PERSOVERZICHT. tu JCCD ■-'^Vl3S?JX.'S-±.lL!-LSiK?3rSi!:TXV&mWiWtr: r 'IUMPi' Ceiuaaffd Kieaw* Gistermiddag wilde s ioh zekere P. G. J. \Y. I. by een barbier in de Janvossen- steeg laten knippon, doch vond don winkel onbeheerd, daar de barbier even weg was om buiton klanten te bodienen. Hot oogenblik, dat lid alleon in dien winkel was, maakte by zich ten nutte om zich eon tweetal scheermessen toe te eigenen, welke op oen tafel lagon. Toen de vrouw des huizos naar voren kwam, ging bedoelde man heen, zeggende 1 torug te komen wanneer de baas thuis was. Daar de vrouw kort daarop de messen ver- miste en niemand anders in den winkol was i geweest, viol de verdenking op hem, doch do man was niec moer te zien, waarop do politie in den arm werd genomen. Het gelukte deze nog denzelfden middag den dief te arrestoeren en ook do beide messen by een andoren barbier in beslag te nemen, alwaar zy voor 0.30 waren verkocht. Tegen don dief wordt proces-verbaal opge maakt. Hedennacht to ongeveer kwart voor twecön werd brand ontdekt by den bloemist K., in do Bloemistenlaan, en wol in een broeikas. Daar het brandje onmiddoliyk is opgemerkt, kon hot in zy'n begin wordon gestuit, waartoe eenige agenten van politie eon paar emmers water bezigden. Do aan gerichte schade is dan ook gering en wordt door assurantie gedekt, i O o k t o 's - G ra v e n h a g e heeft zieh een aantal dames vereenigd tot hot vervaar digen of in-outvangst-nomen van bouffantes ter verstrekking «aan de Boeren. Wy ontvingen uit Haarlemmermeer het volgende landbouw bericht: Het is nu April, maar do lento wil nog niet komen. Gedurig zien we sneeuwvlokken als de zegeteokonen van den winter. In 'do eorsto helft van Maart heeft de boer nogal met do voorjaar s werkzaamheden kunnen opschioten. Do akkers voor boonen en erwten zyn bezaaid, ook do zomergerst en do havor zyn voor oen belangrijk deol in den grond. De wintorgewasson ovor het algemeen hebben niettogensiaando den zachten winter nogal geleden. Yole tarwevolden moeten opnieuw bezaaid worden, nu met zomor- gowassen. Hu is dat op zichzelf niet meer zoo'n groot verlies als voorheen, toen do tarwo veol duurder was, daar do zomergewassen naar 'evenredigheid niot zooveel in prjjs verloren. De roggo, die meer in de koude streken to huis is, heoft zich boter gehouden dan do tarwe, terwyi de echte Zeeuwscho tarwe ook boter den winter trotseert dan do velo nieuwe gekweekte Engelsche variëteiten. Ook de niouwo klavervelden zyn over hot algemeen zoo slecht van planten voorzien, dat do ploeg vele reeds hoeft omgolegd of er voor gereedstaat. Het jonge grasland ziet or op veloplaatson Teel beter uit. Met het loggen dor vrooge aardappelen is men gereed; nu volgen do latero soorten. Van do teelt van byzondere gewassen op het bouwland verneemt men weinig. Alleen neomt de bouw van suikerbieten toe; ook wordon cr goheolo bunders spinazie gezaaid, vrat speciaal voor do zaadtoelt geschiedt. De teelt van vlas, kanariezaad, koolzaad en maan-zaad behoort byna tot de uitzonderingen. Alleen het handelsgewas, de karwybehoudt nog niet tegenstaande do rups, haar plaats. Voor hot jaar 1900 zal het zyn: laat gras, laat groonte en aardappelen. In den tuin is ook alles laat, alleen de vruchtboomon ver- toonen trota do sneeuwvlokken weer op tyd hun velo bloesemknoppen. Op do Veetentoonstelling te Botterdam zijn gisteren o. a. do volgende bekroningen toegekend: Voor den fijnsten en zwaarsten os, uit sluitend met hard voedor gemest, onver schillig van welken leeftyd: 2do pr. W. Topsvoort te Aalsmeer. By de melkkoeien, die in 1900 gekalfd hebben, is v. d. Dring, te Oudshoorn, naar gewoonte weer mot lsten en 2denprysgaan etrykon voor zyn prachtige dieren. De