N°.12235 Donderdag; 11 Januari. A". 1900 $eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering £r<ui Jfoji- ea feestdagen, uitgegeven Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad, Ned. Zuid-Afrikaausclie Vereeniging. Leiden, 11 Januari. LEIDSCH DAG-BLAD. •PHIJS DEZEB CQUBAHT. Voor Lotdan per 8 maanden. 3 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0,05. fa* -^g!ea>'': PRIJS DES ABVERTENTEËNt Van 1—0 regels 1.06. lodore regel meer f 0.17}. Grooter® letters naar plaatsruimte -» Voor het incasseoren buiten &Q stad wordt f 0.06 berekend. Afdeding Leiden en Omstreken. Door den Penningmeester is sinds de laatste opgave ontvangen: door bemiddeling van het „Leidsch Dagblad": van L. S. Cf 2.50 van A. Z1.— Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rerabrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Offiolëele Kennisgevingen* Burgemeester en Wothondera van Leidon; G zion de &rtt. 6, 8 en 12 der Hinderwet; BreDgeu bij deze Ier algemoone kennis, dat door hen besloten ia tot wijziging van art. 23 der Voor waarden, waarouder aao de AMERICAN PETROLEUM COMPANY en reobtyerkrijgenden vergunning werd verleend tot oprichting vaD eïn bewaarplaat van petroleum, op bet perceel Zijleingel Sectie K No. G23, in dier voege, dat .n plaats van 15, 100 vaten pet'Oleu ii op dat terrein zullen mogen worden opgeslagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeeetor. 10 JaD. 1900. VAN HEYST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; G'zien art. 8, lato alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemecoe kennis, dat door hen vergunning ie verleend aan O. J. VAN DEN BERG en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een slachterij, lookerij en zouterjj in hot pero.ol Jïoogewoerd 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. 10 Jan. 1900. VAN HEYST, Secretaris. De w ettelijke verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen. I. Aan bet oordeel der Eerste Kamer is thans het door de Tweede aangenomen wetsontwerp onderworpen, waarvan de strekking hierboven is aangeduid. Men is algemeen overtuigd, dat ons Hoogerhuis niet weigeren zal, de beslissing van het Lagerhuis te bekrachtigen rn alzoo bet belangrijk beginsel der Staats verzekering ook by ons burgerrecht te doen verkrijgen. Wü d.eldeo onzen lezers dan ook reeds mede, dat, in afwachting dier beslissing, de Regeeriog zich bezighoudt met het ontwerpen van die wettelijke maatregelen, welke voor de invoering der Ongevallenwet zullen noodig zijn. Daar in ieder geval in den tekst van het ontwerp geen verandering meer kan komen, ecbijnt bet ons wenschelijk toe, eenigszins in bijzonderheden te schetsen wat er nu wer keiyk is tot stand gebracht, en wat dus w J —zal zijn, zoolra de gunstige beslissing der fierste Kamer door de Koningin zal zijn be krachtigd. jï£l Verztk-ring van werklieden tegen gelde lijke g.volgen van onheilen, hun in zeker bedrijf, waarin zij werkzaam zijn, overkomen, is volstrekt geen nieuwe zaak. Er zijn patroons, die hun werklieden verzekeren, en er zijn werklieden, die zich zelf hebben verzekerd. Hot is er echter verre van verwijderd, dat allen in dit voorrecht deelen of zouden kunnen doelen. Verplichting bestaat er niet; éénheid van bandelen nog veel minder. Daarom is de verzekering van allen die, met de verwerking van hun arbeidskracht, alles of nagenoeg alles verliezen, een zaak van uitnemend gewicht en van algemeen belang, en het laat zich aanzien, dat, is de ongevallen-verzekering eenmaal in werking, die tegen ziekte en ouderdom op den duur niet zullen uitblijven. Wat nu de werkgevers betreft, die hun