Zoetermeer-Zegwaard. Door het bestuur Tan den Binnen wegschen polder onder Zeg* •waard en Bleiswyk, en Paleoatelnschen polder onder Zegwaard, den Driemanepolder en den Meerpolder onder Zoetermeer en Stompwyk, en oen Zoetermeerschen of nieuwen droog- gemaakten polder onder Zoetermeer, is ter openbare konnis gebracht, het bepaalde bty art. 26, 27 en 28 van het algemeen regle ment voor de polders in de provincie Zuid- Holland, dat de herziene lyst der stemge rechtigde ingelanden in deze polders van eerstgenoemuen vanaf 26, en van de overige polders vanaf 29 Jan. gedurende veertien dagen ter secretarie der polders voor de ingelanden ter inzage is nedergelegd; wordende tevens herinotrd, dat de bezwaren tegen genoemde lyst 81-hriftelQk by het bestuur moeten worden ingediend. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Met ingang van 1 Februari, aaD rar. tl. M. A Verheyon, te Ubbergen, over eenkomstig verzoek, eervol ontslag verieeod als scbool-opziener iu het arrondissement Nymegen. Goedgekeurd, dat C. L. W. Van lJsondyk, bur gemeester van de gemeente Zwaag, is benoemd tot seoretaris dier gemeente. Pensioen verleend aan Carolus v. d. Borght, 8luisknecht, j l7y; Hendrik Stekelenburg, brng- knecht, i 334; Koen Brandwyk, lichtwachter, f 161; Elias Blokland, bakenmeester, ƒ507Adrianus Dirk Brinkerink, havenmeester, j 1019; Adriaan v. geulen, havenmeester, f 31. De met verloi in Europa aanwezige kapitein der inf. van het Ned.-Indische leger \V. E. Kempees, op zgn verzoek, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang op 1 April 1900, eervol uit don militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Aan den heer F. Fokkens, waarnemend resident van legal, vei gunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van commandeur van de mili- taiie orde van de Heilige Maagd of der Ontvan- feuis van Villa Yi^oea, hem door den Koning van oriugal geschonken; aan den kolonel titulair \V. T. De Wijs, plaatselijk commandant te's-Gra- renhage, vergunning verleend tot het aannemen >n het dragen der ordeteekenen van ridder 2de slasse der orde van Sl.-Anna van Rusland, hem door den Keizer aller Ruslanden geschonken. De ministers van justitie, oorlog en water staat, handel en nijverheid verloenen deze week geen audiëntie. De minister van financiën maakt bekend, dat de directeur der registratie en domeinen te Amster dam, ten behoeve van 's Kyks kas, heeft ontvangen dUO ter voldoening van vermoedelijk te weinig betaalde bedrijfsbelasting. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de bovenzalen van het Koninklijk Kabinet van Bohildenjen (Mauntshnis) te 's-Gravenhage van 12 tot en met 17 Februari lyOO en de benedenzalen van dat Kabinet van 19 tot en met 24 Februari 1900 voor het pnbliek zullen gesloten zijn. Leiden's omgeving in vroeger dagen. Toen een paar weken goleden mr. Ch. M. Dozy in de bijeenkomst van het departe ment Lelden en omstreken der Maatschappij tot Mat van 't Algemeen een voordracht bad gehouden over Leiden's omgeving in vroeger dagen, spraken wfl den wensch uit dat die voordracht door den druk nog meer algemeen bekend mocht worden, omdat de arbeid van onsen gemeente archivaris daarop recht had. Thans kunnen we melden dat aan veler ▼erlangen is voldaan; de voordracht is ver schenen, ofschoon ae heer Dozy tegen het doen drukken er van wel eenige bezwaren schijnt gehad te bebbeD, want in een woord vooraf zegt hi) dat ze Bten slotte zjjn weerlegd." „Welke zy waren", aldus vervolgt hy, Mt voor de hand. Eene lezing, het gedurenae een avond aangenaam bezighouden van een in syn geheel niet wetenschappelijk publiek stelt gansch andere eischen aan den spreker dan een boek aan den schryver. In eerstge noemd geval moet veel worden onvermeld gelaten, dat toch niet onbelangrijk