AALMARKT25. De Tweede Aflevering yan BOUWGROND KAMERS. Specialiteit in KOFFIE. 10.1. T. MTVELS, I Paardensleeg 4. TE KOOP. lii de loffiefeaal zuivere Preanger-Koffie, BEUZEMAKER Co., Eerste {ted. Verzekering-Mi goede zuivere Roodc Bordeauxwijn J. L G. s:;'0£ OTEBBKts. RODBAKD, Magazijn van Gonden en Zilveren Werken, Donkersteeg 10. WAT IS FIVE O'CLOCK TEA? S. P. MINNEMA, -su a, Haarlemmerstraat 143. Telephoonnummer 322. Voedings-Eiwit. lie oorlog tusschen Engeland 011 Transvaal. Aan een hior ter stedo ontvangen particulier schryven uit Alowynskop Bosch'veld Jager of Ramoutsa, (commandant Botha, veldkornet Sn y man) by Mafoking, dd. 13 Februari, ont- leenen wy het volgende: We zyn hier pas aangekomen, of we mogen al spoedig bemoedigd worden door een kleine overwinning, die ons als een teeken is van Gods hulp. Juist had de oude heer Piet Lommer in oen eenvoudige doch hartelyke toespraak naar aanleiding van 2 Kron. 20 op Zondag morgen 11 Febr. ons bewezen, dat waar liefde is, God zyn zegen gebiedt en God den vyand in zyn eigen strikken zal verwarren, toen do daaropvolgonde nacht het bewijs voor zyn woordon bracht. Ik was laat naar bed gegaan, omdat be nauwdheid me in en buiten het lager had doen rondstappen Tegen 3 uur probeerde ik te gaan slapen. Ik zal nog geen half uur gelegen hebben, toon ik hevige gewoorcharges op den bergrand hoorde, waar ons kanonfort ligt. Ik riep den veldkornet Snijman, naast wion ik sliep, wakker met do woorden: „Veld kornet, ze zyn daar boven aan mekaar." In een oogenblik was ieder op en waren de paarden opgozadeld. Elk stond klaar. Onder- tussehen nam het geweervuur op don berg too. Ook vielen er een paar kanonschoten en hoorden we de doffe dreuningen van oenigo dynamiet-ontploffingon. Een oogenblikjo nam het geweervuur af, maar toen werd het heviger hervat. Na een twintig minuten was alios stil. Zoodra de dag aanbrak, roden commandant Botha, comm. Louw, do veldkomotten Sny- raan, Beukes en Swarts met hun mannen naar het fort, om te zien wat cr gebeurd was. Do Engelsehen hadden getracht het foTt te nomen. In den maneschyn waren zo tot kort bij ge naderd, zich achter de boscbjes verschuilondo. Even nadat do maan onder was gegaan, pl. m. halfvier, waren zo tot by hot fort genaderd. De kapitein, die voorop ging, riep tegen den artillerist, die op wacht stond: „Hands up", als was hy roeds 2eker van do overgave. Maar op hetzelfdo oogenblik had hy reeds eon kogel door het hart van den wakkeren schildwacht. Nu stormden de Engelschen met de bajonet, maar de bezetting van het fort, moest Johannesburgers, onder bevel van kapitein Dalwich, ontving hen goed. Wy konden beneden hooren, dat zo hun xans waarnamen met schieten; het waren geen gelykvallende charges; maar elke achuttor schoot, als hy een doel had. Er ïleven bij het fort vyf dooden liggen en zes j «ewondon. Er werden nog eenige gewonden en veel bloed- en sleopsporen in den omtrok gevonden. Kapitein Dalwich had eenige dynamietmynen om het fort doen ontploffen, doch op plaatsen, waar goen Engelschen waren. Na eenige schrootladingen uit het kanon naar de stormers gejaagd to hobben, konden onze menschon do Engelschen zien vluchten. Onze ambulance kwam de gewonden halen. De dokter moost van drio Engelsche ge kwetsten een been ver boven de knie ampu- teoren. Onzo menschen hadden niet het minste letsel bekomen. Den volgenden dag zyn de gewonden op verzoek van kolonel Plumer uitgeleverd; een was by ons in het veld hospitaal dien zelfden dag overleden. Volgens do Engelsche rapportgangers hadden de Engelschen zelf nog een doode en elf gewonden meegonomon, zoodat het verlies dan 23 aan dooden en gewonden bedraagt. 