in zending was niot groot. Voor de boste melkschot, gekalfd hebbende in 1900 (geboren in 1897): 2de pr. A. C. v. d. Akker, te Hazerswoude. Voor de besto kalfdragende koe, minstens 7 maanden drachtig: 3de pr. J. W. Klant, te Alfen aan den llyn. Voor do beste kalfdragende vaars, minstens 7 maanden drachtig (geb. in 1898): 3do pr. J. W. Klant, te Alfen aan den Ryn. Voor het beste pink-kuiskalf, (geb. in 1899): 2de pr. J. W. Klant te Alfen aan den Byn. Voor den besten rystier, (geboren 1898): ,1ste prys Jobs. Schouten, te Alfen aan den Byn; 2de pr. A. C. Yan den Akker, te Hazors- wonde. Voor de zes fijnste en zwaarste éénjarige weide-schapen, onverschillig van welk ras: 8de pr. A. C. v. d. Akker, te Hazerswoude ean den Ryn. Merriepaarden (geboren in 1896): 2de pr. J. Vollobregt Cz., to Zegwaard. Merrie- en ruinpaarden (geboren in 1894 of 18951: 2do pr. Ph. v. d. Breggen, te Waddings veen; Sdo pr. H. v. d. Mast, te Bleiswyk; 4de pr. Ph. v. d. Breggen, te Waddingsveen. Mot betrekking tot het lossen van revolverschoten Maandagavond te 's-Gra- venhage, verneemt men nader dat dit ge schiedde door don tapper W. in diens biorhuis aan de Veenkade. Deze loste eenige schoten op een bezoeker, die geld bij zich droeg, doch niot zou hebben willen betalen. De bezoeker werd aan het hoofd en het linker-dybeen verwond en op last van den arts dr. Bense per raderbaar naar het Ziekenhuis vervoord. Aldaar is ge constateerd dat do verwondingen nietlevens- gevaarlyk zyn. Do kastelein beweert uit zelfverdediging to hebben gehandeld, omdat hy met een mos bedreigd werd. Naar het politiebureel over gebracht, werd hy kort daarna weder in vryheid gesteld. Te Alfen heeft men aan oen kind de voornamen van Piet Cronjó gegovon. Ter secretarie had men daarentegen geen bezwaar en schreef deze namen in de registers in. Eöe paar dagen later echter werd vanwege de secretarie den vader beduid, dat dit niet kon en een en ander abusievelijk geschied was, om roden Oronjé geen erkende voornaam was. De vader was niot voor verandoring te vinden, zoodat nog moet worden uitgemaakt of deze naam gehandhaafd kan blijven. Voor de rechtbank te Rotterdam was gisteren niet vorschenon J. W. G., 18 jaren, liedjeszanger te Rotterdam. Een aan P. J. Slavenburg to Schiedam toebehoorenden hond, die met hem was medegeloopen, had hy te Leiden ten eigen bate verkocht. Wegens verduistering werd vier maanden gevangenis straf geëischt. Sedert oenigen tyd bevond zich in preventieve hechtenis in de gevangenis te Breda de 20-jarige E. H., verdacht van brand stichting. Hy heeft thans bekend, dat hy de hofsteden van gebrs. cn J. Van der Heyden, onder Oud- en Nieuw-GasteJ, in brand heeft gesteken. Onlangs werden een paar bel- hamels by opstootjes te Appeltern door de rechtbank tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Dit heeft ten gevolgo gehad, dat uit wraakneming by den veldwachter in het naburige Maasbommel alle ruiten zijn ingegooid. Te Agen (Frankrijk) is een loeraar in do wiskunde Lomée mot zyn vrouw door kolendamp van oen kachel gestikt. Te Rethel, Ardennen, zyn des nachts do bewaarplaatsen van een groot handelaar in wijnen en sterke dranken in brand geraakt. De blauwgroen-gelo vlammen leverden urenlang een allergrilligst schouwspel op. De schade wordt op meer dan f 41,000 geraamd. O'G rady, onlangs in Virginia door negers gelyncht, moet een jongere zoon zyn geweest van den Ierschen burggraaf Guillamore, in Limerick er vermoedelyk erf genaam van een derd9 zy'ner goederen. Hy scliynt oen tameiyk bandeloos leven te hebben geleid. Te Parijs hoeft men uit do Seine het aan handen en voeten gebonden en ge- knovolde Jyk van een brigadier der artillerie in uniform