Dinsdag 20 Maart. A0. 1900 i^eize (Qouiant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- ca feestdagen, uitgegeven Leiden, 20 Maart. Feuilleton. Een brutaal EngelscSiman. LEIDSCH DAGBLAD. •PEIJS DEZER CQTTBAMT» Vodt Leid® për 8 maanden, a Franco per post «5 «.»-•>% *9, <9> 4 Afzonderlijke Nommers f l.fl). 1,40. 0.05, PBLTS DEE ADVEETENTIËirt Van 1 0 régels f LÖö: Iedere regel meer A 0.17J. Gföotere lettere naar plaatsruimte Voor bet (ncassearen boften de stad wordt ƒ0.06 berek~end> Bü koninklijk besluit is de kapitein ter iiee titulair de heer C. H. De Gooje, fungeerende als directeur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, met ingang van 1 Mei 1900, op z\jn verzoek, op pensioen gesteld, onder dank- botuiging voor de goede diensten, door hem aan den lande bewezen, en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ2075 'sjaars. Prof. dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom, die reeds sedert geruimen tyd lijdende is, heeft zich andermaal voor eenigen tijd naar het buitenland begeven om zoo mogelijk aldaar geheel herstel van gezondheid te zoeken. Velen waren gisteravond opgekomen naar „Het Leidsche Volkshuis", om er te luisteren en te zien naar een vertelling met lichtbeelden. Mejuffrouw E. C. Knappert verhaalde op boeiende wijze de geschiedenis van Enoch Arden, een eenvoudig, braaf visch- handelaarwelk verhaal ons in den geest verplaatste naar het zuiden van Engeland, een eeuw geleden. Na het verhaal werden de aangrijpendste en voornaamste tafereelen or uit als lichtbeelden vertoond. En de vertelling èn de lichtbeelden voldeden bijna alle aanwezigen. Er werd dan ook met aandacht geluisterd en de stilte, die er in de zaal heerschte, werd alleen verbroken toen een toehoorder zich ontevreden, luide mopperende en de deur toesmijtende uit de zaal verwijderde en als een lichtbeeld een enkele maal ondersteboven op het doek ver scheen. Den 31ston Maart a. s. zullen pl. m. 110 miliciens der lichting 1899, met tijdelijk verlof thans afwezig, bij de bataljons infanterie alhier moeten terugkeeren en in verband daarmede zal aan een even groot aantal miliciens van die lichting op dien datum, of zooveel later als noodig zal zyn, tijdelijk verlof worden verleend. Het verlof van laatstbedoelde militie- plichtigen, evenals dat van de miliciens, die niet bij het corps behoeven terug te koeren, duurt tot 15 Augustus a. s zijnde dit de datum, waarop het groot verlof voor de lichting 1899 intreedt. Volgens in dit blad voorkomende adver tentie zal van 26 Maart -tot 2 April a. s. by de firma Burgersdfik en Niermans, alhier, een belangrijke boekverkooping plaats hebben. O. m. worden verkocht de bibliotheken van jhr. I. F. Storm van 's-Gravesande, heer van den Bramel, te Vorden; mr. W. Francis, president van den Landraad te Poerworedjo; ds. T. B. Granpró Molière, predikant te Woerden, waarbij veel andore nalatenschappen op letterkundig, geneeskundig en natuurweten schappelijk gebied. De eerste rubriek bevat de meest gezochte werken op het gebied der geslacht- en wapen kunde, verder een grooto verzameling van boekwerken over geschiedenis, zoowel van Europa als van Azië en Amerika, dan volgt de afdeeling staats- en rechtswetenschap, bijzonder rijk aan hier te lande zeldzaam voorkomende werken over Indisch en vooral Engelsch-Indisch, Hindoesch en Mohamme- daan6ch recht, staathuishoudkunde, enz. Verder belangrijke afdeelingen over theologie, literatuur, kunst en plaatwerken, natuur- en wiskundige wetenschappen en geneeskunde, waaronder kostbare tijdschriften. Aan het slot komen voor 100 nommers handschriften, op genealogie en geschiedenis betrekking hebbende, en een hoogst belang rijke verzameling autografen van en be treffende beroemde personen als Paulus Morula, Gasp. Barlaeus, p. Scriverius, Viglius, Grono- vius, Heinsius, Hugo De Groot, Melanchthon enz., enz. Dezelfde firma kondigt tegen de volgende maand aan de veiling der kostbare taal- en letterkundige bibliotheek, nagelaten door