De behandeling der suppletoir© justitie- bogrooting (f 30,000 als kosten voor inrichting van het paleis van wylen prins Frederik te 's-Gravonhage tot gerechtsgebouw) werd vordaagd. Verlof werd verleend tot interpellatie aan den heer Van Dedem over afschaffling van tollen en aan den heer Van K0I over de afwij zing van het gratie-verzoek Yoor mr. Troelstra. De Voorzitter heeft medegedeeld, dat in geen geval de Kamer vóór 1 Mei zal worden bij eengeroepen en het zyn voornemen is de zaken zóó te regelen, dat na Juni niet ver gaderd zal worden. .Na het reces zullen allereerst in behandeling komen do Boterwet en de wetten betrekkelijk de ouderlijke macht. De Kamer ging hierna uiteen* Suppletoire Justitie-begrooting, In een Nota ter beantwoording van het verslag verklaart de minister van justitie ten aanzien van de kostenraming voor de ver bouwing en inrichting voor rochtsgebouw en huis van bewaring van het aangekochte paleis in het Korte Voorhout te's-Gravenhage, dat specificatie dezer raming, bedragenderesp. f 140,000 (rechlsgebouw) en f 230,000 (huis van bewaring), niet mogelijk is zoolang het geheele bestek niet is opgemaakt, en daarover mot de Kamer van gedachton te wisselen niet gebruikelijk is. Mocht in de dagbladen zijn medegedeeld, dat de Rogeering nieuwe plannen in over weging heeft genomen, waarvan de uitvoering nog hooger uitgaven zou vorderen, dan zijn die berichten, zegt de Minister, zooals reeds door do leden, die daarvan gewaagden, werd vertrouwd, onjuist. Gemengd Nieuw»* Een ernstig ongeluk heeft gister avond om by halfzeven hier ter stede plaats gehad. Een knap, oppassend huisvader, D. Z. genaamd, als metselaar werkzaam aan de verbouwing der fabriek van vorduurzaamde levensmiddolen aan het Levendaal, werd do behulpzame hand gevraagd om een groote, zware bintlaag op te hyschcn. De man, niet aarzelondo, verliet zfln metselwerk, begaf zich op eon ander gedeelte van den steiger en ging aan het hijschen. Nadat de balk reeds eenige meters boven den grond was opgehaald, gleed het touw er af; de man verloor daardoor zijn ©venwicht, viel achterover op een plank en van daar met zfin hoofd op de straatsteenen ©n bleef bewusteloos liggen. Een paar zfiner kameraden, mot wie hy werkzaam was, spoedden zich om genees kundige hulp, en na verloop van eon halfuur was dr. Kruimel de eerste, die den gewonde verbond en vervolgens gelastte den patiönt naar het Academisch Ziekonhuis te ver voeren, waartoe de politio-brancard werd gebezigd. Do ongelukkige, van 31-jarigen loeftyd, had ©en bloedendo wond aan het achterhoofd be komen. Dr. Kruimel constateerde bovendien een lichte hersenschudding. Toon Z. door den schok zyn evenwicht verloor, was hij geplaatst op een stelling •ongeveer vior meter boven den beganen grond. De strop was vermoedelijk van den opge- heschen wordenden balk losgeschoten door de natheid van touw en balk. De toestand van den man was hedenmorgen nog zeor zorgelijk en hy was nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. Gistermiddag te 0 n g 0 v e er d r i e «ren had de timmerman J. B. het ongeluk, torwiJl by op een met honton delen geladen schuit in don Nieuwen Rfin varende was, met zijn linkervoet tusschen de lading te gerakeD, waardoor het lichaamsdeel gekneusd werd. Do man is, na eerst by den apotheker den heer R. te zyn binnengedragen, per wagen huiswaarts gebracht. De Haagscho rechtbank veroor deelde gisteren den koopman, die zich schuldig maakte aan oplichting en diefstal ten nadeele van een weduwe te Delft (bedrog met een Servisch lot, waarop een prfis