is eo daar entegen by andere episode's of toestanden vertoefd worden, alleen omdat zy min of meer dramatisch of schilderachtig zyn en het ver haal er van onderhoudend belooft te wezen. Toch moest ik inyn werrieggers t09geven, dat, mocht dit al zoo zyn, by gebreke van eene wetenscbappelyke studie, veel van het geen hier is verteld, belangrijk genoeg ia om ook gelezen te worden en, ik voer hen sprekende in, het goede het betere niet in den weg be hoort te staan." Wat de heer Dozy er op onderhoudende wyze in mededeelt, is z^er belangryk en aan vele minder bekende byzonderhedeo ontoreekt het evenmin. Het wetenswaaraige is hier aan het aangename gepaard. Voorts zy er op gewezen dat deze uitgave een byna noodzakelijke toelichting Is van de door den heer Dozy in de Hartevelt-zaal van het Stedeiyk Mus um georganiseerde tentoon stelling van oude teekeningen en prenten van de omstreken onzer stad, welker bezichtiging wy eveneens niet genoeg kannen aanraden. De lezing van dit duiieiyfc ge rukte boekje zal bovendien er toe by jragen, dat, wanneer in het voorjaar en den zomer ook voor ons os tya wederkeert om uitstapjes in de omstreken te maken, een en ander van hetgeen er in wordt vertuid, den wandelaar weer zal invallen en het genoegen verhoogen. Lremengd Meuws. Gemeenteraad van Voorschoten. Tegenwoordig de Voorzitter en ulle leden. Ra lezing en goedkeuring der notulen doet de Voorzitter mededeeling van eenige iDgekomen stukken, houdende goedkenring van raadsbesluiten, mededeeling van Ged. Staten inzake de aan de gemeente toekomende ryksvergoeding, verslag ingevolge de Wet op het Hooger Onderwys van den heer directeur van Noortheij, proces-verbaal van kasopneming en dankbetniging van den onder wijzer P. Niekerk en de onderwijzeres mej. M. Boor, voor de hun verleende traktemeDtsverhooging. Al deze stukken worden aangenomen voor kennis geving. Aan de orde is: a. Voorstel van B. en Ws. om aan den heer J. M. C- Paap met ingaDg van 1 Febr. a. s. inge volge zyn verzoek een eervol oütalag te verleenen als onderwijzer aan de Openbare Lagere School in het dorp alhier. De Voorzitter zegt, dat, hoewel de aanvrage 2 maanden te voren had moeten geschieden en deze eerst 19 December 1L is ingekomen, er in dit geval geen bezwaar bestaat het ontslag tegen 1 Februari te verleenen, omdat B. en We. tegen dien datum een tijdelijk onderwijzer zullen be noemen. Het gevraagd eervol ontslag wordt daarop met algemeene stemmen tegen 1 Febr. verleend. b. Benoeming van een onderwijzer. De voordracht van B. en Ws. luidt: lo. H. M. Doniée, te Hoogeveen, 2o. C. W. Paap, te Voor schoten, 3o. B. Maakal, te Heerenveen. ingekomen zyn 6 sollicitatiön. B. en Ws. leggen over het bericht van het hoofd der school en het advies van den arrondisseraents-scboolopziener. Do Voorzitter zegt, dat B. en Ws. gemeend hebben als lsten candidaat te moeten voordragen den eemgen sollicitant, die in het bezit is van eeD akte voor Landbouwonderwijs en omtrent wien ook overigens goede berichten zijn ingekomen, terwyl het hoofd der school hem in zyn school te Hoogeveen heeft zien werken en zulks naar aan leiding van het besluit van den Raad om te trach ten hier eon landboawwintercursus in het leven te roepen. Met algemeene stemmen wordt daarop de beer H. M. Domée tot onderwyzer benoemd. Aan B. en Ws. wordt een krediet verleend van 5-50 'sjaars om een tijdelijk onderwyzer te be* noemen voor den duur der vacature. c. Benoeming vnn een commissie voor de schutterij. Benoemd worden de heeron J. Steeneveld enJ. Booijmans. d. Benoeming van leden van het stembureau. Benoemd worden de heeren J. Steeneveld en J. M. Van Kempen en de heer J. Van Santen als con troleerend lid. e. Voorstel van B. en Ws. om aan den agent van politie P. A. v. Leeuwen, belast met den nachtdienst, een gratificatie te verleenen van ƒ7.50 voor in 1899 bewezen buitengewone politiediensten gedurende het verlof van den gem.