,12311 Dinsdag ÏO April. AV19QÖ feze goarant wordt dagelijks, met uitzondering zen <Zom en feestdagen, uitgegeven* Eerste Blad Mei Zuid-Afrikauusciie Vereeniging. r Feuilleton. OM ZIJN GELD. LEDSCH DAO-BLA 'PBXTS DEZES CJW&AJKT» Voor leldan per manntoö. 9 t Ijfc franco per post MO. AtaeoSerMik» Honjinsï# Q.QR> PBLTS DEB ADVEBTKNTEE2ft Tas t 0 regels f 1.08. ledero regel moer f 0.171. Grooier» lettere nai' plaatnnnmte Voor bet (ncasseareo puiten do Stad wordt f oS)i berekend. Pit uoinmcr bestaat uit TWEE -fBladen. V Afdeeling Laden en Omstreken. f" Ontvangen by den waamemenden Penning- •meest tr: Omdat Marie en Jaap verloofd zyn 1.08 Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Ontvangen entreegelden in het Ver- [Booplokaal Papengracht 6a, gedurende 8 dagen, op de Schoenenveiling, uit j$en winkel van het verbrande perceel Nieuwe Ryn. i 1ste dag11.40 2do10.70 3de 7.80 f 29.90 Gecollecteerd op een bovenhoekhuia 5.15 Van Wilhelmina door den „Oom janus" van de Gr3.805 i Op het huwelyksfeest van Willem v. d. M. en A. K. gecollecteerd 1.— Gecollecteerd op vaders verjaardag omdat er zoo mooi voorgedragen is 1.— i Gecollecteerd op den gozelligen avond ▼an oom Jan en tante Cato 0.995 Op den dag dor Bevestiging van Anna 0.91 Op Willem's verjaardag, omdat Henk ioo leuk zyn mond hield 0.80 Geoollectoerd voor de dappere i Boeren - door Pietje op een gezellig [avondje by gelegenheid van Hondriks 'terugkeer uit Oost-Indiö0.735 Van 4 jongelui die niet naar de Vink mochten0.60 Op een pannebierfuif van Put werk, i Uiterstegracht naby de Oude Ryn, omdat I Jan Van Moteren zoo mooi het volks lied zong0.60 x Op de bruiloft van Jan en Noel. 0.535 De slang heeft Jans v. d. W. zoo ▼er gebracht, dat ze is gegaan naar ;Heln C0.25 Eon krabbel en oen blau we plek aan haar voorhoofd0.135 I Bedragen kunnon worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. V Officie©!© Kennisgeving. Burgemeester en Wetboadere van Leiden; Qozien bet adrea van de firma H. M. BIESIOT, houdende verzoek om ▼«rgu&nlng tot uitbreiding van haar bakkerij aan do Paradjjseteog No?. 19, 51 en j6Ö, kadaetraal bekend Sectie H, Noa. 910, 911 en door plaatoing van een tweeden heoto-lucht-oven 1 Gelet op de artt, 6 en 7 der Hiniorwet; öo7on by doze kennis aan bet publiek, dat ge noemd vorzoek met de bijlagon op de Seoretarie dezer gemeente tor vieie gelegd ia; alsmede, dat op Maandag 29 April a. e», 'e voor middags te elf aren, iop bet .Raadhuis, gelegenheid za) worden gegeven, [rtn bezwareu tegen dat verzoek in to breDgon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1 Leiden, F. WAS, Burgomeostor. 'f April 1900. VAN HEY3T, Secretaris. DBANKW£T. Burgomoestcr en Wethouders van Leiden brengen .ter algemeeno kennis, dat door M. H. VAN WAVE- 'BEN en O. A L. KEULS, beiden albior woonachtig, veraoekachriften zijn ingediend om vergunning voor idea kleinhandel in sterken drank reapoctiovelyk in de perceolon Breeetraat No. #4 en Bynaburgerweg No. 1, en Burgeteeg No. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. "WAS, Borgemeeeter. 9 April 1900. VAN HBY8T. Secretarie. Leiden, 10 April. