N°. .'2305 Dinsdag; 3 April. A0. 1900 feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zonen feestdagen, uitgegeven* IBSCH DA&BLAD. PJ3JJS DEKEB GOXTBAHT» Co«r Lai dsn pa 8 maanden; 3* Franco per post Afzonderlijk. Nommers i.i6. 1.10. 0.05. V- -X PfiUS DEB ADyEBTEHTEÉErt %a t.«é regéla 11.05. tedere regel meer f 0.17J. Grootór» letton naar plaataruimté Voor bet tncassearen baiteo ia stad wordt ƒ0.06 berekend. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. bu Officieel© Kennisgcying. DRANKWET. BurgsmceBter en WoWioader* Tan Leiden brengen ter algemeeoe kennie, dat door liet Bestuur der iisamlooze Vennoot ob&p DE BDTTEN'8 BIERBROU WERIJ .DE ZWARTE RUITEB", gereetigd to Maastricht, on do firma W. A. ELSHOF EN Z1., te Leiden, verzoekaohrifteo zijn ingediend om vergun ning voor des kleinhandel in sterken drank respec tievelijk in de percoeleu S'.ationsweg Nos. 11 en 29 en Haarlemmerstraat No. 139a. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. J April 1900. VAN HEÏST Secretaris. Leiden, 3 April. I Van 'sRyks Ethnographisch Museum, alhier, is, onderteekend door den directeur, den heer dr. J. D. E. Schmeltz, verschenen hot verslag over het tydvak van 1 October 1898 tot 30 Sept. 1889, versierd met vier platen, ïft. phototypioön en een in kleurendruk. I Het volgende is er aan ontleend: "Wat het opzichterspersoneel aangaat is het ;en ondergeteekende aangenaam te kunnen I cededeelen, dat zy zich allen beijveren do iun opgedragen werkzaamheden tot zyn tevredenheid te vervullen. Meer in het bijzon- lor dient te worden vermeld, dat de opzichters D. Van Egmond en C. Knauft by de organi satie der tentoonstelling van Japansche kunst, waarover hieronder nadere byzonderhedon volgen, zeer veel vl\jt en toewijding hebben betoond. Ook van het niet vast aangestelde perso neel kan de ondergeteekende getuigen, dat zij zich hebben beijverd den ondergoteokende .laarraato hunner krachten ter zjjde te staan. H. C. A. Van Duuren, sedert meer dan 14 jaren als dagschrijver bjj het Museum werk zaam, word met het in-orde-brengen der financieelo administratie van hot Museum, van de boekhouding en van het archiof belast ©n heeft zich van deze taak op uitstekende wijze gekweten. Ook W. De Koning, van wien in de beide laatste jaarverslagen reeds sprake is geweest, heeft het niet aan voortduren den ijver in do vervulling zijner plichten laten ontbreken en hy heeft de voornoemde beide opzichters in hun werk voor do tentoonstelling op lofwaar dige wilze bijgestaan. De toestand der gebouwen. Aan hetgeen betreffende dit onderwerp in hot laatste jaar verslag werd gezegd is niets toe te voegen, de toestand is en blijft onhoudbaar en wekt den afkeer op van lederen bevoegden booor- peelaar der schatten, dio in de verschillende gebouwen opgehoopt zijn. Het is te hopen, dat op een voorstel, hetwelk de ondergetee kende binnenkort zal doen, de goedkeuring der Regeering wordt vorkrogen, dan zal ten minsto een gedeeltelijke verbetering in den toestand komen en deze eenigszins draaglijk worden, totdat er tot de oprichting van een n'euw, eenvoudig, maar doelmatig gebouw zal overgegaan kunnen worden. De ondergetee kende hoopt, dat do volksvertegenwoordiging hiervoor spoedig de middelen zal toestaan; 1 door dat niet to doen blijft een zware plicht op haar rusten en wordt oen toestand besten digd, die aan Nederland als koloniale mogend heid geenszins tot eer strekt. De toestand van het meubilair. Met het oog op de te wachten beslissing der Regeering van het voren bedoelde voorstel heeft de ondergeteekende gemeend van een vermeer dering van het meubilair met stukken van bly venden aard te moeten afzien. De voor dit doel beschikbaar gestelde gelden werden voor een groot gedeelte gebruikt voor de inrichting van het tentoonstellingslokaal; hiervoor en voor de herstellingen aan de gebouwen ont brak hot den ondergeteekende niet aan hulp van de zyde der directie der Ryks-universi- tjitsgebouwen te Leiden. De toestand der verzameling. Aan den nieuwbenoemden assistent dr. H. H. Juynboll