant's divisie by de Jammers- bergdrift begonnen, maar terwyl wy dit sohryven, ia er nog altyd geen bericht, dat hy zich over heeft gegeven of dat de Engelschen hem hebben kunnen ontzetten. Hy moet zich wel sterk verschanst hebben en goed voor zien zyn geweest van levensmiddelen en schiet voorraad, dat hy zoo lang aan de belegering van de Boeren weerstand heeft kunnen bieden. Zondag is nog eon heliogram van hem ont vangen te Maseru, biykens hetwelk hy het goed maakte en de geest onder zyn man schappen goed was; toch moeten de be legerden onder de aanhoudende slagregensen de hevige beschieting door de kanonnen van de Boeren Zaterdag alleen moeten de Boeren 800 granaten in zyn 6telling hebben gewor pen het zwaar beginnen te krygen in hun schansen. Het meerendeel van de manschap pen van Dalgoty zyn echter vrywilligers uit de Kaapkolonie, die beter de kunst verstaan om zich te verschansen dan de troepen uit Engeland; en dat de uitwerking zelfs van het allerhevigste bombardement tegen goed- gegraven schansen minder is dan zy ïykt, is nog gebleken by Paardeberg. De Boeren schynen nog goen definitieve bestorming van Dalgoty's stellingen gewaagd te hebben, daar deze hun op te groote verliezen zou komen te staan, maar denken aan den anderen kant niet aan een aftocht, waaraan Engelsche dag bladcorrespondenten ons een week geleden wilden laten gelooven. De commando's, die do Engelschen hebben zien aftrekken, konden ver- moedeiyk by Wepener gemist wordon en trachten nu, met de uit het Noorden ont boden versterkingen, de Engelsche ontzeb- colonne te keeren. Tot dusver hebben wy niet vernomen, dat de ontzet-colonne uit Reddersburg, die bostaat uit het overschot van Gatacre's divisie (bevel hebber Chermside) en de achtste divisie onder gezamenlyk bevel van generaal Rundie, verder is gekomen dan Oorlogspoort, 24 K.M. ten westen van De-Wets-dorp. Opmerkelyk is, dat de Boeren zich niet vergenoegd hebbon met de Engelschen te keeren, maar, volgens een Engel8ck bericht, zelfs den 22sten (de datum is alleen eenigszins onwaarschynlyk, omdat het dan op een Zondag gebeu d zou moeten syn, een dag waarop de Boeren liefst niet -echten) aanvallend zouden zyn opgetreden om generaal Rundlo'6 rechterflank om te trekken, een poging, die, toen zy ontdekt werd, door de Engelsche artillerie verydeld moet zyn. Trouwens, de gebeurtenissen van de laatste weken leveren bewyzen te over, dat de Boeron hoe langer hoe meer met een aanvallende tactiek gaan beproeven waar die kans vau slagen beeft. Het bericht, dat generaal Brabant, die met de andere ontzetcolonne uit het zuiden oprukt, op den Bo68mauskop is aangekomen, dient eenigszins toegelicht. Er zyn nameiyk drie Booamanskoppen in het ooateiyk gedeeku van den Vry8taat. Een er van ligt zöowat 30 K.M. ton oosten van Bloemfontein. D.iar ston den de Boeren, die do Engelschen van de waterwerken veidroven. Do twee andere kop pen van dien na..m liggen op den weg van Rouxviilo naar Woponer, de oen IC K.M. on do and ro 40 K.M. ton ::aiden van Wepenor. Generaal Brabant scbynt nu to staan vóór den Büosnnuiskfljp, dio liet dichtst by Wepener ligt. Zaterdagavond is by er, volgens een telegram van Reuter uit Maseru, aangekomen on dadolyk begon oen schoi miitsoiing. De Boeren houden een btorko stolling op den kop bezet, mot ten mins to- iweo kanonnen. Zon dagochtend met liet aanbreken van den dag begon hot geschutvuur en hield verscheidene uron aan. De troepen van Brabant staan, vol gens den correspondent, in de vlakto en moeten om Weponer le bereiken een open streek door. Do correspondent van de „Daily Telegraph" seindo Zatordag, dat do Boeren nog altyd de waterwerken van Bloemfontein aan de Modder- rivier bezot houden. De Engelschen golooven, dat de Boeien ochtor niet zuidelyker dan Brandfort stand zuilen houden, waar zy zich zelfs 6 KM. ten zuiden van de stad in do vlakte verschanst moeten hebbon. Zaterdag heoft een afdeeling van Loch's Horso (oen afdeeling boreden viywfliigurs uit de Kaapkolonie) schoten gewisseld met do Boeren by