V. 1900 Zaterdag 14 ApHl. mmm m Qaurant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon~ en feestdagen, uitgegeven. Twee vrouwen. r; 1?314 yv-^vV. ££wy LEIDSCH MfrBIAI). PRUS DEZER COtTRAJTPl Voor Leiden per 8 maanden, 4«> 4 .'f 110. Franco por posti 1.40. Afwind.. ijjUo Nommers .-.•■«• 0.05. PRIJS DER ADVERTBNTIËN: Van 1-8 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 bereken^ Dit nommer bestaat uit YIJï Bladen. rEerste Blad Leideu, 14 April. Onder de leiding van don kolonel, com mandant van hot 4de reg. inf., zullon op 14, 15 en 16 Hoi a. e. In de nabUheid van Leiden en van 29 Hei tot en met 2 Juni a. e. in den 'vierhoek, gevormd door de gemeenten Zeg waard-Z. Waddingsveen- Moordrecht en Cupelle aan den IJeel, kadermanoeuvres wor- deu gehouden. Aan eorstgomelde kadermanoeuvre zullen 1 dceinemen do hoofdofficieren van het regi- ment, alhier in garnizoen, en de kapiteins Obreen en Hemmes, en aan de laatste de hoofdofficieren van het regiment, benevens do kapiteins Do Blauw, Yan den Hoff en Engelenburg. De le luit. A. W. Q\ J. De Keizer on de 2e luit. J. Irisk Stephenson, beiden van I het 2o reg. vest.-art., die 1 Mei ontheven worden van hun detacheering by doryschool [to Bergen-op-Zoom, worden alsdan ingedeeld by het 2o reg. veld-art., respectioveiyk te 's-Gravenbage en te Leider^ De Engolsche mail, met de post van Sumatra en Britsch-Indlê, wordt hedenavond [alhier verwacht. In de algemeene vergadering van aan- deolhouders der Noord-Zuid-Hollandsche Stoom- itramwcg-Maatschappy (Haarlem - Leiden) iWerd do balans en winst- en verliesrekening [goedgekeurd en het dividend overeenkomstig .het voorstel van het bestuur bepaald op if 17.50 per aandeel van f 250 of 7 pCt. Het i winstsaldo over 1899 bedraagt f 23,532.61 '/j. Do aftredende bestuursleden, de hoeren Kesper en J. A. Bonders, werden her- Majesteiten de Koninginnen woonden i gïstei t w: middag te 's-Gravenhage de voor- jpereiding tot heb Heilig Avondmaal in de [Kloatorkerk by, waar ds. Gerth van Wyk i Voorganger was. Aan do Nederlandsche inzenders ter i VereldtontoonsteUmg te Parijs zal uit Parijs ffcelf bericht worden gezonden, wanneer hun [■tegenwoordigheid aldaar vereischt wordt voor >ïiet opstellen, plaatsen, enz. van hun inzen dingen. j^, Te 's-Gravenhage zijn overledenin den fpuderdom van 78 jaren jhr. M. P. Smissaert, ['Oud-administrateur der registratie, lid van tflen Hoogen Raad van Adel, en de heer F. rH. Thorbecke, gep. Ryksontvanger, 65 jaar oud. Naar „Reuter" uit Milaan seint, vertrekt [het driemanschap der Zuid-Afr. Republieken [heden (Zaterdag) naar 's-Gravenhage. By kon. besluit is bepaald, dat in het "krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vucht hlet meer dan 910 krankzinnigen, 400 mannon 'éh 510 vroiiwon, mogen verpleegd worden. Do auti-rovolutionaire kiesvereoniging [^„Nederland en Oranje" te Haarlem heeft in [haar vergadering van Woensdagavond besloten, j-jhr. mr. T. A. J. Van Asch van "Wyck, oud- .fiouverneur van Suriname, thans lid der J^Eerste Kamer, candidaat te stellen voor lid Ivan do Tweede Kamor. Prof. dr. P. J. Muller beeft de candidatuur i voor het lidmaatschap dor Tweede Kamer, I hem door het bestuur der Christeiyk-liisto- 'rische kiesverecniging aangeboden, aanvaard. De aanbevoling, door B. en Ws. te Hoorn f opgomaakt voor de benoeming van een ge meente-ontvanger, luidt: lo. I. I. Ketjen, ont