werd meer speciaal het beheer der afdeeling Indonesië opgedragen; hy is begonnen met bewerking van een beredeneerden catalogus der voorwerpen, afkomstig van de het eiland Borneo bewonende stammen. De heer Shinkichi Hara heeft gedurende zud verbiyf alhier met grooten yver en toe wijding in de Japansche afdeeling gewerkt; voor de Netsukos, de stootplaatsen van zwaarden en kleinere kunstvoorwerpen van Ijzer en brons, voor een aantal zwaarden, voor de schilderyen en de prooven van den houtsneedruk in kleuren zyn door hem alle gegevens verstrekt, noodig voor de bewerking van een beredeneorden catalogus. Het bleek ten gevolge van de werkzaamheden van genoemden geleerde, dat het Museum zich in het bezit mag verheugen van een ver zameling van meer dan 600 in kleuren gedrukte prenten, meest alle tot de Ukioye- of realistische school der Japanners behoorende. Ook onder de rolschilderyen of Kakemono's bleek een aantal goede voorbeelden van Japansche schilderkunst te schuilen. Een en ander gaf aanleiding tot het houden der tentoonstelling van Japansche kunst, waarover aan het slot van dit verslag nadere byzonder- heden worden medegedeeld. Van do gelegenheid, die zich hem aanbood om kennis te maken met do in het Museum en in de Universiteitsbibliotheek aanwezige Japansche boeken maakte de heer Hara veel vuldig gebruik en hy verklaarde, dat de alhier aanwezige Japansche boekory tot de beste in Europa behoort gerekend te worden. By het bestudeeron der boekon verstrekte de heer Hara tevens een aantal correcties op den door mr. Serrurier bewerkten cata logus dezer boeken. Door don heer G. A. Koeze werd een be schavende catalogus der Philippynscho schedels bewerkt. Een grootere arbeid, geba seerd op deze schedels, waarvoor tevens schedels van andere rassen als vergelijkings materiaal gediend hebben, komt binnenkort gereed en zal dan in de eerste afleyering der Mededeelingen uit 'sRyks Ethnographisch Museum verschynen. Betreffende de conserveering der vers bil lende verzamelingen verwyst de ondergetee kende naar het daaromtrent in zijn vorig Jaarverslag medegedeelde. Er werd gezorgd, dat de toen geschetste toestand niet verer gerde; aan een verbetering echter het spreekt vanzelf is niet te denken voordat in oen betere huisvesting van het Museum zal zyn voorzien. Voor den cedelcatalogus van het Museum werd onder bystand van den heer Hara oen afzonderlyke serie briefjes voor de in kleuren gedrukte prenten bewerkt, omdat er soms meer dan 30 of 40 verschillende prenten onder hetzelfde nummer waren geïnventari seerd. Het Spinozahuis te Rynsburg heeft in het eorst9 jaar na zyn inwyding 284 bezoekers gehad, waaronder verscheiden buitenlanders. Aan het postkantoor Noordwyk en d,e daaronder ressorteorende hulpkantoren werd gedurende het lsto kwartaal 1900 ingelegd f 11,371.50 en terugbetaald f 13,336.19. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nommer 812. Do hoer "W. De Boer, onderwijzer aan do Ned.-Herv. school te Rynsburg, is als zoodanig benoemd aan de burgerschool der Ned.-Herv. Gemeonte, hoofd de heer Noppen, te Arasterdam. In het „Hotel Paulez" te 's-Gravenhage is aangekomen de heer W. M. Van Haarst, consul der Nederlanden te Kopenhagen. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Makkum en Kornwerd ds. H. G. Van Endt-, to Woorden. Ingevolge machtiging van H. M. de Koningin is aan het pantserscbip, waarvan de bouw is opgedragen aan de Maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw „Feyenoord" te Rotterdam, de naam gegeven van „De Ruyter". Door het class, bestuur der Ned.