veldartillerie B. Vet, die by stond om de paarden op te helpen, kreeg een slag tegen de knieschyf en iB naar het militair hospitaal vervoerd. De uitgever van tDe Vriend van Oud en Jong" had een quaestle met den drukker van dat blad, die, naar zyn beweren, te veel winst zou hebben gemaakt by het drukken. Ter spoedige afwikkeling van zaken, aldus beweerde de uitgever, had hy in zyn blad een beleedigend artikel voor den drukker geschreven, met wien hy sedert eenigen tyd geen zaken meer deed. De drukker, vroeger mede uitgever van genoemd blad, diende een klacht in en de uitgever werd voor de Haagsche rechtbank gedagvaard, waar hy heden niet verschenen was. By verstek werd toen f 100 of 25 dagen geöischt. Van Scheveningen zyn naar Transvaal verzonden 462 paar polsmoffen en 148 bouffantes, meerendeels vervaardigd door meisjes van openbaren byzondere scholen. In de Groote Houtstraat te Haarlem viel een koetsier van den bok van zyn rytuig. Een der wielen is hem over het hoofd gegaan, zoodat de dood weldra is inge treden. Gisterochtend i s i n e e n a a n v al van plotselinge krankzinnigheid te 's-Graven- hage een politie-agent in boezeroen zyn huis uitgoloopen en heeft zich naar het huis van den nieuwen hoofdcommissaris begeven, uit roepende dat hy hem wildo treffen. Hy werd door eenige agenten gegrepen en bleek een mes in zyn hand te hebben, dat een der agenten aan de hand verwondde. Hy is voorloopigop geneeskundig advies in het krankzinnigen gesticht in observatie opgenomen. Er bestond hoegenaamd geen aanloiding voor eenige wraakoefening. De man was niet geschorst, niet ontslagen en niet gestraft en diende op passend. Het 16-jarige Haagsche meisje, dat sedert 9 November van het vorigo jaar uit de ouderlyke woning te 's-Gravonhage werd vermist, en voor wier opsporing in het „Politieblad" een belooning van f 25 was uit geloofd, is te Rotterdam door de politie terug gevonden en naar '6-Grayenhage overgebracht. Het meisje was daar ondor valschen naam in betrekking als dienstbode. Wat lang gedreigd heeft, is werke- lykheid gewordende werkstaking der bakkers gezellen te Amsterdam is gistermiddag, na een vergadering, die ruim vier uren geduurd heeft, met groote meerderheid van stemmen geproclameerd. Het „Hbl." deelt daaromtrent het volgendo medeDe gezellen hadden hun eischen gesteld; de patroons hadden hun tegenvoorstellen ge daan, samen hadden zy do vorige week ge- ruimen tyd overlegd, maar zy haddon het niet eens kunnen worden. Het kon niet anders meer zyn dan staken, omdat de gezellen in den drukken tyd, die tegen Paschen in de bakkerijen heerscht, het meeste kans hebben >r hun looneischen door te krögen. Wie zich herinnert de dagen van Novem ber 1894, toen Amsterdam op den lSden dier •jaaand nagonoeg geheel van brood verstoken lljts door de staking, die den dag te voren was geproclameerd, weet, hoe groot ongerief •en werkstaking der brood-produceerende •tadgenooten met zich brengt. Toen heeft de staking slechts één dag ge buurd: de patroons gaven spoedig aan de gestelde eischen toe, doch allengs werden de 7erhoogde loonen weder verlaagd, ook door dat de eensgezindheid onder de gezellen veel te wenschen liet. Sedert is de kracht van den gezellenbond ontegenzegiyk grootor geworden en acht de Bond zich sterk gonoeg om een staking geruimen tyd door te voeren. Of de Bond zyn kracht niet overschat heeft, zal dezer dagen moeten blyken: te oordeolen Miar de menigte gezellen, die de laatste weken de vergaderingen bezochten, zou men zeggen, dat de aaneengesloten bakkersgezellen honderden bedragen en de groote meerderheid van deze werklieden