-veldwachter. Aangenomen met algemeene stemmen. Voldoening van onvoorziene uitgaven dienst 1899 zijnde ƒ50 subsidie in de verplegingsko9ten van een behoeftige lijderes aan vallende ziekte. Aangenomen met algemeene stemmen. Ten slotte vestigt bij de gewone rondvraag de heer Schoor de aandacht op het posteeren van kermiswagens aan het begin van de Papenlaan, welken wagens by een standplaats zou willen doen aanwijzen aan gene zijde van de spoorbaan, en wijst de heer Van Kempen op de noodzakelijkheid van het snoeien van boomen in de YY'yngaardenlaan, welke wenken de Voorzitter zal overwegen. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden ineer het woord verlangende, sluit de Voor zitter de vergadering. De werkliedenvereniging „Een dracht zy oqb doel" vierde Zaterdag avond baar 20 jarig bestaan ia de Stadezasl, Welke zoowel bene-ea als boven gevuld was. Ma het openingswoord van den president werden verschillende verslagen uitgebracht, waaraan bet volgenoe is ontleend: Ziekenfonds: inkomsten 3215.83, uitgaven ƒ3192.93, batig sal.o f 22.40. Wejuwenfon s: standkaa 1900 750. Inkomsten 277.21, uitgaven 53.25. Uit- keermg aan de leden op den feestavond ƒ212 35. Ondersteuningskas: Inkomsten f 411.88, uitgaven 59.70, batig saldo f 351.68. Het ledcDtal bedraagt 447. Een feestmarscb werd er gespeeld en een Welkomstlied gezongen, opgevolgd door nog meer muziek en door nog meer liederen. Maar er werd ook komeaie gespeeld door leden van de vereenigirg zeiven, waartoe gekozen waren: „De brouwer van Gent ol Jaloezie en wraak", historisch drama in vier beüryven, door H. Kroon Dz., en „Het be drogen drietal", oorsproDkeiyk blyspel met sang in één bedryf door M. J. Gillissen. Het óoel, dat de optredenden bijgestaan door enkele dames beoogden, was natuuriyk bon medeleden eenige genoegiyke uren te verschaffen, en daarin is men geslaagd, want er werd tot halfdrie 's nachts dikwyis geapplau disseerd. Ook trokken de ridder-kostumes enz. In bet eerste stuk de aandacht. Een collecte voor de Ned. Zuid-Afrik. Yereeniging bracht ƒ15.84 op en een bal besloot de feestviering. De horyfc voor de in gebruik zynde maten en gewichten van ykplichtigen zal alhier plaats hebben voor de bewoners van de Oude Vest van halfnegen tot 12 uren, en voor aie van de Lammermarkt van half- twee tot 4 uren, op 30 Januari. De politie alhier heeft aange- houden een met hoogen hoed als heer ge kleed jongmensch, die zich uitgaf voor student en by onderscheidene winkeliers goederen koebt, doch niet betaalde, omdat hy geen cent ty zich had. Hy logeerde in een lste- klas8e hotel en huurde vervolgens eeo kamer, alwaar hy zyn intrek nam, doch de eigenaar, argwaan krygende, wist hem onder eenig voorwendsel weder weg te krygen. By onderzoek bleek hy te zyn een sedert 11 December 1899 gedeserteerd soldaat van de infanterie uit Amersfoort, waarom hy dan ook door do militaire autoriteit is overgenomen. Het 8chynt cat hy op dezelfde wyze ook te Brussel heeft gehandeld en hy moet aldaar nogal schulden hebben achtergelaten. Zaterdag speelde het lste elftal van K. V. V. te Katwyk een match tegen een gecombineerd elftal van T. H. O. R. op het terrein van laatstgenoemde vereeoiging. De match eindigde io het voordeel van K. V. V. met 82 goals. Door het springen van de lamp, ontstond Zaterdag-avond omstreeks zeven uren eeo begin van brand ty een bewoner der Witte Laan. Door hulp der buren en het werpen vau emmers water werd het in zyn voortgang gestuit, ofschoon de schade voor de bewoners toch nogal groot is. Op Zondag-avond 10 Dec. kregen een paar jongemannen uit Leiden over een meisje oneenigheid, waaruit een