Pakliuis: KL1KEE, üaitf ecg. m fis Firma FRANS SG0AAP Jr., Bwtraat 52a, Lfflsi Paschen. Koopt Schweizer Zijde! H. MARKS JR., KAMERS. Mm ml Tuil 18 fin, HOENDERPARK. ITCÏ2313 Donderdag 13 April, A®, 190u feze tgouiant wordt dagelijks, met aitzoadering V<m (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. Tailleur, HOOGEWOERD 30. Afslag Roomboter. 11 HEES, Laan Diefsttog 18. SCHWEIZER Co., Luzern (Zwitserland), Nightcap. INRICHTING VOOR TEEKENONDERWIJS. W. C. -A. niDDERHOF1, Parasols. P. A. SARÖNI. Parapluies. Jenever 0-6578» 0 75, 0 85 Brandewijn 0-6778, 0 75, 0 85 Cognac 0 85, 1 05, 1 22 Likeuren. .„0-45, 0 75, „1- Bordeaux - 0 50, 0 60, 0 70 Madera 0 60, 0 80, „1- Port a Port - „0 80, 1 1 25 Malaga 0 80, 1- 1 25 3* 3 LEIBSCH DAGBLAD. PJMJ3 DESSKH COTXBAHT» Voet Lel dan per 8 maan dom iM Franco per post* Afzonderlijke Nommerj 1.(0. r-fc 1.40.» 0.05> PRIJS DEB AUVEBTENTTEHl Van 1—8 règela f 1.05. tedere regel meer f 0.17}. Gfootere tetter» naar plaatsruimte Voor tiet incassooren boitoD de etsd wordt f O 06 berekeod. Tweede Blad. S(tai«affd Btieitwifc Voor de Ro 11er dam8che recht bank had zich gisteren te verantwoorden J. v. d. B., 58 jaar, bouwkundige te Zeven huizen, De aanklacht luidt als zoude het aan zyn schuld te wijten zijn, dat op 25 Januari jl. bij het steken van bergroeden op het erf van de in aanbouw zijnde bouwmans- "woning van Jacob Bos, te Zevenhuizen, van welk werk hij de aannemer en uitvoerder was, toen door middel van een haspel een bergroede aan een touw werd opgeheschen, terwijl die roede op ongeveer drie meter in cle hoogte was getrokken, dat touw, hetwelk niet de sterkte bezat, noodig om die roede te torsen, brak en gemelde roede neder viel op Izaak Keyzer, ten gevolge waarvan deze onmiddellijk gedood werd. Beklaagde erkende het bewuste touw reeds gedurende 30 jaren gebruikt te hebben bij verschillende werken, terwijl het na ieder afgeloopen werk zijn gewoonte was het touw te bekijken of het voor een volgend werk geschikt was. Het touw werd dan schoonge maakt, en zoo het nat was, te drogen ge hangen. Vóór het bewuste gebruik had hij het niet nagezien. Bij het ongeluk zat de getroffene half tegen, half onder den balk. Toen hij er onderuit was gehaald, was hy al dood. Vóór den aanvang van het werk had beklaagde den getroffene niet hooren zeggen, dat er een slechte plek aan het touw was. De deskundigen, belast met de lijkschouwing van de verslagenen, verklaarden, dat de dood het gevolg is geweest van uitstorting van bloed in de beide borsthelften en verscheuring van het ruggemerg, veroorzaakt door ver plaatsing der doorgebroken uiteinden van den tweeden borstwervel, terwijl de verwonding van den wand der beide borsthelften en de breuk van den tweeden borstwervel zijn te weeggebracht door een grof mechanisch uit wendig geweld. Omtrent het gebruikte en in judicio aan wezige touw verklaarden twee deskundigen, dat dit niet kan geacht worden in deugdelyken, bruikbaren staat te verkeeren, en dus ook niet kan gebruikt worden voor een doel, waar het op de breekkracht kan aankomen. Eon der medewerklieden verklaarde ook een slechte plek in het touw te hebben waar genomen, na daarop opmerkzaam te zijn ge maakt