I>iii@<las 27 Februari. A0. 1900 r (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. ir.T^5 FB1JS DEZER COU-K A iN'i'i Jo'ot Leldon per 8 maanden. Franco per post- ,v-ifzondeiiyke Nommori :r l.io. 1.40. 0.05. PBIJS DEB ADVEHTENTTËN: Tan 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incaBseeren bulten de stad wordt f 0.06 berekend, Leiden, 27 Februari. De verzameling Oostersche werken in de Universiteits-bibliotheek alhier ia dezer dagen jrerrykt met oen in 1879 te Bomberg gelltho- grapheerden Koran, die, volgens het byge- ïoegd attest van den heer M. Content, opper wachtmeester van het K. H. 4de eskadron icavalerie, den 25sten Mei 1896 uit het buis |van Toekoe Oemar is buitgemaakt, en met leen Arabisoh handschrift, dat, behalve eenigo Soera's van den Koran, het werk van DJazoell 'bevat over het zegenrijke lofgebed voor den Profeet. Deze toeken zijn een geschenk van den tbeer luitenant D. J. BruaBen, te 's Hertogen- bosch. Naar wy vernemen,' zal de „Commissie voor de Tolksbyeenkomsten" een laatste extra 'bijeenkomst geven op Vrüdag 9 Maart. (f De senaat van de universiteit te Edlnburg beeft prof. dr. C. F. Tiele albier benoemd tot doctor honoris causa in de rechten. By beschikking van den Minister van jBinnenl. Zaken is benoemd tot assistent voor de verloskundige en gynaecologische kliniek en polikliniek aan de Ryks Universiteit te Deiden dr. M. M. Da Moncby. j? De bootsman v. k. J. C. Hemelryk, thans 'dienendo aan boord van Hr. Ms. pantserschip '„Kortonaer", te Willemsoord, wordt den lsten 'Maart a. e. overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, en gedetacheerd by do Kweekschool voor Zesvaart alhier, i - Naar aanleiding van de klachten over den toestand van het gas te BusBUm, besloot 'de Raad gezien ook bet desbetreffend ver zoekschrift van ruim honderd verbruikers leen commissie van onderzoek voor de gas- Ifabricatle te benoemen. De directeuren der gasfabrieken te Am sterdam, Utrecht en Leiden zyn hiertoe ge kozen. J Het Leldscbe gaa moet dan toch wel van extra-qualitelt zyn, dat het tot voorbeeld wordt genomen, want van de drie genoemde 'deskundigen stonden er twee vroeger en staat I er één thans nog met de Leidsche gasfabriek i in betrekking. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder en de vorst en de vorstin van Waldeck-Pyrmont brachten gisteren een belangstellend bezoek aan de Haagsche For- 'selein- en Kunstaardewerkfabriek, directeur ;de heer Jurriaan Kok. In de versierde werkplaats rondgeleid, werd o, a. het Haagsche nieuw porselelo, een nieuw voortbrengsel van Nederlandsche industrie, aandachtig bezichtigd, zoomede een collectie aardewerk, bestemd voor de Farysche ten toonstelling. De hooge bezoekers waren zeer Voldaan en teekenden hun namen in een boek ithet gebruikmaking van, een inktkoker van jhet nieuw-porseleln fabilkaat, dat de directie voornemens is het Haagsche gemeentebestuur aan te bieden. Tot onderwyzer aan de school met den Bybel te Oude-Wetering la benoemd de heer P. Delgman, te Kinderdyk. De eerst sedert eenige weken te 'e-Gra- jvenhago opgetreden diplomatieke vertegen woordiger van den Duitschen keizer, graaf ;i7oa Pourtalès, genoot gisteravond de onder scheiding der aanwezigheid van Hare Majes teiten de Koninginnen en van den Vorst en jfle Vorstin van Waldeck en Pyrmont op do avondparty, aangeboden aan de diplomatie en de aristocratie der Hofstad. By Koninklyk besluit is bepaald, dat aan de voorzitters der commission voor de her ziening van de belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen wordt toegekend een belooning van 3/, cent per perceel voor het Invullen op de kennisgeving van de belast bare opbrengst van de eigendommen en van de categorie, waarin zy zyn gerangschikt. Koningin Wllhelmina dor Nederlanden, heeft zich bereid verklaard om Beschermvrouw te worden van „Nederland en Oranje", de te Berlyn gevestigde Nederlandsche vereeniging. De heer C. Van Wyogaarden, predikaat by de Ned.