vechtparty volgde. Een oer twistenden gaf daarby zyn tegenstander, een machinist, een slag met een bierfle8ch tegen het hoofd, waardoor de man neerzeeg en 8 dagen in htt ziekenhuis werd behandeld. De Officier van Jastitie by de Haagsche rechtbank, waar de jóngen heaen terecht stond, voraerde 14 dagen gevangenisstraf. Nog werd heden geöiseht voor een man, die zich te Leiden tegen bragwachters ver zette en hen beleeeigde, 10 dagen; voor een manuit Oegstgeest, cie bagger stroopte in Rynlands boezemwater, 7 dagen; voor een man uit Leiden, die zich tegen de politie aldaar verzette, 14 dagen; voor een man, aie ia een herberg een poesje wegnam en het aier doodde, 14 dagen, en voor een jongen, die by een uitdraagster te Leiden een paar kheaingstukken wegnam en die ten eigen bate verkocht, 3 maanden gevan genisstraf. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden den man uit Leiden, oie iemand met eeo hamer een gat ia het hoofd sloeg, tot 7 dagen den voerman uit Delft, die zich geld toeéigende, dat hy als vrachtryder voor anderen ont vangen had, tot 3 maanden; den man uit Vtur, die aldaar een veldwachter uitschold, tot ƒ7 boete of 7 dagen; den man uitRfins- burg, die een landverhuurder aldaar mis handelde, tot 10 boete of 10 dagen; den man nit Leiden, die zich tegen de politie ver zette en haar uitschold, tot 14 oagen; den man uit Voorburg, die aldaar eenige straatlantaarns vernielde, tot 7 dagen; een van de twee jongens uit Wassenaar, die terechtstonden wegens diefstal, tot 4 maanden (de ander werd ontslagen van rechtsvervol ging); den man uit Ter-Aar, oie zich 6chuloig maakte aan mishandeling, tot 7 uagen; de vrouw nit Katwyk aan Zee, die aldaar een koopvrouw uitschold, tot 3 gulden boete of 3 dagen; den man uit Leideroorp, die aldaar een beambte mishandelde en ruiten veroielue, tot 14 dageo, en den man uit Noord wyk aan Zee, die een jongen mishandelde, tot ƒ7 boete of 7 dagen. Het vervoer en de opbrengst van den Rynlanuschen Stoomtramweg was ge durende de maand Aug. 11. als volgt: aantal reizigers 54,175 met een opbrengst van 8241.20, goederen en diversen brachten 1012 66 op, totaal ƒ9258.85. Van 1 Januari tot uit. Aug. 1899 was de opbreogBt: aantal reizigers 271,995, met een opbrengst van 88.779.635, goederen en diver sen brachten 6613 47 op, totaal 44,393.106. Zynde per dagkilometer 20.30, In de Verlaatstraat te Rotter dam werd Zonoagavond by de arrestatie van een beschonken persoon een polifcie-agent dermate mishandeld, dat hem de uniform- kleeding nagenoeg van het lyf gescheurd werd. Met vereende kraebten werd ten slotte de verzetpleger in verzekerae bewaring gebracht. Zondagmiddag te 12 uren brak te Rotterdam brand uit in het perceel Gou- vernestraat No. 20, waarin gevestigd is do bebangcry en stoffeerdery der firma Gebr. Sluyter. Da brand woejde in het bovenge deelte, alwaar de grondstoffen geborgen werden. De zolderverdieping brandde uit Ouder toezicht van den hoofdman van de brandweer, den heer W. Veder, werd de brand gebluscht door de werking van één spuit. Donderdagochtend zon een jong paar, waarvan de truid in de Lynbaan te Dordrecht woonde, in het huwelyk treien. Het hooge water had die buurt echter over stroomd, eo de paarden van het trouwrytuig weigerden, ondanks alle pogingen van den koetsier, door het water te loopen. Na lang beraad werd besloten, dat het rijtuig dan maar by de brug op den Noordeudyk zou wachten en bruidspaar en ouders zouden doen wat de paarden weigerden. De bruigom nam het welgedane bruidje op de armen en droeg haar door het water, op den voet gevolgd door de oudere. Druipnat bereikte men zoo het rytuig en kon de tocht naar het Staohuis worden aanvaard. DC.) De wachtmeester der marechaus see N. Hoofwyk te Almeloo werd in het vorige jaar door het Hoog