N9.12319 A*. 1900 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran @pn- en feestdagen, uitgegeven, Pi cd. Zuid-AJVütaanscbe ïereeniging. Leiden, 21 April. ^.SrT-'n DSCH DA&BLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. i Franco per post Afzonderiyko Nommors 3» 1.40. PRUS DER ADVERTENnÊN: Van 1-8 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.06 berekend. Dit nommcr bestaat uit TIE" Bladen. Eerste Blad. Afdeeling Leiden en Omstreken. Ontvangen by den waarnemenden Penning meester: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Gecollecteerd in het Wykgebouw Levendaal, by do lezing van den heer U f 4.82 Gecollecteerd door deOnderofüciers- vereeniging „Eensgezindheid" op een dansavond, gehouden in de Concert zaal van „Hotel du Nord" 3.60c Gecollecteerd op de jaarvergadering van de vereeniging „Eendracht maakt Macht"2.17 Yan eenige kaartavonden by L. B. 1.46s Yan een gezellige dubbele trouw- party te Yoorschoten1.55 Gecollecteerd voor de Boertjes op de bruiloft van Betsy en Nardus. 2.3d5 Bydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. De kapt.-luit. tor zee A. L. Boelen is met 1 Mei belast met het bevel over het personeel der zeemacht, gedetacheerd by de Kweek- school voor Zeevaart te Leiden. De adjunct-verificateur van 'sRJjks zee- instrumenteri M. 0. F. J, Cosyn wordt met 9 Mei a. s. gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip „Noord-Brabant". 'sRyks Ethnographisch Museum heeft 'van den heer J. Kraus, consul van Chili te i Delft, voor de Anthropologische afdeeling, ten geschenke ontvangen een biykbaar gedefor- meei den schedel van oen inboorling van Perm Aan den schenker is de dank der Rogeering betuigd. De heer H. W. Lam an, te Leiden, cand. en beroepen predikant der Ger. Kerk te Krui- jiingen, is na peremptoir examen voor de classis Goes, tot de bediening des Woords j en dor Sacramenten toegelaten. H. M. de Koningin en H. M. de Ko- I ningin-Moeder bevonden zich gistermiddag f op het plankier van het Staatsspoorwegstation te 's-Gravenhage, by aankomst van den trein van 2 u. 42 minuten van H.H. D.D. H.H. v den Vorst en de Vorstin van Bentheim, die na een harteiyke verwelkoming en een kort toeven in de koninklyke wachtkamer, met de vorsteiyke familie in de rytuigen van H.H. M.M. naar het paleis reden. Het stoffeiyk overschot van het lid der Tweede Kamer jhr. mr. W. H. De Beaufort is hedenochtend uit Den Haag per Staats- spoor vervoerd naar Driebergen. Eenige leden Dtaten-Generaal en andere belangstellen den waren by het vertrek aan het station aanwezig. Veel bloemen en kransen dekten de ïykkist. De leden der Zuid-Afrikaansche deputatie zoomede dr. Leyds on dr. Muller, zyn heden door de commissie van advies en emigratie naar Transvaal aan een diner genoodigd in restaurant-Van der Pyi 's-Gravenhage. Hedenochtend hadden hot gezantschap en i de heeren Leyds en Maller weder een lang durige bespreking met .Staatsraad Mr. Asser. Gisteravond heeft opnieuw een samen- spreking fcusschen do deputatie en dr. A. Ruyper, die in de „Revue des Deux Mondes" zoo warm voor de belangen der Boeren is opgetreden, plaats gehad. Het comité, gevormd uit den Ned. Bond van Post- en Telegraaf beambten „De Post", afd. 's-Gravenhage, voor Zondagsrust op de grondslagen als te Rotterdam en andere plaat sen reeds is opgoricht heeft tegen Donderdag 20 April a. s. te 's-Gravenhage een algemeene vergadering belegd ter bespreking van den verder te volgen weg, daarby tevens in over weging gevende de conclusiön uit te werken indertyd te Rotterdam op een dergeiyke ver gadering gesteld en in hoofdzaak o. a. aldus luidende Aan alle loonarbeiders en arbeidsters worde een wekeiyksche rustdag gewaarborgd van minstens 80 uren. Deze rustdag moet de Zondag zyn, of, wanneer de aard van het be- dryf dit niet toelaat, althans om de 14 dagen een Zondag. De beweging worde uitgebreid tot een