12306 Woensdag 4 April. A". 1900 gouiant' wordt dagelijkSj met uitzondering tan (Zon* en feestdagen, uitgegeven* Bit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Stads-SehoorsaaL Kei Zuid-Afrikaansche Yereeniging. Leiden, 4 April. I 1 -[..wig- 1 LEIBSCH n-m r DA&BLA palJS DEZKB Q0CBA*T» 1 VsM töïcB pSr 8 GHWxnfou. C I-IQ- frahco per post,-.•»•••••«•• ■M®» 'i&OBöeöÜfe» Nompoof» <MS> .3 PHU9 DEB AJJYJKB.TEHTI r»Ht Va» r&è«J3 t IM. Iedere regel meer f 0.174. örootere lettere naar plaatsruimte Voor het tocasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekfend» HEDENAVOND. UKTANO TE HAEFACIIT. Afdeeling Leiden en Omstreken. Ontvangen by don waarnemenden Penning meester: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Gecollecteerd in den Transvaalschen hoed van Jan, omdat do Boeren 7 kanonnen ge nomen hebbenf 1.02 Gecollecteerd in do Marekerk Woens dagavond 8 Maart1. Na rogen komt zonneschijn 0.80 In Jan's hoed gecollecteerd op Moe's verjaardag door JoB 0.76 Gecollecteerd door Piet en Jan van den Maredyk op zyn Moe's verjaardag na het zingen van het Transvaalsche Volkslied0.50 Omdat er zooveel in het busje ge stopt is voor de Christelijke School 0.20 Bijdragon kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Mr. P. J. M. Aalberse, lid van den gemeente raad, onlangs door een zware longaandoening getroffen, is thans in zooverre hersteld, dat hij tot herstel van krachten eerstdaags naar het buitenland zal kunnen gaan. - Verplaatst is met ingang van 16 April 1900 de klerk der posterijen en telegraphie van de 2de klasse D. I. J. Trouw van het telegraafkantoor te Leiden naar dat te 's-Gravenhage en dit wel op zijn verzoek. - Bij de firma C. Kooyker (J. C. Huysman Jr.), alhier, zal verechjjr.en een Maskorado-marsch voor 1900, gecomponeerd en opgedragen aan het Collegium van het Leidsch Studentencorps, door den heer W. Van Erp, kapelmeester by het 4de regiment Infanterie te Leidon. - Voor vrywilligo dienstneming by Hr. Ms. zeemacht meldden zich gedurende de afge- loopen maand Maart, by de verschillende kantoren van aanneming der marine, aan: 85 jongens beneden don leeftyd van 16 jaren, waarvan er 59 om verschillende redenen werden afgekeurd en 26 geplaatst by de Kweekschool voor Zeevaart alhier. - De afdeelingen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal hebben benoemd voor de wetsontwerpen: verhooging Hoofdstuk V begrooting voor 1899; vrijmaking der voor een geldleening verbonden tollen langs de Zuiderzee; bekrachtiging eenor provinciale heffing in Drente; wyziging begrooting pen sioenfonds, weduwen van burgerlijke ambte naren over 1899; verkoop van vestinggronden en water te Bredanadere bepalingen omtrent de personeele belasting, tot rapporteurs de heeren: Michiels van Kessenich, Sassen,Van Swindëren, v. Zinnicq Bergmann, Bergsma; voor die betreffendenaturalisatién, be krachtiging eener overeenkomst met 's-Her- togenbosch; overeenkomst met de Maatschappij „do Schelde" te VJissingen; onteigening voor verbetering kanaal GentTerneuzen; idem voor een stoompontveor in het Noordzee kanaal idem voor locaal-spoorweg Enschedé Ahaus, de heeren Rengers, De Willebois, Bultman, Van Wyck, Van Pallandt. Het onderzoek van de Ongevallenwet wordt heden voortgezet. Tot voorzitters dor Afdeelingen van de Eerste Kamer zyn gekozen de heeren; Röell, Fransen van de Putte, Rahusen, Viruly en Geertsema. - Te Utrecht is plotseling in do Muntstraat doodgebleven de gepensionneerde kapitein J. 0. F, Bouman, wonende aan de Biltstraat aldaar. - Tot onderwijzer aan de Christelijke school te Bunschoten is benoemd de heor A. Blok huis te Haarlemmermeer. - Als gedelegeerde in het Bureau Inter national van do Pers is dr. Kuyper voor eenige dagen naar Parijs vertrokken, om de positie der Nederlandsche journalisten tijdens het congres van de Parysche tentoonstelling te regelen. - Bij de behandeling gisteren in den gemeenteraad van het advies van B. en Ws. op de adressen vóór en tegen wederinvoering van de