feze tgourant' weidt dagelijks, met uitzondering van (Zon- ea feestdagen, uitgegeven* Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 12 April. f2313 JDonderdag 12 April. A0. B00 LBIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZKH CftPlUkHT» froor Ld tos p» t maande» a 9 Franeo per post. 4üenderlillc« Nonjmer? UA L«0. 0,05) PBUS DEB AUVEETERTEEHt Va» 6 régel9 1.08. Iedere regel meer f 0.17|. Greoter^ lellen naar plaatsruimte Voor bet incasseeren tatfton de stad wordt ^0,06 berekend) Eerste Blad. Wegens het Paasclifeest zal Maandag, 16 April, deze Courant niet verschijnen. Advertentiën voor het nommer van a. s. Zaterdagavond worden zoo tijdig mogelijk ingewacht. Morgen verschijnt het „Iieidsch Dagblad" niet wegens den Goeden Vrijdag. Red. Zuid-Afrikaanscbe ïerecnigiog. Afdeeling Leiden en Omstreken Ontvangen bg den waarnemende* Penning meester Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Van de leerlingen 4de klasse dor Meisjesschool 2de klasse f 2.36 Gecollecteerd door de Hervormde Gemeente op 8 April: de Heer zy met hen, zooals Hy was op 3 Óctober 1574 alhier2.50 Van den heer X.1.50 Van de bruiloft van Simon en Anna 1.525 Gecollecteerd op een dnemaande- lfiksche gezellige bijeenkomst, waar óèn Januari de vlag gewapperd heeft 1.11 Van Sientje0.75 Onder het zingen van het Trans- vaalsche volkslied gecollecteerd door kleinen Jan op de 12Vs-jar^e oeht- vereenigiog van oom Jan en tante Ant B 0.60 Gecollecteerd op den verjaardag van myn vrouw, waar maar drie broers waren0.50 Omdat M. zoo'n dure Paaschkoe heeft0.11 Van leerlingen te Hazerswoude, die hun cent vergeten hadden 0.07 Van Klaas0.05 Bydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Officiëele Kennisgeving. DRANKWET. Burgomeoetor on Wethouders ran Leiden broDgen ter algemeens konnis, dat door M. J. MARKS, hna- vrouw van P. DE GROOT, alhier woonachtig, een ▼eraoelwchrift ie ingediend om vergunning voor den kleinhandel in etorken drank in het perceel OlareDateeg Mo. 80. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, P. WAS, Burgemeester. 11 April 1900. VAN HET8T. Secretarie. Den gemeenteraad stellen B. en Ws. voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer J. Van der Stok om het perceel Donkersteeg No. 4 bij herbouw hooger te mogen optrekken dan krachtens de bouwver ordening geoorloofd is, aangezien B. en Ws. geen bijzondere redenen bekend zijn of door adressant worden aangevoerd, waarom in dit geval door den Raad ontheffing van art. 11 litt. b dier verordening zou worden verleend. Zfi doen echter opmerken, dat by een af wijzende beschikking van den Raad door hun college zal worden gebruik gemaakt van zyn bevoegdheid om adressant toe te staan het perceel bjj den herbouw tot dezelfde hoogte te doen optrekken, als het perceel tegen woordig heeft, dat is tot een hoogte van 9.15 Meter. Verder deelen zfi mede, dat hunner zijds geen bezwaar bestaat tegen inwilliging van het verzoek van mej. B. Drost en mej. W. Klinkert om des Zondags van 1 tot 2 uren gebruik te mogen maken van de bewaarschool in de Groenesteeg tot het houden van Zon dagsschool, mits aan de vergunning de gewone voorwaarden worden verbonden. Ten aanzien van het verzoek van mej. H. E. A. Van der Scheer en het daaromtrent uitgebracht rapport van het Hoofd der School geven zfi tevens in overweging aan mej. H. E. A. Van der Scheer op haar verzoek met ingang van 15 Mei of zooveel vroeger als een behoorlijke voorziening in de lessen zal ver oorloven, eervol ontslag te verleenen uit hare betrekking van 3de onderwijzeres aan de meisjesschool 1ste klasse, wegens hare be noeming te Apeldoorn. Door het bestuur van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" is is wederom, evenals vorige jaren, het verzoek tot B. en Ws. gericht om kosteloos gebruik te mogen maken van eenige lokalen in de Stadsge hoorzaal, gedurende de week van 30 April tot en met 6 Mei, voor de tentoonstelling van dooT de leerlingen vervaardigde teekenin- gen en voor het houden der jaarljjkeche alge- meene vergadering. Aangezien by hun college tegen de inwil liging van het verzoek geen bezwaar bestaat, geven zy in overweging hun te machtigen de benoodigde lokalen kosteloos aan het ge nootschap ten gebruike af te staan. De commissie van financiën heeft tegen de ingediende rekening van de Plaatselijke Schoolcommissie, dienst 1899, geene beden kingen. Zj) teistert derhalve de rekening goed te keuren: in ontvangst en uitgaaf ad f 40, sluitende dus quitte. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een reclame van K. Den Hollander tegen zfin aanslag op het 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting van 1899. Zij stellen voor den aanslag te verminderen met f 1.38. Onder beleefde dankbetuiging voor de missive .van B. en Ws. van 3 April jl., waarbij hun het besluit van den gemeenteraad werd medegedeeld, om hun de vergunning te ver leenen tot het plaatsen van vier kiosken voor den verkoop van couranten, enz., doch daarby bepalende, dat de retributie zou bedragen f 25 per kiosk en tevens niet zal zijn ge oorloofd het verkoopen van schrijfbehoeften, enz., geven de hoeren Martin Wolff Co., te Amsterdam, kennis, dat zfi naar aanleiding van die beide bepalingen geen gebruik van de vergunning kunnen maken. By aandachtig lezen van het Raadsverslag der zitting, waarin de aanvrage behandeld werd, heeft hun byzonder het gevoelen van het geachte Raadslid den heer Van Hamel getroffen, waardoor by eenig succes hun steeds het zwaard van Damocles boven het hoofd zou hangen, hetgeen door niemand werd weersproken. Aangezien de heeren Wolff Co. onder geen omstandigheden het gevaar willen loopen, dat wanneer de door hen te nemen proef slaagt, het juist een motief voor den Raad zou zjjn om hun nieuwe beperkende bepalingen op te leggen omtrent de verschillende artikelen, die zy wèl of niet zouden mogen verkoopen, vinden zy het beter de aanvrage maar als niet gedaan te beschouwen. By dispositie van Burg. en Weths. van Leiden van 18 Februari 1837 werd ten be hoeve van Hendrik Meerburg en zyn succes- 6euren het recht van opstal en gebruik ge vestigd op den grond aan het einde van den Vestwal, waarop later de korenmolen „De Oranjeboom" en aanhoorigheden zyn gebouwd, onder bepaling, dat de grond by amotie van den molen weder vry aan de stad zou komen en door hot bestuur zou worden ingenomen. Thans wordt de molen met daaronder en -neven gebouwde woning, daarby behoorend pakhuis en stal, aan de Westzyde van de Kalverstraat gelegen en de rechten op den grond, door den tegenwoordigen opstalhouder aan de gemeente te koop aangeboden voor f 6050, de som, door hemzelven daarvoor indertyd betaald, benevens de kosten van overdracht ad f 197. Het komt B. en Ws. voor, dat de ge meente van dit aanbod behoort gebruik te maken. Om meer dan één reden toch schynt het hun wenschelyk, dat do gemeente weder de vrye beschikking erlange over het hierbedoelde terrein. Niet alleen begint zich reeds sedert eenigen tyd de behoefte te doen gevoelen aan een ruimeren toegangsweg tot het Plantsoen, maar ook zal men alleen door de amotie van den molen afdoende verbetering kunnen bren gen in den woningtoestand van de achter don molen gelegen straten. Zydgracht en Geeregracht zullen oen behooriyken toegang krygen tot het Plantsoen, den bewoners van de Kalverstraat zal licht en lucht worden toegevoerd; uit hygiënisch oogpunt zou dus een alleszins betere toestand worden verkre gen. En ook al mocht niet dadelyk tot de afbraak van den molen worden besloten en dus de koop geen onmiddeliyk voordeel opleveren, de mogelykheid om daartoe over te gaan behoort de gemeente toch in haar hand te hebben. Zonder de medewerking nu van den opstalhouder zou daartoe nimmer kunnen worden overgegaan; daarom moet h. i. van de thans geboden gelegenheid wor den gebruik gemaakt om in den vollen eigen dom van den grond terug te treden. Ook de gevraagde koopprys schynt B. en Ws. zeer billyk toe, wanneer men rekening houdt met de zeer belangrijke