landeiyke. De middelen om het doei te bereiken zyn organiseeren, propageeren in woord en ge schrift en petitioneeren; wenschen kenbaar maken aan de leden der Tweede Kamer en eischen stellen aan candidaten voor Tweede Kamer en Gemeenteraad. De voorloopige commissie bestaat uit den assistent der posteryen N. Helge en de brieven bestellers J, J. M. v. d. Biy en P. J. Klepper. De Japansche Prins Kotohito Kan-in is hedenvoormiddag met zyn gevolg uit Parys in Den Haag aangekomen, reizende incognito. Aan het station was ter begroeting van Z. Keiz. H. aanwezig de minister-resident van Japan, de heer Chinda, die den ordonnance- offleier van H. M. de Koningin luit. Six aan den Prins voorstelde als aan Z. H. gedurende zyn verbiyf in de residentie toegevoegd. De Prins begaf zich daarop naar het „Hotel den Ouden Doelen»" De vereeniging „Oost en "West" is voor nemens in het lokaal Heerengracht 4 te 's-Gravenhage eene tentoonstelling te houden van Indische metaal-smedery en -versiering, welke de eerste zal zyn van een reeks van groepententoonstellingon van allerlei nyver- heldstakken. H. M. de Koningin heeft vergund een keuze te doen uit de verzamelingen van het Loo, het Paleis op den Kneuterdyk te 's-Gravenhage en het Huis Ten Bosch aldaar. Voorts zal medewerking worden verleend door het Koloniaal Museum en waarschyniyk ook door het Invalidenhuis te Bronbeek. Ook uit vele particuliere verzamelingen zyn tal van fraaie voorwerpen ontvangen. De tentoon stellingscommissie bestaat uit de heeren Ph. Zilcken, W. C. 0. Bleckman, J. Toorop en J. Thorn Prikker en mejuffrouw H. Van Braak. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal vermoedeiyk tegen 28 Mei worden by- eengeroepen ter behandeling van de Onge vallenwet. By het Ned, Roode Kruis is tot heden- aan giften ingekomen een bedrag van f 204,405.72s. De Vereeniging ter beoefening van de Krygswetenschap houdt Woensdag te 's-Gra venhage een vergadering, waarin de heer A. W. Groote, late luitenant-adjudant der infan terie, zal spreken over de Ned. stenographic voor het Nederlandsche leger. Door den gemeenteraad van Woerdenis besloten den pry's van het gas met één cent per kub. M. te verhoogen en alzoo te brengen: het lichtgas op 8 ets. en het kookgas op 6 ets. Nu een der leden van het Hoofdbestuur van „Volksweerbaarheid" in Zuid-Holland be dankt heeft (de heer Kiersch uit Rotterdam) is het mogeiyk geworden ook in het Hoofd bestuur vertegenwoordigd te zien de provincie Zeeland door do benoeming van Mr. P.Diele- man, lid dor Prov. Staten van Zeeland te Middelburg. Ten gevolge van het overlyden van den heer J. W. R. Van Gulick te 's-Hertogenbosch is thans weder oen vacature in het Hoofd bestuur. De by het regiment grenadiers en jagers overgeplaatste lste luitenant J. A. Westhoff, van het lste bataljon 4de regiment infanterie, zal op den 23sten dezer zyn nieuwe bestemming volgen. Genoemde officier is bestemd voorde bataljons grenadiers. Der diaconie van de Ned.-Herv. Gemeente te Utrocht wacht, uit de nalatenschap van wyien den heer De Winter, een bate van pl. m. f 200,000. Beroepen is by de Gereformeerde Kerk te Haarlemmermeer de hoer H. Hangelbroek, cand. te Zevenhuizen. De met verlof hier te lande aanwezige kapt. der inf. O.-L leger E. M. Uhlenbeck keert 5 Mei per stoomschip „Salak" naar Indië terug. De luitenant ter zee lste klasse W. T. De Booy, behoorende tot de rol van Hr. Ms. torpedo-instructieschip „Mamix", wordt met 21 dezer gedetacheerd in de directie der marine te Amsterdam. Naar gemeld wordt, zal het Departement van Waterstaat een begin maken met de herziening van de bepalingen voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken; in verband daarmede is van de besturen der gemeenten, waar een Kamer is gevestigd, door den minister van Waterstaat een gespecificeerde opgave gevraagd van de uitgaven voor do Kamer gedurende de laatste drie