werklied'n reeds verzekerd hebben, of de werklieden, die zichzelven tegen ongevallen assureerden, zy zullen by de in-werking- tre;;ng der wet hun verplichting tot pre miebetaling aan de maatschappij, bü welke zij verzekerd zijn, op den Staat (do na te noemen Rijksverzekeringsbank) kunnen over dragen en de assurantiemaatschappijen zijn verplicht die overdracht aan te nemen. Maar het spreekt wel vanzelf, dat de be 6taande verzekeringscontracten niet precies op denzelfden voet zullen geregeld zijn als zulks volgens de Ongevallenwet het geval zal wezen. De van de maatschappij bedongen uitkoering kan booger zijn dan het door het Rijk te vergoeden bedrag. Daarvan zegt een van de overgangsbepa lingen het volgende: Wanneer oen werkman niet uitsluitend tegen ongevallen was verzekerd, of indien de waarde der bedongen uitkeering mee)' bedraagt dan de schadeloosstelling bü de wet verzekerd, kan de verplichting tot premiebetaling slechts voor een gedeelte worden overgedragen. Hieruit volgt dus, dat deze werkman op de gewone wyze door het Rijk verzekerd is en, v®or het meerdere of verdere aan zijne ver zekering, in betrekking blyft staan tot de assurantiemaatschappü. Aangezien bepaald is, dat de herük van de maten en gewichten over de heryk periode van 1900 en 1901 zal loopen van 1 Januari 1900 tot 1 September 1901, herinneren B. en Ws. de ingezetenen dezer gemeente aan hun verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7den April 1869 (Staatsblad No. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mededeeling, dat daartoe door den yk6r zitting wordt gehouden io het lokaal van den IJk in het gebouw aan den Lammermarkt, en wel: voor de maten eo gewichten, welke nog niet gebruikt zün en ten verkoop voorhanden bg handelaren in die artikelen op 12, 16,17, 18 en 19 Januari 1900, telk-ns van des morgens halfnegen tot twaalf uren en des namiddags van halftwee tot vi r uren. Voor de nieuw vervaardigde maten en ge wichten iederen Vrüdag en Zaterdag tusschen 1 Januari en 15 Maart 1900, telkens van halfnegen tot twaalf uren 's voormiddags en van halftwee tot vier uren 's namiddags. Vervolgens wordt ter kennis van de be langhebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid, van den 6den October 1899, de letter k in den gewonen schrijfvorm, bestemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bü den yk als Ly den herük der maten en gewichten en by den yk van gasmeters de Koninkiyke kroon, terwyl het k .ntoormerk voor de ge meente Leiden is het cyfer 7 en eindelük dat de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blyven van de vertisebta stempelmerkeDdat cus het laatst geplaatste goedksuriDgsmerk voortaan gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. Bü den heer P. Van Driel Ez, Nieuwe RÜn alhier, is geëxposeerd een schilderstuk van wylen den kunstschilder G. J. Bos, voor stellende een veemarkt. Door een minister van waterstaat, handel en nüverheii is beDoemd tot kantoorknecht der posteryen J. Sasburg, alhier. Benoemd is tot onderwüzer 4de kl. aan de openbare kostelooze school aan de Vyzel- straat te Schevtningen, de heer A. H. Hagen, onderwüzer te Leilen. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder woonden gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen het vierde Concert-Diligentia bü- Hare Maj.steiten kwamen na de eerste symphonie en bleven tot na de pauze. De eerste avond-receptie ten huize van den minister van buitenlandsche zaken zal, in stede van den 25sten, den 30sten Januari plaats hebben. De voorzitter der Tweede Kamer, de heer J. G. Gleichman, tood Dinsdag te zünent aan eenige Kamerleden en enkele hooge staatsambtenaren een gastmaal aaD, waaronder den Minister van Buitenlandsche Zaken, den vice president van den Raad van State, den commissaris der Koningin in Zuid- Holland en Hr. Ms. opp rkamerheer baron van Hardenbroek van Berg-Ambacht. Op 73-jarigen oulerdom is te's-Graven- hage overleden de heer J. G. Suter, oud consul generaal der Nederlanden in Zwitser land. Het „Gemeenteblad" te Amsterdam bevat de volgende voordrachten van B. en Ws. lo. Ter benoeming van een tydeiyk. leeraar in de natuuriyke historie aan de 1ste H. B.-S. met 5-jarigen cursus voor jongens. Aanbe volen wordt de heer A. J. M. Garjeanne, te Amersfoort. 2o. Ter benoeming van tydeiyke leeraren, resp. in natuurkunde en in scheikunde en warenkennis aan de openbare Handelsschool en de daaraan verbonden H. B.-S. met drie jarigen cursus voor joDgens. Aanbevolen wor den de heeren: E. H. J. Cunaeus, assistent van prof. dr. J. D. Yan der Waals, en H. C. By), chem. docts., assistent van prof. dr. H. W. Bakhuis Roozeboom, beiden van Am sterdam. Bü den gemeenteraad van Rotterdam is door B. en W. ingediend een ontwerpover eenkomst met den St&at der Nederlanden, waarbü door laatstgenoemde het beheer en onderhoud aan de gemeente Rotterdam wordt overgedragen van de Spoorweghaven te Feyen- oord met de verbinding daarvan met de Nieuwe Maas, benevens van de kaaimuren, voor zoover dit alles tbans Ryksgrondgebiea is. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de Zuid-Hollandsche Maatschappü tot redding van schipbreukelingen een bedrag van f 200 geschonken. Eenige dagen geleden werd door het „Vad." medegedeeld, op grond van ingewon nen inlichtingen, dat de oorzaak, waarom onze gezant te Konstantinopel, ofschoon hy tot tweemaal toe er om verzocht had, niet in afscheidsaudiëntie door den Sultan kon worden ontvangen, gelegen was in ongesteldheid van den Sultan. Later werd intusschen door den correspon dent van do „N. R. C." te Konstantinopel gemeld, dat de Sultan beide keeren wel andere hoofden van diplomatieke missies had ont vangen. Thans komt in het „Haagsche Dagblad" een schryven voor uit Konstantinopel, waaruit Liykt, dat de Sultan de beide malen, dat onze gezant jhr. Van der Staal zich ter auoiéntie had opgemaakt, niet ongesteld was, daar by den eenen dag langdurige audiënties heeft verleend aan den graaf van Turün en den Italiaanschen ambassadeur en zün personeel, deu anderen dag aan Sir N. O'Connor, den Britschen ambassadeur. Het lii van de Tweede Kamer Yan der Zwaag heeft in een vergadering te Gorredyk rekenschap gegeven van zyn werkzaamheid als Kamerlid. Ten slotte critiseerde spr. ten sterkste de wüze van werken in de Tweede Kamer, als het tegen de Kerstdagen loopt. Voorbeelden werden aangebracht uit de laatste zittingen, waaruit bleek dat er een groot lawaai was geweest en het ramoer zoo scbandelyk, dat het woordvoeren onmogelijk werd; bet be handelen van zaken op een dergeiyke wüze kon Diet anders dan afgekeurd worden, daar tegen moest worden geprotesteerd-, hetgeen dan ook is geschied. Biyft de toestand zoo, dan zal men op den duur berrie krygen in de Kamer, evenals in het buitenland soms plaat6 vindt. Waarschynlyk zal dan de schuld worden gegeven aan spr. en de zynen, doch de schuld zal dan'liggen aan die leden, die niet genoeg zyn doordrongen van den plicht, waartoe zü geroepen zün, nl. om waar te nemen de belangen van het geheele Nederlandsche volk. Te Utrecht overleed dr. J. L H. Hacrten. Hy begon daar ter stede zün geueeskuncige praktyk als assistent aan het academisch ziekenhuis, en maakte met jeugdigen ijver en bekwaamheid de treurigo cholera jaren