N°. 12255 Zaterdag 3 Februari. A0. 1900 feze tgourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven* Eerste Blad. Bed. Zuid-Afrikaansche Verecniging. F3 o lit ie. LEIDSCH DAG-BLAB. PBXJS DEZEB GOTTBAHTl Voor Lelden per 8 maanden. Franco per post, Afzonderlijke Nommers o t.ro, m* 1.40. 0.05. PBUS DEB A ti'VKH.TMN'i'ri'tWi Van t—6 rogels f 1.05. ledoro regel meer f 0.17J. GrooteTe letters naar plaatsruimte Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. x> Afdeeling Leiden en Omstreken. Door den Penningmeester is sinds de laatste opgave ontvangen: door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Voor de steeds "winnende Boeren op den verjaardag van Tante Anna f 0.30 Van Eduard's verjaardag voor de Boeren0 0.675 Op de fuif van korporaal Hendrik 0.515 HIJ kreeg voor zjjn broeders in Zuid-Afrika van de gasten op tante 1 Koosje's verjaardag1.30 Restant van den krans van het corps politie-beambten0.61 Van een weddenschap van oom Mau- rits met neef Jan voor de Boeren 0.50 Van Gebrs. Berkeljon wederom 10.— (Thans in het geheel f 220.—). Opbrengst van den calloscoop door de Société Anonyme, Heerengracht alhier, in onze Vestibule geplaatst 17.— Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rem brandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 3 Februari. Een eenvoudige, maar treffende plechtig heid bad gisteravond plaats in een der lokalen tan het vroegere Gymnasiumgebouw in de Lokborststraat, waar het muziekcorps der dd. schuttert) zijn repetities houdt, welk corps onlangs een zijner leden, den heer J. B. De Goey, door den dood verloor. By de leden rijpte weldra het denkbesld om een zichtbare herinnering aan den over lieden onderkapelmeester in de repetitiekamer te hebben, en thans kwam dit plan tot uitvoering, waarbij ook de weduwe en verdere familiebetrekkingen van den overledene aan wezig waren. Die zichtbare herinnering bestaat uit eeu levensgroot portret (buste) iu pldtino typie uit het atelier van den heer Th. Bouwmeester alhier, aan wion, naar de weinige gegevens welke er waren, de vervaardiging was opge dragen, nadat door de leoen voldoende ge- 'teekend was, zóó, dat ook aan elk lid en verdere genoodigden een pbotographie in album-formaat kon woroen aangeboden. De afbeelding is goed gelijkend, blikbaar 'met zorg behandeld en strekt alzoo den ver vaardiger tot eer. AlvoreDB het doek, dat haar voor bet oog bedekte, viel, werden van hooge waardeering getuigende woorden gesproken door het oudste lid van het corps, den heer J. J. Taffyd, sn den kapelmeester, den heer Job. C. Geyp, die de goade hoedanigheden in herinnering brachten van oen man, die van zyn 16 tot 62-jarigen leeftijd lid van het corps en steeds een voorbeeld van nauwgezette plichtsbe trachting voor andereo was geweest, zich tevens tot ieders vriend makende, want vijanden had by niet. Het portret in een fraaie phantaisie- ïyst zal aan de commissie van het muziek corps worden overgedragen met dien verstande ocbter, dat bet zyn plaats zal blyven behouden in het repetitielokaal en dat, mocht door een of ander omstandigheid bet corps ontbonden worden, de commissie het portret dan aan het naa8tbestaande familielid van wijlen den heer De Goey zal toezenden. By het portret behoort een eveneens in een ïyst vervatte naamiyst van don deelnemers. Voor vrienden van den overledene en verdere belangstellenden zal een en ander morgen, Zondag, 's ochtends van elf tot één uur, in genoemd lokaal gelegenheid tot bezich tiging zyn. Als vierde mededingster in den door de Loidsche toonoelvereeDigiog „Jacob Cats" uit geschreven wedstryd treedt morgenavond in den Schouwburg alhier op de rederykerskamer „Jan Van Beers", van Utrecht, met „Zijn weisje komt uit", Indisch toon- elspel in drie bedrjven, door mr. P. Brooshooft, en „In politiek", blijspel in één bedryf, naar het Duitsch vau Gustaaf Kajelburg. Toen het eerste stuk te Utrecht door het zelfde gezelschap werd gegeven, schreef het BUtr. Dbl." er van: De goede naam, waaronder „Jan