Kaieo Siding. Ook tusschen Glon en den Boesmanskop (ton oosten van Bloemfontein) zyn voorpostengevechten ge leverd, waarby de Engelschen een half dozyn gewonden kregen. De Engelschen schynen nu ook paarden uit den Vrystaat en Basuto-land als remontes te gebruiken. De Lisle's bereden infanterie moet, terwyi zy aan het verkennen was, 170 Vrystaatsche paarden hebben opgevangen en in Basuto-land staan 2000 paarden klaar om naar Bloemfontein doorgezonden te wor den. Zoolang de Boeren langs de grens van Basuto-land staan, zal hier echter wel niets van komen. Het ïykt ons niet onwaarschynlyk, dat zy daar juist zoo lang mogolyk zullen stand houden om den invoer van paarden voor de Engelschen van dien kant te ver hinderen. De hitten van de Basuto's zouden den Engelschen van ontzagiyken dienst zyn, want er zyn geen betere paaiden in Zuid» Afrika te vinden dan deze. Het is echter niet gemakkelyk om een groot aantal van deze dieren byeen te krygen, daar de Basuto's noodo van hun paarden scheiden. Vroeger is medegedeeld, dat alle beschik bare paarden in Basuto-land door de Boeren waren opgekocht. Het blad „Commorcio" van Lissabon toont aan, dat Portugal slechts den doortocht van ongevaarlyke reizigers en van koopwaren over Beira mocht toestaan, doch niet de passage van soldaten en munitie. Door daartoe ver gunning te geven, schendt de regeering artikel 15, paragraaf 9 van de grondwet. Als men erkent, dat Engeland het recht heeft troepen over Beira to voeren, zou men het Britscho ryk ook het recht moeten toekennen om een tuighuis in te richten aan do monding van de Taag, meent het Lissabcnsche blad. Ongeveer achthonderd man Portugeesche troepen zyn Zaterdag te Lorenqo-Marquez ontscheept en naar Ressano Garcia, op de Transvaalsche grens tegenover Komatie-Poort, gezonden. De grenslyn ligt twee myi ten Oosten van de brug, vlak by het station van Ressano Garcia. De Boeren hebben by de brug een commando, sterk 250 man, onder commandant Winterbach, gestationneerd. 's Nachts wordt de brug gebarricadeerd. Na zonsondergang ryden geen treinen. Aan de Portugeesche grens zyn slechts veertig soldaten gestationneerd, die meestal ziek liggen aan koorts en zich van het binnensmokkelen van ammunitie en man schappen over de Transvaalsche grens weinig aantrekken. Engeland heeft een nieuwen consul-generaal, kapitein Fitz Crowe, te Lorenqo-Marquez aan gesteld. Hy ls daar aangekomen. De militaire medewerker van do „West- minster Gazette" zegt een paar woorden over de rede van het lid der regeering Watter Long, die de openbaarmaking van de bekende Spionkop-rapporten verdedigd bad met te zeggen, dat terugroeping der berispte oppor- officieren er volstrekt niet het gevolg van behoefde te zyn, men zou anders wel iedoren generaal naar huis kunnen zenden, zoodra hy een flater maakt. Dat -argument houdt natuurlyk geoa steek, zegt de medewerker der „W. Gazette", het is belachelyk. Waartoe kon het dienen, het prestige van Bullor en' Warren te verzwakken? Niets pleit meor> voor de vaderlandsliefde van dio generaals,' dan het feit, dat zy onder zulk oen regeering blyven dienen. De openbaarmaking moest; dienen om de critiek af te wenden van het' legerbestuur zelt De medewerker der „Westminster Gazette" kan het gerucht tegenspreken, dat do hertog i van Teek het bevel voerde over hot convooi, dat by Mieliesspruit door de Boeren verrast werd. De hertog van Teek was het niet, zegt hy, biykbaar de regeering tartende om nu ook den officier, die hier zwaro schuld had, niet langer te dekken. De BoerencommandaDt Liebensberg is be noemd tot commandant-generaal van Grik- walaland-West Hy heeft alle burgers in het district opgecommandeerd. President Kruger heoft den 20ston te Pretoria de nieuwe Iersche brigade geïnspecteerd en toegesproken. De vrouwen en kinderen uit Kimberiey. die gedurende het beleg van Kimbeilcy <-.u schuilplaats hebben gekregen in do d. m- mynen, zullen Cecil Rhodes een goudei. rettoft- cn lucifci jdoo3 aanbieden.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2