ar. trstn Donderdag 2& Maart. A\ 1900 feze gourant wordt dagelijks, met aitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Ned. Zuid-Afrikaansclie ïerccniging. k *>i<ïcn, 29 Maart. Feuilleton. OM ZIJN GELD. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZKB CQURAHT» Voor Lefóen par 8 naafldan; ....«srtt.f 1.10. Franco por poet - Afzonderlek» Kommer? 1.40. 0.05, PRUS DER ADVERTENTIES t Van 1—8 regels f 1.08. lodere regel meer f 0.17J. GrOotere letters naar plaatsruimte Voor tiet incasseeren buiten de stad wordt 0.06 berekend. Afdeeling Leiden en Omstreken. Ontvangen by den waamemenden Penning meester: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Uit eigen beweging bijeengebracht door de leerlingen der hoogste klasse van de open bare school in do Van-der-Werf-straat, by gelegenheid van de openbare les op 28 Maart 1900 2.62s Opgehaald op Greta's verjaardag door Simon en Albert in het vlootje van Vitollo1.70 Gecollecteerd op hot nieuwe orgel van Marie0.50 Onbekend0.10 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of <>an hot Bureel van dit Blad. Blijkens een nadere mededeeling van den adjunct-penningmeester der Vereeniging is bij de opgave in het Leidsch Dagblad van 20 Maart de vermelding verzuimd der door de Leidscho Scherpschuttersvereeniging alhier gehouden collecte. De opbrengst daarvan ad f 1034 02, in Nov. rechtstreeks bij genoemden penningmeester gestort, behoort dus alsnog bij de aldaar genoemde sommen te worden bevoogd en doet het totaal der uit Leiden $n Omstreken bijeengebrachte gelden stijgen &t 17,948.42. In d gadering der anti-revolutionaire kies vereen..; Nederland en Oranje", alhier, ®ok toegankelijk voor begunstigers en gein- produceerden, zal morgen-, Vrijdag-avond, te tcht uren n het lokaal „Patrimonium" ds. It. J. V. i idolph een lezing houden over: jjCalvini.sim en Socialisme". De marinier der late klasse N. Volkert, behoorer.de tot de 2de afdeeling van het corps maiiniois, is met ingang van heden gedeta cheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier. li.H. M.M, de Koninginnen woonden gisteravond een gedeelte der opvoering by van de opera „Tannh5user"in den Haagschen S.houwburg, door de Nederlandsche Opera. Da Vorstinnen, die te acht uren verschenen, werden ontvangen door den directeur, den heer C. Van der Linden, en door de commissie van bijstand van de Opera en vonden in het ont vangstsalon twee bloemruikers gereedliggen, door de commissie aan de Koninginnen aan geboden en welke zy medenamen naar de Koninklyke loge. Te ongeveer halfelf verlieten de Koninginnen den Schouwburg. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van bjjna 7S jaren overleden de gepension- neerdo schout- by-nacht J. A. Van de Velde. De overledene was een kundig zee-offiGier. De Regeering waardeerde zyn diensten o. a. met zyn benoeming tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en riddor 3de kl. der Orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Wogens zyn onderscheiding by de Bonische expeditie werd hem de Militaire Willemsorde 4de kl. toegekend en by den veldtocht in de Z.-O.-Afdeeling van Borneo verwierf h\j het kruis van de derde klasse dier Orde. Te 's-Gravenhage toonde de schout-by-nacht Van de Velde voorts menigmaal belangstel ling in de publieke zaak. Benoemd is met April tot brievengaarder tD Langeruigeweide A. De Kramer. Het standbeeld van Frans Hals, te Haar lem, zal op 14 Juni a. s. in tegenwoordig heid der beide Koninginnen worden onthuld. Plannen wordon beraamd, om by die gelegen heid tevens een grootsch bloemenfeest te geven. Over enkele dagen zullen de Utreohtsehe hoogleeraren dr. J. B. Kouwer en dr. A. Narath zich voor eenigen tyd naar het buitenland begeven, ten einde aldaar in ver schillende academiesteden de inrichting van ziekenhuizen, barakken en klinieken te gaan zien. Voor het te Utrecht te houden examen ter verkryging van de akte van bekwaamheid voor onderwyzeres of onderwyzer hebben zich 150 candidaten aangemeld, te weten: 75 