NM2292 Maaudag ÏO Maar feze feourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven* Leiden, 19 Maart. Feuilleton. Een brutaal Engelschim r. i90o •PBIJS DEZEB QQSJBAKT» Voor Lddea p® 8 maanden 1.10. Franco per post-, »-*««• -*<»••. 1.40. Afzonderlijke Nommerg 0,05» 1 -■" P3U3 DES AD^EETEOTIËNt Vao 1—6 régels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17j. Grootere lottere naar plaatsruimte Voor het toCtwSeeren buftcD dB stad wordt 0.06 berekende Officieel© Kennisgeving'. Burgemeester en Wethouders der gemeonto Leiden brengen ter algemoen» kennis, dat het IJkkantoor alhier tnaeohon 21 Maart (begin herijk reie) on 13 Augustus 19ü0 (einde herijk-rc-ie) op de navolgende dagen geopend zal zjjD, ale: op C, 7, 27 en 23 April, 18 on 19 Mej 1. 2, 11 en 12 Jani, 2, 3. 23, ?il, 27 en 28 Jali, telkens van dee voormiddage balfnogen tot twaalf oren en van dea namid- <hga halftvree tor vier nroD, en na afloop van de herijk-reie, dns na 13 Augustus s. e., op eiken Trijdag on Zaterdag van dee voormid aga negen oron tot dea namiddags n uur. Burgemeester en Wethoaders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 17 Maart 1900. VAN HEYST, Scorotaiie. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt tor algemoene kennis, dat aan den Ontvanger der Direote Belastingen ia ter bai.d geateld het kohier der Pereoneele Belasting No. 8 vaa dea dienst 1900, executoir verklaard den lGdon Maart jl., en herinnert voorta den belanghebbenden aan hun verplichting, om den aanelag op den bfi de Wet bepaald on voet te voldoen. LeideD, De Burgemeester voornoemd 17 Mairt 1900. F. WAS. Bargemoeator en Wethouders v;n Leidon brengen ter kennis van belanghabbecd-n, ter vo'doening aan art. 22 t der Gemeentewet, dat alle prtteosiö i over het jsar 1899, ten laats der gemeente, vóór of op den laatstcn Joni dezes jaars moeten worden inge leverd en dat de vorderiagec, welke niet binnen den genoemden tjjd zijn ingediend, voor verjaaid en ver nietigd zullen worden gehouden. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeeater. 17 Maart 1900. VAN HEYST, Beoretaria. De .Schoolkindervoeding" alhier is dezen winter haar taak begonnen den 4den December 1899, terwijl den löden Maart jl. het seizoen werd gesloten. Zooals bekend is, heeft de uitdeeling ook nu weer op Maandag en Donderdag plaats gehad. Telkenmale kwamen er 380 kinderen, in het begin iets minder, zoodat 11,154 por- tiön zfo'n verstrekt geworden, terwjjl het aan tal brooden, by de soep genuttigd, bedraagt 715 .stuks. De financiéolo toestand is boven verwachting nog gunstig te noemen, hoewel de juiste cijfers nog niet z(jn op te geven. Door den kolonel, commandant van hot 4de regiment infanterie, is de korporaal W. M. Geene, van het 5de bataljon te Gouda, bevorderd tot sergeant by het 4de bataljon te Leiden. By de corpsen en corpsgedeelten in de onderscheidene garnizoensplaatsen van het leger kunnen voortaan burgerpersonen in dienst worden genomen tot het verrichten van corvéeén en andere werkzaamheden in kazernes en aanhoorigheden. Voor het verrichten van deze werkzaam heden komen by voorkeur in aanmerking daartoe overigens geschikte gepensionneordo, gegageerde of gepasporteerde soldaten, die zich gedurende hun diensttyd goed hebben gedragen, tegen een vergoeding van la ƒ1.10 per dag, ook op zon- en feestdagen uit te betalen. De duur van den werkdag is op 8 uren bepaald, terwijl de in-dienst-stelling en het ontslaan van deze personen door de comman- deerende officieren geschiedt. Men meldt aan de „N. R. Ct.": De kerkeraad van Krommenie (N.