J. C. KQStT, Qonk^rsfeeg 3. DË WIJKERBRUG, rij-, Koei- ei Op! voor Transvaal, Hotel en Café-Restaurant. GtiKUlilil tot Imiiu BEKENDE GROOTE SORTEERING. J.X.Ö. PROOI ZOON, KINDERMEISJE. SCHILDERSKNECHT (Eigenaar: J. Ch. BLOK.) TUI3NT. Kinderspeeltuin, voorzien van velerlei spelen. ROEIEN. Diners, Uruiloften en andere Partijen. Groote gelegenheid tot berging van RIJWIELEN. Modelmakers, Vormers eu Machinebankwerkers HET WEEKBLAD NEDERLAND Borean: KEIZERSGRACHT 260bls, goede zuivereRoode Bordeaoxwijn Hgnhandelaars-Hnfleveranciers, De Tulpen beginnen te bloeien, g M Het Café „Weltevreden", De Tnlpen beginnen te bloeien. BEGONSERVEERDE BROEHTEN. L E. NIEIIWENHOIZEH, De eerste Amsterdamsche Stoomtapijt- reieigiBg ea Desinlectieinriciitiog. M. DIJKMAN Co., hebber niet voldoende heeft gehandhaafd. Het schynt wol, zegt de „Daily News" dat 1 iedereen in die dagen de verantwoordelijkheid !van zich wilde afwentelen, generaal Boiler jvorschool zich achter generaal Warren en deze achter zyn krijgsraad. In een vergadering te Wolverhampton ie een brief voorgelezen van het Engelsche 'parlementslid Sir Alfred Hickman, over lord i Roberts en overste Thorneycroft handelend. Hickman schreef: Ik kan geen aanmerkingen maken op lord Roberts, noch een oordeel vellen over de vraag of overste Thorneycroft het recht had bevel te geven tot ontruiming ,'van den Spionkop, maar het ls niet meer dan biliyk er op te wijzen, dat zonder de buitengewone dapperhoid en toewijding van Thorneycroft er van terugtrekken in het i geheel geen sprake meer geweest zou zyn. De stelling zou al In den morgen genomen en allen gevangengenomen zyn. Zyn man schappen wilden zich al overgeven, maar hy snelde naar voren, roepende: „Ik voer hier het bevel, ik wil van geen overgave weten, volgt my, mannenI" Hickman brengt dan in herinnering, dat de troepen gemarcheerd en gevochten hadden sedert den vorigen avond 9 uren, dus meer dan 24 uren achtereen; dat zy blootgesteld waren aan een vernietigend geschutvuur, dat zy niet konden beantwoordendat zy geen oogenblik rust gehad hadden, geen voedsel, en wat erger was, den heelen dag geen water, terwyl zy in de brandende zon lagen, en dat te midden van dooden en stervenden, die zy niet konden by staan. Hot is zeker, zoo eindigt de brief, dat luitenant-kolonel Thorneycroft zichzelf niet tolde, en het betaamt ons niet, te oordeelen, zoo hy de verantwoordeiykheid op zich nam, rekening te houden met het overschot van de mannen die aan hem toevertrouwd waren. Reuter seint Donderdag uit Ladysmith, dat de Boeren in Natal het onderling niet eens zyn. Hun hoofdkwartier moet Platikulu zyn; hun aantal wordt op 15,000 man geschat. Reuto^s berichtgever te Ladysmith seint verdei', dat de Booren-commando's over do gelieele reeks van de Biggarsbergen verspreid zyn, van de Zondagsrivier tot aan Dundee. De Boeren verwachten een aanval van de Engelschen door de Waschbank-vallei, langs den spoorweg, en hun stellingen zyn zóó gekozen, dat zy op eiken bergrug kunnen standhouden, om daarna naar een beschutte plaats terug te trekken. Hun bovenvermeld hoofdkwartier bestrykt de wegen naar New castle en Dundee en den spoorweg. De vyandelyke patrouilles zyn druk In de Weer en laten geen gelegenheid voorbygaan om de Engelsche verkonningsryders in de val te lokken, voegt Router's correspondent daar by. Die van de „Daily Mail" vertelt wat meer van de hinderlaag, die de Boeren den 17den aan een patrouille van de South African Light Horse gelegd hebben. Vier ruiters waren by den Inhek