vrouwelyke en 75 manneiyke. Ook in Detroit op de grenzen van Canada heeft zich een „Holland Transvaal Relief Society" gevormd, die aan het fonds der Noderlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging 2288.30 gezonden heeft. Dit geld is byna uitsluitend byeengebracht door Hollanders uit den werkenden stand, niettegenstaande de tegenwerking der Canadeezen. Het Kamerlid Van der Zwaag verklaart in zyn orgaan „De Klok", dat, na de gevallen beslissing in zake het horhalingsonderwys, voor hom de Leerplichtwet een zeer weinig beteekenend ding is geworden, waarvoor hy niet het minste meer gevoelt en waarover morgen de eindstemming zal piaats hebben. In de Prov. Staten van Drente is opnieuw een zetel opengevallen door het overlyden van mr. J. A. Sluis, notaris te Meppel, die daarin zitting had sedert 22 Nov. 1892, het laatst voor het district Meppel. Te 's-Hertogenbosch is overleden de heer J. De Visser, gep. kapitein van het O.-I. leger. Naar wy vernemen, is weldra de instelling te wachten van een bureau van contróle op het beheer van 'sRyks werven. In voorbereiding van dit bureau is reeds een ambtenaar van het Departement van Marine aan den chef van het materieel beheer toegevoegd. De instelling van dit bureau geschiedt als gevolg van het aandringen destijds in de Tweede Kamer. (If. D.) In don gemeenteraad van Amsterdam waar de tribune dicht bezet was, kwam gisteren in behandeling de herstemming over de motie Heineken, in de vorige vergadering ingediend, luidende; „De gemeenteraad spreekt zyn leed wezen uit, dat de wyziging van het bouw toezicht in 1895 geen betere resultaten heeft opgeleverd" (waarover vroeger de stemmen 19/19 staakten). Na uitvoerige discussie diende de heer Bruin- wold Riedel eene motie in, waarin verklaard wordt dat de toestand van het bouwtoezicht na 1895 onvoldoende is. De heer Heineken, zich hiermede vereenigende, trok zyn motie in, waarna de motie-Riedel werd aangenomen met 27 tegen 18 stemmen. B. en Ws. namen het overige derde deel der motie Heineken over: „Do gemeenteraad acht eene hervorming van het bouwtoezicht nood- zakelyk". Hierna volgde een verward debat over de beteekenis, die de Raad hechtte aan het verworpen voorstel van B. en Ws. om de stukken voor kennisgeving aan te nemen. Dit was zonder resultaat, doch toen aan het slot de heer Zeehandelaar den Burgemeester toe- wenschte dat hy nog vele jaren den Raad mocht leiden, stemde de Raad en het publiek daarmede door luide hoezees in. De indruk is dus, dat noch de burgemeester noch zelfs de wethouder van Publieke Werken, dr. Blooker, door deze motie zullen heengaan, en dat de Raad tevergeefs zocht naar een middel om den wethouder Blooker te treffen zonder tevens den burgemeester. Het stoomschip „Salak", van Batavia rihar Rotterdam, vertrok 28 Maart van Perim de „Soembing" vertrok 28 Maart van Batavia naar Rotterdam; de „Oengaran", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 28 Maart van Southampton; de „Dean" (Kon. West-Ind. Maild.) arriveerde 28 Maart van Paramaribo, 1. Vi Havre, te IJmuiden. Hazerswoude. Gisteren had in de openbare school op hot dorp do gowone jaarlykscho openbare les plaats. De werkzaamheden, die in de verschillende klassen werden verricht, mochten de bijzondere goedkeuring van burge meester en wethouders en een enkel opgekomen Raadslid verwerven, terwyi eenige ouders blykbaar met genoegen den gang van het onderwys en de vorderingen hunner kinderen gadesloegen. Na afloop der lessen werden de jongelui onthaald op chocolade en krenten brood en allen ontvingen een prys tot aan moediging. Twee -jongens en een meisje, die de beste schoonschriften geleverd hadden, werden bovendien bekroond met keurige schryfgarnituren, door B. en Ws. daartoe uit eigen middelen beschikbaar gesteld. Noordwyk-aan-Zee. Als plaats voor de vergadering der kies vereeniging „Gemeente belang" was abusivelyk opgegeven „Ons Huis." Zy zal n. 1. gehouden worden in het hotel „Konynenburg". De heer Van Bommel zal spreken over „De