uitgaven, welke de tegenwoordige opstalhouder van den molen heeft ton koste gelegd. Uit den aard der zaak zullen de daarvoor benoodigde gelden uit leening moeten worden gevonden. Naar aanleiding van een desbetreffend schryven van Commissarissen van de Bank- van-Leening, alhier, komt het ook B. enWs. voor, dat er alleszins termen aanwezig zyn om voor de weduwe van den onlangs over leden controleur der Bank, den heer P. J. C. Dee, door toekenning eener gratificatie voor eens, de materiëele gevolgen van het door haar geleden verlies althans eenigermate te verzachten. Waar de weduwe verplicht zal zyn de ambtswoning, die de overledene voor enkele jaren met groote geldelyke opofferingen heeft moeten inrichten, weder te verlaten, schynt het B. en Ws. billyk, dat haar de schade, door den verkoop van het thans overtollige meubilair te lyden, voor een deel door de gemeente worde vergoed. Het bedrag dier vergoeding zou dan, overeenkomstig het voorstel van Commissarissen, op f 500 kunnen worden bepaald. Yoor een opvolger van den heer G. F. Alsche als regent van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis is de volgende voor dracht door het bestuur den gemeenteraad aangeboden: lo. dr. A. Beets en 2o. mr. J. C. Van der Lip. Er bestaat geen bezwaar tegen het door éee heer J. M. Pos jtvra&gd eervol ontslag als 3de onderwyzer aan de school der 3de klasse, No. 1, met ingang van 1 Mei a. s., wegens zyn benoeming tot hoofd eener school te Bleiswyk. De Commissie van Fabricage heeft geen bezwaren tegen de inwilliging van het ver zoek van de heeren J. Turion en J. A. C. Nuy, te Rotterdam, om vergunning tot het dempen van een gedeelte sloot langs den Hoogon Ryndyk, ter lengte van ongeveer 45 meter, gelegen vóór het 'kadastrale perceel Sectie M. no. 1795, gemeente Leiden, mits aan de vergunning de gebruikelyke voorwaarden worden verbonden. Zich vereenigende met haar advies geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging aan adressanten, behoudens de rechten van derden, vergunning te verleenen tot de dem ping van bedoeld gedeelte sloot langs den Hoogen Ryndyk, ter lengte van 45 meter. Zooals bekend is, moesten krachtens het bepaalde by art. 14 der wet van 24 Mei 1897 (Stsbl. No. 156) de verordeningen betreffende de heffing van rechten en loonen als bedoeld in art. 238 der Gemeentewet, voor zoover voor onbepaalden tyd goedgekeurd, vóór den lsten Januari 1900 door den gemeenteraad worden herzien en opnieuw vastgesteld. Het gevolg daarvan was, dat het departement van binnenlandsche zaken zoozeer met werk overkropt werd, dat vele der in de tweede helft van 1899 ingezonden verordeningen niet behoorlyk meer konden worden onderzocht en slechts voor één jaar, nl. tot 31 Decem ber 1900, werden goedgekeurd, ten einde te voorkomen, dat de desbetreffende heffingen zouden moeten vervallen. Thans is door den minister van binnenl. zaken aan Gedeputeerde Staten der provinciën verzocht te willen bevorderen, dat laatstbe doelde verordeningen, welke dus in den loop van het jaar 1900 weder moeten worden vastgesteld, tijdig worden ingezonden,'1 ten einde een behoorlyk onderzoek aan het depar tement mogeiyk te maken. In verband hier mede hebben Gedep. Staten dezerprovincieB.en Ws. verzocht bedoelde verordeningen vóór of uiterlijk 15 Mei e. k. aan hën te doen toekomen. Termen om die verordeningen thans weder te wyzigen kunnen er uit den aard der zaak niet bestaan. Mitsdien geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging wederom tot de ongewyzigde vaststelling der bedoelde verordeningen over te gaan. Naar aanleiding van het gisteren in do „N. R. C." voorkomende en door ons overge nomen schryven uit Leiden over het Ethno- graphisch Museum alhier, bevat genoemde courant thans van den directeur dr. J. D. E. Schmeltz het volgende ingezonden stuk: „Met eenige bevreemding heb ik gelezen het stuk, voorkomende in het 2de blad van uw geachte courant van 11 April jl. „In het belang der zaak acht ik my ver plicht op te merken, dat ik