N°. 12237 Zaterdag: 13 «Januari. A0. 1900 goarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTJ Voor Leiden per 8 maanden. 1.10. Franco per post rs> c 1.40. Afzonderiyke Nommers 0.05. PBUS DEB AnVER'l'HN'l'IKM. Vaa 1—0 regels f I.OB. ledero rogoi meer f 0.17J. -» Grooture lettere naar plaateruimte Voor het incasseeren buiten do stad wordt f O.06 berekend. Derde Blad. Pc wctt<ol\jke verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen. IIL Ieder wil natuuriyk gaarne weten of het door hem uitgeoefend bedrijf of dat waarin hy werkzaam is, ondor do verzekeringplichtige behoort, en hi) dus premie moet betalen, of, ingeval van een onheil, schadeloosstelling kan verkrijgen. Zij, wier bedrijf niet in de termen der wet valt, zullen dus wel handelen door zichzelf te verzekeren, daar men strikt genomen bij de uitoefening van elk bedrjjf door eenig onheil kan worden getroffen. Wij laten hieronder nu de lijst der ver- zekeringsplichtige bedrijven volgen. Sommige daarvan zullen aanleiding tot korte opmer kingen geven. 1. Alle bedrijven uitgeoefend in onderne mingen, waarin ten behoeve van het bedrijf eenig krachtwerktuig wordt gebruikt. Men merke hierbij op, dat de wet onder krachtwerktuig ieder toestel rekent, bestemd tot het drijven van een of meer arbeidswerk- tuigen. 2. De bedrijven, voor welker uitoefening ge woonlijk stoom of gassen worden gebezigd, met een spanning die nader zal worden vast gesteld. 8. De bedrijveD, voor welker uitoefening nader te bepalen ontplofbare of vluchtige, licht ontbrandbare stoffen, of stoffen welker dampen met lucht vermengd ontplofbare mengsels opleveren, gewoonlijk in een grootere dan de nader te bepalen hoeveelheid, worden gebruikt of verwerkt. 4. De bedrijven van vervaardiger, vervoeren of bewaren*, van. een of meer der in het vorig No, bedoelde stoffen. 5. De bedrijven der handelaars in die stof fen, wanneer zij gewoonlijk meer dan een nader te bepalen hoeveelheid in voorraad hebben. 6. De schippersbedryven met schepen, die gowoonlijk Lier te lande van de eene plaats naar de andere varen, zoomede mot schepen die alleen de rivieren en binnenwateren be varen en tevens van buitenslands komen of naar buitenslands bestemd zjjn. Hierbij merke men op, dat het bedrijf van p rsonen- of goederen-vervoer met andere achepen dan do hierboven opgenoemde, vol gons deze wet in geen geval verzekerings- plichtig is. Hierin zal nader worden voorzien. Evenmin zijn verzekeringspllchtig de schip- persbedrijven hierboven opgenoemd, wanneer zij worden uitgeoefend met slechts één schip van niet grooter inhoud dan 60 kub. meters on dat niet door een krachtwerktuig wordt ibewogen. f - 7. Het voerschippersbeörijf. 8. Het visschersbedryf uitgeoefend op rivie ren en binnenwateren. Andere visschersbedrijven zijn volgens deze wet nog niet verzekeringsplichtig. Dit volgt 'later. 9. Het scheepsmakers- en scheepssloopera- bedrijf. 10. Het 8choep8takelaarsbedrijf. 11. Het bedrijf, uitgeoefend door bergers van schepen en ladingen. 12. Het bedrijf van exploiteeren van droog dokken. 13. Het bedrijf van bedienen van sluizen en beweegbare bruggen. 14. Do bedrijven uitgeoefend in spoorweg-, tramweg-, omnibus-, rijtuig- en rijpaarden- ondernemingen. 15. De bedrijven van ballastondernemers en van lasten, lossen, stapelen, wegen, meten, vervoeren of wegbergen van goederen. Hierbij merke men op, dat, wanneer een ondernemer, die een bedrijf uitoefent, hier boven onder No. 6 genoemd, door in zijn dienst zijnde personen goederen, die hij ver voert of moet vervoeren, doet laden, lossen enz., zijn schippersbedrijf ook geacht wordt dat laden enz. te omvatten. Deze bepaling was noodzakelijk, daar dit geval zich zeer vaak voordoet. 