eerste jaren van onzen worstelstryd tegen Spanje, in verband met den oorlog onzer stamverwanten in Zuid-Afrika. Voorschoten. Dinsdagavond werd alhier ten raadhuize een bijeenkomst gehouden door eenige ingezetenen dezer gemeente, onder leiding van den burgemeester, om de wensche- lykheid te bespreken ook alhier een afdeeling op te richten van de vereeniging „Volks weerbaarheid." Ook het bestuur van de schiet- vereeniging, opgericht door het personeel der fabriek van de heeren Van Kempen, was hierby tegenwoordig. In beginsel waren alle aanwezigen vóór de oprichting eener afdeeling. Besloten werd eerstdaags een oproeping te richten tot alle maniyke ingezetenen boven 16 jaren om een vergadering by te wonen, alwaar door een begaafd spreker een lezing zal worden gehouden, waarna tot de oprich ting van een afdeeling zal worden overgegaan, indien althans, waaraan byna niet te twyfelen valt, de belangstelling groot genoog is. De contributie, die minstens 0.25 bedraagt, be hoeft niemand af te schrikken. Hot voorloopig bestuur bestaat uit de heeren: E. Vornède, burgemeester, als voorzitter, en dr. W. A. F. Bannier, als secretaris. Tot dezen laatste kan men zich reeds nu wenden om van zyn in stemming te doen blyken. Uitnoodigingen om lid te worden zullen eerstdaags op ruime schaal worden verspreid. Zegwaard. De vastgestelde kiezersiyst dezer gemeente bevat de namen van 198 per sonen, waarvan 189 kiezers zyn voor den gemeenteraad. Van de 198 kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten zyn 4 woning-, loon- en 4 spaarbankkiezers, de overigen zyn belastingkiezers. 17 nieuwe kie zers zyn er dit jaar bygekomen, terwyl er 15 van de lyst van het vorige jaar zyn afgevoerd. Gisternamiddag had alhier de beproe ving plaats van een nieuwe brandspuit, ge leverd door de firma Bikkers, te Rotterdam. Ze voldeed in alle opzichten aan de gestelde eischen, ook toen ze geplaatst en in werking gesteld werd naast de nieuwste spuit van Zoetermeer. De raadsleden, alsmede de brand meesters en commandeurs, waren by de be proeving tegenwoordig. XJit do „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd tot lid van het regentencollego der gevangenissen te Amsterdam dr. W. Posthumus Moyes, geneesheer aldaar, ter vervanging van dr. It. II. 8altetf dio op verzoek eervol ontslagen is, onder dank. Benoemd tot kantonrechter te Nijmegen, mr. A. H. M. Van Berckel, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, te Rij3enburg; tot burgemeester van Wouw, P. C. Davervcldt. Op verzoek eervol ontslagen P. Jenniskens, als burgemeester van Vierlingsbeck, met dankbetui- giog voor de bewezen dieusten. Aan W. Hovy eervol ontslag verleend als lid van den raad van toezicht op de Rijkspostspaarbank, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten; benoemd tot lid van dien raad P. A. L. Van Ogtrop, voorzitter der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. Pensioen verleend aan D. S. Langedijk, essaieur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, f683; G. Van Wely, commies lste klasse bij 's Rijks belastingen, ƒ650; F. A. A. J. M. Valkenholf, commies lste klasse by 's Rijks belastingen, ƒ650; E. C. F. Van Ballaert, commies lste klasse bij 's Rijks belastingen, /"5Ö1W. Ter horst, thans wed. J. A. van V elzen, eerder wed. C. J. Verbeijen, bewaarder 2d© klasse in bet ver- eenigd huis van arrest en provoost te Haarlem, ƒ157; L. Peters, wed. A. J Maltha, baas der smeden bij 's Rijks werf te Hellevoetsluis, ƒ393; M. J. De Bruyn, wed. J. C. E. Sala, ontvanger der invoerrechten en accijnzen en vao den waar borg en de belastiDg der gouden en zilveren wer ken, 600; J. J. A. Rameau wed, 0. Everaarts, vaste knecht ter provinciale griffie van Friesland,/100; B. II. Van Wyk. wed. K. F L. Weber, leeraar aan de Cadettenschool te Alkmaar, 600; J. Bakker, wed. Th. Scbuurmana, lste bewaarder bij 's Rijks werf te Amsterdam, ƒ475; J. M. Brizee of Brizel, wed. J. Dorksen ot DirkseD, schrijver 3de klasse bij de stapelmagazijnen, ƒ320; J. Scholtens, wed. H. Van