eg?F.-**g~-jcgyjX-m#twi IJJ. awt-i niw ■tmob— nu donswaardig talent beschikt en genoemde sopraan-solo's op schoone wtfse ten gehoore bracht. Naast mej. E. Renkema traden aleeolkten op moj. E. De Mooy, ook sopraan, en de heer W. Schoneveld, bariton in No. 6, „Psalm 8", van S. A. Appèl, -waarvan de eerste op uit stekende wijze zong en de tweede weer toonde do kunst geheel meester te zyn. Het koor kweet zich goed van zijn taak. Vooral in „Psalm 8", het hoofdnummer, mochten wy zeer goede oogenblikken op merken. Te prezen was ook de wijze, waarop „Op Jezus' geboorte", van H. Van Beokum, werd uitgevoerd; ook de Transvaalsche en Vrijstaatsche Volksliederen voldedonuitstekend en werden met de noodige opgewektheid ge- 1 zongen. Het piano-accompagnemont van mej. A. Glasbergen was als al tyd zoer vordionstelyk; ook do orgel-begeleiding van den heer C. j Schonevold liet niets te wenschen ovor, zoodat j boiden een woord van dank moet gebracht j worden voor de wijze, waarop zy hun taak vervulden. Pa wakkere directeur, de hoer W. Schone vold, leidde den zang. Hem werd by het einde der uitvoering, by monde van den hoer W. v. d. "Weg, hoofd dor School met den Bijbel, Smid- steeg, hulde gebracht voor den yver, waar mede hij deze goed geslaagde uitvoering voor- bereiddo en leidde; een hulde, alleszins verdiend. Oegstgoest. Tot organist in de Ned.-Herv. Kerk is benoemd mej. G. H. Do Jong te Oegstgeost. Zoutcrmecr. Het kohier der personeele belasting No. 1 voor 1900 is door denDiroc- 'tour der directe belastingen te Rotterdam invorderbaar verklaard tot een bedrag van f 2487.85s, verdeeld over 206 aangeslagenen. TJit do „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan jhr J. Backer Jr., di recteur der Grootboeken vau de Nationale Schuld, ,op verzoek eervol ontslag verleend met dankzeg ging voor de goede en langduiige diensten den lande bewezen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domei nen; te Schiedam, G. 1). L. Graafland, thans ont vanger en hypotheekbewaarder te Brielle; te Heeienveen, J. J. Berdenis van Berlekom, thans to Elburg; te Beetsterzwaag, M. I. W. K. C. Hnlswit, thans te Zevenaar; te Harderwijk, W. A. Kleyn van de Poll, thans te Oirschot; te Goor, C. J. L'c Lussanet de ia Sablonière, thans surnu merair; te Oirschot, L. Offsrhaus, surnumerair te Middelburg. Tot ontvanger van don waarborg en do belastiDg der gouden en zilveren werken to Amsterdam M. S. h. Langedglc, controleur van den waarborg te Alkmaar. Pensioen verleend aan B. R. Yeenstra, slnis- kneebt,/311; M. 11. Muller, adjunct-opzichter van den Rijkswaterstaat, /"Ö24; J. Margadant, hoofd commies by het depart«m«fit van waterstaat, handel en nijverheid, 1907. De nnnisleis van justitie en van binnen- landsche zaken voileenen dezo wook geen audidntie. lliu. hoschikkingcD. Met ingang van 1 Jnni, benoemd tot amanuensis bij do pathologie aan do Rjjks-nniversitoit to Utrecht J. F. Hobu, te 's-Gra ven b ago. Cadettenschool. Do minister van ooi log lieeft benoomd in de commissie, door welko in do maanden Juli en Augustus a. 8. het examen voor toelating van jongelieden als tadet bij do Cadettenschool to Alkmaar zal worden afgenomen: l'J. tot Jid en voorzitter; den mnjoor C. J. Vnillnnt, van het 4do regiment infanterie; 2°. tot leden: de eerste luitenants W. Tinkelen- herg en G. W". F. Epkeiua, beiden van don staf der infanterie en leeraar aan de Cadettenschool; as kapiteins A. L. Boouacker en H. Nusink, reap, van hot 4de en van het 7de rog. infanterie; de eerste luitenants K. ti. Ubbens on