kermis te Hilversum bleek, dat behalve de adressen van 1750 ingezetenon en van de Nederlandsche Vereeniging tot behartiging dör belangen van kermisvakgenooten „Ons Belang" te Dordrecht, alle vóór weder invoering, ook nog twee adressen van tegen gestelde strekking waren ingekomen van den heer H. W. Van Marie c. s. en van de afd. Hilversum van het Nederl. Werklieden-Verbond „Patrimonium". Van de 10 Raadsleden, die in Dec. 1898 V'.ir afscfea&ötf dar ktcm» «temden, hadden thans nog acht als zoodanig zitting in den Raad. Van hen was de heer Passtoors afwezig, terwijl van de overige zeven alleen de heer Perk in het belang van rust en vrede en don bloei der gemeente zich voor wederinvoering verklaarde. En by de zes leden, die het kort geleden genomen besluit wilden handhaven, voegden zich ook de nieuwgekozen leden, de heeren Bruist en Kufi'per, zoodat het advies met 8 tegen 6 stemmen werd verworpen. Voorstellen van den heer Ekker tot instel ling van een voorjaars-volksfeest in de laatste helft van Mei werden aangehouden om in een eerstvolgende vergadering in behandeling te komen. By herstemming zyn te 's-Gravenhage gekozen tot leden van den gemeenteraad de heeren M. C. Verloop en J. L. Van den Toorn, beiden liberaal. De kapitein-luitenant ter zee P. H. Brocx, uit Oo8t-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Met ingang van 18 April a.s. worden aan de luitenants ter zee lste klasse N. J. Van den Worm en C. J. Van der Hegge Spies tydelyk opgedragen respectievelijk de be trekkingen van chef en adjunct-chef van den staf der zeemacht in de directie der marine te Willemsoord, terwyl met gemelden datum de luitenant ter zee 2de klasse S. Van Lennep geplaatst wordt aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord, op folio van luitenant ter zee lste klasse. Men verneemt, dat tot dusver reeds 120 personen dingen naar den post van concierge of kamerbewaarder van het gebouw aan de Prinsengracht te 's-Gravenhage, waarin het Hof van Arbitrage wordt gevestigd. Het stoomschip „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 3 April Kaap Roca; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 April van Colombo; de „Salak", van Batavia naar Rotter dam, vertrok 2 April van Port-Saidde „Admi ral", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 2 April te Marseille; de „Anna Podeus", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arrivoerde 2 April te Aden; do „Merapi" arriveerde 3 April van Batavia te Rotterdam; de „Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 3 April te Port-Said; de „Oranje-Nassau" arriveerde 2 April van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Willem V" vertrok 1 April van Para maribo naar Amsterdam. Alkeroade. Voor den Vrouwe-Venne-Polder onder deze gemeente, waarvan te voren ver tegenwoordiger was de heer J. Van der Poel alhier, is ten gevolge van het vermeerderd aantal stemgerechtigde ingelanden nu een volledig bestuur gekozen. Tot voorzitter is benoemd de heor J. Van der Poel, tot ledon, onder de benaming van poldermeesters, de heeren J. T. A. Van der Geest en H. S. Pen- nings, en tot secretaris-penningmeester, de heer C. H. Krebbers, hoofd der school, allen te Oud-Ade. Bodegraven. Maandagmiddag werden van hier door den heer J. Van Andel opgezonden naar het comité, dat voor verdere expeditie zorgt, twee groote kisten wollen dassen voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika. In veer tien dagen tyds zyn deze dassen door veel Bodegraafsche meisjes en vrouwen gebreid. Van de werkstaking der schildersknechts, alhier, is niets gekomen. Maandagmorgen zyn allen weder stilletjes aan hun werk gegaan, alsof er van staking geen sprake was geweest. Gedurende de afgeloopen maand Maart is aan het postkantoor, alhier, in de Rijks postspaarbank ingplegd f 4632.43 en terugbe taald f 2248.47. Het laatst uitgegeven boekje draagt hot nummer 729. Meldden we de vorige week, dat er zich voor de toelating op de openbare school A, alhier, reeds 32 