opgehaald, herkend als dat van oenen Clause, 24 jaar oud. Het lichaam moet oen dag of twee in het water hebben gelegen. To Marseille is eengezingaan slapen in oen kamer, waar men onvoorzichtig genoeg een komfoor met gloeiende briquetten liet staan. Een vry in huis rondloopende aap, die in de kamer geslopen was, begon van benauwdheid te schreeuwen en te springen, oon dienstbode in een belendende kamer schoot toe en zoo werd het gezin van een anders wissen dood gered. Een allorwondoriykste, schier ongeloofiyko verglssiDg is voorgekomen aan het hospitaal „de la Pitié" te Parijs. Daar was een tachtigjarige vrouw gestorven, over wier identiteit men in het onzekere verkeerde, omdat do kaart, waarop haar naam, adres, kwaal enz. vermeld stonden en welke boven haar bed behoorde te hangen, was zoek ge raakt. Men raadpleegde een zelve ziek lig- gendo opzichtster, die zonder bedenken den naam noemde en verwees naar een getrouwde dochter dor overledene, wier woonplaats zy opgaf. Deze verscheen, hei kendo haar moeder on deod haar begraven, in tranen het ïyk ter laatsto rustplaats geleidende. Eenige dagen later kwam het uit, dat de moeder der be doelde vrouw (in hetzelfdo hospitaal verpleegd) wel is waar zeer zwak en half verlamd, maar geenszins dood was. Met allo voorzorgen werd dit aan de dochter bekendgemaakt. Deze wilde er niets van weten en liet zich slechts met grooto moeite overhalen om do als haar moeder erkende zieke te bezoeken; maar zie het bleek, dat zy zich toch waar lijk vergist had. Haar biydscbap was nauwe- ïyks grooter dan haar vorbystoring en de vergissing mag te zonderlinger heeten, omdat do moeder niet tachtig, maar drie en zestig is. Eon Engelsche stoomsloep is, naar uit Hongkong gemeld wordt, by Tsjek Hoeang door Chineescho roovers overvallen. Een van de opvarenden werd gedood, een ander ge vangengenomen. In hot gobouw van do drukkery Blakoley to Chicago is een lift, waarin zich dertig zetters bevonden, verongelukt. Men was reeds drie verdiepingen gezakt, toen plotseling con droge knal werd vernomen en de lift met bliksemsnelheid omlaagstortte. Alle werklieden werden daarby gewond, sommige ernstig, doch geen enkel levens- go vaar) yk. Koningin Victoria te Dublin. Wy zullen waarschynlyk opgewonden ver- halon in do Engelsche bladen te lozen krygen over de ontvangst van koningin Victoria in Ierland. Toch, het is misschien niet ondien stig ook eens een blik achter de schermen te 6laan, om te zien welko maatregelen vooraf genomen zyn om do „blyde inkomst" mogeiyk te maken. De stad wordt door een corres pondent beschreven als feitelyk in staat van beleg te verkeeren. Het Essexregimont en de Lifeguards waren reeds eonige dagen voor de komst der Koningin in de stad inge kwartierd. Het wemelt er van spionnen en rechercheurs; alle nationalisten van eenige beteokenis worden nagegaan en voortdurend bewaakt. De eigenaars van publieke zalen hebben scherpe voorschriften ontvangen hoe zich te gedragen en in geen geval eonigerlei meeting toe te laten. Duizenden loyalisten uit het district Belfast zyn op kosten van de rogeeriDg naar Dublin gekomen om de Koningin toe te juichen en een reusachtige botooging te organiseeron. Het is hiervoor, dat de politie te Dublin het moest bevreesd is, daar een te krachtige betooging ter eere dor Koningin meer kwaad bloed zal zetten dan de vor- schyning der oude Koningin zelf. Aan de marinotroepen en hot genoemdo Essexregi- ment is do handhaving der orde hangs den weg opgedragen. Een driodubbel gelid soldaten zal elk contact tusschen het publiek on den stoot onmogelijk maken. (A. E.) Daar men ontdekt heoft, dat in Deptford Argentynsch vee is ontscheept, dat aan mond- en klauwzeer leed, verschynt