N°. 12243 Zaterdag SO Jaimari A0. 1900 &eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering d van gon- en feestdagen, uitgegeten. Dit nommer bestaat uit DEIL Bladen. Eerste Blad. Died. Zuid-Atiikaanselie Vereeniging. Leiden, 20 Januari. LEIDSCH 'PEJJS DEZER GOTJBAHT» Voor Lelden per S maanden. n n f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PBUS DEB ADVEBTEITTLEZi: 1—6 regels 1.05. ledoro regel meer f 0.17'. Van lettere naar plaatsruimte wordt 0.06 berekend. Voor bet incasseen - Groeten) de cta4 "TsmaoiT^ Afdeeling Leiden en Omstreken. Door den Penningmeester is sinds de iaatste «pgavo ontvangen: van Prof. Dr Quincke te Hei ielberg f 11.79 van Dr. Margules te Weenen 3.54 van de leerlingen van den Heer Bipliaagen14.85 ovei schot van een cadeautje aan eene z.ingonderwjjzeres0.35 (Het totaal der tot dusverre ingekomen bijdragen zal Maandag worden medegedeeld.) door bemiddeling van bet Leidsch Dagblad van een gezellige bijeenkomst. f 2.16 van de Vereeniging voor Bloem bollen cultuur voor Katwijk en Om etreken 16.865 van de gehouden collecte op de Algemeene Vergadering op 16 Jan. der Wielrijders vereeniging ,Het Stalen Bos" te Roelof-Arendsveen 3.30 Bijdragen kunnen worden toegezondtn aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Blijkens een advertentie in dit nummer zal prof. dr. K. Martin a. s. Woensdag zyn aangokondigden cursus (University Extension) openen. Wy zyn zoo vry er nog eens bijzonder de aandacht op te vestigen, te meer nu wy in de gelegenheid zyn een kort overzicht van hetgeen behandeld zal wordan te geven, waardoor velen zich, naar wy vertrouwen, tot deelneming opgewekt zullen gevoelen. Boven dien heeft het Nutsbestuur gemeend, den toe gang voor onderwijzers en onderwijzeressen (mits geen boofd eoner school) voor wie zulke lezingen hoogst belangwekkend geacht kunnen worden, zoo gemakkelijk mogelijk te mo.ten maken door hun voor twee gulden toegang te verleenen. Spreker stelt zich voor achtereenvolgens de verschillende krachten te behandelen, die de aardschors hebben opgebouwd en baar tegenwoordig relief tot stand getracht. Het vulkanisme, de werkingen van het water in vasten en vloeibaren vorm, waarbij ook de wording van het diluvium in Nederland kort zal worden aangestipt, zullen worden be sproken. Buitendien zal worden behandeld de vorming van gesteenten door organismen (koraalriffen, steenkolen, enz.), de werkingen van wind, enz. Ten slotte hoopt spr. een kort overzicht te geven over de organische overblijfselen, die uit de verschillende tijd vakken afkomstig in de gebergte-vormende lagen worden aangetroffon. Wy hopen, dat èn prof. Martin èn het Nuts- lestuur ruimschoots voor hun moeite be loond zullen wordeö, doordat velen hun naam nog op de inteekedyst zullen zetten. In de zaal Hirtevelt van het Gemeente museum is thans door mr. Dozy de tentoon stelling ingericht van oude teekeningen en prenten der omstreken van Leiden, waarvan een gedeelte door hem was geëtaleerd bjj zijn voorbracht onlangs in het Nut gehouden over de veranderingen, welke die omstreken ia den loop der tijden hebben ondergaan. Door bereidwillige hulp, zoo ia als buiten Leiden, is het aantal, toen vertoond, nu tot een 500 tal aangegroeid, dat de ganscbe zaal vult en waarby de beste teekenaars der 17oe en 18de eeuw door fraaie stukken zijn ver tegenwoordigd. Vooral vaa de Rijnstreek is veil 6 boons aanwezig. Hoever zich de om streken bier uitstrekken, biyke uit de aange nomen volgorde. De "Witte poort uit