leerlingen hadden aangemeld, in de laatste dagen kwamen er hier nog 10 by, zoodat op 2 April 42 nieuwe leerlingen zyn toegelaten. By de op Dinsdag 3 April alhier ge houden veiling van het koffiehuis „Schoon zicht" en aanhoorigheden, ten overstaan van notaris De Favauge, is perceel 1 (koffiehuis en erD opgehouden op f 4200 en perceel 2 (twee arbeiders woningen) eveneens opgehouden op f 1200. Leiderdorp. Gedurende de afgeloopen maand Maart werden alhier geboren 4 jongens en 3 meisjes en stierven 2 personen van het manlyk geslacht. Noordwyk. Het was gistermiddag om streeks halféén, toen de sombere klokketonen het oogenblik aankondigden, dat de uitvaart van mr. F. A. G. graaf Van Limburg Stirum, ambachtsheer van Noordwyk, aanstaande was, nadat in den ochtend van denzolfden dag het stoffeiyk overschot in allen eenvoud van 's-Gravenhage naar den huize Offem was overgebracht. Dat de belangstelling en deel neming groot zouden zyn, was niet te be- twyfelen; honderden dan ook trotseerden de gure sneeuwbuien om, zich óf langs den weg scharend, óf naar don doodenakker spoedend, den aanzienlyken ontslapene mede de laatste eer te bewyzen. Ten teeken van rouw waren de straatlantaarns met floers omhangen, terwyl meest alle vensters langs don te volgen weg de gordynen hadden neergelaten. Voorafgegaan door de harmonie-kapel .Cres cendo" (waarvan de overledene beschermheer was) met omfloerste banier, werd de lykwagen gevolgd door een tiental koeteen, den voüen gemeenteraad en het talryke dienstpersoneel, dat in den overledene een zoo goed moester verliest. Velen waren dan ook diep bewogen. Bjj de geopende groeve aangekomen, werd het lyk bygezet in denzelfden grafkelder, die onder de opdracht: „Aan Leopold graaf van Limburg Stirum, een van het driemanschap, 1813", het stoffeiyk overschot van den groot vader van den thans overledene bevat, van een der drie mannen, wier namen geiyk een der sprekers zich uitdrukte glorievol in 's lands geschiedrollen staan opgeteekend." Het eerst herdacht jhr. mr. J. H. J. Quariee van Ufford, burgemeester van Noordwyk, den overleden graaf als ambachtsheer, welke titel „in deze eeuw misschien velen vreemd zal toeklinken als een herinnering aan lang ver vlogen tyden", maar die in zich sluik al den adeldom, al die edelhartigheid, welke het kenmerk van den waren edelman zyn. Spreker stipte in het kort den levensloop van den ontslapene aantwee en twintig jaren (1856—78) lid van den gemeenteraad, vele jaren vertegenwoordiger van dit gewest in de Prov. Staten, in al welke betrekkingen de afgestorvene getoond had het waarachtig heil van Noordwyk te willen behartigen. Hoe gaarne toefde hy het grootste deel van het jaar in ons middenHoeveel zorgen en nooden door hem zyn gestild, is lang niet allen be kend, maar eon onvergankelyke eerzuil heeft hy zich opgetrokken in de Van-Limburg- Stirum-Gevers-stichting, die nu reeds tal van jaren in den winter zooveel doet voor do lichamelyke voeding onzer behoeftige dorps- genooten Ook de twee andere sprekers, de predikanten Verhoeff, van Noordwyk-binnen, en Van Walsem, van Noordwyk-aan-Zee, huldigden de nagedachtenis van den overledene als van een man, die alles overhad voor kerk en armen. Namens de bejaarde gade van den ont slapene, douairière Yan Limburg Stirum, geb. Gevers, bracht haar neef, de heer graaf H. Van Limburg Stirum, vroeger burgemeester dezer gemeente, een welsprekend woord van dank aan allen, allen zonder onderscheid, die in deze dagen haar zooveel blyken van sympathie en deelneming deden toekomen, niet het minst aan de talloozen, die deze droeve plechtigheid door hun aller belang stelling opluisterden. En hiermede was de laatste eer bewezen aan het stoffelyk omhulsel van een edel man, in eiken zin van het woord. Rynsburg. Op het Rykstelephoonkantoor alhier zyn in de maand Maart ontvangen 22 telegrammen, verzonden 18, totaal dus behandeld 40 telegrammen. In de maand Maart van het vorig jaar be droegen deze aantallen respectiev. 