Het eerst kwam in stemming het amende ment van den heer A. J. Van Hoeken. Dit werd verworpen met 16 tegen 5 st., die der heeren Den Houter, De Lange, A. J. Van Hoeken, Kerstens en Hasselbach. Vervolgens werd gestemd over het amende ment van den heer P. J. Van Hoeken. Dit werd aangenomen met 13 tegen 8 stemmen. Voor waren do heeren J. P. Driessen, v. Rhyn, Don Houter, Juta, Dekhuyzen, De Lange, A. J. en P. J. v. Hoeken, Kerstens, v. Dissol, Fockoma Andrem, Zillesen en Hasselbach. Het aldus gewijzigd voorstel van B. en Ws. word hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hot amendement van den heer Van Hamel was door den uitslag van laatstgenoemde stem ming vervallen. 1 Bij de behandeling van het voorstel tot be schikbaarstelling van gelden voor de verbou wing van het porceol Breestraat 119 en ver huring van de bovenwoning aan den heer R. Pronk, vroeg de heer Don Houter nog, of 150 vergoeding voor verhuiskosten niet te weinig is, waarop de Voorzitter antwoordde, dat deze quaestie was besproken met den heer Pronk, die zeer bescheiden in zyn eischen was geweest, en zelf deze vergoeding had goedgevonden. Voorts wees spr. er op, dat tegenover deze vergoeding een zeer lage huur 'staat. TWEEDE KAllElh By de behandeling van het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de per- soneele belasting kwam de heer Van Dedem ,op tegen het nu roods veranderen van het moeilijke werk van den vorigen minister van financiën: de klassen-indoehng der gemeenten, en tegen de remissie aan koffiehuishouders, als strijdend met den geest van de wet op ,het Personeel. i Om verschillende redenen acht spreker het aanhangige voorstel gevaarlijk, omdat het de ;wet op hot Personeel ondermijnt en onhoud- 'baar maakt, en onnoodig, omdat aan de be zwaren dor koffiehuishouders op andore wijze is te gemoet te komen. De heer Fan der Kun zal voor het ont- .werp stemmen; de verbeterde klassen verdee ling juicht hy toe, maar hy acht het tevens biliyk aan de gemeenten to vergoeden de nadoelen, voortspruitende uit de bestaande indeeling. Ook togen de remissie aan de koffiehuis houders soort van bolastingtrainen heeft spr. geen bezwaar. De heer De Bas meent, dat do Regeering ,de zaak niet ten halve doen moet, maar aan de gemeenten moet geven wat haar toekomt. De heer Van G-ilse betoogde, dat de klassen- indeeling tot tal van wanverhoudingen aan leiding geeft, ook ten aanzien van de kieswet. Beter dan de voorgestelde remissie van belasting gedurende 10 jaren voor tappers «n koffiehuishouders achtte spreker een algemeene verlaging van aanslag van de lokalen dezer personen. Dit laatste werd z. i. voor de biliykheid geöischt wegens de exhorbitant hooge belasting, die deze personen thans moeten betalen. De Minister van Financiën stelde by zyn .verdediging van het ontwerp voorop, dat het juist de bedoeling ls de wet op het Personeel to maken tot een levende wet door de tabel te wijzigen naar omstandigheden. - Een algemeene herziening van de tabel van i de classificatie voor de gemeenten kan de Minister niet toezeggen, want hy wil vryheid behouden datgene voor te stellen, wat hem op een gegeven oogenblik gewenscht voorkomt. De afloopende remissie over 10 jaren voor de tappers en kofflehuishouders is te beschouwen als een wenscheiyko overgangsbepaling. Na replieken werd het algemeen debat gesloten. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zyn benoemd tot rapporteurs over het voorstel tot wyziging van het reglement voor de 8tenographie de heeren Veegens, Smeenge, Pynappel, Geertsema en Mackay en voor de wetsontwerpen tot verhooging en aanvulling van de Justitie-begrooting voor 1900; tot wyziging der wet tot aanwyzlng der gostichton, waar hetzy gevangenisstraf, hetzy hechtenis wordt ondergaan; tot naturalisatie van K. J, •Baar en anderen en van J. Breit en anderen ide heeren Travaglino, Willinge, Loeff, Van Raalto en Do Beaufort. Verder voor de wetsontwerpen nopens rentelooze voorschotten voor stoomtramwegen Wy njeterp—Assen, Steenwyk—Oosterwolde, Meppel— Smilde en GoudaSchoonhoventot onteigening voor overbrugging van de Oude Maas, naby Spykenisse, en aanvulling der wet omtrent vergoeding wegens mindere opbrengst van gemeentc-opconten op personeels belasting de heeren Meesters, Smeenge, Schaafsma, Houwing on Bastert. - Nadere bepalingen omtrent de personeéle belasting. De hoeren Schaafsma, De Ras, Van der Kun en De Waal Malefijt hebben by amende ment voorgesteld aan deze wet toe te voegen de navolgonde overgangsbepaling: „Voor do toepassing der wet van 24 Mei 1897 (regelende de financiöele verhouding tusschen het Ryk en de Gemeente), wordt aangenomen, dat do gemeenten by deze wot verhoogd ten aanzien der klasse, bedoeld in de by art. 5 der wet van 16 April 1890 (Wet op het Personeel) behoorende tabel, worden geacht in die hoogere klasse geplaatst te zyn geweest, sedert de in-werking-treding der eerstgenoemde wet. ^SKaatediappeiyk werk". Gisteravond werd in het „Volkshuis** de vyfde lezing van „Maatschappeiyk werk" gehouden door dr. Stigter, dio sprak over .Ziekenfondsen**. De spreker begon met er op te wyzen, dat het is het belang van den Staat te zorgen voor goede medici en daarnaast ook voor goede fondsen. Deze eisch is ook al zeer oud. Reeds in den tyd der gilden werd door die vereenigingen gezorgd voor haar zieke leden. Langzamerhand nam deze beweging toe en in onzen tyd van vereenigingen ryzen de fondsen op als paddenstoelen uit den grond. Van hoo groot belang deze inrichtingen zijn blykt uit allerlei feiten; reeds in 1872 werd van regeerlngswege den gemeenten er op gewezen, dat zy hadden toe te zien op goede geneeskundige hulp; in 1888 drong een commissie uit de geneeskundigen zelf mede daarop aan; daarna verscheen met het zelfde doel een rapport van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en nu in 1900 weer vanwege een geneeskundig lichaam, terwyi ook veel werkmansvereenigingen zich met deze zaak gaan bemoeien. Ook biykt de be- langrykheid, helaas, uit de vele twisten, die uit fondsen en wat daarby behoort, voort vloeien. Uit dit laatste blykt, dat de inrich ting dikwyis niet in orde is, want al zullen persoonlijke conflicten nooit geheel te vermy- den zyn, waar zooveel geschillen kunnen ryzen schuilt de fout in de zaak. Het doel van een ziekenfonds is: goede geneeskundige en pharmaceutische hulp te verschaffen aan den kleinen man tegen een geringe bydrage (moest wekelyks, soms ook inaandelyks of driemaandeiyks te voldoen), die hem niet te zeer drukt. Dit doel sluit al dadeiyk het meedoen van meer gegoeden uit. Voorts geldt meestal de regel, dat geen zieken worden aangenomen (in sommige fondsen geldt zelfs de regel, dat men pas ziek mag worden een bepaalden tyd nadat men lid werd). Do meeste fondsen vragen by toetreding een bewjjs van gezondheid, door den dokter afgegeven, wat zeer aan te bevelen is, ook ter wille van de wederzydsche kennismaking, en worden uitgesloten dronkaards en personen van erkend onzodelyk gedrag. Jonge kinderen van leden zyn als zoodanig reeds lid en in tyden van epidemie gelden soms byzondere regels. De inkomsten van een fonds bestaan meestal alleen uit do contribution der ledensommige hebben een