Heden morgcQ z \j n te Amstor- dam zss sneeuwploegen en 12 veegmachmes Tan tic Stadsreiniging uitgerukt. Het personeel Is met 800 man versterkt. De niet-voldoende 1 dooi is oorzaak dat de resultaten gering W..ren. Hedennacht is te Amsterdam •p de Realengracht door onbekende oorzaak brand ontstaan op de vliering van percoel 6, het pakhuis „De Timmerman", toebehoorende aan den heer H. E. Enthoven en in gebruik ty de firma W. A. Kupfer, die daar een stoom- maalderü had ingericht. Op de vliering lag graan opgeslagen, wat de felheid van het vuur verklaart. Deze vliering brandde uit; die van perceel 8, waarop meel lag, bekwam slechts aan de buitenzijde brandschade. Een partU tabak in perceel 10 opgeslagen kon voor waterschade I behouden blijven. Alles was verzekerd. De brandweer werkte met twee stoomspui- ten gedurende geruimen tijd. Er waren zeven stoomspuiten uitgerukt waaronder „Lange Tom", die ook tot werken gereed was ge- maakt, doch Diet handelend optrad. De „Jan r Van der Heyden", mede aangerukt, kon onverriebterzake terugkecren. Door e e n onbok ende oorza aki8 gisternacht te Zwolle het perceel van den herbergitr Teunisse in de Tuinstraat geheel uitgebrand. Met moeito ontkwamen de be woners aan het gevaar. In antwoord op een adresvan een aantal vakvereenigingen te Nijmegen, waarin aanmerkingen werden gemaakt op het verrichten van arbeid door manschappen der koloniale reserve ten behoeve van particulieren, is van den minister van oorlog antwoord ontvangen, dat maatregelen zijn genomen, om het doen verrichten van zulken arbeid in de timmer- en schil Iers werkplaats van de koloniale reserve door soldaten van dat corps niet meer te doen geschieden. Naar aanleiding van de Appel- iernsche gebeurtenissen deelt men aan het ,HbL" nog het volgende merkwaardige geval van godsdienstwaanzin mede. In een nazomer van 1747 stond te NiJkerk op de Veluwe als predikant Gerardua Kuipers, oie wegens zijn groote talenten later professor to Óroningen werd. Deze pre dikant du bezat zulk een buitengewone wel sprekendheid, dat hj} de gemoederen zijner toehoorders in de allerhevigste beroering bracht. Onder zijn predikaties vertoonden zich dan ook Woldra de allerzonderlingste dingen; de toehoorders begonnen hun han den te wringen, te roepen, tieren, slaan en klappen, luidkeels hun zonden te verfoeien en den dnivel af te zweren. Ja, de extase steeg zoo boog, dat men soms onder allerlei stuiptrekkingen in zwijm viel, of dat de ge heels vergaiering op het onverwachts in een psalm losbarstte. De. Kuipers biel J dit alles voor werkingen der Hemelsche genade, zoodat hy die zooveel mogelijk nog aanmoedigde. Vandaar, dat ook naar omliggende plaatsen, ja tot zelfs in Holland, do beweging overslosg 'en heel wat opschudding veroorzaakte. De regeering bemoeide er zich dan ook weldra mede, en de schouten met bun dienaars kregen strenge bevelen de bedoelde vorgado- ringen niet meer toe te laten. Zoodoende verliep na korten tijd deze vreemde uiting van godsdienstoefening. Uit Moadville in den Amerikaanscben staat Pennsylvania wordt bet volgende bericht: De politie-overheid alhier werd dezer dagen met een merkwaardig geval van godsdienst waanzin in kennis gesteld. Edward Schell- mano, een 50 jarige Dultsche farmer, eenige mijlen van hier in South Chenango Township woonachtig, was na een door een rondreizsnden predikant gehouden predikatie over het offer van den aartsvader Abraham dermate de kluts kwijtgeraakt, dat hij dikwijls beweerde, dat iedere ware Christen bereid moest zijn, een van zijn familieleden voor den Beer te offeren. Op 02n namiddag nam hij zijn oudston zoon, een aardigen, 12 jarigen jongen, mee naar bet bosch, om, naar by zcl, hout te hakken. In een eenzame bergkloof aange komen, dwoo* by den knaap, zich geheel