-H.) organi seerde in 1899 een godsdienstoefening met 'doopsbediening in de Nutszaal te Leiden, waarby dr. A. Bruining, predikant te Krom menie, als voorganger optrad, en den doop toediende aan kinderen uit Leiden, Oogst- geest on Leiderdorp. Het classicaal bestuur van Haarlem heeft thans verklaard, dat de kerkeraad van Krommonio en zyn praesis zich hebben schuldig gemaakt aan een daad, die moet gebracht worden onder de rubriek: verstoring van orde en rust; het bepaalde, dat op hen moet worden toegepast het eerste tuchtmiddel: de berisping. Voor het examen in de nuttige hand werken zyn geslaagd de dames C. J. M. Smulders en M. M. M. M. Povel beiden van Voorschoten. Hare Majesteiten de Koninginnen woon den gisterochtend te 's-Gravenhage de gods dienstoefening by in de Kloosterkerk, onder gehoor van den Hofrr.diker, dr. Van der Flier. Te Gouda wordt gedacht over een abattoir. De gemeente-architect en de 1ste keurmeester van vee en vleesch brachten op verzoek van B. en Ws. een rapport uit, waaruit blykt, dat de meeste slachtplaatsen er zoo slecht zyn, dat ze in het geheel niet of met grooto onkosten zullen zyn te ver boteren. By veel slagers bestonden geen be zwaren tegen een abattoir. In de jaarlyksche vergadering der Alliance Israél. Univ., afd. Nederland, werd de vraag geopperd of er voor Israël, onder- wyzers uit ons land niet betrekkingen aan de Alliance-scholen in het Oosten te vinden zoudon zyn. Uit de inlichtingen, die de voorzitter der Alliance, prof. mr. L. Do Hartog, te Amster dam, hieromtrent verkregen heeft, blykt, dat de eischen, hiervoor gesteld, zeer hoog z\jn en do kennis van een der Oostorsche talen, zooals Arabisch, Turksch, Perzisch, onmis baar is. Van plaatsing van Nederlandsche jongelieden zal dus wel niets komen. Te Zwolle is overleden jhr. L. M. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal, officier van justitie bjj do rechtbank. De gemeenteraad van Nymegen heeft besloten vooralsnog de Mariakerk niet te sloopen, B. en Ws. te verzoeken een onder zoek in te stellen naar de kosten eener res tauratie, en den Minister te vragen op hoeveel subsidie by restauratie zou mogen gerekend worden. By de aftreding van mr. C. Fock als Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft hy aan de gemeente besturen in deze provincie de volgende circu laire gericht: „Toen ik vóór ruim 28 jaren als Commis saris des Koning8 in deze provincie optrad, riep ik uw welwillendheid en bovenal uw krachtigen bijstand in. Dat beroep, met aan drang gedaan, was niet tevergeefs. Gy hebt my steeds krachtig ter zyde gestaan, en ik betuig er u openlijk myn oprechten dank voor. Met ingang van den lsten April 1900 werd my op mun verzoek, by Koninklijk besluit van 26 Januari 11., eervol ontslag verleend als Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, onder dankbetuiging voor myn in die betrekking bewezen diensten. De betrekking, die my, dank zy uw krach tigen steun en den talrykon bewijzen van ver trouwen en sympathie, die ik van u mocht ontvangen, zeer dierbaar was geworden, sta ik op het punt neder te leggen. Alvorens haar te verlaten, roep ik u een harteiyk vaarwel toe. Wilt myn opvolger ter zijde staan, gelijk gy het my gedaan hebt, opdat de bloei van Zuid-Holland en de welvaart van de ingezetenen van deze schoone provincie steeds meer en meer worden bevorderd." Mr. A. F. Leyden, benoemd consui- generaal te Caracas, voor de Republieken Venezuela, Ecuador en Columbia, zal vóór z(jn vortrek aan het departement van buiten- landsche zaken te spreken zyn op Woensdag 21 Maart e. k., van 11 tot 2 uren. Jhr. Do Marees van Swinderen, benoemd gczantschapsraad van Nederland te Parijs, is naar z(jn post vertrokken. Hot pantsordekschip „Friesland", dat tydens don oorlog in Zuid-Afrika in de Dela- goabaai is gestationneerd en zich daar nog bevindt, gaat naar de Kaap om te dokken. Het fregat „Koningin Emma" der Nederlanden zal op zyn terugreis naar Neder land het eiland St.-Helena aandoen. Naar men verneemt bedraagt het aantal candidaten voor het examen voor de be trekking van kommies by de belastingen voor honderd plaatsen, in April aanstaande te Arnhem te houden, ruim 400, tegen ruim 650 in het vorige jaar, terwijl voor de be trekking van deurwaarder voor 5 plaatsen slechts 3 candidaten zich hebben aangemeld. Hot totaal der thans by de Ned. Z.