stellen den hevigen angst der ouders gedu rende de twee voorafgaande dagen en hun diepe smart na de droevige ontdekking van het lyk van hun kind, "Wellicht is het knaapje door uitputting en gebrek gestorven. (U. D.) Naar het „Huisgeiin* verneemt, la by den brand in het R.-K. gymnasium te Katwyk, van een pater, die dit jaar hoopte te promoveeren als doctor in de sterrenkunde, het grootste en voornaamste deol zyner disser tatie verbrand, een arbeid van twee jaren, waarvoor by onlangs zelfs een reis van drie maanden naar Amerika ondernam. Door eigen schuld is een knaap van omstreeks 16 jaren in de Watergraafs meer in aanraking gekomen met een wagen van de langzaam voortstoomende Gooische stoomtram. Een arm is den knaap afgereden, ook is hy aan het hoofd ernstig gewond. In gevaarvollen toestand is de knaap in het ziekenhuis in de Linnaeusstraat te Amsterdam opgenomen. Te Zevenaar is ©en hoogbejaarde dame, mejuffrouw W., met haar kleederen te dicht by een nachtlampje gekomen, waarop deze vlam vatten. Door den tocht wakkerde de vlam zoodanig aan, dat zy dadolyk in lichter laaie stond en zulke hevige brandwonden lu-eeg, dat zy aan de gevolgen is overleden. In do bierbrouwery van de hoeren Brommers, te Maasniol, had een der knechts het ongeluk In oon voovoeder-kètel te vallen, met het treurig gevolg, dat hy, hoewel spoedig er uit gehaald, zulke erge brandwonden bekwam, dat hy in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis word vervoerd. Men schryft aan de „Winsch. Ct." uit Keiham, dd. 15 April: Het had weinig kunnen schelen of in ons dorp was, ongeveer zooals onlangs te Appel- tem, wegens overdreven geloofsfanatisme, een soortgelyko gruweldaad bedreven. Alhier be staat een sekte der „dompelaars" zooal6 de algemeene term in den volksmond luidt. Tot deze sekte behoort ook een zekere landbouwer alhier. Deze moet in ©en vlaag van gods dienstwaanzin beweren of beweerd hebben, dat God hem zou roepen, om evenals het O. T. verhaal luidt van den aartsvader Abraham, een zyner kindoren te offeren. Een 12-jarig meisje was als offer aan gewezen en zou zeer waarscbyniyk, wanneer de politie niet te juister tyd met het barbaarsch voornemen in kennis was gesteld, als zoen offer gevallen zyn. Door het optreden der Ryks- en Gemeentepolitie is het plan echter niet ten uitvoer kunnen worden gebracht Gistermiddag omstreeks half- twee is te Capolle a/d. IJsel aan den Groe- nendyk het lyk opgevischt van een mans persoon (Duitscher). Mon moldt uit Wolvega: Onder de veenarbeiders in don Grooten Yeenpolder in Weststellingwerf is gisteren een werk staking uitgebroken, die thans algemeen is. By den kastelein Lemkra te Schorponzeel, waar de vrouw weigerde meer drank aan eenigo stakers te schenken, werd de knecht met stokken mishandeld, evenals een naby- wonend smid, die hem te hulp kwam. Tegen een tiental hunner is deswege door do inmiddels verschenen politio proces-verbaal opgemaakt. Het loon per zoogen. roede bedroeg f 0.85 en f 0.90. Nu wordt f 0.15 per roede meer geëischfc. Gebrek aan werkvolk is biykbaar de dryfveer van deze staking, daar er nog veel oude turf in den veenpolder is. Gemeente- en rykspolitle houdt een oog in *t zeil, doch de werklui zyn allen naar huis getogen en het is er nu volkomen rustig. Men meldt uit Harlingen aan de „N. R. Ct.": Omtrent den gewezen predi kant B., die ruim zes jaren geleden hier een meisje vermoordde en sedert te Leeuwarden in het tuchthuis is opgesloten, liepen hier geruchten, dat hy krankzinnig zou zyn ge worden en in een gesticht was ondergebracht. Een opzetteiyko navraag heeft evenwel doen blyken, dat dit niet zoo is; maar B. ïydt aan longtering en zal wel den langsten tyd heb ben