mede van 1848 en 1849. In zün dlssertatio inauguralis beschreef hy met zeer veel kunde de bistorio dezer ziekte in die stad gedurende die jaren, en hy ontving van de gemeente tot belooning van zün yver een prachtigen gedenkpenning. Sinds dien bleef by steeds werkzaam te Utrecht, tot het jaar 1890, waarin by rust ging nemen. Steeds was hy altyd de goedaardige, de opgewekte, de medelevende docter, wiens drukke practyk niet alléén voortkwam uit het feit, dat by meestal vergat zyn nota in te dienen, maar ook uit zün ryke ondervinding en nauwgezette plichtsbetrachting. Hy was tot op het laatst van zyn leven regent van het Oogiydersgasthuis aldaar. Een treurige ziekte, die hy steeds met geduld verdroeg en hem maar zelden zyn gewone opgewektheid kon doen verliezen, kluisterde hem in de laatste jaren op het ziekbed. De Londen8che correspondent van de „N. R. C." seint: Vier Nederlandsche lichamen te Louden hebben gisteravond den vertrekkenden Neder- landschen gezant, baron Yan Goltstein, een afscheidsmaal aangeboden. De heer Maas presideerde. Zeer koel werd de dronk ont vangen ter eore van koningin Victoria, waar mede de reeks van toosten opende, daaren tegen wekte de dronk ter eere van Koningin Wilhelmlna groote geestdrift Voor de betrekking van leeraar in do staatswetenschappen by het middelbaar onder wü8 te Nymegeo zyn aanbevolen de heeren: mr. A. M. Lübbers, te Arnhem, mr. J. J. De Visser, te Arnhem en A. Stuurman, te Alkmaar. Het stoomschip „OeDgaran," arriveerde 10 Jan. van Rotterdam te Batavia; do „Bali," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 9 Jan. Malta; de „Kanzier," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 9 Jan. van Suez; de „König," van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 9 Jan. te Aden; „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 10 Jan. te Port Said; de „Sommerfeld," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 10 Jan. Ouessant. Koudekerk. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men zich ten nadeele van de heeren U. alhier en Schr. te Hazerswoude (Ryndyk) schuldig gemaakt aan diefstal van eenden. Eerstgenoemde vermiste er 66n zeven-, de laatste een negental. De politie is de daders op het spoor. Leiderdorp. Als verdacht van diefstal van eenden to Hazerswoude, is door de politie aangehouden en aan de justitie overgeleverd P. v. d. H., wonende alhier. De omslag wegens polderlasten voor den Zyilaan- en Meyepolder is door het Bestuur voor den dienst 1899 nader bepaald op 3 per Hectare. üudshoorn. Tusschen 15 en 22 Jan. a. s- zal in deze gemeente de gewone jaarlyksche schouw over schoor6teenen en stookplaatsen worden gehouden. De verkiezing van 2 leden werklieden voor de Kamers van Arbeid ia bepaald op 23 Jan. a. s. De herstemming zal zoo noodig 2 Februari gehouden worden. Wassenaar. Gedurende het jaar 1899 werd ten postkantore alhier in de Ryks- postspaarbank ingelegd f 30,555.36, en teru*- tetaald f 25,349.17. Het laatst uitgegeven boekje draagt h t nummer 814. Door het Riikstelephoonkantoor werden ge durende dat jaar verzonden 1112 en ontvangen 1168, te zamen dus behandeld 2280 telegram men, t- gen 2050 in 1898. Zwainmerdam. De ruim 20 jaren bestaande Vereeniging voor "Werkverschaffing (rirecteur de heer Th. J. Scboemaker, te Haarlem) heelt ook hier haar agentschap gevestigd. Gisteren had dan ook de gewone jaar lyksche uitloting plaats. Prachtige pryzen werden er door den agent uitgereikt, o. a. ook een mahoniehouten kast. Uit de „Staatscourant". Bij koniuklijk besluit zjjn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassaude heeren S. Symons, voorzitter