C. M. J. Koorevaar, resp. van het reg. grenadiers en jagers en van het 6de reg. infanterie; dr. L, Voorzanger, leeraar aan de Rijks- H. B. S. met vijtj. cursus, te Roermond; den Leer D. Boswijk, directeur der Rijksnormaallessen te Arnhem; den heer II. V. Leopold, directeur der l6te burgerschool, te Delft; den heer J. N. Van Beek, leeraar aan de Cadetten school; 3°. tot secretaris: den eersten luitenant C. Van 't Sant, van den staf der infanterie, work- hij de Cadettenschool. Voorla zijn door hem in de bedoelde commissie benoomd: a. lot plaatsvervangend lid en voorzitter: de majoor A. l'\ A. Huberts, Yan hot 6do reg. iufantorie; b. tot plaat8vervangondo leden: de eerste luitc- Jiant H. C. Van Capefle, van den staf der infanterie, eeraar aan de Cadettenschool; de beer O. Krediet, leeraar aan de Kon. Militaire Academie; de kapitein J. Do Bruine, van hot 7de rog. iofanterio; de heer J. A. Yorkuy), leeraar aan do Cadettenschool; de heer II. M. Leopold, leeraar aan de gemeentelijke H. B.-S. met vijfj. cursus te Delft; c. tot plaatsvervangend secretaris: do eerste luitenant C. J. F. De Graaf, van den staf der infanterie, werkzaam hij de Cadettenschool» Reservekader De minister van oorlog; Overwegende, dat hot organiek getal vrijwilli gers van het Reservekader bij het 2do regiment infanterie aanwezig is; Brongt tor algemeeno kennis, dat by vermeld eorp9 vooiloopig geene vrijwilligers voor hot Rcsorvekader kunnen worden aangenomen. Gemeenteraad van Alkemade. Allo leden tegenwoordig, uitgezonderd de "hoer Oosthoek. Voorzitter; de heer Van Wichen, burge meester. Wordt o. a. medegedeeld, dat do Ryksby- drago voor 1900 in do kosten van het lager onderwys is bepaald op 2450, en de eerste Ryksuilkeoring aan do gemoonte in devolks- tollingskosten op 87.90; dat de bevol king dor gemeente volgens do uitkomsten daarvan, op 1 Januari jl. bestond uit 2190 m. en 2206 v., samen 4396 inwoners, slechts mot de bevolkingsregisters een verschil aan gevende van 5 personen, welke registers alzoo bepaald correct biyken te zyn byge- houden. Vastgesteld worden de rekeningen over 1899 van de Burgeriyke Armbesturen: a. Algemeen Burgerlyk Armbestuur van Alkemade, in ontvangst op 27.415, in uit gaaf op 10.52, batig saldo 16.895. b. Bestuur dor Gemeene Armen van Ryp- weteiing, m ontvangst op 2427.56s, in uit gaaf op 1236.63, batig saldo ƒ1190.935. c. Algemeen Burgerlyk Armbestuur van Vrye- en Lage Boekhorst, in ontvangst op ƒ761.85, in uitgaaf op ƒ402.52, batig saldo 359.33. Vastgesteld: besluiten"tot het doen van onvoorziene uitgaven, dienst 1900, en tot :af- en overschryving op posten der begroo ting over 1899. "Worden opnieuw, ongewijzigd, met alge meens stemmen vastgesteld om na koninklijke goedkeuring in werking te treden op 1 Januari 1901, de verordeningen op de heffing en invordering van Schoolgelden en van Begraaf rechten, die reeds tot 1 Januari 1901 konink- ïyk waren goedgekeurd, zooals deze October en November 1899 door den Raad waren vastgesteld. Het aangaan van een ttydeiyke kasgeld- leening, daar de meeste uitgaven voorkomen in het begin van het dienstjaar 1900 en de daartegenoverstaande inkomsten meest op het einde des dienstjaars inkomen, wordt mede unaniem goedgekeurd. Naar aanleiding van het adres van inge zetenon te Oude-Wotering, inzake het harde ryden met geladen voertuigen, de rioleering en de begraafrechten 4de klasse ter algemeene begraafplaats aldaar, wordt besloten: adres santen te berichten, dat op dat ryden-door de politie voortdurend wordt gelet en de betrokkenen zyn gewaarschuwd; dat