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voorgozetén door den heer P. L. C. Driessen, werd het nieuwbenoemd lid de heer W. F. Verhey van Wyk geïnstalleerd en met zijn herbenoeming door den voorzitter geluk- gewenscht. Het jaarverslag over 1899, uitgebracht door den secretaris, mr. J. H. Goudsmit, werd na oenige kleine redactiewijzigingen vastgesteld en zal worden gedrukt en rondgedeeld. Besloten werd het verslag van de Commissie voor de tariefsherziening in vertrouwelijk schrijven mede te deelen aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Verder werd besloten aan den Minister van Waterstaat, H. en N. mede te deelen, naar aanleiding van het by de Staten-Generaal aanhangig wetsontwerp op de arbeids- en rusttyden in fabrieken en werkplaatsen, dat de Kamer te Leiden in hoofdzaak zich ver- eenigt met het rapport der Kamer te Utrecht te dezer zake en eenparig van oordeel is, dat het ontwerp als technisch onuitvoerbaar is te beschouwen en dat het als te veel inbreuk makende op de vryheid en zelfstandigheid van den werkman door de Wetgevende Macht niet behoort te worden aangenomen. Na afdoening van eenige onderwerpen van huishoudeiykon aard werd de vergadering door d$n voorzitter gesloten. Üit het verslag van de teekenschool der afdeeling Leiden en Omstreken van den Ned. R.-K Volksbond biykt het volgende: De lessen in het bouwkundig teekenen werden onder leiding van den heer P. Van Oörle onmiddellijk na do voltooiing der lokalen, Rapenburg 10, in het begin van Oct. 1899 ge opend met 38 leerlingen. In den loop van den cursus werden nog 6 leerlingen toegelaten, terwyi in den loop van donzolfden cursus eenige leerlingen wegens hun drukken arbeid de school verlieten, zoodat aan het einde van don cursus het aantal hetzelfde was als by het begin. De lessen werden gogeven des Dinsdags en Vrijdags van 6l/i 8 en van 8 9'/i uur. Het aantal vervaardigde teekeningen be draagt 300. Aan de leerlingen kon dan ook over het algemeen genomen de tevreden heid betuigd worden van den onderwijzer, die den wensch uitdrukte den aanstaanden cursus met nieuwen moed te beginnen en zich bereid verklaarde meerdere uren beschikbaar te stollen. Omtrent het verzuimen der lessen kan het verslag kort zyn, maar al kwam het verzuim weinig voor, toch gebeurde het, waarom het bestuur dan ook voor den aanstaanden cursus zulke maatregelen hoopt te nemen, dat het niet meer voorkomt. Aan de lessen in het handteekenen werd deelgenomen door 30 leerlingen, verdeeld in 2 klassen. De werkzaamheden warenhet tee kenen naar wantplaten, meetkundige figuren, gevolgd door bladvormen, het samenstellen van rozetten en banden, meetkundige grond vormen. De uitkomst dezer werkzaamheden was, dat do onderwijzer de heer V. Sommers verklaarde, dat er iets goeds van te ver wachten is, voornameiyk omdat de leerlingen voor het eerst een cursus volgden. Op ver zoek der leerlingen zal ook dezen zomer enkele uren les gegeven worden in het wasschen van teekeningen in kleur. Aan de tweede afdeeling werd deelgenomen door 8 leerlingen, die onderricht kregen in het toekenen naar draad-, blok- en pleister modellen, waaraan toegevoegd werd een les in het theoretisch projectie-teekenen. Over het algemeen genomen kan de onderwijzer ook in dit opzicht tevreden zyn; hy volgde steeds met belangstelling den yver der leer lingen, welke vooral verhoogde toen men gevorderd was tot het in-projectie-brengen van vlakken en lichamen. Met trots mogen dan ook het bestuur, de onderwyzers en allen, die deze school hielpen tot stand brengen, terug zien op den afge- loopen cursus, welke hun tevens den moed geeft om den aanstaanden cursus met nog meer toewijding te doen aanvangen, opdat getoond worde, dat van velen, waarvan dit niet verwacht werd, iets goeds kan komen en in praktyk gebracht worden. In den R.