zou gevallen zijn), tot drie maanden gevangenisstraf; en den jongen, die op de trambaan van de Westlandsche stoomtram op den Loosduinschen weg oen paal dwars over do rails legde, waardoor gevaar ontstond, tot een maand. In een onbewoond huls In de Do-GiJn-straat, te 's-Gravenhage, had eenvry hevige gasontploffing plaats. Tweeloodgietors, bezig met het herstellen van een lek in de gasleidiüg, waren blfikbaar met brandende lucifers te dicht by het lok gekomen. Geen ruit in het geheole huis bleef heel, torwyi een groot gat in het dak werd geslagen. Beide mannen liepen verwondingen op. Te 's-Gravonhage is in den afge- loopen nacht op straat iemand door een onbekenden man ernstig met een mes aan do hand verwond. Nadat do dador aan het politiecommissariaat aan de Nieuwe Haven was gebracht, kwam zich aldaar een vrouw beklagen, dat bedoelde man ook haar mis handeld en haar kleederen stuk gesneden had. De matroos H. Beurs, van de koninklijke Nederlandsche marine, die in 1896 van het stoomschip „Koningin Emma" to Kaapstad deserteerde, is na een viorjarig vor- biyf in den Oranje-Yrystaat teruggekeerd, en heeft zich te Arnhem ter beschikking van den garnizoons-commandant gesteld, van waar hy zal worden overgebracht naar Nieuwediep. Onder voorwendsel in Den Bosch ©en match te gaan bijwonen, vertrokken Zondagmorgen twee schooljongens uit Ny- megen por spoor naar Antwerpen, met plannen voor Transvaal. Tot heden zyn de avonturiers nog niet boven water. Do Amsterdam8che rechtbank veroordeelde gisteren den kruier, die een uit Indiö teruggekeerd militair in eon bierhuis op het Oudekerkplein in gezelschap van vrouwen van zyn gold beroofde, tot gevan genisstraf voor den tyd van 3 jaren en 6 maanden. Naar do „Meppol or Ot." mededeelt, heeft de dader van den moordaanslag op den 21-jarigen Roelof Hartsuiker, te Steenwyk, Jan O., te Meppol, bekend met eon „kleino kloeze" Hartsuiker te hebben verwond. Hy had in bedoelde steeg de wacht gehouden, om op verzoek van een zyner vrienden twee jongens uit Steenwyk, die daar moesten passeeren, te ^betrekken". Hp had Hartsuiker voor ©en der twee aangezien, waarop hy hem aangegrepen en den noodlottlgen steek had toegebracht; daarop was hy Daar huls ge vlucht en had zich ter ruste begeven. Ooster hof, vroeger te Wannoperveen woonachtig, is gehuwd en vader van twee kinderen; hy is 32 jaar oud en werkzaam in een blauw- ververy. De moordenaar is, onder toeloop van oen groote volksmenigte, naar het huis van zyn slachtoffer gevoerd om met dezen geconfron teerd te worden. De zwaar gewonde, die op dat oogenblik holder van geest was, scheen hem te herkennen; het spreken was hom echter ten strengste verboden. De aan H. toegebrachte wond is 3 cM. lang en oven diep. Het mos drong tusschen de 6de en 6de rib door en doorsneed de linker- long. De toestand van den ongolukkige is hopeloos. De dader werd naar Assen overgebracht, om daar ter beschikking te worden gesteld van den officier van justitie. Een groote volkshoop vergezelde hem op zyn tocht naar het station. Te Edinburg is een groote distilleerdory, waar 50,000 kisten met whiskey opgeslagen waren, geheel door brand vornield. De schade wordt op 600,000 gulden geraamd. Een zeer belangrijke diefstal ie te Liverpool gepleegd in het Adelphi-Hotol ten radeole van de prinsos van Leiningen. Deze logeerde aldaar en, Vrydagavond in haar kamers teruggekeerd, vond zy haar juweelen kistje opengebroken en beroofd van den op 60,000 gulden ge6chatien inhoud. De diefstal werd tot Woensdag geheim ge houden, maar de politie vond in die dagen