de rioleering volgens rapport des opzichters moeiiyk afdoend is te verbeteren, en dat de begraafrechten nader zouden zyn te regelen, wanneer bleek, dat met een lager recht vol staan zou kunnen worden. Aangehoudon wordt de aanvrage van den lieer Muller om gemeentoiyk subsidie als alhier gevestigd voearts, in afwachting van den uitslag dier aanvragen ook in andore gemeenten. Gcedgovonden, aan requestrant J. Koert te kennen te geven, dat de grond, scheering, enz., waarvoor vergoeding gevraagd wordt, wordt gemeten, waarna eorst de oventueelo aanspraak daarop kan worden beoordeeld en in hoeverre aan zyn verzoek is tegemoet te komen. Toegekend voor 1900 eon pensioen van 33 's jaars, geacht te zyn ingegaan 1 Januari 11., aan Johanna Van Dam, wed. van wylen den nachtwaker A. Oosterbroek to Oudo- "Wetoring, naar aanleiding van een door genoemde weduwe tot deze vergadering gericht verzoek. Tot de noodige af- en overschryving, dienst 1900 (pensioen- en kosten volks telling), wordt besloten. Aangehouden het verzoek tot uitgifte in erfpacht van een perceeltje kade en bosch, eigendom dezer gemeente, langs het Brasemer- meer. Kennis wordt genomen van een schryven van H. H. Ged. Staten over den voorgenomen tram- aanleg door deze gemeente, welk college binnen een maand 'sRaads beschouwingen wenscht te vernemen. B. en Ws. worden gemachtigd een rapport daaromtrent 6amen te stellen en inzage zoo noodig ten gouvernementshuize te 's-Hage te nemen van de uitgewerkte plannen, kaarten, toelichtingen, enz. Besproken do toestand van een gedeelte bazalt-glooiing, en de afmetingen der urinoirs te Oude-Wetering door de liccicn Nigten en Van Ryzen. Goedgevonden wordt de jinrlykscho grasver- pachting op de gewone wij ze door notaris Van Greuningen te doen Lmden. Daarna wordt do vergadering gesloten. INGEZON JLx.IV, Rijkseuiïg, 18 April 1900. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van de Katw'yksche corres pondentie in dit blad over den brand van liet R.-K. Gymnasium te Katwyk a/d. Rijn hebben wy den zeereerw. heer Rector van genoemdo Inrichting eon vorklaring verzocht, «lm Z. oerw. ons bereidwillig verleende en wy in haar ge- hool hieronder laten volgon. Wy golooven, dat hierdoor allo geschryf over doze onver- kwikkeiyke zaak verdor overbodig is. ALleen dit nog: do „Rosfdentiobode", do „Tyd" en do ^Maasbode" geven een geheel andere lezing over de houding der Rynsburgsche spuitgasten dan de Katwyksche correspondent zich ver oorloofde. De Correspondent van Rijnsburg. Bedoelde verklaring luidt aldus: Katwijk a/d. Rijn, 17 April 1900. Welcd. Eeerl Wyi er bedenking wordt goopperd tegen de hulp, die door do Rynsburgsche brandweer werd verstrekt by gelegenheid van den brand het R.-K. Gymnasium te Katwyk aan den Ryn, is het my eon genoegen te kunnen verklaren lo. dat de brandweer van Rynsburg spoedig ter plaatse was; 2o. dat het brandwe^ zyn goede reputatie handhaafde; 3o. dat, dank aan den yver der manschap, op twee punten perceelen gespaard bleven, die zeker oen wisse prooi der vlammen zouden zyn geworden; 4o. dat volgens het gotuigenis van ver schillende leeraren geen dor brandspuitgasten zich aan wanordeiykheid schuldig maakte; en 5o. dat, toen op verzoek van mynheer De Sonnaville door den chef van de Kat wyksche brandweer beslist werd, dat geen verdere hulp noodig was, het hoofd der Ryns burgsche brandspuitgasten (de hoer A. v. d. Eykel Az zich nog bereid verklaarde veilig heidshalve met de manschappen te blyven. Hlerby, Weled. Heer, voeg ik de verklaring, dat Ued. van deze