te ontkleeJen, bond hem in weerwil van zijn smeeken op een altaar en maakte zich gereed, het ongelukkige kind met een groot slagers mes, dat bij voor dit doel meegenomen bad, te slachten. HU had hem reeds drie steken toegebracht, toen twee door het gegil van den knaap toegesoelde jagers door het kreupel hout traken en den krankzinnige ontwapenden. De ten gevolge van bloedverlies bewusteloos geworden jODgen werd in veiligheid gebracht, doch zal waarschijnlijk aan zjjn wonden be- '.Wv,ken. De vader is op do vlucht gegaan. Het Stapbor8ter boertjehield Maandag te Arnhem zitting in het gebouw „Patrimonium" aan de Sonsbeekstraat, onder toezicht en medewerking van dr. Foreman uit Amsterdam. Aangezien deze laatste niet voldaan had aan de bepaling om vooraf het bewfis van bevoegdheid door den Burgemeester te doen afteekenen, is door de politie proces verbaal tegen hem opgemaakt. Zaterdag heeft te Lyon een dubbele terechtstelling plaats gehad. De terecht- gestelden, Nouguier en Gaumet, waren op 1 December door het assisenhof der Rhone ter dood veroordeeld wegens moord op de wed. Faucheraud. Nouguier, die slechts 21 jaar oud was, had reeds negen veroordéelingen ondergaan en Gaumet, 24 jaar, veortien. Zy z|Jn terechtgesteld op dezelfde piaata waar Caserió terechtgesteld werd. Nougufer heeft gebiecht, de mrs gehoord de H. Communie ontvangen. Gaumet is gestorven gelijk by geleefd heeft, na aan de rechters ten deele zijn misdaad te hebben bekend. De dubbele terechtstelling duurde slechts vier minuten. Na de terechtstelling is Nouguier, volgens z\jn wensch, begravcD, maar het lijk van Gaumet werd naar de geneeskundige facul teit gebracht, wat hy aan den dokter bad toegestaan. INGEZONDEN. Nedcrlandsch Zuld-Afrlkaansch fonds tot daadwerkeiyken steno. Mijnheer de Redacteur Door het Ned. Z.-A. fonds tot daadwerke lijken steun werden, met de aanteekening „vertrouwelijk", verspreid lijsten, houdende een „voorloopige, niet voor publicatie be stemde", opgave van namen der leden van hoofdbestuur, commissarissen van toezicht op htt geldelyk beheer, leden van plaatselijke besturen en correspond».ntschappen. Welwil lend onderricht, dat ook mijn naam op deze lysten voorkwam, mocht ik mij overtuigen van het feit, dat werkelijk, geheel zonder mjju voorkennis, mijn naam stonl afgedrukt als lid van het plaatselijk bestuur te Lei en. Daar ik, naar aanleiding dezer ervaring, niet zeker kan wezeo, of op een „definitieve vertrou weiyke lijst" mijn naam niet weder zal wor den geplaatst, zonder dat aan mij, betrokkene, die vertrouwelijke lijst worat toegezonden, acht ik het wenscheljjk, bekend te maken, dat ik niet ben aangezocht, als lid van het plaatselijk bestuur voor het fonds op te treden, en met dat fonds niet te maken bob. Onder dankzegging voor de afgestane ruimte ben ik, Mijnbeer de Redacteur, Hoogachtend, Uw dw. D. W. Van Bebckebbn, president van het Leiasch Studentencorps. Leiden, 13 Februari 1900. Mijnheer de Redacteur/ In Uw vorig nummer komt een Ingezonden stuk voor, geteekend J. B. B„ waarbij een beroep tot ondersteuning gedaan wor-t van den arbeider P., die bi) den jongsten brand aan de Oranjegracht de handon zóó vert raDdde, dat hij waarschijnlijk drie weken ongeschikt zal zijn voor zjjn werk. De ondergeteekenden meenen er de aan dacht op te moeten vestigen, dat de inzender zich niet voldoende op de. hoogte der zaak gesteld heeft, want anders zou hfi geweten hebben, dat bedoelde arbeider P. reeds Zater dag 11. f 10 heelt ontvangen en dat, als dit noouig blijkt, bi) oit a. s. Zaterdag weder zal krijgen. Eet College van Opperbrandmeesters, J. G. Mathol, President. H. J. La Bree, Secretaris. [Naar aanleiding van het bovenstaande stellen wy ons niet meer beschikbaar voor het In-ontvaDgst-nemen van giften voor dit