-Herv. Gem. van Gouda is na afgelegd examen de ak'ce van godsdienstonderwijzer uitgereikt aan W. v. d. Vlist, uit Hekendorp. Morgen, den 4den April, zal het 25 jaar geledon zyn, dat den heer F. A. Van Byie velt, Ridder der Militaire Willemsorde, bode by de Tweede Kamer der Staten-Goneraal, het Kruis voor Moed, Beleid en Trouw werd toegekend wegens zyn den 17den Augustus 1874 betoonde dapperheid naby Kotta-Radja op Atjeh, toen hy onder een hevig vuur van den vyand een bres met zakken zand wist te stoppen, van welke verrichting met grooten lof is melding gemaakt door kapitein Jacobs in de „Schetsen uit het Indische krygsleven", opgedragen aan de Ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier. Het vyandeiyk vuur deed destijds onze genie-werklieden ter genoemde plaatse, nadat een paar van hen gedood en velen gewond waren, achteruit wijken om een goed heen komen te zoeken. Door kap. Staal en den toen 22-jarigen sergeant Van Byievelt werden zy tot staan gebracht, en daarna verrichtte laatstgenoemde het bovengemelde heldenfeit. Op 18-jarigen leeftijd reeds onderscheidde Van Byievelt zich op de reis naar Indiê op het stoomschip „Willem Hl", dat in het Engelsch kanaal verbrandde. Van Byievelt redde toen, met levensgevaar en geholpen door een paar makkers, een dame, die in een hut was opgesloten. Een van do oudste predikanten der Ned.-Herv. Kerk, ds. P. T. Van den Berg, te Nieuwkoop, zal tegen 1 October, na vyf-en- vyftigjarigen dienst, zyn eervol emeritaat aanvragen. Beroepen is te Osa c. a. dr. J. Herderschee, te Deventer. Bedankt voor het beroep naar Alkmaar, door ds. G. G. J. Bleeker, te Mastenbroek. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 11. in de kapel van het bisschop pelijk paleis de wyding van het H. pries terschap toegediend aan de eerw. heeren A. H. Buhrs, P. J. A. Van der Cammen, A. J. Melkert en M. W. A. Wytenburg, die benoemd is tot kapelaan te Lisse, en Zondag de wyding van het H. subdiakonaat aan'den eerw. heer Th. M. Beukers. De ministers van justitie, binnenland- sche zaken, marine, oorlog en koloniën, de meesten met hun dames, begaven zich giste ren naar Rotterdam ter bezichtiging van het nieuwe en groote schip „Sindoro", van deD Rotterdamschen Lloyd. Aan boord werd vanwege de directie van den Rotterdamschen Lloyd aan de ministers en hun dames een déjeuner-dinatoir aange boden. By de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging is tot heden ingekomen en ge- teekend tot een bedrag van f 1,133,700.32. Te Utrecht is het ten behoeve der Boeren ingezamelde geld gestegen tot een bedrag van ƒ28,817.73. Te Wageningen werd bij de familie de treurige tyding ontvangen van het sneuvelen van den heer A. Van Leersum, op 12 Febr. jl. ten zuiden van Keerom (distr. Colesberg). De heer Van Leersum was in het begin van Januari uitgetrokken en stond onder het bevel van generaal De la Rey. Het was de eerste maal, dat hy in het vuur kwam, en hy was ook de eerste der acht menschen, die in dat gevecht sneuvelden. Voor hy werd opgecommandeerd was de heer L. onderwyzer te Johannesburg; hy stond op het punt hoofd eener school aldaar te worden, welke benoeming door den oorlog werd uitgesteld, daar de scholen gesloten werden. Hy was zeer bemind by zyn com mando; de veldkornet heeft hem een eigen graf bezorgd, waarop een eenvoudig gedonk- teeken werd geplaatst. Naar de Parysche correspondent van het „Hbl." seint, heeft de academie voor exacte wetenschappen een der vyf takken van het „Institut de France", met een groote meerder- hoid den Amsterdamschen hoogleeraar dr. J. D. Van der Waals tot correspondeerend lid benoemd, in de plaats van den beroemden Britschen natuurkundige Stokes, die tot „associó" is benoemd. Naar wy vernemen, zal mr. J. P. Sprenger van Eyk, oud-minister van financiën, den aandeelhouders van de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen als directeur- generaal voorgesteld worden. (N. R. Ct.) Gisteren werden in oen buitengewone zitting der rechtbank te Amsterdam de heeren mr. J. H. Bydendyk als rechter en mr. J. E. Jacobson als plaatsvervangend rechter ge ïnstalleerd in de plaats van onderscheidoniyk mr. Hoppe, die thans in het gerechtshof zitting heeft, en mr, Kruseman, lid van den gemeenteraad, die is afgetreden. Nadat mr. Luden een woord van waar deering had gewyd aan de afgetreden en het welkom had toegeroepen aan de nieuwe rechters, sprak hy er zyn voldoening over uit, dat door benoeming van een nieuwen griffier en een nieuwen vice-president de rechtbank weder