over het Haagecho schouw naar Katwijk, van daar langs Rijksdorp naar Wassenaar en dan door de Papelaan naar Voorschoten; verder naar Lei Jscbendam en langs den Vliet terug, naar do Koepoort. Een paar singelgezichten brengen ons naar de Hoogewoerdspoort; volgen de Rijnoevers tot Bodegraven met uitstapjes naar Woubrugge, Oud A,de en de Kaag. Van de Zijlpoort gaan wy naar de Mare poort, dan langs de vaart naar Warmond, van daar op Sassenbeim, waar Teylingen ons natuurlijk nogal een poosje staande hou.t, Noordwykerhout en Noordwyk. Vervolgens naar Rijnsburg met do vermaarde abdty en ten slotte over Oegstgeest de Rijnsburgerpoort weer in. Eenige zeldzame gezichten op ce stad strekken tot iDlriding of afscheid. Opschriften geven overal den weg aan. Van bijna alles, wat binnen den aangeduiden rayon eenigszins belangrijk of schilderachtig was, zijn afbeeldingen voorhanden. Wy wen- Bchen dan ook, dat niet alleen stadgenooten, maar ook velen uit de naburige dorpen een kykje in de Lakeohal zullen gaan nemen. De duur der tentoonstelling zal, werd ons mede gedeeld, een week of drie zyn. Heden werd zü door verscheidene Gemeenteraadsleden ia oogen8chouw genomen, daartoe door de MuseumcommlB8ie uitgenoodigd. Het verslag over het 1q October 1899 te Rome gehouden twaalfde Oriëntalisten- Congres, uitgebracht door de gedelegeerden der Nederlandscbe Regeering, dr. H. Kern en dr. C. P. Tiele, ls opgenomen in da „Sts.-Cfc." van heden. De sergeant-provoost A. Kolfer, thans dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip ta Amsterdam, wordt 22 Januari a. s. gede tacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier. By koninkiyk besluit is bepaald: voor de tamboers en hoornblazers der le klasse by het wapen der infanterie wordt een onder- scheidiogsteekeD ingesteld, bestaande uit een geborduurden hoorn in gouddraad, te dragen op de linkerbovenmouw der lakensche kleeaing. H. M. de Koningin heeft evenals vroegere jaren aan de synodale commissie der Nsdorl. Herv. Kerk doen toekomen een gift van 2000 ten behoeve van het Fonds voor nood- lydende kerken en personen, en een van ƒ750 voor het Fonds ter voorziening in de izeeste- lyke behoeften der gemeenten, wien het aan eigen middelen daartoe ontbreekt. Het artikel van mr. G. Vissering: „Een Hollander in Zuid-Afrika," uit „De Gids", is afzonderlyk by de heeren P. N. Van Kampen Zoon te Amsterdam in brochurevorm uit gegeven. De 8cbryver heeft hierin de levensgeschie denis verhaald van Herman Coster, onzen vroegeren stadgenoot, die by Elandslaagte voor zyn nieuw vaderland het leven liet. De brochure, waarin men een goed portret vindt van Cr. Coster, is uitgegeven ten voor- deele van 't Herman-Coster-fonds, waartoe een aantal vrienden van den overledene, zooals men weet, het initiatief genomen hebben. Een verzoek om byoragen in dat fonda met in8chryvingsbiljet is in het boekje gelegd. Dit fonds heelt van een onbekende ƒ1000 gekregen. Op verschillende plaatsen wordt nu getracht, om er geld voor byeen te brengen. By koninkiyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Leimuiden, de heer W. F. OverhofF, candidaat-notaris te Haarlem. De gemeenteraad te Utrecht benoemde tot directrice der H. B.