regelen naar believen kunt gebruik maken. Hoogachtend, Uw Dw.' Db. J. G. J. Exleb, Gymn. Rector. [Hiermede sluiten w(j over deze zaak het debat. Rkd.] Nederlanders in Zoid-Afrlka. Op 20 Januari begaven zich uit Assen drie jongelingen naar Transvaal, om daar hun diensten aan de Regeering aan te bieden. Uit thans ontvangen berichten blykt, dat z\J op de Transvaalsche grens op zeer voorkomende wyze werden ontvangen. Van de grens van hot Portugeesch gebied af reisden zy op Staatskosten per 1ste klasse naar Pretoria, waar zy harteiyk werden verwelkomd, den eed van trouw aflogden, nieuwe kleeren, enz. ontvingen en van Regeeringswege eenigen tyd in een hotel logeerden, waarna zy werden belast met de bewaking van een spoorweg brug bjj het station Ireofc |K» IL 0} mmm B(j de familie te Leeuwarden is bericht ontvangen van het overiyden van Ntcolaas Van Straten, die, op 24-Jarigen leeftyd, in het gevecht te Kalfonteln by Colesberg (Kaap kolonie) op 24 Februari j.1 is gesneuveld. Uit mededeelingen zyner vrienden bleek, dat hy als een dapper soldaat voor de zaak der Zuid-Afrikaan8che Republieken is gevallen. Van de Transvaalsche Rogeering is by het ministerie van buitenlandsche zaken een tele gram ontvangen, dat voor de familie Dykstor- huis, te Groningen, een zeer belangrijke tyding inhield. Genoemde familie heeft twee zoons in Transvaal. De jongste der twee broeders maakte den slag te Elandslaagte mede. Hy werd door een bom zeer gevaariyk gewond on door de Engelsche ambulance naar Lady- smith medegevoerd. Vior maanden is hy aldaar verpleegd, een tydlang zelfs als de eenige Hollander in dat kamp. Veel pogingen zyn in het werk gestold om den verwonde naar Pretoria oyer te mogon brengen. Eindolyk heeft generaal Bullor verlof gegeven, dat men hem, thans in oen welvarenden toestand, aan de Transvaalsche Regeering zoude uitleveren. Dyksterhuis is, volgons het telegram, in goe den toestand te Pretoria aangekomen. De „Zutf. Ct." meldt: Gnze vroegero stadgenoot, de lieor R. Grevestuk, is in den slag by Modderrivier gewond en daarop naar Petrusberg getransporteerd, waar hy onder behandeling dor Noderlandsch-Indische ambu lance is gesteld. Gelukkig is de wonde niet lovensgevaarlyk, zoodat hy spoedig woer naar het front hoopt te kunnen vertrokkon. Kcüandscbe Maatschappij van Landbouw. Do data voor do in dit jaar te Purmerend te houden algomcono vergadering der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, met daaraan verbonden LandbouwtontoonstelÜDg en feesten zyn thans definitief als volgt vast- gestold: Dinsdag 4 September 1900: keuring dor kaas, aangevoerd op de markt to Purmerend. "Woensdag, 's harniddags 12 uren: opening der Landbouwtentoonstelling; des namiddags halftweo: excursio por oxtra-tram door on naar do Beeraster. Donderdag: Landbouwtentoonstelling en tentoonstelling van hengsten en paarden; '8 morgens 11 uur: algemeeno vorgadoring der HollandBche Maatsehappy van Landbouw in „do Doelen"; 's namiddag3 5 uur: officieel diner. Vrydag: 's morgens 10 uron Landbouwten toonstelling en grooto veetentoonstelling. Zaterdag: harddravory, en Zondagfeosteiykhodcn tot sluiting der ten toonstelling. Het bestuur dor afdoeling mocht reeds velerlei medewerking ondervindon en ver schillende gouden en zilvoron medailles zyn roeds toegozogd, waaronder een groote zilveron medaille van H. M. de Koningin. Persouccle beïastiug. Dat het tydstip voor do indiening van het ontwerp van wet, houdende nadere bepaliDgen omtrent do porsoneole belasting, ontijdig zoude zyn, wordt door den minister