geleefd. Hy is nog altyd te Leeuwarden in het tuchthuis. De rechtbank te Leeuwarden .hoeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Dirk Pieters Van der Meer, uit Bergum, beschuldigd van moord op Aukje Wagenaar (dien hy in den nacht van 19/20 Dec. jl. met een scherp geladen geweer heeft gedood) en poging tot moord op Anno Gaoles Westra (op dezelfde wyze in dien nacht door hem ernstig gewond). De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aan doodslag en strafbare poging tot doodslag en te dier zake veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tyd van 12 jaren. De eisch was twintig jaren. Door arbeiders en ambaohts- lloden ls in de Friesche gemeente Menaldu- madeol een vereeniging opgericht om elkander te steunen by landverhuizing. Ieder lid moet per week 6 cents In de kas 6torton. Is er genoeg in kas voor de reiskos ten, dan wordt geloot wio daarvan zal mogen gebruik maken, onder de nitdrukkeiyke voor waarde, dat, als het hem in het nieuwe vader land goed gaat, hy dan de voorgeschoten gel den zal terugbetalen. De stoomtram Br eskens-Mal- deghem heeft, doordien de afsluitboomen ge opend waren, een paard en wagen aangereden. De voerman kwam op de rails terecht en ia overreden, afschuwelijk verminkt. In Engeland heeft het Paasch- maandag zwaar geonweerd. Te St.-Mary-Cray sloeg de bliksem tydens een wedstryd in do groote tribune. Een man bleef dood en ver scheidene anderen, toeschouwers en spelers, kregen wonden. Niet iedereen sal weten, dat men met eon pleiziervaartuig de Fransche grenzen niet mag overschryden. Toch is dit zool Eenige Luikenaars, bezitters vanpleizier- vaartuigon, hadden zich voorgesteld hiermede de reis naar do tentoonstelling van Parys te doen. Dit is door de Fran6che Regeering verboden, omdat een Belg, verleden jaar voorby varende, een photographic nam van de vestingwerken van Givet. Alle pogingen, om het verbod te doen in trekken, zyn vruchteloos gebleven. Keizerïyke bezoeken. Nog heeft de reis van Keizer Frans Jozef naar Beriyn niet plaats gehad of het „Wiener Tageblatt" roods uit goede bron te kunnen medo- deelen, dat de Duitsche Koizer binnenkort een tegenbezoek aan de Oostenryksche hoofd stad zal brengen. Doch niet alleen Keizer Wilhelm, maar ook de Koning van Saksen, de Prins-Regent van Beleren en de Duitsche Bondsvorsten zouden by gelegenheid van Keizer Frans Jozefs zeventigsten verjaardag, dat is op den l&ien Augustus, naar Weenen reizen. Ten slotte komt nog het bericht, dat de Czaar binnenkort een samenkomst zou hebben met Keizer Wilhelm te Beriyn. Het is de correspondent te Rome van de „Daily Chro nicle", die dit nieuws weet mee te doelen. Hy heeft hot uit den mond van een Russisch diplo maat Al deze berichten zullen echter nog nader bevestigd dienen te wordon. Een troepje reizigers, die met de Paaschdagen Bellegardi-sur-Valserine in het departement van Aix bezochten, is een treurig ongeluk overkomen. Een hunner boog zich over een rots heen, toen hy door een duizeling werd bevangen. Zich vastgrypend, raakte hy een electrische geleiding aan, waar door hem een stroom van 1000 volts door het lichaam ging. Hy was dadolyk bewusteloos. Een vriend, die hem de hand reikte, werd door den schok omlaag geworpen en viel te plet ter op de rotsen van de Rhóne, die dertig meter beneden lag. De vrouw van den laat ste kreeg eveneens een hevigen schok, waar door zy een eind werd weggeslingerd. De machinist en de stoker van den trein, die tusschen Montreux-Vieux en Belfort loopt, zyn belden op heeterdaad betrapt, toen zy 150 kilo phosphor op hun locomo tief over de grens smokkelden. Zy moeten zich herhaaldeiyk aan smokkelen hebben schuldig gemaakt. 303ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 10 April. Derde Klasse. Derde Lyst. No. 4821 ƒ1000. Prijzen van 45. 472 2573 4669 6493 8602 1 0969 13277 15679 678 2819 4874 6978 9721 11315 13721 16049 1166 99 83 7207 36 11491 13851 16184 82 3254 4990 42 9844 11622 13921 16412 1633 3690 6127 7648 67 11672 14495 16979 1796 3716 6370 7782 9970 11751 14572 17269 1892 3959 6660 8063 10181 12029 14620 17763 1966 4023 6971 94 1 0326 12420 14723 17962 2213 83 6294 8771 10745 68 14801 18010 2438 4263 6353 8867 108*23 12618 62 18308 99 4622 6476 9047 30 1 3105 16597 18672 Font&n in do vorigo HJst: 5797 m. z. 5779, 9590 1 S650, 13966 m- z. 13996 18698 18754 18819 18912 48 86 19139 19570 20203 20363 20661 Burgerlijke Stand van Hielden. BEVALLEN: G. C. Frankhuiizon geb. Hopkooper D. F. W. H. v. d. Voort geb. v d. Voorden Z. M. Mooij geb. Keen D. C. l>e JoDg geb. Kalk- hoven D. H. Bodonetaff geb. De Haan D. N. De Roode geb. Haasbroek D. A. H. W. Hoogeveen geb. Bos Z. W. C. Verboog geb. Schlagwein D. A. v. Leeuwen geb. Korpera- boek Z. S. D. Simons geb. Nieuwboer D. M. Van Es geb. Koppe Z. M. T. Boudewijo ;eb. Froklage '2 Z. W. J. Stoute geb. Erades S. Van Leeuwen geb. Plu D. A. M. C Nijssen geb. Liokons J. LI. Alt geb. Brax- hoven D. A. Onderwater geb. v. Duuren 7.. J. Blansjaar geb. Homminga D. C. v. d. Wijn gaard geb. v. d. Linden Z. M. P. E. Neuteboom geb. Slegtenborst D. H. Brugman geb. Beek man D. J. J. Lepelaar geb. Veriueor D. J. Labordus geb. Gordijn Z. M. C. v. Westbroek geb. Kottelaar i). W. J. Langezaol geb. Hoef sloot Z. C. F. De Vos geb. Laterveer D. M. H. Dekens geb. Kraan Z. A. M. Sclioer geb. v. Beek D. M. Sommeling geb. v. d. Berg D. 8. A. Smit geb. Terpstra D. R. A. M. Vredeveld geb. Caspane Z. M. Hoogstraten geb. Piers L>. C. Huber geb. Rosier D. H. Lageman geb Smit D. J. U. Le Mair geb. Boon Z. GEHUWD: W. F. Brugmans jm. en N. M. Van Buuron jd. J. G. Van der Waals jm. en W. Rolloos jd. H. Zierikzee jm. en I. W. Goejee jd. Th. Kleynhans w. en R. Van der Walle w. A. Arbouw w. en A. E Ooltbuis jd. OVERLEDEN: H. Van der Putten D. 3 m. J. Buys W. 80 j. M. Trailers D. 3 w. J. Vonk ?eb. Vermaas D. levenl. J. Van der Steen W. 4 j. E. P. M. Steenstraten geb. Van Heusen W. 74 j. P. Buitendijk geb. De l'Eoluse \V. 67 j. M. Van der Graght geb. Grijn W. 78 j. G. In 't Hol Z. 4 j. T. De Graaf geb. Amman V. 66 j, S. De la Rie geb. Eduard W. 77 j. A. Le Nobel D. 17 j. P. Van Leeuwon Z. 3 w. P. Sjardin M. 59 j. M. E. Smit D. 56 j. J. Verbiest M. 27 j. J. Bruggeman M. 68 j. StvHelena wordt door een dame, die or zelvo vyf jaar gewoond heeft, als volgt beschreven: St.-Helena is een allerbekoorlykste pieken het klimaat al wat men maar eenigszins zou kunnen wenschon. Er is een krachtige Zuid passaat, die gedurende de zomermaanden het eiland frisch en niet al te warm houdt. Deadwood, waar onze Boerengevangenen verbiyf zullen houden, is een groote vlakte te midden der heuvels en aangezien er geen gebouwen zyn, vermoed ik, dat zy er zullen kampeeren. Deadwood is vlak by Longewood, waar Napoleon woonde. Alle jaar gaan de iroopen op de Deadwood-vlakte een maand of tweo in hot kamp. Wy gingen dikwyis by de officieren in hun wonderiyk hutje of landhuisje, waar zy hun tafel houden, déjeuneeren. Ik heb verscheidene photo- graphieên, welke u zouden toonen wolk een aardige plek hot is. Wanneer mon echter het eiland nadert, zou men het voor allersomberst houden, zoo kaal en dor schynt het. Men moet een drie kwartier klimmen voor men het fraaie groene middelgedeelte bereikt, dat eenmaal de krater was van een vulkaan. De Boeren-krygsgevangenen, die met de „Milwaukee" naar St.