-Herv. Gem. te Kamperveen, nam Zondag, wegens vertrek naar Voorschoten, afscheid van de gemeente met de woorden uit Jesaja 55 vera 10 en 11. Ben groote schare vulde het kerkgebouw; zy zong den loeraar Psalm 184 toe. De Koninginnen maakten Zondag met Haro Waldeck8che familieleden een rytoer in de richting van Delft en gistervoormiddag naar Scheveniogen. Het voor deze maand zeldzaam zachte en zonnige weder veraangenaamde ten zeerste dit bezoek aan de omstreken der residentie. Vanwege den penningmeester van de afdeeling Rotterdam der Ned. Zuid-Afrikaanscbe Vereenijing werd gisteren het te Amsterdam tot Zaterdag ingekomen bedrag volteekend tot één mlllloen gulden. De Vorst van Waldeck en Pyrmont heeft in de orde van Verdiensten bevorderd tot Ridder 1ste klasse H. A. Baron Clifford, Hof maarschalk, en benoemd tot Ridder 1ste klasse jhr. W. F. H. Van do Poll, kamerheer- ceremoniemeester, en tot Ridder 2de klasse den ritmeoster jhr. A. 3. E. Van Tete, adjudant van H. M. de Koningin, de belde laatst genoemden toegevoegd a.an den Vorst en de Vorstin gedurende hun verbiyf in de residentie. Verder heeft de Vorst de zilveren medaille van Verdienste verleend aan de hoeren: Van Arkel, concierge van bet Koninklyk Paleis; Hamburg, hofbeambte, en Sjouke, tuinbaas; en de gouden medaille aan de heeren Wernes en Steevening, Hoffouriers, allen in dienst van H. M. Aan het diner, dat heden door den minister van bultenlandsche zaken, den heer De Beaufort, gegeven wordt, zitten o. a. aan de gezanten van Oostenryk en Belglé; de pauselyke zaakgelastigde; de oud-gezant te LondeD, Baron Van Goltstein; de heer Ruyssenaers, secretaris-generaal van 's minis ters departement; de directeur van het kabinet der Koningin, jhr. Vegelin van Claerbergen. Baron Mlchiels van Verduynen, regee- ringscommissarls by de Parysche tentoon stelling, is door den Koning van Zweden benoemd tot Groot-Offlcler in do Wasa-orle. Da winterbyeenkomst van de „Neder landsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde" zal gehouden worden op Woens dag 28 Februari, dos voormiddags te elf uren, in het „Amerlcan-Hotel", Leldschepleln, te Amsterdam. Tot de punten van behandeling behooren de volgende: „Is een wet voor ongelukken verzekering al dan niet wenechelyk voor den Tuinbouw?" In te leiden door den heer D. F. Boekee. „Hoe kunnen de bloemen- en plantenkeu- ringen der VaBte Commission in belangrykheld toenemen voor den Tuinbouw in het alge meen?" - In te lelden door don heer W. Van Veen. Naar men aan de „Haarl. Ct." meldt, moot de volgende uniformverandoring by de Infanterie zyn voorgesteld: Soldaten: een mouwvest met korte pandjes leadettenmouwvest), waafop In groot tenue verslorBelen. Officieren, onderofficieren en muzikanten: voor exercitiën een jas als soldaten (met borstzakken), voor buiten dienat een atllla zooals cavahrls met smalle gouden passanten. Het opgaand „witte" pluimpje der infanterie vervangen door een „rood" afhangend. Als H. M. en de autoriteiten dit ontwerp goedgekeurd hebben, zal by een der