jaren. Blykens het Jaarboekje van den Bond van Nederlandsche onderwyzers had de Bond op het eind van 1899: 171 afdeelingen met 5940 leden en voorstanders, tegen 159 afdee lingen mot 5358 leden en voorstanders op 1 Januari 1899. Het hoofdbestuur bestaat thans uit do volgende heerenL. J. Steendyk, te Amsterdam, voorzitter; J. E. Wassenaar, te 's-Gravenhage, vice-voorzitter; Th. M. Kete laar, te Amsterdam, algemeen secretaris; J.C.Holtzappel, te Amsterdam, 2den secretaris; Ph. Van der Vos, te Amsterdam, len penning meester; A. Heeres, te Noordhorn, 2den pen ningmeester, tevens belast met den brochure verkoop; J. C. Ten Geuzendam, te Utrecht, archivaris; C. Van Wielink, te Zwolle, gedele geerde by de ondersteuningscommissie, en M. C. J. H. Cramerus, te Breda. Het stoomschip „Bali" arriveerde 20 April van Batavia to Umuiden; de „Burge meester Den Tex", van Batavia naar Amster dam, passeerde 20 April Ouessant; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 April te Padang; do „Prins Willem II" vertrok 19 April van Nieuw-York naar West-Indiê; de „Prins Willem V", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 20 April ter reede van Hfivre. Bodegraven. By den secretaris van den polder Reeuwyk ligt ter inzage voor de inge landen een ontwerp tot wyziging van het byzonder reglement voor genoemden polder. Bezwaren tegen dit ontwerp moeten, binnen den termyn van 1 maand, schrifteiyk inge diend worden by Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Vrydagavond j.l. gaf de zangvereoniging „Harmonie", alhier, haar vyfde uitvoering, die door een vry goed opgekomen publiek werd bygewoond. Do zeven nummers van het programma werden flink uitgevoerd, in het byzonder „Lente-Boodschap" en „Frühlings- zauber"; jammer, dat de tenor- en basparty te zwak waren. Het is te wenschen, dat „Harmonie" spoedig meerheeren-ledenkrygt. Het schoono piano-spel van den heer A. J. Laflxée, directeur van „Harmonie," werd door het publiek zeer geapplaudisseerd. Hazerswoude. De vereeniging „Trouw Schoolbezoek" hield gisteravond haarjaarlyk- sche algemeene vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ont vangsten in 1899 hadden bodragen f 168.25; de uitgaven ƒ111.20; en er dus een voor- deelig saldo van f 57.05 in kas bleef. Aan de beurt van aftreding waren de heeren P. Wyn, als vice-voorzitter, en J. Dekker, als penning meester, die belden herkozen werden. De commissarissen J. Bogerman en J. Van Vliet werden eveneens herbenoemd; terwyi de heeren N. Voets en M. C. De Bruyn tot ge- lyke betrekking worden herkozen. De heer J. C. Van der Styien, die naar elders vertrok, werd als secretaris vervangen door don heer W. C. Körnmann. Naar aanleiding van een opmerking van den heer J. Dekker, dat de vereeniging, door de aanneming van de wet op den leerplicht, feiteiyk overbodig zou worden, betoogde de voorzitter, de heer A. Fortgens, dat integen deel voortaan een krachtiger optreden wen- schelijk is, en dat voor de.vereeniging, als bestaande uit voorstanders van het openbaar onderwys, een uitgebreid arbeidsveld braak ligt. Waar, door de voorstanders van het byzonder onderwys telkens nieuwe en krach tiger middelen worden in het werk gesteld, om hun inrichtingen in stand te houden en te doen bloeien, is het zoide de voorzitter— niet meer dan billyk, dat ook van onze zyde een schaar van overtuigde mannen zich aan gordt, om de ouders naar waarheid in te lichten omtrent den geest onzer openbare school, en die school met alle eorlyke mid delen te handhaven. Ds. Kalkman, predikant by de Ned.