reservefonds, wat noodzakeiyk is, als er ook een begrafenisfonds aan verbonden is. De premiën verschillen naar plaatselyke omstandigheden; hier in Leiden betaalt men 12 a 13 ets. per week. Dit wordt geïnd door den bode en voor menigen eenvoudige is de bode eigeniyk het fonds, waaruit volgt, dat van de persoonlykheid van den bode veel 3fhangt, ook voor de moreelo hoogte, waarop het fonds staat. De uitgaven zyn, behalve administratie kosten en bodeloon, allermeest de medicijnen en dan de betaling aan dokter en apotheker. Dit laatste geschiedt by versohillendo fondsen op zeer verschillende wy svolgens den spreker was aan te bevelen voor den apothekereerst betaling der medicijnen tegen kostenden prys en dan vergoeding voor moeite enz., by den dokter volgens de visites met bons. Dit laatste is niet stuitend voor den medicus, zooals door sommigen beweerd wordt, omdat, volgens den spreker, de dokter van een fonds zich nimmer mag voelen en nimmer mag be schouwd worden als een beambte, die loon naar werken krygt. Dr. Stigter sprak het zeer nadrukkelyk uit, dat volgens zyn meening een fonds, dat in geen geval een bepaalde vorm van bedeeling mag zyn, toch voor een gedeelte zal moeten biyven een philanthropische inrichting, in zooverre namelyk dat de dokter van zyn zyde willens en wetens meer geeft dan waarvoor hy loon ontvangt en dit doet ge dreven door verlangen om ook den kleinen man ten dienste te staan, terwyi de toe wy ding, die hy geeft, en de ervaring, die hy opdoet by zyn fondspatiënten, ten slotte toch ook weer zyn andere cliönteele ten goede komt. Ook voor den fondspatiënt zelf, die overtuigd is te betalen naar zyn vermogen zooveel hy kan, is het goed dit te weten, opdat door hem boven zyn geld worde gegeven zyn vertrouwen en zyn volgzaamheid. Het moet i dus zyn van beide kanten een moreelo ver houding, waarby de vraag naar winstbejag niet naar voren treden mag. De inrichting der fondsen kan aanleiding geven tot vele gebreken; de rechtstoestand is ook al zeer gebrekkig of eigeniyk kan van een rechtstoestand alleen sprake zyn by diegenen, die als een vereeniging met konink* lyke goedkeuring zyn opgericht. De directie van een ziekenfonds kan haar macht mis bruiken door den dokter eigenmachtig patiën ten te ontnemen; do bode kan ook veel kwaad doen, vooral de aanbrengpremie is te veroor- deelen. Ook het hulp weigeren by ziekte door eigen schuld is fout en kan in. sommige ge vallen eveneens veel kwaad doen. En zoo is er meer. Sommige fondsen, zoogenaamde bussen, kunnen alleen gelden voor 't platte land, waar geen keus van doctorenis; fondsen uitgaande van industriëelen voor hun werk volk zyn af te keuren, omdat de dokter tegen over den patroon geen onafhankelyk man is; ook alle fondsen, die als industrieele onder nemingen zyn begonnen, zyn principieel fout, omdat daar winstbejag op den voorgrond staat. Reods in vroeger tyd gingen van zedoiyke lichamen fondsen uit, zooals byv. het Boer- haavefonds alhier, van welks inrichting sproker een roemende beschryving gaf. Daarop volgde een beschryving van een fonds in Amsterdam onder directie van dokter en apotheker, en eon van een ander in Rotterdam, uitgaande van een werkliedenvereniging, onder bestuur der leden zelf. De voorkeur by een verge- lyking der twee laatsten werd gegeven aan dat onder directie van dokter en apotheker omdat de leden zelf niet deskundig kunnen zyn. Een goed ziekenfonds moot aldus zyn inge richt, dat dokter, apotheker en patiënt tot elkaar staan in moreele verhouding en woder- zyds elkaar goed doen. De directie moet zyn samengesteld uit bolangloozen, die