van financiën in zyn Memorie van Antwoord op hot voorloopig verslag der Eerste Kamer betwist. Voor de herziening der tabel vaste tyd- stippen te kiozon, zou den minister weinig toelachen. Aan den te recht gestelden eisch, dat men alleen daar moet verbeteren, waar het der administratie bleek dat verbetering noodig is, meent de minister dat geheel is voldaan. Voor de verwondering, door onderscheidene leden aan den dag gelogd wegens het voor gestelde omtrent de houders van „ver gunningen", bestaat werkeiyk geen reden. Met medodeeling van dit antwoord sluit do commissie haar eindverslag. Gemengd Nieuws* Gedurendo de Paaschdagen zyn verscheidene personen voor dronkenschap en het plegon van verzet togen het optroden dor politie in bewaring geweest on is tegen hen ook proces-verbaal opgemaakt. In deMorsch- straat werd o. a. ernstige wederspannighoid gepleegd door oen viertal personen tegeü een arrestatie van oen kameraad, die door zyn ergerlyk gedrag en onder den invloed van drank de orde verstoorde, waarby een agent van politie aan de hand werd verwond. Twee hunner ontkwamen, doch worden later op gespoord, zoodat zy zich allen deswege voor den rechter te verantwoorden zullen bobben. Evonzoo is procos-verbaal opgemaakt togen oen jongen man, die zich gisteravond in de Van-der-Werf-straat met geweld heeft verzet tegen de aanhouding van een kameraad, die in beschonken toestand do orde aldaar ver stoorde. Hedenmorgen had de tuin voor de woning van don kolonel Duycker alhier reeds vroeg bezoek van eenigo koeien, welke geducht daarin huishielden, een bloemperk vertrapten, enz. Met weinig moeite werden de dieren, die, waarschyniyk pas van stal komende, nog wat te dartel waren, weer tot orde gebracht. By oen twist over een paar beitels geraakten gisteren tweo jongens hand gemeen, met hot gevolg, dat de een den ander een slag met een beitel op het hoofd toe bracht, waardoor een wonde ontstond. De jongen Is in het Academisch Ziekenhuis verbonden. Gisteravond had zekere vrouw K. hot ongeluk op de Havenkade zoodanig te vallen, dat z(j een hoofdwonde bekwam. Zy ie in het politie-posthuis aan de Haven gebracht, waar zy door een heelkundige ver bonden werd. Na het ^inluiden der Mef op den laatsten April zal van den 6tadhuistoren tot na afloop der feestweek in Juni voor het heelslag over onze gemeente weerklinken het ,Wien Neerlandsch Bloed" en „Wy leven vry, voor het halfslag het „Iö vivat". Na de academische feestweek geeft het carillon voor het heelslag te hooreni „Te land enter zee" van Yiotta en „Eon liedje van de zee", voor het halfslag het Vlaggeliod"liederen uit het Nederlandsche Volksliederen boek ven Dan. Be Laog% eny iiiiTrwr^i Te Soheveningon is In beslag genomen het lyk van een 7-jarig jongetje. Dit jongetje is vermoedeiyk overleden ten gevolge van het gebruik van suikergoed, het welk vergiftige bestanddeelen bevatte. Het ïykje is ter schouwing naar Leiden overge bracht. De politie heeft gisteravond uit 't water aan den Trekweg by Den Haag opgehaald het lyk van een tot dusver onbe kend gebleven man. Te Schevennigen zyn vier jongens aangehouden, als verdachten van eon inbraak in twee onbewoonde, doch gemeubelde villa's aan den Gevers-Deynoot-wog, aldaar. Eenige ontvreemde voorwerpen werden by opkoopers te Scheveningen verkocht. Door den Rykswaterstaat is dezer dagen oen begin gemaakt met do voorloopige werken voor de buitenhaven te Scheveningen. Het maken van een toegangsweg en het plaatsen van tweo directiewoningen is aan genomen door den aannemer J. Van dor Vlugt