0nd6r do dooden is kapitein Ramsy en onder de gewonden een kolonel Whito. Een gewonde vertelde, dat zy met 200 man het fort hadden gestormd en dat ze last hadden gekregen, niet te schieten, maar m6t de bajonet to steken. Hy zei ook, dat een week goloden ons kanon een hunner stukken had vernield en acht man gekwetst. Binnenkort worden hier grootero dingen vorwacht. Nu, ik hoop, dat we hier gauw klaar zyn, want wo hebben reeds veel zieken. Ik was ook ziek, maar ik voel vandaag weer „rechte lekker". Een kenmerk van die ziekte is, dat men van het minsto beetje voedsel vreeselyk opzwelt en het erg benauwd heeft. 18 Februari: Tot heden niets byzonders gebeurd. Donderdagnacht zyn wo uitgetrok ken, doch het i3 by een kanongevecht In den morgon gebleven. Tot geweervuur kwam het niet. Toch is or iets aan het broeien. De Engelschen maken eiken dag scbynbewegin- gen, zoodat we op onzo hoede zyn. Zooevon is het volgende rapport ingeko men: Kaffers hebben den heer Ham op zyn plaats in Transvaal aan de grons vermoord en zyn vee meegenomen. Zyn dochter van 17 jaar vermist. Uit de Zuid Afrikaansche Mail Aan do Transvaalsche bladon zyn nog de volgendo berichten ontleend: Het gevecht by Koedoesberg. Van MagersfoDtoin wordt nog boricht: Wy vechten vanaf Donderdagmorgen 4 uron voor middag tot 6 uren namiddag. Ongeveer 4 uren kreeg do vyand groote versterking mot extra- kanonnen, zoodat do onzen verplicht waren zich, hoewel een kleine macht, wyd uit te vordeelen, ten einde den vyand terug te kunnen schieten, aangezien deze zeer verspreid aankwam en de onzen trachtte om te trokken de vyand werd toen hevig beschoten en gekeerd. Het gevecht duurde tot het donker word. Onze burgers waren steeds vol moed. Hoewel onzo menschen gemakkoiyk den berg (Koe doesberg) konden behouden, werd het beter geoordeeld om den vyand hot doortrokken veiliger te kunnen beletten, dien avond den berg af te gaan en posities, hoewel zeer uitge strekt, in te nemen aan doze zydo van Koedoes- berg op kleinere kopjes. Deze posities waren om verschillende rodonen veel beter voor de onzen, ook wat water on voedsel voor de paarden betrof. Het gevecht werd den volgenden mor gen flauw voortgezet door den vyand, die het later beter scheen te oordeelen zyn voorne men van doorbreken naar Kimberley langs dien weg maar op te geven. Hy begon don namiddag van dien dag dan ook terug te trekken naar zyn kamp by Tweerivier. Ons verlies 3 dood en 8 gewond. Verder zy'n er de volgende (officiëele) berichten 8 Februari: Van generaal Cronjé is bericht ontvangen, dat de vyand, dien hy op het oogenblik ingesloten heeft, ongeveer een 6000 man stork is, gesteund door oen zestal kanonnen en eenige maxims. Generaal De la Rey hooft van uit de richting van Kimberley versterking gestuurd on generaal Cronjé is bezig hen hevig te beschieten. Generaal De Wet is boven op den kop, gesteund door voldoend geschut, hetwelk veel schade onder den vyand aanricht. Hulptroepen, door den vyand afgezonden, werden met zwaar verlies door do onzen toruggeslagen. Onzo verliezen zyn gering; tot dusver een drietal dooden en oenigo gewonden. 