Militair Gerechts hof wegens mishandeling van den koopman S. Bos te Ambt Almeloo, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en hem gedurende vyf jaren het recht ontzegd by de politie te dienen. Op het verzoek om gratie t6n aanzien van laatstgenoemde straf, is thans door de Minis ters van Justitie en Oorlog namens H. M. de Kooingln afwyzend beschikt. Een klein duizendtal arbeiders vau de tentoonstelling te Parys heeft het werk gestaakt. Men meent, dat de staking spoedig zal eindigen. Het vrouweniyk, hetwelk dezer dagen te Lobit uit den Ryn is opgehaald, is herkend als dat van de echtgenoote van den Duitschen postbeambte A. Muller te Crefeld. De jonge vrouw was met een kindje van 8 maanden reed6 lang vermist en heeft, naar men vermoedt, met haar kindje den dood in het water gezocht. Het kinderlykje is nog niet gevooden. De oorlog tosschon Engeland en Transvaal. Omtrent Boiler's omtrekking schryft Let „Hbl" het volgende: Het zyn zeer ernstige berichten, die zyn ontvangen. Onze eerste indruk men zal bet ons niet ten kwade duiden was een droeve. Vijftienhonderd man zyn door de van Spion kop verdreven Engelschen op het slagveld achtergelaten en ook de Boeren leden ver liezen, die diepe wonden zullen slaan. Ea nog is het eind niet te v oorzien 1 Maar evenmin zal men het ons kwalyk kunnen nemen, dat de droefheid moest wyken voor een gevoel van bevrediging, van blydschap schier. Immers de behaalde overwinning ib de schitterendste tot dusver in dezen oorlog bevochten. Bailer's omtrekking is mislukt hy moet bet zelf erkennen in zyn officiéél telegram en daarmede het ontzet van La jysmith. Beide aanvallen, door generaal Bulier daartoe op de Boerenstelliugen gedaan, zyn, met uiterst zware verliezen aan zyn kant beslist afgeslagen en mochten zün troepen wat niet te ver wachten is in staat zyn nogmaals een aanval te wagen, dan zullen zy een even krachtigen tegenstand vinden en voor de detee maal worden gekeerd. Het blykt uit de Boerenlezingen wy behoeven wel niet te zeggen, dat deze, hoewel niet officiéél, by oas in een vry wat beter blaadje staan dan de versnejen telegrammen van het Britsche departement van oorlog dat de onderstelliag der Fransche blauen, dat de Engelsche regeering de „ontruiming" van Spiookop 24 uur heeft stil gehouden, nog zoo ongerymd niet was. Immers Spionkop werd genomen in den nacht van 23 op 24 Januari en een telegram van den 24sten nit bet Bodren- kamp melcit, dat de Engelschen ua een verwoed gevecht uit de veroverde stelling zyn ver dreven. Dit bericht is een teg nspraak van de offlciévle lezing, dat Spionkop in den nacht van 24 op 25 Januari zou zyn ontruimd. De Boeren hebben wel degeiyk het rVt>T hirr te sprekeo vau een acbitter^ude over winning een tweede Majuba. Generaal Bulier heeft Zaterdag zyn troepen teruggetrokken ten Zuiden vau de Tugela en daarmede den aanval op ae rechterflank der Boeren beslist opgegeven. Of de brigade Dun ;onald, die zoo ver op den Britschen linkorvteugel was doorgedrongen, mede is teruggekeerd naar het hoofdkwartier of vaa het effectief van Butter's leger moet worden afgeschreven met de opmerking „krygegevaDgen te Pretoria" ligt nog in bet dnister verborgen. Opmerkelyk is het, dat Warren ongehinderd den terugtocht door Wagen- of Tricharusdritt heelt kannen volvoeren, maar bet is in verband met de onbetrouwbaarheid der Engelsche berichten en by het ontbreken van nadere aanwyzmgen onmogelijk daarop thans nader In te gaan. Slechts één opmerking veroor loven wy oas te maken in veroand met de hardnekkige geruchten over het verlies van Warren's artillerie. Bulier spreekt wel van ae manschappen en de krygavoorraden In het verguldsel van de bittere pil, oie hy het Britsche volk te slikken geeft, over de kanonnen echter zwfjgt hy. Misschien