vanger te Doesburg, 2o. A. E. D. Vreede, ambtenaar ten kantore van den gemeente ontvanger te Amsterdam. De kapt. J. Vos, werkzaam by de Kon. Mil. Academie te Breda, wordt 15 September op zyn verzoek overgeplaatst by het 5de reg. inf. te Amersfoort. Al de infanterie-corpsen van ons land behalve de garnizoenen van Aasen en Amers foort zullen dezen zomer achtereenvolgens in het gevechtsscbieton geoefend worden op de terreinen te Harskamp. Ook de cavalerie en een detachement mariniers zullen zich daar ln het schieten gaan oefenen. Op 17 dezer worden 42 manschappon der koloniale reserve, ingedeeld by de recon valescenten-afdeel ing to Zutfen en nog bed legerig, ter verdere verpleging overgebracht naar Maastricht, waar op 1 September die afdeeling in haar geheel gevestigd zal wordon. De sedert 1872 gopensionneorde luit,- kolonel der infanterie J. D. Luchtmans is te Meersen in 84-jarigen ouderdom overleden. By het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is naar men verneemt nog geen bericht ingekomen omtrent den uitslag der pogingen, door do Noderlandscho Regeering op verzoek van den voorzitter van voormeld comité by do Engelsche Regeering aangewend, om Nederlandsche genoeshoeren uit te kunnen zonden naar Simonsstad of St.-Helena ter verpleging en verzorging der krygsgevangen Boeren. Het lag ia de bedoeling drie geneeshoeren te zenden voor den tyd van vier maanden, de heen- en terugreis inbegrepen. De minister van oorlog, genoraal Eland, bevindt zich sedert eenige dagen te Nymegen, Hy keert in het begin dor volgende wook in de residentie terug. Onze gezant in Duitschland, Jhr. Yan Tetz, is heden, na een kort verbiyf te 's-Gra venhage, naar Beriyn teruggekeerd. Hr. Ms. gezant te Stockholm, baron Yan Heeckeren van Well, bevindt zich te's-Graven. hage. Do Gereformeerde Kerk te Overtoom (Amsterdam) heeft tot predikant beroepen ds. Js. Yan der Linden, te 's-Gravenhage. In do voormiddag-godsdienstoefening in do Nieuwe Kerk te Amsterdam op Zondag 28 April a. s., welke door H.H. M.M. de Koninginnen en het gevolg zal worden byge- woond, zal optreden ds. H. A. J. Lütge, predikant aldaar. Men 8cliryft uit Rotterdam aan de „Tel." Gisteren waren wy in do gelegenheid, een kykje te nemen in het Stadstimmerhuis, te Rotterdam, waar de verschillende teekeningen, enz. waren geëtaleerd, welke heden naar Parys gezonden zullen worden, om op de Wereld tentoonstelling aldaar Rotterdams glorie te verkondigen. Vooreerst geven een drietal kaarten van den plattegrond van Rotterdam van 1626, 1839 en 1900 een duideiyk beeld van de ontzagiyke uitbreiding, welke do stad in den loop der eeuwen heeft ondergaan. Yerdor geven verschillende reusachtige tee keningen in kleuren eon aanblik op de reuzen werken, waarop Rotterdam met recht trotsch mag zjjn, als: de spoorwegbrug en de Wil lemsbrug over de Maas, do Regentessebrug over de Wynhaven, do ontworpen brug over den Schiomond te Delftshaven, het Droogdok, de electrische kranen, do kolentip, het accu mulatorenstation der electriciteit, enz. enz. Een panorama der stad langs de rivier, waarop mede de reeks van reusachtige schepen, die daar ligplaats kunnen vinden, zyn in beeld gebracht, strekt zeker om de schoonheid van do haven van Rotterdam ten duideiykste to doen uitkomen. Andere teekeningen bevatten de voor naamste handelsinrichtingen als de entrepots en loodsen