9 Fobruari: Met betrekking tot het gevecht by Koedoesberg berichtte generaal Cronjé gisteren, dat alles ten goede voor onze menschen is afgoloopen en de vyand werd gekeerd in zyn plannen om Kimberley langs dien "weg te bereiken. Onze menschsn behielden goed hun posities, niettegenstaande de vijand voortdurend ver sterking kreeg. Ons verlies is gering; de vyand moet zware verliezen geleden hebben. Van generaal Cronjé is later bericht ont vangen, dat de vyand, ongeveer 6000 man, hedennacht van den kop „Koodoesrand" vluchtte en zich in alleryi op zyn posities by Modderrivier terugtrok. Onzo verliozen bij het gevecht op „Koedoes- rand" zyn 5 dooden on eenige gowonden. De inval in den Vrijstaat. Omtrent de operaties, in verband met het ontzet van Kimberley door generaal French en den inval van Lord Roberts in don Vry- staat bevatten de „Volksstom" en de „Express" de volgende officiëele telegrammen van Boerenzyde Het nemen van een Britsch convooi. 12 Februari: In het Zuidwesten van den Vrystaat tracht de vyand thans mot een macht van ongeveer 14,000 man binnen to dringen. Omtrent halfzeven hedenmorgen haddon de onzen een kleine ontmoeting met een voorpunt van don vyand. Do burgers schoten 2 paarden en een soldaat dood, ver wondden 2 en namen 2 gevangen. 14 Februari: De vyand trekt met groote macht in het Zuidwesten van den Vrystaat op, om laDgs een omweg Kimberley to kunnen ontzetten. Onzo menschen trachten hem echter te keeren. De vyand brandt alle gras achter zicb. Van genoraal Cronjé werd bericht ontvan gen, dat een gevecht aan den gang was hedenmiddag met troepen van den vyand by Rondavelsdrift. Uitslag alsnog onbekend. 16 Februari. Generaal De Wet seint van Jacobsdal: De vyand lagerdo gisteravond omtrent vier myien beneden Blauwbank langs de Riot- rivior. Hedonmorgen hebben wy do sterke, door de Engelschen ingenomen positie ge stormd en vier gevangenon gemaakt. Ook maakten wy 1200 beesten buit, als mede enkele paarden. De Engelschen hebben een groot wagenlager by zicb. De krygsgevangonen verklaren, dat oen groote macht gisternacht als versterking uit toog en nu do burgers in de richting van Modderrivier aanviel. Later seinde goneraal Do Wet: Wy hobben nu 84 krygsgevangonen ge maakt en den vijand teruggedreven. 16 Februari, 4.20 nam.: Generaal Christiaan De Wot rapporteert via Koffie- fontein De vyand is in den afgeloopen nacht in de richting van Modderrivier gevlucht en liet al zyn wagens, omtrent 180 in getal, met allo soorten van goederen en provisie achter, alsook tusschen drio en viorduizend 6tuks vee. Wy namen ook honderd Lee-Metford-geweren. Ik was tot nu toe nog niet op het slagveld, maar haast my het kamp in orde te krygen, daar by na alles was afgeladen, om als bedek king te dienen tegen onze aanvallen. Gistoren werd een groot aantal muilwagens hier gezien, maar ze werden weggereden. Ik hoop deze nog buit te maken. Onze verliezen zyn zes gewonaon, waarvan drie doodolyk. 17 Februari: Van generaal C. R. De Wet, via Koffiefontoin Wy namen in het gevocht van eergisteren gezamenlyk 58 krygsgevangenen, waarvan commandant Fourie op een punt, waar ik hem een hunner posities doed bestormen, 39 man, die hy heden naarKoffiofontein zond. Hot was gisteren een reuzenwerk van het lager, dat wy buit genomon hadden, de wagens to beladen en to bespannen. Do geheele buit bestaat uit, zooals getolegrapheerd, 180 wagons en 2800 ossen. Ik vertrok heden met 250 man in de richting van Rondavelsdrift. Na omtrent anderhalf uur rydens ontdekten wy oen patrouille van den vyand, die op een verlaten plaats in een kraal verscholen was, en eischten, dat zy hun wapens zouden neerleggen on zich overgoven, hetwelk zy deden. Ik nam 58 krygsgevangenen, waaronder 3 luitenants, nl. Sampson, Black en Myburgh,eergant majoorDavis,4 sergeanten on 4 korporaals. Ik vond by hen 50 paarden bozadold en 58 Lee-Metford-goweren. Op het slagveld bleven van den vijand liggen, nadat zij gedurende don nacht gevlucht waren, 9 dooden on 6 gowonden. Een der Kaffers verklaarde, dat dien nacht 17 muilwagens in do richting van Belmont gingen met gewon den, zoodat met geen mogoiykheid het verlies van don vyand te vermelden is. Had ik meer manschappen, dan kon ik hen in do vlucht gehinderd hebben, maar slechts 250 van ons namen aan het gevecht deel en do rest moest langs de rivier af dienen als brandwachten, om ons niet van achter te laten aanvallen. Ik gevoel my verplicht speciale melding to maken van korporaal Van Jaarsveld, van do Z.