- Herv. Qem. te Woerden, heeft voor het beroep naar Hazerswoude bedankt. Lisse. Op Donderdag, den 2Gsten April a. s., zal alhier gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting of herinentiug, waartoe men zich op de spreekuren by een der geneeskundigen kan aanmelden. Oudshoom. Aan den heor P. VanderByi, alhier, is door het gemeentebestuur vergunning verleend voor het bereiden van vruchtensappen in het perceel Sectie C No. 1331. Noordwykerliout. Naar wy vornomen, circuleert alhier onder de teelders, pachters van domeingrond, een adres aan den heer ontvanger dor registratie en domeinen te Noordwyk, inhoudende verzoek om zyn be middeling ten einde verlost te worden van de konynonplaag. Tor-Aar. Donderdag had alhier een ver gadering plaats van stemgerechtigde inge landen van den Noord-Eind- en Geerpolder. De voorzitter opende de vergadering en ver zocht voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke werden goedgekeurd. Verder werd rekening en verantwoording gedaan over het dienstjaar 1899, en werd de begrooting opgemaakt voor het dienstjaar 1900. De uitgaven werden dit jaar aan merkelijk hooger geraamd door belangryke herstellingen aan den watermolen. Het be stuur stelde voor, deze werken te doen ver richten, onder eigen beheer, daar aanbesteding dezer werken zeer moeilyk zou zyn. Dit weid goedgevonden. Een verzoek van pachters van het gras der polderkaden om hun deze perceelen tegen een nog hoogeren huurprys ondershands to verhuren, kon geen goedkeuring verkrijgen, omdat dit jaar plan bestond" een sloot to doen schieten, en daardoor wellicht nieuwo conditiën zouden worden gesteld. Er werd besloten aan den secretaris een gratificatie to verleenen van f 10, voor de werkzaamheden eener nieuwe polderkeur. Aan het bestuur werd verder machtiging ver leend de gelden, geplaatst op het Grootboek ten name des polders, voor zoover ze noodig mochten zijn, te gebruiken voor de uit te voeren werken, waardoor de lasten van dien polder overeenkomstig hot vorig jaar zouden biyven. Verder niets meer te behandelen zynde sloot de Voorzitter, do heer W. F. Visser, de vergadering. Voorhout. Op Donderdag 26 April. a. s.f des voormiddags om 10*/% uur, zal eenopon- bare vergadering worden gehouden van den Raad dezer gemeente, waarin o. a. zullen worden vastgesteld de kohieren van den hoofdelyken omslag en do hondenbelasting voor het loopende jaar en behandeld zal wor den het leggen van paardenspoor in don Yoorhouterweg. Door Burgemeester en Wethouders is vergunning verleend aan M. Van der Vossen, wed. J. Van Steyn tot verkoop van sterken drank in het klein in verschillende lokaliteiten van de woning Wyk I No. 15. Wassenaar. Daar de bloemen, voornameiyk de tulpen, wat later bloeien dan gewoonlyk, heeft de afd. Wassenaar der Vereeniging voor Bloembollencultuur besloten de tentoonstelling uit te stellen. Eerst Vrydag a. s., 's voormid dags om elf uren, zal de opening plaats hebben. Deze tentoonstelling van afgesneden bloe men zal gehouden worden in den tuin van den hoer J. v. d. Meer, aan het „Roomhuis". Door verschillende medewerking zal ze een bezoek overwaard zijn en 10 dagen lang zal er gelegenheid wezen om tegen een matig entree een kykjo te nemen. Ook is besloten op het tentoonstellingsterrein eiken bezoeker gratis bloemen aan te bieden. Op Vrydag 27 April a. s. zal gelogenhoid gegeven worden tot inenting en herinenting. Belanghebbenden kunnen zich op het bekende uur vervoegen ten huize van den gemeente geneesheer dr. A. Duetz. Wanneer de geneesheer van „besmette- lyk" spreekt, dan zeggen gewone luitjes „dat er iets in de lucht hangt". We zullen daarom ook maar zeggen, dat het bouwen te Wasse naar „In de lucht zit." In het Oostdorp by de Nieuwe haven zyn binnenkort verrezende gasfabriek met woning voor den machinist en een remise, waarin stoomomnibussen zouden kunnen staan, terwijl nog een huisin aanbouw is, dat ook fraai beloofd te worden. Aan den ingang van het dorp, aan het z.g. Slooteinde, stond vroeger een wit, of voor het minst een gewit beeld. Helder stak het af tegen de zwarte nis, die men er omheen geschilderd had en vele vreemdelingen bleven daar een oogonblik staan om over het lago muurtje, dat beeld wat nader te