-K. Volksbond alhier is de centrale President, de heer Passtoors, aan het woord geweest. Vooraf word er een kort woord gesproken door den President der Leidsche Afd., daarna het Bondslied gezongen, muziek van den heer C. A. Bonten, en ver volgens werd voorgelezen: „Een pleizierige nacht" van Justus van Maurik. De heer Passtoors sprak over het vereni gingsleven, dat beschavend en veredelend werkt op het gemoed van den werkman. Als bewys voerde spr. de R.-K. Amsterdamsche Diamantsiypers aan, die voorheen ruw, onop gevoed en bedorven, zelfs de tegenwoordigheid van Pastoor Konings in hun vergadering vreesden, by diens zilveren feest met eigen geslepen diamanten (ter waarde van vele hon derden guldens) den gouden kelk versierden, die den jubilaris door den Amsterdamschen R.-K. Volksbond werd aangeboden. Maar het Verenigingsleven maakt ook sterk, getuige de Amsterdamsche warmoeziers, die Bonds leden zyn, en ten vorigen jare met hun pro ducten in Hamburg het gouden eermetaal behaalden. Zedeiyk en stoffoiyk voordeel be oogt de R.-K. Volksbond. Telt de R.-K. Volksbond reeds 16000 leden, toch staan er nog zoo velen bultenzy moeten ook komen, want hoe meer leden, hoe meer kracht, hoe gemakkelyker het doel bereikt wordt. Spr. noemde de niet-ledon „bankjes van 1000", die op het oogonblik, dat men ze noodig heeft, niet te krijgen. zyn. Dat sprekers woord in goede aarde viel, bowyst, dat na de vergadering vele „bankjes van 1000" worden gezien voor de bestuurs tafel, waar zy met open armen werden ont vangen en ingewisseld tegen „Bewijs van Lidmaatschap van den N. R.-K. Volksbond afd. Leiden". In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de letterkundige afdeeling der „Kon. Academio van "Wetenschappen" werd mededeeling gedaan van de ontvangst van het portret van wyien prof. Opzoomer door Joh. Georg Schwarze, door de weduwe gelegateerd aan de Academie. Verder werd bericht, dat van inzenders van Latynsche prys- verzen (legaat Hoeufft) de gedichten gedrukt zullen worden van prof. dr. J. J. Hartman, te LeidenR. Caroizani, te TorontoP. Rosati, te BologneL. Grotiani, te LuccaA. Sarphata, te Ancona, en Alfredo Bartholi, te Grosetto. Evenals by de landmacht, zal ook aan de Israëlietische militairen der zeemacht, die hun aanstaand Paaschfeest ten hunnent wenschen te vieren, daartoe gelegenheid worden gegeven en wel door aan hen een verlof te verleenen van en met 13 tot 22 April aanstaande. De by het regiment grenadiers en jagers overgeplaatste 1ste luit. J. A. Westhoff is bestemd voor een der grenadiers-bataljons. De 1ste luit. L. G. De Mooy, van het lste reg. inf. te Assen, wordt 1 Augustus overgeplaatst by het 4de reg. inf. te Leiden. De met verlof hier te lande aanwezige off. van gez. lste kl. O. I. leger J. Vollema keert 12 Mei por stoomschip Koning Willem III naar Indië terug. De majoor der art. S. I. Van Nooten, eerste off. by de Kon. Mil. Academie te Breda, is bestemd om op te treden als voorzitter der commissie, belast met het afnemen van het toelatings-examen tot de Kon. Mil. Academie. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen is te Gouds waard c. a., ds. J. Van Ingen, te Hedel; te Kruisland, ds. J. P. F. Loeff Az., te Nootdorp. Prof. Hugo De Vries, te Amsterdam, is benoemd tot gewoon lid der Koninklijke Deensche Academie van Wetenschappen en Letteren. Door jhr. J. Backer Jr. is eervol ontslag aangevraagd als directeur van de Grootboeken der Nationale Schuld. De minister van binnenlandsche zaken heeft de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Haarlem bepaald op 30 April e. k., de stemming, zoo noodig, op 10 Mei d. a. v., en de herstemming, zoo noodig, op 21 Mei d. a. v. (Sfs.-Cfc.) De commissie uit de Tweede Kamer ter voorbereiding der wetsvoordrachten betreffende do volksgezondheid en de volkshuisvesting heeft de eerste drie dagen der volgende maand bestemd tot het houden van haar vergaderingen na het afdeelingsonderzoek. Over de gezondheidswet heeft de commissie reeds een samenkomst gehad. Te Veendam is overleden mr. G. Nauta, oud-burgemeester van Muntendam, lid van de Provinciale Staten der provincie Groningen. Aan „Het Nederlandsche Dagblad" wordt medegedeeld, dat men van christelyk-historische zyde in het district Haarlem pogingen aan wendt om prof. dr. P. J. Muller te bewegen de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te aanvaarden. Vanwege de Vereeniging van Commiezen der Telegraph ie te Amsterdam en do Ver eeniging van Telegrafisten en Klerken te Amsterdam is aan de leden en buitengewone leden van do Vereeniging van Ambtenaren by de Nederlandsche Rykstelegraaf totGeldeiyko uifckeering by Overlijden een circulaire gericht, waarin hun wordt medegedeeld, dat, naar aanleiding van het feit, dat sinds geruimen tyd door velen er aan getwyfeld wordt, of de financiëele grondslag, waarop de Vereeni ging van Ambtenaren by de Nederlandsche Rykstelegraaf tot Geldeiyke uitkeering by Overiyden berust, voldoenden waarborg voor do toekomst oplevert, een vergadering zal gehouden worden, ten einde stappen te be ramen, die tot verbetering van dezen toestand zouden kunnen leiden. Deze vergadering zal gehouden worden op 16 April a. s. (2den Paaschdag), 's namiddags te halftweo, in de bovenzaal van Café „Concordia", N.Z. Voor burgwal by den Dam te Amsterdam. By de circulaire is gevoegd een reorganisatie- ontwerp van de heeren H. F. Oldendorff en J. H. M. Lohmann. Genoemde heeren ver klaren, dat het hoofddoel van hun voorstel is de vorming eener weerstandskas, waardoor aan de gevolgen van een gevreesde grootere sterfte het hoofd kan worden geboden, zonder het gevaar te loopen, dat de Vereeniging door verlies van leden begint te kwynen en lang zaam aan bloedarmoede sterft. Zy meenen, dat doel te kunnen bereiken door de voreenigde toepassing van twee middelen, te weten: terugbrenging der uit keering op 600 en heffing eener vaste jaar- lyksche bydrage van de leden, volgens door hen opgemaakt tarief. Ook do Kamers van Koophandel to Bergen- op-Zoom en te Helmond hebben by do Eerste Kamer adhaesie betuigd aan het adres der Vereeniging van Nederlandsche werkgevers, waarin gevraagd wordt de Ongevallenwet te verwerpen. - Het stoomschip „Bundesrath", van Ham burg en Antwerpen naar Oost-Afrika, pas seerde 7 April Gibraltar. Hazorswoude. Te Hazt-rswoude-Ryndyk ('t Swaantje) komt een R.