46,26 en 72. Voorhout. De heer W. Kettenis, onder- wyzer aan do oponbare lagere school der gemeente, mocht Zondag onder talryke blyken van belangstelling en genegenheid het feest zyner 25-jarige ambtsvervulling vieren. Door een feestcommissie, bestaande uit de heeren J. Van Dobbelen, J. Van der Hulst, L. Vester, C. Prins Lz., W. Prins en A. Meijer, zyn hem namens de ingezetenen, het onderwyzend personeel en de schoolkinderen verschillende kostbare geschenken aange boden, zooals een fraaie salontafel, een keurige spiegel, een prachtige leuningstoel enz. Maandag-voormiddag werden den heer Kettenis, na een treffende toespraak van den heer J Van Dobbelen, hoofd der school, in het versierde schoollokaal door de kinderen een viertal feestliederen toegezongen, waar voor deze diep bowogen zyn erkentelykheid betuigde en die ook toonde, door de kinderen rykelyk te onthalen. Moge het den heer Kettenis gegeven zyn nog vole jaren met denzelfden yver en ge trouwe plichtsbetrachting tot heil van Voor- houts jeugd werkzaam te zyn. - By de gehouden verkooping van 28 schapen der R.-K. Kerk werden deze door den koopman Rynsburger afgemynd voor 698. De bevolking dezer gemeente bestaat volgens do uitkomsten der volkstelling uit 1338 Roomsch-Katholieken, 126 Nederlandsch- Hervormden, 86 Gereformeerden, 8 Christelyk Gereformeerden, 6 Apostolischen, 3 Evan- gelisch-Lutherschen, 1 Remonstrant en 3 personen, die tot geen kerkelyke gezindte behooren, totaal 1571 inwoners. Wassenaar. Do vergadering der afd. Was senaar van de Algomeene Vereeniging voor Bloembollencultuur was hoofdzakeiyk gewtyd aan de bespreking van de aanstaande tentoon stelling. Daar de prospectussen laat waren verzonden, blyft de gelegenheid tot deelneming nog opengesteld. De tentoonstelling zal zoo mogelyk den 21sten April beginnen en onge veer tien dagen duren. De inzenders zullen te zorgen hebben, dat hun zendingen don 20sten 's morgens vóór elf uren ingekomen zyn. Naar aanleiding van een paar vragen uit de vraagbus werd druk gesproken over de bemesting van den grond voor do teelt van krokussen en over het dekken der geplante bloemen. Ook werd medegedeeld, dat de keuring der inge zonden bloemen maar éénmaal zal plaats hebben. Voor de verloting waren elf pryzen bestemdde hoofdpryzen, een paar sierplanten, werden gewonnen door de heeren L. P. Grevers en L. Rooyakkers. De overige pryzen, be staande uit afbeeldingen van bloemen, werden getrokken door de heeren J. Ruygrok Pzn., W. Zonneveld, J. Kouwenhoven, Th. Van der Velde, C. Knynenburg en J. Rooyakkers Sr. Zwammerdam. Het biykt, dat niet alle schippers op de hoogte zyn met de tarieven der ophaalbrug te Zwammerdam, voornameiyk den nachtdienst betreffende. Dit gaf dan ook gisteravond aanleiding tot twisten. Wy laten daarom hier het tarief volgenen hopen aizoo moeite en onaangenaamheden te voorkomen. Krachtens concessie, verleend by koninkiyk besluit van 24 November 1874, geschiedt de heffing van doorvaartrechten volgens onder staand tarief. Art. 1. De doorvaart, die geschiedt zonder dat de brug gewipt wordt, is vry. Art. 2. Voor het wippen der valbrug wordt vóór de doorvaart aan den brugwachter het volgende recht voldaan. Van een vaartuig met gestreken mast of zonder mast 0.03. Van vaartuigen of schepen met staanden mast, maar zonder opperlast, f 0.05. Van schepen met staanden mast en opper last /"O.IO. Van één uur na zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang wordt bovendien voor de vaartuigen met gestreken mast of zonder mast 2 cents, en voor die met staanden mast 5 cents buitengewoon wipgeld betaald. Art. 3. Schepen en vaartuigen in gebruik by ingezetenen van de gemeente Zwammerdam betalen geen wipgeld. TJit do „Staatscourant** Kon. besluiten. Benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch mr. J. A. A. Boscn, rechter in de rechtbank aldaartot rechter in de rechtbank te Breda rar. R. Feith, ambtenaar bij het openbaar ministerie in het kanton 's-Hcr- togenbosch; tot kantonrechter to