Trozen, directeur van het postkantoor te Eist, ƒ510; M. W. J. Wingert, wed. J. S. Scbaay, commies der telegraphic 2de klasse, ƒ450. Min beschikkingen. Met ingang van 1 Juli, aau J. Blik, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als coucieige aan de Rijks-hoogere burgerschool te Gouda. De ministers van buitenlandschezakeD, binnen- landsche zaken en oorlog verleenon deze week geen audiëntie. LEERPLICHT. In het wetsontwerp betreffende den leer plicht heeft de Regeering, in overleg mot de Commissie van Rapporteurs, een 25-tal wijzi gingen voorgesteld, meerendeels van redactio- neelen aard. In art. 3 wordt daarby voorgesteld te be palen, dat de verplichting om voor zoover aan schoolonderwfis de voorkeur gegeven wordt, te zorgen, dat het kind op een lagere school wordt geplaatst, eindigt zoodra het kind zes jaren leerling eener lagere school is ge weest en het alle klassen doorloopen heeft, of, voor zoover het onderwys gegeven wordt in klassen, die samen een langeren loertyd dan zes jaren innemen, zooveel klassen, als samen een leertyd van zes jaren omvatten, met dien verstande, dat in het laatste geval de ver plichting niet eindigt voordat het kind den twaalfjarigen leeftyd in de klasse, waarin het by het bereiken van dien leeftijd geplaatst was, doorloopen heeft. En aan art. 21 (bepalende de instelling van commissies tot wering van schoolverzuim) een nieuw lid toe te voegen, waarby bepaald wordt, dat, indien een commissie in gebreke blyft de haar opgedragen werkzaamheden to vervullen ter vervulling daarvan B. en Ws. in haar plaats optreden, naar regelen, by algemeenen bestuursmaatregel te stellen. Gemengd Nlou w s. Voor het Interacademiaal concours ter gelegenheid van zijn 70-jarig jubileum uitgeschreven door het studenten-scherm- en gymnastiekgezelschap „Arena Studiosorum" to Leiden, hebben zich tot deolnamo aangemeld Delft en Leidon voor gymnastiek; Utrecht, Delft en Leiden voor schermen en Delft en Leiden voor worstelen. Het feest zal op 3 April a. e. in de Stads- zaal te Leiden worden gehouden. Naby het station Leiden ont- spoorde een goederenwagen van een rangee ronden trein, die den weg zóódanig versperde, dat de op- en afgaande treinen slechts over óón spoor konden ryden, zoodat de expres- trein Amstordam Parys No. 51 aanmerkelyke vertraging ondervond. Het vervoor en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtramweg was ge durende de maand Dec. 11. als volgt: aantal reizigers 30,545 met een opbrengst van 3902.24, goederen en diversen brachten 827.94 op, totaal 4730.18. Van 1 Januari tot uit. Dec. 1899 was de opbrengst: aantal reizigers 401,930, met een opbrengst van 56,193.885, goederen en diver sen brachten ƒ8075.51 op, totaal 64,269.39s. Zynde per dagkilometer ƒ19.56. Voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage zal op Donderdag 17 Mei a. 8. in hooger boroep worden behandeld de zaak van de wed. Sörensen, uit Rotterdam, veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf, wegens vergiftiging van haar man en dochter. Het O. M. heeft geen getuigen doen dagvaarden. Advocaat Wolterbeek Muller, uit's-Graven hage, treedt als raadsman van de veroor deelde op, als zoodanig haar toegevoegd. De beido personen, aangehouden op vermoeden van inbraak to hebben gepleegd by den zilverhouder J. in de Gerard-Dou-straat, te Amsterdam, zijn door opkoopers herkend als degenen, die by hen ringen hebben ver kocht. Van het gestolene is nog maar zeer weinig ontdekt, en men vermoedt, dat er nog meer personen by de inbraak betrokken zyn. Een der aangehoudenen is een oude bekende der justitie; beidon ontkennen. Het gerechtshof te Amsterdam hoeft het vonnis van do arrondissements rechtbank aldaar, waarby W. F. Smitshuysen wegens het misdryf van val6che munt werd veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tyd van twaalf jaar, bevestigd. De rechtbank, 1 ste kamer voor strafzaken, te Amsterdam berecht heden een belangryke zaak, waarop verschillende handels