Onderwijzers in Znid-Afrika. Eet „Schoolblad" kan onderscheidene namen noemen tan Chr.-Nat. onderwijzers, die naar Transvaal zyn gegaan voor den vreedzamen arbeid in de school, en die nu niet geaarzeld he u ben om deel te nemen aan de worsteling tegon den Britschen overweldiger Ze zyn de heeren: J. Boersma, S. Boersma, J. De Graaff, J. Hagen, P. Heslinga, J. A. Ket, 8, Mantel, H. Meester, A. Meeth, W. Mennega, H. M. Muller, H. Oost, O. Yan Oostrum, C. Plokbooy, P. A. Raman, M. Ribbens (krijgsgevangene), J. Van Rooyen, P. Schuil, J. C. Slebos, J. W. A. Soer, A. Stafleu, P. J. J. Stephan, G. K. C. S. Visser, J. J. De Visser, H. Wegchelaar, L. C. M. Wegerif, J. IJ. Wiellnga, J. Wierema, I. Wüst, N. J. Zerbst, P. J. Der wig, G. Den Hertog (op commando geweest, thans weer in het ondtrwjjs werkzaam), H. Lampen, G. J. Wissing, H. H. Scboltens Kz., N. Barhoorn, H. Brummelkamp, P. J. Heesterman, A. Van Haatten, H. Betist, A. Van Dam, Steensma en Zandstra. Met aen beer A. E. Kleekamp Is ook de hoer fl. Voordewind, onderwijzer te Spiocnkop, bij Bethel, vaoer van een talrijk gezlo, naar Ladysmitb r rtrokken. Tal van anoere onderwijzers coen gouver- nementsuiensten. Ook een leerling van het Amst. Ger. Gymn., de heer H, Kloppers, ie me e ultg trokken. Rog vermeldt het „Schoolblad", dat de beer E. Mennega, onderwijzer, In het hospitaal te Johannesburg aan de typbus overleden is. Seaert 1 April was by eerste assistent aan de school te Vredeaorp. Zyn we ;uwe is sedert moed'.r geworden. Ook is overleden mej. B. Jonker, sedert eenige maanden gehuwd met den heer P. Heslinga. Haar man was bij haar overlijden niet tegenwoordig, daar bj) opgecommandeerd was. Thuis komende, vond by haar reeds bègraveo; toch keerde by weer tot zijn commando. Invoer van vee in België. Het „Handelsblad van Antwerpen" bevat het volgende: „De Grenzon open. Good nieuws voor de veekweekers en vetweiders. De verslagen der inspecteurs veeartsen stellen sedert eeDigen tijd vast dat bet mager vee zelozaam is op de Belgische markten dat het zeer duur is en, wat de qualitelt aangaat, veel te wenschen laat. Van don anderen kant hebben de eigenaars van weilanden en de vetweiders herbaalde malen aangedrongen op de middelen, om de weiden opnieuw te bevolken. De gegrondheid dezer klachten inziende, en ten einde de Belgische markten opnieuw te bevoorraden heelt de minister besloten, de grenzen te openen voor het Fransch en het HoliaBdSch vee; De maatregel sa! binnenkort worden toe gepast. Dit is de tweede slag oien wü, in eenige maanden, thuis halen". Moge bet Antwerp8che blad goed zijn Ingelicht! Gemengd Nieuws. De AshanttjneD, mannen, vrouwen, kind-ren, zelfs heel kleine, alleraardigste kro^s- kopjes en niet te vergeten vooral hun s-titig opperhoofd, hadden gisteren in de Staisz al veel bekjjks. De school met haar lezende en zingende leerlingen niet het minst, en ook de verschillende dansen der zwarte Afrikaners, onder doordringen ie, eentonige muziek, waaraan zich schrille stemmen paarden, trokken veler aandacht. Een optocht, waarbij bet zwartgebaarde opperhoofd, in een draagstoel uitgestrekt liggende, de gemakke lijkste taak bad, was, hoewel kort vaa duur, een der interessantste nummers. Aan de keuken der Ashantijnen, de stem kamer—waar evenals 's avonds in de groote zaal een b(jna tropische hitte beerschte, werd een druk bezoek gebracht. De geuren der aldaar bereid wordende spijzen verspreidden zich door het gebeele gebouw. Heel handig weten de vrouwen van de Gou kust