Druteu mr. J. 1. H. lloeben, griffier bij het kantongerecht aldaar. Benoemd bij het wapen der infanterie, en wel bij het 3de regiment van dat wapen, tot tweeden luitenant, de ep zijn verzook eervol ontslagen eerste luitenant der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indié A. Hartevelt; tot reserve tweeden-luitenant, en wel bg het 5do regiment infanterie, de vaandrig E. Hottinga, van genoemd corps. In zijn rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers, de lste luit. jhr. C. A. J. Meijer, van het 6de rog. infanterie. Aan den laten luit. K. De Hartogh, van bet 7de reg. inf. vergunning verleend tot het aannemen en het dragen der ordeteekenen van officier der orde van Cambodja, hem door den president der Franscbe republiek geschonken. Pensioen verleend aan inr. W. F. Dijkers f 4000, L. H. Coolen f 168, J. H. G. Masseling 696, J Latooy ƒ443, T. A. Kroes ƒ109, J. Wiertaema ƒ364, J. v. Baren 208, P. Smit ƒ227, H. Visser ƒ1734. De ministers van marine en van koloniën verleenen deze week geen audiëntie. Tweed© Kamer, Aan de orde is het wetsontwerp, houdende nadere regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen, waarop uitsluitend met be perkte snelheid wordt vervoerd. De heer Fokker treedt in uitvoerige beschou wingen ter betooging dat deze zaak niet van Rykswege behoeft geregeld te worden, daar provinciale voorschriften voldoende zyn. Hy komt er vooral tegen op, dat men nu de tramwegen gaat rygen in het keursiyf der spoorwegen, wat de regeling van don dienst betreft, en keurt af den centralisatiegeest, waarvan dit onderwerp uitgaat. Hy zouwen- schen een afzonderlyke regeling voor locaal- spoorwegen en een voor tramwegen. Do heer Bastert sluit zich by dat betoog aan. Voorts maakt hy bedenkingen tegen de techniek der wet en tegen don inhoud van andere artikelen. De Minister van Waterstaat wyst er op, dat het aanvankelyk stellen der spoorwegen met beperkte snelheid buiten de wet een gunstig gevolg heeft gehad, maar sedert is er een verschil in karakter ontstaan tusschen locaalspoorwegen en tramwegen De locaal- spoorwegen hebben zich ontwikkeld als spoor wegen met wat minder capaciteit. Zy kwamen dus onder het centraal gezag, maar er zyn ook buurtspoorwegen ontstaan, die eigeniyk uit de stoomtramlynen zyn geboren. Moeten die nu onder de wet worden gebracht als spoorwegen of vrygestold blyven onder tram wegen? De Minister had ze willen brengen onder de spoorwegen met uitzondering, maar wegens de bezwaren heeft hy thans de tegen woordige regeling ontworpen, die z. i. voldoet aan de behoeften, daar de bestaande stoom tramwegen zoo min mogelyk worden lastig gevallen. Na republieken des heeren Fokker en den Minister werd het algemeen debat gesloten. Art. I bepaalt, dat by bestuursmaatregelen omtrent dienst en gebruik van spoorwegen, waarop geen vervoer plaats heeft dan met snelheid van ten hoogste 50 kilometers per uur, bepalingen worden gemaakt, waarby wordt afgeweken van de wet op de spoorweg diensten. De heer Hartogh acht het verkeerd af te wyken voor spoorweggedeelten op openbare wegen aangelegd, van art 1 der spoorwegwet, als zynde dit in stryd met een arrest van den Hoogen Raad en dit nog wel nu in art. 2 de verantwoordelykheid van den ondernemer is opgenomen. De Minister van Waterstaat erkent met den heer Hartogh, dat de Vereeniging voor Locaal- en Stoomtramwegen art. 7 onjuist heeft geïnterpreteerd. Ten aanzien der toe- passelykheid van art. 1 der spoorwegwet zyn de rechtskundigen zeer verdeeld. De Minister kan niet tot een eigen meening concludeeren. Voor ondernemers bestaat geen absolutie zekerheid in welken zin beslist zal worden. Deze wet bedoelt niet de uitgebreide aansprakeiykheid op de ondernemers van locaal- en tramwegen te leggen. Daarom wordt voorgesteld by bestuursmaatregel de bevoegd heden te geven, die wenschelyk worden geacht. De heer Hartogh stelt als amendement voor de woorden „en voor spoorweggedeelten op openbare wegen aangelegd" te doen vervallen