16. De bedrijven van maken, herstellen, opbreken of afbreken van wegen, spoor- of tramwegen, kanalen, sluizen, havens, dokken, bruggen, dijken of aüdere waterwerken. 17. Het duikersbedrfif. 18. De bedrijven van plaatsen, leggen, her stellen, onderzoeken of wegnemen van riolen, buisleidingen, eloctrische geleidingen of blik semafleiders. 19. Het aardwerken-, grondwerkers-, heiers-, bagger-, grondbinders- en welpompenmakers- bedrijf. 20. Het ver veebedrijf. 21. De bedrijven van delven van ijzererts, grint of keien. 22. Het bedrijf van oxploiteeren van steen groeven. 23. De bedrijven van bewerken van diamant of andere edelsteenen. 24. Da bedrijven, van bouwondernemers en van sloopers van bouwwerken. 25. De bedrijven van maken, herstellen of onderzoeken van dakbedekkingen. 26. Het schilders- en glazenmakersbedrijf. 27. Het behangers- en stoffeerdersbedryf. 28 Het stukadoor8bedrijf. 29. De bedrijven van glazenwasschen, van schoonmaken van gebouwen en van verrich ten van werkzaamheden van gevels met toebehooren. 30. Het schoorsteenvegersbedryf. 31. Het bedrijf van exploiteeren van gas fabrieken. 32. De bedrijven van bewerken of verwerken vaD metaal, steen, hout, kurk of riet. Onder dit No. vallen natuurlijk eenige en zelfs de voornaamste der in het dageljjkscb leven meest voorkomende bedrijven, zooals dat van timmerman, metselaar, smid, meu belmaker, koperslager, enz. Telkens waar in deze lijst sprake is van een groep van bedrijven, zal nader worden bepaald, welke bedrijven tot iedere groep behooren. 33. De bedrijven van bewerken of verwerken van stroo, voor zoover deze worden uitge oefend in ondernemingen, waarin tenbebo^o van de uitoefening van het bedrijf werktuigen worden gebezigd. 34. De bedrijven van vervaardigen of be werken van glas, aardewerk, kalk, borstel werk, leder-, caoutchouc- of papierwaren, car- tonnages, vlas, touw, zeil of zeep. 35. Het mandenmakersbedrijf. 36. Het leerlooier8bedrijf. 37. Het schoenmakersbedrijf, voor zoover het wordt uitgeoefend in ondernemingen, waar bij werktuigen worden gebruikt. 38. De bedrijven uitgeoefend door steen-, tegel- en pannenfabrikanten. 39. Het bedrijf uitgeoefend door cement- ijzei fabrikanten. 40. Het drukkers- en boekbindersbedrijf. 41. Het zoutziedersbedrijf. 42. Het apothekersbedrijf en de bedrijven uitgeoefend door vervaardigers van chemicaliën. 43. Het bedrijf, uitgeoefend in laboratoria van wetenschappelijk of technisch onderzoek, ook ten dienste van het ODderwifs. 44. Het bedrijf van exploiteeren ;?an abat toirs, het slachters- en vloeschhoüwersbedryf en de bedrijven uitgeoefend door vleeschwareo- fabrikanten.. 45. De bedrijven uitgeoefend door fabri kanten van verduurzaamde levensmiddelen of vruchtensappen. 46. Het viachdragers-, viechrookers- en visch- zoutersbedryf. 47. Het bierbrouwors- en azijnmakers- bedrijf. *- 48. De bedrijven uitgeoefend door distilla teurs van gegiste vloeistoffen en het jenever- en likeurstokerebedryf. 49. Het moutor8bedrijf. 50. -Het bedrijf uitgeoefend door mineraal- watorfabrikanton. 51. De beu: J Yen uitgeoefend door koffie- stroöp- of cichoreifabrikanten. 52. Het bedrijf van boterfabrikanten, die, ten behoeve van de uitoefening van het be drijf, centrifuges gebruiken. 53. Het votsmeltersbedryf. 54. Het olie-, lak- en vernisstokersbedrijf. 55. Het bedrijf uitgeoefend door zegellak fabrikanten. 56. Het gistpakkersbedrijf. 07. Het tabakskerversbedrijf. 