aan den Parallelweg, het entrepöt en de loodsen aan de spoorwoghaven enz., terwyi andere platen, deze pakhuizen in doorsnede te aanschouwen gevende, een blik doen slaan op hun inwendige inrichting. Mede geven een aantal platen do voornaamste kaai muren in doorsnede te zien. Eindelijk ontbreken ook niet een aantal graphische staten, welke een overzicht geven van de gestadige toeneming van handel en scheepvaart, ook in vergeiyking met die van andere havens in en buiten Nederland. Wanneer dat alles fraai gerangschikt is, zooals op een schetsteokening, die aanwozlg is, wordt aangegeven, dan twijfelen wy niet, of het zal een duideiyk overzicht geven van den bloei en vooruitgang dier stad en zeker in staat zyn, de belangstelling der tentoon stelling-bezoekers voor haar te wekken. Een woord van hulde komt toe aan hen, die met do samenstelling van do inzending belast waren, voor do keurige wyze, waarop hot een en ander is uitgevoerd. Aan het departement van koloniën te 's-Gravenhage is gisteren het volgende telegram ontvangen, godagteekend uit Bloemfontein van don 12den April: Departement van koloniën, Den Haag, Nederland. „Het spyt my, u te moeten bovestigen, dat luitenant Nix, militair attaché by het leger van do Boeren, hier in den afgeloopen nacht in het hospitaal is overleden. Hy werd don 31ston Maart by Sanna's Post ernstig gewond. Hy zal vanmiddag mot militaire cerbewyzen begraven wordon. Lord Roberta". De minister van koloniën heeft heden terug geseind om Lord Roberts te bedanken voor de vriendeiyko bohandoling van don gewonden officier, zyn spoedig bericht oii de laatste oer aan den overledene bewezen. De eerste luitenant M. J. Nix was een van de twee officieren van liet Nederlandsch- Indische leger, die met twee officieren van het Nederlandsche leger, door onze Regeering by de krygsmacht van de Boeren waren ge detacheerd. H(j W6rd in 1874 geboren enden 24ston Juli 1893 aangesteld als tweede luitenant. Yoor zyn vertrek naar Zuid-Afrika was hy met zyn collega, lult. C. J. Asselbergs, gedetacheerd geweest bjj de Hoogore Krygs- school in Nederland. Met dezen was hy ge tuige van de overwinning van do Boeren by de Koornspruit. Hier kreeg hy een bomwond in de maagstreek. Luit. Asselbergs bleef by hem en belden werden door de Engelschen modegenomen naar Bloemfontein. Het bericht van zyn overly don komt eenigszins onverwacht, want eenige dagon geleden had luit. Asselbergs aan zijn familie gemeld, dat de wond van luit. Nix' niet gevaariyk was. Er schijnt echter een operatie noodig geweest te zyn, en onder die operatie is by bezweken. Naar wy vernemen, zal nog dit jaar in do maand September door den minister van waterstaat, handel en nyverheid een wets ontwerp worden ingediend betreffende de droogmaking der Zuiderzee. {E. D.) Door oen 29-tal R.-K. studenten te Utrecht is een schry ven gezonden aan de R.-K. 8tudentenvereeniging „Albertus Magnus", te Groningen, waarin zy hun volkomen instem ming betuigen met haar motie van hulde aan dr. Schaepman on mr. Kolkman, inzake leerplicht verzonden. Ook is in een vergadering van besturen der onderafdeelingen van den R.