-K. parochiale school op een terrein in de onmiddellijke nabyheid van de kerk. Het gebouw zal, be- halve drie schoollokalen (leer- on bewaar- i school), ook nog een naaischool bevatten. Terwyi de schoollokalen zich aan do achterzijde van het gebouw bevinden, met de speelplaats ter zyde, wordt het voorge- deelto (dat met een verdieping is opgetrokken) ingericht tot woning van zos Eerw. Zusters. De school zal bostiord worden door Eerw. Zusters van het H. Hart, van den Moerdijk. Het gebouw wordt opgetrokken naar de plannen van den architect Jan Stuyt en is door de firma wed. C. Boers, te Hazerswoude- Ryndyk, aangenomen voor de som van 16,846; het moet gereed zyn den lsten Augustus 1900. llillegom. De arbeider G. v. N., alhier, tegon wien wegens verduistering van drie door hem gevonden bankbiljetten van ƒ25 vier maanden gevangenisstraf was geëischt, is door de rechtbank te Haarlem tot ro maanden gevangenisstraf veroordeeld. Woensdag 11 dezer, des avonds te 8 uren, zal vanwege de afdeeling Hillegom van het „Algem. Nedorlandsch Werkl.-Terbond" in het Evangelisatie-gebouw aan de Meerstraat een openbare vergadering worden gehouden, waarby do hoer D. De Klerck, lid der Tweede Kamer, als spreker zal optreden met het onderwerp: „De mensch zal bij brood alleen niet loven". De kostelooze inenting voor deze ge meente zal plaats hebben op Woensdag 11 dezer, des namiddags van half vier tot halfvyf, in een der lokalen van de openbare lagere school. Door oen 34-tal werklieden, werkzaam in het bouwvak, is per circulaire een beroep gedaan op de patroons, ten einde don loon- 8tandaard in evenredigheid te brengen met de levensbehoeften. Zy hebben dezen uitgenoodigd tot een by oenkomst op Woensdag 18 April a. s., des avonds to 8 uren, in café „Flora", om te trachten langs minneiyken en orde- ïyken weg een hooger loon voor hun work te bekomen. Ds. K. Van der Wal, alhier, ontving oen beroep naar de Geref. Kerk te Herwynen. Zootorwoude. Het aantal kerkschapen, dat verleden week verkocht werd, bedroeg 78. De opbrengst, die komt ten voordeele van het Zu&te sgesticht, bedroeg 1662, zoodat gemiddeld ruim 21 per schaap werd betaald. TJit do Staatscourant". Ëon. besluiten. Benoemd tot leoraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool to Venloo, H. Gou- wentak, thans idem te Warfum. Benoemd tot ontvanger der directe belastingon on accijnzen te Horst A. R. Schuyling, ontvanger to Lith. Op verzoek eervol ontslagen J. H. Atzema Azn. ontvanger der directe belastingen te Oade-Pekela. Met ingang van 1 Mei de kolonel A. P. Klercq en de kolonel-titulair W. T. De Wijs, plaatselijke commandanten, rosp. te Amsterdam en 's-Gravon- 18) „Gy hebt het adres, dat ik u gegeven heb, niét aan uw meester overgebracht?" vroeg ik met hygenden adem. Zy gaf toe, dat het zoo was. Haar vryer had by de poort op haar ge wacht. Dat was haar verontschuldiging. Ik liet mij het strookje papier weer terug geven. Het was nog evenzoo gevouwen als jk hot gevouwen had. Blykbaar had nog tiiemand het adres, dat ik daarop had ge schreven, gelezen, anders zouden zich wel by een later, achteloos dichtmaken nieuwe vou wen hebben gevoegd. Maar toch nam ik nog een proef. „Zend ons dan ten minste nu uw meester," zeide ik schijnbaar verontwaardigd, in waar heid echter vol spanning, wat zy daarop zou antwoorden. Zy stak haar hand naar het briefje uit. „O gaarne, gaarne, maar zeg hem niets van myn vergryp, hetwelk, naar ik vurig hoop, geen al te ernstige gevolgen heeft." Zy kende