-Helena zyn gebracht, werden in twee afdeelingen geland: eerst de officieren en daarna de manschappen. De mannen zagen er smerig uit en waren armoedig gekleed, doch allen waren biy, dat ze aan land gingen. De tocht naar het kamp te Deadwood duurde ongeveer drie uren en er waren veel mannen, die door h9t. lango verbiyf op het schip niet konden loopen en daarom in ambulance-wagens geplaatst werden. De halve bevolking van het eiland kwam In de stad om de Boeren te zien, maar er was geen demonstratie, zooals by het over brengen van kolonel Schiel, toen de zeelieden en soldaten eensklaps begonnen te zingen „Rule Britannia" en „Soldiers of the Queen." Na zyn vruchtelooze poging om te ont snappen, scheen kolonel Schiel zeer gelaten en onderworpen, maar toch werd hy zorg vuldig bewaakt. By het binnengaan van de stad sprong hy van den wagen en vroeg aan den bevelvoerendea officier naast dan wagen te mogen loopen. Dit verzoek werd afgewezen en kolonel 8chiel moest weer opstygen. Toen de Boeren voorbymarcheerden, gaf hun armoedig voorkomen aanleiding tot veel opmerkingen en zy zagen er dan ook uit zoo zegt een Engel sch blad als een troep verwilderde honden. Onder de gevangenen bevonden zich een Russische prins en een Fransche graaf. Hun namen worden echter niet genoemd. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Over Bel» naar Rhodesia, (Van een Afrikaander correspondent.) Het ligt niet in mfin bedoeling te schryven over de rechtsvraag ten opzichte van het zenden van Britsche troepen over Beira naar Rhodesia. Besohouwingen over Portugal's toestemming, welke byna overal wordt be schouwd als een flagrante schending der onzydigkeid, liggen buiten myn bevoegdheid. Maar het komt my belangwekkend voor de kans van slagen der Britsche expeditie te bezien in verband met het klimaat en andere omstandigheden. Ik heb gejaagd en handel gedreven in de dalen van de Pungwé-rivier en haar zy stroomen en kan dus over deze invloeden meespreken. Beira is een klein stadje, aan de monding van do Pungw<^ en de Busi-rivieren op een vooruitspringende zandstrook gebouwd, zoodat het elk oogenblik door de zee dreigt weg gespoeld te zullen worden. Het wordt bewoond door 500 blanken en driemaal zooveel inlanders; de kenmerkende eigenschappen zyn hitte, vuil en stof, terwyl de koorts er oppermachtig heerscht. Heel gezond is de plaats dus niet, maar de toestand zou er veel erger zyn, als het stadje niet onderden weldadigen, zuiverenden invloed van de zee winden lag. De haven is zeer goed. Zy wordt beschermd door een zandbank, die by laag water droog ligt, doch de toegangen zyn by hoog water diep genoeg voor de grootste schepen. Er is een goede ankerplaats, een pier gebouwd in vyf vademon water, waar langs de 6chepon een veilige ligplaats vinden. Het eerste deel van den spoorweg loopt door moeras en dryfzand. De weg is zóó slecht gebouwd, dat de beweging van den trein, hoe langzaam hy ook rydt, vergoloken kan worden by een zacht golvende schom meling, terwyl zy de zwarte modder doet op spatten. De roiziger wordt opgesloten in een niet al te zindeiyken wagen, door de onmee- doogonde zon verhit tot de temperatuur van een Turksch bad; zyn neus wordt geprik keld door eon verscheidenheid van kwaiyk- riekende dampen, zyn lichaam aangevallen door myriaden bloeddorstige insecten, tegen welke hy geon bescherming heeft, want hy kan de raampjes niet sluiten wegens de hitte. Dientengevolge is hy schier flauw van ver moeienis als hy te Toutesville, het eerste sta tion, aankomt. Mocht hy verkiezen des nachts te reizon, dan. zal hem biykon, dathy van kwaad tot erger is vervallen. "Wol is het mindor heet, maar tallooze zwermen muskie ten zyn hem een voortdurende kwolling, de witte koortsdampen hangen als oen ïykwade over