geen enkel spoor der dieven en maakte het gebourdo daarna bekend onder uitloving van 1200 gulden belooning voor don ontdekken. De beruchte bandiet Giovanni Rat, die in de maand December met dolk steken den burgemeester van Mazze Canaveeo, op Sicilië, Carlo de Cuccollo, doodde, en die sedert aan allo nasporingen ontsnapte, is, volgens oen bericht uit Catania, thans gedood in eon gevecht met de carabinieri, die hoaa aanhoudend vervolgden, en wier yver was aangespoord door oen belooning van 1006 lire, die op zyn hoofd was uitgeloofd. Het volk juichte de soldaten toe, toen zy den gevaarleken misdadiger hadden gedood. Een ernstige ontploffing vond plaats op de Theems, midden in Londen. Een man werd daarby gedood en tweo zwaar verwond. Twaalf jongelui hadden n.l. een stoombarkas gehuurd, om de roei weds tiy den der beide universiteiten Cambridge en Oxford by te woneD. Zy waren juist geland en hadden het vaartuig verlaten, toen de stoom ketel ontplofte en wel mot zoo'n geweld, dat do boot als stof uit elkaar vloog en in een oogonblik verdwenen was. Slechts de schoor steen stak nog even op do rivier boven het water uit. Tydens de ontploffing bevonden zich nog drie personen aan boord van het vaartuig. Twee daarvan konden zwaar ver wond opgevischt worden; de derde is nog niet gevonden. Een vreeseiyk drama is er afge speeld to Hcssleholm, in Zwoden. Een onder- wfizer aldaar, Bergetrand geheeten, heeft zich met zeven van zyD negen kindoren vergiftigd door middel van Pruisisch zuur. Do vader en vier kinderen zyn reeds overleden. Men zegt, dat Bergstrand tot deze wanhopigo-daad is overgegaan, omdat in het beheer van een Bank, waarvan hy secretaris was, onregel matigheden waren ontdekt. Ter Gedachtenis aau P. J. JTonhcri. In leven Commandant Generaal der Zuid- AJrikaansche Republiek. Ongotwyfeld zullen volen onzer landgonooten zich gedrongen gevoelen, mede te workon tot bet brengen eener biyvonde hulde aan den wak keren man, die, niettegenstaande zfin betrekke- ïyk hoogen loeftyd, maandon lang, dag en nacht, zyn beste krachten gaf voor het behoud der onafhankelijkheid van zyn vaderland en ten gevolge der daarby doorgestane oilende on vermoeienissen zyn kostbaar leven liet. De ODdergeteekenden, voor oon doel zyn per8Qoniyke vrienden, allen vol waardoering voor zyn buitengewone gaven, vonden vry- heid zich te vereenigen tot een Commissie voor het ontvangen van bydragen. Zy meenen, dat aan die hulde een vorm k3n worden gogeven, waarby men stellig niet in conflict kan komen met plannen in het vaderland van den overledene. Onder voorwaardo, dat het later een eere plaats kryge in een openbaar gebouw, wen- schen zy aan mevrouw de weduwe Joubert hot eenig bestaande geschilderd portret van haar betreurden echtgenoot aan te bieden. Algemeen bekend is, dat dit portret, van de hand onzer begaafde laiulgenoote moj. Thorèse Schwartze, ook als kunst work ons vaderland waardig zal vertegenwoordigen. De ondergoteekenden vertrouwen door ruime bydragen in staat te worden gesteld om het do beste bestemming te doen bereiken, die er huns inziens aan kan worden gegeven. Met het ontvangen en te gelegener tyd ver antwoorden dor bydragen belasten zich do ondergeteekenden, met name de Penning meester der Commissie, mr. G. Vissering, aan zyn adres Keizersgracht 160, Amsterdam. Jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, te Groningen. Jbr. mr. F. Boelaerts van Blokland, te '6-Gra- venhage. J. Drost-, te Rotterdam. Prof. mr. S. J. Fockema Andreae, te Leiden. O. Kamerlingh Onnes, te Amsterdam Prof. dr. H. Kern, te