te Amsterdam vormen. Op de gisteren gehouden meeting was de Schouw burg-Yan Lier (Plantage) geheel gevuld, nergens was een plaats onbezet gebleven; do beide eerste stoelryen waren gereserveerd voor de patroons, die ditmaal ki vry grooten getale tot deze gezellen- vergadering waren opgekomen. De vergadering werd geleid door den voorzitter van den Gezellenbond te Amsterdam, den heer L. J. De Wit. Na uitvoerig debat was do uitslag der itemming, dat zich voor het voorstel der patroons verklaarden 173 stemmen, tegen 457 stemmen, blanco 10, van onwaarde 10 stemmen. Deze uitslag werd met daverende toe- Juichingen begroot. Gisteravond hield het looncomité der ge zelion zitting om den patroons gelegenheid te geven, het contract te onderteekenen. In derdaad kwamen verscheidene patroons. Intusschen is in „Plancius" weder een huishoudeiyke vergadering gehouden, om de •takende gezellen by 6lkaar en onder oogen te houden. De patroons, die by het looncomité geteekend hadden en ten bewyze daarvan voorzien waren van blauwe kaarten, een voor de bakkery, een voor elk hunner kar- knechten, konden dan in „Plancius" hnn gezellen ophalen om aan den arbeid te gaan. Het looncomité had overigens geen plan reeds gisteravond het werken in de bakkeryen op de een of andere wyze te bemoeiiyken. Het had hoop, dat veel patroons zouden teekenen, en wilde liever nog eens een ver toog richten tot de burgery, ten einde te ver krijgen, dat het publiek de bakkers, die aan do eischen der gezellen hebben toegegeven, bevoordeelen zal. In den afgeloopon nacht waren by de fabrieken en hier cn daar voor de voornaamste bakke ryen door do gezellen posten uitgezet. Het voreonigingspunt bleef den ganschen nacht door het gebouw „Plancius". In de fabrieken Uwamen de nachtploegen voltallig en op tyd op. De politie had bevel ontvangen kalm, maar met beslistheid op te treden, en een detache ment militairen staat ter beschikking van den hoofdcommissaris. De brandweer te Amsterdam heoft gisteren twee zware binnenbranden ge- bluscht, een 's morgens vroeg, ontstaan in de stoomdrukkery van de Uitgevors-Maatschappy, gevestigd op de Keizersgracht by de Reestraat, deu anderen omstreeks drie uren 's namiddags, uitgebroken in perceel 63 der Constantyn- Huygens-straat. In belde gevallen bleef de oorzaak slechts te raden en was de geleden schade door verzekering gedekt. In den nacht van Zaterdagop Zondag hebben eenige personen ingebroken in de drukkery van de firma v. d. W., aan de Kromme Nieuwegracht te Utrecht. Een der daders is daarby uit een dakvenster van een hoogte van 7 meter gevallen; ernstig gekwetst, heeft de politie hem gevonden. Do namen der medeplichtigen zyn bekend. Een man van 92 en een vrouw van 90 jaar, wonende in een der straten van den Jordaan te Amsterdam, hebben Zaterdag hun 70-jarig huweiyksfeest gevierd. Zekere A. Dohman, landbouwer te Geleen, kocht op do markt te Valkenburg een paard, waarop hy huiswaarts reed. Onder weg wierp het paard hom af, sprong over hem heen en trapte hem daarby zoodanig met de achterpooten op de borstkas, dat de man aan de gevolgen is overleden. Naar wy vernemen zal de leger plaats by Ommen (de vroegere Ommerschans met omgeving) door het departement van oorlog eerlang aan het departement van financiën overgegeven worden, waarna enkele gedeelten waarschyniyk zullen worden ver kocht. (Z O.) In Twente bestaat nog een zeer oud gebruik, nl. het branden van zoogenaamde Paaschvuren. Paaschzondag ziet men des morgons op verschillende plaatsen vuren branden. Gewoonlyk wordt zoo'n vuur ge stookt van snoeisel takkenbossen met een paar teertonnen. Voor