58. Hot lompensorteerdersbedrijf. 59. Het lantaarnopstekersbedrijf. 60. Het brandweerbedryf. 61. De bedrijven van reinigen van wegeD, straten, pleinen, kolken, riolen of sekreten, die van weghalen van asch of vuil en het bedrijf van mestbereiding. Aan het slot dezer lijst moeten wy nog opmerken dat de bedrijven van landbouw, vee houderij, tuin- en boschbouw volgens deze wet nog Diet verzekeringsplichtig zullen zijn. Ook omtrent dit punt zal later een bij zondere voorziening worden getroffen. Pinanciëele Kroniek. Hoewel het geld iets gemakkelijker te verkrij gen was. kan men toch niet zeggen, dat de alge- meene stemming ter Beurze, zoowel hier als ia het buitenland, er veel beter op goworden is. De Bank van Engeland heelt haar disconto van verlaagd tot 5-pCt., en evenzoo verminderde uok de Bank van Frankrijk haar disconto met 1 j-pCt. Ook vermoedt men, dat do Deutsche Reichsbank haar disconto van 7-pCt. tot 6-pCt zal terug brengen. Deze beweging dor groote circulatie banken wekt geen bevreemding. Het is te be grijpen, dat zij do positie der geldmarkt zooveel mogelijk willen gescheiden houden van den oorlogs toestand. Onder doze circulatiebanken toch speelt de Bank van Engoland do voornaamste rol. Zij is als het ware de klok, waarnaar de andere zich regelen, en niemand zal er aan twijfelen, dat het voor handel en indastrie onder de gegeven omstandigheden van het allergrootste belaag is, en niet het minst in Engeland, dat do groote Bankinstellingen haar zooveel mogelijk te hulp komen. Vandaar dan ook, dat de Banken met het vrykomen van grooto bedragen aan renten van Januari-coupons, aanleiding vonden, haar rente standaard te verminderen. Of het echter mogelijk zal zijn voor de groote instellingen, zich bij een langen duur van den oorlog te onttrekken aan den geweldigen invloed, weikeu deze op de geld markt moet uitoefenen, betwijfelen wij zeer en zal door de direction dier Banken ook wel in twijfel worden getrokken. Nemen wij bijv. Engeland, dan ligt het voorde hand, dat, wanneer de geldmarkt gemakkelijk is, de regeering een ruimer veld voor het plaatsen van een eventueele leening zal vinden, dan wanneer de toestand zoo gespannen blijft. Niemand zal toch nu nog gelooven, dat deze oorlog spoedig ten einde zal gebracht worden, ook al zendt Enge land nog meer divisiën uit. Ja, men kan gerust zeggen, dut het vertrouwen in Engeland's macht zoowat verdwenen is. Een lange duur van dezen oorlog kan niet anders dan nadeelig werken op dc-n toestand der Reurs. Het belet het doen van zaken op groote schaal, ook al zijn de gegevens, welko anders zeer veel levendigheid en flinke rijzingen in het leven zouden roepen, nog zoo gunstig. Al was nu ten onzent de prolongatie-rente ge daald tot 4 en 41/, pCt., handhaafde de Neder- landscho Bank haar discoDto vpn 5pCt. en Inte gralen en 3-pCt. werkelijke schuld bleven respectievelijk 7970 en 91 De buftenTan^sche fondsen, zooiris Russen, Metallieke n, Spanjaarden en PortugeezeD, bleven vast, en gedeeltelijk met hooger prijzen. Men mag uit het koersverloop der buitenlandsche fondsen, zoowel hier tor beurze als elders, wel afleiden, dat men öf niet bevreesd is voor verwikkelingen van een of andere Euro- peesche mogendheid met Engeland öf wel men heeft zich mot het idee veitrouwd gemaakt, dat het niot uitblijven kan, dat een of andere Euro- peesche mogendheid gebruik zal maken van Engeland's drukke bozigheden in Zuid-Afrika, om zich te verrijken, on men is niet bevreesd, dat Engeland deze pogingen zal kunnen weerstaan. Mexicanen werden iets hooger verhandeld, de laatste bekondmakingon van de begrooting en do rovenuen van het afgeloopen jaar waren niet ongunstig. Tabaks- en cultuurwaarden verkeerden ook al in geen lovondige stemming en waren meestal een frac'ie lager. Op de mijnmarkt trad ook al eenige reactie in; aandeelen Ned.