bataljons nfanterie in Arnhem er gedurende een jaar een proef mede genomen worden. Gaarne vestigen wy de aandacht op een bescheiden tentoonstelling In Wiorda's Boek-, Muziek- en Kunsthandel (CÓkns. Van der Ven). Het negental kunstwerken, waafby o. a. breed en frisch geschilderde voorjaarsbloemen door F. G. W. Oldowelt; een goado waterverf- toekoning, "in Mauvo's trant, door P. Franken „In de melkbocht"; een zorgvuldig etsje door W. Oppenoortb: „Brugje by Leiden"; zullen met ruim zeventig anderen, than3 by gedeelten in verschillende plaatsen geëxpo seerd, eerlang worden verloot. De opbrengst der verloting zal strekken tot vermeerdering van 't grond-kapitaal van een „fonds voor Neder landsche Beeldende Kunstenaars en hun weduwen en weezen". De meeste kunstenaars toch oogsten gewoonlyk to laat de vruchten van hun arbeid om kapitaal over te leggon of een levensverzekering te kunnen sluiten en aan de weldenken len dringt de vraag zich telkens op: Hoe zal het gaan, wanneer hand en oog hun dienst weigeren? By wlen zullen myn nabestaanden steun vinden, na myn overiyden? Voornamelyk door de bemoeiingen van den heer W. Oppenoortb, is In 1898 een Ver eeniging tot stand gekomen, om genoemd fonds byeen te brengen. Er is echter heel wat noodig voor een voldoend grond-kapitaal en het spreekt vanzelf, dat daartoe, behalve hetgeen belanghebbenden zelf kunnen doen, ook steun van anderen noodig is. Moge die steun ook bier ter stede der Vereeniging worden geschonken. V. D. Warmond. Gisteravond gaf de „Harmonie van Warmond" haar laatste concert in dit seizoen, in het lokaal „De Zon" albier. Wat het muzikale gedeelte betreft, het programma werd prachtig uitgevoerd, en er kan niet anders gezegd worden: de leden hebben hun ouden roem gehandhaafd. Ook de afdeeling „tooneel" deed dezen avond weer haar best. Opgevoerd werd „'t Is morgen do dertiende", blijspel in één bedryf, welk stukje uitmuntend werd gespeeld; de rollen waren In goede handen. Verder werden nog drie voordrachten gegeven, nl.: „Pietje de Ambtenaar", „Muis de Schutter" on „Hansworst in 't verhoor", met welke voordrachten veel byval word Ingeoogst. Alle lof dan ook aan de heeren, die ons dezen genoeglyken avond verschaft hebben. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Steenwyk, P. De Joncheero, thans te Schaven. Benoemd by de Algemeene Rekenkamor tot adjunct-commies H. Morra, eerste-klerktot notaris te Hilversum J. Losonder, candidaat aldaar; tot ridder in do orde van Oranje-Nosaau mei. E. Pullens, overste der congregatie van de If. Maagd te 's-Herlogenbosch; tot burgemeester van Ammer- zoden M. K. lioogen, secretaris: van Hedel J. J. De Kempenaer; van Kerkwyk, G. Van der Kolk, secretaris; tot hoogleoraar aan do polytechnische school S. G. Everts, civiel-ingeniour, hoofdcommies bij bot departement van waterstaat; tot biblio thecaris der Itykelandbouwschool te Wageningeo A. A. Van Pelt Lechner, aldaartot tijdelijk leeraar aan gemelde school H. F. Hartogh Hoys van Zouteveen, te Amersfoort; by het departement van waterstaat tot hoofdcommies mr. J. B. Peyrot; tot commies J. G. Van der Mark en tot bode D. W. Hartman. Benoemd tot griflier der arr.