in de Engelsche Staatscourant een besluit van de regeering, waarby de veeinvoeruit Argentiniö verboden wordt. Alleen in Deptford worden voor Maandag vyftien Argentynsche booten met vee verwacht. Vermoedelyk zullen de bevrachters ze doorzenden naar Antwerpen en Rotterdam zoodra het regeoringsbealuit tot vu'bod van den invoer v or schenen i* De Nieuwe Rotterdamsche Courant schryft o. a. over de circulaire der „Liberale Unie": Er bestaat een xekere logica, waaraan men zich niet door het nemen van nadere besluiten kan onttrokken. Ook de „Liberale Unie" is aan die logica onderworpen. Het bestuur der vereeniging 's-Gruvenhage" had aan het be stuur dor „Unie" gevraagd, of het de bedoe ling is, by de verkiezingen van 1901 de in de circulaire verkondigde beginselen als toets steen, subsidiair als toetssteen aan te nemen voor de candidaten en daarvan een verkiezings leuze te maken. Wat de verkiezingsleuze be treft, is het antwoord alleon in zooverre afdoende, dat die oerst in een latere vergadering zal worden vastgesteld. Over het aannemen van do beginselen der circulaire als toetssteen, zy hot ook subsidiair, by de aanstaande ver- kiezingon, laat hot bestuur zich dan ook niet uit. Dat alles is van latere orde. De „Liberale Unie" blyft vry. Men scby nt dat zoo te begrypenmaar is het mogeiyk? Stemt de „Liberale Unio" in mot het praeadvies van haar bestuur, dan verklaart zy zich voor algemeen kiesrecht, voor de manlijke Nederlanders althans, met het vaste voornemen om te trachten een daartoe strek kende Grondwetsherziening te-verkrygen, zoo dra de omstandigheden daarvoor gunstig zyn, intusschen dankbaar aanvaardende de uitbrei ding van het kiesrecht, die van de toegezegde technische wyziging der kieswet te wachten is, doch zonder verdere pogingen tot uitbrei ding onder de bestaande Grondwetsbepalingen. De omstandigheden nu kunnen voor Grond wetsherziening alleon dan gunstig zyn, wan neer van de Kamers verwacht kan worden, dat twee dorden der loden aan die herziening hun stem zullen geven. Zorgt men niet voor een samenstelling der Kamers, die daarop uitzicht geeft, dan zal men lang op die gun stige omstandigheden kunnen wachten; en men zou by de verkiezingen in 1901 zich van do goede gezindheid der candidaten ten aanzien van dit belangryko punt geen reken schap geven! In Mei van het vorige jaar vorklaarden in de Tweede Kamer van de 80 aanwezige leden zich 30 „in beginsel" voor algemeen kiesrecht. Dat verschilt nog veol van twee derden. De -Liberale Unie" zal, by instemming met het praeadvies van het bestuur, voor de daarin gehuldigde beginsolen propaganda moeten maken. Zy moet trachten hot volk er warm voor te maken, zegt men. Dat laat zich denken; maar zal zy, propaganda makende en y verende voor algemeen kiesrecht, by de verkiezingen in 1901 dit gewichtig punt in het midden kunnen laten? Men wil, verwachtende, dat in de eerstvolgende ver gadering der „Liberalo Unie" instemming met hot praeadvies zal worden verkregen, in een latere vergadering het program van urgentio horzien en de verkiezingsleus vaststellen. Uitmuntend; maar wat die verkiezingsleus zal zyu, zal reeds in die vergadering zijn be slist. Of is hot denkbaar, dat men candidaten zal kunnen kiezen en aanbevelen, van wie men niet zeker weet, dat zy, als de geschikte tyd zal zyn aangebroken tot de invoering van algemeen kiesrecht door Grondwetswü'ziging zullen medewerken? Es gingo wolil, aber es geht nicht. De waarnemende secretaris heeft in de ver gadering, waarin hy do circulaire van het bestuur toelichtte, een beeld gebruikt, dat wy gaarne overnemen. Volgons het voor ons hggsnd verslag sprak hy o. a. met eenige verontwaardiging over een plaat in het week blad