de meening toe gedaan ben, dat het gebruikmaken van de onder myn beheer staande instelling zooveel mogolyk vergemakkelykt behoort te worden, dat ik echter in het belang der wetenschap en van diegenen die reeds het een of ander gedeelte van don museum-inhoud ter bewer king hebben gevraagd, zekere bepalingen be hoor in acht te nemen. „Ik reken my niet tot diegenen die zelfs het afschry ven van een etiket beletten, zooals ik dat in een buitenlandsch museum heb ondervonden, toen ik de toelichting tot een voorwerp uit onze Oost, geschonken door een der Indische ambtenaren, overnam, omdat aan de instelling onder myn beheer door oen ander Indisch ambtenaar een soortgelyk voor worp, zonder toelichting was geschonken. „Met het oog op het bezwaar, waarvan door den schryver gewag wordt gemaakt, merk ik op, dat dit natuurlyk blyft bestaan, zoolang de museum-inhoud over verschillende gebouwen is verdeeld. Deze zyn echter onder ling telephonisch verbonden, zoodat desnoods myn toestemming steeds kan worden ver kregen. Bovendien zyn de assistenten dr. Juynboll, met het beheer der Indonesische afdeeling, en dr. Marquart, met dat der afdeeling Afrika en Amerika belast, door my gemachtigd in voorkomende gevallen van bovenbedoelden aard, onder inachtneming der bepalingen, zelfstandig te beslissen." Tevens zyn wy gemachtigd te verklaren dat men den heer Schmeltz geen grooter genoegen kan doen en men het door hem nagestreefde doel niet beter kan bevorderen dan door van de onder zyn beheer staande instelling een zoo uitgebreid gebruik als mogeiyk is, te maken. De afdeeling Leiden van het Chr. Werk lieden-Verbond „Patrimonium" nam de vol gende motie aan: „Do Afdeeling Leiden van het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium", Overwegende, dat vakorganisatie een be- langryk middel kan zyn tot verbetering der sociale toestanden, acht het wenschelyk, dat de leden der verschillende Afdeelingen van ons Verbond, op alle plaatsen, waar daartoe gelegenheid bestaat, aan de vakorganisatie deelnemen; wetende echter, dat „Patrimonium" uit een eigen beginsel leeft, een beginsel, dat niet gedeeld wordt door de meeste der buiten ons Verbond staande werklieden-vereenigingen, maar dat desniettemin van grooten invloed is op de uit te spreken wenschen, en de te kiezen middelen om tot de vervulling dier wenschen te komen; besluit, dat het de roeping van „Patri monium" is, om in eigen kring de vak organisatie tot stand te brengen, en eerst daarna, telkens wanneer dit zonder beginsel verzaking en zonder verlies van zelfstandig heid mogolyk is, te komen tot samenwerking met andere vak vereenigingen, op te voren schriftelijk wel overeengekomen en duidelyk geformuleerde punten. Erkennende voorts het organisch verband tusscken bazen en knechts, waardoor het zonder onderling overleg onmogeiyk is tot duurzame verbetering te komen; spreekt den wensch uit, dat ook de Neder landsche Patroons-vereeniging „Boaz" in haar afdeelingen tot vakorganisatie overga, opdat by voorkomende gelegenheden over en weer de organen aanwezig zyn, waardoor onderling de belangen kunnen worden be hartigd." Door den geestelyken adviseur pater Van Kessel is de eerste steen gelegd van het ge bouw voor den R.-K. Volksbond alhier. Na een kort gebed en het besprenkelen van den steen met wy water, plaatste de adviseur met eigen hand don gedenksteen in den muur en sprak eenige harteiyke woorden. Hy achtte zich gelukkig, dat hetgeen, waarnaar hy altyd had gestreefd, werkelykheid was geworden, en wenschte het bestuur geluk met liet grootsche plan: een eigen gebouw. Het doel van den Bond ia en blyft immersden werk man zedelyk en stóffelyk te hervormen en het zaadje, klein aan de aarde toevertrouwd, is nu een boom, in krachtigen wasdom opgroeiende. Hy wenschte, dat Gods onmisbare zegen op het werk zou blyven rusten tot hot einde toe, door samenwerking tusschen architect, aannemers en werklieden. Dat de eendracht nooit verstoord worde l En dat Leidenaars, zoo ze bouwen gaan, een