-School voor meisjes mej. M. Nicolal, leerares aan die school. Te 'e Gravemoer is in 90-jarigen ouder dom overleden de oud-stryder A. Visser. Hr. Ms. pantserdeksobip „Zeeland", onder bevel van den kapitein ter zee H. F. Kouwen- berg, is in den ochtend van 19 dezer Dun- gene8s gepasseerd. Ten aanzien van de militaire bleeding is bepaald, dat de kraag der korte jas en, voor zooveel noodig, die van het mouwvest aan weerszyden voorzien is van een lus, vervaar digd voor den vry williger beneden den graad van vaandrig van oranje-zijde, en voor den vaandrig van goud-galon; dat de kraag van de kapot- of overjas gebiesd is met laken, golyk aan de kleur vau de uitmonstering der uniform, dat de kraag van het mouwvest der asspi- ranten en der reserve-korporaals aan weers zyden is voorzien van een overeenkomstige lus als die, welke door hen op den kraag der korte jas worat gedragen, en dat de kraag van de kapotjas van alle reservisten beneden den graad van vaandrig, is gebiesd met laken gelyk aan de kleur van de uitmonstering der uniform. Aan bet vaste lynwerkers-personeel van de teiegraaf-compagnie van het corps genietroepen wordt een onderscheidiogsteeken toegekend, te dragen op de linker bovenmouw vao de lakeu8cbe kleeding, bestaande uit eeu emblema, gevormd door een bundel bliksemstralen, ge- torduurd ia zilverdraad voor de officieren, en in lichtgroene wol voor korporaals en onge- gradueerden. Gelyk onderscheidingsteeken, geborduurd en lichtgroene wol, kan worden verleend aan een twaalftal miliciens van elke lichting, die zich als bruikcare lyn werkers hebben doen kennen. Voor de tamboers en hoornblazers der lste klasse by bet wapen der infanterie, wordt een onderscheioiogstec-ken verleend, bestaande uit een geborduurden boorn in gouddraad, te dragen op de linker bovenmouw der laken sche kleeding. Voorts heeft de minister den vrywilliger voor het reservekader van de verschillende wapens vergund om wanneer het jaargetyoe zulks medebrengt in het openbaar te ver schijnen gekleed in korte jas, attila of dolman met de kepi. By een vroeger bezoek aan bet Bacte riologisch Laboratorium aan de Nieuwe Laan te Delft was door den min. van binnenl. zaken de wensch te kennen gegeven een nader be zoek aan bet laboratorium te brengen ter nadere kennismaking met die inrichting en de vraagstukken, die aldaar behandeld worden. Woensdagavond heeft dat bezoek plaats gebad eir'heeft prof. Beyerinck een voordracht gehouden over lichtbacteriën, door tal van experimenten toegelicht oq waarby behalve de ministers van binnenl. zaken en van water staat, enz. de gep. kol. Reyeriock, de voor zitter en secretaris van den raad van bestuur der Polytechnische School en eenige andere hoogleeraren tegenwoordig waren. (D. Crt.) HH. MM. de Koninginnen waren gis teravond in den Baagschen Schouwburg, by de opvoering door de Koninklyke Ver eeniging „Het Nederlandsch Tooneel" van „Lodewyk XI." In de reeks van „Zuldafrikaanscho Vlug schriften," door den heer Corn. Morks Cz. te Dororecht uitgegeven ten voordeele der Hol- lanasche Republieken in Zuid Afrika, zyn wederom twee nummers verschenen: „Een stoomvaartverbinding met Zuid-Afrika", door A. S. Van Reesema, en „Weerstaat den Rhodes- geest!" door H. A. Van Gogh. Do beco3Üng van het eerstgenoemde ge schriftje worat door den titel auideiyk genoeg aangegeven. Het tweede heeft voornamelyk ten doel op te wekken tot kennismaking met twee uitnemende werken rakende Zul i-Afrika: „Engeland en Transvaal" ooor dr. C. B. Spruyt en „Geschiedenis van Zuid-Afrika", door George Mc Call Theal. Alkemade. De gemeente-geneesheeren Keizer te Oude Wetering, Van Dillen te Roelof Arendsveen en Willinckte Rypwetering, zullen voor gratis-vaclnatiön zitting houden in de openb. lagere schoollokalen aldaar, op Zaterdag 27 Janarurl