-K. Yolks- bond te Arnhem met algemeene stemmen op één na, een motie aangenomen, waarin instemming betuigd werd met de houding der heeren Schaepman en Kolkman in zake leerplicht. Uit het verslag van den secretaris der Sociaal-Democratische Arbeidersparty blykt, dat deze party thans 67 afdeelingen met circa 3200 leden telt, tegen 55 afdeelingen met circa 2500 loden een jaar geleden. De omvangrjjko plannen voor de uit breiding en den geheelen verbouw van het station aan do Delftsche poort te Rotterdam, zooals die overeenkomstig de inzichten van den H. IJ. S. waren uitgewerkt, werden in hot vorig jaar, zooals toen werd gemeld, ge heel ter zyde gesteld. Thans moet er, naar men aan de „N. R. C." mededeelt, weer alle kans bestaan, dat zy tot uitvoering zullen komeru Yoorloopig zullen eenige kleine werken, voor uitbreiding, die geen uitstel meer kunnen ïyden, worden ondernomen maar inmiddels zullen de nood- zakeiyke voorbereidingen worden getroffen voor de uitvoering van het groote plan, waarby, zooals men weet, o. a. het stations gebouw geplaatst wordt ongeveer 100 M. verder in de richting naar Schiedam. Het stoomschip „Kaiser", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 11 April van Napels; de „Koningin-Regentos", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 April van Genua; de „Priam" arriveerde 10 April van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Salak", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 12 April Kaap Carvoeiro; de „Bundesrath," van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerdo 11 April te Napels; de „Malang", van Rotterdam naar Java, passeerde 13 April des voormiddags Dover; de „Statendam," van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 13 April van Boulogne-Sur-Merde „Titan" vertrok 9 April van Padang naar Amsterdam. Rynsburg. Onze gemeente heeft in de laatste jaren wel een metamorphose ten goede onder gaan. Yeol huizen zyn vernieuwd en byge- bouwd, winkels verfraaid. Ook nu weer heeft do wed. J. Do Vletter haar winkel in manu facturen enz. laten verbouwen, waardoor hy een sieraad van ons dorp is geworden. Aan weerszyden van de winkeldeur bovinden zich een paar flinke ramen met groote spiegel ruiten, waarachter zich de ruime étalage-kasten bovinden. Ook de winkel zelf voldoet aan de eischon, die het hedondaagsche publiek kan stellen. Een druk bezoek zal van dozo ver betering zeker het gevolg zyn. Naar wy vernomen, bestaat het voor nemen in onze gemeente een R.-Katholieke kerk te stichten. De R.-Katholieke bevolking in deze gemeente bedraagt volgens de jongste volkstolling 154 zielen, t. w. 76 mannen en 78 vrouwen. Het aantal veilingon van te veld staande tulpen, krokussen enz. dit, jaar te houden onder do directeuren A. De Mooy Jr. en A. Van den Eykel Az., bedraagt vyf. Deze zullen plaats hebben op 4, 7, 11, 14 en 16 Mei a. s. Voorhout, Door mej. wed. J. Van Steyn, alhier, is vergunning aangevraagd tot verkoop van sterken drank in het klein in vier loca- liteiten van hare woning Wyk I No. 15. Koudekerk. Naar wy vernemen, zullen in en naby deze gemeente in dé laatste dagen van Mei a. s. kadermanoeuvres worden ge houden door het regiment grenadiers en jagers. Warmond. De Chrlsteiyke Zangvereeniging „Looft den Heer", alhier, hoopt a. s. Maan dag (2den Paaschdag) des avonds te halfacht in het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gemeente haar eerste openbare uitvoering te geven onder directie van den heer M. P. Hooidonk. Het programma belooft fraai te zyn en de entrée is zeer laag gesteld, zoodat er een goede op komst verwacht wordt. Wy hopen, dat dio verwachting