-Afr. Vereeniging ingeschreven of ingekomen giften bedroeg op Zaterdag 17 Maart 1900 ƒ1,101,414,17. Men meldt dat mr. A. J. Rethaan Macaró, thans officier van justitie te Haarlem, zal benoemd worden tot advocaat-generaal by den Hoogen Raad. Op den weleerw. heer ds. C. F. Bruins, predikant te Britsum, is een beroep uitge bracht voor de Ned.-Herv. Gemeente te Sappe- meor, vacature-Leendortz. Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18Maart te Genua on zette denzelfden dag de reis voort; do „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Maart te Southampton; de „Statendam" vertrok 17 Maart van Nieuw- York naar Rottordam; do „Dean" (West-Ind. Maild.), van Paramaribo naar Arasterdam, arri veerde 17 Maart to St.-Micbaols; de „Spaam- dam", van Rotterdam naar Nieuw-York, is 17 Maart SciUy gepasseerd. Alfcn aan den Ryn. Alhier had do plechtige uitvaart plaats van den weleerw. heer Pasquale Maria Joannes Lurasco, Woensdag in het St.-Jozefs-Gesticht alhier overleden. Na de H. Mis hield mgr. Lans, president van Warmond, een treffende lijk rede, waarna het stoffelijk overschot van don geduldigen ïyder in het priestergraf werd by gezet. llazerswoudc. Do heer H. J. Houbolt, sedert 37 jaren hoofd der openbare school te Benthuizen en die den 2den April a. s. een eervolle 55-jarige onderwyzersloopbaan achter zich zal hebben, zal primo Mei zyn betrekking noerleggen en zich metterwoon vestigen in onze gemeente, aan den Rjjndyk. Noord wyk-aan-Zcu. Wegens het ruwe weder zyn deze week de bomschuiten van hier alle te IJmuIden binnengoloopen, som mige zonder noemenswaardige vangst: N.W. 33, schipper Alb. Van der Luyt, reedor P. Van Duyn, besommende (van twee keeren) ƒ185; N.W. 34, s. P. Hoek, r. W. H. Yan Konynenburg, 80; N.W. 25, s. Jb. Plug, r. L. Van der Deyl, 80; N.W. 30, s. L. Yan Roon, r. wed. A. Van Roon, ƒ50; N.W. 3, s. A. Duindam, r. E. Smit, ƒ50. Ocgstgcest. Donderdag a. s., 22 Maart, hoopt de Chr. Zangvereeniging „Halleluja" aan do Morsch een openbare uitvoering te geven, waarvan het eventueele batig saldo 495 513 288 281 160 157 2 O 2 2 1 1 21 16 gestort worden in de k3s der Ned. Zunl- Afrik. Vereeniging. Leiderdorp. Het getal inwoners dezer ge meente is volgens de uitkomst der volks telling 1941, verdeeld als volgt: mannen. vrouwen. Achthovenerwyk 174 187 Doeswyk 280 286 Kerkwyk 351 351 De Waard 13 15 Zylwijk 150 134 968 mannen. 973 vrouwen. Het aantal woonhuizen bedraagt in die wyken respectievelijk 72, 137, 152, 7 en 60, terwijl 3 gezinnen in schepen zijn gehuisvest. Naar do onderscheidene godsdienstige ge zindten is de verdeeling als volgt: mannen vrouwen Leden der Gereform. kerk Nedord.-Hervormden Koomsch-Katholieken Doopsgezinden Remonstranten Anglikaansche Episcopalen Evnngelisch-Luthersclion Tot geene gezindte behoorden 968 m. 973 vr. By de plaats gehad hebbende openbaro verpachting werd hot grasgewas van de Munnikcnkade gepacht door den heer F. Rynsburger, voor de som van 76. De herstemming voor een kerkvoogd der Nederd.-IIerv. Gemeente, tusschen de heeren D. Mechelse en C. De Graaf, zal plaats hebben op Donderdag 22 Maart a. s. Zwarnuiordam. Door niet-herpachting der brug was Donderdag jl. de dag aangebroken, dat D. Groenondjlk zyn standplaats moest verlaten. Ruim 40 jaar was hy brugwachter. Thans viel het hem zwaar de woning te verlaten, waar 40 jaar zoowel lief als leed door hem is gedeeld geworden. Wy wonschen, dat hy de welverdiende rust moge genieten in zyn nieuw betrokken woning. Als zfin opvolger is hier aangekomen de heer C. K-ruit-, van Leiderdorp. Zoeterwoudo. In den afgeloopen nacht is, waarschynlyk door den storm, een schaap van den landbouwer V. in een sloot geraakt