voorbeeld nemen aan den Volksbond, die geen vloeken, drank of slechte taal op het werk duldt op straffe van weggestuurd te worden. Daarna werd aan de aannemers een „versnapering" voor de werklui overhandigd in den vorm van een hand met ryksdaalders en guldens. Hun blyde gezichten teekenden dankbaarheid. De pater gaf zelf sigaren en daarna legde elk der bestuursleden ook een steentje rond den gedenksteen, alsmede de beide aannemers en ten slotte de architect. De metselspecie, die deze laatste gebruikte, was van een zeer byzondere soort, want zy bevatte eenige zilverdeelen, die door rappe handen er uit gehaald en in den vorm van het grootste dor Nederlandsche zilveren munten werden om gezet. Een aardig goochelkunstje. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Gem. te Halfweg door ds. J. H. Donner, te Nieuwdorp. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gemeente te Rotterdam ds. G. J. A. Jonker, te Haarlem. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Roozendaal (N.-B.) door ds. W. Bax Jr., te Kolhorn. Betreffende het bezoek van HH. MM. de Koningin en Koningin-Moeder aan Amsterdam verneemt het „Hbld." het volgende: Dinsdag 24 April, omstreeks ^'/juurnm., aankomst aan het Centraal-Stationom 2 uur uitryden voor een bezoek aan de Marinewerf, waarna een kleine rytoer zal worden gehouden. Woensdag 25 April, 10 uur vm., audiëntie van militaire autoriteiten, en 1 uur nm. idem van civiele autoriteiten; van 4*/% tot 5'/\ uur rytoer. Donderdag 26 April10 uur audiëntie commissies; 121/* uur idem particulieren; van 3 tot 4'/» rytoer; 9 uur bal. Vrydag 27 April: van 10J/* tot 12'/j uur bezoek aan de Amsterdamsche Huishoud school en Fabriek van verbandstoffen aan de Weesperzyde; van 2 tot 4!/j uur bezoeken aan de Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmateriêel, daarna boottocht naar het Nieuwe Gemeenteiyk Entrepöt en langs de verdere Handelsinrichtingen8 uur concert in het Concertgebouw. Zaterdag 28 April: van 10'/2 tot 12 uur bezoek aan Kweekschool voor Zeevaart en daarna kleine rytoer; van ll/i tot 4 uur bezoeken aan het Gemeentelyk en Ryks- Museura81/* uur bezoek aan den Stadsschouw burg. Opgevoerd wordt het blyspel „Een wereld waarin men zich verveelt." Zondag 29 April: 10 uur by wonen der gods dienstoefening in de Nieuwe Kerk, l*/4 tot 4'/» uur bezoek aan Artis, daarna rytoer. Maandag 30 April vertrek. B. en Ws. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor, ook in verband met daar toe van de ouders der leerlingen ingekomen aanvragen, aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes de gymnastiek op te nemen onder de vakken van onderwys. Daartoe is aan stelling noodig eener leerares in de gymnas tiek, op een jaarwedde van f 1300 tot f 1000. Verder stellen B. en Ws. voor in school- kwartier IV een school lste kl. voor 600 kinderen te doen bouwen en school 86 te vergrooten. B. en Ws. vragen tevens den Raad een verhooging van f 125,000 van het voor den bouw van het algemeen handelsentrepót toe gestaan krediet ad f 2,760,000. De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren goedgekeurd een voorstel om tegen de naamlooze vennootschap in liquidatie „Dagbl. v. Zuid-Holland en 's-Gravenhage" te procedeeran over de ontbinding van het con tract met de gemeente van 31 December 1861, waaromtrent de vennootschap in gebreke is gesteld. i Door den „Nederlandschen Studenten- Roeibond" is tot B. en Ws. van Haarlem het verzoek gericht, op den lsten Pinkster dag zyn jaarlijkschen roeiwedstryd op het Noorder-Spaarne te mogen houden. B. en Ws. hebben op dit verzoek nog geen beslissing genomen. De luitenant ter zee der 1ste klasse jhr. H. L. Quarles van Ufford, commandant van Hr. Ms. kanonneerboot „Dufa", wordt met 16 Mei a. s. eervol van het bevel over die boot ontheven en op non-activiteit gesteld. Bedoeld bevel is, met gemelden datum, op gedragen aan den luitenant tor zee der 1ste klasse P. G. J. graaf Van Hogendorp, die alsdan geplaatst wordt