van het Koning-Willomfonds, N. Van Lessen, secrotaiis der Nederlandsche Kamer van Koophandel, Laverge, secretaris der Nederlandsche Vereeniging, allen to Londen; J. Van Dalen, burge meester en secretaris der gemeenten Brakel en Poederoijen, secretaris en ontvanger van het Polderdistrict Bommelerwaard beneden den Mei- dijk, en mevrouw M. Van ReenenVölter, te Alkmaar. Benoemd tot veitegonwoordiger van de Regeering op het van 29 Augustus 1900 te Parijs te houden Xlllde Internationaal congres van geneeskunde dr. M. W. Pijnappel, inspecteur voor het genees kundig Staatstoezicht voor Overijsel en Drente, voorzitter voor 1900 van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der geneeskunde to Zwolle. (Gemeenteraad van üassenkeim. Tegenwoordig alle loden, behalve de heer J. W. Marbus, dio ongesteld was. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering begroette de Voor zitter in de eerste Raadsvergadering in 1900 de Raadsleden met een welkom in het nieuwe jaar. De notulen der vorige vergadering werden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen waren a. Schrijven van do gemeente Lisse, waarbij de wensch uitgesproken werd, spoedig eens te con- fereeren ter bespreking der electrischo verlichting. b. Schrijven van de gemeente Voorhout, dat zij gaarno in overleg zou treden met Snssenheim voor de oprichting eener ziekenbarak. c. Een attest van den geneesheer te Tsummarum in Friesland, alwaar de onderwijzer D. Fortuijn zijn vacanlie doorbracht, dat deze vooralsnog was verhinderd door ongesteldheid zijn betrekking waar te nemen. Deze drie missives werden voor kennisgeving aangenomen. d. Missive van Ged. Staten meldende goedkeu ring op de heffing van leges. e. Terugzending door Ged. Staten van het goed gekeurde Raadsbesluit over de onvoorziene uit gaven. f. Verzoek van de wed. F. De Groot tot conti nueering van het pensioen door haar man genoten. Dit wordt na lang beraad gesteld in handen van B. en W. ter onderzoeking. g. Verzoek van J. A. Bakker om verhooging der som tot onderstand van do verpleegde A. v. d. Berg. Dewijl dit te laat was ingekomen, werd het terzijde gelegd tot de volgende vergadering. h. Teruggezonden van Ged. Staten het goed gekeurd suppletoir kohier van den Iloofdelijken Omslag. Nu komt in bespreking of een onderwijzer zal worden ontslagen, omdat op 15 Jan. a. s. het aantal leerlingen misschien onder de 145 zal zijn. Bet aantal zal alsdan 143 zijn, doch waarschijn lijk spoedig weer boven de 145, zoodat hot een met het ander, later zon blijken te zijn een schade post in plaats van voordeel, zoowel voor onderwijs als voor kas; men besluit daarom geen onderwijzer te ontslaan. De heer v. Heemstra wil evenwel, dat de ge meenten Lisse en Haarlemmermeer, vanwaar 20 kinderen alhier schoolgaan, zullen worden aange schreven om subsidie voor die kinderen te geven. Aldus wordt besloten. Aangaande het leggen van oen beerput bij het Raadhuis was de commissie niet geslaagd dien te mogen maken op terrein van den heer J. A. Char bon, zoodat die nu op eigen terroin iosoat worden gelegd. Eindelijk komt do verpleging ter sprake van Jos. Beyk. De Voorzitter preadviseert, dat B. ea Ws. de een helft der verplegingskosten willet voor de gemeente nemen en do andere helft voor het R.