door den getroffene. Het Openbaar Ministerie was van meening, dat de verklaringen der deskundigen zeer ten nadeele van beklaagde waren. Zij oordeelden toch het touw ongeschikt voor zwaar werk en hoogst onvoorzichtig mot zoo'n touw te werken, en vorderde veroordeeling tot 14 dagen hechtenis. De verdediger mr. O. H. M. Delprat trachtte der rechtbank aan te toonen, dat beklaagde niet heeft kunnen en moeten voorzien, dat het touw ongoschikt was voor het werk, waarvoor het gebruikt is, en verzocht mits dien vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Een firma v. d. Bergh, te Rotter dam, zoo leest men in de „Kölnische Zeitung" had een arbeider Brauwers naar Neusz gezonden met de opdracht om de geheimen der Neuszor Margarinefabriek uit te vorschen. 3. ging hierbij zeer sluw te werk. Hü huurde een kamer by den Nederlandschen arbeider Johan Maas, die in bovengenoemde fabriek werkte, en trachtte van dezen te hooren, wat hij weten wilde. De firma te Rotterdam had hem de verschillende vragon, die by had te doen, opgeschreven. Maas, die achterdocht kreeg, deelde aan zijn chef de handel wy ze van Brauwers mee en deze werd gevangen genomen. De rechtbank te Dusseldorf heeft hem nu wegens overtreding van de wet in zake verraad van fabrieksgeheimen veroordeeld tot éón maand gevangenisstraf. Men schrijft aan het „Utr. Dbl." uit TielDe kerkeraad der Hervormde Gemeente te Appeltern heeft in zijn vergadering van ver leden Vrydag besloten er op aan to dringen bij de hoogere besturen, dat do deelnemers aan het akelige festijn, na den moord op denon- gelukkigen Brinkman aangericht, kerkeiyk zullen worden gestraft. Do grooto Engelsche stoomboot „Sully", van Kopenhagen naar Dantzig onder weg, is aan de westkust van Jutland gestrand. De geheele bemanning, 18 man, werd by Esbjerg door visschers gered. Uit Oedenburg wordt het volgende over de overstroomingen gemeld: In het dorp Hóvai staan enkele huizen onderwater. By Bittnyed is de dyk op verscheidene plaatsen doorgebroken en zyn 10,000 joch (Duitsche maat, groot 0.85 H. A.) akkerland overstroomd twee bruggen zyn weggespoeld. By Repee- Szemerc is over een uitgestrektheid van 300 meter de spoorwegdam weggespoeld, alsmede de daarby behoorende yzeren brug. In Csaford en Janos staan verscheidene huizen onder water, onkele zyn ingestort. De Raab is nog steeds stygende. In Csepreg en Ferto- Szent-Miklos zyn verscheidene huizen ingestort. In Oedenburg zelf zijn verscheidene bruggen en de zwemschool met den stroom weg gedreven. By de reeds gemelde over stroomingen in Texas is o. a. een inrichting tot levering van electriciteit als beweegkracht verwoest, welke byna 4 millioen gulden gekost had. Hot kleinzoontje van den Duitschen Rykskanselier Yon Hohenloho, onlangs door een dollen hond gebeten en deswege te Parys behandeld, is naar zyn ouders te Nizza terug gekeerd. Het Hof te Zürich heeft een zoogenaamde gravin Orla Blanchard deMurat uit Parys wegens opliohtery tot een jaar en haar tachtigjarige moeder tot een half jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Later zullen zy wegens dergelyko vergrypen aan Oostenryk worden uitgeleverd. De Parysche recherche heeft na veel moeite de hand