-Indische Mijnbouw- maatschappij gingen van 85 tot 80 pCt. terug. De inschrijvingen op de aandeelen der maatschappij Granplacer zijn, naar men zegt, nogal aanmerke lijk geweest, hoewel de aandeelhouders der maat schappij Suriname bijna allen van hun recht van voorkeur hebben gebruik gemaakt. De petroleummarkt was nogal bewogen, hoe wel men vrijSvel van een vaste tendenz mag spreken. De Amerikaansche Spoorwegwaarden volgden voornamelijk de Nieuw-Torksche koerseD, en hoe wel men daar van geen paüiek meer gehoofd ueeft, zoo waren toch losse geruchten, zooals b. v. dat van het conflict tusschen een Engelsch oorlogs schip en het Hollandscbe pantserschip Friesland", voldoende, om do koersen een of meer ponten to doen terugloopen. Toch meenen wij ban, die Ame rikaansche Spoorwogwaarden bezitten, te moeten raden,, zich niet van dit bezit te ontdoen, in de hoop, deze aandeelen of obligation later weder goedkooper te zullen tcrugkoopen, wanneer eon of ander ongunstig bericht voor Engeland de markt voor een oogeablik ontstemt, want dergel ke reacties zullen uit den aard niet van langen duur zijn, omdat de ontwikkeling der nijverheid bij uitstek gunstige stroomingeu hoeft teweeggebracht. De ontvangsten der groote Trustlijnen gaan steeds vooruit, niettegenstaande zij ïeeds zooveel verbe terd zijn gedurcude het afgeloopen boekjaar. De Louisville- en Nashville-spoor heeft een half- jaarlijksch dividend ad 2 pCt. aangekondigd, na de betaling waarvan er nog een surplus van rnim 900,000 dollars overschiet. Wat do geracMen van een dividend-betaling op de Unionsbare3 betreft, hoewel telkens weer opduikende, is men het in wel ingelichte kringen het er vrij wel over eens, dat, niet het oog op de te maken verbeteringen, en aanlegging van dubbel spoor op sommige baan- vlakteD, de directio or nog niet toe zal overgaan, om dividend uit te keeren. Thans zegt men weder, dat hierover eorst in April besluit zal worden genomen. Omtrent de Cake Erie en Western valt te vermelden, dat de bezittingen dezer Maat schappij zijn overgegaan aan do Lake Shoro en Michigan Southern, terwijl o. a. de heeren J. P. Morgan en William en Froderik Van der Bilt tot directeuren ziju gekozen. Bijnlandsche Bank. Bodegraven. Voor een talrijk publiek hield d8, J. J. Van Noort, van Amsterdam, Donderdag avond alhier een lezing in de afd. „Ticnotheus" van hot Jongelingsverbond. Sprek r had tot oaderwerp gekozen Jan Luyken. Ee i levens beschrijving van dezen eenvourigen Amster dammer uit de 17de eeuw, die etser en plaatsnijder en tevens dichter was, werd door spr. nogal uitvoerig gegeven Waren de eerste gedichten van Luyken minnezangen, die lang niet van verdienste ontbloot zijn en waarvan spreker enk le aanhaalde, op 2G jarigen loef- tyj werd Luyken, die in zijn jeugd nogal wereldsche genoegens gesmaakt bad, bekeurd, en de inhoud van zijn gedichten was, se ert dat tijdstip, van godsdienstigen aard. Ook hiervan citeerde spr. enkele gedichten. Aan het einde zijner lezing wees spr. er op, dat een man als Luykon, om zijn eenvoud en gojsvrucht door het tegenwoordige geslacht niet mag vergeten worden. Bij de alhier gehouden aanbesteding van het onderhoud van den straatweg Gouda Bodegraven waren dertien inschry vingsbiljetten ingekomen. Hoogste inschrijver