mannen in g; steden van het buitenland het oog geveö hebben. Het betreft nl. een oplichting op groote schaal, waarvan Albertus Eichorn, oud 38 jaren, beschuldigd wordt. Ofschoon vroeger handeldryvende onder en op eigen naam, had hy in de laatste 7 jaren dien zyner moeder Mouthaan aan genomen. Hy stond heden terecht van in de jaren 1896 tot 1899 op bedrieglyke en listige wyze een zestal firma's in het buitenland te hebben bewogen goederen to zfinen behoeve te doen afgeven, zonder eenige betaling, mot oogmerk zich wederrechtelyk te bevoordeelen. Het waren de firma's Gustave Bazin, fabrikant van muziek-instrumenten te Mire- court, 12 violen met kasten; Eugène Marx, lithograaf to Parys, 25 gros adreskaarten; Mascré Demarquet, to Laboissière, 1000 feuilles de cornes; Thóophil Blond, kunstbloemen- 8) Neen, van deze zyde behoefde men niet te vreezen, dat do een of ander by een geheimzinnig werk zou toekyken! Nadat de man zich daarvan had overtuigd, verliet hy zyn post en sprong van de tafel op den zachton tuingrond. Nu viel het licht van de lantaarn op zyn gelaat. Het zag er zeer bleek en somber, maar ook zeer vastberaden uit; het was Hans Müller's gelaat. Hy richtte zyn schreden naar een groepje heesters, waarachter, door de takken byna geheel verborgen, zyn moeder in gebogen houding zat. Zy keek schuw tot hem op. j „Welnu?" vroeg zy met heesche stem. „Er is natuurlyk niemand. Wy kunnen beginnen, of moeder laat my het alleen doen." Zy schudde het hoofd en stond op. Zwygend ging zy hem voorby en nam een der beide schoppen, welke tegen de bank stonden. Hans volgde haar voorbeeld. Zy gingen naar een plaats, welke ongetwyfeld de mooiste Van den tuin was. Aan drie kanten door hooge, prachtige dennen omgeven, had men slechts van den vierden een ruimer uitzicht, kon men den met klimop begroeiden muur zien, aan welks voet wilde rozen en vlier struiken stonden. Op dit mooie plaatsje viel nu het matte schijnsel van de lantaarn, dat by oen afschuwelyk werk moest dienst doen. v Beiden groeven een graf. Dat het niets anders zou worden, dat bowees het sombore stilzwygen van moeder en zoon, dat bewees hun wanhopig haastig werken en dat bewezen de verschrikte gezichten, waarmede zy op keken, wanneer in hun buurt een verwelkt blad op den grond viel. Toen zy met hun werk gereed waren, wischten zy zich het koude zweet van het voorhoofd on gingen, zonder elkaar aan te zien, weer naar huis. Nog steeds was het niet licht geworden, want nog altyd hing er een gryze nevel over do aarde en hulde haar in een kille, droef geestige schemering. En deze schemering paste by het huivering wekkende werk, dat daarin werd volbracht. Josefa Müller en haar zoon verschenen eenige minuten nadat zy het huis binnen waren gegaan, weer in den tuin. Zy droegen een last, een ontzettenden last. Zy droegen een ouden man, uit wiens ver trokken, geheel blauw beloopen gelaat en glanslooze oogen alle leven was geweken. De handen van den doode waren gebald, zijn zwart fluweelen jas vertoonde een scheur en groote bloedvlekken kleurden de mouwen van zyn wit hemd. Die doode was Arnold Winkelmann. Beiden legden hem in de diepe groeve en wierpen daarna de uitgegraven aarde op hem en toen de zon eindeiyk den nevel verjoeg en haar eersten straal door de hooge, oude boomen zond, zag deze vriendelyke hemelbode niets buitengewoons meer. De grond was weer effen en met wit kiezel zand bestrooid. Bank en tafel stonden op de gewone plaats. En toch zag deze eerste zonnestraal iets ongewoons; hy zag een doodsbleeke vrouw en een niet minder bleoken man in eikaars armen vallen en elkaar vast omvat houden. In de oogen der vrouw blonk geen traan, maar zy hadden een koortsachtigen gloed, en norsche vastberadenheid blonk hen uit die van haar zoon tegen. „Zal hot je nimmer berouwen?" fluisterde vrouw Muller haar zoon toe, en by ant woordde „Nimmer, moeder. Hij heeft het immers niet anders gewild; welnu, nu is hy voor eeuwig van vreemde gezichten bevryd." Hans glimlachto schamper. De blik, dien