Rzn., in Den Haag, voor ƒ15,000. Nog dezen zomer zal de aanbesteding van de havonwerkeu plaats hebben. Op den Qemeeneweg, die voert van den Steenon Molen aan den Hoogen Ryndyk naar het dorp Hazerswoude, heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Een boerenwagen, waar een zekere S., uit Den Haag, op gozeten was, werd getrok ken door een hit. Plotseling schrok het beest en sprong ter zydo, met dit gevolg, dat de wagon kantelde. De koetsier sprong nog bytyds van den bok, maar de oude S. ge raakte onder paard en wagen. Met behulp van eenige voorbygangers slaagde mon er in den man uit diens netelige positie te helpen. Doerlyk verwond aan het gelaat trok men don ouden S. van onder het paard weg. Daarna bracht men hem in don juist pas- seerenden omnibus, die hem verder naar het dorp transporteerde. Van uit den omnibus werd de man by dr. Mulder binnengedragen, die do eerste goneeskundigo hulp verleende en een voorloopig verband legde. Als mon weot, dat S. op reis was naar Hazerswoude om een familiolid van hem te gaan begraven, kan men zich voorstellen welk een schrik dit ongeval by de familie veroorzaakt moot hebben. Do Hooge Raad hoeft heden het verzoek om revisie van do gebroeders Hoger huis afgewozon en daar by onder andere over wogen, dat noch de verzoekers, noch het nader onderzoek in oenig opzicht hebben aan- gotoond of waarschyniyk gemaakt, dat P. Van Dyk tydens de inbraak m het bezit van het lantaarntje is geweest. To Honselorsdyk heeft gister avond met do Westlandsche Stoomtram oen ernstig ongeluk plaats gohad. Eon persoon, genaamd Van Bergen Henegouwen, sprong ter hoogto van het Instituut van de in be woging zynde tram, met het noodlottig ge volg, dat hy zwaar aan hot hoofd gewond werd opgenomen. Gelijk gomeld, heoft een deol der fabriek „De werf Conrad" te Haarlem in brand gestaan en wol dat deel, dat gebezigd wordt voor stolplaats. Te 10 uron had do nachtwaker de rondo nog gedaan en was er geen onraad te be speuren, en geen half uur er na sloegen de viammon uit het geheele gebouw. Aange wakkerd door den feilen wind, het het zich zeer slecht aanzien voor de nieuwe fabrieks gebouwen, die er vlak by stonden, alsook voor het woonhuis van den eigenaar, den heer Goedkoopmaar de brandweer was er spoedig by en met vereendo krachten wist men den brand tot do stolplaats te beperken. Die is echter totaal uitgebrand, waardoor de schade zeer aanzienlyk is. Ook word schade aangebracht aan eon byna gereed zynden stoombaggermolen in het bassin. Eerst tegen halftwee '3 nachts was het go- vaar geweken. Do schade wordt op ƒ150,000 geschat en is verzekerd op bourspolis. De brand is ont staan doordat een werkbaas Zaterdagavond een heete stalen plaat, die moest worden uitgegloeid, onder steenkolen heeft gelogd. Het werk gaat door. Te Rotterdam ls wederom een reddingsladder der vrywilligo brandweer ge broken, toon er Paaschmaandag mede geoefend werd door brandspuitgasten van spuit 14, onder leiding van oen brandmeester, naby het schoolgebouw op het Veemarktterrein. De ladder bestond uit slechts vier deolen, ieder van 2 Meter. Een brandweerman bovondzich op de ladder. Er deed zich vooraf eenig gokraak hooren by de derde verbinding, zoodat de man tyd had behoedzaam omlaag te komen. Juist een jaar geloden had een dergeiyk ongeluk met doodelyken afloop plaats. De reorganisatieplannen van de brandweer zyn thans reeds 6 jaar aanhangig. Maandag-avond werd by een twist te Didam, Frans Jonker, klompenmaker, door Theodorus Van Wessel doodgestokon. Do twist, die een zoo noodlottigen