spoedig volledig zou zyn. Ofschoon sedert het uitbreken van den oorlog wel enkele geschriften of prenten zyn uitgegeven, ^vaarby de regelen van welvoeg- ïykheid tegenover met Nederland bevriende staten of hun regeeringen niet altoos voldoende in het oog zyn gehouden, kan toch ten stel ligste het bericht van de „Memoral diploma tique" worden tegengesproken, als zou Enge land ter zake van de „verspreiding in ons land van beleedigende geschriften en onbe hoorlijke spotprenten" vertoogen tot de Nederlandsche Regeering hebben gericht. Van zoodanige vertoogen is in Den Haag niets hoegenaamd bekend. Mevrouw Anny Coster, geboren De Roo, echtgenoote van den by Elandslaagte ge sneuvelden landgenoot, is den 21sten Febr. van een dochter bevallen. De gemeenteraad van Zutfen besloot op voorstel van den heer Nolthenius aan de Tweede Kamer een adres te zenden, waarin wordt aangedrongen op het verleenen van subsidie aan de ontworpen trams Zutfen— Hengeloo en ZutfenEmmerik. Voor het ondersteuningsfonds voor vrou wen en kinderen hier te lande van strydersin Zuid-Afrika is tot nu toe totaal ingekomen aan giften en toezeggingen f 17,886.09, fran ken 200 en Reichsmark 2. Naar de „Arnh. Ct." mededeelt, is by den Raad van State in behandeling een wets ontwerp, strekkende tot reorganisatie van het gewesteiyk bestuur op Java in den zin van decentralisatie. De minister van buitenlandsche zaken, mr. De Beaufort, zal zich, volgens „La revue diplomatique", in de maand Juli naar Parys begeven om deel te nemen aan de werk zaamheden van het „Congrès internationale d'histoire comparóe". Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd de heer Jules Herbaux, procureur- generaal by het Hof van Appèl te Rennes. (H. D.) Het stoomschip „Bromo" arriveerde 1 April van Rotterdam te Padang; de „Essen" vertrok 31 Maart van Batavia naar Amster dam; de „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 1 April van Perim; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 1 April Gibraltar; de „Salak", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 1 April te Suez; de „Sonneberg" vertrok 30 Maart van Padang naar Amsterdam; de „Lombok" arriveerde 2 April van Amsterdam te Batavia; de „Suma tra" arriveerde 2 April van Amsterdam te Batavia; de „Stasfurt", van Batavia naar Amsterdam en Hamburg, passeerde 31 Maart Malta. Hazerswoude. Naar aanleiding van een vraag, onlangs op onze tweede propaganda- vergadering van de afdeeling „Volksweerbaar heid" tot den voorzitter gericht, dealen wy in verband met een dezer dagen gedane publicatie mede, dat ter gemeente-secretarie, evenals in elke andere gemeente, kosteloos verkrygbaar zyn blanco-verzoekschriften ter bekoming van jacht- en vischakten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visschery met éón vischtuig voor het seizoen 1900/1901. Een ouderpaar, dat gistermorgen zyn eenigen zoon voor het eerst aan de zorgen der onderwyzers onzer openbare school toe vertrouwde, deed des namiddags het hoofd der school een kleine eveloppe toekomen, waarin vyf dubbeltjes vervat waren, met by voeging der woorden: „50 cent voor de Transvaalsche Boeren, omdat onze jongen zoo zoet voor het eerst naar de school ging." Als alle ouders, die het doen kunnen, en zich over een dergeiyk feit mochten ver- biyden, eens naar vermogen hun dankoffer op het altaar der liefde offerden, zou weer een belangryke som onzen dapperen stamver wanten ten goede komen en de kinderen, die by zulke daden werden grootgebracht, zouden zeker op ryperen leeftyd de minsten niet wezen. Dit goede voorbeeld vinde dus alom in ons land navolging! Oudshoorn. De vastgestelde kiezersiyst telt de namen van 388 kiezers. Voorschoten. A.s. Donderdag 5 April te halfacht zal alhier in het Ambachtshuis de laatste winterlezing worden gehouden van het Nutsdepartement. Alsdan zal als spreker optreden de heer mr. H. Smeonge, lid v. d. Tweede Kamer, met het onderwerp: Verzeke ring van werklieden tegen den ouden dag. Aangezien hier veel personen wonen, die geacht kunnen worden rechtstuks belang by