prof. dr. P. J. Cosijn, en een uitgebreide bibliotheek over muziek-literatuur, nagelaten door den heer J. C. Boers, muziek-directeur te Delft. Bij min. beschikking is benoemd tot opzichter bij het onderhoud der gebouwen van onderwijs, enz. ter standplaats Leiden, do heer T. H. Slinger, thans buitengewoon opzichter by de uitvoering van werken aan het Rijkskrankzinnigengesticht teMedemblik. De gepensionneerde matroos der 1ste klasse van de Kon. Ned. marine .T. Beekma wordt den lsten April a. 8. in de betrekking van bediende geplaatst by de verificatie van 'sRyks zeeinstrumenten alhier. By ministerieel besluit is de korporaal J. Feddema, van het 2de reg., 6de battery veldartillerie, alhier in garnizoen, bevorderd by het bereden wapen der koninkiyke mare chaussees en overgeplaatst by de vierde divisie, standplaats Leeuwarden. De heer J. W. F. Donath, arts te Wormerveer, heeft de benoeming tot directeur- geneesheer van het sanatorium voor longlyders OraDje-Nassau-Oord, te Renkum, vanwege H. M. de Koningin-Moeder geschied, aan genomen. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Horv. Gem. te Waddingsveen c. a. door ds. A. Van der Sluis, te Monster. De leden van de Eerste Kamer der Staton-Generaal zyn in vergadering byeengo- roepen tegon 2 April a.s., des avonds halfnegon, voornamelyk ten einde in die week do Onge vallenwet in de afdeelingen te doen onder zoeken. H. M. de Koningin heeft in gehoor ont vangen don heer De Monbel, ter overhandiging zynér geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Fransche Re publiek by het Nederlandsche Hof. Jhr. Van der Hoeven, legatie-secretaris der Zuid-Afrikaan6che Republiek, heeft de residentie verlaten. De 1ste luitenant W. A. F. G. Bolken, van de 1ste comp. 1ste bataljon 4de regiment infanterie te Delft, wordt, met ingang van 16 April a. s., op zyn verzoek overgeplaatst by het 8ste regiment infanterie te Arnhem. Aan den heer L. Kan de Beer, Ned.- Horv. predikant te Goudriaan, is op zjjn ver zoek tegen 1 Juli eervol emeritaat vorleend. Het Zoister Harmonie-Muziekgezelschap heeft het voornemen opgevat in den loop van dezen zomer een groot nationaal concours van dilettanten-harmonie- en fanfare-gezel schappen te organiseeren. De wetsontwerpen voor de regeling van de landweer en den landstorm, zyn tor ver zending aan de Staten-Generaal gereed. Het is zeer waarschyniyk, dat zy in de eerste op het a. s. reces volgende byeenkomst der Kam ui gelyktydig met de overige militaire wetten in de afdeelingen zullen onderzocht worden. By het Departement van Koloniën is ter overmaking naar Indië, door den penning meester van het Centrale Comité voor Céram wederom gestort 4000, zoodat thans in het geheel f 21000 is overgezonden. In de vergadering der Coöp. Vleesch- houwery van „Eigen Hulp", in Den Haag, is het dividend bepaald op 11 percent van het verbruik. Do aftredende bestuursleden en commissarissen werden herkozen. Te Dieren is op 60-jarigen leeftyd over leden mr. J. N. A. Bucaille, oud-burgemeester van Groningen, welk ambt hy van Juli 1888 tot October 1893 bekleedde. Vóór dien tyd is wylen mr. Bucaille 4 jaar burgemeester van Sassenheim en 10 jaar burgemeester van Voorburg geweest. Hy was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. By ministerieels beschikking van 19 Maart 1900 zyn, met ingang van 1 April, benoemd tot assistent by het hoofdbestuur der posteryen en telegraphie G. Anders, mej. M. A. Bauve, mej. A. J. De Bordes, mej. H. G. C. Canneel, J. W. Te Kolsté en mej. H. E. Steennekes. Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland," dat kort na het uitbreken van den oorlog in Zuid-Afrika in de Delagoabaai is gesta tion neerd en zich daar nog bevindt, zal naar de Kaap gaan om te dokken. Haarlemmermeer. Volgens de uitkomsten der volkstelling bedroeg het zielental dezer gemeente op 1 Januari 1900: 16,438, te weten 8534 mannen en 7904 vrouwen. Als tydelyk aanwezig werden op dien datum aan getroffen 205 mannen en 201 vrouwen-. - Zaterdag-avond omstreeks 10 uren brandde alhier aan don Hoofdweg, hoek Bennebroekerweg, af de machineschuur van W. Spaans, staande in do onmiddellijke naby- heid van diens woning. Hoewel de brand zich in het begin ernstig liet aanzien, beperkte hy zich, dank zy den zuidwestenwind, tot gemelde schuur, en mocht men ook door het spoedig in-werking-bren gen der aangekomen brandspuiten van Hoofd dorp en Nieuw-Vennep er in slagen het be lendende gebouw te behouden. Een paar dorschwagens, die zich in de schuur bevon den, werden mede een prooi der vlammen, terwyi twee locomobielen er nog bytyds werden uitgehaald. Een en ander was tegen brandschade ver zekerd. Hillegom. Woensdag 21 dezer zal des avonds te 8 uren in de kerkeraadskamer der Geref. Kerk een vergadering worden gehou den door do antir. kiesvereeniging, by welke gelegenheid door den heer J. H. Verleur, hoofd der Chr. School alhier, een lezing zal worden gehouden over Leerplicht. Oudshoorn. Naar men verneemt, zal nog in den loop dezer week een aanvang gemaakt worden met het beplanten van een gedeelte van den Lagen Ryndyk tusschen Heul en 's-Mdenaarsbrug. Noordwyk. In navolging van de te Hille- gom (en naar wij vernemen ook reeds elders) opgerichte vereeniging van werklieden in het oloembollenvak worden ook alhier pogingen aangewend om tot een dergelyke organisatie te geraken, welker doel is: verbetering van maatschappelijke positie. Men spreekt er van, dat reeds deze week een eerste bijeenkomst van bloemistknechts gehouden zal worden. Roelof-Aren ds veen. Voor de afdeeling Roelof-Arendsveen van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur zal de 16de Maart 1900 een merkwaardige datum blyven in haar geschiedenis. De meeste leden der afdeeling, met hun vrouwen of dochters, samen meer dan tachtig personen, maakten met een der prachtige, gerieflijk ingerichte salonbooten der maatschappy „Carsjens" een reis naar Haarlem, om het feest der opening van de zesde aldaar te houden vyfjaarlyksche Bloemententoonstelling te kunnen bywonen. Deze onderneming, door de afdeeling zelve voor eigen rekening op touw gezet, mag ten volle geslaagd heeten en heeft volkomen aan haar doel beantwoord. Ofschoon het weder by hot vertrek des morgens omstreeks 9 uren niet veel goeds voorspelde, was de lucht by aankomst in de Bloemenstad geheel opgeklaard, en konden allen, na eerst de oogen en reukorganen aan den heeriyken bloemenschat vergast te hebben, profiteeren van een bezoek aan Haarlems schoone om streken en merkwaardigheden, onder welke laatste de nieuwe St.-Bavo door niemand werd overgeslagen. De terugtocht, die om 6 uren des avonds werd aanvaard, onderscheidde zich, evenals de heenreis, door levendige opgewektheid en voorbeeldige orde. Alle passagiers waren dan ook ten hoogste voldaan. Woubruggo. In plaats van Woensdag zal Donderdagavond 7 uren in de Geref. kerk alhier de openbare ringvergadering van Chr. Jong.-Vereenigingen plaats hebben. Volgens de agenda zullen de volgende onderwerpen ingeleid wordenJaarfeesten en Samenspraken door A. Kroon Abz.; Het slot door P. Vroomland, van Leimuiden; Zondagsrust of Zondagsheiliging, door Winkel, van Ouds hoorn Het Methodisme, door den heer Bontje, hoofd der Chr. School te Oude-Wete- ring; Gelegenheid tot debat. Zwammerdam. Door de Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoorwegen is met in gang van 1 April o. k'. bevorderd van stations chef 4de kl. tot stationschef 3de kl. de heer P. De Rooze, alhier. Zooterwoude. Het verbouwen van het R.-K. Gesticht in de Zuidbuurt, waarvan ver leden week de aanbesteding heeft plaats ge had, is thans gegund aan den laagsten in- schryver, den heer Th. G. Salters. van den geDeesknndigen raad voor Zuid-Bolland; aan G. J. Van der Goes, te Rotterdam, op zijn verzoek, met ingang van Juli e. k., eervol ontslag verleend ale hoofdopzichter over rechtsgebouwen, gevangenissen en Rijksopvoedingsgestichten; aan luit.-tor-zee 1ste kl. L. J. H. Willinge, op *jn verzoek, mot 20 April 1900 eervol ontslag uic den zeedienst verleend. Gemengd Niouws. Uit do „S taatscourant." Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester van Schagen, S. Bermanvau Retranchement, I. Risseeuw Jz van Reusel, A. Willekens, secretaris dier gemeente; van Uden, L. Van Wijnaerden; van Sittard, J. H. Rutten; van Eist, G. W. A. W. baron Van der Feltz; van Loens, P. A. De Rochefort; van Bovenkarspel, D. Kooiman, secretaris dier gemeente; van St.-Laurens, J. Marinissen. Mot ingang van 1 April 1900, tijdelijk, voor één jaar, benoemd tot onderopzichter dor domeinen in het rentambt Zwaluwen, B. Spuybroek, land bouwer te Gud-Drimraelen. Aan A. C. Cramer, oud-apotheker te Rotterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid De onlangs door de Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" in den Schouwburg alhier gegeven voorstelling ten bate van de werklooze diamantbewerkers te Amsterdam heeft een batig saldo opgeleverd ▼an f 102.65. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een persoon, die als looper by een Maatschappy zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van gelden ten nadeele dier Maatschappy. Tegen een persoon, die gisteren in dronkenschap, ter zake waarvan hy door do politie gearresteerd werd, een paar agenten van politie alhier schopte en slagen toebracht, wordt deswege proces-verbaal opgemaakt. Een spoorwegwachter, in dienst van de Holl. Spoorwegmaatschappy te 's-Gra- venhage, vond Zondagavond laat na afloop van den dienst, op het stationsplein aldaar een pakje, dat, toen hy het in zyn woning had geopend, bleek in te houden een bankbiljet van 40eenige coupons ter waarde van f 5 en chèques op een Amsterdamsch bankiers huis ter waarde van f 900, benevens een voor voldaan geteekend ontvangbewys wegens be taalde huur. De vinder bracht de geldswaardige papieren onmiddeliyk naar het politie-commissariaat aan de Groenmarkt, alwaar men door middel van de onderteekening der quitantie de recht hebbende een dame wist op te sporen, die nog ruim 1 uur 's nachts haar eigendom ten bureele kwam herkennen en halen. De eigenares schonk den eerlyken terugbezorger ter belooning twee kwartjes. Ook in het Paleis van H. M. de Koningin-Moeder in het Laüge Voorhout te 's-Gravenhage zal electrische verlichting wor den aangobr^cht in aansluiting aan de electri- trische installatie in den Schouwburg. Men meldt uit Rotterdam: By oen huiselyken twist Zondagnamiddag in do Snellemanstraat No. 29, ten huize van den 37-jarigen timmerman Leendert Guit, hoorden de buren moord roepen. Onmiddeliyk schoten zy ter hulp. De man had hevig bloedende verwondingen bekomen aan den hals en den linkerpols en deze zouden, volgens de buren, door zyn 47-jarige vrouw met eeu scherp mes zyn toegebracht. Dadelyk werd de ver wonde overgebracht naar het nabyzynde Noordelyk stoomgemaal, van waar hy per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd werd. Wegens het vele bloedverlies kon hy niet verhoord worden. Z(jn vrouw werd aan een scherp verhoor onderworpen. In de zaak van den colporteur, onlangs dpor het Hof te 's-Gravonhage ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens oplichting, omdat hy zich, onder het valschelyk voorgeven van gepens. Indisch officier te zyn, door een logomenthoudster Slot.) „Er is dus een vro.uw in het spel!" bromde kapitein Jackson. „Ik dacht het wel. De duivel halo de vrouwenDaarby gaan de beste kerols ton gronde. En deze schurkenbende te Monaco, dat gespuis is nog erger dan de f rouwen Maar ik zal hun toonen, wat een Britsch zeeman is. Deze Fowler was blijkbaar krank zinnig, anders zou zyn daad niet te verklaren wezen. Gy zyt er do dupe van geworden, mr. Wilmot; den een brengen de vrouwen, don ander brengt het spel ora. Het spyt me. Gy zyt voor Fowler's ontrouw verantwoor- delyk en in de tweede plaats ik, als comman dant van het schip. Gy hebt voorloopig boordarrest, doch kunt uw gewone werkzaam heden verrichten. Het verdere zullen wy zien." Jackson wenkte on Wilmot was ontslagen. Hoe dankbaar was hy den anders zoo