de buren is dat een heele pret. De jongens uit de steden blijven evenwel niet achter. Reeds weken te voren gaan ze de buurt rond, en klinkt hun typische; „Hebt ge ook wat over voor het Paascbvuur?" Heeft men op die wyze genoeg gecollecteerd, dan worden de teertonnen en het noodige hout gekocht, om hier of daar buiten te worden opgesteld tot Paaschzondag. Op den avond van Palmzondag kan men het eentonig „geblaas" der jeugd op ganze- pennen hooren. Ook in andere stroken bestaat dit gebruik nog. INGEZONDEN. Hedenavond hield de Leidsche Yereeniging tot bevordering van geregeld Schoolbezoek haar jaarïyksehe algemeene vergadering. Daar de voorzitter, dr. Hagen, verhinderd was te komen, werd het presidium waargenomen door den heer S. B. Vos als vice-voorxitter. De secretaris bracht het volgende verslag uit over den staat en de werkzaamheid dor Yereeni ging over hot afgeloopon jaar 1899: „De Leidsche Vereenigmg tot bevordering van geregeld schoolbezoek" kan over het afgeloopon jaar oen gunstig verslag uitbren gen. Behalre op de bevordering van geregeld schoolbezoek, waarover niet te klagen viel, dank zy mede den yver van de hoofden der scholen, werd steeds het oog gehouden op de opleiding en ontwikkeling van jongelieden uit den burgerstand, door do plaatsing voor rekening der Yereeniging van 20 leerlingen op „Mathesis" en 14 op de Praotische Ambachts school. De getuigschriften van H.H. Dirocteu- ron dezer inrichtingen over gedrag, vlyt en vorderingen van deze leerlingen waren over bet algemeen gunstig. De Horhalingtrschool werd geregeld gehou den. Het getal leerlingen bleef stntionnair, nl. 48. "Was het getal jongens iets minder, het aantal meisjes nam in deselfde mate toe. In do beide openbare leseon mocht bet bestuur zich overtuigen van het doelmatige onderwfis der H JJ. v. d. J3gt on Bremer. „In het afge loopon jaar werden 8 leerlingen met prys en getuigschrift ontslagen. Een van hen had ruim 4 jaar, de anderen ruim 3 jaar de school getrouw bezocht. Over den yver en het gedrag der scholieren viel in het algemeen te roemen. Willekeurig schoolverzuim kwam slechts by zeer enkelen voor. Aldus het verslag van het hoofd der school." Hor jaariyks te houden kinderfeest met de ontslagen leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden bleek hoe langer hoe minder noodig te zyn, omdat het schoolverzuim by na niet meer bestond. Buitendien leverde een feest groote bezwaren op, wegens hot steeds toenemend aantal feestelingen, dat nu ver over de 300 beliep, waardoor de kosten van de feestviering zooveel hoogor, de middelen van vervoer en een doelmatig feestterrein en lokaal zooveel moeilyker te vinden waren. Daarom meende het Hoofdbestuur beter te handelen voor hot te houden jaarfeest uit te noodigen de leerlingen der herhalingsscholen, zoowel die van de stads- als van de byzondere inrichtingen tot oen uitstapje naar Den Haag en Scheveningen. Op den lOdon Augustus had dan deze feesttocht plaats en namen hieraan deel 88 jongelui. Uitmuntend is dit feest ge slaagd en dat zy ontzaglyk voel genoegen hebben gehad en die dag voor velen lang in aandenken zal biyven, bleek ton duidelykste uit de brieven en opstellen, die zy later over dit feestreisje hebben gomaakt om als wed- stryd te dienen om een dertigtal fraaie pryzen, welke do hoeren Sythoff en Huysman ten geschenke hadden gegeven. Wy hopen dat daar door het deelnemen aan het herhalingsonder- wys ton zeerste zal worden bevorderd. Het aantal leden dor Yereeniging bedraagt thans 218, au3 is sedert het vorige jaar met 5 leden verminderd. De ontvangsten bedroegen met een klein saldo