niet teleur gesteld mag wordon. Zwammordam. Toen gisteravond de dames van D., van den trein, welke te 7.51 van hier vertrekt, per rytulg huiswaarts keerden, had er, op ruim 100 meter afstand van hun woning een ongeval plaats, dat betrekkeiyk nog goed is afgoloopen. Een der achterwielen, door een of andere oorzaak losgeraakt, liep er, juist toen zy do brug over waren, om den hoek, af, waardoor het rytuig omsloeg. Door eenige toegesnelde personen werden de dames uit haar benardon toestand verlost, waarna bleek dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Dit ongeval liep daarom zoo goed af, doordat het aangespannen paard op hot eerste ho I direct stilstond. De koetsier, die goen letsel bekwam, verklaarde, dat als er een der andere paarden voor geweest was, het ongeluk niet te overzien zou geweest zyn. Het rytuig bekwam veel schade. Nader verneemt men, dat een der dames vry ernstig aan den arm verwond werd, en door dr. Schreu- der, arts alhier, glas is moeten verwyderd worden. A. Van E, de persoon, die zich 14 dagon geleden vry ernstig brandde, is herstellende on hoopt in de volgende week het weik weder te kunnen hervatten. Katwijk. Vrydagmorgon om halfacht ver spreidde zich het gerucht, dat in de Sint- Willebrordus-stichting (R.-K. Gymnasium) alhier brand was uitgebroken, en nog voordat de spuit, die onmiddeliyk uitrukte, water kon geven, stond de linkervleugel in lichterlaaie. Deze vleugel bevatte, behalve ontvang kamers, de boekery, museum, kabinet (labora torium), de linnenkamers en de studeerkamers van heeren Paters. Al spoedig bleek, nadat ook de andere spuit, bcnovons die van Katwyk a/Zee en "Rynsburg waren aangekomon, dat van blusechon geen sprake was. In alleryi werd door heeren leeraren en ander personeel do kostbare boeken-vorzameling voor het grootste ge deelte gered. Om ook het z.g. museum van natuurlyke his torie zooveel mogeiyk te redden, daaraan was geen denken, daar alle kamers, zoowel boven als benedon, één vuurzee vormden In dat museum was o. a. een zeldzame collectie schelpen, munten en voorwerpen uit onzo Indièn geborgen, welker verlies zeer betreurd werd. Door het draaien van den wind werd do hoop verwezeniykt, dat do belendende go- bouwen gespaard zouden biyven. De achtergebouwen, tot de inrichting be- hooronde, hadden ook weldra vlam gevat. De keuken brandde gehoel uit. De bakkery bleef door flink nat houden gespaard. In oen der ontvangkamers konden de go belins van eenige duizenden guldens waarde nog aan do vlammen worden ontrukt. Yormoed wordt, dat het onheil is ontstaan door een schoorsteenbrand. Hoe groot do schade is, kan nog niet wor den vermeld; toch zal zy oDgetwyfeld dui zenden en nog eens duizenden beloopen. Er is wel voldoende geassureerd, doch er zyn i?JeuLilIeioii. i," 4) „Nu, wees nu maar niet boos, en zorg, dat ,over acht dagen dat ding klaar is," zeide de tkoopman en vertrok. 