LeideD. D. Laan, te Wormerveer. G. Mosdag Jaczn., te Groningen. G. A. A. Middelberg, te Baarn. G. L. W. Peters, te Rotterdam. A. S. Van Reesema, te Rotterdan^1 J. H. Rovers, te Amsterdam. D. H. Schmüll, te Amsterdam. Mr. H. Verkouteren, te Amsterdam J. S. Vermae8, te Leeuwarden. Mr. G. Vissering, te Amsterdam. A Ju Woföiser, te Amsterdam. Sempre Crescendo- Al heeft „Sempre'* van zyn armenconcert niet bepaald oen eereavond voor zyn directeur gemaakt, de fanfares, waarmede Mann by zyn optreden word verwelkomd, alsmedo de krans, die aan zyn lessenaar hing, getuigden toch van het verlangen den leidsman te huldigen by gelegonheid van zyn koperen feest, tevens het feest van jong-„Sempre" zelf. Na een roemryk bestaan van vijftig jaren bad het oude „Sempre" den 6tryd om het bestaan moeten opgeven. Toen groote beroeps orkesten nog niot bestonden of althans Loiden niet geregeld bezochten, was een invitatie- of een armenconcert van „Sempre" een muzikale gebeurtenis van beteekems. De menigte heeren concerten, waar men gezollig zat onder een glaasjo bier on een Goudscho pyp, worden behalve door Lcidsche muziok-minnaars door ongeveor het halve studentencorps geregeld bezocht. Zelfs op den avond van een kroog- jool, zoo vertelde de oud-directeur, wylen de hoer Wotrens my oons, kou men alleen na de pauze bemerken, dat hot in de zaal wat was opgedund, maar vóór de pauze kwam toch iedereen op „Sempre". Het publiek raakte echter meer on meer verwend on dientengevolge daalde „Sempre" in de schatting, maar ook by de studenten zeiven bestond de ware animo niet meer. Niet alleen haddon de luisterenden onder hen ontdekt, dat zy beter muziek voor minder geld konden hooren en trokken daaruit de perverse slotsom, dat zy even goed voor „Sempre" konden bedankenmaar het scheen wel dat de lust om mee te spelon ook afnemende was, dat er oen muzikale achtoruitgang was ingetreden. Emdelyk toen het zoo gok liep, dat Wetrens op do uitvoering alleen werd gelaten mot de huurlingen plus anderhalvon student, terwyl zelfs do werkende leden met linten om den 110k teokonen van hoogwaardighoidsbckleeder in het L. S. C. in de zaal gingen zitten, toen verdroot het den directeur langer zyn moeite te geven aan een verloren zaak, en bedankte. Groote schrik, juist mot het 50-jarig bestaan op til, en om het publiek te toonen, dat er wel dogelyk studenten meespeelden, werd bosloton, dat allo studenton zouden staan eu de musici zouden zitten. Al was ik toen pas tien jaar, ik herinner my deze mallo vertoo- ning met die populieren hier en daar opryzend tusschen het kreupelhout nog levendig; even eons dat Joh. Smit by die gelegenheid voor de eerste maal hier optrad. Het mocht echter niet moer baten: het loven was er uit on kwam er niet weer in en na het gouden jubileum ging „Sempre" ter ruste. Het was in 1887, dat eenige studenten de hoofden by elkander staken om te overleggen, hoe het mogelijk zou zyn „Sompro", een dor „roemvolle instellingen der Academie", zooals Klikspaan bot gezelschap heeft betiteld, weer te doen herlovon. Al slaagden zy er in hot gezelschap weder "op een gezonde financiöele basis to brengen, al vond hun voorstel weer klank by musiceerende corpsbrosders, van do geheole zaak zou waarschynljjk niets zyn gekomen, ware Gottfried Mann er niet ge weest. Van het oogenblik echter af, dat hy zich mede voor do zaak spande en zfin veel zijdige talenten ter beschikking van de stu denton steldo, van dit oogenblik af was het succes verzekord en kon „Sempre" do afge broken reeks concerten weder opnemen. Gedurende de twaalf en een half jaar, dat „S. C." thans weder aan het werk is geweest, heeft liet zich weder opgewerkt tot do meest be- teekenondo openbare vereeniging in het L. S.