bekykon. Vooral des zomers was het heel aardig, dan stond het beeld te midden van groen en bloemen. Hier was het bekend onder den naam van den Schapendief, maar toen oud heidkundigen beweerden, dat het een afbeelding Feuilleton. EV30ÖIE VROUWEfJ. In een der oudste gedeelten van Genève, aan den Boulevard de Plainpalais, lag do villa „Beauremont" al3 uitgestorven in het licht f der maan. Het ijzeren hek, dat het voorplein omsloot en waarachter een groep kastanjes zich somber verhief, wierp eeu slagschaduw dwars over den weg. Zonder eenigen pronk of praal breidde het hoofdgebouw zijn korte zijvleugels om dit plein uit, door geen enkel teekon de vorste- lijke pracht verradend, welke de markiezen jtDe Beauremont achter deze sombere muren 1 hadden bijeen gebracht. Als uitgestorven lag het huis daar. Doch achter de gesloten gordijnen van de boven- i verdieping was nog eenig leven te bespeuren. ï;Het was echter een treurig overblijfsel van verbruikt leven, dat in het ledikant, onder een kostbaar, zwaar baldakijn, onvr(jwillig af scheid van deze aarde nam. De dood stond op den drempel van het ver- trek. Hy behoefde slechts nog binnon te treden. Ernst De Beauremout voelde zijn nabijheid. Sïfet Btrakken blik, welke angst en tevens ^gespannen verwachting uitdrukte, vestigde hij zijn doffe, oude oogen op den ingang. i Plotseling, met een kreet om hulp, stak !,hjj beide handen voor zich uit.- 1 Twee sterke mannenarmen werden nu zacht en behoedzaam onder zijn bovenlichaam go- l schoven en tilden tem op. „Leg uw hoofd tegon mijn borst, markies." „Het gaat sneller dan ik dacht," fluisterde De Beauremont. „Ik hoopte den morgen nog te beleven." ,Zai ik de bedienden wekken?" „Hoe laat is het?" „Omstreeks middernacht" „Stel een telegram aan mijn broeder Raoui op," zeide de markies met bevende stem. Een glans van vreugde verspreidde zich over hot gelaat van den jongen man. Voor zichtig liet hij den zieke weer in de kussens glijden. „De markies is vanmiddag uit Parijs ver trokken," antwoordde hij zacht. De bleeko lippen van den stervende be wogen zich haastiger. „Ik moet Raoui nog spreken. Ik wil hem nog eenmaal de hand ter verzoening drnkken. Daarom riep ik hem hier. Ik wacht slechta op zijn tegenwoordigheid." „U moet nog een weinig geduld hebben," viel de jonge man hem met onzekere stem in de rede, „hy zal hier spoedig z(jn." „En waar zal ik dan z(Jn?" mompelde De Beauremont, zjjn oogen sluitend. Het leven, dat hy verlaten moest, trok nog eenmaal met al z(jn bonte, veelbewogen tafe- reelen aan zyn geest voorbij. Hy zag ze weg vloeien op den stroom van het verleden. En zeli naderde hy stap voor Btap een onbekende, donkere toekomst. „Neem papier, spoedig 1" riep h(j, zich aan de weldadige sluimering ontrukkend. ,Ki> geef my een glas wynl" Hy liet de verkwikkende druppels langzaam ever zyn tong vloeion en vermoedde niet met walk een angstige spanning de Jonge man do uitwerking van dit elixer waarnam. Aan wien wenscht datik schrijf, markies?" vroeg hy oS gesmoorden toon. „Aan myn broeder, aan Raoui Do Beaure mont. Roep Frans. Zend hem naar den notaris. Ik wil hem een nieuw testament in het byzyn myn broeder dicteeron. Maar het gaat te snel; elke minuut Is getold." De jonge man greep, door de tegenstry- digsto gevoelens gefolterd, een vertraging willende bewerken en dat toch niet kunnende, de rechterhand van den stervende en drukte die aan zyn lippen. „Myn weldoener 1 Schenk my een van deze minuten. Al had ik u ook tienmaal trouwer gediend dan ik hot gedaan heb, uw goedheid overtrof nog altyd hetgeen ik voor u deed. Voltooi die goedheid, niet alleen tegen mij laat ook iets daarvan degene ten goede komen, die Hy hield op. De keel was hem als toege snoerd, toen hy haperend voortging: „Ikheb u een verzoek te doen. Sta de markiezin toe, dit vertrek te betreden." Een straal van onverzoenlyken haat flikkerde In De Beauremont's