a. s., des middags te 12 uren. Bodegraven. In do huishoudeiyke ver gadering van bet Nutsdepart9ment Bodegraven zyn benoemd tot commissarissen van de Spaarbank de heeren L. Boer en D. Eikelen boom, tot commissarissen van do Bewaarschool de heeren H. Le Coultre, C. Dekker en K. Douwes Dekker, tot commissarissen voor de Volksbibliotbeek de heeren J. A. Van Ghesel Grotbe en A. Van Ramshorat en tot com missarissen voor het nazien van de rekening der Spaarbank do heeren M. E. Van Lidth de Jeude en J. Van der Schenk. Donderdag-avond ji. hield de jongelings- vereeniging op Gereformeerden gronaslag, alhier, haar eerste openbare vergaoering. Ds. J. H. Landwehr, van Rotterdam, die de spreek beurt vervulde, hield een boeiende rede, zoowel wat inhoud als voordracht betrof, over KTummacher, Duitschlauds grooten prediker. Jammer, dat er zoo weinig publiek was, maar dit is zeker toe te schryven aan de alhier heerschende influenza, die hier eerder erger dan beter wordt. Katwyk. De tegenwoordigheid van geest der dienstbode van den vleeschhouwer v. K. alhier heeft gisteren een begin van brand in zyn woniog tot een schoorsteenbrand bepaald. Toen zy toch zag dat een gedeelte van den zolder brandde, snelde zy onmiddeliyk naar de buren om hulp, waardoor men er spoedig in slaagde den brand met water en zout to blusschen. Ware dit niet het geval geweest, by den vry hevigen wind zouden de vlammen, naar buiten geslagen, zich weldra aan de belendende panden hebben medegedeeld. De Vereeniging ter bevordering van de bloembollen-cultuur van Katwyk en omstreken zal Dinsdag 23 Januari a. sdes avonds te 7 uren, in het hotel „De Roskam" te Katwyk a/d. Ryu, een ledenvergadering houden. Punten van behandeling zyn: Rekening en verantwoording. Opgave van nummers voor de veiling. Verkiezing vau directeuren. Ballo tage vau leden en verloting. Loop der bevolking gedurende 1S99. M. V. Totaal Bevolking op 31 Dec. 1898. 4122 3984 8106 In 1899 vermeerderd door geboorte met 163 154 317 door vestiging mot 175 98 273 4160 4236 8696 In 1899 verminderd dooroverl.43M.57 V., 100 tot. 276 216 492 door vertr. 233 M. 159 V., 392id. 4184 4020 8204 4184~4020 8204 Koudekerk. Gisteravond hield de heer J. Van Oversteeg, uit Amsterdam, In het gebouw der Gereformeerde kerk een geïmproviseerde rede in bet belang van het hooger onderwys op Gereformeerden grondslag. Nadat spr. den kerkeraad een woord van dank gebracht had voor zyn bereidwilligheid, het gebouw voor genoemde zaak den avond af te staan en voorgegaan was in gebed, be pleitte hy allereerst, op grond van den innoud der derde vraag van hst formulier van den Heiligen Doop, de noo zakelykheid van Chris- telyk onderwys. Maar niet slechts het lager, ook het hooger onderwys moet staan in nienst van het Opperwezen en behoort met het ge loof in Hem voor te komen in niet losmakend verband. De wet van 1876 verleende ten aan zien van het hooger onderwys die vryheid, welke de wet van 1806 tosstond met betrek king tot het lager en in 1880 kon te Amster dam de Vrye Universiteit verryzen, waar met de wetenschap te gelyk ook het geloof gediend wordt. Omtrent deze inrichting voor hooger onderwys, in verband met de Theologische School te Kampen, werden door spr. vervol gens eenige medeceelingen gedaan en daarby de besluiten der Synode van Gereformeerdo kerken, te Middelburg, betreffende de opleiaiDg van toekomstige theologanten in herinnering gebracht. Spr. wekte de aanwezigen op, de Vereeniging voor hooger onderwys (corres pondent de