in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Hellovoetsluis. De thans weer begonnen akte-examens duren te Groningen tot na Pinksteren voort. By de oproeping heeft een niet onvermake- lyke vergissing plaats gehad. Er is geen rekening mede gehouden, dat Paasch-Maandag, Hemelvaartsdag en Pinkster-Maandag in den examentyd vallen. De voor die dagen opge roepen candidaten zullen nu wel allerlaatst aan do beurt komen, Men meldt uit Bergen-op-Zoom aan de „N. R. C." By de familie hier ter stede is bericht ont vangen, dat de eerste-luitenant Assolbergs, een van de twee by de Koornspruit achtergebleven Nederlandsche militaire attachés bij defedoiale krygsmacht, behouden te Kaapstad is aan gekomen, in gezelschap van zyn gewonden kameraad, den eersten-luitenant Nix. Diens wonden zijn niet levensgevaarlijk. Te Zwolle is in deri ouderdom van 52 jaren overleden mr. L. Van Hasselt, Ryks- archivaris in de provincie Overysel, dus nog geen veertien dagen nadat hyzelf zyn één jaar ouderen broeder naar diens laatste rust plaats op Bergklooster had gebracht. Door de rechtbank te Zieriksee is, ter ver vulling der vacature van kantonrechter te Tlio- len, opgemaakt de navolgende alphabetischo lyst van aanbeveling, mr. D. Bastert, griffier bij het kantongerecht te Breukelen-Nyenrode; mr. K. W. Brevet, advocaat-procureur en kantonrechter-plaatsvervanger te Middelburg, on mr. F. M. C. E. Koksma, griffier by het kantongerecht te Hulst. Het jongste nummer van „De Oud- Katholiek" behelst een staat van de oud- katholieke kerk in Nederland by den aanvang van 1900. Daaruit blykt, dat zy over geheel ons vaderland telt 26 gemeenten, met te zamen 7800 zielen en 4044 communicanten. De kleinste gemeente is Schoonhoven mot respect. 21 en 9, de grootste Egmond-aan-Zeo met 1680 zielen en 925 communicanten. Dan worden aan deze statistiek nog toegevoegd de gemeente te Nordstrand met 50 zielen en 60 communicanten, alsook te Parys met 270 zielen. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich naar Groningen begeven. De 2de luit. W. H. I. Vogel van hot 4de reg. inf. te Delft is tydeiyk gedetacheerd by de normaal-schietschool te 's-Gravenhago om ondorwys te geven in gymnastiek en schermen. Zes raadsleden te Maassluis hebben een voorstel ingediend om de vergaderingen van den gemeenteraad voortaan met gebed te openen. Tot lid van den gemeenteraad van Deift is gekozen de heer M. M. Schilte (kath.) Jhr. v. d. Wyck, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indiö, is benoemd tot commissaris der Stoomvaartmaatschappy „Nederland." Do nieuw opgetreden Commissaris der Koningin in Zuid-Holland zal eerst tegen Juli a. s. de gouvernementswoning in het Korte Voorhout te 's Gravenhage betrekkon. Het stoomschip „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 11 April te Genua; do „Oengaran", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 11 April van Port-Said; do „Prins Frederik Hendrik" arri veerde 11 April van Suriname te Amsterdam; de „Ardjoeno" vertrok 11 April van Batavia naar Rotterdamdo „Salak", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 11 April Gibraltar; de „Sindoro" (dubbel schroefstoomschip), van Rotterdam naar Batavia, vertrok 11 April van Southamptonde „Stassfurt" arriveerde 11 April van Batavia te Amsterdam; de „Prinses Sophie" arriveerde 10 April vari Amsterdam te Batavia; de „Maasdam" arri veerde 10 April van Rotterdam te Nieuw York; de „Spaarndam", van Nieuw York naar Rotter dam, vertrok 11 April van BouIogne-sur-Mer de „Admiral", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 10 April Ouessant; de „Bogor", van Java naar Rotterdam, ver trok 11 April van Perimde „Kónig" vertrok 10 April van Durban naar Zanzibar. Voorschoten. Door het gemeentebestuur is ter algemeene kennis gebracht, dat Catharina v. Ryn, tapster, wonende alhier, vergunning heeft verzocht om den kleinhandel in sterken drank te mogen uitoefenon in het perceel plaatsoiyk bekend Wyk B No. 129.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1