het moeras en den met miasmen bezwan gerden mist kan men, by wyze van spreken, met oen mes snijden. Te Toutesville is het klimaat bijzonder slecht, de malaria zwaait er haar schepter en in den regontyd heb ik het plaatsje en den omtrek veranderd gezien in een meer van drie of vier voet diep. Voorby Toutesville begint oon vlak land, mot hoog gras begroeid, afgewisseld door moerassen, doorsneden door modderige stroompjes. Hot land is bevolkt door tallooze kudden groot en klein wild, waaronder by- zonder gevaarlyke leeuwon. Do spoorweg ryst nu langzamorhand op een heuvelachtigen bodem, welks eentonigheid van tyd tot tyd wordt verbroken door groepjes Mopaniboomen en donga's, die steiler en dieper uitgehold worden, naarmate men verder komt. Op den bodem van deze dalen vloeien nooit opdrogende riviertjes; het land is wonderiyk vruchtbaar, maar nog altyd zeer ongezond en voor Europeanen ongeschikt. Op een dag- reize voorby Toutesville ontmoet men voor het eerst de gevreesde tsetse-vlieg, welker gebied zich uitstrekt tot een dagreize voorby Chimoio, dat het eindpunt van den spoorweg was, toen ik in deze streken vertoefde. In dit deel van het land is het voor oenlg dier, een ezel of een geit uitgezondord, or.mogelyk te leven. Somtyds kuünen zelfs de genoemde soorten het er niet uithouden. De spoorweg is thans doorgetrokken voorby Umtali en zal binnenkort tot Salisbury loopen, als hy niet reods zoo vor is. Daar dit do eenige weg is, die voor hot vervoer van troepen in aanmerking kan komen, kan men zich gemakkoiyk voorstellen in welken toestand zy zullen aankomen na de spoorreis. Bovendien is thans de regentyd aangebroken, een seizoen, dat in dezo streken byna zeker doodond is voor eon Europeaan. Hoewel ik volkomen geacclimatiseerd ben, zou ik dit seizoen mot gaarne daar doorbren gen. Hoe zullen dan soldaten, die niet gewend zyn aan het klimaat, die voor het meerendeel drank gebruiken, waardoor de vatbaarheid sterk toeneemt, die als haringen in de ton worden opeengepakt in de spoorwagens, een land doortrekken zonder sloopendo koortsen, als de inlanders zeiven, die aan het klimaat gewend zyn, de laaggelegen streken gedurende het regenseizoen verlaten 1 En dan moet er gekampeerd worden onder tenten, geslapen in den killen mist, geleefd worden op onvol doende en ongezond geconserveerd voedsel. Voorwaar, het lot der expeditie is niet te benydon Bovendien heeft de Britsche soldaat veel behoeften. Hy is een huurling en een geboren mopperaar, die niet zal vechten noch mar- cheoren met een ledige maag. En daarop heeft hy heel dikwyis kans zoodra hy den trein heeft verlaten. Het geneele commis sariaat moet op ossenwagens worden medege- voord en daar de wegen zeer primitief zyn en elk watertje door een regen toteenwoes- ton stroom zal aanzwellen, is het byna onmogeiyk, dat de tros de troepen byhoudt, zelfs al marcheeren dezen langzaam. En voor by Salisbury zyn er nog veel mylen af te leggen vóór Buluwayo is boreikt. Als de troepen na dezen tocht niot op zyn minst een maand rust noodig hobben voordat ze Mafeklng kunnen gaan ontzetten of Trans vaal kunnen binnenvallen, moeten zy van een heel ander slag zfin dan het bekende. Van Buluwayo kunnen zy natuuriyk per spoor worden vervoerd naar een punt, waai de opperbevelhebber ze hebben wiL Over het algemeen komt het mfj voor, dat deze expeditie een zeer gewaagde onderneming is, die niet veel kans van Blagen heeft. En de Boeren zyn op hun hoede, geiyk voldoende ls gebleken. Zy kennen eiken duim gronds, dien de expeditie moet doortrekken, en zyn best in staat haar een paar van hun verras singen te bereiden, wanneer de Engelschen daarop het minst bedacht zyn. (A. B.) Een depeche uit