afloop had, is om een kleinigheid ontstaan. De moordenaar en de verslagene waren met eenige anderen in een herberg geweest. De verslagene Frans Jonker liep met den moordenaar Theodorus Van Wessel. Daar eerstgenoemde een weinig aangeschoton was, zeide zyn broer: „kom, ga moe naar huls," waarover Van Wessel boos moet geworden zyn. Plotseling ontstond er een zeer ernstige vechtparty, waaraan ook nog anderen deel namen, waarvan twee lichte hoofdwonden bekwamen, totdat Jonker hevig bloodend neer viel, roepende: „O God, loop gauw naar den dokter, want ik bloed dood." Enkele oogen blikken later gaf hy den geest. Hy had een wond in den hals. De groote alagader was doorgesneden. Het schynt, dat de betrokkenen, althans de dader, rustig naar huis en naar bed zyn gegaan. De gemeente-politio verscheen echter spoedig, beval Van Wessel op te staan en arresteerde hem in zyn woning. Hy heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zoowel dader als ver slagene z\jn ongeveer 22 jaar oud. (H.) Drankmisbruik oorzaak van krank zinnigheid. Het jaarverslag over 1899 van het krankzinnigengesticht „Meerenberg" geoft het aantal patiönten aldaar op 81 December 1899» Qador 9orzak;en van krankzinnigheid kwam het veolvuldigst voor: misbruik vai^1 sterken drank en wel 42 pet. der govallen» i Byna de helft der verpleegden zouden dus waar* schyniyk nooit in Meerenberg gokomen zyn, als de alcohol uit hun omgeving verbannen! ware geweest. Sedert veertien dag en werd d e postbode L. te Ureterp vermist. Daar hy in den laatsten tyd herhaaldeiyk sporen van zenuwiyden vertoonde, vreesde men het ergste. Thans is hy, in zeer vervallen toestand, ontdekt in de bosschen van Olter- terp, waar hy al dien tyd schynt te hebben, doorgebracht. 'j Verschillende groote schoenen- fabrikanten in Noord-Brabant hebben dezer dagen een eerste zonding schoenen, ongeveer twaalfhonderd, naar de Transvaal verzonden; verdere grootore bestellingen volgen binnenkort. Gisteren werd to Assen per spoor een transport aangebracht, bostemd voor de Rijkswerkinrichting to Veennuizen. Op het stationsphin viel een hunner eensklaps dood neder. Een bodiende, zeker e Van Z., wonen de aan do Hof kade, in dienst der distillateurs firma Hellebrekers Zoon aan hotHaagscho Veer te Rotterdam, is voortvluchtig met een bedrag van ruim 1000 gulden. To Koog a/d. Zaan is eenfiets- ryder uit Zaandam zoodanig tegen een boom of brugleuning mon weet niet procies watj gereden, dat hy achtorover van zyn voertuig j sloeg en een half uur later aan do govolgen j overleed. Gistermiddag is te Oostburgl een man doodgeschoten, die oen booreuknocht geweigerd had met zyn dochter kermis te houden. De moordenaar had dit verzoek reeds herhaalde malen godaan en toon nu gisteren de verslagene weer geen toestemming wilde geven, haalde de dader een revolver te voor- schyn en trof hem in het hart, wat den dood ten gevolge had. De dader is gearresteerd ea voorloopig naar IJzendyke gebracht. To Bordeaux is oon vechtparty uitgebroken tusschen inwoners der stad en j eenige Spanjaarden, waarby de aanvoerder der Spanjaarden een aantal omstanders ver-] wondde. Hy nam toen de vlucht in eon huis.j buiten de stad. De commissaris van politie begaf zich naar het huis, doch vernam, dat zich daar "oen 200-tal Spanjaarden bevonden, van plan tegenstand to bieden. Hy liet daarop do huzaron, die met verlof in do stad waren, al de beschikbaio politie en een aantal sol daten het huis bostormen. De Spanjaarden moesten zich ten laatste overgeven, nadat eonigen hunner met de wapens