ruwen zeeman, dat hy hom in dit uur van angst en agitatie zoo welwillend had behandeld! Maar wat nu? Commandant Jackson liep een halfuur peinzend in zyn kajuit op en neer; daarop schelde hy en beval den binnentredendon ordonnans: „Luitenant Maclean moetdadeiyk by my komen 1" Twee minuten later stond de luitenant voor den commandant. „Gy spreekt vloeiend Fransch, luitenant Maclean?" vroeg de laatste. „Om u te dienen, commandant." „Maak u gereed voor eon dienstorder aan land en kom dan terug." De officier verdween en de kapitein nam ▼oor zyn schrijftafel plaats om een brief te schrijven. Juist toen hy daarmee klaar was, betrad Maclean in dienstkostuum woer de kajuit. ;.Luitonant Maclean!" zeide commandant Jackson. „Gy begeeft u dadelyk aan land en nAar den chef Van den Raad van State, den gouvemeur-gonoraal. (Naast den Vorst bestuurt in Monaco een Raad van State van vyf leden met een gouverneur-generaal aan het hoofd de regoering). Deel dien heer mede-,-dat een van de lieden hier aan boord geld ontvreemd heeft, hetwelk het eigendom van de Britsche kroon is, en dat liy dit geld aan de speelbank te Monte-Carlo verspeeld heeft. Geef vooral to kennen, dat het gestolen geld was. Daarop baseerend, oischt gy' van .den gouverneur- generaal het geld ten bedrage van 267,000 franken terug. De Bank is verplicht het gestolen geld terug te betalen, want zy maakt zich anders aan helery schuldig. Daar de Staat Monaco aan do speelbank echter concessie heeft verleend, zoo is de Staat, ver tegenwoordigd door den gouverneur-generaal, want de persoon van den Vorst moet buiten spel blyven verplicht ons de schade te vergoeden." Maclean zette een zeer verbaasd gezicht bij deze woorden en de commandant zeide met een grimmig lachje: „Gy gelooft natuur- ïyk niet, dat de eigenaar van deze helsche speelbank ons het geld zal terugbetalen?" „Neen, commandant, dat geloof ik niet." „Nu, wy zullen zien! Wanneer men weigert het geld terug te betalen, stel dan den gouverneur dezen open brief ter hand. Lees hem voor." Met een gelaat, dat steeds meer verbazing uitdrukte, las luitenant Maclean het volgende: „Aan den Gouverneur-Generaal van Monaco. „Een van myn ondergeschikten hier aan boord heeft geld gestolen, dat Engelsch staatseigendom is. Hy heeft het aan de speelbank te Monaco verspeeld. De Bank weigert deze som terug te geven. Als de regeering van Monaco het teruggeven van de som van 267,000 franken niet eischt, maakt zy zich aan medeplichtigheid schuldig, ik beschouw haar dan als buiten het volkenrecht staande en verklaar hier mede: dat, wanneer de regeering van Monaco niet binnen zes uren het hier boven genoemd bedrag aan boord van mijn schip betaald heeft, ik Monte-Carlo met myn kanonnen in den grond zal boren. Dat zal ik doen, zoo waar ik een eeriyk zeeman en onderdaan van Hare Majesteit de Koningin van Engeland ben. John Jackson, commandant van Harer Majesteits schip „Lucknow."" „Zoo, dat is duidelyk genoeg!" zeide de commandant. „Gy hebt my begrepen, luitenant Maclean?" „Om u te dienen, commandant," stotterde Maclean geheel verbysterd. „Goed. Doe uw plicht." Maclean was nog niet geheel weer tot bezinning gekomen, toen hy reeds in de boot zat en naar do stad voer. Dat was immers een mooie geschiedenis, een streek, zooals commandant Jackson dien alleen kon bedenken! Wat zou men daarvan in Londen zeggen? Monaco lag toch niet in de Zuidzee of in Oost-AziëMaar er viel niet aan te twyfolen de commandant zou zyn bedreiging ten uit voer brengen. Nu, om het even I Maclean kwam eindelyk tot het besluit, dat hy immers volstrekt geen verantwoordelijkheid had. Monaco en comman dant Jackson moesten maar zien hoe zy het samen klaar speelden. Toen Maclean den gouverneur-generaal den eisch had meegedeeld om het geld terug te geven, antwoordde de hoogste beambte van het kleine vorstendom, hetwelk slechts véértien duizend inwoners telt, hem, dat de speelbank aan een Maatschappy was verpacht en de regeering zich niet in do aangelegenheden daarvan mengde. Hy