gekomen, vlak ten westen van Elandslaagte, toen zy op een afstand van nog geen honderd meter beschoten werden door Boeren, die daar verscholen lagen. Allen Werden gewond, maar met uitzondering van een man, die in zyn been getroffen was, wisten zy te ontsnappen, de anderen werd gevangengenomen. De verloven, verstrekt aan ambtenaren en beambten der Kaapkolonie, die als vry williger dienst hebben genomen, liepen gisteren af. Ze zyn met drie maanden verlengd, uitgezonderd die van het spoorwegpersoneel en van een gedeelte der postbeambten. Volgens een telegram van Laflbn uit Kaap stad heeft de secretaris van het fonds voor de zieke en gewonde Boeren aan de Kaap, Dn Plessis, aan „Ons Land" een brief ge schreven, waarin hy de Britsche overheids personen hoogoiyk pryst om de bereidwillig heid, waarmede zy de zieke krygsge vangenen behandelen. Lord Rosslyn, die met een patrouille van de Royal Irish Rifles alweer Ieren gevangengenomen en reeds te Protoria ge arriveerd is, dankt de eer telkens afzonderïyk vermeld te worden alleen aan zyn titel. De jeugdige graaf heeft kort geleden in Engeland van zich laten spreken, omdat hy zyn ver mogen er door gebracht had. Hy werd toen tooneelspeler en gaf tevens een blad uit. Met geen van beide ging het te best. Een Schotsche boer binnen Mafeking heeft een manier aan de hand gedaan om een voed zame pap te maken uit havergruis, ten ge volge waarvan de quaestie, hoe de naturellen gevoed moeten worden, opgelost heet By Plnetown, In Natal, is Maandag een trein met dertig manschappen en een aantal muilen van het spoor geloopen. Een soldaat kwam om en drie werden gewond. Ook een aantal muilen werden verpletterd. Uit Kaapstad wordt aan de „Ind. beige" geseind, dat twee bekende Kaffer-schryvers, Makubalo en Tengo-Jaharu, die redacteur is van het Kaffer blad „Imoo", zeer Bterk partij kiezen voor de Boeren en tegen de Engelschen. Zy vallen Cecil Rhodes heftig aan en ver klaren, dat deKaapsche Hollanders meer voor de Kaffers hebben gedaan dan de Engelsche zendelingen. Kolonel Dalgoty heoft sedert de Insluiting van Wepenor 20 dooden en 100 gewonden verloren. De verliezen der Boeren zyn „aan- zienlyk zwaarder". Op het oogenblik, zegt de „Morning Leader", zyn anderhalve trein per dag noodig om de 40,000 man te Bloemfontein van levens middelen te voorzien. De „Exch. Tel. Com." seinde Donderdag uit Kaapstad, dat lord Roberts officieel het feit bevestigde, dat Wepener nog omsingeld werd, terwyl hy er by voegde, dat het ont- zettingsleger onderweg was. De „Daily Mail" bevestigt, dat een afdee- ling van lord Roberts' leger De-Wetsdorp be zet heeft en houdt. „Central News" deelt het gerucht mede, dat een Boerencommando ls uitgezonden, ten einde generaal Oarringtons brigade op te wachten; doch men gelooft, dat de Boe- renafdeeling niet talrflk genoeg is, omeenlge ongerustheid te wekken. BUITENLANIX Vraalcx-ghj Uit Toulon is het bericht ontvangen, dat een Engelsch jaofat, dat reeds eenlge weken bezig was de kust te bespionneeren, door een kruiser zou zyn aangehouden en naar de haven van Toulon opgebracht. De scheeps papieren, zoo wordt daarby vermeld, zyn verzegeld en naar het departement van marine te Parys gezonden. Max Régis en oenige mede-beklaagden zyn naar het assisenhof verwezen, wegens de zaak der „villa anti-juive" te Algiers. Jttfdlë. Een Te Deum is Woensdag ln do Sylvester- kerk te Rome gezongen naar aanleiding van den mislukten aanslag op den prins van Wales. Verscheidene ambassadeurs, een vertegen woordiger van koning