oogen. „Zy blijft, waar zy lal" riep hy heeach van opgewondenheid. „De markiezin zal over dezen drempel geen voet zetten zoo lang Hy hield plotseling uitgeput op. „Do notarial Gy talmt veel te langt" Frits Ehlers sprong op, terwyl de markies zelf met bevende hand op den knop van de schel naast zyn legerstede drukte. „Te laat en tevergeefs I" mompelde hy. De knecht trad binnen. De seoretails droeg hem op, don notaris oogenblikkelyk te laten roepon. Wellicht wilde hy er zacht iets byvoegen, maar de oogen van den markies verhinderden hem daarin. „Schrijf 1" beval De Beaoremont, zyn krachten met geweid byeenrapond. „Helaas, teiaat, ge liefde taoodarl D» hzkf, dia Ja tot my roggt, is te laat verzonden. Wy zien elkaar niet weer. Ik noem je belofte met my in het graf, dat gy en Hector, je zoon, van de verspil zucht afziot, die u beiden van my vervreemdt. In deze veronderstelling benoem ik u tot universeelen erfgenaam van myn goheele nalatenschap. De vrouw, die ik aan ellende en armoede ontrukte en die my bedroog, moet gy jaarlyks een som van tien duizend franken uitbetalen. Dit is myn laatste wil." Do hand van den jongen man beefde zóó heftig, dat de pen hem ontvieL „Ik zal hot ondertoekenon," zeide demarkie3, het hoofd oprichtend. En hy zette zyn naam met leesbare letters onder het document. „Zoo, onderteoken gy nu als getuige." Frits Ehlers aarzelde. Hy wilde genade 1" roepen. Maar het woord bleef hem in de keel steken; hy kon het niet over zyn lippon krygen. Ernst De Beauremonts lichaam schokte onder een rilling, welke hem yskoud van het hoofd tot de voeten door de leden voer. Schryf 1" fluisterde hy. „Sneb Ik kan niet langer wachten. Het einde ls er „Nog een paar soconden, dan kan de notaris hier zyn," merkte de secretaris op, terwyl hy de symptomen van den naderenden dood in te trekken van zyn weldoener met smart en tevens met ongeduld opmerkte. „SchryfI Ik verlang hotl" De eecretaris gehoorzaamde. Zacht knarste zyn pen over het papier, alsof zy den grooten tegenzin wilde te kennen geven, welke het gemoed van den schryver folterde. Het was gebeurd. Het document, hetwelk Raoui De Beauremont tot meer dan millionnalr maakte, was gereed. En, met behulp van den Jongen man, greep de sterbende hot toegeiakte^ en van een adres voorziene papier en drukto het den secretaris in de hand. „Ik vertrouw u het testament toe," stamelde h(j. „Zweer; ik heb u rijkelijk beloond." Het hart van don jongen man hamerde zóó sterk, dat hy meende, dat de stervende het onstuimig kloppen daarvan moest hooren. Een nevel kwam voor zyn oogen. Overweldigd door den brokenden blik der oogen, welke op hem gericht waren, riep hij luide: „Ik zweer...." De stervende loosde een diepen zucht en' viel weer in de kussens. Frits Ehlers verliet waggelend het sterf bed. In zy'n geost verplaatste hy zich in den tyd, waarin de overledeno hem, den jongen Duit- scher, had geschonken, wat by reeds lang had verleerd aan zyn landslieden te geven: aanhankelijkheid en vertrouwen. Voor den secretaris bleef geen geheim in de intieme familieaangelegenheden van zyn weldoener verborgen. Hy werd daar geheel mee vereon- zelvigd; hy was het tweede ik van den markies. Maar toch maakte hy zich meer en meer van een leiband los, waaraan de markies hem meende te houden. Hy deelde den haat van den markies niet togen diens jonge, mooie vrouw. Integendeel. De jonge man sprong met kloppende polsen op. Zyn hartstocht maakte zic-h met demonisch1 geweld van hem meester, trok hem naar de deur en dreef hem naar de gang. Een schuwe blik gleed nog over het lyk. Het volgende oogenblik had hy de kamer verlaten. Mat verlicht, strekte zich do hooge, kamer- breede hoofdgang van het eene einde van het' middelgebouw naar het andere uit. Niets be woog zich daarin. De spiegelgladde parket vloer blonk als glaa, SWtirdt turyolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1