Vooruitgangvoorstellendo de „Liberale Unie", die aan haar leden een geweer mot het inschrift „algemeen kiesrecht" ter hand stelt mot de vermaning: „Hier heb je nu het nieuwste model geweer. Maar één ding zeg ik je: Je inoogt er niet mee schieten." „Alsof het ons geen hooge ernst wasl" zeide de waarnemende secretaris. „Wy geven een ge weer, maar zeggen: Wacht tot de vogel onder schot is, anders vermors je je kruit." Dat klinkt zoo heel aardig, maar het beeld zou eerst dan juist zyn, als de leden dor „Unie" zeiven het schot moesten lossen. Nu zy daarentegen alleen de mannen zullen kiezen, die het geweer zullen moeten afschieten, wanneer de manoeuvre met goed gevolg ondernomen zal kunnen worden, dienen zy zich toch te vergewissen, of die manschappon bereid zyn, zoodra dat gowenschto oogenblik daar is, van hun wapen het bedoelde gebruik te makendat isof de candidaten voornemens ztfn by de eerste gunstige gelegenheid, die zich daartoe aanbiedt, tot invoering van het algomeen kiesrecht mode te werken. Hoe men het wende of keere, en of men al in eon latere vergadering de verkiezings leuze zal vaststellen, als eenmaal de „Liberale Unie" het praeadvies van haar bestuur zal hebben aangenomen, zal noodwendig juist zyn wat de Arnhemxhe Courant schreef: „Wio hiermede niet instemmen kan, zal dan natuur- lyk niet langer zich kunnen scharen onder do vaan der „Liberalo Unie" en zal, in 1901 candidaat gostold voor hot lidmaatschap der Tweede Kamer, evenmin de candidaat der „Liberalo Unie" kunnen zun, als in 1897 hy het kon wezen, die niet zyn instemming kon betuigen „met do strekking van het geheele hervormingsprogramma."Dio noodwendig heid staat onzos inziens vast. Zoo or ergens eenig onvermydeiyk verband bestaat tusschen oorzaak en gevolg, dan is het hier. Wordt het praeadvies van het bestuur aangenomen, dan wordt het werk der zuivering en scheiding voortgezet, en is de verkiezingsleus voor 1901 vastgesteld, al moge dit formeol eerst in een latero vergadering geschieden. De inhoud van het praeadvies wyst duidelijk op den wensch om het algemeen kiesrecht voor de mannen in de Grondwet zelve voor geschreven te zien en de regeling van hot kiesrecht van de vrouwen aan den gewonen wetgever op te dragen. Sommigen kunnen echter moeiiyk aannemen, dat dit.de bedoeling zou wezen, en zouden er althans de voorkeur aan geven, zich te bepalen tot een Grondwets herziening, die eenvoudig do regeling van het kiesrecht, zoowel van mannon als van vrou wen, aan de wet overliet. Men meent, dat voor zulk een Grondwetsherziening gemakke- ïyker de voreischte meerderheid in de Kamers zou gevonden kunnen worden. In het algemeen zou dat ongetwyfeld hot geval wezen, maar na de geschiedenis der Grondwetsherziening en kiesrechtregeling, die achter ons ligt, mag dit stellig worden betwyfeld. Men onderneemt geen Grondweteherziening ter willo van een of ander afgetrokken begrip, maar tot een bepaald doel. Men wenscht algemeen kiesrecht, hotzy dan in één sprong, door het in de Grondwet zelve toe te kennen, hotzy in twee bewegingen, door er de deur voor te openen in de Grondwet, in de vorwachting, dat de wetgever niet zal nalaten het zoo spoedig mogeiyk door de geopende deur binnen te leiden. Maar mon mag aannemen, dat, waar het, geiyk hier, practische politiek geldt, zoo wel zy, die in beginsel tegen algemeen kies recht zijn, als die het althans nu in ons land niot wenschen in to voeren, niet zullen mede werken om er do deur voor te openen. Daarom zal het weinig verschil maken, langs weikon weg men op algemeen kiesrecht aanstuurt. Niet elke tyd is geschikt om deze of gene belangryko quaestie aan do orde to stellen. "Wy gelooven te mogen aannemen, dat zij, die