en verdronken. Toen gistermorgon uit de vroegkerk de familie v. H. uit hot Wosteinde zich per ry tuig huiswaarts begaf, goraakte het paard op den Schinkelweg op hol, waardoor het lemoen van den tentwagen brak, zoodat de inzittenden te voet hun reis moesten vervolgen. TJït <lo „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd voor den tijd van vijf jaren bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van ge zondheid '2de kl., do heer S. H. Brongorsma, arts. Mr. H. Wichcrs to Soerabaia en L. Wichers te 's-Gravenhage zijn met hun wettige zoo manlijke als vrouwelijke afstammelingen in den adel ver heven met de praedicateu jonkheer en jonkvrouw. Mot het gezondheidsonderzoek der schepen voor Rotterdam is voor drie jaren belast dr. J. Van der Hoeven Jr. aldaar. Benoemd tot ridder in do Oranje-Nassau-orde H. Westermann, hoofdambtenaar ter gemeente secretarie te Amsterdam; tot klerk van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten F. W. Braun- stahl. Bevorderd tot opzichter bij den Rijkswaterstaat lstö 1:1. A. D. G. Ten Doesschato, thans tweede; tot opzichter 2de kl. A. Kooreman, thans dorde; tot opzichter 3de kl. A. Nieuwland, thans vierde kl. Eindexamens der gymnasia tn uaurmede gelijkgesteld examen. De ministor van binneulandsche zaken noodigt1 hen, die zich in 1900 ain een der bovengenoemde examens wenseben te onderwerpen, uit, daarvan vóór G April 19U0 te doen blijken aan deninsp- e teur der gymnasia te 'a-Gravenbnge, met opgave' v?nbun woonplaats en van de faculteit, waarv. or zij het getuigschrift verlangen, en met vermelding. of zij leerlingen zijn der zesde klasse van een! fyznnasia en of zij aan het eindexamen van dén er gymnasia dan wel aan het examen voor een f Staatscommissie wenschen deel te nemen. j Gemengd Nïouws. Het is lieden voor den heerj. J. Pollmann, alhier, een merkwaardige dag. Immers, den 19den Maart 1860, dus juist 20 jaren geleden, opende hy oen magazijn van galanterieën en aanverwante artikelen in een pand aan den Nieuwen Ryn by de Koorn- beursbrug. Niet slechts hot vertrouwen van vele stadgenooten, maar ook van oen aan- zieniyk deel der bewoners van de uitgestrekte Rijnstreek mocht den ondernemer aldaar alras ten deel vallen. Het was dus na weinige jaren reeds wenscbe'ijk en noodzakelijk, dat do zaak werd uitgebreid, welke uitbreiding zy dan ook ondervond in een aangrenzend perceel, niet alleen door vergrooting van localitoit, maar tevens door vermeerderde verscheidenheid van verkrijgbaar gestelde artikelen. Toch bleek ook hier de Tocaliteit bij voort- durig onvoldoende om aan alle rechtmatige eischen van een steeds zich uitgebrcidonde cliën teel© te kunnen voldoen. Na weder weinige jaren moest dus opnieu w naar een meer ruim en confortabel magazyn worden uitgezien. DB werd toen gevonden :n hcc pend aan da Nieuwen Rjjn tegenover do Vischbrug, wa. sedert 1 November 1893 het waarsch«jnïyk aan geen onzer stadgenooten onbekend galan terieën-magazijn van den h - f' ulinann wordt aangetroffen. Niettegenstaande die steeds aan houdende verplaatsing en veriuimirg van localiteit, bleek in den loop dei jaren die toch nog niet afdoende, want moor en moor bleek zy ongenoegzame plaats te hieden zoo voor de toenemende sorteering en ver scheidenheidvan verkrijgbaar gestelde goederen als voor de niet verflauwende stijging van 't bezoek van begnnstigers. Ten einde ook aan die opnieuw zich open barende leemte to gomoet te komen, heoft de heer Pollmann het gelukkig denkbeeld gehad zich te verzekeren van do inbezitneming van het voor zyn onderneming zoo uitstekend doelmatig gelegen pand aan de I-Ioogstraat No. 4, dat geheel ingericht en gerestaureerd naar de eischen van den tyd en van die voor zyn nieuwe bestemming, hedenavond als tweede magazijn (want ook dat aan den Nieuwen Ryn blijft bestaan) van den voiyvorigen onder nemer wordt geopend. In dit nieuwe magazyn zal deze naar wfl vertrouwen mode by too- neraing of bjj vernieuwing zich mogen ver heugen in een talrijke cliënteoio, waartoe voorkomende behandeling, ruime keuzo en billijke pryzen, zooals die ton opzichte der zaak van don heer Pollmann steeds werden geroomd, ongetwyfold ook in het vervolg in niet geringe mate zullen medewerken. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een vijftal per sonen, die Zaterdagavond j.l. in do Haar lemmerstraat, na wat veel aan Bacchus te hebben geofferd, twee politieagenten mis handelden. Deswege werden nog denzelfdon avond twee hunner aan hot bureel gebracht. i 4) Maudlin trad op de tafel toe en zeide, half tot haar vader, half tegen Wilmot: „Sir Broker heeft mjj zoo juist de eer bewezen Tüy een huwelijksaanzoek te doen. Ik kon dit niet aannemen, daar mijn hand niot meer vrjj is. Wilt gij zoo goed zijn, liefste Wilmot, eir Broker te bevestigen, dat ik u reeds voor eenige maanden mijn jawoord heb gegeven?" Wilmot stond dadelijk op en Maudlin greep zijn arm en vlijde zich tegen hem aan. Sir Broker maakte een stijve buiging en verdween zonder een woord te zeggen. Mr. Driver echter was zóó verbluft, dat hij even eens geen woord uitbracht. „Gij ziet, vader, ik heb mijn woord ge houden: ik heb mij in Monaco verloofd I Wan neer mijn keuze anderB uitviel dan gij wel licht dacht, vergeet dan niet, dat ik oudere verplichtingen hadl" Driver had zich intusschen van zijn ver rassing hersteld. Hij stond op on stak met een zuurzoeten glimlach Martin de hand toe. „Wel, mister Wilmot!" zeido hy, „ik heb niets tegen u als schoonzoon, ik heb u steeds gaarne mogen ïyden. Alleen u, Maudlin, moest ik beknorren, dat gy my vooraf niets gezegd hebt. Het aanzoek van sir Brokor hadt gy dan kunnen voorkomen." „Ik mocht niet spreken, rader. Het geheim behoorde my niet alleen toe en met Wilmot kon ik geen woord over deze aangelegenheid wisselen, want wy waren in de laatste dagen nooit zonder getuigen 1" Een halfuur later wandelden de verloofden in den tuin. „Ik ben je een opheldering schuldigl" zeide Maudlin tegen Wilmot. „Ik heb voor eenige weken een hovigen twist met myn vader gehad. Hy verlangde, dat ik nu eindeiyk eenmaal een man zou nemen en ik beloofde hem, dat ik binnen drie maanden den eersten zou kiezen, die my een huwelijksaanzoek deed. Ik hoopte, dat gy my vóór je vertrek ten huwelyk zoudt vragen. Dat gebeurde echter niet, en ik besloot natuuriyk zooveel mogeiyk alle huwelyks- aanzoeken te verhinderen. Toen begon sir Broker my het hof te maken en ging zóó ernstig te werk, dat ik naar Monaco vluchtte om je hier te ontmoeten en je tot een besluit te dwingen. Maar Sir Broker ging mede en gy zeidet evenals vroeger geen woord. Het moest dus tot een catastrophe komen, die slechts op de wyze verydeld worden en zich ten onzen gunste keeren kon, wanneer ik zoo handelde ala dit nu gebeurd is. Natuuriyk, wanneer u deze oplossing niet mocht aan staan De verliefden waren door dicht struikgewas aan aller blikken onttrokken; Wilmot drukte Maudlin tegen zich aan en kuste haar harts- tochteiyk en teeder. Dat viel hem gemakko- iyker dan spreken. „Xom dadeiyk aan boord; het betreft zeer gewichtige dingen I Aarzel geen oogonblik I" Zoo luiddo een brief van Maclean's hand, welke Wilmot don volgenden morgen om acht uren werd overhandigd. Wilmot waa twes uren te voren pas ingeslapen. Hy was 's nachts om twaalf uron mot den trein van Nizza te Monaco gekomen. Zyn toekomstige schoonvader had den vorigen avond nog een gesprek met hem gehad en hem aangeraden zyn ontslag te nomen en als deelgenoot in de zaak to komen. Het samenzyn met Maudlin, do plotselinge verandering in alle omstandigheden hadden op Wilmot een byna bodwelmenden invloed uitgeoefend. Toen hy tegen één uur 's nachts in zyn kamer kwam, was hy nog vorbysterd van het geluk, dat hem door