Umberto, enz. woonden met al de te Rome vertoevende Engelschen de plechtigheid by. De Koningin van Saksen is gisternamiddag uit Parys te Brussel aangekomen en heeft haar intrek genomen by den graaf van Vlaanderen. H. M. keert heden naar Dresden terug wegens koning Albert's verjaardag, Maandag a. s. Groot-Britannlö» Voorloopig is vastgesteld, dat de Koningin tot Yrydag 27 April in Dublin zal blyven. Men gelooft echter beslist, dat het bezoek tot 7 Mei verlengd zal worden. Het verbiyf in Ierland heeft de Koningin byzonder goed- gedaan, hoewel het weer tot dusver niet by zonder gunstig was. Zy moet er ook sedert jaren niet*zoo goed hebben uitgezien. De regeering te Londen had gister middag nog geen officieele bevestiging ont vangen van het bericht, dat de gouverneur van Ashanti, Sir P. Hodgson, binnen Koemassi opgesloten is, en alle beschikbare troepen ontboden had. Te Accra verwachtte men eergisteren een gevecht; er zou dan een poging gedaan worden, om de opstandelingen, die Koemassi van de kust afsluiten, uiteen te dryven. Het had zwaar geregend in het binnenland. De kanonneerboot „Widgeon" is voor Accra ten anker gegaan, ook bet transportschip uit Lagos ligt daar en zet 50 man aan wal; de overige troepen worden naar Cape Coast Castle gezonden. De nieuwe haven van Singapore is gisteren herdoopt in Keppel Harbour, ter eere van admiraal Sir Henry Keppel, die naar Engeland terugkeert. De oorlogsschepen luisterdon de plechtigheid op door een parade. De Groot-kanselier, Lord Halsbury, heeft het woord gevoerd aan een feestmaal te Torquay. Hy zeide eenige dingen, die al door andere ministers gezegd zyn de hand aan don ploeg houden; geen broeinesten van rebellie meer ln Zuid-Afrika, en dergoiyke. Ten aanzien van de regeling, die er na den oorlog getroffen zou worden, wilde hy, in herinnering brengende, dat men de huid niet behoort te verkoopen voordat de beer ge schoten la, alleen dit zeggen, dat de onder vinding, die men in Zuid-Afrika heeft opge daan, de mate van zelfbestuur zal bepalen, welke toegerekend mag worden aan hen, „die aomtyds de rechten der menscheiykheid en de gewone regels van den oorlog geschon den hadden". Portugal, In de Portugeesche Kamer van Afgevaar digden heeft de minister van buitenlandsche zaken verklaard, dat geen enkele mogendheid bezwaar had ingebracht tegen het vervoer van Britsche troepen uit Beira over Portu- geesch gebied. Alleen de Zuid-Afrikaanscho Republieken, zeide hy, waren in zeer beta- meiyke bewoordingen er tegen opgekomen, geiyk hun recht was. Later, verzekerde de minister, zou de Regeering haar handelingen met bescheiden rechtvaardigen. Turkye. De vordering, die de Vereenigde Staten tegen Turkye thans met zóóveel nadruk doen gelden, dat volgens een bericht uit Washing ton de toezending aan den Turkschen gezant van zyn paspoort voor de deur staat, ls af komstig uit het jaar 1898. By de toenmalige onlusten ln Armeniö hebben Amerikaansche zendelingen hun eigendom verloren; deregee- ring te Washington heeft daarvoor Turkye aansprakelijk gesteld en verlangt van de Porte 90,000 dollars als schadevergoeding. De voort durende geldnood zal haar tot dusver weer houden hebben haar verplichting na te komen; tot het afbreken van de diplomatieke betrek kingen zal zy het echter wel niet laten komen. Vereonlgde Staten* Te Crotondam, ln -den staat van Nieuw- Tork, dreigen ernstige ongeregeldheden, in verband met een werkstaking van Italianen. Dezen hebben zich in de heuvels by die plaats met geweren verschanst en hebben gedreigd een