-C. Wel i3 waar heeft het zyn oude positie niet heroverd en zal het die ook nimmer meer veroveren, omdat het nu eenmaal niet op kan roeien tegen do zeer volmaakte orkesten, die men tegenwoordig te kust en te keur kan hooren (als het eens waar wasl); wel is waar is bet een bedroevend verschynsel, dat „S. C." zyn oude populariteit in het corps niet herwonnen heeft waar men 300 stu denten in do zaal moest zien, telt men er gewoonlyk 30 -, maar wellicht is daarom juist het nog wel zoo verdiensteiyk, dat „S. C." zoo jaar in jaar uit concerten weet te geven, zyn schoon verleden zoo volkomen waardig. Dat er aan een „Sompre"-concert wel eens wat hapert, is een waarheid als een koe, maar dit Decmt niet weg, dat „S. C." heel wat genot heeft verschaft, heel wat moois heeft uitgevoerd, wat anders een gosloten boek zou zyn gebleven, en door zyn goeden neus by de keuze van solisten (Bauer en Serrato zyn 0. a. door „S. C." te Lelden geïntroduceerd) ons hoelwat te bewonderen heeft gogeven. Ik geloof dan ook, dat ik my don tolk maak van geheel het concertbezoekend publiek, wanneer ik „S. O." geluk wensch met het volbrengen van een tydperk van zoo grooten bloei, en wanneer ik do hoop uitspreek, dat hot „S. C." nog jaren lang gegeven moge zyn evon krachtig als te voren by te dragen tot een opgewekt muzikaal leven te Loiden In het algemeen en onder Leidscho studenten in hot byzonder. Dan mag ik echter ook niet verzuimen een woord van dank te richten tot den heer Mann, aan wiens geduld en algeheels toowyding „S. C." zoo ontzagiyk veel te danken heeft. Ook hy zal zeker met voldoening kunnen terugzien op het tydperk, dat achter hom ligt. Zooals by de gelegenheid j>aste, werd het concert gisteravond geopend met een vier jaren oude compositie van Mann, de derde Suite voor orkest. Do beide middelste deelen war on vroeger reeds eenmaal uitgevoerd, maar het eerste on laatste deel waren voor Leiden nieuw. Ofschoon dit werk niot op alle plaatsen even welgeslaagd mag heeton zoo komt my byv. hot begin van het 2de deel wat banaal voor toch bevat het te veel schoons om niet dankbaar te zyQ voor de kennismaking. Vooral hot 1ste deel kwam my voor in hooge mate belangwekkend te zyn. Indien ik „Les Erinnyes" van Massenet liever niet op het programma had gezien, dan is dit niet uit gebrek aan waardeering voor het werk zelf. Alleen naast Mann's Suite is het een tweede werk van dezelfde soort en daarby van een lengte, die doet vermoeien. Van de oprichting in 1831 tot 1857 was Klaas "Wetrens (N. J.) directeur; na zyn vertrok naar de Kaap volgüe hem op zijn jongere broeder Janus (A. J.), die in 1880 bedankte, in het laatste jeer (1881) dirigeerde de hoer Boers, uit Delft. Aan het begin van den avond zou dit werk zonder twyfel succes hebben gehadnu echter zullen de reeds niet meer frissche toehoorders het uit zes lange deelen bestaande work met zyn oorverdoovend slot maar half hebben genoten. De beide andere werken, die het orkest ten gehoore bracht, zyn, als ik my wel herinner ook gespeeld by gelegenheid van liet eerste concert na de rustperiode. Toen speelde Couvóe den viool-solo in het „Prélude du Lféluge" en Leonides Van Praag den violoncol-solo in de Serenade van Volkmann. Aan dezen laatsten kunstenaar deed de hoor Himpe my gisteren levendig donken: datzelfde weeke, zangerige spel, dat door en door muzikale in de voor dracht. Ook den lieer Elias