-rcchtbank to Am sterdam, mr. J. A. De Ba9, thans vice-president van gemeld college. Bevorderd tot luitenant ter zee der 2do klasse, de adelborsten der 1ste klasse K. A. Teldera en J. A. E. Schenck de Jong. De kapilein G. P. Van der Gordon, van het 6de reg. infanterie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1309 'sjaars. Gemengd Nieuws. De heryk voor do in gabruikzynde maten en gewichten van ykplichtigen zal alhier plaats hebben op 23 Februari voor de bewoners van de Heerenstraat van halfnegen tot halftien, voor die van de Witte Singel en Vreewyk van halftien tot 10 uren, voor die van do Ryn- en Schiekade van 10 uren tot halfelf, voor dia van de Haagweg van halfclf tot 11 uren, voor die van bet Noordeinde van 11 tot 12 uren en van halftwee tot half- drie, voor die van het Rapenburg en Kort- Rapenburg van haifdrle tot halfvler, en voor die van het Galgewater en Kort-Galgewater van halfvier tot 4 uren. Men schryft uit Den Haag: In het laatst van het vorigs jaar werd op den Ryswykschen weg een man door de stoom tram aangereden. De armoedig gekleeds per soon werd in het Ziekenhuis opgenomen, waaruit hy dezer dagen Is ontslagen. Gedu rende zyn verplcegtyd kon niemand met den verwonde spreken, want niemand ver stond bem. Alle mogelyko moeite werd ook na zyn herstel door de politie aangowond om met den vreemdeling eon gesprek te voeren, maar niets baatte; op alle vragen ant woordde hy met een vreemdkllnkend „Ves". Een bezoek iy de Turksche ambassade loverde geen resultaat op, evenmin als do pogingen om den man in het Hebreeuwsch toe te-spreken. Men bracht bom naar Lelden, waar verschillende professoren trachtten met den man te spreken. Een hunner probeerde bet achtereenvolgens in elf talen, maar niets hielp. Steeds herhaalde de ondervraagde zyn eentonig „Yes". Eindelyk slaagde een particulier te Lelden, dr. Herzsohn, er In zich eonigszins verstaan baar te maken en eenigo byzonderboden, als naam, geboorteplaats, ouderdom enz. enz. van don vreemdeling te weten te komen. Heel gemakkelyk was dit „interview" niet. Na twee en een half uur, en nadat er byna een kast vol boeken aan te pas was gekomen, was mon zoover, dat men thans weet, dat in den avond van 27 December 1899 op d6n Ryswykschen weg alhier door de tram i3 overreden: de 46-jarige Syriér Chalil AtilJIje, geboren op den weg naar Belraet. Do man sprak een Arabisch dialect, waar door het vooral moellyk was hem te verstaan, en zyn schrift bestond uit lastig te ontcyferen krabbeltjes en hanepooten. Nadat eerst tevergeefs getracht is den man te Rotterdam op een naar zyn geboorte land varend schip to krygen, Is de vreemde ling over de Belgische grenzen gebracht. In Haarlems omstreken ziet men de bloembollenkweekers druk bezig met het ontdekken van de velden. Voor zoover men kan nagaan, heeft de laatste strenge winter geen kwaad gedaan. Van de bedekking wordt echter slechts de helft afgenomen, want men is zeer bevreosd voor de telken jare zich herhalende nacht-, vorsten. Het is te hopen, dat de bloei dit voorjaar mooier moge zyn dan verleden jaar, j ook opdat de duizenlon vreemdelingen, cie in dien tyd deze streken bezoeken en veel vertier en voordeel brengen, niet weer zullen teleurgesteld worden. De heer Ant. Zwanenburg, r y k s- opzichter by het touwen van bet Huis van Bewaring en het gerechtsgebouw aan den Noordeingel te Rotterdam, die den loden November 11. by de spoorwegramp teCapellaJ a/d. IJsel zwaar gekwttst werd, is thans In zooverre hersteld, dat hy, op krukken gaande, het Ziekenhuis beeft kunnen verlaten en j zyn tydelyke woning in het gerechtsgebouw heeft kunnen betrekken. De 5 5-jarige scheepstimmerman W., te Rotterdam, bad het ongeluk in het; ruim van het Btoomschlp Osborne" te vallen. Zwaar -inwendig verwond werd de man naar het Ziekenhuis vervoerd, waar schedelbreuk' werd geconstateerd, ten gevolge waarvan de ongelukkige spoedig overleed. Hogerhuis-zaak. Het „Hbl.". verneemt uit goelo bron, dat mr. Patyn zyn requisitoir by den Hoogen Raad heeft inge diend on dat het strekt tot afwyzing van het verzoek om revisie. Een Hoilandsch jacht naar Kiol.