Van Beers" hier bekend staat, heeft ze opgehouden. „Zyn meisje komt uit" werd uitstekend gegeven. Mevr. Moor-Schepers en mej. Marie Eggers «chonken haar medewerking en haar was het zeker voor een groot deel te danken, dat het stuk zooveel succes had. De aanstaande van Holtzius zoowel als deze, voldeden uitstekend en ook de groep officieren was goed. Aan alle medespelenden komt verder dank toe voor de correcte uit voering; bet bakvischje Zepbyra, de zestien jarige dochter van Mevr. Goedhart (mevr. De Moor-Schepers) was goed in haar rol. De krans, der Vereeniging aangeboden, en ook de ruikers aan mevr. De Moor en mej. Eggers, waren wel verdiend. Omtrent deze Vereeniging vernemen wy, dat zy 39 jaren bestaat, veel eerste pryzen behaalde, laatst nog in Breda, en dat „Zyn meisje komt uit" en „In politiek" tot de beste stukken van haar repertoire bebooren. Mejuffrouw Eggers is hier van haar optreden ia de Stadszaal een wel bekende en mevrouw Moor heeft ook een goeden naam, terwyl alles onder de artistieke leiding staat van den acteur Moor. Het gezelschap brengt eigen decor mede, een prachtig Indisch tooneel, waaraan veel zorg wordt besteed. In Maastricht is op een wedstryd dit stuk ook gespeeld voor een uitverkocht huis. By het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is nog f 336.25s ontvangen, makende totaal f 179,058.295. Onder de plannen tot hervorming van den Haagschen Dierentuin wor-t genoemd: demping van den vy ver by het middenterrein om daar ter plaatse een blosmpark aan te leggen en in den winter een cireus of getouw voor eenige andere vermakelijkheid te doen verryzen. Hoofddoel hiervan zou echter wezen: het verkrygen van meerder ruimte, vooral voor muziekuitvoeringen, en ,het wegnemen van de minder welriekende lacht vau deo vyver. De opgaven van de uitkomsten der meting en schatting van-gebouwde en on gebouwde eigendommen in de verschillende gemeenten gel-gen, liggen gedurende 30 dagen ter gemeente-secretarie ter inzage en bezwaar schriften kunnen vóór den öden Maart a. s. by Gedeputeerde Staten worden ingediend. Met ingang van 1 Maart a. s. wordt de klerk der posteryen L. A. S. Verpalen ver plaatst van het postkantoor te Alfen naar Willemstad. Men echryft uit Miidelburg aan het „Vaderland": Dr. E. J. W. Posthumus Meyjes, alhier, beroepen tot predikant by de Noj.-Herv. Gem. te Amsterdam, is de jongste predikant by die Gemeente hier ter stede. Ongetwyfeld is het een zeldzaam voorkomend feit, cat een predikant op 28-jarigen leefty J naar de hoofd stad wordt beroepen. De heer Posthumus Meyjes is evenwel een zeer begaafd en talentvol redenaar, zoodat telkenmale, wanneer by de beurt vervult, bet kerkgebouw overvol is. Het vertrek van den hoer Posthumus Meyjes naar Amsterdam zal dan ook voor de Ned.- Herv. Gem. alhier eeu groot verlies zyn. In de jongst gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, Afd. voor de geschillen van bestuur werden rapporten uitgebracht: Door Staatsraad mr. Huber, over de be roepen van L. A. Hooglugt te Raalte tegen het besluit van B. en Ws. van Stad-Almeloo waarby hem vergunning is geweigerd tot oprichting van eene slachterij; en A. L. Farrell te Rotterdam, tegen de beslissing van den burgemeester van Arnhem, waarby hem ver gunning is geweigerd voor de overbrenging van een begraven lyk; door Staatsraad mr. De Nerée van Babbe- rlch over de adviezen van den Pensioenraad voor de burgerlyke ambtenaren, betreffende de aanvragen om pensioen van G. Lammere te Hilversum eervol ontslagen hoofd der openb. lagere school te's-Gravenland; en N.H.Pruis te 's Gravenbage, gewezen adjunct-commies 2de kl. ter provinciale griffie van Friesland; door de Staatsraden mrs. Asser en Moltzer over de pensioenreclames van reep. F. Hop, gepasporteerd sergeant te Leiden; en Tb. Van de Poll, gewezen zeemilicien te Arnhem. De Koninklyke beslissingen volgen later. De 2de luit. jhr. J. C. A. Van Ha often, van het 4de reg. inf. te Haarlem, is benoemd tot ridder 4de klasse van de Leeuw en