om te gaan met de groote en kleine gaskomfom; ze moeten ze bepaald heel practisch in het ge bruik vinden en zullen se later in Afrika den kelijk zeer missen. "We zouden nog heel veel kunnen vertellen van deze driedaagsche gasten; van hun werk zaamheden, hun bewegingen; de wijze, waarop at1 eten en drinken; van de liefkoozingen, waarmede de zwarte vaders en moeJers hun kleinen overladen; over de waardigheid des hoofdmans, zoo in zijn zitten als in zijn staan, in de wyze, waarop hij een sigaartje rookt als waarop hij met gebaren zijn wil als gebieder te kennen geeft; maar.... door aanschouwing leert men ook Ashantijnen beter kennen dan door het lezen van mede deelingen. Belangstellenden in deze Ashan tijnen, gaat dus door den „ingang naar Afrika", zijnde de hoofdingang der Stadszaal op de Breestraat, en gij zult de Ashantijnen zien, hun spyzen ruiken en uw kennis ver meerderen 1 De herijk voor dein gebruik zijnde maten ea gewichten fan ijkplichtigen zal alhier plaats hebben op 8 Maart voor de bewoners van de Mlddelstegracht van half- negen tot halfelf, voor die van de Zuid6ingel van halfelf tot 12 uren, voor die van de Kraaierstraat van halftwee tot 8 uren, en voor die van ce 1ste, 2de en 3de Gortestraat van 3 tot 4 uren. De ploeg van de Studente n-r oei- vereenigiug „Njord", die dit jaar in het hoofdnummer 8-riems voor den UDiversiteits weistryj zal uitkomen, bestaat, volgens de „N. R. C.", uit de heeren Mlddelberg, Offer- liaus, Faber, Leegatra, Jongeneel, Maler, Apol, Krantz en Grivel, stuurman. Door middel van valsche sleutels hebben gisternacht so bekend gebleven per sonen zich toegang verschaft tot de kantoren van den Rotteroamscben Bierbandel van den heer M. A. Vink aan de Nieuwehaven 106, te Rotterdam. Een tweetal lessenaars werden geforceerd en eenig geld benevens een wekker klokje werd ontvreemd. Een bewoner dsr Gedempts Botersloot 71, te Rotterdam, die gisternacht te halftwee beschonken thuiskwam, werd gisterochtend dood op den vloer gevonden; by was in de jenever gestikt. De politle- geneesheer constateerde den dood. Gisterochtend is te Amsterdam de smidsknecht D. bekneld geraakt tusschen een der stootjukken langs de Mauritsetraat en de buffers van een wagen en zoodanig verwond, dat by aan de gevolgen overleed. Te Terheyden is gistermiddag de schipper Fr. Sterrekens in de rivier de Mark overboord gevallen Zyn dochter, die mede aan boord was, trachtte hem nog te redden, maar mocht daarin niet slagen, zy moest voor haar oogen haar vader zien verarinken. Gisteravond brandde te Stad. Ommen door een onbekende oorzaak de boer derij, toebehoorende aan den heer J. Raven horst, te KampeD, en bewoond door W. Lubbers, te Witdaren, onder cie gemeente, tot den grond toe af. Van den inboedel kon weinig gered worden. Tw=e koeien, een os, een kalf, twee varkens en 20 kippen en een haan kwamen in de vlammen om. Ook het schapens;hot werd in de asch gelegd, doch de in de nabijheid staande hooiberg bleef ge spaard. Een en ander was verzekerd. Gisteravond is er tegen zeven uren te Gestel, iy Einaboven, een hevige brand uitgecroken in hét huis van Van deu B-rg. De brand heeft tiet nevenstaand pan j aange tast, zoo Jat 5 huizen in de asch zyn gelegd. Alles was verzekerd. De vischotoombooten „A malie" en „Grete" zyn uit de Noordzee niet t.rug- gekeerd te Geestoinündd. Men vre-st, oat ze in een v0n de laatste stormen zyn vergaan. Elke boo. was bemaau met tien koppeu. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Biykens de hieronder voorkomende tele grammen, weet ae „Temps"^ die zoo dikwyls goed ingelicht is gebl.-ken over hetgeen er omgaat in het departement van Koloniën te Londen, mede te aeel?n, dat Chamberlain z*er verontrustende uerienten ontvangen beeft over de houuing der Airikaanders, zóó alarmeer^nd zelfs, uat de voorzichtige Lore Roberts zich ernstig bezorgd maakt <.n tot oobeweogiyk heid is gedoemd. Inoien dit alles eens waar ware! Even plotseling als do Boeren van zege vierende aanvallers tot van alle zyoen be stookte verdedigers werden, even plotseling zou Lord Roberts beroofd worden van de vruchten van zyn weloverlegd en goed uit gevoerd plan en weldra in dezelfde omstandig heden vcikeeren als generaal Cronjó, nu een week geleden, die van omsingeld te zyn, ver van zyn basis en gedoemd tot overgave met man en macht. Indien dit alles werkelyk zoo ware, dan zou veel raadselachtigs in de bouring en strategie der Boeren opgelost zyn. De ËDgelsche boofomacht met Lord Roberts en Kitchener zou gelokt z(jn tot midden in het gebied van den vyand, in het meest onherbergzame gedeelte en ver van zyn basis, gemakkeiyk afgesneden kunnen worden, zonder dat de overige troepen, die on;er Butler, Gatacre en Clements, elk tegengehouden door de Boeren, een band ter hulp kunnen uitsteken. In dit licht gezien, verkrygt Kruger's sombere profetie: we zullen de wereld verbaasd r.oen staan, indien de Engelschen het wagen ons land binnen te dringen, eenige beteektnis. In ieder geval is het althans zekor, oat er zoowel in de Kaapkolonie als in Natal iets broeit. De „Liverpool Courier" maakt melding van een ernstigen opstand in Natal, men lette wel in Natal, waar de gemoederen steeds zooveel „loyaler" züa geweest dan in de Kaapkolonie. Ook in Griqualand West, de provincie, waar Kimberley in ligt, is het woelig. De opstandelingen zyn versterkt met 600 Hol- landsche Borren, opgerukt naar Prieska en scbynen voornemens van daar naar Van Wyks Vlei te trekken, waar zich groote voorraad schuren bevinden. Zy naderen dan tegdyker- ty.d den spoorweg KaapstadDe Aar en zouden dit steunpunt der Engelscbe operatién kunnen isoleeren en maar ook hierom trent moeten nadere tydingen worden afge wacht. Dus nog altyJ: moed gehouden! Intusschen zou het reeds niet onmogelyk zUd, dat de opstand, althans westelyker dan BntstowD, al geruimen tjjd aan den gang is, maar dat de Engelschen het toen nog wen- scheiyk vonden het te verheimelyken, omdat hun toestand toch al niet fraai was, maar zy zich nu sterk achten de rebellen flink aan te pakken. De gemelde bewegingen van de Boeren zouden dan pogingen zijn om zich met de federale krygsmaebt in den Vrystaat te vereenigen, waartoe uitteraard groote omwegen gemaakt moeten worden. Ook uit de berichten van de opstootjes te Stellenboseh en te Graaff-Reinet blykt bovendien, dat de gisting groot is onder de Afrikaanders, De oorlog to Pretoria. Laffan's agent te Pretoria schroei van den 24steo Jan.: De Bo ren booren soms vreemd op van do redenen, die ban bondgeoooteo er toe gebracht hebben met ben te vechten. Het vertrouwen in hun Ieracbe corps, dat hun grootste bewondering wegdroeg, la een weinig geschokt door gebeurtenissen als die, welke hier eenige dagen geleden in het hospitaal plaats vonden. De heer Kelts, de Staats-secretarie, die een bezoek aan de gewonoen bracht, kwam aan ue sponde van een Ier, die in do gelederen der Boeren gevochten had en swaar gewond was en zeide tot hem, op vriendelyken toon: „Het is edel van u om te vechten