onaf hankelyk staan boven dokter en patiënt en aller belang evenzeer wenschen te behartigen. Voor den patiënt moeten do bepalingen zoo ruim en gemakkeiyk mogeiyk gemaakt en de dokter moet zich voelen ln dienst van den kleinen man, maar mag niet afhankelyk zyn van de leden. Om die laatste reden vond de spreker fondsen als het boven genoemde uit Rotterdam af te keuren; de doctoren mogen geen ambtenaren van zieken fondsen worden. By de gelegenheid tot het doen van vragen werd juist over dat laatste punt en de vraag philanthropisch of niet, door mej.Knappert en den spreker nog een oogenblik van gedachten gewisseld, waarna de byeenkomst werd ge sloten met dank aan den spreker voor zyn belangryke rede, die zeker velen over dit onderwerp tot eigen nadenken heeft ge prikkeld» De volgende lezing, de laatste der reeks, zal gehouden worden Woensdag 4 April door mej. Knappert over .Maatschappeiyk werk." RECLAMES, a 40 Cents per regel. Foulard Zijden Japon ƒ8.40 en hooger 14 Meter franco en vry van invoerrechten thuis. Monsters omgaand,evenzoo van zwarte, witte en gekleurde „Henneberg- Zyde" van 45 ets. tot ƒ11.10 p. Meter. O. HEXXEBERG, Zijden-Fabrikant CK. u. K. HoflO, Züricli. 2780 7 Gemengd Nieuws. Vele jeugdigen van harte ver- keeren in vry groote opgewondenheid, nu een onzer ingezetenen feitelijk is het wel Zoetorwoude, waar hy woont, doch zoo nauw zien we niet een uitnoodiging heeft rond gezonden voor een voorstelling op 7 April a. s. in den Schouwburg alhier, door Le Gras en Haspels. Opgevoerd zal worden „Politiozaken." Onze jeugdigen hadden dezen winter toch al niet te klagen en menige uitnoodiging tot een dansparty werd met kwistige hand rond gezonden, maar nu een voorstelling in den Schouwburg 1 Vroeger werden partytjes meestal aan huis gegeven; velen zullen zich wel herinneren, hoe daarvoor in de grootste kamer in do woning van den gastheer het kleed opge nomen, reeds des morgens tal van taartjes besteld en alle hui3genooten de dames hadden natuurlijk het leeuwenaandeel hielpen om do limonade klaar te maken, maar daarmee waren dan ook -de grootste toebereidselen al gereed. Zoo heel lang is dat nog niet geleden. Nadat echter de heeren conflseurs hier ter stede begonnen met grootere panden aan te koopen, waar dejeuners, diners en soupers konden worden genuttigd, zonder dat men aan huis al het ongerief daarvan behoefde door te maken, kwam alras ook het geven van danspartyen in deze „maisons" in de mode. En vooral „Wytenburg" was in deze favoriet. Gelukkig, dat de naam is biyven bestaan dezer inrichting, nu zy onlangs van eigenaar is veranderd. Wy hebben nu ten minste nog oen aangename herinnering aan den man, van wien alles, wat hy leverde, „in de puntjes" was, en, tusschen twee haakjes, wenschen we, dat zyn plaatsvervanger nauwkeurig zyn voetetappen moge volgen, omdat hy niet beter zal kunnon doen. Niet genoeg echter, dat dus de eenvoudige danspartytjes tot bals werden verheven in de verschillende daarvoor hier ter stede bestaande „maisons", thans een -voorstelling in don Schouwburg 1 Er zal op dien Zaterdag wel eenige onop lettendheid op verschillende scholen te bemer ken zyn. Hoe kan dat anders? IndeTtyd werd melding gemaakt Tan een inrichting, welke de heer W. P. Mulié, alhier, aan zyn zeilvaartuig had aangebracht, waardoor dit noch kan zinken, noch omslaan. Die inrichting bestond o. a. uit twee lucht- I ledige kolere, ter zydo van het vaartuig, welke binnenwaarts er van kunnen worden bewogen. Op zyn verschillende watertochten heeft reeds menigeen haar kannen zion. Thans heeft de heer Mulió die vinding ook