-K. Armbestuur, doch alsdanf verpleging in een nader te bepalen gesticht voor idioten en wanneer blijkt uit een certificaat, door het R. K. Armbestuur af te geven, dat zij niet in staat ii de hoele verpleging te bekostigen en alzoo hulp inroepen bij de gemeente onvermijdelijk is. Do kosten zullen bedragen ƒ110 per jaar. De heer Speelman zou» liever zien, dat Beyk bij particulieren onder dak werd gebracht, waarvoor hij gelegenheid wist voor ƒ130 per jaar. Na over weging wordt dit voorstel afgewezen en dat van B. en Ws. in handen van het Dag. Bestnur gesteld tot voortgezet onderzoek en ter definitieve be handeling in de eerstvolgende vergadering. Na gedane rondvraag sluit de Voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws. Aan het hoofd van dit nommer is begonnen met het geven van eenige be schouwingen over de door de Tweede Kamer aangenomen en nog door de Eerste Kamer te bebanoelen Ongevallenwet, om daarooor op bevattelyke wyze te doen zien wat die' wet eigenlyk beoogt. Deze beschouwingen zullen in enkele volgende nommers woraen voortgezet. Bij het werken met een pons machine in de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen aan de Middelstegracöf, ge raakten twee vingers van eer. 19jarigen aroeider bekneld tusschen dio machine, met het gevolg dat van bedoelde vingers der rechterhand de toppen zün gekwetst geraakt. Na geneeskundige behandeling, verricht by thans an ere bezigheden ln de fa&ri k. Wy ontvangen zoovele aanvragen tot het opnemen van „dichtcriyke ontboe zemingen" per dag twee drie stuk3 dat wy moeten verzoeken van die toezendiog verschoond te üyven, daar besloten is geen verzen meer op te nemen. Gistermorgen hoorde de heer A. M. v. D., wonende te Leiderdorp, zich bevindende op den Hoogen Ryndyk, in bet aan de voetbalcluo „Thor" toebehoorend huisje staande op bet Raamland, onder Leiden eenlg verdacht leven. Zich onmhdeliyk daarheen begevende, ont dekte by, cat daarin een tweetal hem onbe kende personen aanwezig waren, die zich door verbreking van de sluiting toegang had den verschaft. Een eer personen koos het hazenpad, doch de andere werd door den heer v. D. gegrepen, en zoolang vastgehouden, totdat hulp kwam opdagen. Ook nu werd de tweede gevat, waarna beiden aan de politie werden over geleverd. Meer dan eens werd het een en ander uit teJoeli huisje vermist. Het aantal ongevallen te 'eGra- venbage, waarvan ingevolge art. 12 der Veilig heidswet aangifte is gedaan gedurende het jaar 1899, bearoeg 365. Dezer dagen is door de Zaandam- sche politie proces-verbaal opgemaakt t gen den koopman M. A., van Amsterdam, lie by een der ingezetenen e n als geneesmiJdel volkomen waardeloos mengsel van siroop en eenige an.ere stoffen als een nooit falend mhdel voor borstiyders had weten te ver- koopen. Te Middelburg is gisternacht brand ontstaan in do azynfabriek der firma Mes, in de Pypstraat. Ten gevolge van vele brandbare stoffen is het gebouw geheel uit gebrand; verschillende kostbare instrumenten, benevens een groote voorraad azyn, gingen mede verloren. Alles was verzekerd. Op het Holl. Diep by do spoor brug, waar men bezig is met baggeren en waar een tweetal mannen belast zün den bakken hun plaats aan te wijzen, is een droevig ongeluk gebeurd. Dinsdagnacht, tosn het tweetal, io een roeboot gezeten, zich kweet van de hun opgedragen t-»ak, raakte 1 de kop van d9 toot ondtr een bak met het gevolg dat ze omsloeg. Jan Veth v^n Slis- dreebt viel overboord en zonk onmiddeliyk; de ongelukkige laat een vrouw met zes kinderen na. De aniere, zekere v DJJ1, wist zich aan den bak vast te klemmen en werd spoedig door de bemanning binnen toorlf getrokken. Te Bredenbroek, gem. Gendrlngen, heeft de landbouwer Sembout, in een vlaag van waanzin, zich den rechterarm afgehakt/ daar hy zich had voorgenomen een offer te brengen. Vooraf had hy beproefd xyn vrouw en een zyner kinderen ten offer te brengen, wat gelukkig werd belet.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1