deze zaak te hebben, mag verwacht worden, dat de opkomst groot zal zyn. Immers, werk- lioden-pensionneering staat geschreven in het vaandel van alle partyen en kan dus een onderwerp heeten, dat zeer actueel en in den tegenwoordigen tyd vooral hoogst belangryk is. Zulk een onderwerp door een begaafd man als de heer Sraeenge te hooren be handelen, moge voor velen een opwekking zyn om de vergadering te gaan bijwonen. Alle belangstellenden zullen gaarne worden toegelaten. TJit de „Staatscourant. Bij kon. besluit is E. D. Spronck, commies, af- deelingschef ter provinciale griffie van Liraburg, benoemd tot riddor in de orde van Oranje-Nassau. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken zijn benoemd met ingtrag van den dag, vraarop zij na 30 April 1900 hun betrekking aan vaarden, tot onderwijzer en onderwijzeres bjj de leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn, de na te noemen personen: Tj. Hellinga, te Haarlem; de dames: H. Lunsingh Meijer, te Arnhem; H. E. A. Van der Scheer, to Leiden; J. H. Bémond, te Groningen; G. E. Uilkens, te Scharmer; J. A. Rodbard, te Amsterdam; N. J. Hamelberg, te Arnhem; C. Rommerts, te Leeuwarden; A. C. Kerlcn, te ApeldoornJ. A. E. Houbolt, te Apel doorn; en zijn benoemd voor het tijdvak, aanvan gende met don dag, waarop zij haar betrekking aanvaarden, cn eindigende met 31 Dec. 1900, tot onderwijzeres by de leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apel doorn, de dame9: E. Lieftinck, aldaar, en H.D. J. Boereema, aldaar. De minister van binnenl. zaken breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Sept. a. s. te ver vullen is do betrekking van leeraar in de staat huishoudkunde aan de Rijks H. B.-S. te Heerenveon. Het aantal wekelijks te geven lesuren bedraagt één. Zij, die voor cleze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 15 April e. k. aan te melden bij den inspecteur van bet middel baar onderwijs, ar. J. Campert, te 's-Gravenhage. De minister van financiën maakt bekend, dat op 31 Maart jl. bij de betaalmeesters in kas was f 1,893.190.10 en dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, ingevolge art. 1 Ibis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f2,302,464.48\ De gewone audiënties van de Ministers van Waterstaat en van Marine zullen deze week niet plaats hebben. Eerst© Kamer. Vcrgmdering #p Maandag-avond te halfnegen, tot hervatting der werkzaamheden. Ingekomen waren de laatsteiyk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Deze worden verzonden naar de af deelingen. De heer Melvil van Lynden bracht rapport uit over de inlichtingen der Regeering op de adressen van de heeren Leendert Groen, direc teur der Nederlandsche Stoomvisschery te IJmuiden c. s., en J. Medik c. s., kooper in de Ryksvischhal aldaar, en van S. P. Kuyper c. s. en A. S. Groen, allen te IJmuiden, be nevens die adressen zelve en de adressen van de afdeeling IJmuiden der Vereeniging ter bevordering der Nederlandsche Visschery van Leendert Groen voornoemd en van A. S. Groen c. s. De Commissie stelt voor: lo. aan den Minister dank te zoggen voor de gegeven inlichtingen; 2o. als haar oordeel uit te spreken, dat hetzy door een wijziging van het kom besl. van 26 Maart 1899, hetzy door een wettelyke regeling, het gebruik van de visschershaven te IJmuiden en de daarby behoorende inrich tingen zóó behoort te worden geregeld, dat die werken onafhankeiyk van een te verleenen vergunning, maar behouden3 bepalingen van orde ten gerieve strekken van de geheele visschery, ook voor zooveel zy van den Ryks- afslag geen gebruik maakt, alsmede dat de bemoeienissen van de Ryksambtenaren met den vischhandel aldaar tot de geringst moge- ïyke afmetingen behooren te worden terug gebracht en zooveel mogeiyk ruimte moeten laten voor het particulier initiatief. De behandeling dezer conclusie zal plaats hebben in een op Vrydag a. s. om elf uren te houden openbare vergadering. De Kamer hernieuwde daarna haar af doe lingen, die uitgenoodigd werden voorzitters en onder-voorzitters te benoemen. De