Maudlin was beschoren, en kon den slaap niet vóór den morgen vatten. En nu dit ontwakenI Wat was er aan boord gebeurd? Wilmot had een voorgevoel, dat het eon zeer onaangename zaak betrof. Die paar regelen van Maclean werkten op hem als oen stortbad. Hy vroeg den matroos, die hem gewekt en den brief gebracht had, wat er gebeurd was, maar do man wist van niets. Wilmot wierp zich in de kleeren en snelde naar het strand, waar de boot lag. Onzeker heid en zorgen kwelden hem en niet eens de gedachte aan Maudlin en zyn geluk kon zyn onrust verjagen. Eindelyk was hy aan boord. Boven op den valreep stond Maclean en zeide, zonder op de dringende vraag van Wilmot to antwoorden, kortaf: „Kom maar mede!" Maclean ging hem vóór naar de kajuit, waarin zich het bureau van den betaalmeester bevond, en tilde een tapyt, dat op don grond over een ïyk was geworpen, op. Ontzet deinsde Wilmot achteruit. Hy stond voor het lyk van zyn ondergeschikte Fowler. Maclean wees op een wonde in den linker slaap van den doode. „Hy heeft zich vanmorgen doodgeschoten. Hy heeft een brief aan u achtergelaten, die daar op do tafel ligt, en een bos sleutels; ik geloof, dat het die van de geldkas zyn. Ik vrees, Wilmot, dat dp kas niet loerde Is." Haastig greop Wilmot naar den voor hem bestemden brief van den doode en las het volgendo „Mr. Wilmot I Ik hob u als ondergeschikte en als mensch om vergiffenis te vragen, wyi ik misbruik van uw vertrouwen gemaakt en u in groote moeilyklieden gebracht heb. Ik ben een arme drommel en hob steeds den vurigen wensch gekoesterd ryk te zyn, om te kunnen loven zooals ik wilde. Toen wy de reis naar de Middel- landsehe Zee aanvaardden, ontstond by my het vaste denkbeeld, dat ik aan do speelbank te Monaco eon vermogen zou winnen. Ik heb in Gibraltar en Cartagena boeken over hot spel en de wiskunstige berekeningen over do winstkansen ge kocht en my in myn vryo uren met deze berekeningen bezig gehouden. Ik kreeg daardoor de overtuiging, dat mon slechts met oen groot kapitaal aan do speelbank een vermogen zou kunnen verdienen. Toen gy my gisteren den geldbrief en de sleutels voor de geldkas gaaft en gy my mededeeldet, dat gy pas over vier en twintig uren aan boord zoudt terugkoeren, scheen my dit een wenk van het lot to zyn. Ik wilde met het geld myn geluk beproeven en wan neer ik een vermogen had gewonnen, het uit do scheepskas geleende weer teruggeven. Het lot heeft tegen my be slist I Ik heb aan de speelbank te Monte- Cario in twee uur al het geld van de scbaep3kas verloren. Er bly'ft my niets anders over dan de kogel. Ais gy kunt, vergeef my danl H. Fowleb." Wilmot groep met bevende handen de sleutels, welko op de tafel lagen. Hy deed do kas open en vond er geen gold in, slechts een afrekening van Fowler. Deze was 's avonds laat met een gehuurde boot aan boord ge komen, had den goheeien nacht gewp-vi. en zich tegen den morgen doodgeschoten. Hy had nauwkeurig opgegeven, wat hy uit do kas had genomen, en ook anders alles in orde gebracht. Tot dusver wisten de officieren alleen van den zelfmoord af. Aan de manschappen was nog niets medegedeeld. Dat was een vreeselyko slag voor Wil mot 1 Hy was verantwoordelijk voor Fowler's ontrouw, by was verantwoordelyk voor het verdwenen geld en verplicht de som, welko 267,000 franken bedroeg, weer te vergoeden. Bovendien stond hem een zware straf te wachten. Aan een huwelijk met Maudlin viel niot meer te denken. Zyn levensgeluk was vernietigd I Een ordonnans ontbood Wilmot by den commandant. De oude zeeman ontving hem met een donker gezicht. „Vertel my," zeide hij kortaf, „hoe gy er toe kwaamt, om tegen hot voorschrift ts handelen en FoWler de kas toe to ver trouwen." Wilmot had geen reden om zyn verloving met Maudlin voor Driver geheim te houden; du3 vertelde hy den kapitein alles. (SM totgZ)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1