heer Meyer, te Hazrswouoe, Ryndyk) hun zedelyken en flnanciöelen steun niet te onthouden en sloot, na het zingen door de gemeente, het samenzyn met dank zegging. Uit de wooing van verschillende inge zetenen woei heden (verjaardag van generaal Joubert) de driekleur. Ook van den trans van dtn toren wapperde ze. Oud-Ade. Aan het prysbiljarten alhier is deelgenomen door 21 personen. De winQor3 waren de volgende hoeren: lste prys D. Van Lochem, van Voorschoten; 2de prys Corn. Akerboom, van Rypwetering; 3de prys J. C. Van Ryo, van Rypwetering; Er waren veel toeschouwers en er werj prachtig gespeeld, zoo at de bekende roem van het te dezer plaatse jaarlyke gehouden biljart concours opnieuw is gehandhaafd. Rynsburg. Het schynt, dat eenige jongelui in onze gemeente den laatsten tyd weer plezier gaan krygen in ongepaste grappen. Wanneer toch 's avonds lantarens van de palen gebaald, hekjes van de scharnieren gerukt en een tind verder in de sloot geworpen worden, kunnen wy dit slechts, zacht uitgedrukt, als ongepaste grappen beschouwen. Wy maken echter op merkzaam, dat by eventueel ontdekken van de daders deze die zoogenaamde grappan in ernst zullen moeten boeten, daar het vernielen van eens anders eigendom niet ongestraft mag blyven. Op den daarvoor bepaalden dag hebben zich ter gemeente-secretarie 38 jongelingen doen inschryven voor de nationale militie. Roclof-Arondsveen. Ter lecen-vergadtring van de wielrydersvereeniging „Het Stalen Ros" albisr, zyn herkozen de heeren J. Van der Wereld Tz. als voorzitter, J. Verhaar Jz als secretaris, H. E. J. Baocq als penning meester, en B. Marinkelle als commissaris dezer Vereeniging. De aftredende kapiteins, de heeren G. Huigsloot Gz. en P. De Jong Cz., werden mede herbenoemd. De voorzitter uitte den wensch, dat nog velen als lid zullen toe treden. Een staande de vergadering gehouden collecte voor de weduwen en weezen in Transvaal, bracht nog 3.30 op, waarop do voorzitter de vergadering met een woord van dank sloot, daar doze tocb, ondanks het ongunstige weder, vry goed was bezocht. Sassenheim. Voor de loting 1900 zyn heden alhier ingeschreven 19 porsonen. lor-Aar. Ten huize van den kasteltin P. Kouwenhoven alhier is een vergadering ge houden van de leden der Maatscbappy van Landbouw. Als spreker trad op ae heer Klaaseu, te Boskoop, die ditmaal eon onder werp besprak met betrekking tot den tuin ouw. Tuinlieden, die deze vergadering hebben by- gewoond, zullen uit hetgeen hierin besproken werd een voordeel kunnen doen. Een ieuer was overtuigd, dat ook op dit gebied nog veel ver eteringen kunnen worden aango racht. Eenige der aanwezige tuindefs lieten zi.-h staande de vergadering als lid inschryven en wenschten in de gelegenheid gesteld te worden den spreker nogmaals in hun middeo te zLn optreden. Voorhout. Op twee avonden in deze week woonden de leden der R.-K Kiesvereeniging „Eensgezindheid", waaronder deeere voorzitter ce zoereerwaarde heer W. J. A. Bots, de gewone jaariyksche loonoeluitvoering in het Stationskoffiehuis alhier by. Wegens de be^rscbende influenza was het minder druk dan andere jaren. Nadat de directeur van de tooaeelclub de aanwezige leden met hun oames bad ver welkomd, werden de volgende stukken opge voerd: lo. „Een vergissing üy 't arresteren van Nihilisten", 2o. „Een RaaJ9vergacenng te Koekamp", 3o. „Een nacht in het cachot (episode uit het Studentenleven)". Na afloop hitrvan ont rak het ni"t aan komische en humoristische voorn rachten, alsmede aan het Transvaalscbe volksl ed. De rolvastheid der tooneelisteu liet evenals bet vorige jaar niets te wenechen over en volgens eenstimmig gevoelen heeft ce V r- eanigiog in de drie jiren van haar bestaan zeer goede vorderingen gemaakt, zoodot de leden der R.