doel. De reeds ontvangen giften, ten bedrage van ƒ2.76, kunnen worden teruggehaal i. Worden ze dit niet, dan worden ze Zaterdag verant woord b\j de giften voor de Boeren. Red.] Gemeenteraad van Voorhout. Tegenwoordig alle Raadsleden, behalve de heer C. Prins Pz., die coor ziekte verhinderd was. Voorzitter de heer L. Hoogduin, waar nemend Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede,.aat bij koninklijk besluit van 17 Januari 1900 zijn goedgekeurd de verordeningen op de heffing en invorcering van schoolgeld. Verder wordt voorgelezen het zakelijk ver slag van het hoofd der school betreffende den toestand van bet onderwijs in dezo gemeente. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school wordt benoemd met algemeens stem men de heer J. M. Elvé, tijdelijk onderwijzer te Goedereede, No. 1 der voordracht. Nadat nog besloten is een bedrag van 15.76 te voldoen uit den post onvoorzione uitgaven der loopende begrooling, wordt ge lezen een verzoek van den gemeente veld wachter W. D. T. Van Werkhoven ora als bode over 1899 een belooning te ontvangen van 50 en benoemd te worden tot bode op een jaarwedde van 60 voor volgende jaren. Na eenige discussie wordt besloten omtrent dezo zaak in omliggende gemeenten infor matica in te winnen en daarop in een volgende vergadering terug te komen. Vervolgens wordt besloten bet hakhout der lindeboomen te schenken aan den gemeente wegwerker, waarna de Voorzitter de ver gadering slooft. Gemeenteraad Tan Noordwyk. Voorzitter: Jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, burgemeester. Afwezig de hoeren A. W. Alkemade, De Groot en Hom&d. De Voorzitter opent met een kort woord van welkom dezo eerste vergadering in het jaar 1900, daarbij de hoop uitsprekende, dat de beraadsla gingen en de arbeid der leden strekken mogen tot bevordering van den bloei der gemeente. Na lezing en goedkeuring der notulen worden eenige inge komen stukken voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen, als een tweetal missives van Ged. Staten, benevens proces-verbaal van opname der gemeentekas, terwijl eon adres van H. Alkemade Mz. verzoekende om aankoop van een stukje grond aobt^r zjjn perceél aan den Piékéweg, in handen van B. en Ws. gesteld wordt De punten I-—IV (Benoemingen en Heffingen) worden op voorstel van den Voorzitter aangehou- p den en aldus het eerst aan de orde gesteld Nos. V en VI: Rioleering en Verlichting. Aangaande het eerste wordt een adres van B. en Ws. voor gelezen, waarin het Dag. Best. een krediet aan vraagt van ten hoogste 1100, ten eiüde een andere uitloozing te bekomen voor de rioleeriog te Noordwijk-aan-Zee, daar het polderbestuur geen toestemming wil verleenen tot uitwatering. Om de minder aangename geuren, die uit een niet overdekte sloot zouden opstijgen, stelloD B. on Ws. voor, een overwelfd riool van verglaasde rioolbaizen tot een lengte van 720 M aan te leggen naar de Zeebrug, waar dan meteenschut- deur zou uitgewaterd worden. De debatten worden geopend door den heer C. Alkemade, wien hot bevreemdt, nooit iets bepaalds in den Raad ver nomen te hebben aangaande een concessie of overeenkomst met bet polderbestuur. De Voor zitter replicoert, dat er geen andere dan een mondelinge afspraak bestaan hoeft, en wanneer men zou willen eischen deze woorden werden later to pas gebracht naar aanleiding van een opmerking van den heer L. Alkemade aan bet adres van den heer Van Konijnenburg eenige vaste, bijv. schriftolijke toezegging, dat deze toch in den regel nooit anders gegeven wordt dan tot wederopzeggons toe. Don heer Alkemade doet het leed zulks Diet vroeger te hebben geweten, anders zou hij, en misschien anderen met hem, niet zoo grif zijn toestemming gegeven hebben tot leggon der rioleering op doze wjjze. Maar spreker ziet