was de heer J. Van Lokhorst, van AL'en, voor f 3585; laagste de heer W. Bokhoven van Gouoa, voor f 2978, aan wien het werk is gegund. De afd. „Bodegraven on Omstreken" van do Holland6cbe Maatschappij van Land bouw zal op Donderdag 18 Januari a. 8. aes avonis te 7 uren, in „De Rustende Arend" te Zwammerdam, een openbare vergadering houden, waarop door den heer S. J. Van den B rg een lezing zal gehouden worden over: vrienden en vijanden van land- en tainman. Droeve dagen. •O „Vader 1" riep Madeleine nu en vouwde sd:eekend de handen, „laat mij bij u blijven. Op mijn kamer sterf ik van angst." „Blijf dan en houd u dapper. Het is altijd waardiger, de gebeurtenissen vast onder de oogen te zien dan zich er voor te ver bergen!" Daarop trad de burggraaf weder naar het venster, om te zieo, wat er-by de valbrug zou gebeuren. Hot duurde ook niet lang, of hij bemerkte zijn slotvoogd op de plaats, waar ihy bevel gaf, do valbrug neer te laten. „Burger-kapitein," riep Truchon den aan de overzijde staanden officier toe, „onze hoer is bereid, u te ontvangen, maar wenscht niet, dat uw soldaten het kasteel betreden, idaar hy voor zoovelen niet is ingericht. Geef dus bevel, dat uw soldaten zich wat van de valbrug verwijderen, opdat ik deze tot uw dienst kan stellen." „De valbrug neer," riep Simon Nadet toornig, „of ik leg het geheelo kasteel in asch! Ik zal u gehoorzaamheid leeren voor do afgezanten van ParysIs dat een maoier van handelen, met opgehaalde valbrug en de stormpalen gereed de troepen der Regeering te ontvangen? Omlaag de brug, of ik laat vuur geven!" Müd brug is tot uw dienst, burger-kapitein," antwoordde Filippe Truchon, reeds aanmer kelijk gedweeër; „maar ik heb bevel van den burggraaf, slechts u er over te laten. "Wees zoo goed en geef uw soldaten bevel terug te trekken." „GenoegI De brug neer, of...." De brug begon langzaam te zakken. Philippe Truchon bemerkte wel, dat aan de soldaten halfluid bevelen werden gegeven, en riep daarom zijnerzijds eenigen der gewapende bedienden tot zicb, die deels in de vestibule van het slot, deels op de plaats verspreid stonden. Er waren er nauwelijks twintig; doch ze waren voldoende, om den toegang desnoods met geweld te verdedigen. De voorzorg zou zoo aanstonds volkomen gerechtvaardigd blijken, want nauwelijks sloeg de brug dof op het hoofd aan den anderen kant neer, of de eerste rijen der soldaten openden zich en twee ammunitiewagens kwamen met groote snelheid de brug oprijden en verhinderden door hun zwaarte, dat deze weer opgetrokken kon worden. Op hetzelfde oogenblik stond ook de burger kapitein, een reuzenfiguur met wilde, ver metele gelaatstrekken, op de brug en stormde met getrokken degen zijn soldaten vooruit. „Wie waagt het, zich tegen do soldaten der Republiek te verzetten?" riep hij luid. „Hier, bij mijl" riep Phillippe Truchon zyn lieden toe, en maakte zich gereed de poort te verdedigen. Het volgende oogenblik echter kreeg hij reeds een sabelhouw over het hoofd en zakte, in zijn bloed badende, ineen. De bedienden van den burggraaf sloten zich tot een dichte rij aaneen, en daar zy onder betere bedekking stonden" en de aan vallers ook in bewapening de baas waren, werd het gevecht een oogenblik gestaakt. Daar werd in het kasteel het venster ge opend en met luide stem riep de burggraaf zyn lieden toe: „Terug, terug en geeft den soldaten der Republiek vryen toegang." De oude burggraaf had voor drie jaar weken lang tegen een viervoudige overmacht dapper en met goed gevolg gestredenhy had zich toen dapper verdedigd. Dat gold toen te