— De „Ned. Sport" bevat het volgende belang, ryke bericht: Voor den speclalen prys van den Duitschen keizer is by A. Vink te Gouweluis een jacht, in aanbouw voor rekening van de luitenante ter zee lsts klasse C. \V. De Visser en jhr. 0.' Hooft Graafland, terwyi In de wedstryden zal medegezeild worden door den luitenant tep, zee 2de klasse C. J. Cantors. De teekening is, gemaakt door den ingenieur der marine jbr.' H. Rappard en do leverantie van het tuig is opgedragen ann do firma Schouten, te Gouwvj sluis. Het Jacht zal de vlag der Marine-Vacht-' club voeren. Het O. M. by de rechtbank ta| Groningen heeft 6 maanden gevangenisstraf geélecht tegen J. B., te Winscboterzyl, die beschuldigd wordt, dat by te Waterbuizen 3 personen, die om het gevaar van verdrinken' te ontgaan op zyn schip gesprongen waren, moedwillig van zyn schip beeft geworpeoj waardoor twee van hen slechts met moeite konden gered worden. Ten gevolge van de hooge water- standen in België van 3enne, Maas, Sambre en Dender, zUn een groot aanlal lan-ieryeo ondergeloopen. Te Namen staat in ue beneden: stad byna alles blank. Dergelyke berichten komen uit Engeland.' Het water van de Theems is zoo st:rk aan het ryzen, dat geheele streken onder wateC staan. Langs de Great Northern, de London' and North Westorn, do Great Western en dei Great Southern of Ireland, by Bedforsblre en Natte is de toestand allertreurigst en mer» vreest, dat de overstrooming weldra dezelfdei afmetingen zal hebben aangenomen als diej van 1894. Te Windsor is het water steoda stygende. In West Middlesex en Bucking hamshire staat het land uren in het rond blank.' Naar uit Parys bericht wordt, veroorzaak!) het wassen van de Seine zeer veel ongerustheid.! Te MeBslna zyn 54 leden van da- Mafia in hechtenis genomen, beschuldigd vaq' doodslag en nachtelyke aanvallen. Te Napels is Zaterdag oen works staking onder de koetelers uitgebroken. Z|] vragen een vermindering van de gemeentelUke) belasting en protesteeren tegen de concurrent!^ Oorlog en Vrede. Slot) „Jeanno," sprak hy zacht, „het is z6ker de laatste maal, dat wy alleen zyn. Wilt go my oen vraag vergeven?", „Welke?" „Herinnert ge u dien nacht in „Ch&teau Pernetto" nog?" „Hoe zou ik dien vergeten?" zuchtte zy. „Weet ge nog, wolko woorden ge ray toen hebt toegefluisterd, toen ik u in myn armon opving?" Zy boog het hoofd en zweeg, bevend van aandoening. „Toen spraakt gy een woord," vervolgde hy inniger, „dat onder andere omstandigheden myn hart van vreugde zou hebben vervuld, Jeannel „Ik heb u lief, meer dan myn leven 1" hobt gy toen gezegd, en uw oogen, uw held haftige daad bevestigden my datVan dien tyd af heb ik u liefgehad, en die liefde is •toed» aterkergewordenIk kan myn loven niet meer zonder die liefde, niet zonder u donken I" Zy trok haar hand niet uit de zyne terug; doch somber bleef de uitdrukking van haar gelaat. „Ik heb dat uur niet vergeten) Axel," sprak zy elndeiyk, met bevende lippon; „on wat toen do doodsangst my ontrukte, herhaal ik heden: „Ik heb je lief.... meer dan myn leven 1"" Jeannel" „Ja, meer dan myn leven. En toch moeten wy 6Cheidon. Ach, zie my niet zoo treurig aan. Gy weet immers, waarom wy elkaar niet kunnen toebebooren, ook al scheldt