van hot vorige jaar ad 1.865 de som van f 740.61° en do uitgaven ƒ717.02, dus een batig saldo ad ƒ23.595. De penningmeester mocht den dank der ver gadering ontvangen. In het bestuur had geen verandering plaats. Door het overlyden van het yverigo lid, den heer Henri v. d. Yelde, is er een vacature in het Hoofdbestuur ont staan, waarvoor in de algemeene vergadering een nieuw lid zal moeten worden gekozen. Met den wensch, dat vele ingezetenen onzer goede stad Leiden zich geroepen zullen ge voelen, het doel en het 6trevon der Vereeni- ging bevorderiyk te zyn hetzy door het toe treden als lid of het schenken van bydragen, eindigt de secretaris dit zyn jaarverslag. Verder werd in deze by'eenkomst meege deeld, dat het den 2den Mei a. s. 2ö jaar geleden is, dat do Herhalingsschool der "Yer eeniging onder leidiDg van den heer C. v. d. Jagt geopend werd, die dan als zoodanig zyn zilveren jubilé kan vieren; dat indattydperk de school werd bezocht door 495 jongens en 123 meisjes, dus door 623 leerlingen. 547 van hen hadden een openbare, de overige 76 een byzondere dagsohool bezocht. Yelen bleven laDger dan 3 jaar van het onderwus, dat iederen Zondagmiddag van 12 uien tot half- twee in de school in de v.-d.-Werfstraat (Baaihal) gegeven wordt, gebruik maken, sommigen brachten het zelfs tot 6 jaar. De periodiek aftredende leden, de H.H. Yos, Kruisinga en Binnendyk Jr., werden by acclamatie herkozen en lieten zich deze her benoeming welgevallenvoor de vacature v. d. Yelde werd by meerderheid van stem men als lid van het Hoofdbestuur verkozen de heer D. Wilhelm, wien van deze benoeming kennis zal worden gegeven. Met een woord van dank sloot de vice-voorzitter deze dertigste algemeene vergadering. Lkiden, E. Kruisinga Dz.} 6 April 1900. Secretaris. KOLONIËN. BATAVIA., 10-13 Maart. Van den resident van Amboina is blykens de „Jav. Ct." het volgende telegTam ont vangen: Amboina, 5 Maart. Algemeene politieke toestand goedte Kei is de toestand minder ge spannen. Gezondheidstoestand minder gunstig, op vole plaatsen heerscht influenza en op Zuid-Ceram heorschon zware koorteen. Het „Bat. Nbl." hoort, dat de luitenant kolonel der infanterie H. S. L. Wichers, laatste militaire commandant van Tjimahi, die ver leden jaar Maart wegens tienjarig verbiyf in Indlë met een jaar verlof naar Europa is vertrokken, geen verlenging zal vragen en dus binnenkort zyn diensten zal komen hervatten. Dit is een tegenvaller voor de hoog in de rangiyst etaande majoors, die nu nog maar hopen, dat de overste Ernste door een luitenant kolonel der infanterie zal vervangen worden. Treedt een hoofdofficier van een ander wapen als chef van de Iste afdeeling op, dan geeft het heengaan van den heer Ernste geen promotie by het voetvolk. De resident der Zuider- en Ooster-afdoeling van Borneo, de heer Kroesen, heeft volgens het „Soer. Hand." het voornemen om 's lande dienst te verlaten, naar men aegt, omdat de Regeoring niet in zyn voorstellen kantreden. Yan Buitenzorg dooldo men de „Loc." mede, dat de familie Rooseboom by de aan vulling van de als adjudanton dienstdoende officieren van haar huis, besloten hoeft, de voorkeur aan gehuwden te geven. De onlangs benoemde 1ste luitenant Holle is reeds ver loofd en gaat binnenkort in het huwelijks bootje treden, terw+jl ter vorvanging van den naar Nederland terugkeerenden kapitein Weitxel omgezien wordt naar een kapitein, die niet alleen zelf hofl&kig is, maar dat zelf ook van zyn echtgönoóte zeggen kan. Door den Gonveroeor GeDeraal van Ned.