ook de noodzakelijkheid van het voorstel niet in. Wanneer het tweede gedeelte wordt dichtgemaakt gelijk met het eerste, dan vreest hij voor die onaangename geuren niet, te meer het was de heer Admiraal, die dit opmerkte daar bij den aanleg der rioleering nu juist vele putten geledigd waren, die wel 20 en meer jaren telden. Er werden verder nog heelwat technische punten en middelen besproken, bezwaren van de oone en van de andore zjjde te berde gebracht, vooral over do moeilijkheid, op sommige plaatsen, als bij den heer W. Van Rhgn, bet riool te leggen, doch ook het Dag, Bestuur, dat overigens zijn voorstel flink had verdedigd, legde er zich bij neer en dewijl er ten elotto bepaald werd eerst de rioleering geheel te voltooien en over een go wijzigde uitloozing alsnog met het polderbestuur te onderhandelen, kunnen we de verder gevoerde discussiën veilig hierbij laten. Bij punt VI kwam eon missive van B. en Ws. ter tafel, waarin dat college een voorstel deod om zich in verbinding te stellen met de Kersto Neder- landscbe Electriscbe Maatschappij, ten einde ook voor Noord wijk eloctrisch licht te verkrjjgeD. Daartoe zag het gaarno een commissie uit den Baad aangewezen, om in plaatsen, waar men dit licht reeds aanwendt (het Westland werd genoemd), een onderzoek in te stellen naar sterkte, prijs, aantal lantaiens, afstand der lantarens, enz. Voor één gemeente alleen zou de aanleg te kostbaar wezen aansluiting bij Sassenheim, Lisse en Bille- gom was dns de gowenschte en aangewezen weg. Want, en nu komt het wondepunt; de overge nomen gasfabriek beantwoordt niet aan de ver wachtingen. De aanslaiting van particulieren is gering; goedkooper gas leveren is niet wol doenlijk, aanleg mede naar Zee te kostbaarbovendien zijn er aan de gashouders (of een der gashouders?) ge breken ontdekt (misschien overblijfselen van den brand, twee jaar geleden), die eerlang een roparatie of uitgave van misschien ƒ600 of ƒ700 noodig maken, enz. Wordt hierin nu aanleiding gevonden om aan de invoering van electrisch licht te denken, dan kan met een zuinig beheer de gasfabriek op den bestaanden voet worden geëxploiteerd, dewjjl er altijd ettelijke jaren mee heengaan, voor wo aan een verandering kunnen denken. Het voorstel werd door den Voorzitter meesterlijk verdedigd een gedeelte dier verdediging i9, zooals men al wel begrepen heeft, in vorenstaande woorden vervat; ernstige bestrijding vond het dan ook niet. Wel noemdo de heer Alkemade zoo'n com- missie voorbarig, maar de Voorzitter woes hem er op, dat we zonder commissie niets wijzer worden, en we ons met een commissie tot niets verbinden. De beer Van der Meer gevoelt daarentegen veel voor een commissie, maar dan bijgestaan door een desknndige, die evenwel door den Voorzitter en de heoren Van der Wbyden en Van Konijnenburg onnoodig wordt geacht; deskundigen zien in den regel door het oog van de fabrikanten en stellen alles in mooie rapporten mooi voor, zonder dat men veel meer te weten komt dan men zelf zien kan. Zich in contact stellen met genoemde gemeenten, zooals do heer Van der Meer wildo, zou volgens den Voorzitter thans ook voorbarig genoemd kunnen worden, daar we nog niet eens weten, of we dat licht wel wenscben. Het voorstel tot instelling van een commissie ad hoe werd alsnu met algemeeno stemmen aangenomen, waarna in die commissie gekozen Werdeu de heeren C. Alkemade en Van der Moer. I en If. (De heer Alkemade verlaat de ver gadering, na de steipming in I en K, gevolgd door den heer Parievliet.) Tot gemeente-geneesheer over 1900 werd met algemeene stemmen benoemd dr. A. Kervel, terwijl in de commissie voor den hoofdelijken omslag gekozen werden de heeren J. De Groot, E. Smit en O. Admiraal. HI. Uitkeeringen van weeshuisgolden hadden over 1899 plaats voor de