komt een warm woord van lof toe voor zyn viool-spel. De wet der anciënniteit schynt nu eenmaal mede te brengen, dat niet de beste, maar do oudst© violist de concertmoesterplaats inneemt. Nu het geluk echter eens heeft gewild, dat de oudste tevens de beste is, nu is hiervan dankbaar gebruik gemaakt. De hoofdsolist was intusschen de lieer Arthur van Eweyk, uit Berlijn, een voor my onbekende grootheid, maar ongetwyfeld een grootheid, Hy bozit een zeldzaam heldere, klankrijke en aangenaam klinkende bariton- stem en heeft daarmede een aria uit „Hans Heiling" en eon paar liederen gezongen op een wyze, die bewondering afdwingt. De be kende ballado „Archibald Douglas", met piano begeleiding bedoeld verscheen in een geheel ander licht, nu er gebruik werd gemaakt van Hugo Kaun's rijke instrumentatie, een byzonder welgeslaagde. Waar de instrumentatie in alle drie werken, die do heer Van Eweyk heeft voorgedragen, een zware is, is er alles aan een fijne begeleiding gelegen. Hieraan heeft „S. C." zich echter als gewoonlyk weer niot schuldig gemaakt, maar ik moet er bij zeggen, dat het euvel, zoowel aan de Utrochtsche blazers als aan do Leldsche strykers lag. De heer Van Eweyk werd als al zfin voorgangers weer op onzinnige wyze met een krans nagezeten. Ik kan maar niet begrypen, welk een kunst er aan is met zulk een voorwerp op tyd tor plaatse te zyn. Dat iemand iets aan „S. C." ten geschenke geeft, is prettig voor „S. O." en verdient zeker vermelding in notulen en jaar verslag, maar wat ter wereld kan dit nu toch liet publiek schelen? Ziehier een vraag, die het bestuur waarschyniyk zelf niet beant woorden kanl p. G. INGEZONDEN. Geachte RedactieJ Ik roken op uw bekende welwillendheid als ik u vriendoiyk plaatsing vraag voor het onderstaande. Evenals vorige jaren ontvingen wy ook thans weder eenigo boeken ten geschenke voor de bibliotheek van het Wykgebouw „Geloof, Hoop, Liefde". "Wy hebben, als stoeds, dezo boeken met dankbaarheid aanvaard. De lust tot lozen neemt gestadig toe; daar mede de uitbreiding van onze bibliotheek ge lijken tred te doen houden is ons doel. Wel licht zyn onder onze stadgenooten, die ons daarin kunnen helpen, door boeken, die ze met de schoonmaak mogeiyk toch zouden opruimen, aan onze bibliotheek af te staan. Jongens- en meisjesboeken, goede romans, populaire tydschrifton, vryzinnig godsd. lectuur, ziedaar vooral onze gading. Ondergeteekendo is gaarne bereid na kennis geving de boeken te laten afhalen. K. Sijtsma. Leiden (Zijlsingel 40), 6 April 1900. RECLAMES, a 40 Cents per regel. „Henneberg-Zijde", slechts echt, wanneer direct van my af komstig. Zwart, wit on gekleurd van 45 Cents tot 11.10 p. Meter. Aan iedereen franco en vry van invoorrechten in huis. Monsters omgaand. G. MENNEBERG, Zydenfa- brikant (K. u. K. Hofl.), Ztkricli. 3034 7 Dc aaiiHlog op den Prins van Wales to Brussel wekt natuuriyk veel opspraak. Zooals altyd by zulke gelegenheden wy ken omtrent de byzonderhoden de berichten van elkander af. Volgens den een zat de Prins reeds in zyn wagon, volgens don ander wilde hy juist instappen, toen de daad ge pleegd werd. De opgaven omtrent den leef- tyd des daders wisselen van vyftien tot twin tig jaar. Naar het schynt sloeg de stationschef, Crocius, den jongeling op den arm, zoodat het doel gemist werd, en nam die heer zelf den moordenaar in hechtenis. De „PetitBleu" geeft een prentje, waarop men den dader onverlet op den Prins ziet schieten in het rytuig. Laatstgenoemde reisde met zyn gemalin, twee secretarissen en een hofdame. Volgens de „Petit Bleu" zyn