-JodiS ejju de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Tot oontrolenr bij hot binnenl. bestuur op Java en Madoeia, de adspirant-controleurs 0. A. De Munniek, J. J. Coert, H. A. De Santy en E. R. Yan Lier; tot onde:7*gaer late kl., do onderwijzer 2do kl. W. Grondijs; tot onderwijzer 2de kl. de onderwijzor 8de kl. J. G. Den Exior van den Brink. DEPARTEMENT YAN OORLOG. Overge plaatst: Bij het garmzoensbataljon van Ara- boina en Tcrnate, de Iele luit bij het 14do bat. 11. A. Gerih Yan Wyk by het garnizoensbataljon van Polembang, do l«te laitenant bij liet lsto garnizoensbataljon van Aiieh en Onderlioorigheden W. B. Scbeij; Dy het 3de depot bataljon, de 1st© Init. bij het late gamizoeosbnkdjoB van Atjeh on Onderhoorig- heden J. Van Betüuga Tromp; by het 16de bat., de lsto luit. by het garnizoens bataljon van Atjoh en Onderhoongheden C. J. Ot; by het 13de bataljon do Iste luitenant brj bet 2de garnizoensbataljon van Atjeh en Onderhoorig- hedan jhr. J. U. G. Ven Schmidt auf Altcnstadt; bij de troepenmacht in Atjeh en Onderhoong heden t.n.i. de l6te laitenant bij het lsto depotbataljon J. H. C. Munter, de 1ste luitenant bij het 13de bat. J. G. J. Dumans, de 1ste luitenant bij hot garni zoensbataljon van Palembang H. A. Van Herts, de 1ste luitenant bij het 16de bataljon J. P. Dorck en de 2de laitenant by het Sde depotbataljon ÏI. T. Roqué; bij bet luikerhalf 4de bataljon de lete luitenant bij het garnizoensbataljon van Amboina en Temate A. H. M. Eijcken; bij bet 6de bataljon, de onderluitenant bij het 16de bataljon J. C. C. Grootendorsk Wordt bn aankomst geplaatst: bij het 2de reeervebatnljon, de 2de luitenant uit Nederland verwacht wordende, zijnde bestemd voor deD dienst hier te lande, G. Ph. Groenhof; bij het 15de bataljon, do 2'deluitonant uit Neder land verwacht wordende, zijndo bestemd voordon dienst hier te lande, L. H. Pluim Mentz; bij bet 18de bataljon, de 2de luitenant uit Neder land verwacht wordende, zrjnde bestemd voorden dienst hier te lande, J. Foikema. DEPARTEMENT VAN MARINE. Vergun ning verleend: Om te repatrieoren, wegens overoornpleet in zyn rang, aan den luit. ter zoe Iste kl. P. C. Swaan. De oorlog tussclienEngcland en Transvaal. In de twee telegrammen van Lord Roberts over liet gevecht by Redders burg en de verliezen, die de Engelschen daar geledon hebben, zyn volgens de „N. R. C." nog een paar punten, waarop de aandacht dient gevestigd. Dat de vyf compagnieën het van Dinsdag- voormiddag tot Woensdagochtend 9 uur uit hielden, is Roberts te weten gekomen, doordat hem gemeld werd, dat tegen dien tyd het schieten ophield. Wie hem daarvan bericht heeft gebracht, blykt niet; misschien de Cameron-Hooglanders, die hy uit Bloemfontein ter hulp had gezonden, maar van wier weder varen wy verder niets hebben gehoord. Het raadsel hoe Gatacre, uit zyn kamp te Springfontein aangesneld, omkaLfelfte Redders- burg komende, geen spoor meer vond van do vijf compagnieën, die zich dan uiteriyk anderhalf uur te voren haddon overgegeven, is nog niet opgelost. De zaak wordt er niet duidelyker door, nu er uit do verliezenlyst blykt, dat er een luitenant van Gatacre's troepenmacht Woensdag gewond is. Is hy dan toch met de Boeren slaags geweest? De namen van de dooden en gowonden, de opgave van de vermisten heeft Lord Roberts gekregen door een Engelsch officier van ge zondheid, die met re gewonden te Bethanië is teruggekeerd. B'ykbaar hebben de Boeren die laten gaan De medewerker van de „Daily Chronicle" ziet den toestand voor de Engelschen niet roos kleurig in, vooral nu de oene dag na den anderen verloopt zonder dat er door Roberts een flinke poging wordt gedaan om offensief op te treden. Roberts wordt daarby, ook naar