-K. Kiesvereenlging haar zeker het volgend jaar wederom gaarne znlienziev optreden. Een woord van lof mag dan ook ovor bet algemeen, aan onze, nog zoo jeugdige ver eeniging over baar opvoering niet woroen onthouden, en al kwam in sommige gevallen alles wel niet geheel tot zfin recht, eeo bijzon der woord van hulde komt toch toe aan de werkende loden Th. v. d. N, L. v. d. L., P. v. S. en J. M.f die hun rol voortrelfoiyk spoel ien. Werd me or dan eens het welbekende „Exc-lsor" zingend ingevoerd, wy twyfden er niet aan of de bitr niet genoemde ieoen van bet gezelschap zuilen zich exceleiur be* toonen en daarom, jeugdige festivitantenl g at voort op den ingeslagen weg en 'lyn uw genot zoeken ia al wat eoel, hoog en 1-errjjk is. Wy weDseben u met uw penningmeester, den heer L. Vester, een hartelyx vaarwel en gblukkig weerziens toe, tot een volgendeD keer. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagore scbool der gemeente, jaar wedde ƒ500, hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Zegwaard. Door den Burgemeester dezer gemeente i3 ter openbar kennis gebracht van Petrus Van der Helm, milicien-verlof gang r dor gemeente Borkel en Roderfls der lichting 1894, behoorende tot het öoe bataljon van het 4a= regiment ïn/ouiorie, thans wonende alhier, dat by, op gron.» van art. 137, der Militiewet, en der ty aanschrijving van het Ministerie van Oorlog >.d. 11 Januari 1900, 7de afd no 85 verstrekte machtiging, wegens het niet naleven van art. 134 oer Mil tiewet, voor den tyd van één maand onder do wapenen moet komen; en op den 12oen Februari a. 8. by het 5oe bataljon van gemeld regiment, ia garnizoen te GouJa moet zyn. Zoeterinecr. Aan h6tRykstelephooDkantoor Zoetermeer zyn gedurende oe maana Decemaer 1899 behandeld 149 telegrammen, waarvan 56 verzonden en 93 ODtvangen. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot kantonrechter te Bergen-op-Zoom mr. G. J. Van ileyst, kunton- reebter te Druten. N. C. Van Heurn, te 's-Hertogenboscb, en J. Van lleurn, te 'a Gravenhage, zijn met ai hun wet tige afstammelingen in den Nederlandscben adel verbeven met de praedicaten van jonkheer eo jonkvrouw. liei'liolïjlte Berichten. Leiden: Morgen zal in het Volkshuis niet prof. dr. H. Oort optreden, maar prof. dr. W. C. Van Manen. Hazerswoude: Ned.-H^rv. Gemeente. Zondagmorgen te balltien: de heer J. G. Oskamp, candidaat te Do Meern (oty Vleuten). Namiddag te twee uren: ds. Klercq, van Kouderkerk. Katwyk aan den Ryn: Ned. Herv. Gemeente. Zondagvoormiddag te halltien: ds. A. J. v. Wyngaarden, van Katwyk aan Zee. 's Namiddags te zes uren: Leeskerk. ACA6ENIËK1EU W§. Leiden. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de Niderlandsche letteren de heer N. Japikse, go'ooren te Joure, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: „De verwikkelingen tusschen do repu lieken Engeland van 1660 1665." Geslaagd zyn voor hit candidaats-examen in de rechten de heer F. G. Schalkwijk; voor bet candidaat9 examen in de wis- en natuur kunde de heer E. J. M. Van de Laarschot; voor het eerste natuurkundig examen de heer M. E. ScbröJer. Utrecht. Bevorderd tot semi-arts de beer G. P. Duuring en tot arts de heeren J. H- Wesselink en I. Alma.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1