meenen, dat tegenwoordig andere vraag stukken dan het kiesrecht algeheele en onver- poosdo toowyding eischen, nletdemindorhoid uitmaken onder de kiezers, en ook niet onder de liberale kiezers. Wy gelooven, dat, wie zoo oordeelen, daarom het kiesrecht na do aan gekondigde technische herziening willen laten ruston, en terwyi antirevolutionairen en katholieken zich gereed maken tot samen werking by de stembus, het niet in het belang zullen achten van de zegepraal der liberale beginselen, onder de liberalen oen stryd to openen over het algemeen kiesrecht. De Kamper Courant bespreekt nogmaals het werk en de plannon 'der Emigratie- maatschappy voor Transvaalon O r a n j e-V rystaat, nu in een vergadering van deelhebbers do geheele „Werkcommissie," van welke de voorloopige plannen waren uit gegaan, is tor zyde gezet en een commissie van 16 personon (geheel nieuwo mannen) is benoemd, die de verdere uitwerking der plannen zal ter hand nemen, zonder gebon den te zyn aan hetgeen de oprichters wilden of aanvrat de f Werkcommissio" verricht heeft. De Kamper Ct. ziet in dezen loop van zaken allereerst het bewys, dat zy niet de eenige was, die oordeelde, dat de zaak in verkeerde handen was. Voorts blyft zij by de bedenking, die ook vroeger haar voornaamste bezwaar was, nl. die dor ontydighoid. Zy acht te toenmaals het oogen blik, om aan de uitvoering van zulke emigratie- plannen te donken, zeer slecht gekozen. Nie mand tccb, dio met oenigo zekerheid kon voorzien hoo na don oorlog do toestand in de beido Republieken ifja zou. En zy doet uitkomen, dat ook op dit oogenbbk, enkele maanden later, de toekomstige toestand moor dan ooit onzeker is. Er is h. i. alle reden om zich te verontrusten over het lot van de land- genooten, dio in een dor Republieken geves tigd en goed gevestigd zyn. Hoe kan er dan eenig vooruitzicht wezen voor menschon, die thans derwaarts zouden willen gaan? Zeer juist is hot h. i. wat dr. Loyds gezegd heeft men moest liover een vereeniging oprichten, die voor het oogenblik de menschen van emigratie terughield. 363ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 3 April. Tweede Klasse. Tweedo Lyst. No. 19522 1503. Nos. 3084, G627,18568 ƒ1000. No. 19389 f200. Nos. 3293,8356, 15179, 18259, 19149 ƒ100. Prijzen van ƒ30. 74 2552 6121 7164 9371 11816 14051 16353 18735 91 71 23 7338 9426 34 14116 60 97 104 2612 36 82 57 77 36 '65 18822 16 22 34 7429 9518 11929 14362 63 27 41 2726 49 33 9636 49 77 16466 31 207 47 73 46 49 50 79 16523 42 46 58 98 7645 9769 69 14470 24 52 308 2815 6232 46 71 89 78 44 80 76 6-9 51 7630 74 12014 14638 16637 19004 421 2976 85 81 81 12163 60 84 53 30 3007 96 87 10044 12248 97 91 87 42 31 6332 7705 10121 73 14618 16771 90 49 78 63 20 25 77 79 88 19123 637 3139 71 41 50 90 14701 89 50 602 3222 5441 7851 55 12366 3 16825 19277 7 60 74 70 98 69 37 70 99 33 69 5504 7940 10229 84 64 16954 19348 762 3333 62 83 41 12427 78 17016 19425 70 93 62 8001 85 52 14840 17 19601 865 3458 95 17 10360 67 63 70 62 78 3573 5604 86 10400 12589 14933 88 84 1007 80 37 8149 10 12610 15028 17100 19613 61 3688 57 52 23 12725 42 87 19702 70 3713 65 8201 54 37 55 17218 67 74 79 92 11 73 41 79 42 W 81 3816 5864 83 10561 86 15173 82 19818 1124 40 6905 91 10754 96 75 90 44 1413 69 70 8301 10816 12886 15206 17476 69 83 3928 0026 14 18 12996 51 17587 77 85 67 76 8418 86 13002 75 17710 10918 1689 60 84 39 10935 12 16386 81 35 95 81 89 94 11054 36 16438 17856 83 1639 4015 6121 8544 70 13126 42 17935 20003 50 76 79 52 11124 41 15627 39 82 1778 90 97 88 73 62 83 34 44 20215 4118 6247 81 85 13202 49 64 42 1822 1909 21 77 8683 96 66 67 98 20331 85 6351 90 11257 90 16816 18013 34 45 4213 73 98 11361 13333 22 14 20413 2069 4823 