het oordeel van dezen deskundige, vooral be lemmerd door gebrek aan paarden. Deindruk op de ontmoedigde Yrystaters moet met dat al niet onderschat worden, en ook in Europa zullen Miellesspruit en Reddersburg wel uitgelegd worden als nieuwe bewyzen voor de onbekwaamheid der Engelsche legeraan voerders. De weinige dagbladberichten omtrent het gebeurde by Boshof behelzeD weinig nieuws dan de bevestiging van het vermoeden, dat de zeventig omsingelden, groofcendeels vreemde lingen, oen aanzienlyke overmacht met een battery geschut tegenover zich hadden. Zy hielden den stryd vier uren lang vol. De Fransche kolonel De YiLlebois Hareuil, die daarby .zou zyn gesneuveld en in het leger der Verbondenen den generaalarang bekleedde, had vroeger het volgende manifest uitge vaardigd aan zyn landgenooten, die zich by de Boeren hebben aangesloten: „Aan de soldaten, die my als hun kameraad hebben gekend. Officieren, onderofficieren en manschappen, ik weet, dat ge my niet hebt vergeten en dat we elkander begrypen, en daarom doe ik een beroep op u. Er is hier over de Yaal een volk, dat men van zyn rechten, zyn eigendommen, zyn vryheid wil berooven om der wille van ettolyke kapita listen. Het bloed, dat door de aderen van dit volk stroomt, is voor een deel Fransch bloed. Daarom moet Frankryk dit volk krachtdadig helpen. „Gy zyt mannen, die, buiten de groote nationale plichten, zich door uw soldatenbloed gedrongen hebt gevoeld u te scharen onder de vlag van dit volk. Moge deze vlag geluk hebben 1 „Voor my zyt ge het volmaakte type van een troep, die aanvalt en van geen terug trekken weetl" De Fransche bladen bevatten lange artikelen over het sneuvelen van hun landgenoot, wiens heengaan diep betreurd wordt. Yan alle zyden ontving de te Parys wonende familie van den op het veld van eer gesneuvelden kolonel deelnemingen van rouwbeklag. De broeder van den kolonel, de vicomto De Yillebois Mareuil wien het bericht, dat per bulletin werd bekend gemaakt, werd medegedeeld, was zeer ge troffen. Hy wist wol, dat zyn broeder, door doel te nemen aan don stryd in Zuid-Afrika, zyn leven waagde, maar had toch gehoopt, dat hy ongedeerd uit den stryd zou terug koeren. De moeder van den kolonel en zyn dochter werden nog juist gewaarschuwd vóórdat zy de treurmare hoorden verkondigen door de couranten venters op straat, die luid keels het laatste nieuws don rolke verkondig den. De vicomte Do Villebois Mareuil had 's avonds nog geen tyding ontvangen van het sneuvelen van zyn broeder, noch van de TransvaaWnö regoering, noch van Engel sche zydo. Maar het bericht van hot ministerie van oorlog te Londen liet geen twyfel over. De laatste brief van den afgestorvene, door hom ontvangen, was van den 4den Februari. Eenige dagen later schreef hy aan zyn moeder. In het schryven aan den vicomte deelde da kolonel mede, dat hy een plan had opgemaakt om een aanval op Kimberley te doen. Hy omschreef zelfs het plan, dat zeer gewaagd wa6, maar dat hy zeker meende, dat slagen zou. Het was door den kryg6raad goedgekeurd. Het1 zou den vol genden morgen ten uitvoer worden gebracht, maar op het laats to oogenblik zag men er van af, omdat er te veel menschenlevens by zouden worden opgeofferd. Om de vier of vyf dagen schreof myn broeder, zoo vertelde de vicomte aan een der medewerkers van do „Figaro", een brief, maar wat is er geworden van deze bladzyden, thans zoo vol waarde voor my? Zy zyn ontegenzegiyk onderschept door de Engelsche postbeambten evenals myn brieven aan hem, die slechts nu en dan aankwamen. De vicomte was vast besloten het over schot niet te laten rusten op Engelsch