toegepast op een reddingssloep, welke op een groot schip in do davids is opgehangen en by gevaar in zee wordt neergelaten. Hedenmiddag waren wy met eenige zeeofficieren in de gelegenheid to zynen huize een klein model van zulk een sloep te zien. Van de verschillende onder dooien ontbrak niets, zelfs niet een kompas. Het model moet echter minder beschouwd worden als een proeve van kunstbouwwerk dan wel als een voorbeeld van het'idee, dat er aan ton grondslag ligt. Toen er een proef mee genomen werd, bleek, dat het sloepje, nadat het onder water was geworpen, dade- ïyk weer bovenkwam. De heer Mulié liet zyn gasten tevens een drietal teekeningen zien, waarop zyn systeem op onderscheiden w\jze is aangegeven. Een en ander zal hy dezer dagen per spoor naar de Paryscho Wereldtentoonstelling inzen den, welke de volgende maand geopend wordt. Zelf zal hy naar de Fransche hoofdstad vertrekken met zyn zeilvaartuig, van den Hoek van Holland uit buiten-om, dus over de Noordzee. Een voorspoedige reis en veel succes zy hem toegowenscht. BÖ de door B. enWs. alhierge- houden inschryving van standplaatsen voor inrichtingen van openbare vermakeiykheid gedurende de kermis, te houden van 23 28 Juli, waren de hoogste aanbiedingen: voor 8 stoomcaroussels L. Benner, te Roermond, ƒ1280, ƒ1275 en 1100( 2 gewone carous- sels, wed. Galjaard, te Amsterdam, 104 en J. A. Appel, te Amsterdam, 106.50; hippo drome, H. Rombach, te Roermond, 610; slagmachine, R. Boeckel, te 's-Gravenhage, 45,03; electro-biograaf, C. F. Kurrels, te Dordrecht, f 505. Daar de bedragen dezer aanbiedingen belangrijk zyn gebleven onder die, ten vorigen jare bedongen, is tegen 9 April een andere verpachting uitgeschreven. Het O. M. by de rechtbank te Amsterdam heeft tegen Eichhorn (beschuldigd wegens flesschentrekkery) 3 jaren gevangenis straf geëischt. Als een gevolg van het bezoek van de justitie uit Dordrecht met den genees kundigen inspecteur in Z.-H. laatst gebracht aan het gezin van de kinderen Porry, groot 4 personen, te Mookhoek onder de gemeente Stryen, zyn thans E. Porry met haar broeder A. Porry, als lydende aan godsdienstwaanzin, overgebracht naar het krankzinnigengesticht „Endegeeat" by Leiden. Het betreft in dezen slechts één gezin. Yan andere gezinnon is geen sprake, zooals men wellicht zal aange nomen hebben na het lezen van een bericht over dit punt in andere bladen. (Nbl. v. d. E. Wrd.) Door den veehandelaar H. Y oor- spuy HJz., to Groot-Ammers, zyn opnieuw 60 melkkoeien naar Spanje verzonden. De laatste wekeiy ksche „Haagsche Brief" in het ,HaarL DagbL" wordt aldus besloten: tLaat my eindigen met de vermelding van een voorval, dat misschieneen anekdote is. De nieuwe hoofdcommissaris Yersteeg, tot nu toe commissaris van politie te Amster dam, was van de week in de stad om zyn opwachting by den burgemeester te makon. Hy liet zich in de Passage scheren en, toen hy weg wilde gaan by den kapper, miste hy zyn splinternieuwen „hoog zy". Een ander had dion met zyn hoofddeksel verwisseld. Zoo was het nieuwe hoofd onzer politie nauwelyks een half uur in de stad of—hy werd bestolen!" Een minnelijke schikkingl Yeel jaren hebben echteliodon te Oosterwolde lief en leed gedoold. Door byzondere zuinig heid zyn ze gekomen tot hot bezit van een klein huisje met eenig land. Zy hebben het zoo ver gebracht, dat er een koe en eenig klein vee kan worden gehouden. Nu nadert de avond des levens. In 6tede van goede harmonie is er nu groote verdeeldheid tus schen do oudjes. Hot is zoo ver gekomen, dat er boelgoed is gehouden van vee en enkele losse goederen. Het huis en het land