en by te voegen „zyn gedeelten van spoor wegen op openbare wegen aangelegd". Dan kan daarvoor ook wat art. 1 betreft worden afgeweken, behoudens het recht van verant woordelykheid ten aanzien van reizigers en goederen. Duinwaterleiding voor Sosrabaia. Eindverslag is uitgebracht over het wets ontwerp tot verhooging der Indische begrooting ten behoeve van het aanleggen van een drinkwaterleiding voor Soerabaiai. Is de post voor het publiek of het publiek voor de post? Waar heeft niet eens een vergissing plaats? Welke zaak, welke vennootschap, welke administratie kan er zich op beroemen nooit een vergissing begaan te hebben? Dat zal wel by geen enkele firma het geval zyn en dus ook niet by de expeditie van het „Leidsch Dagblad". Wie ooit eens een kykjo genomen heeft by het afdrukken van het blad, heefo kunnen zien hoe geyverd moet worden om allereerst do pakketten gereed te maken voor de „Volharding" en de „Carsjens", die beiden reeds te kwart vóór vjjven vertrekken, om daarna met den meesten spoed de pakketten voor het Postkantoor gereed te hebben. Dat een enkele maal in die pakketten wellicht eens een exemplaar te weinig, somtyds een exemplaar te veel wordt ingepakt, zou dit iemand verwonderen? En toch, het gebeurt maar zelden. Indien dit echter geschiedt, is het voor ons oven onaangenaam als voor den geabon neerde, die het blad niet ontvangt. Wy doen daarom al het mogelijke om dergelyke fouten te voorkomen. Daarin geholpen te worden zou ons zeer zeker aangenaam zyn, voornameiyk door de verschillende postkantoren, waarvan de brie vengaarders of directeuren, zonder dat hot hun één enkelen cent kost, door middel van dienstkaarten op een dergelyke fout zouden kunnen opmerkzaam maken. Hot Hoofdbestuur der Postcryon heeft allen verwachtingen, die wy daaromtrent van d? posteryen hadden, don bodem ingeslagen. Niet ten onrechte wordt er op enkele postkantoren over onbeleefdheid geklaagd, maar het is ons nu duideiykhet Hoofdbestuur gaat daarin voor I Enkele weken geleden gebeurde het, dat m den band, voor Wassenaar bestemd, 9 exem plaren m plaats van 40 bladen op het kantoor aldaar aankwamen. Wy willen niet zoo zyn, om de veronderstelling te wagen, dat er met het pakket iets gebeurd is, maar nemen de vergissing op ons. Men zou nu denken, daJ. de postdirecteur te Wassenaar een dienst kaart zou zendon ter wille zyner gemeente- naren; kosten van een telegram zelfs zoudeu we gaarne vergoed hebben! Niets van dit alles; immors, pas door ontvangen klachten bleek ons drie dagen later, hetgeen gebeurd was. Wij beklaagden ons daarover by het Hoofd bestuur en ontvingen daarop ten antwoord: „Naar aanleiding van nevensvermeld sdiiy- ven, heb ik de eer U te doen opmerkorr, dat het der postadministratie uit den aard d*r zaak geheel onverschillig is, of inde voor eenig kantoor bestemde zendingen mat exemplaren van eenig, by abonnement gofram keerd, nieuwsblad minder exemplaren worden gesloten, dan de aanduiding op den band der zending aangeeft. Voor den Directeur te Wassenaar bestond er dus geert aanleiding om zyn ambtgenoot te Leiden mededeelingte doen van zyn bevinding, dat, in plaats van 40, slechts 9 exemplaren werden aangetroffen in do voor zyn kantoor bestemde zending va» het door U uitgegeven nieuwsblad. „De voorwaarden betreffende de frankeering by abonnement van nieuwsbladen, leggen aan de postadministratie volstrekt niet de ver plichting op, om aan de betrokken uitgevers mededeeling te doen, van dergelyke door hen begane misvattingen. De Directeur-Generaal H AVELAAR." Het publiek weet nu, dat de postkantoren op eventueele fouten ons niet opmerkzaam maken; waar wy zoo nu on dan ton dienste van het publiek op verzook der posteryen dienstregelingen,kennisgevingen als anderszins opnemen, acht het Hoofdbestuur zich niet verplicht bij een dergelyke vergissing ter wille van het publiek even te waarschuwen. Is de post voor het publiek oi het publiek voor de post?

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1