wilde in dit geval echter een uitzondering maken en met den directeur der Bank, die juist in het gouvernements gebouw aanwezig was, over de zaak spreken. Hy verzocht Maclean een oogenblik te wachten. Na een kwartier keerde hy met den direc teur der Bank, een Franschman. terug. De directeur gaf zyn leédwezen over het voorval te kennen en verklaarde, dat de Bank natuurlyk niet had geweten, dat de heer Fowler gestolen geld verspeelde. Yan een terugbetaling kon echter absoluut geen sprake zyn, daartoe bestond niet de minste ver plichting; dat moest commandant Jackson toch zelf inzien l Nu stelde Maclean den gouverneur-generaal den open brief van Jackson ter hand. De gouverneur-generaal las hom en ver bleekte. Daarop las hy den brief hardop. Ook de directeur der speelbank werd bleek. „Dat is een grap," zeide do gouverneur- generaal. „En niet eens een aardige 1" „Gy vergist u," antwoordde Maclean koel. „Commandant Jackson doet wat hy zegt. Ovor zes uron wordt het vuur geopend. Ik heb my nu van myn plicht gekweten." Vóór de onthutste gouverneur-generaal nog een woord kon zeggen, had Meclean hot regeeringsgebouw reeds verlaten. De fluiten van de bootsmansmaats en de signaalhoorns aan boord van do „Lucknow" verkondigden luide, dat commandant Jackson zyn schip in een staat van gevecht liet brengen. Nadat dit geschied was, lichtte hy het anker, stoomde twee kilometers verder naar het westen, waar Monte-Carlo ligt, en ging tegenover het zoogenaamde casino, het aan zee gelegen prachtige gebouw, waarin zich de speelbank bevindt, liggen. De kanon nen waren dreigend op het casino gericht. Wanneer de commandant het er op toelegde, was Monte-Carlo in een halfuur een puin hoop Te Monte-Carlo ontstond een vreeselyke paniek, want ook tot daar was het bericht doorgedrongen, dat het Engelsche oorlogsschip het casino bombardeeren wilde. De vreem delingen namen (Je vlucht, de bevolking begon op te breken. De speelbank leed reeds daar door schade, daar niemand op dien dag meer speelde, maar alles wegliep. Het «ekeeie voetval as fciaiorücli. Een uur lag de „Lucknow" tot schieten gereed voor Monte-Carlo, toen een boot van land, stiet. Tien minuten later had die het oorlogsschip bereikt en zy, die in de boot zaten, beambten van de speelbank, deelden mede, dat zy het geld brachten. Zy moesten de blanke, gouden geldstukken op hot dek, op daar geplaatste tafels, betalen. Vervolgens wilde een der beambten een langdradig protest voorlezen, maar commandant Jackson schreeuwde van de commando-brug: „Zegaan de hoeren, luitenant Maclean, dat ik ze over boord laat werpen, wanneer zy zich niet uit de voeten maken 1 Men heeft slechts zijn plicht met het terugbetalen van het gold gedaan en verder niets Een kwartier later lichtte de „Lucknow" het anker en stoomde naar Malta. Do eigonmachtige handelwyze van Jackson gaf de regeering van Monaco natuurlyk aan leiding tot een rechtmatige grief, en het zou wollicht een wereldschandaal wegens schen ding van het volkenrecht in allo couranten gegeven hebben, wanneer niet een paar dagen later do oorlog tusschon Duitschland en Frankrijk was uitgebroken, welks kanon gebulder natuurlyk ook de klachten van het kleine Monaco verstikte en onhoorbaar maakte. Op den dag, dat Frankryks oorlogsverklaring aan Duitschland bekend word, landde Wilmot in Nizza. Hy had te Malta per telegraaf zyn ontslag gekregen, nadat daar zyn betrekking en die van Fowler weer waren vervangen. In Nizza wachtten mr. Driver en Maudlin hem op en wegens den oorlog reisden alle drie over Parys en Rotterdam naar Engeland. Hier vond zes weken later het huwelyk van Maudlin met Wilmot plaats. Commandant Jackson werd wegens zyn handelwyze met betrekking tot de speelbank van Monte-Carlo nooit eenig verwyt gemaakt. Ondanks later herhaalde klachten van Monaco deed men in Engeland brutaalweg alsof men van het voorval niets wist en Monaco moest zich ten laatste als de zwakste part# b# 4e zaak neerleggen.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1