en te iyden voor nw aangenomen vaderland. Ik beloof u, dat dit niet vergeten sal wonen." „Aangenomen vaderlandsprak onge veinsd de zoon van Erin, „ik haat de Engel schen." De Boeren maken een scherp onderscheid in bon krygsgevangenen, zy verdoelen se in twee klaseen. Tegen geregeld# Engelscbe troepen of Engelsche vrywilligors en Austra lische en Canadeesche troepen koesteren z\) geen wrok. Dezen deden slechts hun plicht en worden door de Boeren met zachtheid en toegevendheid behandeld. Tt-gen de Natalsche en Kaapsche kolonutei evenwel zyn zy zeer bicter en aarzelen niet hun gevoelens te doen blijken. Gevangenen van oeze soort, indien z# wor den harkend, worden van de anderen ge scheiden en naar de gewone gevangenis gevoerd, waar zy als misdadigers worden behandeld. Ik kom zoo juist van Waterval terug, het nieuwe kamp, waar de Engelscbe krygsge- vangenen thans gedetineerd zyn. Er zyn nu 2600 soldaten. Het kamp ligt prachtig. Het landschap is groen en schoon als een K=ntscbe vallei. De kwartieren zyn van gegalvaniseerd ijzer. In eiken hoek van het kamp ataat een Maxim, deze vier kanonnen zyn electrisch met elkaar verbonden. Ik vond den gezond bei Jstoestand in het kamp uitstekend. De soldaten zagen er goed verzorgd uit. Verschillende takken van sport werden beoefend en de verstandhouding tus schen bewakers en gevangenen is uitstekenü. De kost worot ontnomen aan de proviand, door oe Boeren by Dundee buitgemaakt. De gevangenen kunnen echter zooveel vruchten en groenten, die zeer overvloedig zyn, koopen als zy wilLn. De Transvaalache regeering stak c-en groot aantal manschappen in de plunje, niettegenstaande de Boeren zelf er niet dik in zitten. Ik vro g verschillende Tommy's of ze over de behandeling tevreden waren. Zy waren dit. Een Luoner zeide: We worden hier be handeld als he ren. Er is geen barsch woord tegen oos gesproken, zoolang we gevangen zyn. Het hospitaal is keurig ingericht, doch er wen geklaagd over den watertoevoer. De regeering zendt nu dagelyks eenige tanks met water uit Pretoria. Het verolyf der officieren in Pretoria is de Staats-modelscbool, een modern inge richt gebouw met ruime, frissche kamers en omgeven door een breede, koele veranda. De officieren hebben hun eigen koks en be dienden. De baokaroers zfin ruim en lectuur kunnen zy zich overvloeoig verschaffen uit de Staatsbibliotheek." Niet te verwonderen, dat by zulk oen be handeling, het aantal „vermiste" Engelschen zoo groot is. Uit Durban wordt geseind, dat een aantal paarden na»r Zoeloelana zyn gezonden met het doel een afdeeliog troepen door oit gebied n»ar Transvaal te doen oprukken, ten einde de Boarenstellmg op Biggarsberg in den rug te kunnen aanvallen. De correspondent van de „Standard" seint, dat de Boeren uit Zoeloeland terugtrekken. Een Engelsche Boer, die vier maanden te Pretoria gevangen heeft gezeten, doch nu op vrye voeten is gosteld, heeft aan een „Times" correspondent verhaald, hoe vele pogingen er telkens onder de Engelsche krygsgevangenen worden gedaan om te ont snappen. Meestal mislukken cie pogingen, doch twee soldaten heoben de grens weten te bereiken. De dagbladcorrespondent Hella- well ontsnapte, doch werd zestig raylen van buis gepakt. Tien ty^n en orie officieren zyn zoek. De „Standard and Diggers' News" meldt, dat deze Engelsche officieren uit Pretoria ont snapt zyn, gebruik makende van een storing in het electrische licht. Het z(jn de kapitein Halvane en de luitenants Mesurier en Broctie. Volgens den correcr indent