-A. Republiek, die gedurende het gevecht dapper en uitermate goed schoot met het Maxim Nordenfeldt. Tweo onzer gowonden zyn overleden. Het ontzet van Kimberley. 15 Februari: Genoraal Cronjé was gis teren en heden don ganschon dag aan het vochten met den vijand; zoover berichten inkwa men, haddon zyn menschen nog alle posities. 16 Februari: Hoofdcommandant Fer- reira seindo als volgt: Omtrent 2000 cavalerie-troepon zyn over Alexandersfontein in Kimberley binnenge komen. Mijn macht was te gering om hen te stoppen. (■ASORMMEIYFEN -7--' --v.- 7 - CREDÏET. Zij, die niet genegen -ijn in een Afbetalizi&a- "iSagazijn hun inkoo- oen te doen, kunnen op -:cer gemakkelijke voorwaarden,tegea coHCurreerende 7>rijzcn, alle soorten ar> Goederen onder de 'iptste geheimhouding bekomen. 20 Brieven Bureel van dit Blad onder No. 8530. Niets pleit beter vc*r de qualiteit dan het steeds toenemend debiet. Alle soorten dagelijks versch gebrand. S. P. MIMEMA, 8034 7 Haarlemmerstraat 143. Aangeboden verschillende perceelen Bouwgrond, zeer gunstig gelegen aan de Trantsteeg te Noordwijk, aan den Straat- en Tramweg te Sassentieiui en aan den Galgweg te Telden. Te bevragen by J. MOO- LENAAR Az., Den Haag, Conrad- kade 25. 2353 12 brandt men dagelijks op Duitscbe wijze 389 12 uitmuntende dour geur en smaak. Prijs per 5 ons 57i Cent. VEKK0UW&ST0KI1UYZEN, NIEUWE RIJN 17. Wet gemetibiïeerdc Kamers van verschillenden prys met degelyk Pension terstond beschikbaar. 1578 6 Papenstraat 4. 13. VISCHMARKT 13. 2084 17 op bet Teven tegen Invali diteit en Ongelukken, geveg- tigd te -s-Gravenbage. DirecteurenJhr. Mr. W. SIX, Oud-Minister van Binnenlandsche Zaken te 's-Gravenhage, Mr. A. F. K. HARTOGH, Lid van de Tweede Kamer der StatemGeneraal te 's-Gra- venliage. Inlichtingenen Tarieven gratis te verkrijgen by den Inspecteur Jhr. A. C. VAN HAEFTEN, Plant soen 103, Leiden. 160 14 zacht en aangenaam van smaak, per anker 28.— per 12 flcssehcit „7.50. Procflleseh 05 Cents. Wijnhandelaars-Hofleveranciers, Ueiden A° 1805. 9461 14 aFAA!31i?A1DFIIl87 RuimG keuze in Gouden en Zilveren VlUOaaaHlJbn RoeU-knippeu en -sloten. ATEU1ER VOOR REPAUATIËN. 2793 20 Five O'Clock Tea is een Thee by uitnemendheid, samengesteld uit de beste en fijnste soorten, die de plantages opleveren. Ze is zeer zorgvuldig verpakt, en zal na genomen proef algemeen gebruikt worden. De pryzen zyn ƒ1.50, ƒ1.20, ƒ1.00 en 80 ets. per 5 ons. Uitsluitend verkïygbaar by 1 Kilo Tropon beeft evenveel voedingswaarde als 5 Kilo best rundvleeach of 180—200 eieren. Tropon wordt in het lichaam onmiddelyk tot spierweefsel en bloed omgezet, zonder vet te vormen. Tropon heeft by geregeld gebruik ccne beduidende toename van krachten ten gevolge zoowel by gezonden als by zieken en kan aan alle spyzen toegevoegd worden zonder daarvan den smaak te beder.tfa. Door den uiterst lagen prys van Tropon kan iedereen bet zich verschaffen. VerkrygbA*r bei apotheker., drogieten en .lie .olld. winkelier Generaal-Agenten voor Nederland en Koloniën Hoest Gips van der Leyé, Rotterdam. "ïlfiTéf

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 6