grond gebied; hy schynt in zyn rouw er niet aan gedacht te hebben, dat de Yrystaat wol weer heroverd kan worden en in ieder geval nog niet geheel veroverd is. Hy was van plan over eenige dagen een vrijgeleide aan te vragen aan de Engelsche rogeering om te gaan zoeken naar de laatste rustplaats van zyn broeder, ten einde het stoffelyk overschot naar Frankryk te kunnen overbrengen. Do „Libre Parole" vertelt, dat generaal Négrier besloot naar Transvaal te gaan, zoo dra hy van den dood van den kolonel hóordo. Wat hy daar wil gaan doen, meldt het blad niet. Een berichtgever meldt, dat kolonel De Yillebois Mareuil twee kanonnen by zich had, die werden buitgemaakt. Daarvan is officiéél evenwel niets bekend. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Boshof meldt nog, dat de afdeeling Boeren onder De Yillebois Mareuil uit Kroonstad ge komen was. De Eogelschon maakten 60 paarden buit, en bagage. Boshof is nagenoeg verlaten, maar aan den overkant van de Vaal staan Boeren. Volgens een telegram van „Central News" uit Boshof is de „schitterend geslaagde" operatie tegen een zestig of zeventig Boeren onder De Yillebois Mareuil op don weg naar Jacob3dal volbracht door lord Methuen in eigen persoon aan hot hoofd van ongeveer 500 man en zes stukken geschut. Volgens dezen cor respondent zyn er onder do gevangenen eigen- lyke Boeren, Frauschen, Duitschers en Hol landers. Zoodra het sneuvelen van kolonel De Villo- bois Mareuil bekend geworden was, heeft zich dr. Hendrik Muller naar den Franschen gezant begeven en hem zyn diep leedwezen daarover uitgedrukt. Dit zal aan de nabe staanden worden overgebracht. Het wordt bevestigd, dat generaal Clements mot zyn troepen te Bloemfontein is aange komen. Op zyn tocht door de districten Philippolis, Fauresmith en Petrusburg heb ben zich 4000 „robellen" onderworpen. De hoofdmacht der Boeren wordt volgena „Laffan" ten zuiden van Bloemfontein concentreerd. Ongeveer 1300 Boeren-gevangonen zyn van het transportschip „City of Cambridge" naar de renbaan van Simonsstad overgebracht. Do gevangenon zagen er slecht verzorgd en zieky. lyk uit. Wederom is een typhusiyder ge. storven en er zyn nog een aantal hopeloozo gevallen onder de Boeren. De correspondent van de „Times of Natal* te Lorenso-Marquez, die reeds meermalen de aandacht heeft gevestigd op de zware kanonnen voor Transvaal, die onlangs over Portugeescb gebied zyn ingevoerd, en op de honderden ge- wapende vrywilh'gers, die over Delagoabaai wekelyks naar Transvaal gaan, heeft nu aan zyn blad het volgende geseind: „Een welbekende firma hier ter stede ont-' ving dezer dagen uit Pretoria een wteeel van meer dan 20,000 pd. st. op de schatkist. „Het is opmerkeiyk, hoe gemakkelijk het zware geschut voor Transvaal hier is door gevoerd. Wat zal het volk zeggen, als het do waarheid verneemt omtrent Delagoabaai?" De correspondent doelt hier op twaalf zware kanonnen, die nog onlangs in Fransche en Duitsche schepen voor Transvaal zyn aange voerd, voegt de Londensche „Times" hierbty. Hy vermeldt ook, dat maandelyke 500 vry. willigere voor Transvaal aankomen. By Woponer heeft een voorpostengevecht plaats gehad tusschen het garnizoen en da Boeren. De Boeren trokken terug met eea verlies van twee dooden. De Engelschen ver loren drie paarden, maar konden de zadols en de tuigen medenemen. De stelling der Engelschen te Wepener is hatve-cirkelvormig en strekt zich uit oyer een afstand van vier myien. Zy moet goed ver dedigbaar zyn zoowel tegen een aanval in het front als in den rug. De Boeren, die hun wapens hebben inge leverd, vragen dringend bescherming tegen de