van de „Times", zeide lord Roberts, a generaal Cronjó by hem kwam om zich ovtr te geven: „Het verheugt me u te zien; ik ben blyde zulk een dapper man in handen te krijgen". Uit Kaapstad wordt gemeld, dat generaal Cronjó aan boord van het oorlogsschip „Doris" met zyn vrouw en degenen, cie hem vergezellen, de hutten van admiraal Harris beeft betrokken. De menigte wachtte Cronjó met veel be langstelling en nieuwsgierigheid op. Hy was gekleed in een pak van lichte wollen stof en droeg een slappen gryzen hoed. Hy waggelde meer over het perron dan dat hy liep, en niets was treffender, zegt een Engelscb berichtgever, dan het contrast tusschen zyn lustelooze gestalte en de knappe, in khaki gekleed# Engelsche officieren om hem heeo. Mevrouw Cronjó ondervond ook veol belang stelling. Zy is, zegt de Engelsche 'correspon dent, een typische „tante Sanoie". Toen sy uit den trein sprong, staarde sy mot open mond naar alles wat zy zag. De schitterende uniformen van de Engelscbe officieren schenen vooral indruk op haar te maken. Volgens den correspondent van do „Daily MaM," vroeg Cronjó toen hy in do tent van lord Rooerts kwam, uit zichzelf om een ontbyt. „Zie eens", zeide een jong officier, „hy be zorgt oos nu al oien laet en verslindt gauw onze ham". Na het ontbyt rookte hy, gtiyk reeds gemeld, een sigaar, een van de weinige fyne dia nog over waren, en hy rookte die met wyageerig genot. Toen sy ep was, vroeg hy om een nieuwe, daar hy zyn p(jp niet by zich had. Wat een wellevende correspondent om zóó over een door het geweld «verwonnen dapper# te oproken I RboJee heeft een hoeveelheid champagne uit Kimberley naar Osfontein gezonden, met de boodschap er by, dat die ep lord Boberts' gezondheid moest opgedronken worden. De Engelsche verliezen, die Reuter gisteren eeinde, maken slechte een deel uit van de verliezen, door het departement van oorlog beken gema< kt. Deze loopen over tien dagen, van 17 tot 27 Fe ruari, en beorageo aan oooden 127, aan gewonden 938 en aan ver in ieten 40, totaal 1105. Zy" zyn allen van Buller's legtr en omvatten geen officieren, die ten deele reeds zyn vermeld. Daarby rnoeteo, volgens latere opgaven, nog gevoegd worden vier gewonue officieren, terwyi drie anaeren, die als gewond werden opgegeven, waren gesneuveld. Voor zoover tbans de cyfers bekend zyn, heeft generaal Bulier ty zyn vier pogingen tot het ontzet van Ladysmkh verloren by: Coleüso 1145 man Potgietersdrift 381 Spionkop 1761 HlaDgwane en Pieters 1197 Totaal 4484 man, waaronder 59 officieren gesneuveld, 181 ge wond en 28 vermist. Winston Churchill komt in de „Morning Post" tot een totaal van 5000 en dat op een legor van 25,000! De „Lokalanzeiger" deelt fragmenten mede uit een t-rlef van een Duitscher in bet Boeren leger, waarin wordt verhaald, dat majoor Vod Reitzenstein, die den slag by Coleoso met klaarüykeiyko verbazing bad gevolgd, na afloop van het gevecht zeide: „Na dezen vel - slag te hebben gezien, ben ik tot de slotsom gekomen, dat al myn studies van krijgskunst vergeefsch 2yn geweest. JEk kan myn weten schap gerust overboord werpen. Wat Euro- peescbe officu-ren ziek in lang© jaren vanettuie moeten eigen maken, schynt eiken Boer by instict te worden ingegeven, want elko krygeman hier ia een ge oor en krijgskundige." Toen te Hanover, in Pruisen, bet ontzet van Ladysmitb bekend werd gemaakt, schreven ut leerlingen van eon Engelsche school in een der hoofdstraten het bericht op en plaatsten het voor ue ramen. Zy staken daaroy de Bntsche