gelegd op een bende inbrekers, die de omstreken der stad onveilig maakten en dagelyks buitenverblyven en een zame woningen in don omtrek der stad plunderden. Do dieven legden het zoo aan: zfi kleedden zich als schilders, breedgerando hoeden, fluweelon buisjes, plooierige broeken, schilderkisten onder don annen trokken de stad uit om naar geschikte onderworpen to zoeken. Zonder de aandacht van iemand te trekken, konden zy in troepjes van twee en drie de buitenhuizen naderen, de schilderkisten werden geopend, een ging achter zyn schilders ezel op wacht staan, en in plaats van tubetjes en pensoelen kwamen broekyzers en loopers te voorschyn en werd er naar hartelust inge broken. De buit bestond meestal uit schilde ryen en geen haan, die er naar kraaide als de schilders met schilderyon onder den arm in de stad terugkeerden. Eindeiyk, na veel moeite, ontdekte de recherche wat voor vleesch zy in de kuip had. De schilders werden na een van hun studietochten gevolgd en in óón slag nam men de heele artistieke bent gevangen. Op hun ateliers vond men zooveel gestolen waar, dat twee verhuiswagens noodig waren om ze te vervoeren. INGEZONDEN. Geachte Redactie! Herhaalde malen is voornamelyk van de zyde der werklieden getracht in onze stad de Coöperatie ingang te doen vinden. Tot dusverre met weinig goed gevolg. Het is wellicht aan weinigen bekend, dat er in den laatsten tyd opnieuw pogingen worden aan gewend iets in deze richting te doen. In het vertrouwen, dat deze pogingen belangstelling zullen wekken, dat althans velen uwer lezers van dit streven kennis zullen willen nemen, doe ik een beroep op uw welwillendheid door voor dit stukje plaatsing te vragen in het „Leidsch Dagblad". In hot vorige jaar word hier een Vereeni- ging gesticht aanvankelyk met 90 leden, welke zich ten doel stolt een coöperatieve broodbakkery op te lichten. Het doel dezer Yereeniging is, zooals in art. 1 der statuten staat uitgedrukt, den leden tegen bjllijken prys brood van goede qualiteit te leve ren, terwyi de mogelyke winst voor het moeren deel ten goede der leden komt. Natuurlyk moet er voor deze zaak geld zyn en dit hebben de leden, die meest allen tot den werkenden stand behooren, niet. Om kapitaal te verkrygen, is ieder lid verplicht zich éón of meer aandeelen ad f 2.50 te ver werven door iedere week minstens 10 ets. te sparen. Reeds is op deze wyze een kapi taaltje gevormd. In afwachting van den tyd, dat de Ver- eeniging in staat zal zyn zelf een zaak te oxploiteeren, heeft het bestuur oen contract tot broodlevering gesloten met een particu- lioren bakker. Het welslagen der Vereeniging hangt nu geheel af van de toetreding van meerdere leden. Het bestuur (dat zich als een voorloopig beschouwt) heeft zich daarom gewend tot de besturen der verschillende werkliedenvereni gingen en mocht van deze vernemen dat er onder de werklieden voel sympathie voor de zaak bestaat. Het komt er nu maar op aan, dat de leden dezer vereenigingen toetreden. Ook andere voorstanders, die buiten genoemde vereenigingen staan, zullen wèl doen van hun belangstelling blyk te geven. Ondergeteokende is gaarne bereid meerdere inlichtingen te geven aan allen, die deze ver langen. Leiden (Zyisingel 40). K. Sijtsma. Het manifest der „Kwartgulden- Vereen 3 ging." VTiondelyk komen wy u, Mynheer de Redac teur, verzoeken om een kleine plaatsruimte in uw geëerd blad ten behoeve der „Kwart- guldon-Vereeniging voor Ileide ontginning." By het longen der dagen, nu menigeen by het heerlijk vooruitzicht van den aanstaanden zomer misschien reeds reisplannen maakt, en zich hier of daar een plekje uitkiest om zyn vacantie door te brengen, willen wy een oogenbiik de aandacht vragen voor de Neder - landsche heide, meer bepaald uit een economisch oogpunt. Immers, waar we het oog laten dwalen over de uitgestrekte heidevelden op de Veluwe, in Brabant, in Drente, enz., daar komt de gedachte by ons op: Wanneer deze hei, of althans een deel er van, in cultuur werd gebracht, hoeveel nut en voordeel zou de on- en minvermogende, ja het geheele Nederlandsche volk hiervan kunnen trekkenDat heidegrond, mits oordeel kundig bewerkt, inderdaad voor bebouwing geschikt is, bewyzen de stichting „Bescheiden Heidegeluk" en de „Erica-Stichting" in den omtrek van Apeldoorn, door den „Oranjebond van Orde" in het leven geroepen. Menige bewoner, die flink werkt en geregeld zyn land bemest, heeft van het stuk hei achter zyn huisje een goed aardappel- of klaverveld gemaakt en hier en daar worden groenten en vruchten verbouwd, en te Apeldoorn ter markt gebracht. Behalve het in-stand-houden dezer stichtingen heeft deze zelfde Vereeniging, hiertoe in staat gesteld door do „Kwartgulden- Yereeniging voor Heide-ontginning", een proef genomen met het ontginnen van hei tot boseh, welke proef uitmuntend geslaagd is. Door de ontginning en beplanting van het „Van der Huchtbosch" is en wordt aan tal van arbeiders werk verschaft en zyn wy ons doel meer naby gekomen om door het ont ginnen van hei werk te verschaffen op het platteland, en zoodoende het trekken naar de groote steden tegen te gaan. Waar we ons door deze bewyzen dus sterk voelen, wagen wy het nogmaals een beroep te doen op de sympathie van het Nederland sche volk in het algemeen en van de Neder landsche vrouwen in het byzonder. Wat in het klem gebleken is mogelyk te zyn, zouden wy zoo gaarne op grooter schaal voortzetten, doch hiertoe moet de Vereeniging zich uitbreiden. Wanneer de plannen van den Oranjebond tot het aankoopen van de Uffelter zandver stuiving met een stuk hei, daaraan grenzende, by Havel te (Drente) gelegen, mochten door gaan, wat zeer waarschynlyk is, dan zou de „Kwartgulden-Vereeniging", om deze plannen te kunnen steunen, over ruimer geldmiddelen moeten beschikken, en daarom roepen wy de medewerking in van allen. Wie nog geen lid der Vereeniging is (als men 25 cents in het geheele jaar betaalt is men lid, en hoe vaak wordt er een kwartje onnoodig uitgegeven!), wordt verzocht zich aan te melden en die het is werve nieuwe leden In p'aatscn en, waar nog geen Kringcomitó of correspondentschap gevestigd is, richte men die op. Byna alle hoofdsteden der provincies be zitten nu afdeelingon der „Kwartgulden-Ver- eeniging", doch het ledental is dikwyis nog zeer gering en by zulk een lage contributie moet het ledental buitengewoon groot zyn, wil men iets bereiken. Hier geldt voorzeker de