twee schoten gelosten wilde Sipido voor de derde maal schieten, toen de stationschef op hem toesprong. Een menigte menschon stroomden toe en zouden den dader hardhandig hebben aangetast, zoo de politie hom niet beschermd had. De dader heeft een middelmatige lengte, een intelligent uiteriyk en is zeor beslist in zyn wyze waarop hy zich uitdrukt. De eerste kogel ging door het vensterglas van het portior van den wagon en drong een eind ln het kussen achter het hoofd des Prinsen, doch raakten deze niet. De tweede kogel werd ln zyn vaart gestuit en bleet in don loop van het vuurwapen zitten. De stationschef "liet terstond den trein stop pon, om to onderzoeken of de Prins ook getroffen was geworden. Deze was uitermate kalm en vroeg direct of de dader gevat was geworden. Toen men hem hierop bevestigend antwoordde, sprak de Prins: „Arme dwaas 1" De Prins schynt bepaald gevraagd te bobben of de revolver geladen was; toen mon hem zeide van ja, glimlachte hy en 6prak de hoop uit dat men den dader niet te streng behandelen zou. Daarna gaf hy zelf last te vertrekken. Sipido word in het bureel van den stations chef gebracht, alwaar een voorloopig verhoor plaats vond. De procureur der regeering was woldra ter plaatse. De dader gaf met een ongekende kalmte als reden op dat hy de wereld had willen verlossen van een der voornaamste bewerkers vanden_ Transvaal- schen oorlog. Vervolgons werd hy naar het commissariaat goloid in do rue des Croissades. In Brussel heerscht groote ontroering door dit voorval. Sipido moet later nogmaals verklaard hebben dat hU den Prins wilde d»oden „oindat hy in Zuid-Afrika duizenden van liet loven deed berooven", niet als anderen zeggen, omdat hy anarchist was. Vreemd is het dat hy den aanslag niet pleegdo toon de Prins zonder eenigo bewaking wel een kwartier lang op hot perron heen eu weer wandelde. Alle be richten stemmen hierin overeen dat do jonge ling niet het minste berouw toont van zyn daad. Hy had de in ons vorig nummer vermelde byeenkomst in den Vlaamschon schouwburg Dinsdag bijgewoond en is volgens zyn ouders een voorbeeldige, werkzame, bravo knaap. Die ouders zyn ln België geboren, maar do overgrootvader was een Spanjaard. Indien de jongen werkelijk pas vyftien jaren is (de „Petit Bleu" zegt dat hy den 24sten Docomber 1884 geboien is) dan kan hy volgens de Belgische wet aileon in eon verboterhuis worden geplaatst. Hy had om de daad te bedryven zyn best© kleederen aangetrokken en zyn vader dit 1 verklaard met te zoggen, dat hy om een be- trekking ging solliciteeren. Nadat de misdadiger by de worsteling met den chef en een conducteur zyn wapen had weggegooid, werd dit door een student opge raapt. Eon agent van politie, die terstond argwaan kreeg door deze handeling, vatte dozen jongen man, M. Van Mol, uit Contick, aan en bracht hem niettegenstaande hy zyn onschuld bleef bekennen naar het bureel van den stationschef. Daar bevond zich reeds de workeiyke dader, zoodat na weinige oogen- blikken do heer Van Mol zyn vryheid terug bekwam. De Belgische bladen keuren natuuriyk den aanslag scherp af, opmerkende dat men het land voor zoo krankzinnig bedrfif niet aan sprakelijk stellen kan. Koning Leopold, die te "Wiesbaden was om z(jn oogarts te raadplegen, heeft den Prins in een telegram zyn leedwezen betuigd en d© Belgische minister van buitenlandsche zaken heeft den Engelschen gezant te Brussel een bezoek gebracht. Er wordt algemeen beweerd, dat Sipido mede plichtigen gehad heeft. Op het perron reeds waren hem een paar knapen te hulp gekomen om zyn arrestatie te