vergadering werd verdaagd tot Woens dagnamiddag. Tweede Kamer* Ben wetsontwerp is ingediend tot nadere regeling van het Nederlandsche muntwezen. De toestand is van zoodanigen aard, zegt de minister van financiën, dat voorziening niet langer mag worden uitgesteld. Krachtige maatregelen zyn noodig. Het geldt hier niet alleen een oeconomisch belang, ofschoon dit in geenen deole is gering te schatten. Om te doen zien hoe ver het kwaad is voortgewoekerd, geeft de Minister eenigo byzonderheden omtrent den toestand in het Zuiden van Limburg, waar een onderzoek van de Nederlandsche Bank is ingesteld. Hot overgroot© deel der circulatie volgens raming 80 a 90 pet. bestaat daar uit ver schillende vreemde munten en de transactiën van het publiek onderling geschieden daar grootendeels in vreemd geld. Ook de loonen dor dienstboden in de gezinnen worden veelal in vreemde muntsoorten bedongen en voldaan. Uit een en ander biykt wel, dat het aange duide euvel in Limburg grooten omvang heeft verkregen. Strengere handhaving om vreemd geld te weren is dus noodig. De minister van financiën is voornemens, na de invoering der hierby aangeboden wet, gedurende een termy'n van één maand in elke gemoente van de grensdistricten de ge legenheid open te stellen om vreemde munten tegen Nederlandsch Courant in te wisselen. De koers moet zoo hoog bepaald worden als zonder nadeel voor den Staat mogeiyk is. Voorgesteld is een wetsontwerp tot nadere wyziging dor wet, houdende voorloopigo maat regelen tot behoud van vicarie-goederen. De onderwerpeiyke voordracht verlengt den tyd, waarvoor de wet van 1892 goldt, en be stendigt de voorloopige maatregelen totdat een definitieve regeling van het onderwerp zal zyn tot stand gekomen. LEERPLICHT. Tegenover het afkeurend oordeel van de houding der heeren Schaepman en Kolkman door het grootste gedeelte der katholieke pers staat de lof, hun voor hun houding gebracht door de katholieke studentenvereeniging „Albertus Magnus", te Groningon. Deze nam Zaterdag 11. de volgende motie aan „De Roomsch-katholieke studentenvereeni ging „Albertus Magnus", in huishoudeiyke vergadering vereenigd, brengt hulde aan de heeren Schaepman en Kolkman voor hun houding in zake leerplicht, en gaat over tot de orde van den dag." Gemeagd Nletwa» By de verloting der kunstwerken» gehouden vanwege do Vereeniging tot instand houding van een fonds voor Nederlandsche beeldende Kunstenaars en hun weduwen en weezen, viel op No. 372 (hier ter stede gekocht) een aquarel van Herman Gunneweg. Buiige avond. Gistermiddag omstreeks vier uren viel de 53-jarige koopvrouw M. M. K., verbiyf houdende in oen logement op de Nieuwe Beestenmarkt alhier, door een duize ling getroffen, van de trap, voerende naar haar kamertje. Bewusteloos werd de vrouw opgenomen, en daar zy door den logementhouder niet kon worden bygemaakt, door dezen por rijtuig naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd, alwaar bleek, dat zy een lichte hersenschudding had bekomen en dus op neming noodzakeiyk werd. Haar toestand was hedenmorgen redelyk wel. Door de politie alhier is aange- houden zekere P. M., die gesignaleerd stond in het „Algemeen Politieblad", tot het onder gaan van een dag hechtenis, wegens open bare dronkenschap, waartoe hy te Amsterdam is veroordeeld. De man is naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht. Toen Zondag-avond by de voor stelling van Mario Antoinette" in het Gebouw, te 's-Gravenhage, het laatste bedryfbyna was afgespeeld, en by het wegleiden der vorstin de garde-commandant do hand op den schou der van Orleans legt, roepende: „eindelyk verraden, zult ook naar de guillotine!" riep plotseling een stem van den dorden rang: „Ziezoo, ongeluk, nou is het ook jou tyd!" Terstond werd deze kreet opgevolgd door tal van uitroepingen, men schreeuwde „steek *m dood! vermoord den schavuit! hy heeft vanavond al lang genoeg dat mensch ge marteld." Aan het lawaai kwam geen einde en vtyf keer moe&t het scherm opgehaakt wordeo.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1