navolgende weezon: J. Waasdorp 60, C. Heemskerk ƒ120, Cs. Meeu wenoord ƒ80, Ca. Meeuwenoord ƒ60, J. Bergshoof, J. Bergshoef en S. Bergshoef, ieder ƒ30 (3 maanden), totaal ƒ410. IV. Heffingen. De tot 1 Januari 1901 goedge keurde heffingen van begrafenis- en legesrechten worden zonder hoofdelijke stemming definitief en ongewijzigd vastgesteld. Omtrent lo. strandrechten en 2o. staanplaatsen op de kermis werd hot vol gende bepaald (ad lo. ten gevolge der door de gemeente overgenomen reddingvlet met toebe- hooren). Wordt voorgesteld en zonder hoofdelijke stemming aangenomen te heffen (per jaar): Voor een badstoel 50 ets. (in plaats van als tot dusverre 10 ets.) Voor een badkoets ƒ1 (in plaats van als tot dusverre 25 ets.) Voor een trap ƒ1 (evenals vroeger). Voor een tent, minder dan 4 M3. /2^0, voor een tent minder dan 10 Ms. ƒ5, voor een tent meer dan 10 M3. ƒ10. Voor deze was vroeger het uniform recht ƒ1. De opbrengst, in 1899 nog 39.30, wordt voor nu geraamd op ƒ153.50. Voor een caroussel of dergelijke ƒ20 (in plaats van ƒ10). Voor een atoom caroussel ƒ100; de rechten voor kramen blijven dezelfde. Bij de strandrechten meent de heer Van der Meer, dat de menschen, die uit het verharen van badstoelen een daggeldje slaan, nu toch wel wat veel worden benadeeld door die verhoogde lasten, maar de Voorzitter weet spreker hierover nader en beter in te liohten, waarna de heer v. d. Meor zijn opmerking terugneemt. Bij de rondvraag informeert de beer Van dor Meer naar een sneotiWploeg en vraagt, of er geen mogelijkheid bestaat zoo'n werktuig, toch zoo duur niet, aan te schaffen. Wij vernomen bij deze gelegenheid, hetgeen blijkbaar zoo goed als nie mand wist, dat er zich één onder den toren" bevindt (een ander meent: zelfs twee). De Voor zitter belooft, bijtijds naar genoemd werktuig te zullen uitzien. Hierna wordt de vergadering gesloten. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Het staat voor de Boeren op bot oogonblik weder zoo gunstig als men maar eenigszins wenschen kan, en maarschalk Roberts heeft zich waarlijk even belachelijk gemaakt als Bulier, door diens voorbeell te volgen, en aan Mafeking te beloven, dat het binnen eenige weken zon ontzet zyn. Zeker als hU en passant even Kimberley beeft genomen! De toestand. Er worlejOi in de Enge)6che bladen heel wat gissingen gemaakt over lord Roberts plannen en over het algemeen schijnt men over te bellen tot de meenin dat lord Roberts met een sterke macht infanterie, geflankeerd door 'generaal French met zijn cavalerie aan de westzijde, den Vrijstaat zal binnendringen voor den geliefkoosden tocht naar Bloemfontein. Aan de generaals Methuen, Clements en Gatacre zou dan worden opgeiragen den vijand tegenover zich bezig te hou Jen. Dat plannetje lijkt heel mooi en zou inderdaad nog zoo slecht niet zijn, als maarschalk Roberts maar genoeg manschappen had om het uit te voeren. Deze echter ontbroken hem, zoolang by de Boeren te Magersfontein wil vasthouden, zoodat hij eerst deze stelling zou moeten aanvallen en nemen voordat bi) zijn plan kan uitvoeren. Het vasthouden van de Boeren door gene raal Clements is ook maar zóó aóó. De be richten uit het district Colesberg zfla nog wel een beetje verward, maar toch blijkt daaruit reeds, dat de EngelscheQ hun flanken hebben moeten terugtrekken voor de aanvallende Boeren. Mag men de „Daily Mail" gelooven dan zouden ook de thans op het centrum geconcentreerde troepen te Rensburg niet meer veilig zijn en is e>n achterwaartscbe bewe ging te verwachten. Naar het schijnt dringen de Boeren aan deze zijde sterk op, waar schijnlijk met het doel Nauwpoort, een spoor- wegknoop von eenlg belang, weer in hun bezit te krijgen. Uit de aanvallen der Boeren op Sterkstroom die, naar het schijnt, nog niet tot oenig tastbaar