beiden daarby op het verborgen graf wierpen, was zóó zonderling, dat niemand dien had kunnen ontraadselen. Schuwheid, ontzetting, droefheid en trot seering hadden hun aandeel daaraan en het scheen, alsof beiden niet van dit graf konden scheiden. Hans vermande zich echter spoedig en hy trok zyn moeder met zich mede. Een kwartier later brandde er een helder vuur in den haard. Ditmaal was Hans in de keuken aan het werk. Hy wierp, juist toen zyn moeder het ruime vertrek binnen trad, een wit, met bloemen geborduurd overtrek van een kussen in de vlammen. Het mooie weefsel verteerde spoedig in den gloed, doch reeds door de vlammen gegrepen, vertoonde het nog duideiyk de roode vlekken, waarom het vernietigd werd. Josefa Müller keek er met stralenden blik naar, totdat zy plotseling, een gil slakend, ineen zakte. Haar zoon sprong op haar toe. „Moeder, moedert" riep hy met heesche stem. „Wanneer gy sterft, moet ik onze daad immers vervloeken I Blyf by my, help my dragen, waarmede wyzelven ons geweten bezwaard hebben, anders word ik waan zinnig." Laugzaam, vermoeid richtte zy' haar hoofd op en haar oogen zochten de zyne. „Ik wil leven, Hans," zoide zy zacht; „ja, ik wil leven. Waartoe zouden wy het anders gedaan hebben? En alleen, neen, alleen zoudt gy het niet kunnen dragen 1" Hoe keek zij hem aanZoo kykt de moeder liefde de waanzin der moederliefde wat my betreft, en toch de sterkste, de teoderste liefde, zelfs dan nog onbegrypelyk groot wanneer zy door de misdaad bezoedeld wordt. Hans begreep dit en daarom drukte hy haar aan zyn borst en kuste haar vol dank baarheid op de doffe oogen, de yskoudo handen; daarop leidde hy haar liefderyk als een minnaar naar haar kamer. Hans Arnold Winkelmann was dood en heimelyk in zyn tuin begraven. Doch toen acht dagen later het mooie Anneke ovenals gewooniyk haar waren by het hek bracht, zag zy duidelyk den ouden heer evenals anders achter de blinkende ruiten van zyn kamer zitten. ra. In de woning van den heer Winkelmann was voor het uiterlyk niets veranderd; alleen hadden de oude hoer en vrouw Müller nu een grooten, mooien hond tot huisgenoot gekregen. Dezen had Hans nog in den loop Tan November zfln moeder gebracht. Josefa Müller wa6 angstig, by zonder angstig geworden. Dit wekte nJemands verwondering op, want het huis van den heer Winkelmann, dat vroe ger door goed onderhouden tuinen en woningen van vlytige menschen werd omgeven, wten er natuurlyk veel aan gelegen was, dat hun eigendom, hetwelk zich immers grootendeels onder den blooten hemel bovond, voor slecht volk beveiligd word, dit huis stond no te midden van een ware woesteny. Dadelyk na den verhuistermyn waren de gevolmachtigden van den bouwondernemer met het afbreken dor huizen en schuttingen begonnen, opdat men zoo spoedig mogeiyk tot het opnieuw verdoelen in perceolon van den uitgestrokten grond kon overgaan. Na een paar maanden was dit reeds gebeurd, en nog was de winter niet geheel ten einde, of reeds werd er met een schier koortsachtige gejaagdheid met het bouwen een aanvang gemaakt. Eve als padden stoelen verrezen, met bepaald onbe^rypeiyke snelheid, hooge huurhuizen uit den grond, waaruit een half jaar te voren nog do bloeiende kinderen van Flora en Pomona waren ont sproten. Het eenige stille plekje in de nieuwe wyk vormde het eigendom van den heer Win kelmann. Op een vochtigen, kouden lentemorgen werd aan de poort daarvan gescheld. Vrouw Müller kwam spoedig daarop bleek on met vermoeiden tred het huis uit. „Zy moet ernstig ziek zyn," dacht de slager, die af en toe kwam om vleesch te brengen. Hy nam beleefd do pet af. „Goeden morgen, vrouw Müller," zeide h(J vriendeiyk, „vandaag heb ik een mooi stukje voor uw heerl Gy hebt het wel niet besteld, maar ik dacht, dat ik het toch maar eens meenemen moest. Gy hebt immers zoo dikwyis gezegd, dat uw meester van karbonade hield, en het kwam my voor, dat hy die sinds den herfst niet meer heeft.'* (Warrit wtml#ft|

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1