Beira bericht nader, dat de Engelschen zonder blikken of blozen voort gaan het Portugeesche grondgebied te schenden om Rhodesia te bereiken. Drie transporten uit Australië, uit 1100 woudloopers, 1200 muilezels en een massa materiaal bestaande, zyn, zooals kortelyk gemeld, te Beira aange komen, waar nog twee Engelsche transporten binnenkort worden verwacht. Zoowel do nu aangekomen manschappen als de paarden zyn in uitstekenden staat. De manschappen zullen dadeiyk met treinen worden doorgezonden. In Mei zullen nog een groot aantal andere transportschepen (22) aankomen, terwyl ook Zuid-Amerikaan sch vee voor de troepen ver wacht wordt. Het eerste Engelsche kamp in Rhodesia, dat tot basis van de operatiën tegen het Noorden van de Transvaal of tegen Mafe- king moet dienen, is gevestigd te Marau- della's, op 24 myien van Salisbury, d. w. z. in het Noorden van Rhodesia, en is gereed. Men is te Londen verbaasd, dat de mogend heden niet tegen deze schennis van Portu- geesch grondgebied protesteeren, en men gevoelt, dat Engeland een gevaariyk precedent stelt, dat den een of anderen dag ten zynen nadeele zal worden nagevolgd. Eet rapport over Spionkop De hoogst merkwaardige Britsche officinale rapporten over het gevecht om Spionkop zyn vyf in getal: een rapport van sir Oharles Warren over zyn operaties tegen de Boeren- 8telling in het Taba-Mejama-gebergte, ecu tweede van denzelfden bevoihebber oykt hoc nemen en ontruimen van Spionkop, twee critieken van sir Redvers Bulier op Warren's handelingen en een critiek van lord Roberta. Uit de eerste vier rapporten zy asngeteo- kend, dat generaal Warron xonaer voorkennis van sir Redvers Boller afweek van het oor- spronkoiyke plan om de Boerenstelling by Acton Homes om te trekken op grond, dat hy daartoe niet voldoende voorraden had en besloot tot den aanval op Spionkop. Bul Ier bestrydt dit argument van zyn onderbevel hebber; wol had Warren slochts voor drie en een halven dag voorraden medegekregen, doch hy had aanvulling van den voorraad toegezegd, wanneer deze noodig mocht zyn. Een tweede belangryk punt uit deze rap porten is, dat Bulier na de eerste berichten omtrent den hachelyken toestand op den kop dadeiyk don bevel voerenden officier (op dat oogenblik kolonel Crofton, generaal Woodgate was toen reeds gevallen) wan trouwde en Warren opdroeg aan kolonel Thorneycroft het opperbevel op den kop op te dragen. Warren zond tweemaal verster kingen; do eerste maal onder generaal Coke, die ook aankwamen en aan het gevecht deel namen; de tweede maal troepen onder kolo nel Sim, waarby geschut om op den kop te plaatsen en de noodige ingrediënten voor hot maken van een verdedigende stelling. Deze troepen kwamen onderweg de bezetting van Spionkop tegen, nadat door kolonel Thorn eycroft op eigen verantwoording en tegen den zin van z(jn onderbevelhebbers de ont ruiming was bevolen. Generaal Warren had het bevel in den aanval op Spionkop oorspronkeiyk willen opdragen aan generaal Coke, die echter be zwaar maakte wegens het onvoldoende der voorafgaande verkenning en vroeg dat de aanval een dag zou worden uitgesteld. Gene raal Bullor wees toen zelf generaal Wood gate voor het bevel aan, opmerkende dat generaal Coke waarscbyniyk nog last onder vond van zyn onlangs gebroken been en goneraal Woodgate, die twee gezonde beenen had, boter geschikt was voor het bergklimmen. In zyn critiek zegt generaal Buller 0. a. „Als by het vallen van den avond de ver dediging van den top flink geregeld was ge worden, verschansingen waren aangelegd, stellingen voor de kanonnen voorbereid, de dooden weggebracht, de gewonden opgenomen en de kop onder geregeld militair bestuur was gesteld, als maatregelen waren