1 Er was een eigenaardige glans in Katchen's ^oogon, toen zy het snywerk woer opnam, i Misschien dacht zy aan de schoone jonge i vrouw, die net zoo vorliefd was als zy. Weinige oogenblikken nadat de koopman !het huisje had verlaten, trad een andere man /binnen, half als boer, half als soldaat gekleod. iHy droeg een bruine jas mot groenen kraag i^en groone opslagen, een zwarten vilten hoed mot een roode kokarde. Eon korte sabel hing f[aan zyn zyde aan een band, die een dozyn fjaren geleden misschien wit was geweest. V- „Goeden avond samen 1" „De veldwachterI" riep de moeder op niet rzeer hartelyken toon. De plattelandsdienaar der gerechtigheid ver scheen nameiyk vaak op de drempels dezer i kleine woning. Hy is een gast, dien men niet gaarne ziet verschynen, wat de meeste huisjes |zyn geldelyk zwaar belast. Hy is het, die de 'maanbrieven brengt, wanneer de huurtermyn vervallen is. Zonder veel plichtplegingen bad deze gewich tige persoon zich op de houton bank gezet, .die togen den muur by het venstor stond. Eerst haalde hy uit z(jn borstzak een oude Courant voor den dag en legde die voorzichtig jln zijn hoed. Daarna dook hy uit zyn achterzak \*Ü'n bruine houten tabakspyp op, vervolgens [uit zgn broekzak do verfrommeld# varkens blaas, waarin hy zyn tabaksvoorraad bewaarde, en oindeiyk uit een zyner vestzakken een vettig brillehuis, waarin zyn hoornen bril met ronde glazen geborgen was. Nadat de man der wet zich dit instrument op den neus had gezet, begon hy op zyn gemak zyn pyp te stoppen, tastte daarna weer in zyn ontelbare zakken, om naar lucifers te zoeken, die hy eindeiyk vond, en blies toen groote rookwolken voor zich uit. „We beleven tegenwoordig rare tyden," begon hy. „De menschon worden hoe langer hoe slechter." „Is de wind niet om vroeg de oude vrouw eindelyk, om iets te zeggen. „Ja. Er komt storm," antwoordde do veld wachter. „Heb je al wat van Jozef gehoord?" vroeg hy. „Neen," zeide Katchen. „Weet ge iets van hem?" vroeg ze angstig. „Ja, meer dan me lief is," antwoordde de man. „Ik zal het je maar zeggenje ziet hem vooreerst niet weer; hy zit achter slot en grendel." „Groote Hemel I Dat is niet mogeiykl" riepen de vrouwen te gelyk. „^7at is er gebeurd „Hier kun je het lezen," zeide de veld wachter, de courant openvouwend. „Ik ben extra hierheen gekomen om het je te vertellen." K&tchen rukto hem het blad uit de handen en las nu met half luide stem: „Uit Chamouny wordt gemeld: Op de Mer de Glacé kwam dezer dagen een vreemd toerist om het leven. Men vermoedt, dat er een misdaad Is gepleegd. De gids, die den verongelukte vergezelde, Jozef Albini, is in hechtenis genomen." „Dat had ik niet gedacht van Jozef," bromde de veldwachter „Maar hy is onschuldig!" riep Kiitchen doodsbleek. „Zoo waar als er een God in den hemel is l Myn Jozef een moordenaar 1 Neen, dat is niet waarl" „Je kunt die courant houden", zeide de veldwachter. „Lees het nog maar eens over, maar je kunt er toch niets aan veranderen. Als dat Chamouny in Frankryk ligt, wordt hem de kop afgeslagen. Ze maken daar ginds niet veel complimenten." Met deze troostende woorden ging de veld wachter heen. De moeder snikte en jammerde. Katchen las nogmaals hot bericht en begaf zich toon naar de deur. „Waar ga je heen?" vroeg do moeder. „Naar Jozef." „Maar, kindlief. „U kunt me niet tegenhouden, moeder. Het is myn plicht", zeide Katchen op vast besloten toon. Ik vertrek morgen, maar eerst moet Ik aan Peter Almen den weg vragen." Peter Almen woonde in de buurt. Hy was Jozefs leermeester geweest en van hem wilde Katchen vernemen, welken weg ze moest gaan om by haar man te komen. „Naar Chamouny wil je?" vroeg Peter. „Wol, dat ligt een boel eind weg, in Savoy e, vlak by den Mont-Blanc. Dan ga je eerst naar Inter laken en dan langs de Thunersee tot Spiez. Daar sla je links af naar Wimmis en volg je maar de Simmen tot aan