verhinderen; de stu dent, die den stationschef hielp, word daarbil gekwetst. In de Belgische Kamer van Afgevaardigden werd gisteren door den waarnemenden voorzitter Snoy, den minister van buitenlandsche zaken D© Fayereau 6n den afgevaardigde Woeste namens de rochterzyde, met kracht geprotesteerd tegen den verfooiiyken aanslag op don Prins van Wales. De socialistische afgevaardigde Van der Velde en de progressist Lorand, die zich overigens goheel aansloten by de afkeuring van den aanslag, protesteerden krachtig tegen don afschuwoiyken en schandolyken oorlog, dien Engeland tegen eon vry volk voert. Het socialistische lid Furnémont riep„Leve do Boeren!" Het debat werd hoe langer zoo heftiger. Sprekers van de linkerzyde en de socialisten gingen voort aan Engeland den vorschrikkelij- ken Zuid-Afrikaanschen oorlog te verwijten. De minister van buitenlandsche zaken D© Favereau protesteerde tegen de houding der linkerzyde. De heer Van der Velde kwam togen de aantyging van den heer Woeste op, dat zyn woorden op de meeting van Dinsdag tot den aanslag gedreven zouden hebben. Do heer Woeste antwoordde, dat de ver- antwoordoiykhoid zal rusten op degenen, di© haar op den hals hebben gehaald. De president verklaardo daarop het incident gesloten. De Londensche bladen knoopen aan den aanslag hoofdartikelen vast, waarin zy over het geheel erkennen dat hot Belgische volk met aansprakeiyk is voor do euveldaad van een verbijsterd jongmensch. Toch laten de voornaamste bladen niot na te betoogen dat zulk een anarchistische aanslag het natuuriyke gevolg is van de verbittering die sedert lang in België heerscht tegen de Engelschen, waarby de „Times" in 't byzonder opmerkt dat Leyds do aanstoker daarvan is. Het blad geeft den hoog9t geplaatsten Engel schen den wenk dat zy wellicht voorzichtiger zouden handelen, on tevens meer in over eenstemming met hun waardigheid, als z(j zich voortaan niet blootstelden aan dergelyke gebeurlijkheden. Do „Daily News" verwijt den Belgen hun ondank jegens hot geboorteland van Palmer8ton en Grey, die België hebben vrygemaakt. Tegenover den aanval, dien Lord George Hamilton tegen dr. Leyds met zyn „leugen- fabriek te Brussel" en de vasteJandscke pers als medeplichtig aan den aanslag op den prins van Wales gericht heeft, schrytt de „Berli ner Neueste Nachrichten" verontwaardigd „Is het reeds een man van hoogen maat- schappelyken rang onwaardig om op do eerst© korte berichten, die over den bedrijver van de daad geen voldoend uitsluitsel gaven, met zoo niet te qualificeeren aanvallen op den vertegenwoordiger van oen anderen staat te antwoorden, de lichtzinnigheid van de Engel- sche bladen die de vastelandsche pers ver- antwoordeiyk stellen, is vooral te grooter, nu de telegraaf ze overvloedig ingelicht had. De leugenfabriek te Londen wordt in elk geval met krachtiger middelen gedreven." Academieuieuws. Leiden: Heden zyn alhier bevorderdtot doctor in de klassieke letteren de heer J. G. Van Pesch, geboren te Breda na verdediging van oen academisch proefschrift, getiteld: „De Procli Fontibus. Dissertatio ad historiam matheseos graecao pertinens", en tot doctor in de rechtswetenschap na het verdedigen van „Stellingen", do heer F. C. Koch, geboren te Rotterdam. Geslaagd is voor het candidaats-examen in de rechten de heer J. E. Prager. Bevorderd is tot arts de heer W. A. Borger en geslaagd voor het arts-examen eerste gedeelte de heer P. R. Campert. Groningen. Bevorderd is tot arts de heer N. Ypma, docts., geb. te Franeker.^j

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2