vlag uit. Des nachts werden allo ruiten van het gebouw ingeworpen. De Kaapsche „Velonteer Gazette" raamt het totaal der Kaapsche vrywilligere, die teeen de Boeren ten stryde zyn gotrokken, op 15,000. Daaronder zyn niet begrepen de stadswachten in verschillende plaatsen. De correspondent van de „Daily Telegraph" by Buller's leger beweert, dat de Boeren in de stellingen op Pietersheuvel en Groblers- kloof millioenen rounds Mauserpatronen heb ben achtergelaten, verder honderaen geweren, bandelieren, zadels en dekens. Hy zet op deze meiedeeliog de kroon door de verklaring, dat alle Boeren paarden op hol waren geslagen. Van lord Roberts' stelling te Osfontein geeft de „Standard" de volgende beschryving: „Lord Rooerts' leger beeft een zeer voor- deelige stelling bezet. De zesde divisie onder generaal Kelly-Kenny is op den rechter vleugel opgesteld en beeft alle kopjes bezet over een afstand van vyf myien ten zuiden van de Mof derrivier. De zevende divisie onder luitenant-generaal Tucker, vormt het centrum en staat onmiddeliyk ten zuiden van de Modderrivier, terwyi generaal Col- ville met de negende divisie aan den noorde- lyken oever zQn legerplaats heeft. Generaal French staat met de cavalerie-divisie voor den Linkervleugel, kolonel Ridley Martyr met de bereden infanterie voor den rechter vleugel. De stelling ligt te midden van een uit gestrekte grasvlakte, afgebroken door rug gen en afzonderiyke kopjes. Een vyande- lyke afdeeling heeft op een van deze laat- ote, een vlakken heuvel, vyf mylen van gene raal French stelling genomen. Een andere afdeeling, vier duizend Boeren sterk, heeft een afgezonderde groep kopjes ten zuiden van de MoJderrivier, tegenover de bereden infanterie bezet. Willen zy de rivier berei ken, dan moetea de Boeren de vlakte over. Vrydag-avona zag generaal French een vyanaelyke afdeeling noordwestwaarts trek kende. Hy zond in den nacht een eskadron af, om met de Boeren voeling te houden en ging hen den volgenden dag met zyn geheele brigade te ïyf. Toen de Eogelschen aanrukten, kwamen 150 Boeren achter een beuv^ vandaan, die echter c^oedig terugtrokkfn toen het Britsche geschut het vuur op hen opende. De Boeren antwoordden met een Vickera-Maxim en een 15-ponoer in het cootrum van bun stelling. De beweging vaa generaal French maakte, voorloopig althans, een eind aan ha trekken van den vyand. Te Mafeking ziet ha er, naar het Bchy&t, ma do belegerden maar droevig uit. De mond kost raakt op, uit Kimberley is echter een sterke troepenmacht tot ontzet van de stad uitgetrokken. Maar in een rechte Ifin is de afstand nog een 300 KM. En er is wel een spoor, maar die zal bezwaarlyk nog te ge- bruiken zyn. Dan zullen ce Boeren den Engelschen den overtoeht over de Vaal betwisten, en het aal te bezien zfin of dezo ootzetters van bet zuiden uit Mafeking eter zullen wet&n te naderen dan die ongelukkig* Plumer, van wien nu al b0na vyf maun y gehoord wordt, dat hy uit het noorden waarts trekt om Mafeking te ontzetten en dat by niet verder kan. De Boeren, die by Veertien Stroomen staan, hebben waarschijn- lyk tot de belegeraars van Kimberley behoord. In Engelsche bladen verwacht men van Lord Robert's logcr in de eerste dagen geen groot nieuwe te hoeren. Zyn troepen, en vooral de paarden^ hebben rust noorig, en waarschynlyk kost het ty i voordat heileger vol oende van munitie, proviand en voer voof de paarden voorzien is. Intusschen resc' .ei de Engelsche artillerie reeds de steltingcr. der Boeren ten noorden van de