grooten dam in de lucht te laten vliegen, ten gevolge waarvan de voornaamste water toevoer van Nieuw-York zou afgesneden wor den en het Croton-dal zou volloopen. Er zyn 600 man cavalerie en infanterie onder de wapenen geroepen. De werkstakers verlangen hooger loon. De Italiaansche consul heeft tevergeefs beproefd hen tot rede te brengen. De „World" verneemt uit Manilla, dat de opstandelingen op het eiland Panay onlangs drie Amerikaansche gevangenon by een feest in de stad Calenag op het marktplein lang zaam aan het spit gebraden en met andere barbaarache middelen ten doode gefolterd hebben. China* Een keizeriyk decreet vestigt do opmerk zaamheid van de vice-Koningen en gouverneurs op de onder het gewone volk gevormde gewa pende bonden voor zelfverdediging. Aan de vioe-Konlngen en gouverneurs wordt bevolen, door kennisgevingen deze benden te gebie den, zich van alle vyandeiykheden tegenover de Inlandsche christenen te onthouden, on ze streng te bestraffen, wanneer deze benden zich aan dergelyke vyandeiykheden schuldig zouden maken. Dit decreet verraadt reeds de uitwerking van de byeenkomst van een aantal internatio nale oorlogsschepen aan de Peihomonding. Perzik. De Schah van Perziö Muzaffer-Eddin is zyn reis naar Europa thans begonnen. Van Teheran tot aan do grens zal hy vergezeld zyn van eon bataljon infanterie, twee eska drons kozakken en eenigo stukken bergge- schut. Op Perzisch gebied gaat do reis zeer langzaam, want van Teheran tot Tabris (580 K.M.) wordt op 22 reisdagen gerekend. De vervanging van den Schah ir, op zoo danige wyzo geregeld, dat de oigenlyke regoe- rïngszaken bezorgd worden door een minister raad onder voorzitterschap van don minister van oorlog. De vertegenwoordiger van den Schah is zyn tweede zoon Melik Mirza, die in het vorige jaar geruimon tyd Europa boreisde. De Schah begeeft zich langs den moest directen weg naar do Pransche Yogeezen-bad- plaats Contrexéville, waar by de zwaveibaden gebruiken, zich aan oen kuur van verschei dene weken onderwerpen en aanzienlijke ge- neesheeren van verschillende landen raadplegen zal. Eerst daarna begint hy met een reis naar St.-Petersburg zyn bezoek aan de Euro- peesche hoven. In verband hiermede heeft er een ware landverhuizing van diplomaten plaats: de Russische, Engelsche, Franscheen Turksche gezanten reizen naar Europa om den Schah daar te verwachten. Afghanistan. Terwyl in Zuid-Afrika nieuwe beslissingen óp het slagveld zich voorbereiden, begint het, naar het schynt, in Afghanistan te weerlichten. De „Times" bevat het volgende bericht uit Lahore van 17 April: De „Civil and Military Gazette" bevat een brief van den Emir van Afghanistan aan een vertrouwden dienaar, waarin de Emir zich er over beklaagt, dat thans, nu Afghanistan aan alle kanten in het nauw gebracht wordt, de Britsche regeering zich z\jn lot niet schynt aan te trekken en zich ter zydo houdt. Telkens, wanneer hy by een Russischen scbaakzot een tegenzet in overweging gegeven heoft, is hy zonder antwoord van de Indische regeoring gebleven, behalve, dat hem hot voorstel is gedaan, dat Afghanistan zyn toestemming zou geven tot het aanleggen van spoorwegen en telegraaflynen. Dat is echter onmogelyk, omdat het een middel zou zyn om Afghanistan te rulneeren. De Emir besluit: „Ondanks al deze zorgen, heb lk my 21 jaren lang een vaste bondgenoot van de Britsche regeering getoond thans echter moet ik aan de Indische regeering zeggen, dat het nu de tyd is voor daden, niet voor praten." Het zal interessant zyn te vernemen, welke „daden" de Emir van de Indische regeering verwacht. Voorzichtig zal men echter doen eerst af te wachten tot de echtheid van dezen brief buiten allen twyfel is gesteld. DA IIE S-lt L 01' S E-II Kil IIEY Dit A.rtikel wordt NIET ter bezichtiging gezonden. Mei rouw TOS, te Liaee, vraagt terstond: een net KI M>KH- HEISJE, niet beneden 14 jaren. 