zyn onderling door man en vrouw gedeeld. Elk hunner beeft een deel van het landde woning is in tweeën gesplitst, elk mot een vryon uitgang. Aan de eene zyde der kamer woont de man, aan de andere zyde de vrouw, ieder voor zich huis houdende. Kolennood. De Duitsche „Reichs- anzeiger" bevat het bericht, dat op 23 Maart jl. door de Staatsspoorwegen het enorme bedrag van 274,490 tonnen steenkolen zyn vervoerd, en voegt er het volgende by: „De herhaaldelijk openbaar gemaakte meoning alsof de mynen niet in staat zouden zyn andeTB dan binnen nauwe grenzen te leveren, is feitelyk onjuist. De inrichtingen, om do kolen naar boven te voeren, zouden een veol grootere productie mogelijk makon, maar dit hangt af van de aanwezige arbeidskrachten. By ongestoordon voortgang van hot bedryf kan men, volgens de berichten van het staats toezicht op de mynen, dit jaar rekenen op een vormeerdoring mot 10 millioen tonnen boven 1898. De verbruikers hebben geen reden tot verdere ongerustheid, nu de toestanden •by de mynen in andere landen weder meer normaal zyn geworden en men weder den aanvoer van kolen van daar voor de Duitsche behoefte mag te gemoet zien. Bovendien is het te verwachten, dat de uitvoer van kolen uit Duitschland zal afnemen, nadat met 1 April e. k. de beperkte loverings-contracten in wer king zullen zyn getreden." Marktberichten, Leidea» 30 Maart. Tor mars4 worden heden aaa- 'geToera: Htlerea 8 atuke ƒ62 a ƒ210. Kalf-onMelk- Lce-cn 259 «toka ƒ110 a ƒ200. Varehoeien 193 Btate £7 a ƒ290; Vette Oeaea ea Koekm 190 atu ;e /US a 244. GraoUalTezon 6 eiuia ƒ23 a ƒ00. K:ivcren (retto) 48 efcaka 30 ƒ80.Kalveren (nuohtere) 195 atuka ƒ3.— a ƒ13.Mamela (vette) ctu-fi a Hamels (magere) efcaLa ƒ-.a fSohepen (ve:tc) 4S4 atnk9 /17. a ƒ33.tJchepen (wsidc) 114 stuks 12.— a 19.— Lammeren (magere) atuke fa f Vaikoco (magere) 853 otaka 13.a /CO. Varkens (Tette) Btnkaƒ a per KG. Varken? (biggen) 4G8 etuks ƒ4.6J a 12.—. Taaidin 1 stuk ƒ120 a Venleoe et uk a a .Bokken of Geit9a 2 atake ƒ2.50 a 6. Tor rankt asngttoerd €56 runderen. 213 kalvtren, 538 achapon. lamnicxer, 853 varkeua, 468 tig gen, 1 paard, venlon, 2 bokken of geiten. Tor wokeljrfloae Kaasmarkt aangevoerd 13 parlijoo. Ceeteod werd voor Goadeoha Kaas van ƒ13.tot ƒ28.Darby-iaaa van tot ;Leitleohe liaea do 150 KG. tot Edammer Kaas 23e qua1, tot A.an de Sta-dowaag gewogon 16 part jen, 493-sinks, wegend» 2637 KG. Hoofddorp, (Haarlemmermeer) 20 Maart. Itoode •wintertarwe a Jarige tarwo a Witto tarwo ƒ5.65 ƒ6.20, Zomer ristarwo a .—-,Bogge 4.60 s ƒ5.—.Haver 6.75 a/7.—, Ohovaliorgorat ƒ6.10 a f Wintergeret ƒ4.75 a ƒ5.Daivenboonen ƒ6.80 a 7.10, Itoode Duiven- boonen ƒ7.25 a f 7.76, Paardenboonen ƒ5.80 a 6.— Brnineboonen ,/8.25 a Groene erwten ƒ6.25 voetstoots, ƒ6.75 85 kilo. 8cliie4firu, 29 Ma rk Noteering van de Make laars. Moutwijn ƒ7.75, Jenever f 11.75, idem AnMt. proef ƒ18.25 per Nod. wat en aoador fast, zonder de be'.aatinf. Notocring van de Bonrecommieaio. Moatwiga 7.25 a f per liect. ct., zonder f nat on zonder bolaeling. Stemming: willig. Buwo Spiritus 63/g a 61/-. Bpoeling-commiasio ƒ1.30 per ketel. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. In het Engelsche Hoogerhuis zeide gisteren Lord Selborne, in antwoord op een vraag be treffende de plichten der zichzelf besturende kolonies in zake den oorlog, met byzondero verwyzing naar de houding dor Kaapkolonie, dat het volkomen onrechtvaardig zou zyn te beweren, dat de Kaapkolonie weigerde haar strydmacht onder de wapens te roepen. Zy heeft dio opgeroepen voor zoover de Regeering en de gouverneur het verstandig achtten, dat zy zouden worden opgeroepen. Hy wildeniet hieruit afgeleid zien, dat het ministerie in do Kaapkolonie op ieder punt de meening was toegedaan van hen, die verantwoordeiyk zyn voor alles wat den oorlog betreft. "Wat de quaestie der schade betreft, door den oorlogstoestand veroorzaakt, is het do bedoeling der Engelsche Regeering volledige schadeloosstelling te trachten te verkrygen van hen, die de schade veroorzaakten, ton voordeele van hen, aan wie zy word toege brachtDe quaestie dezer schadeloosstelling, die zoowel de Engelsche Regeering als de Koloniale Regeeringen betreft, is een zaak van samenwerking en overleg, en wordt thans zorgvuldig overwogen. In het Engelsche Huis der Gemeenten vroeg den 8sten Febr. de heer Redmond den vice-minister van Buitenlandsche Zaken of het juist was, dat levensmiddelen en wapenen, bohoorende aan de Egyptische Regeering, waren verzonden aan de troepen, strydende in Zuid-Afrika. De vice-minister bekende, dat zes Maxims van Egypte geleend waren. Op een vraag van den heer Mac-Niell of zulks geschied was onder toestemming van Egypte, werd geen antwoord gegeven. De heer Leyds vestigde de aandacht der Turksche en Egyptische Regeeringen op dit geval, ten einde handhaving van Egypte's onzydigheid te verkrygen en opheldering te vragen omtrent deze leening en drong er op aan, dat gezegde kanonnen onmiddeliyk van Engeland zouden toruggevraagd worden; anders zou Egypte onder verdenking komen van schending der neutraliteit en van een openiyk steunen van Engeland. Dit protest is 13 Maart verzonden; maar, er is tot nu toe geen antwoord op gegeven.' De „Köln. Ztg." bevat een schry ven, waarin wordt medegedeeld, dat de plannon tot ver woesting van Johannesburg ernstiger moeten worden opgevat dan men in Engeland en Duitschland wel schynt te doen. Wolk oen bitterheid onder de Boeren bestaat tegen Johannesburg, weet hU slechts, die in Transvaal heeft gewoond; Johannesburg is' de stad, die alle leed en alle rampen over het land heeft gebracht, de „vervloekte stad," het „Sodom van Transvaal," dat niets beters ver dient dan met den bodem gelyk te worden gemaakt. De commandant van Johannesburg, Bon Yiljoen, heeft openlyk gedreigd met de verwoesting der stad, die hy als afgevaardigde vertegenwoordigt in den Yolksraad. De „Rand- post" deed hetzelfde, en heeft zelfs eon artikel gehad, waarin werd gezegd: „als do Engel-1 schen de grenzen overtrekken, moeten wy de mynen vullen met de lyken der Uitlanders, do mynwerken verwoesten en de stad ver branden, opdat Johannesburg, als monument van al zyn zonden en misdaden, den Engol- schon slechts als een puinhoop in handen zal vallen." Dat donkbeeld is onder allo klassen der Boeren vasfcgeworsteldJohannesburg moet verwoest worden. Een beschaafde en fijoge- voolige dame uit Johannesburg, een klein dochter van prosidont Kruger, die jarenlang in Duitschland gewoond heeft, zeide: „Zoodra de eerste Engelsche soldaat do gronzen is overgotrokken, zal hier niets verschoond worden; als de Engelschen naar Johannes burg komen, zullen zy slechts oen woesten hoop asch en puin vinden. Wy zyn daartoe vast besloten en niets, geen bidden of smee- ken, zal ons daarvan kunnen afbrengen. Hot Engelsche departement van oorlog heeft Dinsdag weer een recapitulatie uitgegeven, van do Britsche verliezen in Zuid-Afrika. Het! totaal bedraagt nu 15,462, waarby niot geteld, zyn hot ongetwyfeld zeer hooge cijfer der zieken, die nu in Engelsche hospitalen in Zuid-Afrika liggen. Onder de cyfers komen voor: 201 officieren en 1929 man gesneuveld/ 640 officieren en 9167 man gewond, 150 officieren en 