de Zon van Perzlö. Het stoomschip „Kanzier" arriveerde 2 Febr. van Mozambique te Delagoabaai; de „Prinses Sophie," van Batavia naar Amster dam, arriveerde 2 Febr. te Suez; de „Prina Willem V" arriveerde 1 Febr. van Amsterdam te Paramaribo; de „Oranje-Nassau" vertrok 1 Febr. van Paramaribo naar Amsterdam; de „General" arriveerde 1 Febr. van Mozam bique te Delagoabaai; de „Soenda," van Bata via naar Amsterdam, passeerde 2 Feoruari Gibraltar; de „Amsterdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 2 Febr. Scilly; do „Werkendam," van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 2 Fe or. Wight; de „Oenga- ran" vertrok 2 Februari van Padang naar Rotterdam. Alkemade. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie, lichting 1901, in de maand Januari jl., bedraagt hier 44, tegen 38 ln Januari 1899 voor de lichting 1900. Benthuizen. Alhier worden ooor de Ver eeniging voor Chri8telyk Nationaal Sehool- onderwfis ernstige pogingen aangewend, om een Christoiyke school te stichten. Bodegraven. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 December 1898 uit 2022 mannen en 2152 vrouwen, te zamen 4174 personen. In 1899 werden geboren 147 kinueren, als 74 Jongens en 73 meisjes. Er vestigden zich 194 mannen en 234 vrouwen, totaal 428 personen. Overleden zyn 48 mannen en 44 vrouwen, totaal 92 personen. Naar elders vertrokken 176 mannen en 211 vrouwen, totaal 387 personen. De bevolking oer gemeente bedroeg op 31 December 1899: 2066 mannen en 2204 vrouwen, te zamen 4270 zielen. Er werden 32 huwelijken gesloten. Levenloos werden aangegeven 3 kinderen, als een van het maniyk en twee van het vrouweiyk geslacht. Prof. dr. Bavinck, van Kampen, hield in de Gereformeerde Kerk, alhier, een rede in het belang van het christeiyk onderwijs in het algemeen en in het byzonder van dat onderwys te dezer plaatse. Zeer veel toe hoorders volgden de met gloed uitgesproken rede met de grootste aandacht. Spreker viel volstrekt niet het neutraal ouderwijs aan, maar wees er op, dat do geloovigen alleen christelyk onderwijs voor hun kinderen elschen, omdat zy hierby in de vreeze des Heeren worden opgevoed. Den toehoorders werd op het hart gedrukt, dat het voor een geloovige eeu dure plicht ie te zorgen, dat dit onuer- wys overal in het land bloeie, door het zede- lyk en stoffelyk te steunen. Gedurende de afgcloopen maand Januari is aan het postkantoor, alhier, in de Rijks postspaarbank ingelegd f 2463.26 en terug betaald f 2550.82. Het laatst uitgegeven spaar bankboekje draagt het nummer 718. Noordwykerkout. Een paar weken ge leden liep ik op den Kerkweg een meisje voorby, dat een maüdje droeg vol apothekers- fle8chje8. Ik zeg zoo„wel, lieve kind, heb je voor my ook een beetje by je?" En wat ant woordde het lieve kind? „Neen mynheer,nog niet." „Nog niet 1" zou dat een voorspelling inhouden? dacht ik toen. En zoo waar, zy heeft mfi te pakken, de verraderlijke influenza. Enfin, als ik er zoo goed afkom als de vrouw en de jongen van hun tuimel ia de rioleering, door de slechte verlichting, kom ik er genadig af. Ik wensch me zelf het beste toe. Maar van de rioleering gesproken. Ook al vanwege do influenza heb ik het werk der laatste dagen niet kunnen gadeslaan, maar ik hoor dat waarschyniyk hodon do Haven zal worden bereikt. Men beweert, dat de des kundigen hier schrikkeiyk beangst zyn ge weest voor dat groote oogenblik en dat zoowel dorps- als mestscbippers zyn gealarmeerd voor het groote gevaar dat aan een eventueele vloedgolf uit de rioleering io de Haven zou zyu verbonden. Zelfs moet men een oogenblik ernstig hebben overwogen of het niet raad zaam zou zyn de deskundigen van de maat- schappy „Golfbreker" te Amsterdam te raad plegen, tot juist bytyds nog de gemoederen in rust werden gebracht door de nuchtere opmerking van een eenvoudigen Noordwyker houter, dat waarschyniyk nooit een druppel water uit bet Dorp door de rioleering in de Haven zou belanden. Nu we zullen zien. Maar zoo ver weg te brengen, wat we naby zoo