8648 6 Gevraagdeen en een HALFWAS, voor geruimen tijd work, b(J M. VAN DER WEUDEN, Schilder, Noordwyk-Binnen. 8660 8 t>ij "Voorburg. Prachtig gelegen aan den "Vliet. Uitgestrekte, lommerrijke, naar de eiscken des tijds ingerichte STALLING VOOR PAARDEN EN RIJTUIGEN. 'TRI Groote en kleinere Zalen roor BISHTIBAKT it I, A CARTE den gekeelen dag. SCHOONSTE GELEGENHEID VOOS 8547 89 Halte der LI*el-.Stoomtram. Aanbevelend, J. JA II SER OU, Gérant. kunnen geplaatst worden aan de Nymeegscho Machinefabriek en IJzorgieteryafdeeling der Nymeegsche Tramweg-Maat8chappy. 8646 7 verschijnende des Zaterdags, is verkrijgbaar tegen 10 Cents per nummer aan alle Kiosken en Stations ln geheel SN AAK ON8 8551 22 AMSTERDAM. Hollandsche Stoomdrukkerij- en Uitgeversmaatschappij. zacht en aangenaam van smaak, per anker f 28.— per IS flesschen 7.50. Proelllescta 05 Cent*. leiden A' 1805. 9461 14 Wed. M. K.OPPESCHAA.R, STOOJTTEKYERIJ en CHEMISCHE WAS8CHEKIJ, BREESTRAAT £6, LEIDEN. By het begin van het Voorjaarsseizoen beveel lk mijne Inrichting beleefd aan tot het 8toornen en Verven van alle mogelyke Heeren en Dames-Kleedingstukken. 8644 16 SPOEDIGE EN NETTE AFLEVERING. 'Eb q2. 5* E3 tegenover het Villa-Park en het nieuw gebouwde Raadhuis van Oegstgeest, aanmerkeiyk verbouwd en uitgebreid mot fraai aangelegden Tuin en Speeltuin, wordt beleefd aan het wandelond en rydend publiek van Leiden en Omstreken aanbevolen. 8654 80 Ued. dw. Dienaar, g" A. F. DE ItOOY. f S. O F een groot Itnitcn-hoOleliulN met Vergunning, zijnde Café-Restaurant met groote uitspanning. (Geon tus- scheDpersonen). Br. ff. No. 4701 Adv.- Bur. A. HACK, Den Haag. 8660 7 Nog voorhanden: And^vle, Sny- boonen, Prlnscssenbooncn en Iioperwten, per 5 ons en per blik. Peren in Wijn extra per heel blik 25 en 20 Cents. Gezouten Snij- en Prinsessen- boon en, per 5 ons. 866S 13 Botermarkt 20. OPGERICHT 1880. Tolstraat 30, Amsterdam, beveelt zich aan voor: le. 8tofvry maken zonder kloppen van Kleeden en Tapyten. 2e. Ontsmetten en Motvry maken van Tapyt-, Bed- en Lyfgoederen. Geen beschadiging, geen veront reiniging en daarom verre te verkiezen boven de verouderde Klopmethode, In de nabyheid eener vuilnisbelt en in de open lucht. In spoedeischende gevallen binnen 24 uren terug. 2860 20 Eenig adres: Tolstraat 30. 8565 160 van nette Burgerlieden, die een vrjje Kamer en een net en degelijk Kosthuis verlangen. 6173 6 Adres: Papenstraat 4. Mevrouw G. A. H0EFFTCKJ5, Stadhouderskade 102, Amsterdam, (voorlum te LEIDEN), bericht, dat zy te consulteeren ls in het „Hotel Levedag", den Heer LEVEDAG, te Leiden, Haandag den 23sten April, van 's morgens 11 uren tot 's avonds 8 uren, en Dinsdag den 24sten April, van 10 aren tot Ualfzcs. Tot het aanleggen van Breukbanden, Buikgordels, Elastieken Kousen, Cor- setten op maat, die borst en maag vrylaten en geeno onaangename drukking veroorzaken, rechthoudende Corsetten (ook voor kinderen), die de verkromming tegenhouden. Yoor Dames, die ongesteld zyn, zal zy gaarne aan huis komen. Ryke keuze Fransche Corsetten en ook ZIEGLER'8 Horlogeveer-Corsetten van af 1.75. 840-2 89 Mevrouw G. A. ÜOEFFTCK.E.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 11