6537 99 76 88 97 19 40 2122 32 96 8818 98 13466 16904 74 54 66 68 83 6607 27 11401 13601 18 18168 80 4457 4601 40 47 23 34 45 71 88 88 69 60 53 38 16010 77 20539 2205 12 61 83 11602 13698 31 86 20631 40 16 94 9039 68 13748 38 18234 72 47 31 6714 9101 11626 63 67 61 94 60 94 32 70 35 62 64 94 73 20749 80 81 84 97 13835 16112 18347 50 2300 93 98 9206 11707 83 13 96 54 89 4770 6300 13 35 13901 66 J8626 56 2422 4922 7 32 62 23 16277 37 20664 37 46 6908 79 66 29 95 99 20903 96 5094 43 9312 11812 82 16309 18701 17 2521 6110 7057 65 De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. De hinderlaag. Aan de te Bloemfontein ontvangen berich ten ontleent de heer Bennett Burleigh van de „Daily Telegraph" de volgende beschry- ving van wat Vrydag en Zaterdag in den Vrystaat ten oosten van Bloemfontein is gebeurd De vyand, die Ladybrand had bezet, was door commando's uit het zuiden versterkt. Hij rukte met tal van kanonnon, 8000 man sterk, langs drie wegen op Thabanchu aan en noopte daardoor kolonel Broadwood, die slechts een afdeeling cavalerie, wat bereden infanterie en twee batteryen rydendo artil lerie onder zyn bevel had, zich in Thabanchu terug te trekken. Commandant Grobler, die, naar het schynt, het bevel voerde over de Boeronmacht, drong in den nacht van Vry dag op Zaterdag dichter tot deze plaats door en noopte den Britschen bevelhebber af te trekken. Kolonel Broadwood deed dit en nam stelling by Sanaa's Post een rayl achter de waterwerken van Bloemfontein, die op 20 myien van de stad zelve liggen By het aanbreken van den dag kwamen de Boeron te Sapani, 6000 yards oostelijke aan on begonnen zy het Briteche kamp te beschieten mot artillerie en geweron zoo zegt althans de heer Bennett Burleigh. Ter-' wyi de bereden infanterie het vuur beant woordde, werden de wagens, de kanonnen, do cavalerie en de rest dor troepon in de richting van Bloemfontein gezonden. Op twintig myion van de stad kwamen zy aan oen diepo spruit, die zij doortrokken' mooston. "Wat er nu verder geschiedde, is niet' erg duideiyk. De mededeclingen van do corres-, pondenten, dio natuurlek niet by het gevecht' zyn tegenwoordig geweest, loopen nogal sterk! uiteen. Volgons eonigen was een deel van den' troop ongehinderd door de spruit getrokken,1 toon het van drie zyden door do Boeron werd aangevallen. Andere correspondenten melden,' dat hot gehcelo dotachoment in de spruit' was, toen plotseling de Boeron te voorschyn! kwamen en tot den aanval overgingen.'. Volgons do eersto Reuter-berichton word er byna niet gevochten, thans leest het „Hbld.",, dat de Boeren op een afstand-van SO yards' het vuur openden on don bcdekkingstroepen zware verliezen toebrachten. Het waarschynlyksto is wel, d«at de zaak., zich aldus heoft toegedragen. De Engelschen"1! trokken, van geen onraad bewust, de spruit' in en vonden daar plotseling Boeien aan alle' zyden om zich heen, die hen toeriepen zich' over te geven, daar tegenstand nutteloos was. Toen oen poging werd gedaan om zich te, verzotten, openden de Boeren omniddellyk hot vuur. Een sergeant, die op de eerste aanmaning van de Boeren naar achteren was gereden om de artillerie, die in do achter- hoedo was, te waarschuwen, bereikte deze juist op het oogenblik, dat do Boeien het vuur openden en do paarden neerschoten. Eén kanon kwam ongedeerd wog, van de; tweede battery werden vier kanonnen door de mannen weggesleept, nadat de paarden reeds waren gedood. Zy opendon op 1000 yards afstand het vuur op de spruit, maarj konden niets uitrichten, behalve misschien een paar man van don vyand treffen. Dit, geschutvuur zou den Booron vijf gesneuvelden en nogen gekwetsten hebben gekost. Aan het hoofd der colonne ontstond by den overval