resultaat hebben ge leld, doch evenmin definitief z(jn afgeslagen, valt op te maken, dat zfl ook Gatacre niet met rust willen laten en in de Kaapkolonie een meer actieve taktiek willen volgen. Van deide deelen van het oorlogsterrein zijn belaDgryke berichten te wachten. Echter Is het waarschynlyk dat zij geruimen t(jd zullen uitblijven, daar de perscensor heeft bepaald dat in de eerste dagen slechts zeer weinig berichten zullen worden doorgelaten d. w. z. dat alles wat van belang i6 in verband met te wachten gebeurtenissen zal worden aang8houdeo. Men zal dus al weder geduld moeten oefenen. (A. E.) De „Hatin" beeft een cchryven ontvangen van zfln correspondent op hot terrein van den oorlog, die thans zich aan de lezers be kend maakt. Het is luitenant Galopaud, de aide-de-camp van kolonel De Villebois Mareuil, die dus dicht genoeg bi) de bron zit om goed ingelicht te zyn. Omtrent den slag by Coleneo en het verlies der kanonnen van kolonel Long zegt hy „Zy rukten in galop voorwaarts om stelling te nemen op ongeveer een mijl van den linkervleugel, om den aanval der tweede colonne te kannen dekken. Voordat zy echter een schot hadden gelost, voordat zfl in stelling waren gebracht, was er geen enkele artillerist over en de weinige paarden, oie aan den dood ontkwamen, galoppeerden weg, de kanonnen en smmunitiewagens achterlatende. „Ik wil onpartijdig zfin. Gedurende dit ge vecht streden de EDgelschen met dapperheid. Driemaal kwamen onder hevig vuur nieuwe manschappen met paarden opzetten, die een bovenmenscheltJke kracht inspanden, om de kanonnen te redden. „By de derde poging waren zt) in staat twee of drie ammunitiewagens in veiligheid te breDgen. Ik weet niet hoovelen dezer onge lukkige mannen vielen, maar zij vielen in ieder geval als dappere soldaten." Luitenant Galopaud geeft daarna een be schrijving van bet nemen van de kanonnen door de Boeren en het gevangen maken van 150 man en twee kolonels. Toen de Boeren de manschappen naderden, loste een der kolonels v|jf schoteo op hen. De Boeren doodden hem echter niet. Een van hen sloeg hem eenvoudig met de kolf van styn geweer op het hoofd. De verliezen aan belde zijden zegt luite nant Galopaud, en by staat voor de juistheid er van in, waren 3000 dooden en gewonden aan de zijde der Engelschon, 150 gevangenen, waaronder 9 officieren, 10 kanonnen en 9 ammunitiewagens. De Boeren verloren 4 dooden en 14 ge wonden. Terwijl de hoofdbladen te Londen bepleiten, om alleen geoefende troepen naar Zuid-Afrika te zenden, komt de correspondent der „Times" te Kaapstad telegraphisch aandringen op het onverwijld uitsturen van nog minstens vijftig duizend man, want zy zouden noodig zijn, naar het scbynt, om de Kapenaars aan de grens in toom te houden. Een piket van vyf manschappen der Victorian Rifles, zegt een telegram van Reuter uit Rensburg van 11 Februari, werd gisteren, nadat bet eenige uren lang stand bad gehouden op hun post, gedwoDgen ter'ug te trekken. Da BoereD trókken naar een aangrenzeoden heuvel en schoten óp hén. Drie soldaten werden licht gewond. Een man wordt vermist, de vijfde kwam er zonder kleerscheuren af. Da man, die vermist worat, gedroeg zich zeer dapper; hij hielp z$n kameraden de paarden bestijgen, door zelf zich in den zadel te zetten. Van een patrouille by Jasfontein, onder kapitein Hamilton be staande uit acht soldaten van het Tasmanian contingent en acht verkenners van French's brigade, kwamen slechts twee Tamaniérs en drie vorkenners terug; in het kamp van dé laatsten waren Bawtree en Bosanquet licht gewond. Dawson werd gewond; Canning en Reld bleven ongedeerd. Allen beboordeo tot Óe verkenners van French. Bambie of Lambie, een der vermiste Australische correspondenten, werd gedood. De andere, Hales genaamd, werd gewond en gevangengenomen. Bosch