goed kunnen gebruiken is ja, wat is dat? Wat de verlichting van het werk des avonds betreft, deze is na onze vorigo opmerking daarover even slecht gebleven, wat ons by de gewone activiteit van onzen burgemeester Diet anders dan verwonderen kan. De voor waarde, waarop werd aangenomen doet niets ter zake. Was de aannemer daartoe niet ver plicht, dan had van politiewege voor een goede verlichting moeten gezorgd zyn. Ieder zal met me eens zyn, dat het wonder is, dat niet meer ongelukken gebeurd zyu. Gelukkig voor hem was lange Kees dien tyd ook door influenza aangetast. En ten leBte zal nu nog ons mooie Harde- pad kort on klein gereden worden, dat pad voor een veertig jaar met kalkpitten hard ge maakt en tot dusverre by het noodzakelyke onderhoud hard gebleven. De paleD, die den weg voor rytuigen versperden, zyn weg ge nomen en daarvoor staan borden met „Stap voets roden." Jawel, vraag het den te voet gaanden kerkgangers wat de rydenden onder „stapvoets" verstaan l Wanneer de eersten niet heel gauw maken, dat zy in het hakhont staan, dat aan beide zyden het pad begrenst, is hun ongeluk niet te overzien, want er is geen ruimte voor voetgangers en rytuigen te gelyk. Men moet ouden van dagen Dog sprongen zien maken I Men staat verbaasd over de vlugheid, waarmede de gevreesde wielen hen, zy het ook ongewenscht, nood zaken den hoogen houtwal te beklimmen. De vrouwen loopen door haar grootere breedte natuuriyk nog meer gevaar. Pleizierigor nog wordt het voor hen, wanneer het hout met sneeuw is bedekt als verschenen Zondagl Natuuriyk ryden niet allen iu draf. En waarom wordt het mooie Hardepad stuk gereden, waarom loopen de wandelaars gevaar, waarom die drukte van palen uithalen en borden plaatsen met „Stapvoets rydén", terwyl bet toezicht of het nagekomen wordt, biykbaar ontbreekt? Alleen om den rytuigen een ritje van misschien vyf minuten óm te besparen. We zyn benieuwd welk landbouwer-raadslid daarover Burg. en Weths. in de eerstvolgende Raadsvergadering eens waarneemt. lioogmade. Mejuffrouw E. E. Teeuwisse, onderwyzeres aan "de R.-Kath. parochiale school te Hoogmade, is tegen p°. Maart a. 8. als zoodanig benoemd aan dergelyke school te Oegstgeest. Uudshoorn. De 24 personen, die zich in den loop der vorige maand voor de nationale militie hebben ooen inschry ven, kunnen allen lezen en schryven. In den loop der vorige maand werden alhier geboren 4 jongens en 5 meisjes; als overleden werden aangegeven 9 personen. Geen huwelijken werden voltrokken. De heer M. C. Piek, alhier, behaalde op de 4de internationale tentoonstelling van de Geldersche Pluimveeclub met 19 inzendingen 18 eerste, tweede en derde pryzen. Aan den heer Piek werd bovendien de zilveren eerebeker toegekend voor bet fraaiste paar goud-Wyandottes. Valkenburg. Voor de nationale militie, lichting 1901, hebben zich gedurende de maand Januari doen inscbryven 7 jongelingen. Allen kuDnen lezen en schryven en geen hunner heeft recbt op vrystelling wegens broeder- dienst. Eenige wettige zoodb komen onder ben mede niet voor. Woubrugge. De ïyst der stemgerechtigde ingelanden van het 8ste kiesdistrict in het Hoogheemraadschap Rynland, dienstjaar 1900, de gemeenten Woubrugge, Alkemade eo Ryn- zaterwoude, telt 349 kiesgerechtigden, met 989 uit te brengen stemmen. Voorschoten. Den lsten Februari bield de afd. alhier van het Ned. Wcik iedtnv r- bond „Patrimonium" baar 9de jaarvergadering. Zulk een jaarvergadering is te V. een aan genaam en gezellig feest. De leden met bun vrouwen en de jonge- dochters, die medegebolpan hebben, om de oude goederen (welke eena per jaar door „Patrimonium" langs de huizen der ingezete nen wonen opgehaald) te herstellen, worden uitgenoodigd. Op dien avond worden warme wyn en taartjes rondgedeeld en voordrachten gehou den. Dit jaar was het programma nog wat uitgebreider. Twee violisten uit Leiden, de heeren A. Mieog en T. Duk, met een lid van „Patrimonium" te Voorschoten, voeruen eenige muziekstukken (orgel en viool) uit. De nummers, die