Zweisimmen. Daar vraag je don weg naar Saanen, waar de harde, honderdjarige kaas gemaakt wordt. Dan kom je over den Sanetchpas in Wallis „Is het nóg verder?" vroeg Katchen, die aan dachtig geluisterd had. „O, ja. Je bent er dan nog lang niet. Je loopt dan tot Sitten aan de Rhöne en dan langs den straatweg tot Martinach. Daar zullen zo je wel verder terecht wyzen. Maar wat wil je in Chamouny doen?" Katho reikte hem de courant en weos op het bericht. „Dat is een ellendig geval", zeide hy ernstig. „Ik geloof niet, dat Jozef het godaan heeft. En hot raakt niet alleen hom, maar het heele gilde der gidsen I Dat mogen we niet laten zitten K&the was reeds verdwenen, want ze bad geen tyd to verliezen. „Moeder, geef me het geld, dat Jozef ge spaard heeft." Schreiend haalde de oude vrouw het zakje te voorsohyn, waarin zich eenig goud en zilver bevond, bestemd om op St.-Michelsdag de hypotheek af te betalen. Intusschen had Katho haar Zondagsche kleeren en een paar stevige, met spykers beslagen laarzen aan getrokken, nam haar bergstok, stak het geld in haar zak en kuste de oude vrouw op beide wangen. „Moeder, ik kom terug met hem of in het geheel niet meer," zeide ze. En zy ondernam den langen, moellyken tocht, zonder aarzelen, vast besloten haar Jozef terug te halen. Jozef Albinl zat inderdaad nog steeds ge vangen, beschuldigd professor Walter Hoff mann uit Moskou vermoord en beroofd te hebben. Men had in zyn bezit de aanzioniyke som gelds gevonden, zyn gletscherbyi was met bloed bevlekt, de verongelukte had een diepe wonde in het hoofd, die met een scherp werktuig moest zyn toegebracht, alles tegen hem getuigende omstandigheden. Hy kon zich niet verdedigen, omdat hy de Fransche taal niet machtig was, en zyn beweren, dat de professor hem het geld had toevertrouwd om het met zyn portefeuille aan mevrouw Hoff man ter hand to stellen, werd eenvoudig niet geloofd, omdat de portofeuillo vermist werd. „Ze moot op den gletscher liggen," hield Jozef vol. „En ik wil haar gaan zoeken; ik weet zeker, dat ik haar vinden zal." Maar de rechter wilde daarvan niet liooren, omdat hy vermoedde, dat Jozef zich uit de voeten wilde maken. Zelfs Jozefs voorstel, om zich onder geleide van gendarmes naar de plek te begeven, werd afgewezen. En zoo zuchtte Jozef nu al veel dagen in den kerker. Voordat de doode op het kerkhof van Cha mouny zyn laatste rustplaats lial gevonden, was een jonge, schoone vrouw daaraangekomon, had het ïyk, wanhopig snikkend gekust en omhelsd, zoodat mon haar byna met geweld had moeten weghalen. Ook na do begrafenis was zy in Chamouny gebleven en bracht lederen dag frissche bloemen op het graf. Onder de toeristen, die de hotels en pensions te Chamouny bewoonden, deden inmiddels allerlei wonderlyke verhalen de ronde. Er werd verteld, dat de jonge geleerde een adeliyke Russische dame geschaakt had en nu op den gletscher als het offer van de hem vervolgende wraak was gevallen. Intusschen had Katchen ook het dool van haar tocht bereikt. Na een vermoeiende voet reis, waarop zy zich ternauwernood tyd ge gund had om te slapen, kwam zy te Cha mouny aan en trof daar tot haar onbeschry fely ke vreugde Peter Almen, die van hot gilde der gidsen van het Berner Oberland opdracht had gekregen te onderzoeken, of Jozef Albini zich inderdaad aan moord had schuldig gemaakt. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1