dus ons adres niet. Ik deed bof ik van gedachten was veranderd, stak lét papiertje in myn zak en beval haar, in Hjar eigen belang, over de geheele zaak het ilzwygen te bewaren. Daarop begaf ik my larons tehuis. Het eigendom van den heer Winkelmann erd werkeiyk ons tehuis, maar een droef- stiger, ellendiger heeft nog niemand bezeten. moeeten daar een graf bewaken en in eu hoek zagen wy den ouden heer. Ik was 4 r en ana ten theater verbonden, maar sinds ik de rol van den ouden heer op my had genomen, had ik een afkeer van myn vrooger zoo geliefd beroep gekregen. Ook hinderde het my, dat ik zoo ver van myn moeder af was en zy alleen in het spookachtig stille huis woonde. Ik bezocht haar dus zoo dikwyis ik kon. By zulk een bezoek, tydons hetwelk ik, als altyd, allerlei zwaar werk voor myn moeder had verricht, vatte ik kou en kwam meteen hevige koorts by m})n vrouw terug. Hólöne, zoo heet myn vrouw, hield my, sinds "Winkel- mann's dood, voor diens erfgenaam. Dit sprookje verloor zyn recht van bestaan inde dagen van myn aiek-zyn. Myn verwarde koortsphantasieën verrieden haar de ware toe dracht der zaak. Zy werd onze medeplichtige, dat wil zeggen, zy vond niet den moed ons te verraden, ons veroordeeld fce zien en daarmee ook ons ziekeiyk k-ind en myn plotseling schier oud geworden moeder tot den bedelstaf te brengen. Zy besloot ter wille van myn moeder in het vreeselyke huis te trekken. Daar leeft »y, evenals wy, al het eenigszins ontbeoriyke ontberend, ons troostend en het graf van den ouden heer tooiend, het treurige loven van een edele vrouw, die zich ter wille van hen, die zjj liefheeft, alles ontzegt, wat oen menschenleven aangenaam maakt, ja zelfs van de achting voor zichzelvo afstand doet. Zy wist, dat er voor ons aan geen ont komen uit het net te denken viel, hetwelk wijzelf over ons heen hadden getrokken. De liefde voor haar zoon en de zekerheid,dat het onrechtmatig verkregen geld hem ten goede sou komen, dat waren sinds by na twintig jaar de eenige Hchtpunten in haar leven. „Ach, zy is waariyk reeds meer dan genoeg gestraft voor het beetje schuld, dat op haar valt Uitgeput hield Müller op. De rechter van instructie beschouwde hem met onverholen deelnoming. Lackner, de gebochelde klerk, zuchtte hoorbaar. „Is uw vrouw nu ernstiig ziek?" vroeg de heer Striegler. „Zy verloor haar moed en daarmee ook haar kracht, toen Gottfried, onze zoon, dien wy om zeer verklaarbare redenen sinds zyn zevende jaar ver van huis hadden gehouden, voor dezen Kerstmis zyn thuiskomst aan kondigde. De angst voor hetgeen nu zou moeten komen, knakte haar gezondheid. Zy werd dageiyks erger, doch weigerde hard nekkig alle geneeskundige hulp. Sinds gisteren echter staat de bezitting van den heer Winkel mann voor iedereen open, die verlangt binnen gelaten te worden. „En hoe ging dat indertyd met dokter Kleiber? Schroeft gy hem?" „Zeker. Hy zou zonder brief zeker Diet tevreden zyn geweest. Ik liet het wonder gebeuren, waarop hy had gezinspeeld, en schreef ook, dat dokter Caserti verhinderd was geweest te komen en dat ik een anderen dokter had gehaald. Dokter Kloiber was ge rustgesteld en zeker door al het treurige, dat hyzelf ondervond, verflauwde zyn belang stelling in dit geval, zoodat onze briefwisseling van geen langen duur was." Müller sprak nog, toen er tegen de deur werd geklopt. „Binnen!" riep de