geen vyandsohap onze volken meer." „Ik begryp je niet, Jeanne." „Ziet gy dat kruis daar, het grafteekon van Victor? Dien man heb ik kort voor zyn dood gezworen, dat ik zyn vrouw zou worden de dood heeft my belet, myn woord te houdon; maar ik kan ook niet de vrouw van oon ander worden." „Hoe kon je hem zweren, daar je my Uefhadt?" „Ik mocht je niet liefhebben den vyand van myn land, Victor beminde my zoo hartsq tochtelyk, dat hy my eerdor gedood zou hebben dan my in do handen van een vyand onzes lands to zien. Da boete voor myn schuld zal zyn, dat ik afstand doe van myn liefdo." „Joanne, Ik begryp je niet meert" riep Axel, byna toornig. „In je hart kampen haat en liefde; jy zet den stryd voort, die tusschon onze volken lang reeds is beslist. Zie toch, hoe het overal om ons heen vrede is; hoe de menschen elkaar de hand der verzoening reiken Maar tovergcefs putte hy zyn welsprekend heid uit; zy bleef zwygend staan, de handen voor het gelaat; en vreeseiyk was do Btryd, dio in haar binnenste word gestreden tusschen haar liefde en wat zy zich had opgedrongen als plicht, in een oogonblik, toon hoel haar denken verward werd in oen verschrikkeiyke catastrophe. Axel zag haar aan met een diep-trourigen blik. „Vaarwel dan, Jeanne," zei by, met tranen in de stem, „ik ga been, zonder hoop zonder liefde." Hy wendde zich af en wilde gaan; maar een kreet hield hem terug, Haar weerstand was gebroken; zy snelde naar hem toe en sloeg de armen om zyn haU. „Joanne, Hove, trouwe Jeannel" „Acb, waarom heeft dat schot my toen niet doodeiyk getroffenl" snikte zy. „Omdat Je loven en liefhebben moest 1" fluisterde hy toeder; „omdat Ja do macht moest leeren kennen, die sterker is dan alle haat, die de volkeren verdeelt. De liefde over wint zelfs den dood." „Kan zy my ook ontslaan van don eed, dien Ik den doode heb gezworen?" vroeg zy, Dog weifelend. „Dat kan zy, kind 1" sprak een ernstige stem. Kapitein Hoilar trad van achter een boschje te voorschyn. „Oomi Heeft u gehoord...?" „Vorgeef my, dat ik tegon myn wil don luistervink speelde," antwoordde de oud soldaat. „Myn wandeling bracht my hierheen j het boschje verborg jolui voor njyn oog, en zoo vernam Ik, wat myn jonge vriend Je vroeg; ik was getuigo van je Btryd... Ja, myn kind, de liefde, welke je gevoelt voor onzen vriend, ontbindt je van don eed jegens don doode, aan wien je zoo edelmoedig eep offer bracht. Het leven is sterker dan do dood. In naam van myn zoon, die zyn schuld boette door eet eervollen dood, ontbind ik jo van die belofte. en ik geef je aan hem, dien jo liefhebt. Jeanno voelde zich nu eindelyk vry, en n^ eorst straalde de lentezon ook voor haar U vollo pracht; het was, als ruischte er eel lied door de lucht: „Vrede, vrede 1", Een jaar is verloopen. Pfalzburg, nu onde» Duitsche hoerschappy, Is vernieuwd berreze& uit de ruinen, en vriendeiyk Ugt het etadj^ daar, hoog op de bergen. E9Qzaam en rustig als weloer is het n) om „Ch&teau Pernotto", dat zyn lachens aanzien heeft hornomen. Ook het slot is li andere bandon overgegaan. Do kapitein wooi^ te Pfalzburg; het Blot behoort een jongonj Invaliden officier, die nog altijd zeer voot) zlchtig den linkerarm in een doek draagt Axel Von Bimmern is daar Blotvoogd, oj Jeanno, zyn Jonge vrouw, voert er het bestuif als huisvrouw, met flinke hand. In den oorlog hebben hun harten elkando gevonden; in vrede zal dit heerlijke plokjf gronds voortaan hun lieflijke, rus' wooi stede zyn.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1