spreuk: „Veel kleinen maken éón grooto". Daarom, schenkt ons uw steun, vrouwen van Nederland, en helpt ons in dit nuttig, maatschappelyk werk Wy weten hot, voel wordt er gevraagd,, maar wat wy u ver zoeken is zoo lutteléón kwartje in het ge heele jaar en een weinig sympathie om de zaak bekend te maken. Mochten wy niet tevergeefs aankloppen, maar vorbiyd worden mot ruime bydragen, die gaarne door onder staande dames worden in ontvangst genomen, terwyl zy tevens bereid zyn verdere inlich tingen te verstrekken. Het Kringcomité te Leidtn: MKJ. M. C. DE FRemery. Mevr. Kamerlingh OnnesBijlkveld. Mkj. E. Pleytk. De Czaar te Moskou. De Czaar en de Czarina zullen tegen het begin van de Grieksche stille week naar Moskou gaan en daar veertien dagen ver blijven, vergezeld door de geheele hofhouding. Daar een zoo langdurig verblyf van bet Keizeriyk Hof te Moskou Dooit anders plaats heeft dan in kroningsdagen of, zooals ten tyde van Alexander II, in gewichtige politieke tyden, worden er aan dit bezoek allerlei go- ruchten vastgeknoopt, en nu aan de couranten verboden is die geruchten te verbreiden, ge looft men nog vaster, dat er een geheime aanleiding tot deze reis bestaat. De groote menigte is van oordeel, dat de Czaar van Moskou uit een daad zal verrichten ten gunste van het beëindigen van den oorlog in Zuid-Afrika. Dit gerucht vindt natuuriyk gretig geloof, omdat de stemming tegen Enge land tegenwoordig in Rusland zeer vijandig is. Het is echter niet onwaarschynlyk, dat geduronde het verblyf van den Czaar te Moskou enkel belangrijke binnenlandscho vraagstukken zullen worden opgelost. Het stadsbestuur heeft 25,000 roebels toe gestaan om het keizerlijk paar met den meesten luister te ontvangen. Burgerlijke Stand vau Leiden, BEVALLEN: W. Staats geb. Brakel Z. tl. M. Maas geb. v. d. Burg D. N. Schroef geb. Batelaan, Z. M. v. d Lely geb. Van Diemen, Z. M. A. Goddijn geb. Blom, D. P. De Bruyn geb. Ketting, D. J. Van Westbroek geb. Witto- raan, Z. M. Arbouw geb. Oudshoorn, Z. E. Delmeer geb Van Varik, Z. O. Erades geb. Devilec, ZM. J. Rosin geb Planje, D. J. Sioteur geb. v. d. Reek, Z. C. C. W. Petit geb. Sluimors, D. A Pukvis geb. v. d. Wel. L>. M. E. Buis gob. Koienhof, D. W. M. v. d. Linden geb. Bavelaar, D. JL C. Trel geb. Slewe, D. J. M. Onvlee geb. Stikkelorum, L>. A. A. W. Bik geb Van Jngen, Z. H. C. Lens geb. v. d. Weyden, D. H. J. Nelis gob. Van Seine, Z. M. II. Lepelaar geb. Post, I). J. J. De Bruin geb. Van M atoom, D. J. Al- Bertram geb. Mieremet, D, J. C. Vermey geb. v. d. Wijn gaard, D. A. Duk geb. Van Haarlem, Z. M. Erades geb. Van Roozenteek, Z. M. M. E. Bouma Nieuweubui3 geb. Oppelaar, Z. AI. Wallaart geb. Massaar, Z. GEHUWD: S. P. Ouwerkerkjm on J. E. Wasse naar jd J. Middendorp jm. en M. Wallaart jd. H. Van den Berg jm. co C. De Graaf weduwe C. W. Van dor Mark jm. en A. Kling jd J. Bosch jm. en C. Kranendonk jd. S. Stokkeljm. en J. Crama jd. G. Van der Weyden jm. en C. Ribot jd. OVERLEDEN: J. H. Ovordyk weduwe 81 j. W. Van der Steen M. 48 i. J. Van Beelen geb. Steenkamp V. 56 j. E. Steenwrjk D. 75 j. B. Den Houter M. 77 j. J. Al. Snoek, geb. Brulleman weduwe 81 j. C. E. Klok. geb Op- geenendt V. 60 j. H. C. Van der Puil D. 4 m. AI. Van 't Zelfden AI. 79 j. N. De Lange geb. Eggink D loyenl. A. W. C. Scbopman Z. Ij. A. llolm AI. 73 j. J. J. Oosterbout Z. 7 j. Al. C. Uiterdijk D. 13 mnd. H. Stouten D. 2 m. A. Borlemon, geb. Van Royen weduwe 77 j. P. Ehlers, geb. Plat V. 57 j. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd- A. Smit 60 j. en A. A. Meyer 49 j. AI. Ziegelaar 22 j. en J. A. Aleyer 31 j. Geboren: Gerrit Willem, Z. van G. N. Schermer en A. S. Van Galen. Alargarelha, Anna Maria, D. v. W. G. Duynisveld en G. M. Strik. 3 pCts Turksche Loten. Trekking van 1 April 1900. No. 1000879 fr. 600,000, n. 1584217 fr. 60,000, nos. 163808 en 963759 elk fr. 20,000, no3. 305412, 459144, 613449, 699090, 956466 en 1752071 elk fr. 6000, nos. 141058, 191764, 270042, 353900, 452704, 503751, 553452, 696226, 642799, 963022, 1029684 en 1821726 elk fr. 3000. nos. 135327, 200462, 203112,' 203114, 246308, 270015, 293291, 333341, 503754, 629383, 713744, 777462, 801516, 862581, 862582, 862584, 902041, 956467, 963758, 1179007, 1280997, 1567035,1570923,1662946,1829765,1837629,1882674 en 1923610 elk 1000 fr. Verder 750 oblig. h fr. 400 1611 6 Net gemeubileerde Kamers van verschillenden prys met degelyk Pension tersfond beschikbaar. 1578 6 Papeustraat 4. van ƒ375, ƒ450 en f 750, zeer modern en gerieflijk ingericht. Te bevragen b(j P. VAST DItlEI, Jtz., Nieuwe Rjjn 43, Leiden. 3181 6 Prima versche ROOMBOTER, per K.G. ƒ1.30. KEEKENBOTER, per K.G. ƒ0.90. Zeer geschikt voor Keukongebruik. Extra fijne GOUDA KAAS, per K.G. SO, 35, 40 ets. EEIBSC1IE KA AS, per K.G. 25 ets. 9945 15 Beleefd aanbevelend, Hen verlange Stalen onzer Nouveautés in Zwart, Wit of Gekl. Specialiteit: Bedrukte Foulard-Zijde, Rajé. Cadrillé, Feme en Wascli-Zyde voor Costumes en Blouses, van af OO Cts. per Meter. Wy verkoopen in Holland direct aan particulieren en zenden de uitgekozen Zyden Stoffen franco reebten en port aan huis. ZIJDENSTOFFEN-EXPORT. 885 30 2868 32 Met het opmaken van Akten van VennootBchap en Koopcontracten van Huizen en van andere onroerende Goederen belast zich het RECHTSKUNDIG BUREAU TEEKPII® O.VSI VLJfEIS 30*. 9810 12 Verkrygbaar: prima echte Edammer Kaasjes, uitgesneden Saucisse de Boulogne, Rookvleesch van het Muisje, versch gerookte Ossetong en versche Eieren, per stuk 4 Cents. Adres: 3254 11 Wed. J. STEEN51AFER A Zn., Mandenmakorssteeg 4. Dagelyks verkrygbaar: versche Kipeieren a 4 Cents per stuk, franco aan huis te bezorgen. Tevens te koop gevraagdcirca 150 meter Vlecht draad, hoogte 1.80 M. Hoenderpark, 3253 9 Maresingel No. 19. PUIKE 0UDE Schiedammer Jenever. Herk Verkrygbaar by de meeste Grossiers in Gedistilleerd. NB. Als bewys van echtheidzyn Cachet en Kurk steeds voorzien van den naam der Firma P. HOPPE. 5598 14 HOOGEWOERD 02. Paaschvacantic van 12 tot 23 April. Aanmelding van nieuwe Teerlingen Zoeterw. Singel 45. By genoegzame deelneming zal primo Hei een Cursus worden ge opend in het MODETLEEUEN, als voorbereiding voor do beoefening van Lederplastiek, Houtsnyden, enz. 3258 24 Eccranr a/A. School voor Kiiiisliiljvei'lici.l tc Haarlem. 31, NIEUWE RIJN 31. 3255 10 10 PCT. KORTIXG BIJ CONTANTE BETAEING. O

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 5