acht hy ze ln de „krygsvoorraden" inbegrepen, maar de zaak biyit verdacht. Juist de vreemde wyze, waarop de Britsche censoren met de berichten om springen, doet de ergste vermoedens ryzen en wy kuDnen ons niet vrymaken van bet denkbeeld, dat de Engelschen aan de Boven- Tugöla een nederlaag hebuen geleden, waarvan de volle omvang bier nog niet kan worcen beseft. Vit de Zuid-Afrikaansche Maü. Uit de Bloemfontein „Express" van 22 Dec. 11., ons goed^un8tiglyk ter hand gesteld, zegt „Ons Land", nemen wy de volgende briebten over: De slag van Magersfonteln. (Door iemand, cie er in was). Het volgende iB een uittreksel uit een privaten brief, waarin bet recente gevecht tuescben Scholtznek en Modderrivier beschre ven wordt: Wonderbaariyk, vreeseiyk en onverstaan baar 1 In deze 19jö eeuw, in een tyd waarin mon vrede en godsdienst precikt, een eeuw, die zich beroemt op haar menschelykheid hoe is het mogelyk 1 Zal ik ooit kunnen ver geten de ver8chrikkelykheden van de eerste dagen dezer week den lOden, denlldenen den 12den December? Ik heb my steeds den oorlog voorgesteld als iets vrseselyks, maar myn sterkste verbeeldingskracht heeft zulke vreeselykheden zich nooit voorgesteld. Zulk een wonderlyken Zondagmiddag heb ik nimmer doorgebracht. Het eerste schot van den grooten bloedigen slag van Magersfonteln was gevuurd. Het vreedzame landschap werd al3 door een toovermacht veranderd, en men gevoelde spoe dig, a at er iets vrseselyks aan het komen was Groote troepen burgers ernstig en vastae- raden, galoppeerden naar hun verschillende position; ammunitie wagens en zware kanonnen trokken donderend voorby. Alles wa3 in be weging en opgewondenheid. De zware, ont zaglijke kanonnen deden de lucht dreunen van kogels en bommen, maar daar zy ver van onze positie vuurden, lag bet burgerleger stil en wachtte betere kansen af. Van drie tot zeven aren in den namiddag bombardeerden zy op ons los en tegen zonsondergang hielden zy op, en een groote stilte daalde op de aarde nederDien nacbt legden wy ons neder, maar onze paarden waren gezaaeld en ooze geweren geladen. Kort na twee uren in den morgen waren wy allen op weg naar oase posities en toen begon een der langste en vreeselykste dagen, dien ik ooit gekend heb. Het ontzettend vduf is niet te beschryven. Generaal Cronjó zocht zyn stellingen uit en de Engelschen, die nog naar onze positie raadden, onderhielden een allerontzettendst kanonvuur op ODze kopjes. Onze groote kanonnen antwoordden en tegen 1 unr was het vuur oorverdoovend. Vroeg in den dag deden de Engelschen hun eersten aanval; de Maxim ratelde en knapte, en het gefluit der Engelsche salvo's klonk schel in de lucht, maar daarboven kwam het scherpe gekraak van de doodeiyke Mausers uit. Keer op keer wierpen de Britsche bataljons zich op ooze positie, en keer op keer wierpen onze dappere burgers hen met vreeselyk verlies terug. De Republikeinen waren belden. Zonder baatjes, met opgerolde hemesmouwen, namen onze mannen, oude grijsaards en baardelooze jongelui, bedaard en kalm korrel eo vuuraen. De eerste voorname gebeurtenis in den slag was het naar do achterhoede brengen als gevangenen van 40 arme Hooglanders, die er treurig, verslagen en ontdaan uitzagen. Toen kwam het bericht, dat de Scandinavièrs in moeilykbeden waren. Hoe de dappere Ficksburgers onder een ware bel van bommen uitsprongen en den vyand terugjo gen, is een ondorworp, dat door onze toekomstige dichters zal bezongen worden. Toen kwam de treurige processie van onze gewonden voorby. Eerst een man met een geuroken arm, daarop - een man met zware bloedvlekken op zyn dy, dan weer een arme kreunende kerel, met weg geschoten linkerbeen, op zyn paard rond- rydende om naar de ambulance te zoeken. Hoe hy dat paard bereed, is my een raadsel. Dan