een onbeschiyfolyko verwarring/1 Do ezels sloegen op hol en do wagens werden' omvergeworpen. De Boeren onderhielden een: doodeiyk geweervuur, mannen van Roberts' ruitery vielen by drie of vier te gelyk uit hot zadel en werden door do wild geworden dieren vertrapt. De correspondent van de „Morning Post" stelt het ontkomen van de vyf kanonnen eenigezins anders voor. Volgons hem hadden i de Boeren de bedieningsmanschappen der j kanonnen neergeschoten, waarop de bespan- ningen van deze stukken op hol sloegen en J buiten bereik van 'svyands vuur kwamen, j De Boeren zetten de ontsnappende stukken achterna, totdat de negende divisie, die in alleryl uit Bloemfontein was aangekomen, in het gozicht kwam. Toen gaven zy de achter- i volging op en stelden zich tevreden met den verkregen buit. Bevat het verslag van de „Daily News" j waarheid, zegt het „Hbl.",dan hebben de; Boeren slechts een gering aantal krljgsge- vangenen gemaakt, daar de troepen na den j j overval zich spoedig herstelden en terugtrok- kon om zich met kolonel Broadwood door de j Moddorrivier een weg te banen en zich te vereenigen met de aanrukkende negende divisie. De correspondent staat echter alleen I in deze bewering, geen der anderen maakt melding van wat gebeurd is na den overval.1 Hoe groot de macht van kolonel Broadwood was on hoe zwaar zyn verliezen zyn, vindtj men nog niet vermeld. De „Morning Post" on do „Morning Leader" verklaren, dat de Boeren de waterwerken van Bloemfontein, waaronder behoort een pompstation by Sanaa's Post, hebben ver- nield. Volgens eerstgenoemd blad behoeft men zich daarover niet ongerust to maken, daar de stad uit bronnen overvloedig van water voorzien kan worden. Het staat echter te bezien of dit water ook van goodo hoeda nigheid is. Generaal French is met zyn cavalerie ge zonden naar de plaats, waar do overval plaats had. Hy vond do spruit nog slechte door enkele Boeren bezet, die bij zyn komst naar een ry kopjes achter de waterwerken galop peerden, waar de rest van de vyandelyke macht zich had opgesteld. Het tooneel van den stryd van Zaterdag leverde een treurigon aanblik op. Paarden1 lagen verspreid in alle mogeiyke houdingen, hier en daar lag een lyk Yan een soldaat, te midden van gebroken wagens en verstrooide voorraden. De legertros had de spruit overgestoken tegenover een met gras begroeiden heuvel, dio aan den overkant oprees. Op do helling van dezen heuvel was oen steenen wal, naar het noorden maakte de spruit oen eirkel- vormigen boog en aan den zuidkant lag de1 dyk van een spoorweg in aanbouw, zoodat1 de vyand van drie zyden op de troepon kon schieten. De Londonsche bladen betreuren het ge beurde, doch hopen nog, dat do Boeren niet den tyd zullen hebben om met hun buit weg te komen. Zy wyzen er op, dat alweder onvol-; doende terreinverkenning do oorzaak is ge worden van een gevoelig verlies. Dubbel onaangenaam is de tyd ing geweest, omdat daaruit gebleken is, dat do Boeren nog1 in sterken getale om Bloemfontein staan; velen der militaire medewerkers, die de gun-, stige berichten der dagbladcorrespondenten, voor waar hadden aangenomen, zyn door; deze omstandigheid zeer getroffen. Zy spreken' de hoop uit, dat lord Roberta het zuiden van den Vrystaat zeer spoedig zal schoon vegen. Uit een telegram van de „Standard" zou men moeten opmaken, dat de hertog van; Teek het bevel voerde ovor den veroverden trein, maar ontsnapt is. De redactie zet eri echter een vraagteeken by. Een der corres pondenten maakt melding vjui hot gerucht, dat de Boeren aangevoerd werden door een Duitsch-Amorikaan, Reichmann genaamd, vol gens een ander voerden Do Wet en Reich^ mann het bevel.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2