zeer in den smaak vielen, waren de voordrachten: „Een vergissing", „De stem" en „Drie ambachten". Van de muziekstukjes noemen wy „Chanson de Berceau." Ouder de aanwezigen, die met veel genoe gen de voordrachten en muzieketukjus volg den, was de heer J. M. Van Kempen. Deze fabrikant stelt steeds het grootste belang in de genoegens der arbeiders en komt óikwyls op hun feesten. Voorhout. Vergadering van de Afdeeling Voorbout der Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur in het café „De bonte Koe" op Donder dagavond om 7 uren. Met een bart-riyk woord heette de Voor zitter, de heer P. Berbée Fz. de talryk op gekomen leden welkom, bood bun by deze eerste vergadering van 1900 zyne beste wen- schen aan zoo voor heDzelven als voor hunne gezinnen en betreurde het overly Jen van het verjienstelyke lid der Afdeeling, den heer H. Romyn. Hierna had plaats de rekening en verant woording van den yverigen penningmeester, den heer L. Paris, waarby aan ae vergade ring bleek, dat het batig saldo wederom was vooruitgegaan en thans bedraagt ruim f 82.— De rekening werd volkomen in orde be vonden. Vervolgens bracht de secretaris, de heer J. Van Dobbelen, een keurig verslag uit over de werkzaamheden der Afdeeling in het afge- loopen jaar, waarby bleek, dat deze in menig opzicht nuttig was werkzaam geweest, zooals voor het verkrygen der los- en laadplaats naby de halte Voorhout, het gratis lossen op de Leidsche losplaats enz. De aan de beurt van aftreding zyndo eo- stuursleden, de heeren J. Van Dobbelen en L. Prins, werden by acclamatie herkozen. Op verzoek van den heer J. G. Schulte Kuperjans beloofde de voorzitter een onder zoek te zullen instellen naar do breedte van de Groene Laan (Oude Heerenweg), waarna hy de vergadering sloot en de verloting volgde van 17 fraai pryzen. Toestand van het School verzuim te Rijnsburg op 1 «Van. 19DO der kinderen boven de zes en beneden de twaalf Jaren. Kinderen, geboren in de jaren: Totaal der in de gemeente schoolgaande kinderen De in de gemeente schoolgaande kinderen, niet tot de bevolking beboorende Totaal der schoolgaande kinderen in de gemeente en daar thuia behoorondo Kinderen, in de gemeente thuis beboorende, doch elders schoolgaande Totaal dor onderwjje genietende kinderen, in de gemeente thuis behoorendo Kinderen, geen onderwijs genietende Totaal der kinderen, zich op 1 Jan. 1900 in de gemeente bevindende 1893 1892 1891 1890 1889 1888 Totaal. J. M. J. M. J. M. J. H. J. M. J. M. J. M. 44 25 26 36 38 26 30 31 32 20 27 11 197 149 5 2 2 6 6 - 1 3 3 4 1 1 18 13 39 23 24 30 32 26 29 28 29 16 26 10 179 133 1 2 2 3 2 1 4 1 2 7 11 39 24 28 32 35 28 29 28 30 20 27 12 186 144 6 7 1 1 4 14 16 21 28 45 31 26 32 35 28 29 29 31 24 41 28 207 172 De nieuwe Fransche Gezant. De „N. R. Ct." weet omtrent den opvolger van den heer Bihourd mede te deelen: Anders dan de heer Bihourd, die als prefect begonnen en ln de diplomatie overgegaan is, heeft de heer De Mombei altoos tot dezo laatste behoord. Hy is als attaché van de legatie te Peking begonnen. Daarna is hy vyf jaar ln Japan geweest eQ vervolgens, vla Kopenhagen en Weenen, als raad van het ge zantschap by het Vaticaan gekomen. Te Tanger moet by goede diensten bewezen hebben. Hy fs tbans ongeveer drie eo vyftig jaar, van middelbare grootte en doDker. Zeer gezien te Parys in de hoogere kringen, lid van de Jockey club enz., ongehuwd en sports man: eigenaar van een renstal Gevonden voorwerpen: Een Frieacbe schaats. Drie Engelsche boeken. Een imitatie gouden armband. Een portemonnaie, inh. f 0.07'. Een ijzeren bloemenmandje. Twee hoeden. Het onderstuk van een gouden bel met rooden steen. Twee portemonnaies, inh. eeolg geld. Een stuk gebleekt katoen. Een meiajea-muts. Een bOBje sleutels. Een jongens pelerine. Het deksel van een gouden medaillon. Een gouden belletje. Een flttors-nflptang. Inlichtingen zijn eiken werkdag tasschen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier,

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1