genomen voor de verschaffing van drinkwater en voedsel aan de verspreide gevechtslinie, zouden de heuvels in ons bezit zyn gebleven. „Maar er werden geen maatregelen geno men. Generaal Coke werd weggeroepen, juist toen hy nuttig had kunnen zyn; op den kop wist mon niet dat kanonnen in aantocht waren en in het algemeen was er een gebrek aan organisatie en stelsel, dat uiterst nood lottig werkte." Na eenige inleidende mededeolingen zegt maarschalk Roberts in zyn critiek het vol gende: „De keuze van dezen weg (d. i. niet de door Buller aangowezen weg over Acton Ho mes) maakte het nemen en behouden van Spionkop noodzakeiyk, maar of de bezet ting van Spionkop ook noodig zou zyn ge weest als de weg, door sir Redvers Buller aangewezen, ware gevolgd, wordt niet ge zegd in do rapporten. Daar sir Charles War ren het onmogelyk achtte do wyd omtrek kende beweging te maken, dio was aange geven, zoo niet bovolen in zyn geheime in structies, had hy onmiddeliyk sir Redvers Buller in kennis moeten stellen met den weg, dien hy voorstelde te volgen. Uit niet6 blykt of hy dit al dan niet deed, maar het is niet meer dan billyk tegenover sir Charles War ren er op te wyzen, dat sir Rodvers Buller volkomen op de hoogte is geweest van wat er gebeurde. Een paar maal was hy aanwezig by de operaties. Hy gaf zyn onderbevelheb ber herhaaldelyk raad en nam het opperbe vel weer op zich den dag na den terugtocht van Spionkop. „Ik kan het tot myn spyt niet eens zya met sir Redvers Buller dat kolonel Thorney. croft wyseiyk handelde door bevel to geven tot den terugtocht. Zelfs al wordt toegegeven dat er niet de noodige toebereidselen zyn gemaakt om de stelling te versterken gedu rende den nacht door de verdediging te reorgani8eeren en geschut naar boven te bron- gen ten opzlchto waarvan het rapport van eir Charles Warren niet volkomen klopt mot de bewering van sir Redvers Buller - en ook al wordt In aanmerking genomen dat de bevelvoerende officieren op den top van den heuvel spoediger in kennis konden worden gesteld van sir Carles Warren's maatregelen om hen te steunen en te versterken, ben ik van oordeel dat kolonel Thorneycroft volstrekt onvergeefiyk deed door op eigen verantwoor- ïykheid en gezag te handelen. In den nacht had het vuur van don vyand, als hot niet geheel en al had opgehouden, niet geducht kunnen zyn en hoewel lichtseinen op dat oogenblik niet gewisseld konden worden, daar do petro leum op was, had kolonol Thorneycroft in 1 ten hoogste twee of drie uren aan generaal- majoor Coke of sir Charles Warren een bood schap kunnen zenden on antwoord kunnen hebben. Generaal-majoor Coke heeft Spionkop om halftien des avonds vorlaton om met sir Charles Warren te raadplegen en tot dit tydstip was er over een terugtocht niet gerept. Eu toch gaf kolonel Thorneycroft byna onmid deliyk na het vertrek van goneraal-majoor Coke, zonder ruggespraak met een hoogere In rang, een bevel dat het geheele operatieplan omverwierp en de opofferingen, die reeds gedaan waren om het uit te voeren, nutteloos maakte. „Aan den anderen kant moot er op go- wezen worden, dat kolonel Thorneycroft zich den geheelen dag zeer dapper biykt te hebben gedragen en het was ongetwyfeld aan zyn aansporing on voorbeeld te danken, dat de troepen don kop bezet hielden totdat ze bovel kregen om terug te trekken. „Het gedrag van kapitein Phillips, brigade- majoor van do 10óe brigade, in c»o onderhavige aangelegenheid, verdient hoogon lof. Hy deed zyn bvat om de foot, die gemaakt werd, te herat-eCen, m*uvr hei w-ia te iaat. l)e nelio- graphische gemeenschap weird eerst den 26sten Januari om halfdile des middags hersteld en toen kon het achuopsgeschut niet voor het aanbreken