een van de gidsen van French, onderscheidde zich door het maken van eeb gevangene. Hy ging uit met twee anderen om zich by de hoofdmacht by Slingersfontein te vervoegen. Op weg ontmoetten zy een troepje Boeren op den heuvel. Onder gewest- vuur reden zy in allerbaast weg. Bosch, die een eind vooruit reed, zag een boer. Hy reed naar hem toe. Beiden hadden den indruk, dat zy vrienden waren. Toen de beide mannen hun fout ontdekten, legden zy op elkaar aan. Bosch was de vlugste en schoot het geweer uit de handen van don Boer, die daarop go van gén wefd genomen. Majoor Doveton, die to Ladysmith met de bezetting ie opgesloten, ts ernstig ziek. Gene* raai "White verkreeg verlof van generaal Joubert om de vrouw van den majoor naar Ladysmith te laten komen. Generaal Jonberé verschafte haar een pas om van Pieter- maritzburg, waar zy vertoefde, ongehinderd dcor de vyandtlyke liniën naar Ladysmith te gaan. Zy vertrok Maandagavond. Uit Engeland scbryft men aan de „N. R. C.": „Ik heb een vriend te Londen, die in do gelegenheid is te weten wat er omgaat in de binnenste kringen van het departement van oorlog, en hy verzekert my, dat daar de meening veld wint, dat de Boeren bet in het eind zullen winnen." Een „Vrystaatsche dame" scbryft aan do Express: Mynheer. Ik wil jou net één vraag, vr* en dit is of het nou mooi is dat party van onzo mense nog zoo achter die rooles aan gaan, want nou noem hulls de „Burgers" niöt meer op hulls rechte, edele en prachtige naam, namelik „Burgers", maar zoo als ik gezien het in die telegrams van 13 en 14 dezer, „troepen". Werkelik de grootste belee- diging die huile ver onze dappere en edele burgers kan gee, want zooal3 ons almal ver staan beteekent „troeper" ten Engelscho huurling moordenaar. u Een bericht uit Ifaseroo in Baeutoland be vat o. o. de modedeeling dat de regeering daar veel paarden opkoopt voor den transport dienst vroeger ia al eens gemeld dat de Boeren al de paarden der Basuto's opgekocht hadden en dat te Maeeroe gebrek san levens middelen begint te komen, nu de inboorlingen op groote schaal verkoopen. De pokken breiden zich uit in het district Berea. Volgens bericht aan do „DaUy Mali" te Pietermarit8burg hebben de Boeren honderd kanonnen tusscheo Ladysmith en de Tugela. Het geschutvuur van de Boeren en de wyze waarop zy hun kanonnen plaatsen, verkazen alle ooggetuigen. De aanval op Ladysmith De „Standard and Diggers News" geeft het volgende verslag van dit gevecht van zyn correspondent. Vryheld-commando. Ladysmith, 7 Jan. In den aanval van gisteren vochten al onze commando's, die er deel aan namen, mot een woestheid en moed, die als wanhopig was, en niets dan de onneembare sterkten van den vyand en diens dappere verdediging redde die van verovering. De stormkoorte bad zich van de onzen meester gemaakt, die in ant woord op het betel „voorwaarts" van de offi cieren langs de geheele lyn gestadig voort- rnkten als een warrelwind, zonder zich te storen aan de duizenden Lee-Motford- en Mazim-kogels, die in de lucht gierden. Het was een schouwspel nog nooit in Zuid Afrika gezien, en nauwelyks overtroffen in de krygs- geschiedenis van eenig volk. Door hun ver langen om dicht by te komen, stoorden de dappere republikeinen zich niet aan den loo- den hagel ten eindo geen tyd verloren te laten gaan eo snel bewogen zy zich voort. In sommige gevallen kwamen zy tot binnen 60 treden der vuurschietende versterkingen, in andere gevallen tot binnen 16 treden, terwtyi velen (en de meesten van dezen wetden ge dood) dwars over de schansen sprongen, de verdedigers neerschietende. Dit prachtig wa penfeit was nauwelyks gedaan, óf de troepen in de tweede iiijie van verdediging en dé for ten begonnen eeó doodeiyk vuur.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2