3376 man gevangen of vermist.] Yan de gewonden zyn 44 officieren en 417'. man later gestorven, terwijl 87 officieren; en 1186 man ten gevolge van ziekte zyn' overleden. Reuter seint uit het Boorenkamp by Glencoe. van 22 Maart, dat vier luide ontploffingen dien dag in de richting der Dundeesteen-' koolmijnen werden gehoord. De mynen van Elandslaagte werden door de Boeren by hun terugtocht van Ladysmith reeds vernield. Boerenpatrouilles zyn by Wasckbank in Natal in aanraking gekomen met een afdeeling van het 13de regiment huzaren, die zich in. een donga bevonden. Een wilde jacht volgde om hen af te snyden, waarby verscheidene; vijanden (Boeren) sneuvelden; aldus seint de „Excb. Tel. Com'p." By Norvalspont, De Aar, in de Karoo- woestyn en verder door geheel Zuid-Afrika zyn zeer zware regens gevallen, dio het land, over groote afstanden blank hebben gezet. Rivieren, die jaren lang droog hebben gestaan, zyn veranderd in bruisonde stortvloeden. Yeel militaire kampen zyn in moerassen veranderd. Te Bloemfontein hoort men telkens, dat er commando's van Boeren te Kroonstad aan komen. De Boeren houden daar krygsraad. In hun brieven geven thans do Engelsche-' dagblad-correspondenten hun uitvoerige be- schryvingen van het ontzet van Ladysmith. Een aardige byzonderheid vermeldt een cor respondent in de „Times", namelyk, dat het feit der bevryding, toon het plaats bad, een verrassing was, zelfs voor generaal Buller. Hy schry ft: „Het waren maar 300 man, en het schynt,. dat zy gekomen zijn zonder dat generaal Buller het wist Zy hadden do order, de Boeren te volgen en te zien, waarheen dezen waren teruggegaan. Zy volbrachten dat bevel, maar vonden geen vyand, en kwamen recht streeks hier binnen. Zy golaoven, dat Bullor's, hoofdkwartier hedenavond zal zyn to Pieters- station. Ik ryd daarom door.jnot oon Kaffer] als gids, zoodat ik morgon by. het aanbreken van den dag (1 Maart) by do atrydmacht van generaal Buller kan zyn". Er is bepaald iets grappigs in, dat de eerste daad van het bevryde Ladysmith moest zyn iemand uit te zenden, om den bevryder te. zooken. Omtrent de oorzaak van generaal Joubert'b' dood loopen de berichten nog uiteen. Behalve een maagkwaal en buikvliesontsteking, wordt ook een zeer heftige ontsteking van de nieren opgegeven. De correspondent van de „Daily Mail" te Pretoria meldt, dat de Transvaalsche regeering1 aan Joubert's weduwe verzocht heeft, het? 8toffelyk overschot voorloopig te laten by-; zetten te Pretoria; later zou dan een plechtige begrafenis van Staatswego plaats hebben op Joubert's hoeve. Men herinnert zich, dat Joubert ook tydens het beleg van Ladysmith geruimen tyd ziek: was. Hy werd in Natal toen vervangen door Schalk Burger, doch in het opperbevel over de Boerentroepen in Natal heeft deze na de opheffing van het beleg van Ladysmith. moeten plaat-s maken voor den 36-jarigen Louis Botha, die zich zulk een naam heeft gemaakt by de verdediging van Colenso en den Spionkop. Men zegt nu, dat Louis Botha generaal Joubert zal opvolgen in Natal, en dat Yille- bois-Mareuil het vreemdelingenlegioen aan- voort in den Oranje-Yrystaat. De Engelsche bladen behelzen sympathieke artikelen over generaal Joubert- „Hy was een dapper man en een eerlyk tegenstander," zegt de „Times" van den Boeronbevelhebber en de andere bladen spreken in denzelfden geest. Do „Standard" die geen hoofdartikel aan den generaal wydt, erkent in een korte levensschets zyn militailr genie, dat den Boeren belangryke overwinningen heeft verschaft. Van weinig eerlyke beoordeeling van dez#

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2