van den dag op den kop zyn. Goneraal-majoor Coke keerde niet terug en kolODel Thorneycroft was weggegaan. Boven dien tjoklron de meeste troepen den heuvel af ook de genie wes teruggetrokken. io te betreuren, dat eir Charles War ren des middags of des avonds niet zelf Spionkop bezocht, terwyl hy wist, dat de toe stand d»ar zeer hachetyk was en dat het; verlies dar steUrng hot mislukken der opera- fcios ten gevolge zou heobeo. Hy was dienten gevolge genoodzaakt generaal-majoor Coke des avonds te ontbieden naar zyn hoofdkwar- tier «>m te vernemen hoe de zaken stonden ei\ het bevel over Spionkop berustte dus by. kolonel Thorneycroft; maar generaal-majoor Coke wivt dit niet. Omstreeks den middag twd sir Ch&dA8 Warren op aan wy zingen van bit Redvers Buller, kolonel Thorneycroft opgedragen het bevel op den top van den heuvel op zich te nemen met den tydelyken. rang van brigade-generaal, doch dit bevel werd niet medegedeeld aan generaal-majoor Coko, die, toen hy om halftien des avonds vertrok, in de moening verkeerde, dat het bevel berustte by kolonel Hill, de oudst aan- wezende officier, nadat kolonel Crofton was gewond. Verzuimen of fouten van daze soort mogen op sichzolf gering zyn, 24) kunnen een belangrijken invloed oefenen op den loop der. zaken en ik geloof, dat sir Redvers Buller terecht opmerkte, dat er een gebrek aan. organisatie en stelsel was, dat zeer ongunstig werkte. ,De poging om Ladysmith te ontzetten, in deze rapporten beschreven, was goed ontworpen en ik bon het met sir Redvers Buller eens dat zy had behooren te slagen. Dat zy mislukte, kan in zekere mate te wyten zyn geweest aan terreinmoeiiykheden en de beheerschende stellingen van den vyand maar waarschyniyk ook aan onjuiste oordeel- vellingen en gebrek aan administratievo be kwaamheid van de zyde van sir Charles Warren. Maar welke fouten sir Charles Warren.: ook moge hebben begaan, de mislukking moet ook worden toegeschreven aan den afkeer van den opperbevelhebber om zyn gezag te doen gelden, zorg te dragen dat geschiedde wat hy het best oordeelde enj bo-vendien aan de ongeoorloofde en noodelooze aanvaarding van verantwoordeiykheid door een ondergeschikt officier." „Het aangenaam stemmende deel in deze rapporten is de lof aan het prachtig gedrag der troepen gedurende de operaties." Natuuriyk heeft dit rapport veol pennen in beweging gebracht. Men vermoedde in Engeland wel, dat er oneenigheid bestond tusschen generaal Buller en generaal Warren, maar officiëel was dit nooit gebleken. Dat men met het openbaar maken zoo lang heeft; gewacht, wordt ook ten strengsto gecritiseerd. De „Standard" vraagt zich af, hoe generaals als Buller en Warren nu nog kunnen worden gehandhaafd. Het blad wyst er echter tevens op, dat door do officieren van den opper bevelhebber dezelfde fouten gemaakt zyn. Duidelyk blykt in ieder geval - zegt het blad - dat de generale staf niet deugt en dat er een algeheele hervorming moet komen. De „Times" geoft lord Roberts een pluimpje voor zyn openhartigheid, waarmede hy het land een dienst heeft bewezen. Waarheid en Vrede. Een byzondere redacteur-berichtgever in' Don Haag van de „Tel." heeft een onderhoud' gehad met het Zuid Afrikaansch driemanschap^ Fischer, Wessels en Wolmarans, waarby da Transvaalsche gezant dr. Leyds niot tegen woordig was. Hot volgondo is er aan ontleend: Mot aandrang werd verklaard: „Wy komen om waarheid te verspreiden en vrede te bevorderen I" Hoe? Op deze zich vanzelf voordoende vraag: werd eeriyk geantwoord: „We kunnen u dien aangaande niet inlichten. Wo hebben onze instructiên, de toepassing daarvan hangt al van den loop dor omstandigheden."

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2