der militairen hadden kennis gemaakt. DeaanvoordorSpan-.1 jaarden, die de aanleiding der geschiedenis! was, werd zelf zwaar gewond. Men is te Berlyn op hot spoorj gekomen van een vergiftigingszaak op oen jong meisje, dat voor eenigontydinhetGi öne\valcl| te Berlyn dood was gevonden. Mon had toonj gemeend, dat zy doodgevroren was, doch uit] verschillende omstandighedon bleek, dat zj' veel in aanraking kwam met een „toovonaar" J&nicke, die haar schatryk beloofde te maken.' Zy had daarvoor tolkons kleine bodragen te storten en toen het haai te lang duurde en; zy den toovenaar dreigde de zaak aan te zullen geven, steldo hy haar voor, haai- een toovordrank te zullen ingeven, waardoor zyt ryk zou worden. Doch na i.et gebruiken van den drank werd zy dood gevonden. De moordenaar werd opgezocht on legdo een volledige bekentenis af. Men meent, dat de man, die het voortdurend over zyn too ver kunsten heeft, niet toerekenbaar is. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Alles is nu in de voovmaligo hoofdstad van den Oranje-Vry staat in gereedheid. Lord Roberts kan oprukken. Hy zal noordwaarts gaan zonder zich te storen aan de Boeren, die in het Oosten en in het Zuiden opereeren. Zoo redeneeren ten minste de correspondenten der Engelsche bladen, officiéél hoort men' van het oorlogsterrein ongoveer niets meer.j Maar telkens wordt het vertrek uitgesteld on dan moot er weer een niouw boricht ge-' seind worden, waarin de roeien waarom ver-^ meld staat. Zware regens en hevige stormen zyn thana de oorzaak van het uitstel van hot vertrek van deD opperbevelhebber. Op zyn minst' moet de generaal zyn opmarsch two© dagen uitstellen, nu het hemelwater mot stroomen is komen neerdalen, zegt de correspondent der „Daily Telegraph." Zou er niot wat anders achLer zitten Zou da opperbevelhebber niet liever nog wat in' Bloemfontein blyven, om af te wachten wat er door de Boeren in zyn rug en op zijn flank, waarvan by zich quasi niets aantrekt, wordt uitgevoerd? Het zal welzoo zyn, meent de „Tel." Lord Roborts zal wol niet oprukken, vóór hy voorgoed zeker is van zyn ver bin- dingslyn met het Zuiden. En wat in die buurt geschiedt ligt vrywel In het duister. Nog zelden heeft de toestand op eenig deol van het oorlogsterrein zoo verward ge schenen als in het zuidoosten van den Vrij staat op het oogenblik, zegt het „A< H.". De vraag hoe het gesteld is in aen omtrek van Wepener is do „puzzle" van den dag, een raadsel waarvan de oplossing niot is te geven. Do laatste berichten van het ingesloten, garnizoen zelf dagteekonen van 14 Februari, van Zaterdag. Zy luiden aldus: „Kolonel Dalgety seinde Zaterdag van Jammorsborgdrift dat alles wel was en dat, de aanval van den vyand klaarblijkeiyk ver-,1 zwakte." Verder hebben wy van de ingeslotenen rechtstreeks niets vernomen. De Engelsche berichten over de opheffing van het beleg komen uit Bloemfontein en noemen geen bron. Overigens stemmen ze wel overeen in' het hoofdpunt dat de Boeren om "Wepener' aftrekken. De „Times"-corre8pondent seint als gerucht: „Men zegt dat de Boerenstrydmacht, die! Wepener heeft ingesloten, naar het zuiden aftrekt. Het doel der beweging is niet bekend»* De „Daily Telograpk" meldt: „De Boeren hebben den aanval op Wepe»; ner opgegeven en trekken uit den omtrek: weg. Klaarblykelyk zyn zy bevreesd voor onze operaties by Rouxvillo. Ook is oen deel; van den vyand naar het noorden getrokken met uitzondering van ongeveer 6000 man,; die» naar gemeld wordt, naar Bothulië gaan."

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2