weder een flinke jonge kerel, zyn herse- - nen gekrenkt, door een kogel en vreeselyk vechtende met zyn dragers. Dan werd een kleine Fotchefstroomer, niet meer dan 16 jaar, vooroygedragen. Zyn linkerbeen was erg beschadig i, maar hy lag zeer kalm en lis pelde, terwyl hy voorbyging„Dit is daarom uie zoo zeer nie, maar ik is vreeselyk dorst". Hy had reeds twee uren iu de brandende zon gelegen voor hulp gekomen was. Ea daarop volgde de treurige processie onzer dooden. Omtrent vier ureo begonnen de grooto kanonnen te bedaren, en de Mausers en Leo Metfords waren aao zichzelven overgelaten. Toen kregen onze Maxim Nordenfel ,ts eenkans. Wy konden de Engelschen in alle richtingen zien vluchten, vooral de paardenruiters. Do' uappere Hooglanders trachtten keer op keer om door onze hardnekkig stand houdende liniön to' breken, maar slechts om te vallen en niet weer' op te staan. De zon ging onder en bet Britsche leger was teruggeslagen. Dinsdagmorgen was het gezicht vreeselyk! Veertig verschrikkelyke uren hadden onze. manaen geknield of gehurkt gelegen in hun loopgraven en het was niet zonaer moeite aat zy hun verstyfde ledematen uit de loop graven konden trekken en voor onze stelling rondloopen. Daar lag, dood en schrikwekkend, de bloem van het Engelsche leger. Een officier tilden wy op binnen 15 passen van onze linièn. Hy kwam daar, zyn hoed zwaaiende en uit roepende: „nu, kerels, wy zyn er", toen hy neaerviel met drie kogele in zyn hart Vyftig treden van onze loopgraven lagen de 8chotsche regimenten werkolyk lo hoopeo, sommigen van hen dood, een aantal stervende en anderen in huo doooestryd bepaald Rbodes vervloekende, die dit alles op hen gebracht bad.... Groote manoeo lagen dood in elke mogelyke bouolng. Hier en daar hadden kleine klompjes te zamen vergaderd in wat schuiling beloofae te zyn; die scbuiling bleek valsch te zyn, en allen lagen dood. Om een kleinen mier8hoop vond ik 4 laDge Hooglanders den eeuwigen elaap slapen.... Elke Hooglander had een kleine graaf by zich om schansen op te werpen. Ik heb gelezen van de glorie van den oorlog, en heo er in geloofd, maar na deze ondervinding ben ik overtuigd, dat er geeu glorie lo oorlog kan zyo by is in alles een gruwel. Daar lag onze vyand, afziuhtelyk iu den dood, en' binnen onze liniên was er geen gejuich over de schitterende overwinning, maar eerder een merkbare stilte over al het vreestlyke er van, terwyl men nog vaster btsloot om geen vyand ooit toe te laten zfin voet binnen onze liniên' te zetten. Een ander bericht: Ik reed gisteren over het slagveld, en schoon de ambulance van den vyand den ge- beelen vorigen dag bezig was geweest, lagen er omtrent nog 1600 lykeo; op een plek lag er een hoop van 300. Deze getallen werden' my gegeven door de manschappen, die door ons gezonden waren om ze te tellen. De wagen» van den vyand zyn nog heden bezig, op den' eerden dag na den slag, om de dooden weg< te nemen. Het verlies van den vyand wordt thanB berekend op 2500 man. Ik geloof zelfs, dat^ het meer is. Ons verlies in aooden en ge-' wonden is 166. De regimenten die vernield^ zyn, zyn de Seaforth Hooglanders, de Argyll; en Sutherland Hooglanders, de Black Watch,; de Grenadier Garde en de Booglandscha' Lichte Iofanterie. De vyand maakte gebruik van 24 zware> kanonnen, behalve maxims enz. Wy gebruikten alleen Mauser rifles; onze artillerie schoot niet een enkele maal gedurende het gevecht. Het; aantal mannen, dat van onze zyde werkelyk; deel nam aan het gevecht, bedroeg 1000 man1 en het gevecht voad in het epen veld plaats. Velen willen dit niet gelooven, maar toch is het werkeiyk waar. Wy, die de kopjes bezet hielden, vuurden geen enkel ashot. De man schappen, die in het open vett vechten, t&d-

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2