hoop geloopen rooveragespuis, een ruwe, oproerige massa; heden stond hy tegenover de troepen dor Republiek, der feitelyke Regeering. Thans kon tegenstand zyn toestand slechts verergeren en was daarby geen uit zicht op gunstig gevolg. Weinige oogenblikken later stond Simon Nadat in de booge balkonkamer van den burggraaf. Nu kon ook deze laatste zyn bezoeker nauwkeuriger opnemen. Simon Nadet was een totaal onbeschaafd ruw menscb, een van die wezens, door het Parysche Schrikbewind uit de onderste lagen der bevolking naar de oppervlakte gebracht, Simon Nadet, de vroegere lykendrager uit de voorstad St.-Antoino, was burger-kapitein der Republiek geworden, wyl hy zich by opstanden van het gepeupel zeer onder scheiden had. Hy had zelfs by de stadsregeering het voorstel gebracht oq doorgedreven, dat zyn geboorteplaats, de voorstad St.-Antoiue, eou anderen naam ontving en thans do voorstad van den Room werd geheeten; door een en aader was hy een beroemde persoonlykheid geworden. Het was de eerste maal, dat Madeloine, het 8Choone, adellyko meisje, de mannen der revolutie voor zich zag. Simon Nadet keek den burggraaf toornig aan; toen wierp by zyn steek met oen min achtend gebaar op tafel, haakte zyn degen af, zoodat die kletterend en slepend op den grond viel, en zette zich eindeiyk in een stoel. „Burger-kapitein," zei nu de burggraaf koel en afgemeten, „gy dringt u wel wat onstuimig by my in." „Zoo?" antwoordde Simon Nadet lachend, „zyt gy burger Etienne Leuronsac?" „Om u te dienen, burger-kapitein." Het begon er veel op te gelyken, alsof bier rechter en aangeklaagde tegenover elkaar stonden; de burger kapitein als rechter en de burggraaf als aangeklaagde. „Het zou u zeker beter aanstaan," meende de eerste thans spottend, „wanneer wy gepoederd en geparfumeerd tot u kwamen, burger Etienne, zoo mogelyk met een parade degen op zy en fraaie complimentjes in den mond." „Wanneer gy met my spreken wilt, had ik in elk geval verondersteld, dat gy ni6t op zoo'n gewelddadige wyze en met zoo'n talryk gevolg myn huis zoudt binnendringen." „Ha, ha, ha, burger Etienne, boe kinderlyk esnvoudigl Gy denkt zeker, dat wy zouden wachten tot de heeren omigranten met een half millioen soldaten by ons in Parijs een bezoek aflegden? Wy handelen aaders, burger Etienne! Wy grypen toe, waar wy opruiers en verraders vioden. Daarom ben ik hier." „Waarmode kan ik u alzoo dienen?" vroeg de burggraaf op waardigon toon. „Gy herbergt den jongen graaf Charles De Miraye in uw slot, burger Etienno. Ik hoop, dat gy dit niet ontkennen zult. Het zou u niets baten. Ik ben nauwkeurig iogolicbt." Madeleine snikte zachtjes. „Graaf Charles De Miraye is mijn gast." j „Ik weet het. Lever hem aan my uit." „Waarom?" „Voor den duivel, wyl ik hem gevangen nemen wil. Hier, lees het bevel van arrestatie." Daarmee trok de burger-kapitoin uit zyn borstzak oen briof, dien by den burggraaf overhandigde. Hot was een der gewone bo- velen tot inhechtenisneming, die het Parysche Comité van Openbaar Welzyn sinds maanden by honderden de provincie inzond. Het was gericht tegen graaf Charles De Miraye en droeg de onderteekening: „Het Comité van Openbaar WelzUa. Maximiliaan Robespierre." De burggraaf had dezen naam den laatsten tyd reeds dikwyis in do couranten gelezen. Het was een advocaat uit Noord-FraDkryk, afgevaardigde van Arras, die in Parys veel macht en invloed verkregen had. „Het Comité van Openbaar Welztjo!" mom pelde de bruggraaf. „Welk oon bloedig® ironie l" tWmrj.'. ctrvolgdj l

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 9