rechter en zyn gelaat drukte eenige verwondering uit, toen John een beetje haastig en blykbaar opgewonden de kamer binnentrad. „Zyt gy hier nog altyd, John?" zeide hy, terwyl hy opstond. „Ik bon intusschen op myn kantoor ge weest," antwoordde John en voegde er mot een eigenaardigen blik op Müller by, „en heb daar de voor my aangekomen brieven en stukken ingezien. Dit zal u en zeker nog een paar anderen interessoeren." Aldus op levendigen toon zoo sprekend, stelde hy den rechter van instructie een telegram ter hand. Het was een vry omvang- ryk telegram. „Al" riep de heor Striegler, nadat hy een blik op de onderteekenin g had geworpen en het uitvoerige draadbericht had gelezen. Hy was evenals John, dien hy een stoel had aangewezen, gaan zitten. Doch nu staat hy weer en strykt zich, alsof hy zyn gedachten wil verzamelen, over zyn breed, hoog voorhoofd. Vervolgens treedt hy op Müller toe, ziet hem met een zonderlingen, schitterenden blik in de oogen en zegt, hem de hand op den schouder leggend: „Komen wy tot een eind. Gy zyt hier vrywillig gekomen, om ons mee te deelen, dat gy voor twintig jaren heimeiyk een mensch hebt begraven, en dat gy sinds dien tyd diens nalatenschap als uw eigendom hebt beschouwd. Dat het verzwygen van Winkel- mann's dood, zoowel als het heimeiyk begraven van zyn ïyk, reeds lang verjaard zyn, weet gy; het is nu te hopen, dat gy bewyzen kunt, dat gy indertyd moeite hebt gedaan Caserti by den zieke te halen, want dan zal niemand u kunnen bewyzen, dat Winkelmann, wiens overblijfselen men natuuriyk opgraven zal, een onnatuuriyken dood stierf. Is dat zoo, dan zou in dat opzicht deze zaak afgedaan zyn." „Maar ik ben toch nu nog schuldig aan het bedrog, dat ik tot dusver heb gepleegd, en aan het my toeëigenen van eens anders eigen dom, en reeds daarom alleen moet gij my laten gevangennemen, mynheer," ging Müller byna gelaten voort en voegde nog by zijn droevig© woorden: „Maar, nietwaar, het is toch zeker dezen heer, die zich zoo onuitsprekelijk goed jegens ons betoond heeft en die m(jn verdediger wil zyn, wel vergund my te zeggen, hoe hot met myn vrouw gaat en hoo myn moeder en myn zoon het maken?" Müiler's droevige oogen zagen John smeekend aan, die er in dit zoo aandoenlijk oogenblik b\jna opgeruimder uitzag, wat volstrekt niet by de omstandigheid scheen te passen. Had hy dezen zoo haastig gevonden vriend reeds weer verloren? Vertrouwde'niemand hem meer? Verachtte deze hem ook reeds zoo diep, dat daardoor het medelijden in hom was gestorven? Müller begreep hem daarom niet meer en in toenemende onrust zeide hy „Myn Hemel, hoe zwaar heb ik reeds voor deze zonde moeten boeten, en hoe zwaar zal ik er nog voor moeten boeten?" „Zoo is het," bevestigde de rechter droog- „Gy hebt een schuld op u geladen, die natuuriyk boetedaening verlangde, die boete doening, welke het wakker geschudde geweten vry willig volbrengt, en hot is nog wel mogoiyk, dat gy nog eon andere straf zult moeten ondergaan, maar, wanneer dit papier gelyk heeft, dan zyt gij reeds te zwaar gestraft door de gevangenschap, welke gijendeuwed vrywillig twintig jaar lang op u genomen hebt. Doch voor het oogenblik is er nog niets beslist en moet gy u in een preventieve hechtenis schikken. Onder teeken uw beken tenis en volg dan dezen heer.'1 (Slot volgt,)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1