rivier, d. i. dc Modderrivier. of misschien de Kaalspruit. By Abrahamskraal trekt generaal Jou; er£, nnar het heet, een leger van vyt duizend man samen. Daar in do buurt zal a us welora een belangryk gevecht kannen voorvallen. Te Ladysmitb spfizigt nn-n de hongerige a en verzorgt de zieken en gewonden. H t leger van Bulier zal wol een eind van de stad af kampeeren, om van de besmetting verre te Wy von. Misschien zal, naar te Londen verluidt, spoedig een groot deel van dat leger te Durban weer worden ingescheept om te Port Elizabeth of Kaapstad te lan en en van daar uit noordwaarts te worden gezonden In Natal zouaen do Boeren dan alleen b- ig na houden worden. Gelukkig, dat deze tot ver dediging van het Drakengebergte niet veel mannen noooig hebben. Ofschoon ha op den toestand van Zuid- Afiika niet dadeiyk inwerkt, wordt toch do aandacht gevestigd op de opstootjes in Fr.msch Canada, waar er Engelsche vlaggen verscheurd en onder de voet getreden zijn. Die verbeer- lykte eendracht van de Canudeezen n ie algemeene instemming met de politi k van Engeland scbynen daar toch niet zoo groot te wezen. Laffan's nieuwsagentschap meldt ujt Kaap stad, dat de Afrikaanderbond een Verzpeuings- comité aanwyst, welks taak zal zyn do meeningen van den Bond ten gunste van do onafbankelykheid der Boerenrepublieken te verspreiden. Voorgesteld wordt deputaties naar Canada en Australl* te zenden om d» menscben in te lichten omtrent de werkelyke toestanden en verhoudingen in Zuld-Afrika. De Britsche kolonisten willen van niets anders heoren dan van inlyving der beide Boeren republieken by Engeland. De quaeslio zal vermoadeiyk een scheuring teweegbrengen in het ministerie-Schreiner, daar een der ministers volgens genoemd agentschap sterk voor de inlyving van Transvaal en Oranje-Vry8taat is. De Canadeesche Regeering heeft besloten de verliezen, door de Canadeesche vrywilli gors in verschillende gevechten geleden, aan te vullen. Verder zal een regiment worden gevormd, om het Britsche garnizoen van Hali fax af te lossen. Lord Roberts beeft, volgens den corres pondent de „Daily Mail" te Pietermaritzourg, aan generaal White geseind: „Goddank, de gebeden der natie zyn verhoord." Volgens den Berlynschen correspondent der „Daily Mail' 'blykt uit brieven uit Transvaal, opgenomen in Duitscbe bladen, dat het infor matie bureau te Preteria tot 15 Januari 46,000 kaarten aan burgers te velde heeft uitgereikt. Dat zon toen dan ongeveer de legermacht der Boeren geweest kunnen zfin. De door de „Intranrigeant" geopende in- schryving voor den voor Cronjó bestemden eeredegen heeft tot dusver opgebracht 8872 fraDken 30 centimes. Rochelort heeft verzekerd, dat, hoe hoog de tyeengebrachte som ook moge zyn, zy geheel zal worden besteed voor den degen en veor niets anoers. Daar de Engelsche regeerlsg uitging van de gedachte, dat de oorlog in Zuid Afrika slechts een paar maaoden zou duren, stak zfj de soldaten in katoenen of dril kbaki. In Zuid-Afrika Is het nu reeds 's nachts kond en binnenkort breekt de winter aan met zyn zeer koude nachten, zoodat er gevaar bestaat, dat veel soldaten bevriezen zullen, indien niet spoedig voor warmere kleeding gezorgd wordt. De „Daily Mail" teekent by het bericht dat een sterke troepenmacht, waaronder de lichte rultery van Kimberley zich bevindt, in noorde- lyke richting van Kimberley is vertrokken, het volgende aan: Da opmarsch geschiedt natuuriyk in de richting van Mafeking, dat

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2