strooptochten van den vyand, die hun lotgenooten te Ladybrand en te Thabanchu zeer ruw heeft aangepakt, seint de corres pondent van de „Times". Weer een Engelse-ha leugen? De derde Britsche officier, die met kapite# Hald3ne en luitenant Le Mesurier uit Preton'i is ontsnapt, de luitenant Broekie van (KJ „Imperial Light Horse", is te Lorongo-Marquel aangekomen. Hy raakte z(jn metgezellen bC Elandsrivier kwyt en diende eenigen tyd de restauratie aan een der kleine «tationi onder een aangenomen naam. Op zekeren dag zag hy zyn kans schoon om met een trein mede te gaan en kwam zoo te Lorenzo- Marquez aan, evenals een insgelyfcs uit Pre-4 toria gevluchte sergeant-majoor van de be reden Natalsche vrywilligers. Uit Simonsstad wordt van 6 April geseind, dat de Boeren een wanhopige poging hebben gedaan om te ontsnappen. In de daarop ge volgde verwarring word een der krijgsge vangenen doodgeschoten en een ander zwaar gewond. Een voerman, die tccralilg iiTu\s' buurt was, kreeg een schot in het b6en. Dit bericht spreekt nog slechts van vyftien vermiste Boeren, alsmede, dat de ziekte ouder de gevangenen vermindert. Te Belfast worden toebereidselen, gemaakt om Sir George White foesteiyk te ontvangen, Waarschyniyk zal den dapperen verdediger van Lady smith een feestmaal worden aan; geboden. De cavalerie-brigade te Bloemfontein heeft onder kolonel Porter een verkenning gemaakt ten oosten van Leeuwkop en 6tiet daar op 150 Boeren. De brigade beschoot de Boeren met haar geschut, waarop dezen zieh ver; spreidden. De bereden infanterie by lord Roberts leger is samengevoegd tot één divisie onder bevel van kolonoi Jan Hamilton. De diyisia bestaat uit twee brigades: de Australische en Canadeesche troepen met een evenredig aantal geregelde troepen en do Zuid-Afrikaan sche vrijwilligers, eveneens met wat geregelde troepen. By Roberts' leger zyn nu ook aangekomen Lumsden's Horse, liet corps vry willige ruiter# van Ceylon. „Laffan" wyst er op, dat de Boeren klaar- biykeiyk al hun krachten inspannen om; Ladybraud en Thabanchu in hun bezit te houden. Het land om deze steden is bekend voor zyn rykdom aan graan, en dus van vee! waarde voor den vyand. Uit Pretoria wordt aan de „Daily Mail" geseind, dat kolonoi Plumers legertje vaul Ram at hl aba ma naar het noorden terugtrekt De Engelsche bladen bevatten nu briever van hun correspondenten over den tocht vaif lord Roberts naar Bloemfontein, dien zy al(l oen meesterstuk van strategie voorstellen Uit de verslagen van „Daily Telegraph" eii* „Times" is o. a. het volgende overgenomen! Bennet Burleigh, den lldon Maart uil Driefontein schryvonde, geeft verslag van het gevecht van 7 Maart by Osfontein. Vaü> 's ochtendc vroeg af heeft het geduurd en nu in den namiddag trokken do Boeren al vorder weg." En dan: „Ongeveer om vier uren zagen wy een hobbelendon boerenwagen, door muil ezels getrokkenEen Roode-Kruis-vlag sta* er boven uit en de kar werd zooveel mogelijk (door het kanonvuur) gespaard. Uit den wagen kwamen drie wezens in onze liniëndekking zoekende. Ik was er bij, toen zy naderden. Do een bloek te zyn luit.-kolonel prins Wasil Goerko, van het Russische leger. De anders was luitenant Thomson, uit Nederland, militail attaché by de Boeren, en een Duitsche op* passer van prins Goerko. Thomson droeg gewone kleeren cn hai een kenmerkenden band van een of andc" Nedorlandsche orde om den hals. Goerk droog de donkerblauwe uniform en de kromnl sabel van de Russische cavalerie. Het w een klein, donker en nog al driftig liocr 1 ongevoer veertig jaar. Hy beweerde dat xii

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2